Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ο βασιλιάς Aρθούρος και η μάγισσα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

KLELIA22

# 1 στις 25/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Κάποια μέρα, ο νεαρός βασιλιάς Αρθούρος έπεσε σε ενέδρα και φυλακίστηκε από τον μονάρχη ενός γειτονικού βασιλείου. Ο μονάρχης σκόπευε αρχικά να τον σκοτώσει, αλλά συγκινήθηκε από τα νιάτα και τα ιδανικά του Αρθούρου. Έτσι, αποφάσισε να του προσφέρει την ελευθερία του αν κατάφερνε να απαντήσει σε μια πολύ δύσκολη ερώτηση. Έδωσε στον Αρθούρο διορία ένα χρόνο για να σκεφτεί την απάντηση και αν μετά από αυτό το διάστημα δεν την είχε βρει, θα τον καταδίκαζε σε θάνατο.

Ποιά ήταν η ερώτηση; Τι είναι αυτό που πραγματικά επιθυμούν οι γυναίκες! Μια τέτοια ερώτηση θα προβλημάτιζε ακόμα και τους μεγαλύτερους γνώστες και για τον νεαρό Αρθούρο φαινόταν πραγματικά αδύνατο να γνωρίζει την απάντηση. Δεδομένου όμως ότι σε διαφορετική περίπτωση θα θανατωνόταν, δέχτηκε την πρόταση του μονάρχη να βρει μια απάντηση μέχρι το τέλος του έτους.

Επέστρεψε λοιπόν στο βασίλειό του και άρχισε να ρωτά τους πάντες: την πριγκίπισσα, τους ιερείς, τους σοφούς, ακόμη και τον γελωτοποιό. Μίλησε με όλους, αλλά κανείς δεν μπορούσε να του δώσει μια ικανοποιητική απάντηση. Πολλοί τον συμβούλεψαν να μιλήσει στη γριά μάγισσα, διότι μόνο αυτή θα μπορούσε να έχει την απάντηση. Όμως το τίμημα θα ήταν μεγάλο, αφού η μάγισσα ήταν διάσημη σε όλο το βασίλειο για την υψηλή αμοιβή που ζητούσε κάθε φορά.

Αφού έφτασε η τελευταία ημέρα του χρόνου, ο Αρθούρος δεν είχε άλλη επιλογή παρά να μιλήσει στη μάγισσα. Εκείνη συμφώνησε να απαντήσει στην ερώτηση, αλλά πρώτα θα έπρεπε να συμφωνήσει εκείνος να της δώσει το αντάλλαγμα που του ζητούσε. Η γριά μάγισσα ήθελε να παντρευτεί τον Λάνσελοτ, τον πιο στενό φίλο του Αρθούρου και τον πιο ευγενή Ιππότη της Στρογγυλής Τραπέζης! Ο νεαρός βασιλιάς τρομοκρατήθηκε. Η μάγισσα ήταν αποκρουστική, είχε καμπούρα και μόνο ένα δόντι, μύριζε απαίσια κι έβγαζε περίεργους θορύβους. Ποτέ δεν είχε αντικρίσει πιο αηδιαστικό πλάσμα σε ολόκληρη τη ζωή του.

Έτσι, αρνήθηκε να αναγκάσει τον φίλο του να την παντρευτεί και να σηκώσει ένα τέτοιο τρομερό βάρος. Όμως ο Λάνσελοτ όταν πληροφορήθηκε την κατάσταση είπε στον Αρθούρο ότι καμία θυσία δεν ήταν αρκετά μεγάλη προκειμένου να σώσει τη ζωή του και να διατηρηθεί η Στρογγυλή Τράπεζα.

Σύντομα ανακοινώθηκε ο γάμος και η μάγισσα απάντησε στην ερώτηση του Αρθούρου:

«Τι θέλει άραγε μια γυναίκα πραγματικά?να έχει η ίδια τον έλεγχο της ζωής της!»

. Όλοι στο βασίλειο κατάλαβαν αμέσως ότι η μάγισσα είχε εκφράσει μια μεγάλη αλήθεια και ότι ο Αρθούρος θα γλίτωνε. Πράγματι έτσι έγινε, ο μονάρχης χάρισε στον Αρθούρο την ελευθερία του ενώ ο Λάνσελοτ και η μάγισσα έκαναν έναν υπέροχο γάμο.

Όταν έφτασε το βράδυ, ο Λάνσελοτ αφού προετοίμασε τον εαυτό του για μια τρομακτική εμπειρία, μπήκε στο υπνοδωμάτιο. Όμως το θέαμα τον άφησε άφωνο! Στο κρεβάτι βρισκόταν η πιο όμορφη γυναίκα που είχε δει ποτέ. Έκπληκτος τη ρώτησε τι είχε συμβεί.

Η γυναίκα του απάντησε ότι επειδή της φέρθηκε με καλοσύνη όταν εμφανίστηκε ως μάγισσα, αποφάσισε να είναι φρικτά παραμορφωμένη μόνο κατά το ήμισυ της ημέρας και όμορφη το υπόλοιπο μισό. Ύστερα τον ρώτησε τι θα προτιμούσε εκείνος ? να τη βλέπει όμορφη κατά τη διάρκεια της ημέρας ή της νύχτας;

Ο Λάνσελοτ σκέφτηκε ότι βρισκόταν σε δύσκολη θέση. Θα ήταν ωραίο να έχει μια όμορφη γυναίκα κατά τη διάρκεια της ημέρας και να την παρουσιάζει σε όλους, αλλά τη νύχτα, στις ιδιαίτερες στιγμές, θα έπρεπε να ανεχτεί μια γριά μάγισσα; Ή μήπως θα ήταν καλύτερο να έχει μια απαίσια μάγισσα κατά τη διάρκεια της ημέρας και τη νύχτα μια όμορφη γυναίκα για να απολαμβάνει τις προσωπικές τους στιγμές;

Στο τέλος ο Λάνσελοτ της είπε ότι της επέτρεπε να αποφασίσει η ίδια. Μόλις το άκουσε αυτό εκείνη, του ανακοίνωσε ότι θα ήταν όμορφη συνέχεια, διότι τη σεβάστηκε τόσο ώστε την άφησε να έχει η ίδια τον έλεγχο της ζωής της.

evelikti

# 2 στις 25/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

https://www.youtube.com/watch?v=fCFX8cRGv3g

αν  η οικοδεσποινα μπορει να βοηθησει να το βλεπουμε κατ ευθειαν
την ευχαριστω πολυ

evelikti

# 3 στις 25/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

sorry KLELIA22

κατα λαθος βρηκα τον τροποκαι τωρα θελει να γραψω κι αλλα φφφ

-Ariadni-

# 4 στις 25/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από KLELIA22

Κάποια μέρα, ο νεαρός βασιλιάς Αρθούρος έπεσε σε ενέδρα και φυλακίστηκε από τον μονάρχη ενός γειτονικού βασιλείου. Ο μονάρχης σκόπευε αρχικά να τον σκοτώσει, αλλά συγκινήθηκε από τα νιάτα και τα ιδανικά του Αρθούρου. Έτσι, αποφάσισε να του προσφέρει την ελευθερία του αν κατάφερνε να απαντήσει σε μια πολύ δύσκολη ερώτηση. Έδωσε στον Αρθούρο διορία ένα χρόνο για να σκεφτεί την απάντηση και αν μετά από αυτό το διάστημα δεν την είχε βρει, θα τον καταδίκαζε σε θάνατο.

Ποιά ήταν η ερώτηση; Τι είναι αυτό που πραγματικά επιθυμούν οι γυναίκες! Μια τέτοια ερώτηση θα προβλημάτιζε ακόμα και τους μεγαλύτερους γνώστες και για τον νεαρό Αρθούρο φαινόταν πραγματικά αδύνατο να γνωρίζει την απάντηση. Δεδομένου όμως ότι σε διαφορετική περίπτωση θα θανατωνόταν, δέχτηκε την πρόταση του μονάρχη να βρει μια απάντηση μέχρι το τέλος του έτους.

Επέστρεψε λοιπόν στο βασίλειό του και άρχισε να ρωτά τους πάντες: την πριγκίπισσα, τους ιερείς, τους σοφούς, ακόμη και τον γελωτοποιό. Μίλησε με όλους, αλλά κανείς δεν μπορούσε να του δώσει μια ικανοποιητική απάντηση. Πολλοί τον συμβούλεψαν να μιλήσει στη γριά μάγισσα, διότι μόνο αυτή θα μπορούσε να έχει την απάντηση. Όμως το τίμημα θα ήταν μεγάλο, αφού η μάγισσα ήταν διάσημη σε όλο το βασίλειο για την υψηλή αμοιβή που ζητούσε κάθε φορά.

Αφού έφτασε η τελευταία ημέρα του χρόνου, ο Αρθούρος δεν είχε άλλη επιλογή παρά να μιλήσει στη μάγισσα. Εκείνη συμφώνησε να απαντήσει στην ερώτηση, αλλά πρώτα θα έπρεπε να συμφωνήσει εκείνος να της δώσει το αντάλλαγμα που του ζητούσε. Η γριά μάγισσα ήθελε να παντρευτεί τον Λάνσελοτ, τον πιο στενό φίλο του Αρθούρου και τον πιο ευγενή Ιππότη της Στρογγυλής Τραπέζης! Ο νεαρός βασιλιάς τρομοκρατήθηκε. Η μάγισσα ήταν αποκρουστική, είχε καμπούρα και μόνο ένα δόντι, μύριζε απαίσια κι έβγαζε περίεργους θορύβους. Ποτέ δεν είχε αντικρίσει πιο αηδιαστικό πλάσμα σε ολόκληρη τη ζωή του.

Έτσι, αρνήθηκε να αναγκάσει τον φίλο του να την παντρευτεί και να σηκώσει ένα τέτοιο τρομερό βάρος. Όμως ο Λάνσελοτ όταν πληροφορήθηκε την κατάσταση είπε στον Αρθούρο ότι καμία θυσία δεν ήταν αρκετά μεγάλη προκειμένου να σώσει τη ζωή του και να διατηρηθεί η Στρογγυλή Τράπεζα.

Σύντομα ανακοινώθηκε ο γάμος και η μάγισσα απάντησε στην ερώτηση του Αρθούρου:

«Τι θέλει άραγε μια γυναίκα πραγματικά?να έχει η ίδια τον έλεγχο της ζωής της!»

. Όλοι στο βασίλειο κατάλαβαν αμέσως ότι η μάγισσα είχε εκφράσει μια μεγάλη αλήθεια και ότι ο Αρθούρος θα γλίτωνε. Πράγματι έτσι έγινε, ο μονάρχης χάρισε στον Αρθούρο την ελευθερία του ενώ ο Λάνσελοτ και η μάγισσα έκαναν έναν υπέροχο γάμο.

Όταν έφτασε το βράδυ, ο Λάνσελοτ αφού προετοίμασε τον εαυτό του για μια τρομακτική εμπειρία, μπήκε στο υπνοδωμάτιο. Όμως το θέαμα τον άφησε άφωνο! Στο κρεβάτι βρισκόταν η πιο όμορφη γυναίκα που είχε δει ποτέ. Έκπληκτος τη ρώτησε τι είχε συμβεί.

Η γυναίκα του απάντησε ότι επειδή της φέρθηκε με καλοσύνη όταν εμφανίστηκε ως μάγισσα, αποφάσισε να είναι φρικτά παραμορφωμένη μόνο κατά το ήμισυ της ημέρας και όμορφη το υπόλοιπο μισό. Ύστερα τον ρώτησε τι θα προτιμούσε εκείνος ? να τη βλέπει όμορφη κατά τη διάρκεια της ημέρας ή της νύχτας;

Ο Λάνσελοτ σκέφτηκε ότι βρισκόταν σε δύσκολη θέση. Θα ήταν ωραίο να έχει μια όμορφη γυναίκα κατά τη διάρκεια της ημέρας και να την παρουσιάζει σε όλους, αλλά τη νύχτα, στις ιδιαίτερες στιγμές, θα έπρεπε να ανεχτεί μια γριά μάγισσα; Ή μήπως θα ήταν καλύτερο να έχει μια απαίσια μάγισσα κατά τη διάρκεια της ημέρας και τη νύχτα μια όμορφη γυναίκα για να απολαμβάνει τις προσωπικές τους στιγμές;

Στο τέλος ο Λάνσελοτ της είπε ότι της επέτρεπε να αποφασίσει η ίδια. Μόλις το άκουσε αυτό εκείνη, του ανακοίνωσε ότι θα ήταν όμορφη συνέχεια, διότι τη σεβάστηκε τόσο ώστε την άφησε να έχει η ίδια τον έλεγχο της ζωής της.

Οτι,πιο ομορφο εχω διαβασει τελευταια!!!Μπραβο,Κλελια!!!

anemona_62

# 5 στις 26/5/2014
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
'Aρεσαν+: 0%

Πολύ όμορφο Κλέλια, εύγε!

Πάντως αναρωτιέμαι ακόμα, τι είναι αυτό που επιθυμούν πάνω απ' όλα οι γυναίκες

Και στην τελική, και οι άντρες, οι άνθρωποι γενικώς!

Αρέσει στο μέλος somebody961

KLELIA22

# 6 στις 26/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαιρομαι  κοριτσια μου... που σας  αγγιξε το κειμενο οσο εμενα !

δεν ειναι δικο μου !

επειδη δεν ειναι συγκεκριμενου συγγραφεα κι επειδη μαλωνει Σαπορτ... απεφυγα να δωσω το λινκ του site το οποιο μου γνωρισε η Νουβ... και  απ'οπου το αλιευσα...

... θα ρισκαρω να με επιπληξει...
"Εναλλακτικη Δραση "

ακουω αυτες τις μερες ενα τραγουδι... και ηρθε και κουμπωσε με ενα στιχο του... αποψε .. αυτο το "παραμυθι"... 

Του το κρατάω αυτού του κόσμουπου δε μου ανήκει ο εαυτός μου
 Γι' αυτό τα δίχτυα που του ρίχνωείναι όσα θέλω εγώ να δείχνω

somebody961

# 7 στις 26/5/2014
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από KLELIA22

Πονηρός ο Λάνσελοτ! 

Με αντιγράφει.

Αλλά "χάνω το παιχνίδι" όταν τον 'αντιγράφουν' και οι γυναίκες. Εκεί, γινόμαστε ζευγάρι φτιαγμένο στο παράδεισο..

achinos

# 8 στις 26/5/2014
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762

Οι αγγλοσάξονες, όταν εμείς είχαμε παραμύθια, τρώγανε βαλανίδια...

Έπεσα εντελώς τυχαία επάνω του κ θέλω...να το επικοινωνήσω...

http://www.artcellar.gr/2014/02/antonio-canova.html

Εκείνο που μ άρεσε πιο πολύ ήταν ότι καρπός του έρωτα κ της ψυχής ηταν η ηδονή...παρεπιπτόντως...ας κάνουμε κ κανένα παιδί...να ζήσει κι αυτό το ίδιο θαύμα...

__mikeman

# 9 στις 27/5/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Ρε σεις μπερδεύτηκα...

Αυτός ο Λανσελότος την κυρά του Αρθούρου δεν βάτεψε, την Γκουενεβιρα πως την λέγανε??

Αφού τον είχε παίξει και ο Ρίτσαρντ Γκιρ...ενα μαλλί ο λάνσελοτ...μια χάρη...αλλο πράμα...κι απο δίπλα ο Τζέημς Μποντ να σκούζει που του έκλεψε η άτιμη τον άντρα...εχμμ συγγνώμη που του έκλεψε ο άτιμος την γυναίκα ηθελα να πω...

pigassos71

# 10 στις 27/5/2014
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από KLELIA22

Τι είναι αυτό που πραγματικά επιθυμούν οι γυναίκες!

μια gold card

tanton-

# 11 στις 27/5/2014
author
Ανδρας / 67 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Που λες, μάικ

Αυτά που λες είναι από άλλο μύθο ( conte )

Ο "κύκλος του Βασιλιά Αρθούρου"  έχει εκατοντάδες τέτοιους και σε πάρα πολλές παραλλαγές. 
Όλοι είναι  αυτούσιες μεταφράσεις παραμυθιών, αφηγήσεων και περιπετειών της Αραβικής  Ανατολής.

Το παραμύθι που μας μετέφερε η Κλέλια το έχω διαβάσει σε 3-4 παραλλαγές στην Αραβική γραμματολογία.

Βρισκόμαστε κάπου στο 1000 μ.Χ και μετά.

Η Δύση σπάει το φράγμα του Βυζαντίου και συναντά για πρώτη φορά τον αραβικό κόσμο με τις δυο πρώτες σταυροφορίες.

Σαν άπληστα διψασμένα παιδιά λεηλατούν πλούτο και πολιτισμό που δεν είχαν φανταστεί ότι υπάρχει ( η Ρωμαϊκή κληρονομιά είχε ξεχαστεί και θαφτεί )

Έμαθαν το σαπούνι και το λουτρό. Τα αρώματα και τα μπαχάρια. Τον Αριστοτέλη και τον Ιπποκράτη. Την Αστρονομία και τα Μαθηματικά.

Έμαθαν και την ποίηση και τα παραμύθια της Χαλιμάς.

Όταν γύρισαν εκεί, στην cour d; amour στην Ακουιτανία έφτιαξαν με τις μεταφράσεις και τις παραλλαγές, τις ιστορίες του Αρθούρου. Άρχισαν να φτιάχνουν τα πρώτα "λαϊκά" - μη θρησκευτικά- τραγούδια, παραμύθια και έπη.

Μια γυναίκα είναι το κέντρο αυτής της πρώιμης αναγέννησης  ( η αγαπημένη μου Ελεονόρα )Αυτής της σύνθεσης ενός λαμπρού πολιτισμού και μιας δυναμικής και "νεανικής" Ηπείρου. 

ΟΙ δυο Σικελίες στις επιστήμες ( ιατρική, γεωγραφία, μηχανική ) και η Ακουιτανία στο τραγούδι και στην ποίηση, υπήρξαν, ενσωματώνοντας τις Αράβικες διδαχές και γνώσεις,  οι μήτρες της νέας Ευρώπης. 

Ωραία χρόνια και ωραία παραμύθια. 
Αρέσει στο μέλος anemona_62

-Ariadni-

# 12 στις 27/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από tanton-

Που λες, μάικ Αυτά που λες είναι από άλλο μύθο ( conte )

Ο "κύκλος του Βασιλιά Αρθούρου"  έχει εκατοντάδες τέτοιους και σε πάρα πολλές παραλλαγές. 
Όλοι είναι  αυτούσιες μεταφράσεις παραμυθιών, αφηγήσεων και περιπετειών της Αραβικής  Ανατολής.

Το παραμύθι που μας μετέφερε η Κλέλια το έχω διαβάσει σε 3-4 παραλλαγές στην Αραβική γραμματολογία.

Βρισκόμαστε κάπου στο 1000 μ.Χ και μετά.

Η Δύση σπάει το φράγμα του Βυζαντίου και συναντά για πρώτη φορά τον αραβικό κόσμο με τις δυο πρώτες σταυροφορίες.

Σαν άπληστα διψασμένα παιδιά λεηλατούν πλούτο και πολιτισμό που δεν είχαν φανταστεί ότι υπάρχει ( η Ρωμαϊκή κληρονομιά είχε ξεχαστεί και θαφτεί )

Έμαθαν το σαπούνι και το λουτρό. Τα αρώματα και τα μπαχάρια. Τον Αριστοτέλη και τον Ιπποκράτη. Την Αστρονομία και τα Μαθηματικά.

Έμαθαν και την ποίηση και τα παραμύθια της Χαλιμάς.

Όταν γύρισαν εκεί, στην cour d; amour στην Ακουιτανία έφτιαξαν με τις μεταφράσεις και τις παραλλαγές, τις ιστορίες του Αρθούρου. Άρχισαν να φτιάχνουν τα πρώτα "λαϊκά" - μη θρησκευτικά- τραγούδια, παραμύθια και έπη.

Μια γυναίκα είναι το κέντρο αυτής της πρώιμης αναγέννησης  ( η αγαπημένη μου Ελεονόρα )Αυτής της σύνθεσης ενός λαμπρού πολιτισμού και μιας δυναμικής και "νεανικής" Ηπείρου. 

ΟΙ δυο Σικελίες στις επιστήμες ( ιατρική, γεωγραφία, μηχανική ) και η Ακουιτανία στο τραγούδι και στην ποίηση, υπήρξαν, ενσωματώνοντας τις Αράβικες διδαχές και γνώσεις,  οι μήτρες της νέας Ευρώπης. 

Ωραία χρόνια και ωραία παραμύθια. 

Ωραία χρόνια και ωραία παραμύθια...( δεν γνωριζω τι  νοσταλγειτε περισσοτερο..τα χρονια ή τα παραμυθια;;

Παρο ολα ταυτα,επειδη δεν γνωριζα ''ιστορικα'' για το παραμυθι και το εμαθα χαριν σε εσας ...

το like κυριε Tanton γιατι ανεκαθεν με γοητευαν τα παραμυθια και με συγκινουσαν .Η υποθεση τους δεν

δεσμευει χρονικα,τα προσωπα ειναι φανταστικα και τα γεγονοτα που περιγραφουν ειναι πολλες φορες

απιστευτα.Αν και πολλες φορες τα παραμυθια εχουν αμφισβητηθει ως πνευματικη εκφραση λογω της

απλοικοτητας τους ,εντουτοις πιστευω οτι με αυτα "'ταξιδευεις"" σε εναν ομορφο κοσμο γεματο χρωμα και

φαντασια...

tanton-

# 13 στις 27/5/2014
author

Συμπλήρωμα και υστερόγραφο

Και 'εμείς" εκείνο τον καιρό;

Στην Πάτμο οι καλόγεροι με επιμέλεια σβήνουν με ξυστήρι παλιές άχρηστες περγαμηνές
Για να γράψουν τις απογευματινές προσευχές. 

Σήμερα χάρη στις τεχνολογίες μας μπορέσαμε να διαβάσουμε το παλιό κείμενο.

Διατριβή του Αρχιμήδη ( Υδραυλικά νομίζω )

Σήμερα το ανακληθέν κείμενο έχει μόνο ιστορικό ενδιαφέρον.

όμως τότε; 

Εκείνη την εποχή η Ευρώπη γέμιζε με νερόμυλους ( η απαρχή της βιομηχανίας ) σκεφτείτε να το είχαν στα χέρια τους. Πόσο πολύτιμο θα ήταν. 

Είχαμε αρχίσει το σημειωτόν που εκεί γύρω στο 1200 θα έφερνε το σταμάτημα του Ελληνισμού  

Υ.Γ Δεν ανηφορίζεις κατά τα μέρη μου, ρε τύπε, να τα κουβεντιάζουμε αυτά πίνοντας καμιά μπίρα; Βαριέμαι να τα γράφω εδώ .Είμαι σίγουρος ότι θα σε πείσω να πάψεις να διαβάζεις ...Δανίκα .Ακόμα και για τον Σύριζα διατηρώ κάποιες ελπίδες! 

Αρέσει στα μέλη somebody961, anemona_62
Ο χρόνος δεν είναι ποτέ ενεστώς. Είναι πάντα αόριστος.

KLELIA22

# 14 στις 27/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

κι αλλο ενα ... παραμυθι.

υπερπαραγωγη...

http://www.youtube.com/watch?v=uGOCsFfwmEU

Τον ήλιο το φεγγάρι τη θάλασσαρωτάω μην την είδαν αντάμωσανκι ο ήλιος μου απαντάει απ' το βουνόθα φέξω όλο τον κόσμο και θα τη βρω...

Rhadamanthus

# 15 στις 28/5/2014
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 207

Καθώς το παραμύθι τελειώνει με την ομορφιά, μου ήρθε η επιθυμία να παραθέσω μια όμορφη μικρή ιστορία απο την "εξολολόγηση μιας τελείας" του Λουδοβίκου των Ανωγείων. Νομιζω πως έχει πολλά να μας πεί.

Tα παλιά χρόνια στα νησιά μας, ξένοι κατακτητές έκλεβαν τις κοπέλες και τις έκαναν σκλάβες.

Ένα πρωινό βλέποντας τα πειρατικά πλοία να πλησιάζουν,  έτρεξαν να τις κρύψουν.

Ένας γεροντάκος είδε τη γυναίκα του να κοιτάζει έξω από το παράθυρο.

- "Γρήγορα?.τρέξε να κρυφτείς", της είπε τρομοκρατημένος.

-"Μα εγώ δεν έχω φόβο",  απάντησε αυτή-"Αν με δούν έτσι γριά και ζαρωμένη που είμαι"?

Τότε ο γεροντάκος την κοίταξε στα μάτια όλο τρυφερότητα και της απάντησε:

- "Ναι? αλλά, αν σε δουν με τα δικά μου τα μάτια ;"

KLELIA22

# 16 στις 29/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

νιωθω τυχερη... που βρεθηκα μια βραδια σε ενα ξωκλησι του Αη Λια.. νταλα καλοκαιρι...

και ακουσα τα παραμυθοτραγουδα του Λουδοβικου...

το οτι αναψαμε κερι... πριν αρχισουν οι μελωδιες και τα λογια...ηταν πραγματικα πρωτογνωρο...σε"συναυλια"...

εχω ακουσει οτι εξισου μαγικα ... ειναι οταν διαλεγει... να κανει "παραστασεις"...4..5 το πρωι...

-Ariadni-

# 17 στις 29/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ποιο το χρωμα της αγαπης;

Ποιο το χρώμα της αγάπης - Λουδοβίκος των Ανωγείων - YouTube

Για αυτο αν τυχει και μ αγαπησεις,προσεχε σε παρακαλω πολυ πολυ ,πως θα με αγκαλιασεις..ποναει εδω,κι εδω...ποναει εκει ..κι εκει...Μη!! κι εδω..κι εκει...Προσεχε!!
Κατερινα Γωγου

Rhadamanthus

# 18 στις 29/5/2014
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 207

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από KLELIA22

νιωθω τυχερη... που βρεθηκα μια βραδια σε ενα ξωκλησι του Αη Λια.. νταλα καλοκαιρι...

και ακουσα τα παραμυθοτραγουδα του Λουδοβικου...

το οτι αναψαμε κερι... πριν αρχισουν οι μελωδιες και τα λογια...ηταν πραγματικα πρωτογνωρο...σε"συναυλια"...

εχω ακουσει οτι εξισου μαγικα ... ειναι οταν διαλεγει... να κανει "παραστασεις"...4..5 το πρωι...

Ο "Λουδοβίκος" ξέρει πολύ καλά την τέχνη του "ταξιδιού" με "απλά υλικά"..

tanton-

# 19 στις 29/5/2014
author

Η αλήθεια είναι

Δεν ξέρω τον τραγουδοποιό  Λουδοβίκο και ζητώ συγνώμη γι αυτό.

( εξ΄άλλου είμαι τελείως άμουσος όπως βεβαιώνουν όλοι οι ειδικοί εδώ. Κάτι μπλουζ, κάτι τζαζ, κάτι περίεργα φάντος και μαδριγάλια , κάτι Μότσαρτ και γενικά τέτοια περίεργα πράγματα ακούω Και αυτά πάντα σπίτι μου ή σε συναυλιακούς χώρους,  χωρίς να ενοχλώ τους γείτονες )

Αλλά επειδή έχω μνήμη ελέφαντα θυμάμαι από κάπου το όνομά του.

Πριν χρόνια, λοιπόν, που λέτε

Το "μεγάλο αφεντικό" του Υπουργείου Πολιτισμού πηδάει από την ταράτσα γιατί δεν άντεξε ένα σεξουαλικό σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει με ήρωα τον ίδιο.

Τότε βγήκαν και μερικά οικονομικά σκάνδαλα του ίδιου αφεντικού.

Ανά μεσάτους και μια "επιχορήγηση' 500.000 ευρώ για αγορά ενός  πιάνου  στον στενό¨' φίλο'  της Κυρίας Πρωθυπουργού, Λουδοβίκου των Ανωγείων, Κατωγείων ή κάτι τέτοιο.

Βγαίνει τότε , λοιπόν, ο Νάκας ο άνθρωπος που πουλάει σχεδόν αποκλειστικά  μουσικά όργανα σε όλη την Ελλάδα 
( και έχει και σχολή που βγάζει τους καλύτερους Έλληνες μουσικούς ) 

Και λέει:
Τι λέτε βρε παιδιά στην Ελλάδα δεν υπάρχει πιάνο με τιμή πάνω από 100.000 ευρώ!

Απάντηση του "σεμνού" καλλιτέχνη
"Καλά θα τα επιστρέψω" 

Έκτοτε όλα αυτά ξεχάστηκαν 

Αλλά εγώ συνεχίζω να έχω την απορία τα φράγκα ή το πιάνο επιστράφηκαν ποτέ;

Και μαι άλλη απορία 

Στις συναυλίες τα ξημερώματα ( μετά τον όρθρο, φυσικά  ) πάνω στις βουνοκορφές κουβαλάει και το πιάνο με ουρά των 500.000 ευρώ;

KLELIA22

# 20 στις 29/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

..μεσιε Ταντον... σημασια εχει η μαγεια που εχει την ικανοτητα να προσφερει...

αλλωστε το ταλεντο δεν δινεται και στα καλυτερα παιδια του κοσμου...

ειμαι σιγουρη... πως το ιδιο εχουν πει κι οσοι εχουν δει ταινιες σας ή εχουν παρακολουθησει μαθηματα σας.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε