Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ο βασιλιάς Aρθούρος και η μάγισσα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

tanton-

# 21 στις 29/5/2014
author
Ανδρας / 67 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862
'Aρεσαν+: 0%

Σαν παραμύθι. Μάγια Αγγέλου

Αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινή ιστορία.

Χθες "έφυγε" για το τελευταίο ταξίδι μια σπουδαία γυναίκα. Στα 86 χρόνια.

Μαύρη Αμερικανίδα. Γεννήθηκε στο Σικάγο.

Στα επτά της χρόνια την βίασε ο φίλος της μητέρας της. Στα 14 άφησε το σχολείο. Στα 17 γέννησε παιδί εκτός γάμου.,έμπλεξε με τη πορνεία. 

Ξεφεύγει από τον βούρκο και γυρνά στο σχολείο. 
Γίνεται η πρώτη γυναίκα ( και πρώτη μαύρη φυσικά)  οδηγός τραμ.

Μετά οι αγώνες
Δίπλα στον Μάρτιν Κινγκ
Δίπλα στον Μάλκομ Χ 

Ταυτόχρονα γράφει. 
Μυθιστόρημα και ποίηση.
Την τιμά και την αναγνωρίζει όλη η Αμερική.
( και σαν τραγουδίστρια και σαν σκηνοθέτη )

Το 1951 σκανδαλίζει και πάλι. Παντρεύεται έναν λευκό( ! ) και μετανάστη.
Τον υδραυλικό και μουσικό Αναστάσιο Άγγελο.

Ο γάμος δεν κράτησε πολύ , αλλά το όνομα το κράτησε.

Έτσι έμεινε γνωστή στους αγώνες και στα γράμματα σαν Μάγια Αγγέλου.

Όταν ορκίστηκε ο Ομπάμα την έβαλε δίπλα του, σαν 
την πιο σπουδαία αφροαμερικάνα,εν ζωή. 

Χθες η Μάγια πέθανε.

Τιμημένη και δοξασμένη.

Νίκησε σε όλους τους αγώνες της. 
Αρέσει στα μέλη anemona_62, __mikeman και σε ακόμα 1 μέλος.

Mileni

# 22 στις 29/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

''Όλοι οι άγιοι είχαν κάποτε παρελθόν...'' Δεν θυμάμαι ποιανού ήταν τα λόγια, μα νομίζω πως ταιριάζουν στο νόημα της ιστορίας. Αληθινό παραμύθι θα έλεγα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από tanton-

Σαν παραμύθι. Μάγια ΑγγέλουΑλλά είναι πέρα για πέρα αληθινή ιστορία.

Χθες "έφυγε" για το τελευταίο ταξίδι μια σπουδαία γυναίκα. Στα 86 χρόνια.

Μαύρη Αμερικανίδα. Γεννήθηκε στο Σικάγο.

Στα επτά της χρόνια την βίασε ο φίλος της μητέρας της. Στα 14 άφησε το σχολείο. Στα 17 γέννησε παιδί εκτός γάμου.,έμπλεξε με τη πορνεία. 

Ξεφεύγει από τον βούρκο και γυρνά στο σχολείο. 
Γίνεται η πρώτη γυναίκα ( και πρώτη μαύρη φυσικά)  οδηγός τραμ.

Μετά οι αγώνες
Δίπλα στον Μάρτιν Κινγκ
Δίπλα στον Μάλκομ Χ 

Ταυτόχρονα γράφει. 
Μυθιστόρημα και ποίηση.
Την τιμά και την αναγνωρίζει όλη η Αμερική.
( και σαν τραγουδίστρια και σαν σκηνοθέτη )

Το 1951 σκανδαλίζει και πάλι. Παντρεύεται έναν λευκό( ! ) και μετανάστη.
Τον υδραυλικό και μουσικό Αναστάσιο Άγγελο.

Ο γάμος δεν κράτησε πολύ , αλλά το όνομα το κράτησε.

Έτσι έμεινε γνωστή στους αγώνες και στα γράμματα σαν Μάγια Αγγέλου.

Όταν ορκίστηκε ο Ομπάμα την έβαλε δίπλα του, σαν 
την πιο σπουδαία αφροαμερικάνα,εν ζωή. 

Χθες η Μάγια πέθανε.

Τιμημένη και δοξασμένη.

Νίκησε σε όλους τους αγώνες της. 

__mikeman

# 23 στις 29/5/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από tanton-

Υ.Γ Δεν ανηφορίζεις κατά τα μέρη μου, ρε τύπε, να τα κουβεντιάζουμε αυτά πίνοντας καμιά μπίρα; Βαριέμαι να τα γράφω εδώ .Είμαι σίγουρος ότι θα σε πείσω να πάψεις να διαβάζεις ...Δανίκα .Ακόμα και για τον Σύριζα διατηρώ κάποιες ελπίδες! 

Κοίτα να δεις γμτο που οι..."μονομαχίες" μου με τον Ελικα κατέληξαν στο να μου βγεί το "όνομα" ότι είμαι συριζαίος!

Μα αποκλείεται ποτέ, εγώ προσωπικά, να ψήφιζα ένα κόμμα που έχει μαζέψει τους μισούς παλαιοπασόκους! Θα μου πεις, για να πας απο το 4% στο 27%, απο κάπου θα πάρεις ψηφοφόρους, δεν θα τους...γεννήσεις...δεκτόν αλλά...όχι κι έτσι!

Εγώ, και δεν έχω πρόβλημα να το πω, ΚΚΕ ψηφίζω, χωρίς να άνηκα ποτέ σε ΚΝΕ, ΠΑΜΕ και τα τοιαύτα(όχι ότι απαραίτητα θα ήταν κακό), αν και διαφωνώ με αυτά που λέει για την ΕΕ(οκ, καλά θα ήταν η ενωμένη ευρώπη να ήταν σοσιαλιστική και όχι καπιταλιστική, αλλά ρε "σύντροφοι", πες οτι βγαίνουμε απο την ΕΕ...έχετε υπόψιν σας κάποια σοσιαλιστική ένωση κρατών στην οποία θα συμμετάσχουμε...?), για το μόνο λόγο ότι υπάρχουν στο λεξιλόγιο του έννοιες όπως "εργατική τάξη", πράγματα τα οποία οι περισσότεροι προσπαθούν να μας κάνουν να τα ξεχάσουμε, γιατί είναι..."ντεμοντέ"...και βέβαια ότι λέει πέντα δέκα καθαρά πράγματα κι όχι τις θολούρες των υπολοίπων...εγώ, ως μηχανικός(λογισμικού) ξέρω ότι ένα σύστημα το οποίο έχει ως αποτέλεσμα μυριάδες άνθρωποι να μην μπορούν να καλύψουν τις βασικές τους ανάγκες, και άλλοι να έχουν μαζεμένο τόσο πλούτο που δεν θα μπορούσαν να τον ξοδέψουν σε 20 ζωές, είναι σχεδιασμένο λάθος, και δεν διορθώνεται με "μεταρρυθμίσεις"(μπαλώματα) εδώ κι εκεί αλλά με "ξαναγράψιμο" απο την αρχή.

Τεσπα, φύγαμε απο το θέμα...εκτός κι αν δούμε το μύθο σαν συμβολικό της κατάστασης, οπου ο Λανσελότος είναι ο υποψήφιος γαμπρος-πρωθυπουργός και μάγισσα η Ελλάδα...

ΥΓ. Οσο για την μπίρα, μετα χαράς...

Rhadamanthus

# 24 στις 29/5/2014
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 207

Παρένθεση

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από tanton-

Η αλήθεια είναι Δεν ξέρω τον τραγουδοποιό  Λουδοβίκο και ζητώ συγνώμη γι αυτό.

( εξ΄άλλου είμαι τελείως άμουσος όπως βεβαιώνουν όλοι οι ειδικοί εδώ. Κάτι μπλουζ, κάτι τζαζ, κάτι περίεργα φάντος και μαδριγάλια , κάτι Μότσαρτ και γενικά τέτοια περίεργα πράγματα ακούω Και αυτά πάντα σπίτι μου ή σε συναυλιακούς χώρους,  χωρίς να ενοχλώ τους γείτονες )

Αλλά επειδή έχω μνήμη ελέφαντα θυμάμαι από κάπου το όνομά του.

Πριν χρόνια, λοιπόν, που λέτε

Το "μεγάλο αφεντικό" του Υπουργείου Πολιτισμού πηδάει από την ταράτσα γιατί δεν άντεξε ένα σεξουαλικό σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει με ήρωα τον ίδιο.

Τότε βγήκαν και μερικά οικονομικά σκάνδαλα του ίδιου αφεντικού.

Ανά μεσάτους και μια "επιχορήγηση' 500.000 ευρώ για αγορά ενός  πιάνου  στον στενό¨' φίλο'  της Κυρίας Πρωθυπουργού, Λουδοβίκου των Ανωγείων, Κατωγείων ή κάτι τέτοιο.

Βγαίνει τότε , λοιπόν, ο Νάκας ο άνθρωπος που πουλάει σχεδόν αποκλειστικά  μουσικά όργανα σε όλη την Ελλάδα 
( και έχει και σχολή που βγάζει τους καλύτερους Έλληνες μουσικούς ) 

Και λέει:
Τι λέτε βρε παιδιά στην Ελλάδα δεν υπάρχει πιάνο με τιμή πάνω από 100.000 ευρώ!

Απάντηση του "σεμνού" καλλιτέχνη
"Καλά θα τα επιστρέψω" 

Έκτοτε όλα αυτά ξεχάστηκαν 

Αλλά εγώ συνεχίζω να έχω την απορία τα φράγκα ή το πιάνο επιστράφηκαν ποτέ;

Και μαι άλλη απορία 

Στις συναυλίες τα ξημερώματα ( μετά τον όρθρο, φυσικά  ) πάνω στις βουνοκορφές κουβαλάει και το πιάνο με ουρά των 500.000 ευρώ;

Επέτρεψε μου να αναφέρω κάποια πράγματα.

Μετά την ανάδειξη της υπόθεσης Ζαχόπουλου όντως έγιναν έλεγχοι στην διαχειριση των οικονομικών του υπουργείου. Σε ότι αφορά τον Λουδοβίκο λοιπόν, ελέγθηκε για συνολικά ποσά 212.245.00€, τα οποία αφορούσαν τρείς διοργανώσεις του ετήσιου φεστιβάλ "Υακίνθεια".

Το συγκεκριμένο φεστιβάλ πραγματοποιείται κάθε έτος, και διαρκεί 10 με 15 ημέρες ανάλογα με την θεματική του.  Το παραπάνω ποσό δεν κάλυψε καν τα έξοδα των καλλιτεχνών που συμμετείχαν, οι οποίοι προσκλήθηκαν απο όλες τις πλευρές του πλανήτη. Αξίζει τον κόπο μια επίσκεψη στην ιστοσελίδα των Υακινθείων, για να διαπιστώσει ο καθένας πως είναι κάτι εξαιρετικό απο κάθε άποψη.

Η επιχορήγηση για την αγορά πιάνου ανερχόταν στο ποσό των 15.000,00€. Ούτε λεπτό παραπάνω.

Λόγω του ότι το ποσό δεν κάλυπτε το κόστος της αγοράς του, το πιάνο δεν αγοράστηκε και τα χρήματα αξιοποιήθηκαν για άλλους σχετικούς σκοπούς (με τα σχετικά νόμιμα παραστατικά) , εξ ου και σημειώθηκε στο πόρισμα.

Η "διόγκωση" των ποσών, και πολλά ακόμα που "κατέρρευσαν",  έγιναν απο μέρος των ΜΜΕ για συγκεκριμένους πολιτικούς λόγους. Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που δεν υπήρξε καμία συνέχεια στο θέμα. Ακριβώς γιατί δεν υπήρξε θέμα.

VLEMMA

# 25 στις 2/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από KLELIA22

ο βασιλιάς Aρθούρος και η μάγισσα.

«Τι θέλει άραγε μια γυναίκα πραγματικά?να έχει η ίδια τον έλεγχο της ζωής της!».

μα ναι!!!

Οταν
εμεις αι γυναικαι...
δεν εχουμε χαρακτηρα...
(που για αυτο φροντιζουν οι θεσμισεις)
πρεπει
να βρουμε μια μεθοδο...

μετωριζομαστε μεταξυ χαρακτηρα και μεθοδου
και οργανωνουμε ετσι την "εκκαθαριση" της κοινωνιας
μεσω της οικογενειας
(που υπηρετουμε μ ' επιμελεια και μεθοδικη υπομονη)
αναπαραγοντας στερεοτυπα
ακομα κι αν ειναι εναντια στο ιδιο το φυλο μας...

υ.γ.

"Στο τέλος ο Λάνσελοτ της είπε ότι της επέτρεπε να αποφασίσει η ίδια"..
...στο πως θα "την βλεπει" αυτος...

πω...πω... ενας ελεγχοςςς!!!
χανω το θαμα μου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost