Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γνώμες και συμβουλές για δουλειά

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

__mikeman

# 1 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.027
'Aρεσαν+: 0%

Λοιπόν...σήμερα το πρωί, μετά απο μερικές εβδομάδες συνεντεύξεων, τεστ, κτλ κτλ, μου ανακοινώθηκε ότι μου προσφέρεται μια θέση "Senior Developer" σε μια αρκετά γνωστή εταιρία videogames στην Πράγα

(

για όσους ξέρουν, που φτιάχνει τα ArmA - πολεμικούς εξομοιωτές

https://www.youtube.com/watch?v=JxuOVJFmu4Q

).

Και ενώ μέχρι τώρα όλο αυτό ήταν περισσότερο ένα "τεστ" για μένα, να δω τι μπορώ να καταφέρω, να μιλήσω με μερικούς ανθρώπους από τέτοιες εταιρίες κτλ κτλ...τώρα πλέον πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά, να απαντήσω σε 2-3 μέρες, και αν το αποφασίσω...αυγουστο να φύγω!

Βέβαια, μιλάμε για Τσεχία, οπότε ο μισθός δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά σίγουρα πολύ περισσότερο από όσο θα έπαιρνα εδώ. Επιπλέον όπως είπα η εταιρία και τα προιόντα είναι γνωστά, οπότε σχετικά "βαρβάτη" προσθήκη στο βιογραφικό, και θα δουλεύω πάνω σε κάτι που μου αρέσει με έμπειρους επαγγελματίες.

Στα πλην τώρα...την ρημαδοσχολή το ΤΕΙ θέλω ακόμα αυτό το εξάμηνο για να τελειώσω επιτέλους τα λίγα μαθήματα που μένουν, και άλλο ένα για πρακτική/πτυχιακή. Απο την μία λέω κρίμα είναι να μην πάρω το πτυχίο να το έχω, απο την άλλη...σε αυτό το σημείο, με αυτή την δουλειά στο βιογραφικό και κάποιες άλλες, ίσως να μην χρειάζεται. Βεβαια, μπορώ να έρχομαι να δίνω τα μαθήματα, και για πρακτική θα μετρήσει φυσικά η ίδια η θέση. 

Είναι ομως και το θέμα ότι θα είμαι μόνος σε μια ξένη χώρα...βέβαια στον χώρο εργασίας γνωρίζεσαι, και θα δουλέυω πιθανότατα με άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα, οπότε δεν είναι τόσο άσχημα, αλλά πάλι είναι μια μεγάλη αλλαγή.

Να πω ότι αυτήν την στιγμή εργάζομαι, οπως έχω γράψει άλλες φορές, για ένα συμβόλαιο σε μια εταιρία του εξωτερικού(όχι videogames) απο το σπίτι, με καλά λεφτά, και έχω την επιλογή να συνεχίσω να το κάνω μένοντας εδώ και τελειώνοντας την σχολή με την ησυχία μου. Απλά δεν είναι κάτι σταθερό, αλλά και τι είναι σήμερα? 

Υποθέτω ότι είμαι λίγο μπερδεμένος(αν και είμαι χαρούμενος σαφώς που κατάφερα και μου έδωσαν την θέση) και θέλω να ακούσω μερικές γνώμες. Ξένη χώρα...είναι σαφώς μεγάλη αλλαγή...και θα επιστρέφω σε ένα άδειο σπίτι μετά την δουλειά. Αυτό είναι κυρίως που με προβληματίζει, και το πτυχίο βέβαια.

Ακούω λοιπόν, συμβουλες, γνώμες, ό,τι έχετε ευχαρίστηση!

Αρέσει στα μέλη anemona_62, sxeseis_support

ELIANA6

# 2 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μπραβο και συγχαρητηρια για τη δουλεια.

Αν ειναι αυτο που θα ηθελες να κανεις...Να πας.Ποσες επιλογες εχεις στην ελλαδα?Αν μπορεις παραλληλα να παρεις και το πτυχιο να το παρεις.Αρπαξε καθε ευκαιρεια που σου παρουσιαζεται.
Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις.

KLELIA22

# 3 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

βρε Μιχαλη!!

τι ωραια νεα!!

Σε κανει χαρουμενο και σου αρεσει αυτο το ξαφνικο!αυτο να κρατησεις ! 

σε ο,τι αφορα τα πρακτικα... το ο,τι θα γυριζεις σε ενα αδειο σπιτι... σημαινει οτι βγαινεις  απο αυτο σε καθημερινη βαση ... και ετσι η επιστροφη.. θα ειναι κατι που θα σε ξεκουραζει και θα το αποζητας!!
ε ... θα πηγαινεις και καμμια ωρα γυμναστηριο...

θα μαθεις να μαγειρευεις ! θα φροντισεις τη διατροφη σου , με τροπο που να βοηθα την βελτιωση σου!θα μαθεις να οργανωνεις τα οικιακα σου !θα βαλεις το προσωπικο σου γουστο  σε εναν καταδικο σου χωρο  στον οποιο θα υποδεχτεις... αργα ή γρηγορα  τους καινουργιους ανθρωπους που θα γνωρισεις !

και ποιος σε εμποδιζει να  παρεςις το πτυχιο?ξηγησου στα  αφεντικα... Σεπτεμβρη ..Γεναρη.. Ιουνη θελω καποιες μερες αδεια .. να κατεβω Ελλαδα να δωσω εξετασεις!
γιατι και τωρα που εισαι Αθηνα... τοτε δεν πατας στη σχολη?

εξηγησου και στους καθηγητες που χρωστας..  οτι επιασες δουλεια εκτος Ελλαδος...και μπορει να σου δωσουν τη δυνατοτητα να εξεταστεις σε ημερομηνιες που να σε βολευουν ! 

τη δουλεια την αμερικανικη..μπορεις να την και απο Τσεχια !

Καλο κατευοδιο!!!

KLELIA22

# 4 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

α!!! 

και δεν σου προσφερθηκε η θεση!
την διεκδικησες και την κερδισες με το eσπαθι σου!!

Tonia35

# 5 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να πας...!!!
Μια εμπειρια ειναι... ενα συν στο βιογραφικο σου...εξαλλου ..μπορει και απο εκει...να σου τυχει κατι ακομα καλυτερο...!!!
Παρεες μπορεις να κανεις...ΠΑΝΤΟΥ...
Για το ΤΕΙ...ψαξτο λιγο...πιστευω θα βγαλεις ακρη...

Ειναι και ωραιες οι Τσεχες βρε...!

-Ariadni-

# 6 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από __mikeman

Λοιπόν...σήμερα το πρωί, μετά απο μερικές εβδομάδες συνεντεύξεων, τεστ, κτλ κτλ, μου ανακοινώθηκε ότι μου προσφέρεται μια θέση "Senior Developer" σε μια αρκετά γνωστή εταιρία videogames στην Πράγα

(

για όσους ξέρουν, που φτιάχνει τα ArmA - πολεμικούς εξομοιωτές

https://www.youtube.com/watch?v=JxuOVJFmu4Q

).

Και ενώ μέχρι τώρα όλο αυτό ήταν περισσότερο ένα "τεστ" για μένα, να δω τι μπορώ να καταφέρω, να μιλήσω με μερικούς ανθρώπους από τέτοιες εταιρίες κτλ κτλ...τώρα πλέον πρέπει να το σκεφτώ σοβαρά, να απαντήσω σε 2-3 μέρες, και αν το αποφασίσω...αυγουστο να φύγω!

Βέβαια, μιλάμε για Τσεχία, οπότε ο μισθός δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά σίγουρα πολύ περισσότερο από όσο θα έπαιρνα εδώ. Επιπλέον όπως είπα η εταιρία και τα προιόντα είναι γνωστά, οπότε σχετικά "βαρβάτη" προσθήκη στο βιογραφικό, και θα δουλεύω πάνω σε κάτι που μου αρέσει με έμπειρους επαγγελματίες.

Στα πλην τώρα...την ρημαδοσχολή το ΤΕΙ θέλω ακόμα αυτό το εξάμηνο για να τελειώσω επιτέλους τα λίγα μαθήματα που μένουν, και άλλο ένα για πρακτική/πτυχιακή. Απο την μία λέω κρίμα είναι να μην πάρω το πτυχίο να το έχω, απο την άλλη...σε αυτό το σημείο, με αυτή την δουλειά στο βιογραφικό και κάποιες άλλες, ίσως να μην χρειάζεται. Βεβαια, μπορώ να έρχομαι να δίνω τα μαθήματα, και για πρακτική θα μετρήσει φυσικά η ίδια η θέση. 

Είναι ομως και το θέμα ότι θα είμαι μόνος σε μια ξένη χώρα...βέβαια στον χώρο εργασίας γνωρίζεσαι, και θα δουλέυω πιθανότατα με άτομα με τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα, οπότε δεν είναι τόσο άσχημα, αλλά πάλι είναι μια μεγάλη αλλαγή.

Να πω ότι αυτήν την στιγμή εργάζομαι, οπως έχω γράψει άλλες φορές, για ένα συμβόλαιο σε μια εταιρία του εξωτερικού(όχι videogames) απο το σπίτι, με καλά λεφτά, και έχω την επιλογή να συνεχίσω να το κάνω μένοντας εδώ και τελειώνοντας την σχολή με την ησυχία μου. Απλά δεν είναι κάτι σταθερό, αλλά και τι είναι σήμερα? 

Υποθέτω ότι είμαι λίγο μπερδεμένος(αν και είμαι χαρούμενος σαφώς που κατάφερα και μου έδωσαν την θέση) και θέλω να ακούσω μερικές γνώμες. Ξένη χώρα...είναι σαφώς μεγάλη αλλαγή...και θα επιστρέφω σε ένα άδειο σπίτι μετά την δουλειά. Αυτό είναι κυρίως που με προβληματίζει, και το πτυχίο βέβαια.

Ακούω λοιπόν, συμβουλες, γνώμες, ό,τι έχετε ευχαρίστηση!

Καταρχην,να σε συγχαρω φιλτατε..για την επιτυχια σου που οφειλεται καθαρα σε εσενα και τα προσοντα που διαθετεις...Σαφως,η Τσεχια...σε προβληματιζει..μακρια απο γονεις,φιλους ισως και καποια σχεση...εδω λειτουργεις εκ του ασφαλους..εχεις εναν μισθο(εστω και μικρο),εχεις την σχολη σου,το πτυχιο σου..Επειδη σε εχω παρακολουθησει και απο αλλα που γραφεις στο φορουμ κατα καιρους..θα ελεγα να αφησεις πισω σου ολα οσα σε κρατανε εδω και να πας στην Τσεχια...οι λογοι ειναι πολλοι..αφενος τα χρηματα που ειναι καλυτερα...αφετερου η εμπειρια και η εξειδικευση που θα αποκτησεις..και ενα πιο πλουσιο βιογραφικο.Φιλους θα γνωρισεις κι εκει..και παρεες νεες θα κανεις...συνδυαστικα οταν θα ερχεσαι για το πτυχιο σου θα βλεπεις και τους γονεις σου και τους φιλους σου...Και στην τελικη,αν κατι παει ''στραβα'' εκει..ξαναγυρνας πισω με νεα δεδομενα...Εγω παντως θα πηγαινα...ακομη και για την εμπειρια..τωρα απο εκει και περα η αποφαση ειναι δικη σου...θα πρεπει να ξεβολευτεις και λιγο..ξερεις τωρα..δεν θα ειναι κι η μαμα να μαγειρευει,να πλενει κλπ..σκεψου ομως πως θα μπορουσες να κανεις λαμπρη καριερα,,,η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου!!

tzoulia59

# 7 στις 4/6/2014
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.005

μιχαλη ακου ...

παρ ολου οτι ειναι μια ειδηση ευχαριστη ...αυτο που αναφερεις ...
καλο ειναι να μην λεμε πολλα και παχια λογακια αλλα να παρουμε μια ζυγαρια και να ζυγισουμε ...
τα υπερ και τα κατα ...της προτασης ...
η τσεχια ειναι μια χωρα στην οποια αν και δεν εχω παει φανταζομαι πως μπορει να ειναι ...
ηταν υπο καθεστως κουμουνιστικο που ολοι ξερουμε τι μπορει να σημαινει αυτο ...
το βιοτικο επιπεδο κι ο τροπος ζωης πιστευω οτι ειναι χαμηλοτερος απο οτι εχουμε μαθει εμεις ως λαος ...
ειναι πολυ μακρια απο την ελλαδα ...
 εχει ψυχρο κλιμα ...
τα χρηματα θα ειναι γυρω στο 400 ε  αν δεν κανω λαθος ...
και με καποια συμβαση πιστευω ορισμενου χρονου ...
και η μοναξια σου πιστευω οτι θα χτυπησει ταβανι ...
αν και εχω φιλο του οποιου η κορη εχει σπουδασει πληροφορικη και της ζητηθηκε να εργαστει εκει...
 και παραλληλα να κανει μεταπτυχιακο και να αποχτησει την εμπειρια του αντικειμενου της ...
ο φιλος μου της συμπληρωνε χρηματα ...γιατι δεν της εφταναν να καλυψει αναγκες ...
κι απο οτι εχω ακουσει ενω της ειχαν συμφωνησει 6 μηνη συμβαση της την ανανεωσαν και παρεμεινε ...
αλλα να λαβεις υποψιν σου οτι η κοπελα ζουσε στην λαρισα ...δεν ειχε αλλες επιλογες ...
κι αφου δεν ειχε επιλογες και παρομοια ευκαιρια  αυτο της φανηκε μεγαλο ...
ενω εσυ εχεις μια δουλεια που σου αποφερει περισσοτερα χρηματα ...
εισαι στο σπιτακι σου .στην αθηνα ...και στην ελλαδα που καμια σχεση δεν εχει με την τσεχια ...
σχεδιαζεις να παρεις το πτυχιο σου το οποιο ηδη θα πρεπε να εχεις παρει ...
αν δεν εχεις πτυχιο ολα ειναι ,ματαια ...οπως θα πρεπε να γνωριζεις ...
η εν παση περιπτωση ανεπαρκη ...
και αυτο που θα σου προτεινα .ειναι ...
...δεν καθεσαι στ αυγα σου ;

KLELIA22

# 8 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τζουλια!

εισαι λαθος!

επισκεφθηκα το φθινοπωρο τη Σοφια , στη Βουλγαρια , επισης  πρωην κομμουνιστικο καθεστως!
σε πληροφορω οτι η Αθηνα μπροστα της μοιαζει  χωριο! και κακασχημο μαλιστα!

σεβασμος στον πολιτη! παρκα , μετρο, βιβλιοθηκες , πισινες,θεατρα, μουσεια , οπερα!οικονομικη ζωη!οι Ελληνες κανουν παρεα μεταξυ τους!

ειναι δυνατον να το συζητουσε να φυγει  για 400 ευρω?

και ημαρτον με το κ..λομαθημενο ελληνοπουλο.. στα 5 βηματα απο τη  μανα του!!!

στα αυγα τους καθονται μονο κοτες και κοτοπουλα!

__mikeman

# 9 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Τζούλια καμία σχέση ο μισθός που λες πάντως...οπως λέει η Κλέλια σιγά μην το συζήταγα για 400 ευρώ...αν είναι δυνατόν...

Ας πούμε ότι είναι πάνω από 2000 ευρώ το μήνα, συν έξοδα για φαγητό/μετακινήσεις, συν οτι για τους πρώτους 2 μήνες θα μου βρουν και θα πληρώνουν αυτοί διαμέρισμα, κτλ κτλ...

Περα απο αυτό, έχω ακούσει ότι η Πράγα είναι πολύ ωραία πόλη.

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις πάντως...εμένα η πρώτη μου αντίδραση είναι οντως να πάω...τώρα θα το σκεφτώ κι άλλο, θα το συζητήσω και θα δούμε...

Climentini

# 10 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μπράβο Μάικ!!

Πάντα τέτοια.

Σε βλέπω να συνυπολογίζεσαι στις στατιστικές του ελληνικού Brain Drain

anemona_62

# 11 στις 4/6/2014
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Εύγε! Συγχαρητήρια!!! Πολύ χάρηκα!

Να πας χρυσέ μου, μην το συζητάς! Η εμπειρία αυτή θα σου ειναι πολύτιμη από πολλές απόψεις, όχι μόνο επαγγελματικά, ως το τέλος της ζωής σου!

tzoulia59

# 12 στις 4/6/2014
author

αν τα χρηματα ειναι τοσα οσα λες κι αν αυτη η εργασια ειναι επι συμβαση για μια χρονικη περιοδο ορισμενη ...

κι αν τα χρηματα που παιρνεις εδω στην ελλαδα ειναι λιγοτερα ...
κι αν μπορεις να συνδιασεις και τα μαθηματα που χρωστας στα τει ...
να πας ...
αλλα να εχεις υποψιν σου οτι πρεπει να βαλεις την βαση για οταν θα γυρισεις πισω ...τι θα κανεις οταν γυρισεις ...
γιατι θα γυρισεις αυτο ειναι 100% βεβαιο ...
οσο για τα μουσεια και τα εργα τεχνης ...
για εργασια θα παει  κι οχι για εκπαιδευτικη περιηγηση ...
κι αυτο που παιζει ρολο σε μια διαμονη ειναι το βιοτικο επιπεδο της χωρας ... ...κι οχι τα αξιοθεατα ...
αυτα ειναι για κανενα τουρ ...
και η ελλαδα εχει μουσεια και μνημεια αλλα κανεις δεν θελει να μεινει ...
ουτε οι ιδιοι οι ελληνες ...
μιχαλη σκεψου ...
ειναι μια εμπειρια σιγουρα που θα σου προσθεσει ...
αλλα να εχεις παντα σαν γνωμονα το μετα την τσεχια  ...
γιατι οπως ελεγε και μια φιλη θα χασεις και τη σειρα σου ...

sxeseis_support

# 13 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 355

Ωραία νέα Mike, μπράβο σου!

Karlovy Vary και Πράγα είναι πόλεις πανέμορφες.

Πάνω απ όλα όμως, όσες φορές και αν έχω επισκεφθεί τη χώρα αυτή, με εντυπωσίασαν τα τοπία της βόρειας επαρχιακής Τσεχίας. 
Όλες οι εποχές εκεί έχουν κάτι το μαγικό. Ειδικά οι απέραντες εκτάσεις με τους ανθισμένους ηλίανθους τον Αύγουστο.

Επίσης, μην ξεχνάς ότι θα βρίσκεσαι στο κέντρο της Ευρώπης, μια αναπνοή από τη Γερμανία, την Αυστρία, την Πολωνία κλπ.

tanton-

# 14 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 64 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Λοιπόν Μιχάλη

Θα ξεκινήσω με μια φράση της παντογνώστριας συμβούλου

( κυρίως σε θέματα που δεν ξέρει )

" η τσεχία δεν έχει καμιά σχέση με την ελλάδα" 
( συγνώμη, αλλά έτσι τα γράφει )

Πράγματι έτσι είναι

Η Τσεχία ( και την ξέρω καλά ) είναι από τις πιο όμορφες και πολιτισμικά ανώτερες χώρες της Ευρώπης.

Η Πράγα, η χρυσή Πόλη, είναι απίστευτα όμορφη, σαν παραμυθένια. Το ποτάμι, οι γέφυρες, τα παλάτια, τα "παβέ"...
Και η πόλη της μουσικής. Μια από τις καλύτερες αίθουσες συναυλιών στον κόσμο. Και οι υπόγειες μπυραρίες με την καλύτερη μπύρα και την καλύτερη τζαζ που μπορείς να βρεις στην Ευρώπη.

( στην κατάταξή μου για τις πιο όμορφες πόλεις της Ευρώπης η Πράγα διεκδικεί την τρίτη θέση από την Φλωρεντία και την Βενετία )

Η εξοχή, αν σε ενδιαφέρει πανέμορφη.

Το κλίμα λίγο βαρύ. Πολύ χιόνι τον χειμώνα. Ε, και;

Οι Τσέχοι διαβάζουν, παίζουν ένα μουσικό όργανο, η παίζουν τένις ( καλά αυτό δεν είναι και τόσο υπέρ τους! )

Να υπολογίζεις το κόστος ζωής στο 80% της ζωής εδώ, ίσως και πιο κάτω. Πόσο όμως αξίζει το ότι τα μάτια σου θα ανοίξουν και θα γεμίσουν ομορφιά;

Το πολιτιστικό επίπεδο το είπαμε: Καμιά σχέση με την Ελλάδα, από τα πιο ψηλά. 

Το επιστημονικό τους επίπεδο μετά το στραπάτσο των 40 χρόνων κομουνισμού δεν είναι τόσο προχωρημένο. Μην ξεχνάς όμως ότι εδώ έγινε το παλιότερο πανεπιστήμιο της Ηπείρου.Και οι Τσέχοι ήταν πάντα οι καλύτεροι μηχανικοί ( καλύτεροι και από τους Γερμανούς ) Και τώρα έχουν πάρει φόρα να ξαναβρεθούν στις πρώτες θέσεις

Οι Τσέχοι, σαν βόρειοι, είναι κάπως επιφυλακτικοί. Αλλά φιλόξενοι, ευγενείς και ειλικρινείς
Θα ξεχάσεις οριστικά δυο λέξεις εκεί : Μιζέρια και αγένεια. Δεν τις ξέρουν

Δεν έφυγες ακόμα;

Υ.Γ 1 Αν δεν πας τελικά θα έρθω και θα σε πλακώσω στο ξύλο ( τόσο σε συμπαθώ! )

Υ.Γ Αν πας και δεν με καλέσεις να με φιλοξενήσεις στην Πράγσ πάλι θα έρθω και θα σε πλακώσω στο ξύλο ).

Υ.Γ κανένα Έρασμους δεν παίζει; για να τελειώσεις εκεί την σχολή;

Υ.Γ κανένα Έρασμους δεν παίζει; για να τελειώσεις εκεί την σχολή;

Αρέσει στο μέλος lovable1

inioxos52

# 15 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Tonia35

Ειναι και ωραιες οι Τσεχες βρε...!

...και επιπλεον, δεν ειναι δυσκολες και απλησιαστες σαν τις δικες μας που νομιζουν πως επιασαν τον παπα απο το...πετραχηλι!!!

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

sugarbaby42

# 16 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μπραβο Μιχαλη!!!

Συγχαρητηρια!!!

Αισιοδοξο το μηνυμα!!!

Και φυσικα μιλαμε για Κεντρικη Ευρωπη!!!Ειχα παει το 2009 στη Βουδαπεστη!!!

Που ειναι περιπου στα ιδια " κυβικα"..

Ξετρελαθηκα!!!

Και πιστευω πως θα τα καταφερεις!!!

Νεος εισαι, εξυπνος, μορφωμενος, αγαπας τη δουλεια σου!!!

Καλη σταδιοδρομια!!!

Tonia35

# 17 στις 4/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από inioxos52

...και επιπλεον, δεν ειναι δυσκολες και απλησιαστες σαν τις δικες μας που νομιζουν πως επιασαν τον παπα απο το...πετραχηλι!!!

Ε...ναι ...αφου τα'χουμε ξαναπει...

Γυναικες... πεταμενα λεφτα...!!!

Παλι τα ιδια θα λεμε;;;

tzoulia59

# 18 στις 4/6/2014
author

ρε συ μιχαλη γιατι δεν πας και μετα γυρνωντας να πλακωσεις στο ξυλο αυτους που σου ελεγαν να πας; 

εγω παρ ολ αυτα θα σου ελεγα να πας εαν ...
η εταιρεια που σου δινει  δουλειες της τωρα ...δεν ειναι και τοσο σπουδαια και η συνεργασια της οχι τοσο σημαντικη ...κι οποτε και να την χασεις δεν εγινε και τιποτα ...
αν τα χρηματα στην τσεχια θα ειναι καλυτερα ...
κι αν ειναι για μια ορισμενη χρονικη περιοδο ...
να συνδιασεις το πτυχιο σου ...
και να βαλεις βαση για τον γυρισμο ...
ετσι ωστε μην σιχτιριζεις την ωρα και τη στιγμη που εφυγες ...
ωστοσο θα ειναι μια ωραια εμπειρια ...θα ανοιξεις τους οριζοντες σου ,,,
νεος εισαι αν χασεις και 2 χρονια τι εγινε ...
οσο για την πραγα οντως ειναι ωραια ...και με πολυ σπουδαια κουλτουρα και ομορφια ...
αλλα στο δωματιο θα γυριζεις μονος ...
σκεψου κι αυτα κι αποφασισε ...

__mikeman

# 19 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Τζούλια επειδή φαίνεται να έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα, οσον αφορά την δουλειά...η δουλειά δεν είναι εποχική ή κάτι τέτοιο...είναι σε μια γνωστή στο χώρο εταιρία, και με θέλουν ως προγραμματιστή, και μάλιστα "Senior", δηλαδή ως πιο "έμπειρο", που θα αναλαμβάνει και να εκπαιδεύει νεότερους, και ανέφεραν κάθε χρόνο ο μισθός θα ανεβαίνει. Δεν θα με φέρουν για...3 μήνες, οι άνθρωποι ψάχνουν κάποιον για κάνει μια δουλειά σε βάθος χρόνου. Δεν βρίσκω το λόγο να "χτίσω βάση" για να γυρίσω εδώ οπωσδήποτε...να γυρίσω για ποιο λόγο...? Εδώ δεν υπάρχουν καν εταιρίες σ'αυτόν τον τομέα. Αν υποθέσουμε ότι πάνε καλά τα πράγματα, θα έχω ένα πιο πλούσιο βιογραφικό για να μπορώ να διαπραγματευτώ καλύτερες θέσεις σε "καλύτερες" χώρες, Γερμανία π.χ κτλ κτλ

Απο κει και πέρα, συμφωνώ ότι το θέμα της μοναξιάς σε μια ξένη χώρα είναι μάλλον το μόνο που με φοβίζει. Μπορεί και να γνωριστώ με άτομα στο χώρο εργασίας και να φτιάξω κοινωνικό κύκλο, κάνοντας μια νέα αρχή, μπορεί και όχι...παίζεται. Γι'αυτό το σκέφτομαι. Πάντως μόλις μίλησα και με τον άνθρωπο που έχω το συμβόλαιο τώρα...το τωρινό βέβαια θα το τελειώσουμε, αλλά για το μέλλον μου είπε, αν είναι για τέτοια ευκαιρία σε τέτοια εταιρία, λέω να το κάνεις, και σε 5 χρόνια μπορεί να βγάζεις τα διπλάσια. Αυτα...

ΥΓ. Τάντονα ευχαριστώ για τις πληροφορίες...οπως βλέπεις το σκέφτομαι ακόμα οπότε μην ετοιμάζεσαι για μπουνίδια...

Αρέσει στο μέλος anemona_62

tanton-

# 20 στις 4/6/2014
author
Ανδρας / 64 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Πρόσθετη συμβουλή

Μια μόνο

Κανόνισε με την μαμά , αδελφή κτλ 

ένα δέμα ντελίβερι κάθε 15
με φρέσκα λαχανικά και φρούτα.
( αυτά θα σου λείψουν )
Από φαΐ εκεί

Τα καλύτερα κρέατα και αλλαντικά. Άφθονα και φτηνά.

Α! και κάτι ακόκα. Μην φας ποτέ έξω ομελέτα με κάτι άγνωστες τσέχικες λέξεις δίπλα. Την έπαθα κάποτε και μου βγήκε ομελέτα με κομπόστα ροδάκινο! Εφιαλτική εμπειρία

.Και κάτι ακόμα θα μάθεις και για τον "¨Μαγικό κινηματογράφο" και για έναν από τους πιο σπουδαίους φιλμοκατασκευαστές

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε