Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γνώμες και συμβουλές για δουλειά

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

morgoth

# 41 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
'Aρεσαν+: 0%

ασε που ετσι θα μετρας πιο πολυ σαν αντρας. θα λες στο γκομενακι για περασε απο το σπιτι να σε κερασω κρασι απο την ελλαδα και να δουμε κανα ταινιακι... ευκολο ψηστηρι...

ανοιξε ρε τα φτερα σου.

KLELIA22

# 42 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από morgoth

ανοιξε ρε τα φτερα σου.

.. μα αφου του λενε πως δεν εχει...

κι αυτος... τους πιστεψε.

morgoth

# 43 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

ο καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει. ετσι εχουν τα πραγματα.

Climentini

# 44 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μάικ, στον προβληματισμό σου, προσωπικά προβάλλω τις δικές μου επιθυμίες.

Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό για σένα το να πας να δουλέψεις σε άλλη χώρα, γιατί προφανώς δεν έχω όλα τα στοιχεία για να αποφανθώ.

Προσωπικά, αν μου δινόταν μια τέτοια ευκαιρία, θα την άρπαζα χωρίς πολλά-πολλά. Αλλά επειδή δεν μου δόθηκε και δεν πρόκειται να μου δοθεί, όπως προείπα, προβάλλω επάνω σου αυτό που θα επιθυμούσα για μένα.

Μου έχει μείνει μια συζήτηση που είχα κάνει πριν από αρκετά χρόνια (πρό κρίσης) με μια μαμά που είχε παιδιά στην ηλικία των δικών  μου.
Της έλεγα, μεταξύ αστείου και σοβαρού, ότι το όνειρό μου ήταν, όταν μεγαλώσουν τα παιδιά μου να βρουν δουλειά σε τρεις διαφορετικές ευρωπαϊκές πόλεις (τις κατονόμαζα κι όλας), κι εγώ να έχω πάρει σύνταξη και να πηγαίνω από ένα μήνα στο καθένα μουσαφίρισα.

Με κοιτάει η άλλη με γουρλωμένα μάτια και μου λέει πολύ-πολύ σοβαρά: "εγώ θα θεωρούσα τον εαυτό μου πολύ αποτυχημένο αν τα παιδιά μου έφευγαν από κοντά μου"
Σκιάχτηκα. Την ξαναρωτάω, μήπως και δεν κατάλαβα καλά "μα ναι," με διαβεβαιώνει "εμένα το όνειρό μου είναι να έχω τα παιδιά μου πάντα κοντά μου, αλλιώς, τι νόημα θα έχει η ζωή μου;"

Αλλα τα όνειρα των γονιών, άλλα τα όνειρα των παιδιών.

morgoth

# 45 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Climentini

Σκιάχτηκα. Την ξαναρωτάω, μήπως και δεν κατάλαβα καλά "μα ναι," με διαβεβαιώνει "εμένα το όνειρό μου είναι να έχω τα παιδιά μου πάντα κοντά μου, αλλιώς, τι νόημα θα έχει η ζωή μου;"

ε βεβαια. τι νοημα θα χε?? πχ αυτος ο ρημαδοαντρας της, τι ρολο βαραει? Του μαλακα του σπερματοδοτη μηπως??

Ετσι εχουν τα πραγματα και μετα λεμε για τα διαζυγια για τα ψυχολογικα και τα τοσα προβληματα που κουβαλαει η ελληνικη κοινωνια. Σκλαβακια μεγαλωνουν οι ελληνικες οικογενειες. Στα προτυπα της αγροτιας του 1800. Οπου εκει εκανανα παιδια για να εχουν χερια για τα χωραφια.

Αρέσει στο μέλος freeman21

KLELIA22

# 46 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από morgoth

ο καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει. ετσι εχουν τα πραγματα.

... γιατι να μην του αξιζει... να αναπνευσει... να ζησει... να μαθει... ?...

στα δικα μας τα κορφοβουνια κατω... τα εκβιαζουν κιολας..

αν δεν με υπηρετεις... οσο ζω και ειμαι... 

δεν στο γραφω ..το σπιτι... το χτημα... 

και διαλεγουν γυναικες για τους γιους... να χουν δυναμη...  και νιατα... 

να τους γηροκομουν... ισοβιως.

KLELIA22

# 47 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από morgoth

Του μαλακα του σπερματοδοτη μηπως??

αυτος... αυτο διαλεξε να κανει... 

να "αδειαζει" και να φευγει...να πηγαινει .. να "δουλεψει γι'αυτους"...
δεν τον λυπαμαι.
[/color]

morgoth

# 48 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

ναι ετσι ειναι. αμοιβαια. τα χουμε πει η ευθυνη ειναι συλλογικη σε μια σχεση.

sugarbaby42

# 49 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ενας γειτονας μου εχει τρια παιδια τα οποια γεννηθηκαν στην Γαλλια.

Γυρισαν στην Ελλαδα οταν τα δυο μεγαλυτερα αρχισαν να πανε Δημοτικο...Τελειωσαν τα παιδια τις σπουδες τους και βρηκαν δουλεια...

Ο μεσαιος ειναι προγραμματιστης Η/Υ.Δουλευε σε μια εταιρια στην Αθηνα, παντρευτηκε, και οταν η γυναικα του ηταν εγκυος, εκανε αιτηση για δουλεια σε κανα δυο εταιριες στη Γαλλια...

Τον καλεσαν για συνεντευξη σε μια απο τις δυο και τον προσελαβαν

.Αφησε τη γυναικα του εδω, πηγε στη Nικαια (γαλλικη) , βρηκε σπιτι, τακτοποιηθηκε, και τρεις μηνες αφου γεννησε η γυναικα του πηγε κοντα του...

Πρωτος μισθος 3700.00€!!!

Και στη Γαλλικη Ριβιερα!!!

Που τα παντα ειναι πανακριβα...

achinos

# 50 στις 5/6/2014
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.448

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από KLELIA22

.. μα αφου του λενε πως δεν εχει...

κι αυτος... τους πιστεψε.

Έτσι είπανε κ στον ελέφαντα, ότι η καρέκλα που έχουν δέσει  το σκοινί του, ήταν...βαοβαβ

tanton-

# 51 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 64 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Οι δυο ελλάδες

( μιλάμε για σήμερα, τους καιρούς της «κρίσης» και για τις γονικές συμπεριφορές ) 

Έχω μια φίληΚαλή φίλη ( και ένας από τους πιο έξυπνους και γοητευτικούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει ) αλλά δεν κάνουμε πολύ παρέα.

Πάντως 3-4 φορές τον χρόνο συναντιόμαστε και τα λέμε όλα μαζεμένα.Η φίλη μου, εκτός των άλλων, είναι και χωρισμένη μαμά δυο παιδιών. Σχολιαρόπαιδα, αγόρι και και κορίτσι. Εκεί στην εφηβεία.

Κάθε φορά που την συναντάω, φυσικά, την ρωτάω τι κάνουν τα παιδιά της.

Ε, τα παιδιά ταξιδεύουν! Χριστούγεννα είναι, Πάσχα είναι, καλοκαίρι είναι, τα παιδιά αφήνουν το σχολείο και την επαρχιακή πόλη που μεγαλώνουν και ταξιδεύουν.

Και όχι όπου και όπου. Το μεγαλύτερο κορίτσι στην Λετονία, μετά από εκεί στην Γερμανία, πιο ύστερα στην Πορτογαλία. Το αγόρι, πιο μικρό 15χρονο, αρκείται στην Κρακοβία! 

Ξέροντας τα οικονομικά της φίλης μου ( άθλια όπως όλων. Κουτσουρεμένος μισθός Δ.Υ δυο δουλειές για να τα βγάλει πέρα κοκ ) την ρωτάω πως τα βγάζει πέρα με τα ταξίδια των παιδιών.

Ε, η φίλη μου ψάχνει ( είναι και μανούλα στο ιντερνέτ ). Ελληνικά προγράμματα ανταλλαγών σχολείων. Διεθνείς κατασκηνώσεις. Ευρωπαϊκά προγράμματα για νέους. Σεμινάρια. Επιχορηγούμενα προγράμματα για ταξίδια νέων. Με ελάχιστη ή καθόλου συμμετοχή.

Και τα παιδιά ταξιδεύουν. Μαθαίνουν γλώσσες. Μαθαίνουν να ζουν μόνα τους σε ξένα περιβάλλοντα. Μαθαίνουν «ξένες» νοοτροπίες. Μαθαίνουν να μην φοβόνται. Αποβάλουν κάθε επαρχιωτισμό.

Απογαλακτίζονται και ενηλικιώνονται. 

Έχω την εντύπωση ότι η φίλη μου κάνει μια καλή επένδυση για το μέλλον. Ο χρόνος θα δείξει. 

Πάντως συνεχίζει μια παράδοση αυτού του τόπου 4.000 χρόνων παλιά.Τότε που μπαίναμε στα «κοίλα» καράβια μας και ανοιγόμαστε να κατακτήσουμε τον κόσμο.

Πριν καταντήσουμε οι θλιβεροί και μίζεροι επαρχιώτες, οι κλεισμένοι και αποκλεισμένοι από τον κόσμο, που τρέμουν μπροστά σε κάθε αλλαγή.
Αρέσει στα μέλη freeman21, anemona_62

Mystik_Male

# 52 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου, Mike, έχοντας τέτοια ευκαιρία, δε θα την άφηνα να πάει χαμένη.

Θα άφηνα πίσω μου την Ελλάδα που κάθε μέρα με πληγώνει. Κυρίως επαγγελματικά.

Είμαι σίγουρος πως οι δικοί μου θα χαίρονταν για μένα.

Και δε θα ένιωθα απομακρυσμένος απ' αυτούς. Δόξα τω Θεώ, η τεχνολογία σήμερα βοηθάει πάρα πολύ στο να έχουμε επικοινωνία με αυτούς που νιώθουμε ότι χρειαζόμαστε.

Θα έκανα και νέους φίλους. Που με τη διαφορετική τους οπτική θα με βοηθούσαν σε όποιο πρόβλημα ένιωθα πως αντιμετώπιζα. 

Άντε, καλή σταδιοδρομία.   

morgoth

# 53 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από tanton-

Πάντως συνεχίζει μια παράδοση αυτού του τόπου 4.000 χρόνων παλιά.Τότε που μπαίναμε στα «κοίλα» καράβια μας και ανοιγόμαστε να κατακτήσουμε τον κόσμο.

αυτο ακριβως ηθελα να το γραψω λιγο πιο πανω. πολιτες του κοσμου. ωραιος ρε φιλε!

KLELIA22

# 54 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

..οσο περνα η ωρα...  σκεφτομαι... πως... επιτηδες τους τη ζητησε τη "γνωμη"...

κι εκει δικιο ο Μοργκ... αν καιγοταν απο λαχταρα να ζησει μια ζωη ζωντανη ..
απλα θα τους το ανακοινωνε... οταν με το καλο ειχε δωσει τα χερια με τους Τσεχους...
τι θα του καναν σαμπως?...

αδυνατον να το χωρεσει το μυαλο μου...αδυνατον...μια δουλεια που αγαπας... σε μια ομορφη πολη... με ανθρωπους γυρω σου να μιλατε την ιδια γλωσσα... κι αλλους τοσους που μπορουν να σου μαθουν πολλες διαφορετικες... 

να ξεκινας απο το μηδεν...να χτισεις.. να δειξεις εναν εαυτο  οπως εσυ θες .βημα βημα...

αδειος πινακας να πηγαινεις...
με πινελα και καμβα...δωρεαν.

θυμηθηκα... που καποτε στο Ημεροβιγλι...  κατα συμπτωση καθοταν διπλα μας και απολαμβανε το φαγητο του... ενα κυριος... καλοβαλμενος... ψηλος... ωριμος...πιασαμε την κουβεντα...ηταν ο ιδιοτητης και του εστιατοριου... και  καμποσων ξενοδοχειων... γυρω γυρω...
του ειπαμε μπραβο για οσα απεκτησε... και δωσαμε συγχαρητηρια για την αντοχη του στον κοπο.

ομως ... ανεφερε τα λογια του πατερα του... "Στον καθε ανθρωπο ... θα ερθει μια μεγαλη ευκαιρια να αλλαξει τη ζωη του. Μια."
δεν αρκει η δουλεια...( θελει και λιγη τυχη που λεγε και ο Μπρεχτ..και ο πατερας ο δικος μου..)

και μας ειπε... την ιστορια του... οτι  σπουδασε στην Ελλαδα ... εμαθε κατι καλα... ( δεν μπορω να θυμηθω ακριβως την ειδικοτητα τωρα..) και  πηγε εργατης ... στην Αμερικη.. Σικαγο νομιζω... κατα "συπτωση"... σε εκεινη τη φαση.. χρειαζονταν μηχανικοι... με την ειδικοτητα του σε ολη την περιοχη...ετρεχε και δεν εφτανε..!χρονια κοιμοταν δυο ωρες μονο .. ολο το 24ωρο...

ζητησα την καρτα του..   ειχε το ονομα του γιου μου...

__mikeman

# 55 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.026

Αχχχ...σίριαλ το έκανα τελικά γμ το φελέκι μου!

Παιδιά, οι γονείς μου δεν προσπάθησαν να με αποτρέψουν, τους αδικείτε, απλώς ξέρουν ότι έχω περάσει δύσκολα ψυχολογικά και φοβούνται κι αυτοί τι θα συμβεί αν κάτι γίνει και δεν έχω κανέναν δίπλα μου.

Τελοσπάντων όμως, σήμερα ξύπνησα το πρωί με ανεβασμένη διάθεση, πήγα για το καθημερινό καφέ, και όλη την ώρα σκεφτόμουν οτι ΓΑΜΟΤΟ αν δεν το κάνω και δεν πάω, θα λυπάμαι και θα οικτίρω τον εαυτό μου για τα επόμενα χρόνια. Ε οχι γμτ μου, οχι! (και δεν είχα δει τα δικά σας ποστ)

Οποτε επιστρέφω σπίτι, λέω, "παιδιά, δική μου είναι η απόφαση, κανενός άλλου, θα πάω να μην μου μείνει απωθημένο...στο τρίμηνο περνάω και το λεγόμενο "performance review" στην εταιρία οπότε...αν δεν...γυρνάω...αλλά αν τα καταφέρω?? Ε και του κερατά μια μακαρονάδα κι ένα πλυντήριο θα το μάθω να το βάζω γμ το φελέκι μου!"

Μια χαρά μου λένε οι δικοί μου, αφού αυτό θέλεις, και το κέρδισες...και αν καταφέρεις και περάσεις και τα μαθήματα σ'αυτήν την εξεταστική, ακόμα καλύτερα!

Οποτε...αυτή την στιγμή γράφω το email οπου τους λέω ότι δέχομαι  

Στο κάτω-κάτω, μετά την εξεταστική, θα πάω και...τρίμηνες διακοπές στην Πράγα με τα έξοδα πληρωμένα...τι άλλο θέλω δηλαδής.
Αρέσει στα μέλη anemona_62, Mystik_Male και σε ακόμα 1 μέλος.

Tonia35

# 56 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από __mikeman

Ετσι...μπραβο...!!!

KLELIA22

# 57 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από __mikeman

Αχχχ...σίριαλ το έκανα τελικά γμ το φελέκι μου!

Παιδιά, οι γονείς μου δεν προσπάθησαν να με αποτρέψουν, τους αδικείτε, απλώς ξέρουν ότι έχω περάσει δύσκολα ψυχολογικά και φοβούνται κι αυτοί τι θα συμβεί αν κάτι γίνει και δεν έχω κανέναν δίπλα μου.

Τελοσπάντων όμως, σήμερα ξύπνησα το πρωί με ανεβασμένη διάθεση, πήγα για το καθημερινό καφέ, και όλη την ώρα σκεφτόμουν οτι ΓΑΜΟΤΟ αν δεν το κάνω και δεν πάω, θα λυπάμαι και θα οικτίρω τον εαυτό μου για τα επόμενα χρόνια. Ε οχι γμτ μου, οχι! (και δεν είχα δει τα δικά σας ποστ)

Οποτε επιστρέφω σπίτι, λέω, "παιδιά, δική μου είναι η απόφαση, κανενός άλλου, θα πάω να μην μου μείνει απωθημένο...στο τρίμηνο περνάω και το λεγόμενο "performance review" στην εταιρία οπότε...αν δεν...γυρνάω...αλλά αν τα καταφέρω?? Ε και του κερατά μια μακαρονάδα κι ένα πλυντήριο θα το μάθω να το βάζω γμ το φελέκι μου!"

Μια χαρά μου λένε οι δικοί μου, αφού αυτό θέλεις, και το κέρδισες...και αν καταφέρεις και περάσεις και τα μαθήματα σ'αυτήν την εξεταστική, ακόμα καλύτερα!

Στο κάτω-κάτω, μετά την εξεταστική, θα πάω και...τρίμηνες διακοπές στην Πράγα με τα έξοδα πληρωμένα...τι άλλο θέλω δηλαδής.

...

κλαιω...

κανονικα.

morgoth

# 58 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

σιγα το δυσκολο ρε μαικ. να μαγειρεψεις... και να στρωσεις το κρεβατι σου..
θα δεις που θα γουσταρεις. θα μπεις σε αλλο Mode. θα προγραμματιζεις πλεον τη ζωη σου. οχι μονο τους Η/Υ..
μεγαλο σχολειο αυτο που θα περασεις και θα τα πας σουπερ. αρκει να το θες.

Αρέσει στο μέλος anemona_62

KLELIA22

# 59 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ταντοννν

Ετοιμαζε βαλιτσες και φωτογραφικη !!!

Χα!Χα!

Χαχα!!!

Γιατι δεν αναγνωριζεις?Το γραψα στα τσεχικα?

sxeseis_support

# 60 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 355

Μπράβο Μάικ!

Θα δεις που δεν θα το μετανιώσεις.

(Μου έφτιαξες τη μέρα).
Αρέσει στο μέλος anemona_62