Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γνώμες και συμβουλές για δουλειά

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

Climentini

# 61 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από __mikeman

Παιδιά, οι γονείς μου δεν προσπάθησαν να με αποτρέψουν, τους αδικείτε, απλώς ξέρουν ότι έχω περάσει δύσκολα ψυχολογικά και φοβούνται κι αυτοί τι θα συμβεί αν κάτι γίνει και δεν έχω κανέναν δίπλα μου.

Να σου πω, αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά δε νομίζω οτι είναι και τεράστιο ρίσκο.

Ενας λόγος παραπάνω, που θα τσεκάρεις κι εσύ τον εαυτό σου.

Όλα καλά θα πάνε βρε!Κι ο,τι απορίες έχεις περί των οικοκυρικών, εδώ είμαστε, να σου κάνουμε εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

KLELIA22

# 62 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

... σας παρακαλω μανταμ...

γιατι με σαμποταρετε?
 δεν ειδατε οτι ξεκινησα επιχειρηση...με  μαθηματα οικοκυρικων at home.!

ολοι να ζησουμε ρε παιδγια...

tzoulia59

# 63 στις 5/6/2014
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.988
'Aρεσαν+: 0%

σουγκαρ θα ξεκινησω απο σενα ...

κι επειδη μας διαβαζουν κι αλλα μελη απο τα συρματα του μιλτου ...
και για να μην φαινομαι εγω η  κακια της ιστοριας ...καλο ειναι να μην περναμε λανθασμενα μηνυματα ... κατ αρχην να υπογραμμισουμε οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ...
ο φιλος σου γεννηθηκε στην γαλλια ...
ηρθε στην ελλαδα ...
παντρευτηκε εκανε παιδι ...
και οπως ολοι ...
δυσκολευοταν να βρει τροπο να ζησει την οικογενεια του ..
.βρηκε δουλεια στη γαλλια  σ ενα γνωριμο τοπο γι αυτον στη ριβιερα με 3 700 μια πανακριβη πολη και πηγε ...
αλλα ειχε μαζι του την οικογενεια του ...

δεν ηταν μονος και πηγε σ εναν τοπο που ηξερε παρα πολυ καλα ...
αν και τα χρηματα απο τη στιγμη που η ζωη ειναι πανακριβη εκει θα του ερθουν μια η αλλη ...
νομιζω οτι σ αυτην την περιπτωση ηταν η καλυτερη επιλογη ...γι αυτον ...
να πουμε τωρα για τον μαικ ...
σιγουρα διακατεχεται απο ανασφαλεια αμφιβολιες και ενοχες ...ο μαικ 
και επειδη καπου ακουστηκε οτι τον επηρεασα εγω ...με την αποψη μου ...
αν και δεν το πιστευω ...
θα αναφερω για την ιστορια ...
οτι εγω υπηρξα παιδι μεταναστων ...
οι γονεις μου ηταν για 40 χρονια στην γερμανια ...καθε καλοκαιρι το περναγα μαζι τους στις διακοπες μου ...
που σημαινει οτι ξερω παρα πολυ καλα πως ειναι να πηγαινει καποιος σε μια ξενη χωρα ...
να εργαζεται ...
και να προσπαθει να ενταξει την πραγματικοτητα του σε μια νεα κουλτουρα με νεες συνηθειες και νεο τροπο ζωης ...
και να σημειωσω επισης οτι οι γονεις μου ηταν ζευγαρι ειχε ο ενας την συντροφια του αλλου ...και δεν βιωσαν την μοναξια μιας ξενης χωρας ...
αλλα και αυτοι την βιωναν κατα μια ενοια ..χωρις τα παιδια τους τους γονεις τους τους φιλους τ αδερφια τους ...
στην ελλαδα επιλογες για εργασια δεν υπηρχαν και 2 παιδια επρεπε να επιβιωσουν και να μεγαλωσουν ...
και να πανε σχολειο ...
ο μαικ εχει κατα καιρους αναφερει οτι αντιμετωπιζει καποια προβληματα υγειας μ οτι αφορα ψυχολογικα ...
ενα το κρατουμενο ...
ειναι μονος και εχει δυσκολια στο να κανει μια συντροφικη σχεση για πολλους λογους δεν το εξεταζουμε ..
δυο  τα  κρατουμενα και μην το υποτιμαμαι ...
φιλους εχει αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θ αποχτησει στην πραγα ...νεους ...και τι ειδους ...φιλους ...
η εργασια που του προσφερθηκε ειναι μια ευκαιρια γι αυτον και το επαγγελματικο του μελλον αλλα τα 2000 εστω και τα διπλασια δεν ειναι χρηματα για να ξεριζωθεις απο τον τοπο σου μια για παντα ...
η προταση εγινε με προοπτικη να ζησει για μονιμα στο εξωτερικο ...
το παιδι δεν εχει υποχρεωσεις και αμεση αναγκη για να κανει κατι τοσο επαναστατικο για τη ζωη του ...
δεν ξερω ποσο πολυ σημαντικη ειναι η δουλεια αυτη που του προσφερθηκε ...
και εγω θα ημουν συμφωνη και θα ημουν θετικη αν ελεγε θα παω για μια περιοδο να δουλεψω να παρω την εμπειρια ...
και ως που να φτιαξουν τα πραγματα στην ελλαδα μετα θα ξαναγυρισω ...
κι αυτο και μονο αν η δουλεια ηταν πολυ  σημαντικη...
το παιδι λεει οτι εδω εργαζεται βγαζει χρηματα ...
και δεν εχει αναγκη επιβιωσης ...
και επισης  το πτυχιο ειναι απαραιτητο ...
κι εγω μπορει να λεω οτι  ειμαι πυρηνικος επιστημονας  με πιστευει  κανεις; 

η ολοι μαθαμε με το που ακουμε εξωτερικο να πεταμε τη σκουφια μας ...
εχω ακουσει να μου λενε για παιδια που εφυγαν στο εξωτερικο μορφωμενα παιδια και ζουν σε βορειες χωρες ...
το ποσο τσιμα τσιμα τα φερνουν βολτα ...
η ζωη ειναι πανακριβη ...εξω ...
πολυ μοναξια ...
πολυ κρυο ...
μοιραζουν το νοικι ...
χανουν την σειρα τους απο δω ...
και αν τους δοθει η ευκαιρια παλι εδω θα γυρισουν ...
εχω κορη που ειναι στο πτυχιο τελειωνει το πολιτικο της νομικης στο καποδιστριακο ...
αριστη φοιτητρια ...
πολυ καλο μυαλο ...
και θελει να ασχοληθει με το διπλωματικο σωμα ...
το χειμωνα ηταν στο πανευρωπαικο συνεδριο των βρυξελων ανταποκριτρια απο την καθημερινη εφημεριδα ...(εργαζεται κι εκει )
της αρεσει το εξωτερικο ...
και αυτη θελει να φυγει και τα ψαχνουμε κι εμεις ...
και να το αναφερω για να μην θεωρηθει οτι δινω παραπλανητικες συμβουλες ...
η δικη μου κορη θα παραμεινει καμια 2 ετια ακομη εδω να κανει περαιτερω σπουδες ...
επεμενα εγω να βαλει καλες βασεις εδω ...πρωτα ...

κι επειδη εχει μια μανια να παει αγγλια την συμβουλεψα να μεγαλωσει λιγο ακομη να ωριμασει γιατι ειναι 22 ...
και μετα ας παει οπου θελει ...
αλλα  η δικη μου κορη θα παει για σπουδες με σκοπο να ξαναγυρισει ...
αν παλι νομιζει οτι θα ηθελε να μεινει εξω ας μεινει για οσο εκεινη θελει ...

μ ενδιαφερει να ειναι ωριμη να εχει καλες βασεις εδω και αν  το μετανιωσει να ξαναγυρισει .,...
αν μου ελεγε θα μεινω για παντα εξω θα γινομουν εξαλη ,,,
γιατι ξερω τι σημαινει εξωτερικο ...αλλα και παλι τι θα μπορουσα να κανω αν ηταν η επιλογη της ,,,

εμενα η δουλεια μου ειναι μεσα απο την επειρια μου να την ενημερωνω για τα υπερ και τα κατα ...
οι επιλογες ειναι δικες της ,,,
αν το εξωτερικο δεν σου δωσει κατι πολυ σημαντικο  μπορεις να ταξιδευεις να ενημερωνεσαι να γνωριζεις αλλα η βαση σου να ειναι στην χωρα σου ...
μια χαρα ειναι και η ελλαδιτσα ...ειμαστε πλεον χωρα της ευρωπης ...εχουμε δυνατοτητες βελτιωσης ...
κι εμενα μου αρεσει να ταξιδευω στο εξωτερικο αλλα θελω να γυριζω στην χωρα μου ...
με τους δικους μου ...τους φιλους μου την νοοτροπια μου ...
το καλοκαιρι με τα μπανια μου ...
την ανοιξη με τα λουλουδια μου ...
και να εχω τη δυνατοτητα να παω για τουρισμο στο εξωτερικο ...

εχεις τους δικους σου ανθρωπους ...την αγαπη τους και που ειναι το σημαντικοτερο ολων... 
κατι συναυλιες κατι μπυραριες υπογειες κατι τζαζ ολα αυτα ειναι για μια στιγμη  ...και να σου δινεται ευκαιρια να τα γνωρισεις ...βεβαιως και γω θα ηθελα ...
αλλα το κυριως θεμα ειναι η καθημερινοτητα ...
η εργασια σου ...
ο ανθρωπινος τροπος ζωης σου ...
οι δικοι σου ανθρωποι ...
οι φιλοι σου ...
αν δεν γινεις κατι μεγαλο τι νοημα εχει να ξεριζωθεις ;
τα 1000 ευρω μπροστα στο ηθικο κοματι ειναι τιποτα ...
υγ ...
βρε μαικ ειναι πολυ σημαντικη η δουλεια αυτη γιατι εγω  μ αυτα εχω πληρη μεσανυχτα ...
αν ειναι βρε παιδι μου γιατι δεν πας για μια περιοδο να παρεις τα οφελη ...
κι αν δεις τα ζορια γυριζεις...
 σιγα τα ωα ...

SunshineJn

# 64 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εξαιρετικά ενδιαφέρον

το γεγονός οτι, σε ενα θέμα που αφορά
σε ενα μέλος, στους δικούς του προβληματισμούς
και σκέψεις,
γίνονται διαγνώσεις και εξαγωγές συμπερασμάτων
για άλλο μέλος και μάλιστα του συνταγογραφούνται
και βόλτες για περαιτέρω βελτίωση και αποθεραπεία.

*Μάικ, χαίρομαι και γω με τη σειρά μου για την τελική σου απόφαση.
 Σου εύχομαι να ζήσεις την εκπλήρωση όλων σου των στόχων
 και είτε γυρίσεις μόνιμα Ελλάδα είτε παραμείνεις εκεί
 να γίνεις καλύτερος όπως και όσο εσυ θέλεις!
 Να περνάς όμορφα στη νέα σου ζωή!

sugarbaby42

# 65 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τζουλια διαβασε καλα τι λεω...ι

Τα τρια αγορια γεννηθηκαν στην Γαλλια και ηρθαν στην Ελλαδα οταν ηταν 5 χρονων...

Μεγαλωσαν και σπουδασαν εδω.

Βρηκαν δουλεια εδω και με τις πρωτες περικοπες ο μεσαιος τα μαζεψε και εφυγε.. Ποτε προλαβε αυτο το παιδι να ζησει στη Γαλλια???

Στα 5 του ηρθε στα 28 εφυγε πισω παλι

Ηταν γνωριμος τοπος η Γαλλια???

Απλα και μονο ειχε την υπηκοοτητα και τωρα πηρε και την ιθαγενεια νομιζω χωρις να ξερω σιγουρα (μην λεω και αρλουμπες)

Τωρα ζει εκει με τη γυναικα του τα δυο παιδακια του, δουλευει μονο αυτος και μια χαρα τα καταφερνουν...

Αυτα...

Και αλλη φορα να διαβαζεις λιγο πιο προσεκτικα τις αναρτησεις του καθε μελους...

sugarbaby42

# 66 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μαικ

Μπραβο σου αγορι μου!!!

Πηρες μια αποφαση για το μελλον σου πολυ σημαντικη!!!

.Σου ευχομαι Καλη Σταδιοδρομια και να επιτυχεις ολους τους στοχους σου!!!

flat_line

# 67 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945
Αγαπητέ Mike.

Δυσκολεύομαι να γράψω συγχαρητήρια, καθώς πιστεύω ότι έκανες το αυτονόητο. Οτιδήποτε άλλο θα ήταν αυτοκτονία. Η ζωή σου έδωσε μια ευκαιρία να ξεφύγεις απο τον βούρκο, και καλά κάνεις που φεύγεις.

Η μοναξιά σε τρομάζει αυτή την στιγμή, μετά απο λίγο θα απολαμβάνεις την ζωή σου, θα έχεις καλύτερη διάθεση καθώς θα κάνεις μια δουλειά στα μέτρα σου και κάτι που σου αρέσει πραγματικά.
Είναι πιο πιθανό να βρεις μια κοπέλα εκεί πέρα. Δεν θέλω να αναλύσω τους λόγους.
Μοναδική μου ένσταση, το μαγείρεμα και το καθάρισμα θα πρέπει να είναι τα τελευταία που πρέπει να σε απασχολούν. Στην θέση σου θα πήγαινα με το μαχαίρι στα δόντια, για να παλεψω για το μέλλον μου, για την ζωή μου. Στην θέση σου θα πήγαινα για να πάρω αυτά που μου αξίζουν.
Αυτά. Να προσέχεις.

tanton-

# 68 στις 5/6/2014
author
Ανδρας / 64 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Και αυτή είναι η άλλη Ελλάδα

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από tzoulia59

σουγκαρ θα ξεκινησω απο σενα ...

κι επειδη μας διαβαζουν κι αλλα μελη απο τα συρματα του μιλτου ...
και για να μην φαινομαι εγω η  κακια της ιστοριας ...καλο ειναι να μην περναμε λανθασμενα μηνυματα ... κατ αρχην να υπογραμμισουμε οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ...
ο φιλος σου γεννηθηκε στην γαλλια ...
ηρθε στην ελλαδα ...
παντρευτηκε εκανε παιδι ...
και οπως ολοι ...
δυσκολευοταν να βρει τροπο να ζησει την οικογενεια του ..
.βρηκε δουλεια στη γαλλια  σ ενα γνωριμο τοπο γι αυτον στη ριβιερα με 3 700 μια πανακριβη πολη και πηγε ...
αλλα ειχε μαζι του την οικογενεια του ...

δεν ηταν μονος και πηγε σ εναν τοπο που ηξερε παρα πολυ καλα ...
αν και τα χρηματα απο τη στιγμη που η ζωη ειναι πανακριβη εκει θα του ερθουν μια η αλλη ...
νομιζω οτι σ αυτην την περιπτωση ηταν η καλυτερη επιλογη ...γι αυτον ...
να πουμε τωρα για τον μαικ ...
σιγουρα διακατεχεται απο ανασφαλεια αμφιβολιες και ενοχες ...ο μαικ 
και επειδη καπου ακουστηκε οτι τον επηρεασα εγω ...με την αποψη μου ...
αν και δεν το πιστευω ...
θα αναφερω για την ιστορια ...
οτι εγω υπηρξα παιδι μεταναστων ...
οι γονεις μου ηταν για 40 χρονια στην γερμανια ...καθε καλοκαιρι το περναγα μαζι τους στις διακοπες μου ...
που σημαινει οτι ξερω παρα πολυ καλα πως ειναι να πηγαινει καποιος σε μια ξενη χωρα ...
να εργαζεται ...
και να προσπαθει να ενταξει την πραγματικοτητα του σε μια νεα κουλτουρα με νεες συνηθειες και νεο τροπο ζωης ...
και να σημειωσω επισης οτι οι γονεις μου ηταν ζευγαρι ειχε ο ενας την συντροφια του αλλου ...και δεν βιωσαν την μοναξια μιας ξενης χωρας ...
αλλα και αυτοι την βιωναν κατα μια ενοια ..χωρις τα παιδια τους τους γονεις τους τους φιλους τ αδερφια τους ...
στην ελλαδα επιλογες για εργασια δεν υπηρχαν και 2 παιδια επρεπε να επιβιωσουν και να μεγαλωσουν ...
και να πανε σχολειο ...
ο μαικ εχει κατα καιρους αναφερει οτι αντιμετωπιζει καποια προβληματα υγειας μ οτι αφορα ψυχολογικα ...
ενα το κρατουμενο ...
ειναι μονος και εχει δυσκολια στο να κανει μια συντροφικη σχεση για πολλους λογους δεν το εξεταζουμε ..
δυο  τα  κρατουμενα και μην το υποτιμαμαι ...
φιλους εχει αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θ αποχτησει στην πραγα ...νεους ...και τι ειδους ...φιλους ...
η εργασια που του προσφερθηκε ειναι μια ευκαιρια γι αυτον και το επαγγελματικο του μελλον αλλα τα 2000 εστω και τα διπλασια δεν ειναι χρηματα για να ξεριζωθεις απο τον τοπο σου μια για παντα ...
η προταση εγινε με προοπτικη να ζησει για μονιμα στο εξωτερικο ...
το παιδι δεν εχει υποχρεωσεις και αμεση αναγκη για να κανει κατι τοσο επαναστατικο για τη ζωη του ...
δεν ξερω ποσο πολυ σημαντικη ειναι η δουλεια αυτη που του προσφερθηκε ...
και εγω θα ημουν συμφωνη και θα ημουν θετικη αν ελεγε θα παω για μια περιοδο να δουλεψω να παρω την εμπειρια ...
κι αυτο και μονο αν η δουλεια ηταν πολυ  σημαντικη...
το παιδι λεει οτι εδω εργαζεται βγαζει χρηματα ...
και δεν εχει αναγκη επιβιωσης ...
και επισης  το πτυχιο ειναι απαραιτητο ...
κι εγω μπορει να λεω οτι  ειμαι πυρηνικος επιστημονας  με πιστευει  κανεις; 

η ολοι μαθαμε με το που ακουμε εξωτερικο να πεταμε τη σκουφια μας ...
εχω ακουσει να μου λενε για παιδια που εφυγαν στο εξωτερικο μορφωμενα παιδια και ζουν σε βορειες χωρες ...
το ποσο τσιμα τσιμα τα φερνουν βολτα ...
η ζωη ειναι πανακριβη ...εξω ...
πολυ μοναξια ...
πολυ κρυο ...
μοιραζουν το νοικι ...
χανουν την σειρα τους απο δω ...
και αν τους δοθει η ευκαιρια παλι εδω θα γυρισουν ...
εχω κορη που ειναι στο πτυχιο τελειωνει το πολιτικο της νομικης στο καποδιστριακο ...
αριστη φοιτητρια ...
πολυ καλο μυαλο ...
και θελει να ασχοληθει με το διπλωματικο σωμα ...
το χειμωνα ηταν στο πανευρωπαικο συνεδριο των βρυξελων ανταποκριτρια απο την καθημερινη εφημεριδα ...(εργαζεται κι εκει )
της αρεσει το εξωτερικο ...
και αυτη θελει να φυγει και τα ψαχνουμε κι εμεις ...
και να το αναφερω για να μην θεωρηθει οτι δινω παραπλανητικες συμβουλες ...
η δικη μου κορη θα παραμεινει καμια 2 ετια ακομη εδω να κανει περαιτερω σπουδες ...
επεμενα εγω να βαλει καλες βασεις εδω ...πρωτα ...

κι επειδη εχει μια μανια να παει αγγλια την συμβουλεψα να μεγαλωσει λιγο ακομη να ωριμασει γιατι ειναι 22 ...
και μετα ας παει οπου θελει ...
αλλα  η δικη μου κορη θα παει για σπουδες με σκοπο να ξαναγυρισει ...
αν παλι νομιζει οτι θα ηθελε να μεινει εξω ας μεινει για οσο εκεινη θελει ...

μ ενδιαφερει να ειναι ωριμη να εχει καλες βασεις εδω και αν  το μετανιωσει να ξαναγυρισει .,...
αν μου ελεγε θα μεινω για παντα εξω θα γινομουν εξαλη ,,,
γιατι ξερω τι σημαινει εξωτερικο ...αλλα και παλι τι θα μπορουσα να κανω αν ηταν η επιλογη της ,,,

εμενα η δουλεια μου ειναι μεσα απο την επειρια μου να την ενημερωνω για τα υπερ και τα κατα ...
οι επιλογες ειναι δικες της ,,,
αν το εξωτερικο δεν σου δωσει κατι πολυ σημαντικο  μπορεις να ταξιδευεις να ενημερωνεσαι να γνωριζεις αλλα η βαση σου να ειναι στην χωρα σου ...
μια χαρα ειναι και η ελλαδιτσα ...ειμαστε πλεον χωρα της ευρωπης ...εχουμε δυνατοτητες βελτιωσης ...
κι εμενα μου αρεσει να ταξιδευω στο εξωτερικο αλλα θελω να γυριζω στην χωρα μου ...
με τους δικους μου ...τους φιλους μου την νοοτροπια μου ...
το καλοκαιρι με τα μπανια μου ...
την ανοιξη με τα λουλουδια μου ...
και να εχω τη δυνατοτητα να παω για τουρισμο στο εξωτερικο ...

εχεις τους δικους σου ανθρωπους ...την αγαπη τους και που ειναι το σημαντικοτερο ολων... 
κατι συναυλιες κατι μπυραριες υπογειες κατι τζαζ ολα αυτα ειναι για μια στιγμη  ...και να σου δινεται ευκαιρια να τα γνωρισεις ...βεβαιως και γω θα ηθελα ...
αλλα το κυριως θεμα ειναι η καθημερινοτητα ...
η εργασια σου ...
ο ανθρωπινος τροπος ζωης σου ...
οι δικοι σου ανθρωποι ...
οι φιλοι σου ...
αν δεν γινεις κατι μεγαλο τι νοημα εχει να ξεριζωθεις ;
τα 1000 ευρω μπροστα στο ηθικο κοματι ειναι τιποτα ...
υγ ...
βρε μαικ ειναι πολυ σημαντικη η δουλεια αυτη γιατι εγω  μ αυτα εχω πληρη μεσανυχτα ...
αν ειναι βρε παιδι μου γιατι δεν πας για μια περιοδο να παρεις τα οφελη ...
κι αν δεις τα ζορια γυριζεις...
 σιγα τα ωα ...

Περιέγραψα πιο π[ανω

την μια Ελλάδα ( με το παράδειγμα της φίλης μου )

εδώ ξεδιπλώνεται  η άλλη

( η φοβική και επαρχιώτικη ) 

και οι δυο υπάρχουν και συνυπάρχουν.

Πότε νικά η μια .Πότε συνήθως, η άλλη.

Seahorse-and-Bliss

# 69 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το έχω πει και γω

είναι σοβαρό το πρόβλημα, γιατρέ μου?

(από χώρες είπα μία, της έδωσα το δικαίωμα επιλογής για τις υπόλοιπες)

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Climentini

Μάικ, στον προβληματισμό σου, προσωπικά προβάλλω τις δικές μου επιθυμίες.

Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό για σένα το να πας να δουλέψεις σε άλλη χώρα, γιατί προφανώς δεν έχω όλα τα στοιχεία για να αποφανθώ.

Προσωπικά, αν μου δινόταν μια τέτοια ευκαιρία, θα την άρπαζα χωρίς πολλά-πολλά. Αλλά επειδή δεν μου δόθηκε και δεν πρόκειται να μου δοθεί, όπως προείπα, προβάλλω επάνω σου αυτό που θα επιθυμούσα για μένα.

Μου έχει μείνει μια συζήτηση που είχα κάνει πριν από αρκετά χρόνια (πρό κρίσης) με μια μαμά που είχε παιδιά στην ηλικία των δικών  μου.
Της έλεγα, μεταξύ αστείου και σοβαρού, ότι το όνειρό μου ήταν, όταν μεγαλώσουν τα παιδιά μου να βρουν δουλειά σε τρεις διαφορετικές ευρωπαϊκές πόλεις (τις κατονόμαζα κι όλας), κι εγώ να έχω πάρει σύνταξη και να πηγαίνω από ένα μήνα στο καθένα μουσαφίρισα.

Με κοιτάει η άλλη με γουρλωμένα μάτια και μου λέει πολύ-πολύ σοβαρά: "εγώ θα θεωρούσα τον εαυτό μου πολύ αποτυχημένο αν τα παιδιά μου έφευγαν από κοντά μου"
Σκιάχτηκα. Την ξαναρωτάω, μήπως και δεν κατάλαβα καλά "μα ναι," με διαβεβαιώνει "εμένα το όνειρό μου είναι να έχω τα παιδιά μου πάντα κοντά μου, αλλιώς, τι νόημα θα έχει η ζωή μου;"

Αλλα τα όνειρα των γονιών, άλλα τα όνειρα των παιδιών.

ROCK-54

# 70 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαιρομαι τελικα...

...πως μετα απο πολλη σκεψη και αμφιταλαντευσεις, αποφασισες να κολυμπησεις στα βαθια που θα σε βγαλουν απο το εδω τελμα...Ολοι λιγο πολυ κραταμε στην χουφτα μας δυο ζαρια που καλουμαστε να τα ριξουμε καποια στιγμη στη ζωη μας...

Ο Ταντονας σου εδωσε πολυ καλες συμβουλες κ να τις θυμασαι.Τους Τσεχους του εζησα καποτε για περιπου 4 μηνες κ θα προσθεσω πως ειναι ευγενεστατοι,εργασιομανεις κ τελειομανεις,αλλα καπως απομακροι κ δυσκολα κανεις φιλιες μαζι τους.Εχεις πραγματικα πολλα να δεις κ να μαθεις κ θα γεμισει η ψυχη σου πολιτισμο,ομορφια  οργανωση και πρασινο...

Πραγματικα χαιρομαι για την επιλογη που κερδισες με τα προσοντα σου.Καιρος ειναι να καταλάβουν εξω πως ολη η Ελλαδα δεν ειναι μονο κομπινα,σουβλακι με τζατζικη κ one night stand love . Υπαρχουν κ πολλα αξιολογα νεα παιδια με γνωσεις κ ικανοτητες που αγωνιζονται κ εχουν ονειρα,αλλα δυστυχως δεν πραγματοποιουνται πια στην Ελλαδα, που ανεκαθεν ετρωγε τα παιδια της...

tzoulia59

# 71 στις 5/6/2014
author

μαικ επειδη σε συμπαθω και σε θεωρω ξεχωριστο ατομο κι απο τα λιγα συγκροτημενα ατομα εδω μεσα...που καταλαβαινουν ...

θα σου ευχηθω οτι καλυτερο στο καινουριο σου ξεκινημα ...
σου ευχομαι ολα να σου πανε κατ ευχην και να κερδισεις μεσα απο αυτη σου την αποφαση  ...
...εγω σ ενημερωσα τι να προσεχεις ...
οπως και να χει ομως κερδισμενος θα βγεις γιατι θ αποχτησεις μια νεα εμπειρια ...
κι αν παλι δεν πανε τα πραγματα οπως τα θελεις ...και κατι δεν σ αρεσει ...
δεν εγινε και τιποτα ...μην κολωσεις ...
το αεροπλανακι και βουρ στην αθηνα ...
προεχει εσυ να σαι καλα ...

psaromallis

# 72 στις 5/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η ελλάδα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από tzoulia59

...είναι μια χώρα χρε-ο-κο-πη-μέ-νη!
    Οικονομικά κατεστραμμένη.
    Ουδέποτε πλέον θα ανακάμψει! Ποτέ!
    Όσοι την θυμάστε όπως ήταν, ξεχάστε την!
    Τέλος!

Πότε, τελικά θα το καταλάβετε;
    Πόσο σας έχουν κάψει τον εγκέφαλο
    οι Σαμαροβενιζέλοι, ώστε ορισμένοι απο εσάς
    ...να την ακούτε κιόλας, την ανάπυξη που έρχεται;;;

Ρε καλά λέει ο Λιακό:

Μας ψεκάζουν!!!

tzoulia59

# 73 στις 5/6/2014
author

ψαρομαλλη εγω ειμαι απο φυση και θεση αιδιοδοξη ...

κι ολοι ετσι πρεπει να ειμαστε ...
ουε κι αλιμονο μας 
αν δεν ειμαστε...
 θα παμε ολοι γι αυτοκτονια ...
κι αν δεν βρισκουμε δουλεια εδω  ας φυγουμε εν αναγκη και στο εξωτερικο για λιγο καιρο ...
ως που να κυλησουν τα πραγματα ...
δεν μπορει παντα να ειναι ετσι ...
 μετα απο καθε καταιγιδα βγαινει το ουρανιο τοξο ...

νομος της φυσης ...

Mystik_Male

# 74 στις 6/6/2014
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Χαίρομαι, Miss Tzoulia, που μπορείτε και είστε τόσο αισιόδοξη.

Ακόμα κι αν εγώ δε μπορώ να συμμεριστώ την αισιοδοξία σας.

Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να βρω μια επαγγελματική ασχολία που να μου ταιριάζει, όπως βρήκε ο Mike...

Εδώ, στο εξωτερικό, παντού...

Τα χρόνια περνούν όμως... και στην Ελλαδίτσα το ουράνιο τόξο δε φαίνεται...

Μόνο ψυχρολουσία και καταιγίδες... μειώσεις μισθού και αυξήσεις φόρων...

Με συγχωρείτε που θα σας λυπήσω, αλλά το ουράνιο τόξο είναι για άλλες χώρες...

Εδώ φοβάται να βγει... Έτσι και ξεμυτίσει, θα φορολογηθεί. Και αυτό.  

VLEMMA

# 75 στις 6/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από __mikeman

Οποτε επιστρέφω σπίτι, λέω, "παιδιά, δική μου είναι η απόφαση, κανενός άλλου, θα πάω να μην μου μείνει απωθημένο...στο τρίμηνο περνάω και το λεγόμενο "performance review" στην εταιρία οπότε...αν δεν...γυρνάω...αλλά αν τα καταφέρω?? Ε και του κερατά μια μακαρονάδα κι ένα πλυντήριο θα το μάθω να το βάζω γμ το φελέκι μου!"

!

Οποτε...αυτή την στιγμή γράφω το email οπου τους λέω ότι δέχομαι  

ετσι Μαϊκ!!!
δωσε ΣΟΥ!!!

ΨΥΧΗ βΑΘΙΑ ΡΕ γμτ!!!

chrysa40

# 76 στις 6/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ανοιξε τα φτερα σου και πεταξε μακρια απο την φωλια!!!Σαν αετοπουλο στην πρωτη του πτηση!!

Καλη ζωη Μάικ!!!

wish_

# 77 στις 6/6/2014
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.325

Στην αρχή έτσι όπως εγραφες το ειχα σιγουρο ότι θα πας και όταν ειπες δε θα πας λέω

"κρίμα" γιατί εδειχνες οτι το θες αλλά είχες τα θεματάκια σου τελικά διάβασα ότι ξαναλλαξες γνώμη και θα πας!  Καλή τύχη  λοιπόν και όλα να παν καλά.Επίσης βάλε τα δυνατά σου γι΄αυτήν την εξεταστική.

__mikeman

# 78 στις 7/6/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.023

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια...όσο το σκέφτομαι πείθομαι ότι θα είναι για καλό. Η ξαδέρφη μου που έχει πάει μου είπε ότι η Πράγα είναι πανέμορφη και πάμφθηνη, έχει πολλούς Ελληνες, θα κάνω αυτό που μου αρέσει...οπότε, αν και υπάρχει το "άγνωστο" του να ζεις μόνος σε ξένη χώρα, αισθάνομαι καλά που πήρα αυτήν την απόφαση. Τώρα υπογράψαμε την αρχική συμφωνία και απλά ελπίζω να μην τύχει καμιά αναποδιά της τελευταίας στιγμής πριν υπογράψουμε οριστικά, αν και δεν το πιστευώ.

Αρέσει στο μέλος anemona_62

MiltosRNLI1930

# 79 στις 7/6/2014
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.775

Γιατι Κυριε Αμανικε τα λετε αυτα  ? Αν προσεξατε μπροστα στο μουσειο της Ακροπολης ανοιξε σουβλατζιδικο ανοιχτου τυπου  στο πεζοδρομιο ( δεν μυριζουν τα ρουχα ) με γυρο κοτοπουλο ,χοιρινο και κεμπαπ ( προψημενο )

Και γιατι Κυριε Αμανικε εκφραζεσαι τοιουτοτροπως για τους Εθνοσωτηρες μας ? Αν εχεις μοτοσακο που δεν αναπτυσει υψηλες ταχυτητες περαστε απο τη Λ Βουλιαγμενης να δειτε ολα τα μαγαζια που εκλεισαν και καντε και μια σταση στο 0,70 για ενα χοτ-ντογκ 

Παράθεση:
Σχόλιο # 72 από psaromallis

Η ελλάδα...

...είναι μια χώρα χρε-ο-κο-πη-μέ-νη!
    Οικονομικά κατεστραμμένη.
    Ουδέποτε πλέον θα ανακάμψει! Ποτέ!
    Όσοι την θυμάστε όπως ήταν, ξεχάστε την!
    Τέλος!

Πότε, τελικά θα το καταλάβετε;
    Πόσο σας έχουν κάψει τον εγκέφαλο
    οι Σαμαροβενιζέλοι, ώστε ορισμένοι απο εσάς
    ...να την ακούτε κιόλας, την ανάπυξη που έρχεται;;;

Ρε καλά λέει ο Λιακό:

Μας ψεκάζουν!!!

aladdin30

# 80 στις 7/6/2014
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

maik στο τει στειλε κανα φιλο σου να τα περασει στη θεση σου οσο θα λειπεις. Μην καθεσαι και σκας.

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε