Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Βοηθεια :p

Σελίδα : 1

HeartShapedBox

# 1 στις 29/6/2014
author
Γυναίκα / 27 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 26
'Aρεσαν+: 0%

Βοηθεια :p

επειδη τοσο καιρο τρωω πολυ λιγο μεσα στη μερα,(αρχισε εξαιτιας ασχημης ψυχολογιας και

στη συνεχεια μου εγινε απλως συνηθεια),θελω να ξεκινησω

να τρωω φυσιολογικά/ισορροπημενα παλι.

αυτο που με φοβιζει ομως ειναι μηπως εχω χαλασει το

μεταβολισμο μου και αρχισω να παχαινω αν τρωω

ξανά κανονικά.

εχω χασει πολλα κιλα+θελω να διατηρηθώ εκει,δν με

ενδιαφερει να χασω αλλα(ειναι κι επικινδυνο πλεον).

μπορω να φτιαξω μια διατροφη νορμαλ,

με την οποια απλως θα διατηρουμαι εκει και δεν θα αρχισω να παχαινω?

αν ναι,πώς?

σας ευχαριστω πολυ!

KLELIA22

# 2 στις 29/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

... επειδη εχω μιλησει με κοπελες  με αναλογο προβλημα με το δικο σου...

ξερω πως ειναι πολυ πιο δυσκολο απο μια διατροφη αδυνατισματος.
κυριως γιατι πρεπει να χτισεις εναν οργανισμο υγιη.

η λυση δεν ειναι τα παχυντικα φαγητα.αλλα... τροφες πλουσιες σε πρωτεινες ,βιταμινες ωστε να χτισει μυικο ιστο και οχι απλα να γεμισεις λιπος.

καλα θα ειναι να επισκεφθεις διατροφολογο να σου κανει λιπομετρηση , να δει το μεταβολισμο σου...και να σου δωσει ενα προγραμμα .

flat_line

# 3 στις 29/6/2014
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Θεωρώ ότι πρέπει να μιλήσεις με ειδικό ψυχολόγο. Αυτό που περιγράφεις μου φαίνεται ψυχογενής ανορεξία.
Πριν μπεις σε ένα πρόγραμμα διατροφής θα χρειαστεί να ξεπεράσεις τον φόβο του πάχους και της καταστροφής της σιλουέτας σου.

Στην συνέχεια θα χρειαστεί να απευθυνθείς σε ένα διατολόγο ώσυτε να πάρεις διατροφική επιμόρφωση και να επανεκπαιδευθείς σε υγιείς διατροφικές συνήθειες. Είναι σημαντικό να μπορέσεις να ξεκινήσεις και γυμναστική παράλληλα. Μετά απο μια ακραία απώλεια βάρους ο οργανισμός έχει απωλέσει και σημαντικά ποσοστ΄'α μυικής μάζας. Η απώλεια της μυικής μάζας είναι που οδηγεί και σε επιβράδυνση του μεταβολισμού.

Αλλά το πιο σημαντικό είναι να δουλέψεις με το ψυχολογικό κομμάτι. Να μπορέσεις να έρθεις σε επαφή με τα συναισθήματα και τις γνωσίες που αρχικά σε οδήγησαν σε αυτή την οριακή απώλεια βάρους.

Κοριτσάκι μου η ζωή είναι πιο σημαντική απο την εικόνα που προβάλετε απο τα μέσα ενημέρωσης, την εικόνα του ανορεκτικού μοντέλου που δήθεν αρέσει στους άνδρες.

Paralia48

# 4 στις 29/6/2014
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.777

Επίσης βασικό είναι να τρως σε συγκεκριμένα γεύματα, κανονικές ποσότητες και ποικιλία τροφών. Υπάρχει ένας κανόνας. Αν τρως όσο ζητά ο οργανισμός σου δεν παχαίνεις. Παχαίνεις αν συνεχίζεις να τρως ενώ χόρτασες ή δεν πεινάς, γλυκάκια κ.λ.π.
Δε νομίζω να έχεις ψυχογενή ανορεξία, γιατί λες ότι άρχισες πάλι να θέλεις να φας . Πείνα νοιώθεις; Αν όμως συνεχίζεις να φοβάσαι να φας, τότε μπορεί να το πάθεις. Γιαυτό μην αργείς. Αν δεις ότι το <<φαγητό δεν πάει κάτω>> και το αρνείσαι, τότε να πας αμέσως σε γιατρό. Αν όμως μπορείς να ξεκινήσεις καλή διατροφή μόνη σου, ξεκίνα. Ζήτα και από τους γονείς σου ή τις καλές φίλες σου να σε βοηθήσουν, με το να σου μαγειρεύουν κάτι νόστιμο και υγιεινό και να τρώτε  παρέα.

Αρέσει στο μέλος methismeno_troufaki

loulouka1975

# 5 στις 30/6/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

συμφωνω για τον διατροφολογο και σου προτεινω να ξεκινησεις επισηςκαι γυμναστικη θα σε βοηθησει  να διατηρηθεις 

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost