Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νέα γνωριμία και λευχαιμία

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

achinos

# 21 στις 20/7/2014
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762
'Aρεσαν+: 0%

Οπως κ νάναι, αλήθεια η ψέμματα δεν έχει σημασία, πρέπει να κόψει σ ολες τις περιπτώσεις

angiep

# 22 στις 20/7/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Είναι φορές που τον έχω δει κουρασμένο..και ούτε βγαίνει έξω συνέχεια..αλλά έχω διαβάσει περιπτώσεις που έκαναν ακριβώς την ίδια ζωή κι ας ήταν άρρωστοι τουλάχιστον στην αρχή..αλλά και πάλι ξαναλέω..αν ήταν κάποιος που δεν θα ξανάβλεπα ποτέ να καταλάβω τα φούμαρα να μου πουλήσει..αλλά στα ίδια στέκια είμαστε..αν είναι ψέμα, πόσο θα το κρύψει;αν αρχίσει χημειοθεραπεία δεν θα μπορεί να κρυφτεί..θα φανεί θέλω να πω άμεσα..τον Σεπτέμβριο μου είπε θα αποφασίσουν το νέο κύκλο θεραπείας. τώρα κάνει διάλειμμα από την πρώτη που δεν πέτυχε. και αφού δεν έχουμε κόψει επαφή 5 μήνες τώρα τι να πω;ότι κάθεται και ψάχνει πληροφορίες και λεπτομέρειες για τη λευχαιμία για να μου τις λέει και να συντηρεί το ψέμα; δεν είναι λίγο τραβηγμένα όλα αυτά και όλα τα σχόλια που κάνετε;μα δεν κερδίζει κάτι μ όλο αυτό..αν δεν γούσταρε το απλό που θα έκανε ήταν να εξαφανιστεί από την αρχή και οκ τέλος. αλλά αυτός κυνήγησε τη γνωριμία μας.ούτε αυτό στέκει.το θέμα είναι εγώ τι κάνω.πως να το χειριστώ;γιατί δεν ξέρουμε και παίρνουμε ως δεδομένο ότι λέει αλήθεια αφού δεν μπορούμε να αποδείξουμε ή να κατηγορήσουμε για το αντίθετο.

tzoulia59

# 23 στις 20/7/2014
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.513

angi ειναι παρακινδυνευμενο να αποκαλουμε   καποιον ψευτη για ενα τοσο σοβαρο προβλημα ...

ο απλος νους θα σκεφτοταν οπως εσυ κι εγω ...
θα μπορουσε να σε αποριψει  με τον πιο απλο τροπο χωρις να μπαινει σε σεναρια και μυθοπλασιες ...
στηνοντας ενα τοσο απανθρωπο σκηνικο ...

δεν θα ηθελα να πω με ελαφρα τη καρδια οτι ο ανθρωπος αυτος λεει ψεματα ...
αλλα επειδη σημερα τα σεναρια της απορριψης παιζουν σε διαφορες εναλλαγες ...
και τα ανθρωπινα προβληματα εχουν καταστρεψει συνειδησεις ...
οι ανθρωποι δυστυχως μη ξεροντας προς τα που να βγαλουν τ απωθημενα ..τους ...
τα μεταφερουν στο περιβαλλον  ...
δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα ...
και μπορει να φτασουν ναι μεχρι κι εκει ...για να σε ξεφορτωθουν ...
ειδικα αν τους εχεις γινει τσιμπουρι ...
βγαζουν κατι σαν κοροιδια να το πω δουλεμα μετα κακιας να το πω ...
κατι τετοιο ...
κι εγω απορω και δεν το συλλαμβανει ο νους μου ...
πως ενας ανθρωπος μπορει να φτανει μεχρι και σ αυτο το εξευτελιστικο σημειο προκειμενου να 
πετυχει αυτο που θελει ...
αλλα συμβαινει...
ολα ο χρονος θα τα αποδειξει  ...
μονο να εχεις υπομονη ...
εσυ ...
στασου διακριτικα ...
και φιλικα διπλα ...κι οτι θελει ας γινει ...
υγ ...
θεωρω οτι ηταν ατυχης συγκυρια  για την γνωριμια σας ...
πιστευω οτι αυτος αν επανελθει καποια στιγμη που δεν ξερουμε ποτε ...
θα παει για μια εκ νεου καινουρια πραγματικοτητα ...
με νεα προσωπα και με νεα σταση ζωης ...

angiep

# 24 στις 20/7/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Tzoulia κι εγώ έτσι σκέφτομαι..δεν μπορώ να κάνω και πολλά..ή να συνεχίσω διακριτικά ή να εξαφανιστώ εντελώς..είμαι διχασμένη..μια λέω το ένα μια λέω το άλλο..κι αυτός όλο για το timing μου λέει..απλά μου έχει πει ότι θα ήθελε να δοκιμάσουμε όταν γίνει καλά..αλλά αυτά ήταν στην αρχή πριν αποτύχει η θεραπεία οπότε καταλαβαίνει ότι μπορεί να πεθάνει  (μου το έχει αναφέρει) ή ότι θα πάρει πολύ καιρό οπότε δεν μπορεί να υποσχεθεί τίποτα. Κι εγώ λέω ό,τι είναι θα φανεί..

karamelitsameli

# 25 στις 23/7/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από aladdin30

Καλυτερα που δε θελει να του σταθεις γτ αλλιως θα χαλουσε η σχεση σας. Αραιωνε και συ τν επικοινωνια και βλεπεις. Εαν μεινεις μητερα τερεζα, θα διαλυσεις τον οποιο ερωτισμο υπαρχει με μαθηματικη βεβαιοτητα.

Γιατι το λες αυτο; Εννοεις ότι η γυναικα που σεστηριζει κια σε βοηθαει ειαι αντιερωτικη;

aladdin30

# 26 στις 24/7/2014
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Εχει αποδειχτει απο ερευνες σε ζευγαρια που μεσολαβησε στηριξη σε νοσοκομεια, οτι αδελφοποιουνται και χανεται ο ερωτισμος. Γινονται συντροφοι δηλαδη και οχι εραστες. Φιλαρακια. Και τα φιλαρακια δεν πηδιουνται. Κατι αναλογο μ αυτο που γινεται οταν γενναει η γυναικα.

Αρέσει στο μέλος maraki_lar

hns1602

# 27 στις 25/7/2014
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.697

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από aladdin30

Εχει αποδειχτει απο ερευνες σε ζευγαρια που μεσολαβησε στηριξη σε νοσοκομεια, οτι αδελφοποιουνται και χανεται ο ερωτισμος. Γινονται συντροφοι δηλαδη και οχι εραστες. Φιλαρακια. Και τα φιλαρακια δεν πηδιουνται. Κατι αναλογο μ αυτο που γινεται οταν γενναει η γυναικα.

Επιβεβαιώνω... εκ πείρας! 

Paralia48

# 28 στις 25/7/2014
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.777

Βρε γλυκιά μου, Ανγκίεπ, Σε παρακαλώ, άσχετα με το θέμα σου, μπορείς να μου πεις καθαρά ιατρικά, πώς διαπίστωσε ότι έχει λευχαιμία;,  Ξέρεις μήπως ο χαμηλός αριθμός ουδετερόφιλων στο αίμα, αν θα σήμαινε αρχή αυτής της αρρώστιας; Σηγνώμη που ρωτώ αλλά μ΄ενδιαφέρει άμεσα , είναι Σαββατοκύριακο, δε βρίσκω γιατρούς και τρελλαίνομαι!!

angiep

# 29 στις 26/7/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μου είχε πει ότι είχε αιμορραγία στη μύτη που δεν περνούσε και έκανε εξετάσεις αίματος όπου βρέθηκαν ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια.Και ότι στη συνέχεια ο γιατρός του έστειλε δείγμα για βιοψία στο Θεαγένειο αντικαρκινικό νοσοκομείο και πήραν και δείγμα μυελού των οστών. Αυτά μου είχε πει τότε.

LILITH_DEMONEES

# 30 στις 12/8/2014
author
Γυναίκα / 83 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4

πιστευω οτι

ειναι καλο να ξερει οτι υπαρχει μια γυναικα εκει εξω που τον θελει..που τον νοιαζεται... κ αυτο του δινει δυναμη κ κουραγιο.λογικο η συμπεριφορα του να ναι καπως..μιλαμε για σοβαρο προβλημα υγειας.παντως αν ειναι σωστος χαρακτηρας..μεσα του θα εκτιμα τη σταση της γυναικας.θελει υπομονη...ισως αν καλυτερεψει να ηρεμησει κ μεσα του κ να επιδιωξει σχεση.

angiep

# 31 στις 14/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

την προηγούμενη εβδομάδα συζητήσαμε. μου είπε ότι πήρε και δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό (δεν το ήξερα) και ότι η θεραπεία που θα αρχίσει μπορεί να κρατήσει και χρόνια. και ότι όσο είναι άρρωστος δεν πρόκειται να κάνει τίποτα. και δεν θέλει να περιμένω  δεν θέλει κανείς να τον περιμένει. Μου είπε επίσης ότι σιγά σιγά΄προσπαθεί να σκοτώσει μέσα του τα συναισθήματα του για μένα γιατί του κάνουν κακό, δεν θέλει τέτοιου είδους συναισθήματα για να μπορέσει να είναι δυνατός και για αυτό δεν του βγαίνει να είμαστε περισσότερο "φίλοι" απ' ότι είμαστε λόγω αυτών που νιώθει. Λογικό είναι. Δεν ξέρει αν θα ζήσει, δεν μπορεί να υποσχεθεί τίποτα και δεν θέλει να μου κάνει κακό, έτσι νομίζει τουλάχιστον. Ξέρω ότι με νοιάζεται και θέλει να έχουμε επαφή έστω αυτήν που έχουμε ως τώρα και αυτό θα συνεχίσω να κάνω. Διακριτικά και έστω από πιο μακριά αν αυτό του κάνει καλό. Οι δικές του ανάγκες προηγούνται. ελπίζω μόνο να μη με αποκόψει στο μέλλον, αυτό φοβάμαι ιδίως αν τα πράγματα δεν πάνε καλά ή όταν αρχίσει τη θεραπεία. Και ελπίζω να εκτιμά τη στάση μου και ότι του έχω υποσχεθεί ότι θα είμαι πάντα εκεί. Ξέρω ότι μέσα του το εκτιμά μετά την αποτυχία της πρώτης θεραπείας δεν λέει τίποτα πιο συναισθηματικό ή πιο γλυκό..

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από LILITH_DEMONEES

πιστευω οτι

ειναι καλο να ξερει οτι υπαρχει μια γυναικα εκει εξω που τον θελει..που τον νοιαζεται... κ αυτο του δινει δυναμη κ κουραγιο.λογικο η συμπεριφορα του να ναι καπως..μιλαμε για σοβαρο προβλημα υγειας.παντως αν ειναι σωστος χαρακτηρας..μεσα του θα εκτιμα τη σταση της γυναικας.θελει υπομονη...ισως αν καλυτερεψει να ηρεμησει κ μεσα του κ να επιδιωξει σχεση.

Fterwtos_Aggelos_91

# 32 στις 23/8/2014
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24

Γεια σας, είμαι καινούργιος εδώ πέρα...Μόλις είδα τη συζήτηση σας και βλέπω πως μερικοί απορείτε που αυτός ο άνθρωπος τρέχει σε μπαρ και καφετέριες!Τον προηγούμενο μήνα είχα πέσει ακριβώς στην ίδια περίπτωση!Γνώρισα μία κοπέλα η οποία μόλις είχε διαγνωστεί με την ασθένεια αυτή!Εγώ στην αρχή δεν ενδιαφερόμουν γι' αυτή την κοπέλα αλλά με το βγαίνε βγαίνε τελικά άλλαξα γνώμη...Φυσικά παρόλο που πέσανε κάποια φιλιά η τύπισσα δεν ήθελε να προχωρήσουμε αλλά να παραμείνω ως απλός φίλος της!Το μόνο που μπορώ να σας πω γι' αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι ίσα ίσα αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να βγαίνουν περισσότερο και να αισθάνονται κοινωνικοί και να χαίρονται όσο πιο πολύ γίνεται τη ζωή τους γιατί δεν ξέρουν τι θα τους ξημερώσει!Είχε βγει έξω με τα σωληνάκια στο στομάχι της τι να λέμε τώρα...

JOLEKA33

# 33 στις 24/8/2014
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 59

Είπες τη μαγική λέξη, ξέρεις ότι σε νοιάζεται και θέλει να έχετε επαφή...αυτό για μένα τα λέει όλα! Πάντως αξίζετε και οι δυο ΜΠΡΑΒΟ!!! εσύ που με τη στάση σου, κρατιέσαι ακόμα δίπλα του, και τον στηρίζεις, όσο μπορείς τουλάχιστον και δεν την έχεις κάνει με ελαφρά, όπως θα κάναν άλλες...αλλά και σε αυτόν δίνω ΜΠΡΑΒΟ που με την αξιοπρεπή του στάση του είπε να απομακρυνθείς για να μην πονέσεις προφανώς...αλλά μόνο από το γεγονός ότι σου είπε μόνο σε σένα το πρόβλημά του, λέει πολλά όσον αφορά τα συναισθήματά του...

Τώρα για τα σχόλια που είδα παραπάνω, που κάποιες κατευθείαν έσπευσαν να τον καταδικάσουν άρρωστο άνθρωπο, τι να πω; εδώ μιλάμε για μια κατάσταση αν θυμάμαι καλά 5 μηνών...δεν είναι ούτε 3 ούτε 4 ούτε 5 μέρες να πεις ότι κάνει πλάκα...θα δικαιούνταν σίγουρα μια θέση στα βραβεία γκίνες, ως ο μεγαλύτερος ψεύτης...έλεος πια! Εσύ κοπελιά προσπάθησε να είσαι δίπλα του έστω και σαν φίλη προς το παρόν, και αφού είσαι φουλ ερωτευμένη όπως λες, κάνε ότι σου λέει...η αγάπη απαιτεί θυσίες! είναι η στιγμή που δοκιμάζεται η αγάπη σας και το τονίζω αγάπη σας, γιατί και αυτός σε αγαπάει! δε ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται, η επιστήμη κάνει θαύματα σήμερα...
Αρέσει στο μέλος somebody961

angiep

# 34 στις 24/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ευχαριστώ για τις σκέψεις σου και τη συμπαράσταση σου..Προσπαθώ να είμαι εκεί αν και κάποιες φορές πληγώνομαι πολύ γιατί θα μου μιλήσει απότομα ή με κακία. όχι επειδή έχει κάτι μαζί μου αλλά μαλώνει με πολλούς τελευταία γιατί προφανώς του ασκούν κριτική για διάφορα πράγματα επειδή δεν ξέρουν το πρόβλημα του όπως μου είπε..οπότε αν κάνω κι εγώ κανένα παράπονο γίνεται απότομος και σκληρός και αυτό με πληγώνει. Ξέρω μιλάει η ασθένεια και ο θυμός του όχι αυτός αλλά πάλι πληγώνομαι γιατί προσπαθώ να κάνω ό,τι μου λέει και να είμαι εκεί..Και απλά φοβάμαι ότι όσο πλησιάζει ο καιρός που θα αρχίσει τη θεραπεία (ιδίως αν κάνει χημειοθεραπεία) θα απομακρύνεται περισσότερο..ιδίως αφού τώρα προσπαθεί να σκοτώσει και τα συναισθήματα του για μένα..κάποτε μου έλεγε πόσο τέλεια είμαι και τώρα νιώθω ώρες ώρες ότι ό,τι κάνω και λέω ή δεν κάνω και δεν λέω είναι λάθος..Ξέρω δεν θα μπορούσε να μου υποσχεθεί τίποτα για το μέλλον αλλά θα ήθελα απλά να ακούσω ότι αν γίνω καλά ναι θα ήθελα να προσπαθήσουμε αυτό που ξεκινήσαμε και δεν προλάβαμε..δεν θέλω να ακουστώ ως εγωίστρια..απλά κι εγώ είμαι άνθρωπος και έχω συναισθήματα και ανάγκες και τα έχω καταπιέσει όλα για να του σταθώ όπως θέλει αυτός. Δεν μπορώ να τον πιέσω για περισσότερη επικοινωνία γιατί φοβάμαι ότι θα με αποκόψει εντελώς απλά φοβάμαι μην απομακρυνθεί κι άλλο..σας ευχαριστώ πολύ όλους..

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από JOLEKA33

Είπες τη μαγική λέξη, ξέρεις ότι σε νοιάζεται και θέλει να έχετε επαφή...αυτό για μένα τα λέει όλα! Πάντως αξίζετε και οι δυο ΜΠΡΑΒΟ!!! εσύ που με τη στάση σου, κρατιέσαι ακόμα δίπλα του, και τον στηρίζεις, όσο μπορείς τουλάχιστον και δεν την έχεις κάνει με ελαφρά, όπως θα κάναν άλλες...αλλά και σε αυτόν δίνω ΜΠΡΑΒΟ που με την αξιοπρεπή του στάση του είπε να απομακρυνθείς για να μην πονέσεις προφανώς...αλλά μόνο από το γεγονός ότι σου είπε μόνο σε σένα το πρόβλημά του, λέει πολλά όσον αφορά τα συναισθήματά του...

Τώρα για τα σχόλια που είδα παραπάνω, που κάποιες κατευθείαν έσπευσαν να τον καταδικάσουν άρρωστο άνθρωπο, τι να πω; εδώ μιλάμε για μια κατάσταση αν θυμάμαι καλά 5 μηνών...δεν είναι ούτε 3 ούτε 4 ούτε 5 μέρες να πεις ότι κάνει πλάκα...θα δικαιούνταν σίγουρα μια θέση στα βραβεία γκίνες, ως ο μεγαλύτερος ψεύτης...έλεος πια! Εσύ κοπελιά προσπάθησε να είσαι δίπλα του έστω και σαν φίλη προς το παρόν, και αφού είσαι φουλ ερωτευμένη όπως λες, κάνε ότι σου λέει...η αγάπη απαιτεί θυσίες! είναι η στιγμή που δοκιμάζεται η αγάπη σας και το τονίζω αγάπη σας, γιατί και αυτός σε αγαπάει! δε ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται, η επιστήμη κάνει θαύματα σήμερα...

Alice1

# 35 στις 24/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Νομιζω αδικεις και τον εαυτο σου και αυτον...

Δεν ειναι δυνατον να σκεφτεσαι "..Ξέρω δε θα μπορούσε να μου υποσχεθεί τίποτα για το μέλλον αλλά θα ήθελα απλά να ακούσω ότι αν γίνω καλά ναι θα ήθελα να προσπαθήσουμε αυτό που ξεκινήσαμε και δεν προλάβαε"

Ο ανθρωπος εχει να παλεψει για τη ζωη σου και εσυ περιμενεις να σου υποσχεθει "προσπαθειες οταν αν"...Μπορει να μην τα λες ετσι στον ιδιο αλλα φοβαμαι οτι θα φαινεται στην ολη σταση σου...στη θεση του θα σε ειχα ξεκοψει απο τη ζωη μου...δειχνεις σαν να προσπαθεις να επωφεληθεις απο την κατασταση και να του ξεκλεψεις καποια υποσχεση συναισθηματος...μελλοντικου...αλλα εγω ειμαι υγιης τωρα που το λεω...αν ημουν αρρωστη/αδυναμη ισως να σε αφηνα ετςι να βριςκεται σε μια γωνιτσα, οπως δηλαδη κανει και αυτος...

Επισης αδικεις τον εαυτο σου οταν σκεφτεσια δικαιολογιες για σενα του τυπου "ιδίως αφού τώρα προσπαθεί να σκοτώσει και τα συναισθήματα του για με μενα.."...Θα σου μιλησω σκληρα...αλλα ο ανθρωπος τωρα μονο την αρρωστια προσπαθει να σκοτωσει...

Ακομη και χ χρονοα να ειχατε σχεση πριν...τωρα εκεινου πρωτη προτεραιοτητα ειναι αλλη...η ζωη του!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από angiep

Ευχαριστώ για τις σκέψεις σου και τη συμπαράσταση σου..Προσπαθώ να είμαι εκεί αν και κάποιες φορές πληγώνομαι πολύ γιατί θα μου μιλήσει απότομα ή με κακία. όχι επειδή έχει κάτι μαζί μου αλλά μαλώνει με πολλούς τελευταία γιατί προφανώς του ασκούν κριτική για διάφορα πράγματα επειδή δεν ξέρουν το πρόβλημα του όπως μου είπε..οπότε αν κάνω κι εγώ κανένα παράπονο γίνεται απότομος και σκληρός και αυτό με πληγώνει. Ξέρω μιλάει η ασθένεια και ο θυμός του όχι αυτός αλλά πάλι πληγώνομαι γιατί προσπαθώ να κάνω ό,τι μου λέει και να είμαι εκεί..Και απλά φοβάμαι ότι όσο πλησιάζει ο καιρός που θα αρχίσει τη θεραπεία (ιδίως αν κάνει χημειοθεραπεία) θα απομακρύνεται περισσότερο..ιδίως αφού τώρα προσπαθεί να σκοτώσει και τα συναισθήματα του για μένα..κάποτε μου έλεγε πόσο τέλεια είμαι και τώρα νιώθω ώρες ώρες ότι ό,τι κάνω και λέω ή δεν κάνω και δεν λέω είναι λάθοςε..δεν θέλω να ακουστώ ως εγωίστρια..απλά κι εγώ είμαι άνθρωπος και έχω συναισθήματα και ανάγκες και τα έχω καταπιέσει όλα για να του σταθώ όπως θέλει αυτός. Δεν μπορώ να τον πιέσω για περισσότερη επικοινωνία γιατί φοβάμαι ότι θα με αποκόψει εντελώς απλά φοβάμαι μην απομακρυνθεί κι άλλο..σας ευχαριστώ πολύ όλους..

angiep

# 36 στις 24/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος..κι αν τα γράφω εδώ είναι επειδή είμαι κι εγώ άνθρωπος και θέλω να τα πω κάπου..τα κρατάω για μένα τα ρομαντικά συναισθήματα και τα έχω βάλει σ ένα κουτάκι..εννοείται ότι μ ενδιαφέρει να γίνει καλά και ας μη γίνει ποτέ τίποτα ξανά μεταξύ μας..του το είπα όταν μου πρωτοείπε για την ασθένεια του..εγώ το μόνο που θέλω είναι να έχουμε επικοινωνία και να μην χαθούμε γιατί δεν μπορώ να μην ξέρω αν είναι καλά ή όχι..τίποτα άλλο δεν περιμένω..όλα τα υπόλοιπα που έχω γράψει είναι στο πλαίσιο του ιδεατού..λυπάμαι αν νομίζεις ότι δεν έχω δικαίωμα να έχω σκέψεις και συναισθήματα και να μη μπορώ να τις εκφράσω..γιατί σ 'αυτόν σίγουρα δε μπορώ..τόσους μήνες είμαι εκεί χωρίς να τον κρίνω και προσπαθώ να φέρομαι έτσι όπως μου ζητάει και όπως έχει ανάγκη..μην είσαι τόσο σκληρή ιδίως αν έχεις βρεθεί είτε στη θέση μου είτε στη δική του..αυτός είναι η προτεραιότητα και καταπιέζω όλα μου τα συναισθήματα μιλώντας είτε εδώ είτε στους φίλους μου για να παίρνω δύναμη..γιατί πρέπει να είμαι δυνατή πρώτα εγώ για να μπορώ να είμαι δυνατή και για αυτόν..

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από Alice1

Νομιζω αδικεις και τον εαυτο σου και αυτον...

Δεν ειναι δυνατον να σκεφτεσαι "..Ξέρω δε θα μπορούσε να μου υποσχεθεί τίποτα για το μέλλον αλλά θα ήθελα απλά να ακούσω ότι αν γίνω καλά ναι θα ήθελα να προσπαθήσουμε αυτό που ξεκινήσαμε και δεν προλάβαε"

Ο ανθρωπος εχει να παλεψει για τη ζωη σου και εσυ περιμενεις να σου υποσχεθει "προσπαθειες οταν αν"...Μπορει να μην τα λες ετσι στον ιδιο αλλα φοβαμαι οτι θα φαινεται στην ολη σταση σου...στη θεση του θα σε ειχα ξεκοψει απο τη ζωη μου...δειχνεις σαν να προσπαθεις να επωφεληθεις απο την κατασταση και να του ξεκλεψεις καποια υποσχεση συναισθηματος...μελλοντικου...αλλα εγω ειμαι υγιης τωρα που το λεω...αν ημουν αρρωστη/αδυναμη ισως να σε αφηνα ετςι να βριςκεται σε μια γωνιτσα, οπως δηλαδη κανει και αυτος...

Επισης αδικεις τον εαυτο σου οταν σκεφτεσια δικαιολογιες για σενα του τυπου "ιδίως αφού τώρα προσπαθεί να σκοτώσει και τα συναισθήματα του για με μενα.."...Θα σου μιλησω σκληρα...αλλα ο ανθρωπος τωρα μονο την αρρωστια προσπαθει να σκοτωσει...

Ακομη και χ χρονοα να ειχατε σχεση πριν...τωρα εκεινου πρωτη προτεραιοτητα ειναι αλλη...η ζωη του!!!

Alice1

# 37 στις 24/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ok σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα

Κατανοω οτι θα υπαρχουν ακομη 1002 δικες σου σκεψεις που δεν εχεις εκφρασει εδω

Εγω απλα σχολιασα δυο φρασεις που εγραψες εδω και μου φανηκαν καπως...και με οςα εγραψα ηθελα απλα να σου πω να μην εστιαζεις σε εκεινες τις δυο συγκεκριμενες σκεψεις που σχολιασα...αφου δεν το κανεις...οκ

Καλη τυχη στο φιλο σου

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από angiep

λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος..κι αν τα γράφω εδώ είναι επειδή είμαι κι εγώ άνθρωπος και θέλω να τα πω κάπου..τα κρατάω για μένα τα ρομαντικά συναισθήματα και τα έχω βάλει σ ένα κουτάκι..εννοείται ότι μ ενδιαφέρει να γίνει καλά και ας μη γίνει ποτέ τίποτα ξανά μεταξύ μας..του το είπα όταν μου πρωτοείπε για την ασθένεια του..εγώ το μόνο που θέλω είναι να έχουμε επικοινωνία και να μην χαθούμε γιατί δεν μπορώ να μην ξέρω αν είναι καλά ή όχι..τίποτα άλλο δεν περιμένω..όλα τα υπόλοιπα που έχω γράψει είναι στο πλαίσιο του ιδεατού..λυπάμαι αν νομίζεις ότι δεν έχω δικαίωμα να έχω σκέψεις και συναισθήματα και να μη μπορώ να τις εκφράσω..γιατί σ 'αυτόν σίγουρα δε μπορώ..τόσους μήνες είμαι εκεί χωρίς να τον κρίνω και προσπαθώ να φέρομαι έτσι όπως μου ζητάει και όπως έχει ανάγκη..μην είσαι τόσο σκληρή ιδίως αν έχεις βρεθεί είτε στη θέση μου είτε στη δική του..αυτός είναι η προτεραιότητα και καταπιέζω όλα μου τα συναισθήματα μιλώντας είτε εδώ είτε στους φίλους μου για να παίρνω δύναμη..γιατί πρέπει να είμαι δυνατή πρώτα εγώ για να μπορώ να είμαι δυνατή και για αυτόν..

angiep

# 38 στις 24/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ξέρω ότι δεν πρέπει να εστιάζω σ αυτό..και αυτό προσπαθώ..αλλά είμαι ερωτευμένη και τον αγαπώ πολύ..και πρέπει να το βάλω σ ένα κουτάκι..είναι πολύ δύσκολο..προσπαθώ να κάνω ό,τι θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του και την κατάσταση του και να μην τον επιβαρύνω..και ξέρω ότι οι συναισθηματισμοί του είναι δύσκολο να τους διαχειριστεί..απλά εδώ μπορώ να γράψω την αλήθεια και να τα βγάλω από μέσα μου..και απλά έγραψα την πιο βαθιά μου επιθυμία..εννοείται ότι το να γίνει καλά είναι πάνω απ' όλα..απλά κι εγώ είμαι άνθρωπος..και σίγουρα θα κάνω λάθη σ' όλη αυτή τη διαδρομή..απλά το μόνο που θέλω αυτή τη στιγμή είναι να μη με αποκόψει εντελώς απ'τη ζωή του επειδή τώρα θα αρχίσουν τα δύσκολα με τη νέα θεραπεία..είμαι η μόνη που γνωρίζει άλλωστε..αυτό..ευχαριστώ και πάλι..

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Alice1

Ok σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα

Κατανοω οτι θα υπαρχουν ακομη 1002 δικες σου σκεψεις που δεν εχεις εκφρασει εδω

Εγω απλα σχολιασα δυο φρασεις που εγραψες εδω και μου φανηκαν καπως...και με οςα εγραψα ηθελα απλα να σου πω να μην εστιαζεις σε εκεινες τις δυο συγκεκριμενες σκεψεις που σχολιασα...αφου δεν το κανεις...οκ

Καλη τυχη στο φιλο σου

Konstantinos976

# 39 στις 24/8/2014
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καματερό
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 31

Ρώτα τον εαυτό σου!

Καταρχήν μπράβο σου για τη στάση σου! Σπανιότατα πιά συναντάς ανθρώπους, όχι μόνο να κρατούν τη στάση που εσύ κρατάς, αλλά ακόμα και το ελάχιστο, να μπαίνουν δηλαδή έστω και σε δίλλημμα για το πώς θα έπρεπε να φερθούν σε τόσο σοβαρή κατάσταση! Αυτό σε τιμά και ως άνθρωπο και ως γυναίκα!

Σαφώς και δε θα πάρω θέση στο πρόβλημά σου. Εκ των πραγμάτων αν ήθελα να πάρω θέση, είτε θα έπρεπε να μπώ στο "πετσί του ρόλου", οπότε και οτιδήποτε και αν σου έλεγα θα ήταν υποκειμενικό, τύπου "τι θα έκανα ΕΓΩ αν ημουν ΕΣΥ" (αλλά ουτε εγώ είμαι εσύ, ούτε κανείς άλλος), είτε θα τοποθετούμουν επιφανειακά, οπότε θα σου έλεγα ανοησίες. 
Μην μιλάς λοιπόν με κανέναν άλλον επ' αυτού, παρά μόνο με τον εαυτό σου! Μόνο εσύ μπορείς να δώσεις απαντήσεις, γιατί μόνο εσύ ξέρεις τα όρια της αντοχής, της ανοχής και των συναισθημάτων σου! 
Γράφεις οτι εκείνος σε αποφεύγει και οτι προτιμάει τους φίλους του γιατί εκείνοι δεν ξέρουν κι εκείνος ξεχνιέται. Επέτρεψέ μου, δεν είναι αυτό. Προτιμάει τους φίλους του, γιατί είναι φίλοι του. Με λίγα λόγια δεν μπορεί να είναι τόσο αφελής, ώστε να πιστεύει οτι πολύ σύντομα δε θα το μάθουν οι φίλοι του. Απλά ξέρει οτι οι φίλοι του (εφόσον είναι πραγματικοί του φίλοι) τον έχουν στηρίξει προφανώς στο παρελθόν και θα τον στηρίξουν και τώρα. Όμως εσύ δεν είσαι φίλη του. Αφενός επειδή το τόσο σύντομο της γνωριμίας σας δεν επιτρέπει να θεωρείστε φίλοι (όσο καλές προθέσεις και αν έχετε εκατέρωθεν) και αφετέρου γιατί κανείς από τους δυό σας δεν βλέπει τον άλλο μόνο φιλικά, αλλά και ερωτικά και μάλιστα το έχετε αμοιβαία εξομολογηθεί όπως λές. Σαφέστατα και αυτός ο άνθρωπος έχει ανάγκη περισσότερο ίσως από κάθε άλλον τον έρωτα μιας συντρόφου. Και πιθανότατα αν είχατε σχέση από πρίν και ήξερε οτι έχει να κάνει με μια δοκιμασμένη σχέση με μια δυνατή σύντροφο, να μην ξεκόλλαγε από δίπλα σου. Τώρα όμως? Φαντάζεσαι πόσες χιλιάδες σκέψεις μπορεί να του περνάνε απ' το μυαλό αναφορικά με σένα? Με βασικότερη σκέψη: "καλά να αντέξει και να με στηρίξει και εγώ να γίνω καλά και να της δώσω τον κόσμο όλο, αλλά αν αφεθώ επάνω της και εκείνη δεν αντέξει τη διαδικασία, τι θα κάνω? Αντί να παρακαλάω να γίνω καλά, θα παρακαλάω να πεθάνω?" Σκέψεις, που τυρανούν το μυαλό μας σε πολύ πιο χαλαρές στιγμές της ζωής μας, πόσο μάλλον στη φάση που περνάει εκείνος!
Και εδώ έρχεσαι εσύ και ο εαυτός σου: ξεκίνα από το ερώτημα αν είσαι ερωτευμένη από αυτόν αποκλειστικά σαν άντρα και σαν χαρακτήρα, ή και επειδή σου έχει βγάλει έναν προστατευτισμό. Απάντησε με ειλικρίνεια όμως. Αν απαντήσεις ότι είσαι ερωτευμένη αποκλειστικά με τον άνθρωπο, σκέψου πόσο αντιερωτικό θα μπορούσε να τον μεταβάλλει η εξέλιξη της ασθένειάς του αν είναι αρνητική. Όχι μόνο σαν εμφάνιση, αλλά και σαν χαρακτήρα: επιθετική συμπεριφορά, γκρίνια, μοιρολατρεία. Είναι τόσο δυνατός ο έρωτάς σου που να κρατήσει μέχρι τέλους όποιο και αν είναι αυτό, με μόνη βοήθεια την ελπίδα σου ότι μπορεί να έχει θετική κατάληξη? Αν πάλι μέρος των συναισθημάτων σου κατέχει και ο ενδεχόμενος προστατευτισμός που σου δημιουργήθηκε, σε όλα τα παραπάνω πρόσθεσε και το ερώτημα αν είσαι τόσο βέβαιη για το χαρακτήρα του και ότι όλη σου αυτή η προσπάθεια θα εκτιμηθεί αργότερα αν το τέλος είναι καλό.
Άφησα τελευταία τα εγωιστικά ερωτήματα που πρέπει να θέσεις επίσης στον εαυτό σου: είσαι σε μια ηλικία που εφόσον θέλεις να βρείς κάποιον σύντροφο για να δημιουργήσεις οικογένεια, δεν έχεις και πάρα πολύ καιρό. Θεωρείς ότι ακόμα και αν αντέξεις όλη αυτή τη διαδικασία (η οποία μπορεί να διαρκέσει και ένα και δυο και τρία χρόνια), αν το τέλος δεν είναι καλό, οτι θα έχεις την ψυχική αντοχή να συνεχίσεις?
Όπως σου είπα, μη ρωτάς κανέναν παρά μόνο τον εαυτό σου και συνέχισε μόνο αν είσαι εκατό τοις εκατό σίγουρη οτι θα το πάς μέχρι τέλους, όποιο και αν είναι αυτό. Μην μπείς σε τέτοια διαδικασία μόνο αν νομίζεις οτι μπορείς. Μην το κάνεις αυτό ούτε σε σένα, ούτε σε εκείνον. Θυμίσου ότι αν κάνεις τώρα πίσω, κανείς δε θα σε κατηγορήσει για τίποτα! Αν κάνεις πίσω μετά, όλοι θα δείχνουν εσένα, ακόμα και σε όσα δε φταίς! 
Σου εύχομαι ότι είναι για καλό (και των δυό σας)!

angiep

# 40 στις 25/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κωνσταντίνε πραγματικά είναι σαν να έχεις διαβάσει την ψυχή μου τόσους μήνες και τους προβληματισμούς μου..είναι έτσι όπως τα λες απλά το θέμα δεν είναι αν θέλω ή μπορώ εγώ αλλά τι θέλει αυτός. Κι αυτός έρωτα και σχέση στη ζωή του δεν θέλει. Λογικό. Όσο είναι άρρωστος δεν πρόκειται να κάνει τίποτα μου το έχει τονίσει. Ξέρω ότι αν ήμασταν καιρό μαζί θα το περνούσαμε μαζί, μου το έχει πει και θα χε πέσει με τα μούτρα (έτσι μου είχε πει) αλλά αφού έγινε στην πολύ αρχή δεν μπορεί να με βάλει στη διαδικασία γιατί δεν μπορεί να προσφέρει αυτά που θέλει και αυτά που αξίζω. Ίσως έχει να κάνει και την προηγούμενη σχέση του που τον άφησε (δεν γνωρίζω αν ο χωρισμός τους συνδέεται με τα θέματα του με το ένζυμο του που έχει από παιδί). Εγώ είμαι ο καθρέφτης μου έχει πει και για αυτό δε νιώθει άνετα μαζί μου ενώ με τους φίλους του είναι όλα φυσιολογικά. εννοείται δεν είναι αφελής. Ξέρει ότι στην πορεία, ειδικά αν η επόμενη θεραπεία είναι χημειοθεραπεία και δεν μπορεί να κρυφτεί θα το μάθουν. Όσο μπορεί και δεν φαίνεται από συμπτώματα το καθυστερεί.

Τα έχω σκεφτεί όλα αυτά που μου έγραψες και τα ξανασκέφτομαι συνέχεια όσο περνάει ο καιρός για βλέπω που είμαι και που είμαστε. Η επιθετική συμπεριφορά, η απομόνωση ήδη έχουν αρχίσει από τώρα και βλέπω ήδη αλλαγές στον χαρακτήρα του (μου τις λέει κι ο ίδιος ότι δεν είναι ο καλύτερος άνθρωπος αυτή την περίοδο) αλλά προσπαθώ να μην το παίρνω προσωπικά. Είχα αρχίσει να τον ερωτεύομαι πριν μάθω. Γιατί είναι το πιο ευγενικό, τρυφερό και καλό αγόρι που γνώρισα ποτέ στη ζωή μου. Και σίγουρα τον ερωτεύτηκα  παραπάνω βλέποντας τη στάση του απέναντι σ' αυτό που περνάει και απέναντι μου (γιατί κι εγώ είχα θέματα αυτούς τους μήνες, μάλιστα έχω κάνει εγχείρηση στο γόνατο εδώ και βδομάδες και είμαι στο κρεβάτι). Δεν πάω να το παίξω μητέρα Τερέζα. Με θέλει μόνο σαν φίλη του οπότε αυτό πρέπει να θέλω κι εγώ. Δεν μπορεί να υποσχεθεί τίποτα ούτε μπορεί να μου ζητήσει τίποτα. Και εννοείται πως το ότι τον νοιάζομαι και είμαι εκεί δε σημαίνει ότι θα μου αναγνωριστεί ή θα εκτιμηθεί.Αλλά δεν το κάνουμε για αυτό. Το κάνουμε γιατί έτσι νιώθουμε. Σίγουρα θα ήθελα το happy ending αλλά κανείς δεν το ξέρει αυτό μόνο ο Θεός. Δεν μπορώ να τον πείσω ότι θα είμαι εκεί (ως φίλη αφού αυτό μου ζητάει και θέλει, δεν ξέρω αν θα θελε κάτι περισσότερο όπως λες απλά φοβάται να το θέλει γιατί φοβάται ότι μπορεί να φύγω) παρά μόνο με το να με βλέπει ότι είμαι εκεί και να το δείχνω με τη στάση μου. Δεν ξέρω αν αυτό φτάνει για να αλλάξει πως βλέπει τα πράγματα στην πορεία. Νομίζω ότι μόνο αν βελτιωθεί η υγεία του ίσως το σκεφτεί. Προστατεύει τον εαυτό του και μένα και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι και το σωστό και το έντιμο. Δεν μπορώ να κάνω πίσω ξέροντας τι περνάει. Ούτε θέλω να προχωρήσω σε κάτι άλλο. Μόνο αν με έδιωχνε ξεκάθαρα και μου έλεγε ότι δεν με θέλει στη ζωή του. Ελπίζω να μη φτάσουμε ποτέ σ' αυτό το σημείο και να έχουμε έστω την επικοινωνία που έχουμε τώρα. Μακάρι να μου δίνει ο Θεός δύναμη να μπορώ να ανταποκριθώ έτσι όπως πρέπει. 

Θα είχα να γράψω κι άλλους προβληματισμούς αλλά κόλλησα. Είναι τόσο σημαντικά τα όσα έγραψες, τα διαβάζω και τα ξαναδιαβάζω. Συγνώμη αν η απάντηση μου είναι λίγο μπερδεμένη. Είναι τόσες οι σκέψεις στο μυαλό μου. Σ' ευχαριστώ για τις σκέψεις σου. Τις έγραψες τόσο τακτοποιημένες όσο δεν μπορώ να τις τακτοποιήσω εγώ. Δεν ξέρω αν απάντησα σε όλα όσα έθεσες. Το ελπίζω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Konstantinos976

Ρώτα τον εαυτό σου!

Καταρχήν μπράβο σου για τη στάση σου! Σπανιότατα πιά συναντάς ανθρώπους, όχι μόνο να κρατούν τη στάση που εσύ κρατάς, αλλά ακόμα και το ελάχιστο, να μπαίνουν δηλαδή έστω και σε δίλλημμα για το πώς θα έπρεπε να φερθούν σε τόσο σοβαρή κατάσταση! Αυτό σε τιμά και ως άνθρωπο και ως γυναίκα!

Σαφώς και δε θα πάρω θέση στο πρόβλημά σου. Εκ των πραγμάτων αν ήθελα να πάρω θέση, είτε θα έπρεπε να μπώ στο "πετσί του ρόλου", οπότε και οτιδήποτε και αν σου έλεγα θα ήταν υποκειμενικό, τύπου "τι θα έκανα ΕΓΩ αν ημουν ΕΣΥ" (αλλά ουτε εγώ είμαι εσύ, ούτε κανείς άλλος), είτε θα τοποθετούμουν επιφανειακά, οπότε θα σου έλεγα ανοησίες. 
Μην μιλάς λοιπόν με κανέναν άλλον επ' αυτού, παρά μόνο με τον εαυτό σου! Μόνο εσύ μπορείς να δώσεις απαντήσεις, γιατί μόνο εσύ ξέρεις τα όρια της αντοχής, της ανοχής και των συναισθημάτων σου! 
Γράφεις οτι εκείνος σε αποφεύγει και οτι προτιμάει τους φίλους του γιατί εκείνοι δεν ξέρουν κι εκείνος ξεχνιέται. Επέτρεψέ μου, δεν είναι αυτό. Προτιμάει τους φίλους του, γιατί είναι φίλοι του. Με λίγα λόγια δεν μπορεί να είναι τόσο αφελής, ώστε να πιστεύει οτι πολύ σύντομα δε θα το μάθουν οι φίλοι του. Απλά ξέρει οτι οι φίλοι του (εφόσον είναι πραγματικοί του φίλοι) τον έχουν στηρίξει προφανώς στο παρελθόν και θα τον στηρίξουν και τώρα. Όμως εσύ δεν είσαι φίλη του. Αφενός επειδή το τόσο σύντομο της γνωριμίας σας δεν επιτρέπει να θεωρείστε φίλοι (όσο καλές προθέσεις και αν έχετε εκατέρωθεν) και αφετέρου γιατί κανείς από τους δυό σας δεν βλέπει τον άλλο μόνο φιλικά, αλλά και ερωτικά και μάλιστα το έχετε αμοιβαία εξομολογηθεί όπως λές. Σαφέστατα και αυτός ο άνθρωπος έχει ανάγκη περισσότερο ίσως από κάθε άλλον τον έρωτα μιας συντρόφου. Και πιθανότατα αν είχατε σχέση από πρίν και ήξερε οτι έχει να κάνει με μια δοκιμασμένη σχέση με μια δυνατή σύντροφο, να μην ξεκόλλαγε από δίπλα σου. Τώρα όμως? Φαντάζεσαι πόσες χιλιάδες σκέψεις μπορεί να του περνάνε απ' το μυαλό αναφορικά με σένα? Με βασικότερη σκέψη: "καλά να αντέξει και να με στηρίξει και εγώ να γίνω καλά και να της δώσω τον κόσμο όλο, αλλά αν αφεθώ επάνω της και εκείνη δεν αντέξει τη διαδικασία, τι θα κάνω? Αντί να παρακαλάω να γίνω καλά, θα παρακαλάω να πεθάνω?" Σκέψεις, που τυρανούν το μυαλό μας σε πολύ πιο χαλαρές στιγμές της ζωής μας, πόσο μάλλον στη φάση που περνάει εκείνος!
Και εδώ έρχεσαι εσύ και ο εαυτός σου: ξεκίνα από το ερώτημα αν είσαι ερωτευμένη από αυτόν αποκλειστικά σαν άντρα και σαν χαρακτήρα, ή και επειδή σου έχει βγάλει έναν προστατευτισμό. Απάντησε με ειλικρίνεια όμως. Αν απαντήσεις ότι είσαι ερωτευμένη αποκλειστικά με τον άνθρωπο, σκέψου πόσο αντιερωτικό θα μπορούσε να τον μεταβάλλει η εξέλιξη της ασθένειάς του αν είναι αρνητική. Όχι μόνο σαν εμφάνιση, αλλά και σαν χαρακτήρα: επιθετική συμπεριφορά, γκρίνια, μοιρολατρεία. Είναι τόσο δυνατός ο έρωτάς σου που να κρατήσει μέχρι τέλους όποιο και αν είναι αυτό, με μόνη βοήθεια την ελπίδα σου ότι μπορεί να έχει θετική κατάληξη? Αν πάλι μέρος των συναισθημάτων σου κατέχει και ο ενδεχόμενος προστατευτισμός που σου δημιουργήθηκε, σε όλα τα παραπάνω πρόσθεσε και το ερώτημα αν είσαι τόσο βέβαιη για το χαρακτήρα του και ότι όλη σου αυτή η προσπάθεια θα εκτιμηθεί αργότερα αν το τέλος είναι καλό.
Άφησα τελευταία τα εγωιστικά ερωτήματα που πρέπει να θέσεις επίσης στον εαυτό σου: είσαι σε μια ηλικία που εφόσον θέλεις να βρείς κάποιον σύντροφο για να δημιουργήσεις οικογένεια, δεν έχεις και πάρα πολύ καιρό. Θεωρείς ότι ακόμα και αν αντέξεις όλη αυτή τη διαδικασία (η οποία μπορεί να διαρκέσει και ένα και δυο και τρία χρόνια), αν το τέλος δεν είναι καλό, οτι θα έχεις την ψυχική αντοχή να συνεχίσεις?
Όπως σου είπα, μη ρωτάς κανέναν παρά μόνο τον εαυτό σου και συνέχισε μόνο αν είσαι εκατό τοις εκατό σίγουρη οτι θα το πάς μέχρι τέλους, όποιο και αν είναι αυτό. Μην μπείς σε τέτοια διαδικασία μόνο αν νομίζεις οτι μπορείς. Μην το κάνεις αυτό ούτε σε σένα, ούτε σε εκείνον. Θυμίσου ότι αν κάνεις τώρα πίσω, κανείς δε θα σε κατηγορήσει για τίποτα! Αν κάνεις πίσω μετά, όλοι θα δείχνουν εσένα, ακόμα και σε όσα δε φταίς! 
Σου εύχομαι ότι είναι για καλό (και των δυό σας)!

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε