Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νέα γνωριμία και λευχαιμία

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

angiep

# 41 στις 25/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Κωνσταντίνε πραγματικά είναι σαν να έχεις διαβάσει την ψυχή μου τόσους μήνες και τους προβληματισμούς μου..είναι έτσι όπως τα λες απλά το θέμα δεν είναι αν θέλω ή μπορώ εγώ αλλά τι θέλει αυτός. Κι αυτός έρωτα και σχέση στη ζωή του δεν θέλει. Λογικό. Όσο είναι άρρωστος δεν πρόκειται να κάνει τίποτα μου το έχει τονίσει. Ξέρω ότι αν ήμασταν καιρό μαζί θα το περνούσαμε μαζί, μου το έχει πει και θα χε πέσει με τα μούτρα (έτσι μου είχε πει) αλλά αφού έγινε στην πολύ αρχή δεν μπορεί να με βάλει στη διαδικασία γιατί δεν μπορεί να προσφέρει αυτά που θέλει και αυτά που αξίζω. Ίσως έχει να κάνει και την προηγούμενη σχέση του που τον άφησε (δεν γνωρίζω αν ο χωρισμός τους συνδέεται με τα θέματα του με το ένζυμο του που έχει από παιδί). Εγώ είμαι ο καθρέφτης μου έχει πει και για αυτό δε νιώθει άνετα μαζί μου ενώ με τους φίλους του είναι όλα φυσιολογικά. εννοείται δεν είναι αφελής. Ξέρει ότι στην πορεία, ειδικά αν η επόμενη θεραπεία είναι χημειοθεραπεία και δεν μπορεί να κρυφτεί θα το μάθουν. Όσο μπορεί και δεν φαίνεται από συμπτώματα το καθυστερεί.

Τα έχω σκεφτεί όλα αυτά που μου έγραψες και τα ξανασκέφτομαι συνέχεια όσο περνάει ο καιρός για βλέπω που είμαι και που είμαστε. Η επιθετική συμπεριφορά, η απομόνωση ήδη έχουν αρχίσει από τώρα και βλέπω ήδη αλλαγές στον χαρακτήρα του (μου τις λέει κι ο ίδιος ότι δεν είναι ο καλύτερος άνθρωπος αυτή την περίοδο) αλλά προσπαθώ να μην το παίρνω προσωπικά. Είχα αρχίσει να τον ερωτεύομαι πριν μάθω. Γιατί είναι το πιο ευγενικό, τρυφερό και καλό αγόρι που γνώρισα ποτέ στη ζωή μου. Και σίγουρα τον ερωτεύτηκα  παραπάνω βλέποντας τη στάση του απέναντι σ' αυτό που περνάει και απέναντι μου (γιατί κι εγώ είχα θέματα αυτούς τους μήνες, μάλιστα έχω κάνει εγχείρηση στο γόνατο εδώ και βδομάδες και είμαι στο κρεβάτι). Δεν πάω να το παίξω μητέρα Τερέζα. Με θέλει μόνο σαν φίλη του οπότε αυτό πρέπει να θέλω κι εγώ. Δεν μπορεί να υποσχεθεί τίποτα ούτε μπορεί να μου ζητήσει τίποτα. Και εννοείται πως το ότι τον νοιάζομαι και είμαι εκεί δε σημαίνει ότι θα μου αναγνωριστεί ή θα εκτιμηθεί.Αλλά δεν το κάνουμε για αυτό. Το κάνουμε γιατί έτσι νιώθουμε. Σίγουρα θα ήθελα το happy ending αλλά κανείς δεν το ξέρει αυτό μόνο ο Θεός. Δεν μπορώ να τον πείσω ότι θα είμαι εκεί (ως φίλη αφού αυτό μου ζητάει και θέλει, δεν ξέρω αν θα θελε κάτι περισσότερο όπως λες απλά φοβάται να το θέλει γιατί φοβάται ότι μπορεί να φύγω) παρά μόνο με το να με βλέπει ότι είμαι εκεί και να το δείχνω με τη στάση μου. Δεν ξέρω αν αυτό φτάνει για να αλλάξει πως βλέπει τα πράγματα στην πορεία. Νομίζω ότι μόνο αν βελτιωθεί η υγεία του ίσως το σκεφτεί. Προστατεύει τον εαυτό του και μένα και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι και το σωστό και το έντιμο. Δεν μπορώ να κάνω πίσω ξέροντας τι περνάει. Ούτε θέλω να προχωρήσω σε κάτι άλλο. Μόνο αν με έδιωχνε ξεκάθαρα και μου έλεγε ότι δεν με θέλει στη ζωή του. Ελπίζω να μη φτάσουμε ποτέ σ' αυτό το σημείο και να έχουμε έστω την επικοινωνία που έχουμε τώρα. Μακάρι να μου δίνει ο Θεός δύναμη να μπορώ να ανταποκριθώ έτσι όπως πρέπει. 

Θα είχα να γράψω κι άλλους προβληματισμούς αλλά κόλλησα. Είναι τόσο σημαντικά τα όσα έγραψες, τα διαβάζω και τα ξαναδιαβάζω. Συγνώμη αν η απάντηση μου είναι λίγο μπερδεμένη. Είναι τόσες οι σκέψεις στο μυαλό μου. Σ' ευχαριστώ για τις σκέψεις σου. Τις έγραψες τόσο τακτοποιημένες όσο δεν μπορώ να τις τακτοποιήσω εγώ. Δεν ξέρω αν απάντησα σε όλα όσα έθεσες. Το ελπίζω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Konstantinos976

Ρώτα τον εαυτό σου!

Καταρχήν μπράβο σου για τη στάση σου! Σπανιότατα πιά συναντάς ανθρώπους, όχι μόνο να κρατούν τη στάση που εσύ κρατάς, αλλά ακόμα και το ελάχιστο, να μπαίνουν δηλαδή έστω και σε δίλλημμα για το πώς θα έπρεπε να φερθούν σε τόσο σοβαρή κατάσταση! Αυτό σε τιμά και ως άνθρωπο και ως γυναίκα!

Σαφώς και δε θα πάρω θέση στο πρόβλημά σου. Εκ των πραγμάτων αν ήθελα να πάρω θέση, είτε θα έπρεπε να μπώ στο "πετσί του ρόλου", οπότε και οτιδήποτε και αν σου έλεγα θα ήταν υποκειμενικό, τύπου "τι θα έκανα ΕΓΩ αν ημουν ΕΣΥ" (αλλά ουτε εγώ είμαι εσύ, ούτε κανείς άλλος), είτε θα τοποθετούμουν επιφανειακά, οπότε θα σου έλεγα ανοησίες. 
Μην μιλάς λοιπόν με κανέναν άλλον επ' αυτού, παρά μόνο με τον εαυτό σου! Μόνο εσύ μπορείς να δώσεις απαντήσεις, γιατί μόνο εσύ ξέρεις τα όρια της αντοχής, της ανοχής και των συναισθημάτων σου! 
Γράφεις οτι εκείνος σε αποφεύγει και οτι προτιμάει τους φίλους του γιατί εκείνοι δεν ξέρουν κι εκείνος ξεχνιέται. Επέτρεψέ μου, δεν είναι αυτό. Προτιμάει τους φίλους του, γιατί είναι φίλοι του. Με λίγα λόγια δεν μπορεί να είναι τόσο αφελής, ώστε να πιστεύει οτι πολύ σύντομα δε θα το μάθουν οι φίλοι του. Απλά ξέρει οτι οι φίλοι του (εφόσον είναι πραγματικοί του φίλοι) τον έχουν στηρίξει προφανώς στο παρελθόν και θα τον στηρίξουν και τώρα. Όμως εσύ δεν είσαι φίλη του. Αφενός επειδή το τόσο σύντομο της γνωριμίας σας δεν επιτρέπει να θεωρείστε φίλοι (όσο καλές προθέσεις και αν έχετε εκατέρωθεν) και αφετέρου γιατί κανείς από τους δυό σας δεν βλέπει τον άλλο μόνο φιλικά, αλλά και ερωτικά και μάλιστα το έχετε αμοιβαία εξομολογηθεί όπως λές. Σαφέστατα και αυτός ο άνθρωπος έχει ανάγκη περισσότερο ίσως από κάθε άλλον τον έρωτα μιας συντρόφου. Και πιθανότατα αν είχατε σχέση από πρίν και ήξερε οτι έχει να κάνει με μια δοκιμασμένη σχέση με μια δυνατή σύντροφο, να μην ξεκόλλαγε από δίπλα σου. Τώρα όμως? Φαντάζεσαι πόσες χιλιάδες σκέψεις μπορεί να του περνάνε απ' το μυαλό αναφορικά με σένα? Με βασικότερη σκέψη: "καλά να αντέξει και να με στηρίξει και εγώ να γίνω καλά και να της δώσω τον κόσμο όλο, αλλά αν αφεθώ επάνω της και εκείνη δεν αντέξει τη διαδικασία, τι θα κάνω? Αντί να παρακαλάω να γίνω καλά, θα παρακαλάω να πεθάνω?" Σκέψεις, που τυρανούν το μυαλό μας σε πολύ πιο χαλαρές στιγμές της ζωής μας, πόσο μάλλον στη φάση που περνάει εκείνος!
Και εδώ έρχεσαι εσύ και ο εαυτός σου: ξεκίνα από το ερώτημα αν είσαι ερωτευμένη από αυτόν αποκλειστικά σαν άντρα και σαν χαρακτήρα, ή και επειδή σου έχει βγάλει έναν προστατευτισμό. Απάντησε με ειλικρίνεια όμως. Αν απαντήσεις ότι είσαι ερωτευμένη αποκλειστικά με τον άνθρωπο, σκέψου πόσο αντιερωτικό θα μπορούσε να τον μεταβάλλει η εξέλιξη της ασθένειάς του αν είναι αρνητική. Όχι μόνο σαν εμφάνιση, αλλά και σαν χαρακτήρα: επιθετική συμπεριφορά, γκρίνια, μοιρολατρεία. Είναι τόσο δυνατός ο έρωτάς σου που να κρατήσει μέχρι τέλους όποιο και αν είναι αυτό, με μόνη βοήθεια την ελπίδα σου ότι μπορεί να έχει θετική κατάληξη? Αν πάλι μέρος των συναισθημάτων σου κατέχει και ο ενδεχόμενος προστατευτισμός που σου δημιουργήθηκε, σε όλα τα παραπάνω πρόσθεσε και το ερώτημα αν είσαι τόσο βέβαιη για το χαρακτήρα του και ότι όλη σου αυτή η προσπάθεια θα εκτιμηθεί αργότερα αν το τέλος είναι καλό.
Άφησα τελευταία τα εγωιστικά ερωτήματα που πρέπει να θέσεις επίσης στον εαυτό σου: είσαι σε μια ηλικία που εφόσον θέλεις να βρείς κάποιον σύντροφο για να δημιουργήσεις οικογένεια, δεν έχεις και πάρα πολύ καιρό. Θεωρείς ότι ακόμα και αν αντέξεις όλη αυτή τη διαδικασία (η οποία μπορεί να διαρκέσει και ένα και δυο και τρία χρόνια), αν το τέλος δεν είναι καλό, οτι θα έχεις την ψυχική αντοχή να συνεχίσεις?
Όπως σου είπα, μη ρωτάς κανέναν παρά μόνο τον εαυτό σου και συνέχισε μόνο αν είσαι εκατό τοις εκατό σίγουρη οτι θα το πάς μέχρι τέλους, όποιο και αν είναι αυτό. Μην μπείς σε τέτοια διαδικασία μόνο αν νομίζεις οτι μπορείς. Μην το κάνεις αυτό ούτε σε σένα, ούτε σε εκείνον. Θυμίσου ότι αν κάνεις τώρα πίσω, κανείς δε θα σε κατηγορήσει για τίποτα! Αν κάνεις πίσω μετά, όλοι θα δείχνουν εσένα, ακόμα και σε όσα δε φταίς! 
Σου εύχομαι ότι είναι για καλό (και των δυό σας)!

Konstantinos976

# 42 στις 25/8/2014
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καματερό
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 31
'Aρεσαν+: 0%

Άντζυ δεν έχεις να ζητήσεις συγνώμη από κανένα, πολλώ δε μάλλον από εμένα. Είναι προφανές ότι είσαι μπερδεμένη και φοβισμένη, συνδυασμός εξοντωτικός και καταστρεπτικός για το μυαλό και τη σκέψη. Ούτε σου έγραψα για να μου απαντήσεις, ώστε να αναρρωτιέσαι αν με κάλυψες σε όσα σου έγραψα. Θα σου επαναλάβω οτι ο μόνος με τον οποίο πρέπει να συζητήσεις, είναι ο εαυτός σου. Κανείς άλλος δε μπορεί να σε καθοδηγήσει με ακρίβεια σε αυτό που βιώνεις.

Αλλά μια και μου απάντησες, διαβάζοντας τα όσα έγραψες, διαπίστωσα και άλλον ένα λόγο που θεωρείς (έστω και υποσυνείδητα) οτι σε δεσμεύει: την υποχρέωση. Προφανώς αισθάνεσαι την ανάγκη να ανταποδώσεις μεταξύ άλλων τη στήριξη που σου παρείχε εκείνος στο δικό σου πρόβλημα υγείας. 
Επίσης διαπιστώνω ότι δεν είσαι επί της παρούσης σίγουρη ότι μπορείς να το πάς μέχρι τέλους, αν κρίνω από τις επικλήσεις σου στο θεό για δύναμη. Κάτι που όπως σου τόνισα θεωρώ (κατά την ταπεινή μου άποψη) βασική και αρχική προϋπόθεση να έχεις δεδομένο πριν καν ξεκινήσεις.
Κυρίως όμως θα σου επαναλάβω τη βασική παράμετρο που πρέπει να λάβεις υπόψην σου: το χρόνο! Τον δεδομένα πολύ χρόνο που θα πάρει για να έρθει (αν έρθει) η κατάσταση σε σημείο να επαναπροσδιορίσετε τη σχέση σας και πάντα με αβέβαιο το happy ending. Είσαι διατεθειμένη να τον διαθέσεις αυτό το χρόνο από τη ζωή σου και την εξέλιξή της?? Γιατί δεδομένα δεν πρόκειται να μπείς στη διαδικασία να την εξελίξεις, τουλάχιστον ερωτικά, δεδομένου του ότι είσαι ερωτευμένη και κολλημένη εκεί (τα περί φιλίας ευτυχώς συνειδητοποιείς ότι είναι απλά "ρόλος" για την εξέλιξη του σεναρίου).
Προσπάθησε να σκεφτείς νηφάλια (τι σου λέω τώρα, εε???) και εδώ είμαστε να συζητήσουμε όσους άλλους προβληματισμούς ανακαλέσεις στο μυαλό σου!
Παρεμπιπτόντως σου εύχομαι περαστικά στη δική σου περιπέτεια και την ταχύτερη και πληρέστερη ανάκαμψη!

angiep

# 43 στις 25/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ευχαριστώ για τις ευχές, τα πάω καλύτερα. Όλα όσα μου γράφεις τα σκέφτομαι καθημερινά και συνέχεια. Αυτά και άλλα τόσα. Κυρίως βέβαια σκέφτομαι πως να βοηθήσω ώστε να συνεχίσει να μου ανοίγεται και να μην απομακρυνθεί. Και αν μπορώ να τον κάνω να νιώσει πιο άνετα ως "φίλη" του αφού αυτό χρειάζεται. ΑΝ κ μου λέει ότι δύσκολα μπορεί να με δει έτσι για αυτό και δεν επιδιώκει πιο συχνές συναντήσεις. Αυτό είναι ο στόχος μου τώρα. Ελπίζω να μην κάνω κάτι λάθος (αν και πολλές΄φορές νιώθω όταν ξεσπάει ή χάνεται ότι κάνω κάτι λάθος αν και μου λέει ότι δεν κάνω και ότι έχει να κάνει μ' αυτόν).

Μάλλον παρερμηνεύτηκα όταν ανέφερα για το δικό μου θέμα υγείας. Το ανέφερα όχι για να δείξω ότι νιώθω υποχρέωση απέναντι του αλλά για να τονίσω την δική του καλή ψυχή που παρόλο που περνά κάτι τόσο δύσκολο νοιάζεται για μένα και για τα δικά μου που είναι ασήμαντα. Ένα στοιχείο που με κέρδισε σ αυτόν..για αυτό το ανέφερα. Δε μου χρωστάει κάτι ούτε θέλω να του σταθώ για να ακούσω μπράβο, ευχαριστώ. Τον νοιάζομαι είναι σημαντικός για μένα για αυτό. Το θέμα του χρόνου το καταλαβαίνω. Απλά δεν είναι στη λογική μου και στον τρόπο σκέψης μου για αυτό δε με απασχολεί ίσως όσο τους περισσότερους ανθρώπους. Δεν θα συμβιβαστώ με κάτι που δε με γεμίζει μόνο και μόνο για να προχωρήσω μπροστά. Και σίγουρα δεν θα το κάνω επειδή πρέπει ή επειδή θα μου δώσει το ελεύθερο να το κάνω ο ίδιος για να μη νιώθει πίεση ότι με κρατά πίσω.

Όσο για τον Θεό είμαι σίγουρη και δυνατή αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να αντλώ δύναμη είτε απ'τον Θεό που πιστεύω είτε από τους δικούς μου ανθρώπους. Δεν είμαι Θεός!Σϊγουρα θα υπάρξουν στιγμές που θα λυγίσω και θα πω δεν μπορώ άλλο γιατί όλοι σε τέτοιες ιστορίες νιώθουν έτσι αλλά δεν θα τον αφήσω έστω ως "φίλη" (κάπως πρέπει να λεγόμαστε). Φίλοι μπορούμε να είμαστε αφού μόνο αυτό θέλει και το σέβομαι. Δεν ξέρω αν αλλάξει στην πορεία ακόμα κι αν τα πράγματα βελτιωθούν. Και δεν θα μου χρωστάει να το θέλει επειδή θα του έχω σταθεί. Μακάρι να εκτιμά έστω και από μέσα του και να καταλαβαίνει (επαναλαμβάνω δεν το κάνω για να εκτιμηθώ) έτσι νομίζω. Δεν λέει και δεν δείχνει και πολλά τελευταία μετά την αποτυχία της πρώτης θεραπείας. Πριν μου έλεγε ότι ήθελε και αυτός το happy ending για μας. Τώρα δεν θέλει να λέει τίποτα. Λογικό.

Ευχαριστώ για τις σκέψεις σου. Βοηθάνε πολύ να τις βλέπεις αποτυπωμένες τόσο τακτοποιημένες..Να είσαι πάντα καλά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από Konstantinos976

Άντζυ δεν έχεις να ζητήσεις συγνώμη από κανένα, πολλώ δε μάλλον από εμένα. Είναι προφανές ότι είσαι μπερδεμένη και φοβισμένη, συνδυασμός εξοντωτικός και καταστρεπτικός για το μυαλό και τη σκέψη. Ούτε σου έγραψα για να μου απαντήσεις, ώστε να αναρρωτιέσαι αν με κάλυψες σε όσα σου έγραψα. Θα σου επαναλάβω οτι ο μόνος με τον οποίο πρέπει να συζητήσεις, είναι ο εαυτός σου. Κανείς άλλος δε μπορεί να σε καθοδηγήσει με ακρίβεια σε αυτό που βιώνεις.

Αλλά μια και μου απάντησες, διαβάζοντας τα όσα έγραψες, διαπίστωσα και άλλον ένα λόγο που θεωρείς (έστω και υποσυνείδητα) οτι σε δεσμεύει: την υποχρέωση. Προφανώς αισθάνεσαι την ανάγκη να ανταποδώσεις μεταξύ άλλων τη στήριξη που σου παρείχε εκείνος στο δικό σου πρόβλημα υγείας. 
Επίσης διαπιστώνω ότι δεν είσαι επί της παρούσης σίγουρη ότι μπορείς να το πάς μέχρι τέλους, αν κρίνω από τις επικλήσεις σου στο θεό για δύναμη. Κάτι που όπως σου τόνισα θεωρώ (κατά την ταπεινή μου άποψη) βασική και αρχική προϋπόθεση να έχεις δεδομένο πριν καν ξεκινήσεις.
Κυρίως όμως θα σου επαναλάβω τη βασική παράμετρο που πρέπει να λάβεις υπόψην σου: το χρόνο! Τον δεδομένα πολύ χρόνο που θα πάρει για να έρθει (αν έρθει) η κατάσταση σε σημείο να επαναπροσδιορίσετε τη σχέση σας και πάντα με αβέβαιο το happy ending. Είσαι διατεθειμένη να τον διαθέσεις αυτό το χρόνο από τη ζωή σου και την εξέλιξή της?? Γιατί δεδομένα δεν πρόκειται να μπείς στη διαδικασία να την εξελίξεις, τουλάχιστον ερωτικά, δεδομένου του ότι είσαι ερωτευμένη και κολλημένη εκεί (τα περί φιλίας ευτυχώς συνειδητοποιείς ότι είναι απλά "ρόλος" για την εξέλιξη του σεναρίου).
Προσπάθησε να σκεφτείς νηφάλια (τι σου λέω τώρα, εε???) και εδώ είμαστε να συζητήσουμε όσους άλλους προβληματισμούς ανακαλέσεις στο μυαλό σου!
Παρεμπιπτόντως σου εύχομαι περαστικά στη δική σου περιπέτεια και την ταχύτερη και πληρέστερη ανάκαμψη!

tzoulia59

# 44 στις 25/8/2014
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.516

βρισκω υπερβολικο τον τροπο σκεψης σου και την σταση αυτοθυσιας σου ...

εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο σε ωθει προς το να εμμενεις να εχεις επαφη μ εναν ανθρωπο ο οποιος 
σου αποκαλυψε  εμπιστευτικα και δεν ξερουμε κατω απο ποιο καθεστως ...
σοβαρο προβλημα με την υγεια του ...

τωρα δα μας αναφερεις οτι κι εσυ εκανες επεμβαση στο γονατο σου και εισαι στο κρεβατι ...

δεν σε γνωριζουμε και δεν ξερουμε  καν το χαρακτηρα σου ...
εισαι 37 ετων οπως γραφεις ...

δεν ξερουμε αν εισαι ατομο με χαμηλη αυτοεκτιμηση .,,,

αν εισαι ατομο με συναισθηματικα κενα ...

την μεχρι τωρα πορεια ζωης σου ...κλπ ...

και τα αναφερω ολα αυτα διοτι εχουν αμεση σχεση με την συμπεριφορα μας ...

και το διαχειρισμο διαφορων θεματων στην ζωη μας ...

ο ανθρωπος αυτος σου ειπε οτι αδυνατει στην παρουσα φαση να σχετιστει ερωτικα μαζι σου και φυσικα με οποια αλλη γυναικα ...
ειναι λογικοτατο και η αντιδραση του ειναι φυσιολογικη ...
ωστοσο ειναι αγνωστο αν συμβει ποτε κατι στο μελλον μεταξυ σας η αν κατι δεν παει καλα ...και .το αν θα ειστε ποτε μαζι ...
οποτε τα παντα ειναι αβεβαια ...
αναρωτιεμαι εσυ ...
για ποσο μπορεις να περιμενεις αυτον τον ανθρωπο; 
για χρονια ..λιγα ..πολλα ...ποσα ;

υπαρχει ανθρωπος που μπορει να παραμενει μονος του να παρακολουθει σε μια ακρη την εξελιξη της ζωης 
καποιου ...

χωρις ν αξιωνει ,,,να εχει δικαιωμα να ζησει πραγματα μαζι του ;

θες να μας πεις οτι θ αφησεις τα χρονια σου να περνουν παραμενοντας μονη χωρις να δημιουργησεις 
καποια ερωτικη σχεση μ εναν αλλον αντρα ;

και θα ζεις με την μονη ελπιδα μηπως καποτε γινει καλα ...

και αποφασισει να ερθει κοντα σου εκτιμωντας το οτι ησουν συναισθηματικα διπλα του; 

πολυ εξωπραγματικα μου κανουν ολα αυτα ...

και να μου επιτρεψεις να μην τα πολυπιστευω ...

θεωρω οτι εισαι επηρεασμενη απο την παρουσα φαση ...

πιθανον γιατι κι εσυ περνας κατι με την δικη σου υγεια ...

πιθανον γιατι δεν πιστευεις σ εσενα οτι αξιζεις κατι καλυτερο ...

ο χρονος θα σου δειξει οτι κακως επιμενεις ν ασχολεισαι με κατι το οποιο ειναι τελειως ουτοπικο ...

και στην πορεια θα εγκαταλειψεις την προσπαθεια ...

οπως σου ειπαν και πιο πανω ...

θα ηταν εντελως διαφορετικο αν υπηρχε σχεση του παιδιου υπαρκτη με μια κοπελλα ...

ισως κι ο ιδιος  να αποζητουσε εκει την συναισθηματικη του ασφαλεια ...

και διαφορετικο να σε γνωρισε να εκανε ενα φλερτ μαζι σου ...

κι οταν σε ειδε να κολλας ...

αναγκαστηκε να σου πει την αληθεια ...

θεωρω οτι τον πιεζεις ...κι οτι αυτος τωρα το μονο που δεν θελει ειναι αυτο ,,,

το ειπα και πιο πανω ...

εφ οσον εχετε κοινες παρεες ...

μπορεις να εισαι φιλικη μαζι του ...

μην ζητας πραγματα ...

δεν θα στα δωσει ...

και εχω την αισθηση οτι δεν θα τα δωσει ποτε ...

πιστευω οτι ηταν ατυχης συγκυρια για σενα ,,,

δεν το συζυταμε για το παιδι ...
και θεωρω οτι το καλο και το σωστο ειναι να κοιταξεις τον εαυτο σου ,,,
γιατι πολυ φοβαμαι οτι στο τελος θα το μετανιωσεις ...
ειναι τοσο φλου ολο αυτο ...και τοσο πολυ σοβαρο ...
και με τετοια σοβαρα πραγματα δεν  παιζουμε ...
η σταση σου παντως .,,,με συγχωρεις αλλα δεν ειναι σοβαρη ,,,
μπες σε ψυχολογια φιλης με το παιδι ...
διεγραψε οτι ερωτικες φιλοδοξιες ...
και τραβα παρακατω να βρεις εναν αντρα που θα μπορει να σου δωσει αυτο που σου λειπει ...

Konstantinos976

# 45 στις 25/8/2014
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καματερό
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 31

Κουράγιο λοιπόν και δύναμη να έχεις! Και εδώ είμαστε να συζητήσουμε ό,τι σε απασχολεί ή σε προβληματίζει!

angiep

# 46 στις 25/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τελικά κάποιοι άνθρωποι κρίνουν πολύ εύκολα..δεν με ξέρεις καν..μάλλον απαγορεύεται να γράφω τις σκέψεις μου και τι θα ήθελα ιδανικα, ιδανικά ξαναλέω γιατί παρερμηνεύομαι.. τις ερωτικές φιλοδοξίες τις έχω βάλει σ ένα κουτάκι εδώ και καιρό..προσπαθώ να είμαι φίλη (να μην ξαναεξηγώ τη λέξη κάπως πρέπει να με αποκαλέσω), κάποια που γνωρίζει τέλος πάντων το πρόβλημα του και θέλει να του σταθεί με όποιο τρόπο αυτός επιθυμεί μπορεί και αντέχει. Δεν έχω ούτε χαμηλή αυτοεκτίμηση, ούτε το σύνδρομο της Μητέρας Τερέζας. Με ρωτάτε όλοι για το μέλλον λες και κανείς ξέρει τι θα νιώσει τι θα θελήσει ή τι θα συμβεί στο μέλλον. Δεν είπα ότι εγκατέλειψα τη ζωή μου ούτε θα το κάνω. Αν γίνει καλά, αν είμαι ελεύθερη αν νιώθουμε κάτι ακόμα και οι δύο τότε ναι μπορεί κάτι να ξαναγίνει. Κανείς δεν ξέρει. Ξαναλέω ότι το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι να μη χάσουμε επαφή γιατί αλλιώς θα ανησυχώ για το τι γίνεται και να νιώθει άνετα στην επικοινωνία μας γιατί και οι δύο την θέλουμε. Όλα είναι πολύ έντονα, πολύ νωπά, αυτός είναι ακόμα σε φάση άρνησης για το τι του συμβαίνει, κανείς μας δεν ξέρει πως να το χειριστεί. Τώρα μαθαίνουμε. Όσο για τη δική μου υγεία δεν έχει καμία σχέση. Εγχείρηση στο γόνατο έκανα, δεν πεθαίνω. Ανέφερα παραπάνω γιατί το ανέφερα στον Κωνσταντίνο για να δείξω ότι νοιάζεται παρά το δικό του πιο σοβαρό θέμα. 

Έβγαλες πολλά συμπεράσματα χωρίς να έχω πει κάτι (τι είδους άνθρωπου είμαι, ότι κόλλησα και μου μίλησε και πολλά δεν ισχύουν. 

Εδώ έγραψα γιατί μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υπάρξει στη θέση μου ή στη θέση του και ίσως θα μποροούσαν να βοηθήσουν, να πουν κάτι. Δεν χρειάζεται ούτε αυτός ούτε εγώ κριτική παρά μόνο κατανόηση. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από tzoulia59

εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο σε ωθει προς το να εμμενεις να εχεις επαφη μ εναν ανθρωπο ο οποιος 

τωρα δα μας αναφερεις οτι κι εσυ εκανες επεμβαση στο γονατο σου και εισαι στο κρεβατι ...

ο ανθρωπος αυτος σου ειπε οτι αδυνατει στην παρουσα φαση να σχετιστει ερωτικα μαζι σου και φυσικα με οποια αλλη γυναικα ...
ωστοσο ειναι αγνωστο αν συμβει ποτε κατι στο μελλον μεταξυ σας η αν κατι δεν παει καλα ...και .το αν θα ειστε ποτε μαζι ...
αναρωτιεμαι εσυ ...

υπαρχει ανθρωπος που μπορει να παραμενει μονος του να παρακολουθει σε μια ακρη την εξελιξη της ζωης 
καποιου ...

θες να μας πεις οτι θ αφησεις τα χρονια σου να περνουν παραμενοντας μονη χωρις να δημιουργησεις 

και αποφασισει να ερθει κοντα σου εκτιμωντας το οτι ησουν συναισθηματικα διπλα του; 

ο χρονος θα σου δειξει οτι κακως επιμενεις ν ασχολεισαι με κατι το οποιο ειναι τελειως ουτοπικο ...

θα ηταν εντελως διαφορετικο αν υπηρχε σχεση του παιδιου υπαρκτη με μια κοπελλα ...

το ειπα και πιο πανω ...

μην ζητας πραγματα ...

δεν θα στα δωσει ...

και τραβα παρακατω να βρεις εναν αντρα που θα μπορει να σου δωσει αυτο που σου λειπει ...

Alice1

# 47 στις 25/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν θα διαβασω ολο το ποστ σου

Σταθηκα στο "..μάλλον απαγορεύεται να γράφω τις σκέψεις μου και τι θα ήθελα ιδανικα..."

Φυσικα και δεν απαγορευεται...αλλα ξερεις...και ολοι οι υπολοιποι το ιδιο δικαιωμα εκφρασης με εσενα εχουμε...

Αφου ομως σε ενοχλει αυτο...οκ μπορεις να συνεχισεις να γραφεις...

Δεν διαβαζω παρακατω λοιπον...

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από angiep

τελικά κάποιοι άνθρωποι κρίνουν πολύ εύκολα..δεν με ξέρεις καν..μάλλον απαγορεύεται να γράφω τις σκέψεις μου και τι θα ήθελα ιδανικα, ιδανικά ξαναλέω γιατί παρερμηνεύομαι.. τις ερωτικές φιλοδοξίες τις έχω βάλει σ ένα κουτάκι εδώ και καιρό..προσπαθώ να είμαι φίλη (να μην ξαναεξηγώ τη λέξη κάπως πρέπει να με αποκαλέσω), κάποια που γνωρίζει τέλος πάντων το πρόβλημα του και θέλει να του σταθεί με όποιο τρόπο αυτός επιθυμεί μπορεί και αντέχει. Δεν έχω ούτε χαμηλή αυτοεκτίμηση, ούτε το σύνδρομο της Μητέρας Τερέζας. Με ρωτάτε όλοι για το μέλλον λες και κανείς ξέρει τι θα νιώσει τι θα θελήσει ή τι θα συμβεί στο μέλλον. Δεν είπα ότι εγκατέλειψα τη ζωή μου ούτε θα το κάνω. Αν γίνει καλά, αν είμαι ελεύθερη αν νιώθουμε κάτι ακόμα και οι δύο τότε ναι μπορεί κάτι να ξαναγίνει. Κανείς δεν ξέρει. Ξαναλέω ότι το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι να μη χάσουμε επαφή γιατί αλλιώς θα ανησυχώ για το τι γίνεται και να νιώθει άνετα στην επικοινωνία μας γιατί και οι δύο την θέλουμε. Όλα είναι πολύ έντονα, πολύ νωπά, αυτός είναι ακόμα σε φάση άρνησης για το τι του συμβαίνει, κανείς μας δεν ξέρει πως να το χειριστεί. Τώρα μαθαίνουμε. Όσο για τη δική μου υγεία δεν έχει καμία σχέση. Εγχείρηση στο γόνατο έκανα, δεν πεθαίνω. Ανέφερα παραπάνω γιατί το ανέφερα στον Κωνσταντίνο για να δείξω ότι νοιάζεται παρά το δικό του πιο σοβαρό θέμα. 

Έβγαλες πολλά συμπεράσματα χωρίς να έχω πει κάτι (τι είδους άνθρωπου είμαι, ότι κόλλησα και μου μίλησε και πολλά δεν ισχύουν. 

Εδώ έγραψα γιατί μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υπάρξει στη θέση μου ή στη θέση του και ίσως θα μποροούσαν να βοηθήσουν, να πουν κάτι. Δεν χρειάζεται ούτε αυτός ούτε εγώ κριτική παρά μόνο κατανόηση. 

tzoulia59

# 48 στις 25/8/2014
author

διαβασε με προσοχη λεξη προς λεξη τι γραφω κι ισως καταλαβεις 

τι ακριβως λεω ...

ερμηνευσε το ισως το πιθανον ...κι αν νομιζεις οτι κανω κριτικη  ...

και τωρα εδω με την συγκεκριμενη απαντηση  επεξηγεις τι  εχεις στο μυαλο σου ...

μεχρι τωρα ελεγες αοριστα οτι θελεις  να εισαι διπλα του και να του σταθεις μ οποιον τροπο αρκει να μην σε βγαλει απο την ζωη του ...

δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από angiep

angiep

# 49 στις 25/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τζούλια φάνηκε σαν κριτική..και η κριτική δεν βοηθάει..στεναχωριέμαι αρκετά με μια τόσο δύσκολη κατάσταση προσπαθώντας κι εγώ μέρα με τη μέρα να την αντιμετωπίσω. δεν με υποχρεώνει κανείς εγώ θέλω. δεν μπορώ να μην ενδιαφέρομαι για κάποιον που μου εμπιστεύτηκε κάτι τέτοιο ειδικά αφού υπάρχουν συναισθήματα. και φίλος μου απλός να ήταν έτσι θα σκεφτόμουν. απ'την αρχή έχω γράψει τι θέλω..και απλά όσο μου γράφετε και με ρωτάτε προσπαθώ να εξηγήσω αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει επακριβώς σε μια τέτοια κατάσταση. εννοείται ότι θέλω να τον έχω στη ζωή μου και να είμαι στη ζωή του. τώρα σαν φίλη του αφού μόνο αυτή η επιλογή υπάρχει. δεν έχω μαγικές απαντήσεις ή λύσεις ούτε ξέρω τι θα φέρει το μέλλον.. παίρνω θάρρος, απογοητεύομαι, και όταν μιλάω και γράφω ίσως τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο να απαντήσετε..πραγματικά το εκτιμώ..

JOLEKA33

# 50 στις 26/8/2014
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 59

Θα ήθελα να ρωτήσω την Τζούλια αν  βρίσκονταν στη θέση του νεαρού (χτύπα ξύλο) τι θα έκανε? ποια θα ήταν η ειλικρινής στάση της προς την κοπέλα και γενικότερα προς τη ζωή? τι θα της έλεγε και πως θα αντιμετώπιζε το όλο πρόβλημα? πιστεύω η απάντησή της θα προάγει αρκετά το θέμα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από tzoulia59

αναρωτιεμαι εσυ ...

καποιου ...

το ειπα και πιο πανω ...

μην ζητας πραγματα ...

δεν θα στα δωσει ...

tzoulia59

# 51 στις 26/8/2014
author

η απαντηση μου αφορουσε την   σταση της θεματοθετριας  ...

και καθολου δεν κατεκρινα την σταση του νεαρου ...

την οποια την βρισκω καθ ολα λογικη και την δικιολογω απολυτα ...

θεωρω οτι  ο νεαρος αυτος   αν βρισκοταν  σε σχεση σταθερη με καποια αλλη κοπελα ...

θα αντιδρουσε διαφορετικα ...

θα επιζητουσε η εν παση περιπτωση θα ειχε αναγκη την συναισθηματικη στρηριξη της κοπελας του ...

εδω ομως η θεματοθετρια αναφερει οτι μολις γνωριστηκαν ...

και το παιδι το παγωσε εν τη γεννεση του ...

και υπερβολικη και τραβηγμενη θεωρησα την συμπεριφορα της κοπελας...

στο να επιμενει να θελει να παραμεινει κοντα του και να τον στηριζει ...ενω αυτος αποφευγει ...

ακομα και για οσο παρει ...

αυτο θεωρησα υπερβολικο ...

ενω ειναι ενα ζευγαρι που δεν εχει ζησει καθολου μαζι και δεν τους ενωνει τιποτα κοινο ...

και το μονο που υπαρχει ειναι ενας κεραυνοβολος ερωτας ...απο τη θεματοθετρια ...

και μια ανθρωπινη ευαισθησια που θα αγγιζε ολους ...τους ανθρωπους ...

αλλα το  διευκρινησε και η ιδια ...πιο πανω 

οτι θα ηθελε να ειναι κοντα του εστω φιλικα ...

και οτι θα συνεχισει την ζωη της ακομη και με καποιο αλλο αγορι ...

νομιζω λυθηκε ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από JOLEKA33

Θα ήθελα να ρωτήσω την Τζούλια αν  βρίσκονταν στη θέση του νεαρού (χτύπα ξύλο) τι θα έκανε? ποια θα ήταν η ειλικρινής στάση της προς την κοπέλα και γενικότερα προς τη ζωή? τι θα της έλεγε και πως θα αντιμετώπιζε το όλο πρόβλημα? πιστεύω η απάντησή της θα προάγει αρκετά το θέμα...

JOLEKA33

# 52 στις 26/8/2014
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 59

Είναι κανένα 5μηνο που γνωρίζονται τα παιδιά, χρόνος εύλογος για μένα για να ξέρουν ο ένας τον άλλον σε ικανοποιητικό επίπεδο. Το θέμα είναι ότι η Αngiep δε μίλησε ποτέ ότι θα συνεχίσει τη ζωή της με άλλο αγόρι, έτσι τουλάχιστον αποπνέει η όλη ατμόσφαιρα των σκέψεών της( εκτός αν δε το πρόσεξα εγώ κάπου να το αναφέρει όποτε ζητάω συγγνώμη)...Εδώ μιλάμε βάζει η κοπέλα τη ζωή του νεαρού πιο πάνω από τον ερωτά της θυμίζοντας ταινίες του Ξανθόπουλου...Αυτό φυσικά την τιμά και της δίνω συγχαρητήρια! Θέλει πραγματικά δύναμη ψυχής για να το κάνεις αυτό! και ο νεαρός επίσης έχει κρυφό ενδιαφέρον και ας παρουσιάζει, λόγω της αρρώστιας τέτοια αποτρεπτική συμπεριφορά. Απλά έγω αυτό που κατάλαβα είναι ότι η Angiep βρίσκεται μπροστά σε ένα μεγάλο σταυροδρόμι και δεν ξέρει πιο δρόμο να διαλέξει...τον εύκολο που προτείνει η Τζούλια ή τον ανηφορικό και γεμάτο κακοτοπιές που στο πέρας του όμως  βρίσκεται αυτό που πραγματικά αναζητά η κοπελιά...και ναι πείτε με ρομαντικό αλλά θα τολμήσω να πω το αισιόδοξο και τέλειο σενάριο της ιστορίας: ο νεαρός γίνεται σε μερικές μέρες εντελώς καλά γιατί οι γιατροί κάναν λάθος διάγνωση, αλλάζει στάση απέναντι στην Angiep και της εκφράζει τα κρυμμένα συναισθήματά του προς αυτή!!!

Octopussy

# 53 στις 26/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ε μα!

κρατιέμαι μέρες για να μην απαντήσω σ' αυτό το θέμα γιατι χρήζει ιδιαίτερης προσοχής.

δυό πράγματα θα γράψω.

1ον) για το παιδί ...

το μόνο που είναι σημαντικό είναι να ξεπεράσει την αρρώστια ...και πολλές μορφές λευχαιμίας είναι πια "παιχνιδάκι" για τους γιατρούς...και αυτή θα είναι η πρωτεύουσα ευτυχία του.

2ον) για σένα...

πιο πολύπλοκο αλλά και πολύ απλό συνάμα...να του δώσεις να καταλάβει ότι θα είσαι δίπλα του ό,τι κι αν γίνει...αυτή θα είναι η δική σου "ευτυχία".

Γιατί, μάτια μου, εκεί είναι η μαγκιά...να μη φεύγεις στα δύσκολα.

και βλέπω ότι εσύ δεν φεύγεις.

Μείνε εκεί και κάνε ό,τι  λέει η καρδιά σου...για σένα και γι' αυτόν.

Και μακάρι όλα να σας πάνε καλά...όποια έκβαση κι αν έχει η ιστορία.

Κάνε αυτό που πρέπει...γιατί στον γάμο και στη χαρά οι φίλοι είναι πολλοί.

Στα δύσκολα, όμως, βλέπεις τους αληθινούς.

angiep

# 54 στις 26/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τζούλια ο έρωτας ήταν και απ'τους δύο. Αυτός με πλησίασε αυτός με γνώρισε αυτός εξομολογήθηκε τα συναισθήματα του πρώτος. Απλά αυτός έχει μια ασθένεια να αντιμετωπίσει και τα παγώνει ενώ τα δικά μου εξελίχθηκαν. Είμαι σίγουρη ότι πολλοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τη σκέψη μου και τη στάση μου, εδώ ούτε καν κάποιοι φίλοι μου πόσο μάλλον εσείς που δεν με γνωρίζετε ως άνθρωπο. Δεν σας αδικώ για αυτό απλά μακάρι να μπορούσατε να μπείτε έστω ένα λεπτό στη θέση μου. Δεν πάω να το παίξω ηρωίδα, ούτε να ακούσω μπράβο, συγχαρητήρια. Κάνω αυτό που αισθάνομαι. Και το πόσο καιρό γνωρίζεις κάποιον δεν έχει να κάνει με το τι δέσιμο μπορείτε να αποκτήσετε. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι χρόνια μαζί και δεν έχουν φτάσει ποτέ να νιώθουν έντονα και δυνατά για τον άλλον ούτε έμειναν μαζί στα δύσκολα. Με μερικούς ανθρώπους έρχεσαι πολύ κοντά αμέσως. Κι εμείς παρόλο που με την κοινή λογική θα έπρεπε μετά από 5 μήνες τώρα να μη μιλάμε καν έτσι όπως έγιναν τα πράγματα παλεύουμε την επικοινωνία μας την πορεία ο καθένας απ'τη μεριά του σ'αυτή την ιστορία και αυτό μου λέει πολλά. Φιλικά λέω ότι θέλω να σταθώ αφού αυτό χρειάζεται από μένα και έχει ανάγκη. Κι ας καταπιέζω όλα τα υπόλοιπα μου συναισθήματα. Η δική του ψυχική υγεία προέχει και αν ο έρωτας τον δυσκολεύει σ' αυτή τη φάση ή γενικά πρέπει να τον βάλω στην άκρη. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον αλλά σίγουρα αυτή τη στιγμή και νομίζω ότι είναι λογικό και νωπό και νωρίς να μη με απασχολεί αν γνωρίσω κάποιον άλλον. Αυτή τη στιγμή αυτό που μ ενδιαφέρει είναι πως να είμαι εγώ δυνατή για να μπορώ να είμαι εκεί και πως μπορώ να τον διευκολύνω όσο μπορώ με τη στάση μου και να κρατήσουμε την επαφή και τη σχέση που έχουμε τώρα και να μην απομακρυνθεί περισσότερο όταν σε λίγες μέρες αρχίσει η θεραπεία και δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί και πώς θα είναι η ψυχολογία του. Ειδικά όσο ξέρω μόνο εγώ (που πιστέψτε με είναι ένα τεράστιο βάρος).

Joleka33, Octopussy σας ευχαριστώ..ίσως λίγο με καταλαβαίνετε..

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από tzoulia59

η απαντηση μου αφορουσε την   σταση της θεματοθετριας  ...

και καθολου δεν κατεκρινα την σταση του νεαρου ...

την οποια την βρισκω καθ ολα λογικη και την δικιολογω απολυτα ...

θεωρω οτι  ο νεαρος αυτος   αν βρισκοταν  σε σχεση σταθερη με καποια αλλη κοπελα ...

θα αντιδρουσε διαφορετικα ...

θα επιζητουσε η εν παση περιπτωση θα ειχε αναγκη την συναισθηματικη στρηριξη της κοπελας του ...

εδω ομως η θεματοθετρια αναφερει οτι μολις γνωριστηκαν ...

και το παιδι το παγωσε εν τη γεννεση του ...

και υπερβολικη και τραβηγμενη θεωρησα την συμπεριφορα της κοπελας...

στο να επιμενει να θελει να παραμεινει κοντα του και να τον στηριζει ...ενω αυτος αποφευγει ...

ακομα και για οσο παρει ...

αυτο θεωρησα υπερβολικο ...

ενω ειναι ενα ζευγαρι που δεν εχει ζησει καθολου μαζι και δεν τους ενωνει τιποτα κοινο ...

και το μονο που υπαρχει ειναι ενας κεραυνοβολος ερωτας ...απο τη θεματοθετρια ...

και μια ανθρωπινη ευαισθησια που θα αγγιζε ολους ...τους ανθρωπους ...

αλλα το  διευκρινησε και η ιδια ...πιο πανω 

οτι θα ηθελε να ειναι κοντα του εστω φιλικα ...

και οτι θα συνεχισει την ζωη της ακομη και με καποιο αλλο αγορι ...

νομιζω λυθηκε ...

thanasis_82

# 55 στις 27/8/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

από ιατρικής άποψης δεν στέκουν αυτά. τι λευχαιμία έχει μυελογενή οφειλόμενη σε χρωμόσωμα?

tzoulia59

# 56 στις 27/8/2014
author

ολοι οι ανθρωποι ευαισθητοποιουνται στο ακουσμα ενος τετοιου προβληματος ...

κατα ποσον οταν εχει να κανει  μ εναν νεο αντρα ...

το να νιαστει και να δειξει καποιος συναισθηματικη ευαισθησια για καποιον που πασχει 

απο τετοιου ειδους ασθενεια ...

μπορει να το κανει ...δεν ειναι δυσκολο ...ανθρωπινο ειναι ...

το θεμα ειναι να αντεξει ολο αυτο στο χρονο ...

να επιθυμει ο ασθενης ...

.να εισαι καπου εκει και να τον περιμενεις ...και να εισαι μονος ...παρεα με τις σκεψεις ...

σου ...γιατι μ αυτον δεν θα εισαι ...

ουτε με καποιον  αλλον ...

και η πορεια θα αποφερει το απιθυμητο αποτελεμα ...;

και στο τελος να γινετε ζευγαρι ..;.

ξερει κανεις αν ειστε μαζι μετα απο αυτη την περιπετεια ;

ποσο θα διαρκεσει αυτο; 

κι εφ οσον αυτος δεν θελει να τον ενοχλεις ;

με το ζορι θα ενοχλεις ...;

δεν σε θελει στην ζωη του ...σου λεει ...

εσυ πως θα εισαι κοντα του;

με την σκεψη ;

με την σκεψη μπορεις να εισαι οσο θελεις ...

για οσο παει ...γιατι ουτε κι αυτο ξερεις αν εχει διαρκεια ...

επι της θεωρητικολογιας εγω μπορω να σου λεω παπαδες ...

κι επειδη εξεφρασε ερωτικο ενδιαφερον ;

κι επειδη εσυ τον ερωτευτηκες ;

ποσες σχεσεις δεν ληγουν και συναισθηματα που αναθεωρουνται ...

μαλλον θελεις να ζεις με αυταπατες ...

κι επειδη ειμαι κι εγω σε αντιστοιχο διλημμα με γνωστο μου προσωπο το οποιο εχει 

προβλημα με την υγεια του ...

ξερω παρα πολυ καλα τι λεω ...

ειναι το ποσο το θελει ο αλλος ...και σε θελει να εισαι εκει ...

ολα τα αλλα ειναι οτι να ναι ...

και μπαρμπουτσαλα ...

angiep

# 57 στις 27/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τζούλια δεν έχουν όλοι ευαισθησίες ούτε θέλουν ή μπορούν να ασχοληθούν  άλλων. Εδώ ένα γόνατο εγχείρηση έκανα και είδα πόσοι φίλοι μου δεν ήταν εκεί..

θεωρητικά μιλάμε γιατί τα πράγματα και τα συναισθήματα αλλάζουν διαρκώς και κανείς δεν ξέρει τίποτα για το μέλλον. συζήτηση κάνουμε, τους προβληματισμούς μου εκφράζω. φυσικό είναι. αλλιώς ήταν ο ίδιος πριν 5 μήνες άλλα περίμενε άλλα ήθελε αλλιώς είναι τώρα. πριν 5 μήνες μου έλεγε να κάνω υπομονή γιατί ήταν πιο αισιόδοξος τώρα είναι απογοητευμένος ξέρει ότι μπορεί να πάρει πολύ χρόνο. δεν μπορεί να μου ζητήσει να τον περιμένω ούτε μπορεί να υποσχεθεί τίποτα. (έχει και την εμπειρία προηγούμενης σχέσης που σε άλλα δύσκολα τον άφησε) λογικό. δεν ήμασταν χρόνια μαζί που και να ήμασταν πάλι μπορεί να άλλαζαν όλα στην πορεία. εγγυήσεις δεν υπάρχουν σε θέματα καρδιάς πόσο μάλλον στη δική του περίπτωση. εγώ αυτό που ξέρω σ΄αυτή τη φάση είναι ότι θέλει να έχουμε επικοινωνία στω κι έτσι όπως έχουμε και αυτό θέλω να διατηρήσω. δεν θέλω να χαθεί εντελώς αν και το φοβάμαι όταν αρχίσει τη θεραπεία. ξέρω ότι αν δεν υπάρξει βελτίωση στην υγεία του δεν θα αλλάξει τίποτα στον τρόπο σκέψης του και είναι φυσιολογικό. παίρνω μέρα με τη μέρα και λειτουργώ ανάλογα με τα δεδομένα κάθε μέρα. η ψυχολογία του έχει σκαμπανεβάσματα.απόλυτα φυσιολογικό.

δεν ξέρω σε τι ακριβώς δίλημμα είσαι εσύ..μακάρι να έχεις καλύτερη τύχη από μένα..

Παράθεση:
Σχόλιο # 56 από tzoulia59

ολοι οι ανθρωποι ευαισθητοποιυνται στο ακουσμα ενος τετοιου προβληματος ...

κατα ποσον οταν εχει να κανει  μ εναν νεο αντρα ...
το να νιαστει και να δειξει καποιος συναισθηματικη ευαισθησια για καποιον που πασχει απο τετοιου ειδους ασθενεια ...
μπορει να το κανει ...δεν ειναι δυσκολο ...ανθρωπινο ειναι ...
το θεμα ειναι να αντεξει ολο αυτο στο χρονο ...
να επιθυμει ο ασθενης ...
.να εισαι καπου εκει και να τον περιμενεις ...

και η πορεια να αποφερει το απιθυμητο αποτελεμα ...
και στο τελος να γινεται ζευγαρι ...
ξερει κανεις αν ειστε μαζι μετα απο αυτη την περιπετεια ;
ποσο θα διαρκεσει αυτο; 
μαλλον θελεις να ζεις μ αυταπατες ...
επι της θεωτηρικολογιας εγω μπορω να σου λεω παπαδες ...
κι επειδη εξεφρασε ερωτικο ενδιαφερον ;
κι επειδη εσυ τον ερωτευτηκες ;
ποσες σχεσεις δεν ληγουν και συναισθηματα που αναθεωρουνται ...
κι επειδη ειμαι κι εγω σε αντιστοιχο διλημμα με γνωστο μου προσωπο το οποιο εχει προβλημα με την υγεια του ...
ξερω παρα πολυ καλα τι λεω ...
ειναι το ποσο το θελει ο αλλος ...και σε θελει να εισαι εκει ...
ολα τα αλλα ειναι οτι να ναι ...
και μπαρμπουτσαλα ...

angiep

# 58 στις 30/8/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν ξέρω να σου πω.τον είχα ρωτήσει την μέρα που μόλις είχε μάθει και βρεθήκαμε να μου πει τα νέα και είπε ότι έπρεπε να δει τα χαρτιά του. μου είπε μόνο ότι είναι οξεία και επιθετική.σκέφτηκα ότι μπορεί πάνω στο σοκ να μην έδωσε σημασία για το είδος ακριβώς.συμβαίνει.δεν ξαναρώτησα από τότε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από thanasis_82

από ιατρικής άποψης δεν στέκουν αυτά. τι λευχαιμία έχει μυελογενή οφειλόμενη σε χρωμόσωμα?

somebody961

# 59 στις 30/8/2014
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Αν είναι να πρέπει να είμαστε τελειόφοιτοι της ιατρικής με πείρα για να κάνουμε σχέση, άστα να πάνε!
Σχέση και σοβαρό πρόβλημα υγείας δεν υπάρχει!
Εκτός και προέκυψε στη πορεία.
Εύκολα πέφτει στη κατηγορία οίκτος και γίνεται χαμός, δε ξέρεις τι να πρωτονιώσεις..

Σχέσεις κάνουμε για το φόβο του θανάτου. Να τον "νικήσουμε", αλλά δίνουμε απλώς αναβολή..
Οπως πολλά..
Το λιγότερο που απο/αναζητούμε είναι εκείνο το ψεύτικο "για πάντα μαζί".
Οταν κλονίζεται αυτό, μιλάμε για άλλα που δε θέλω να επεκταθώ από εδώ.

Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

LoudMan

# 60 στις 13/9/2014
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 290

Πραγματικα μπραβο σου, φαινεσαι πολυ καλος ανθρωπος. Ασχετα απο το τι 8α κανεις τελικα

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε