Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Λάθος διαχείρηση πρώτης προσέγγισης. Πως το συνεχίζω ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Scripta_Manent

# 1 στις 23/11/2014
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Λάθος διαχείρηση πρώτης προσέγγισης. Πως το συνεχίζω ;

Kαλησπερα,

Ας προσθέσω κι εγω τη δική μου ιστορία.

Κάτοικος Θεσσαλονίκης τα τελευταία 3 χρόνια. Εζησα στην Αθηνα οπου μετα απο κάποιες αλλαγές στο οικογενειακό και επαγγελματικό status,παρουσιάστηκε κάποια επαγγελματική ευκαιρία πατήθηκε το reset και βρέθηκα πλέον εδω που ειμαι.Ειχα 2-3 φίλους απο την αρχή με τον καιρό επεκτάθηκε ο κύκλος, προέκυψαν και 3 σχεσεις/φλερτ σύντομης διάρκειας (και τα 3 με πρωτοβουλία απο την άλλη πλευρά).

Η αλήθεια είναι ότι δεν το επδίωξα ως τωρα, μέχρι να βρώ τα "πατήματα" μου στα νεα δεδομένα, συν το γεγονός ότι η εμπειρία μου εως τώρα ήταν ως ελευθερος και όχι χωρισμένος, που είναι διαφορετική η προσέγγιση.

Στο δια ταυτα...

Η κοπέλα που με ενδιαφέρει δουλευει υπευθυνη σε κάποιο καταστημα κοντά στο σπίτι που μενω. Στο οποίο πηγαινω συνεχως απο την πρωτη στιγμή που ηρθα εδω και ψωνίζω τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα.Αρχικά δεν είχα δώσει σημασία.Πέρυσι το Δεκέμβριο κάποια στιγμή που πήγα να ψωνίσω με είδε με τη μηχανή και οτι εκανα κανα 2-3 λεπτα να ξεπαγωσω για να παραγγειλω και με ρωταει απο που ερχομαι και παγωσα. Της απανταω απο Αθηνα της εκανε εκπληξη , μην τα πολυλογω, και πιασαμε την κουβεντα.

Κάπου απο εκεί άρχισα να τη βλέπω λίγο διαφορετικά. Σε κάποιες μεταγενεστερες επισκέψεις κάμποσο καιρό μετα, χρεώνει λαθος τα πράγματα το βλέπει το διορθωνει και πανω στη συζητηση της πεταω το υπονοουμενο σχετικα με το ενδιαφερον μου γι αυτή.Στο οποίο υπονοούμενο φανηκε σαστισμένη οπως καταλαβα και δεν απαντησε.

Μην έχοντας πληροφορίες σχετικά με την οικογενειακή της κατάσταση (θεωρούσα οτι σχετίζεται με τον ιδιοκτήτη του καταστηματος) καθως και οτι βρίσκεται στο χωρο εργοασιας της, οπου υπάρχει και άλλος υπάλληλος καθως και αλλοι πελάτες τις περισόττερες φορές δεν βρηκα τον τρόπο να εκδηλώσω την προθεση μου να γνωριστούμε, εφόσον δεν δεσμευεται.

Εκανα ενα διαλειμα για ενα μηνα περίπου (απο τα προιοντα τους και απο το κορίτσι ). Ολο αυτο το διάστημα όποτε περνούσα με τη μηχανή ή με τις φόρμες οταν εβγαινα για τρέξιμο, πάντα κοιτούσα μεσα στο καταστημα για να τη δω.Και φυσικα με εβλεπε κι αυτή τις περισότερες φορές.

Στη συνέχεια επισκέψεις πάλι και διαπίστωσα πιο ευγενική/γλυκιά αντιμετώπιση χαμογελα κλπ. (Γύρισε το πελατάκι μας ). 

Επειδη αυτο πράγμα δεν βγάζει πουθενά,κι επειδη πλεον εφτασα στο σημειο να την σκεπτομαι συνέχεια, είπα να το αλλαξω το τροπάριο και να ρωτησω ευθεως. Οτι βρεξει ας κατεβάσει.

Οποτε προχτές που πηγαίνω τη βλεπω οτι με εχει δει εξω απο το κατάστημα και φτιαχνει το μαλλί της, της κανω κοπλιμέντο για το νεο λουκ της. Τολμηρό αλλά επιτυχημένο της λέω. Γυριζει πλατη σε μενα για να πιασει αυτα που της ζητησα και τη βλεπω που με κοιταζει απο τον καθρεπτη, όπως κι εγω βέβαια. Παει να δωσει και τα ρεστα και τα χανει,δειχνει αφηρημενη.Κι ενω ειμαι ετοιμος να κανω την κρισιμη ερώτηση ερχεται διπλα η υπάλληλος και κανα δυο πελατες = με το επόμενο δρομολόγιο.

Χτες λοιπόν επίσκεψη το απόγευμα με εξυπηρετεί αρχικά η άλλη κοπέλλα και οταν βλεπω οτι ειναι ελευθερη τη ρωταω για το παγωτό που εχουν έξω αν ειναι καλό. Τρωγεται μου λέει ωραια πάμε της λέω. Βγαινουμε εξω για να με εξυπηρετησει και μου λεει εχουμε μεσα ετοιμα μισόκιλα αν θες. Της λέω "Εχω ερθει τοσες φορές σήμερα, που αν σας τελειώσει κάτι στο κατάστημα υπάρχει περίπτωση να μπορω να σας εξυπηρετήσω. Βαλε οτι να ναι"

Ερωτηση πρωτη "Εισαι παντρεμενη-δεσμευμένη"?

Απ: Αχά (επιφώνημα ).Παντρευτηκα χώρισα κι εχω ενα γιο 20 χρονων.

Εγω Δεν σου φαινεται καθόλου (προσωπικά επεσα απο τα συννεφα.)Τι θα λεγατε να βγούμε για ένα καφέ κάποια στιγμή?

Απ: Σαστισε και απαντά: Δεν ξερω, δεν το έχω σκεφτεί.

Εγω: Blackout εσωτερικά, οπότε το στόμα αποσυνδεδεμένο απο τον εγκέφαλο πετάει το επικό "Μάλιστα, θα σας ξαναρωτήσω τότε"...

Μου αναφέρει ότι ειναι στον επαγγελματικό της χωρο και δεν της ειναι ευκολο,μου ξαναλεει για το γιο της οτι τωρα τελειωσε απο φανταρος και με ρωταει αν εχω παιδί. Βεβαιως της λέω ζει στην Αθηνα και τo επισκεπτομαι 1 ΣΚ καθε μήνα. Πληρωσα καληνύχτισα κι έφυγα.

Προσωπικά το θεωρώ ευγενική απόρριψη γι αυτο και δεν πρότεινα να μου δωσει αριθμό τηλεφωνου.

Δεδομενου οτι εργάζεται μεχρι πολυ αργά καθε μέρα 11+ όλες τις μέρες τις εβδομάδας  και ειναι πολύ καλη στη δουλειά της (αυτο ηταν το πρωτο που μου αρεσε πανω της μετα την εμφανιση της) την παραδεχτηκα για τον τρόπο που το διαχειριστηκε. Σε αντιθεση με μενα.Αφήνω 1% πιθανότητα να θελει οντως να το σκεφτεί.

Επειδή θελω να τη δωσω τη μαχη μεχρι τελους έχουμε αλλες εναλλακτικές εκτός από τις εξείς;

Α.Συνεχίζω "ως έχει" μέχρι να πάρει πρωτοβουλία,η ίδια.

Β.Χαρτί με τον αριθμό του τηλεφώνου μου, ονομα (lol δεν εχουμε συστηθει) και ίσως κάποια λόγια.

Δεκτά σχόλια,κρίσεις,προτάσεις,τρολάρισμα, ότι θέτε...

achinos

# 2 στις 23/11/2014
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762

Κ γιατί δεν κάνεις αυτό που της είπες;

να την ξαναρωτήσεις, μετά απο μερικές μέρες

και γιατί είναι λάθος η προσέγγιση; 

ώρες-ώρες, νοιώθω εντελώς χαζη

Αρέσει στο μέλος 40podarousa

Leigh-Cheri

# 3 στις 23/11/2014
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 2.052

Είναι η δεύτερη φορά σήμερα που καταλήγω στο συμπέρασμα

πως το σάστισμα μπροστά σ' αυτόν που μας αρέσει, δεν έχει ηλικία

και δεν κρύβω πως (όσο άβολο και να είναι εκείνη τη στιγμή) το βρίσκω πολύ όμορφο

Άσε λίγο και μην κάνεις κίνηση αμέσως και σίγουρα μην περιμένεις να κάνει εκείνη.

Συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, κοιτάγματα κλπ.

Αν όντως ενδιαφέρεται, θα το περιμένει και σίγουρα δεν θα το αρνηθεί όταν έρθει
(μην και δεν ξανάρθει )

Πάντως ως επιχείρημα το ότι βρίσκεται στον επαγγελματικό της χώρο, δεν το λες και παράλογο.

Τρολάρισμα, προσεχώς, όταν θα κάνεις μία πραγματική μπούρδα
(έως τώρα δεν θεωρώ πως έκανες) 

Scripta_Manent

# 4 στις 24/11/2014
author

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Λαθος θεωρώ οτι είναι γιατί πρωτον το αφησα να τρέξει καιρό (μέχρι να πάρω καποιες πρωτες ενδείξεις)  και γιατί ενδεχομένως θα μπορουσα είτε να ανταπαντήσω με καποια εναλλακτική ειτε να την περιμένω πχ να σχολάσει. Σχολαει όμως αργά λογικα θα είναι κουρασμένη και ισως να μην εχει διαθεση τετοια ωρα για τετοιου ειδους κουβεντα.

Cheri όντως κι εγω το βρίσκω όμορφο,μου θυμιζει λιγο τα εφηβικα μου χρόνια.
Όντως αμοιβαίο σαστισμα τις τελευταίες φορές.Μπορεί (σε οτι αφορά τν κοπέλα) να οφείλεται οτι βρισκόταν στο χωρο εργασιας της.

inioxos52

# 5 στις 24/11/2014
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Σε πρωτη φαση, κοψε τον πληθυντικο ρε φιλαρακι οταν της μιλας η της δειχνεις το ποσο την γουσταρεις την γυναικα, διοτι μου κανει πολυ κρυομπλαστρέ και κρυοκωλέ ομολογω, και δεν βοηθαει στο πλησιασμα της.

Ξεχνα επισης το να την παρεις απο την δουλεια της οταν σχολαει, διοτι οφειλεις νασαι διακριτικος στο δημοσιο πλησιασμα της -περαν ενος μεγαλου ζεστου χαμογελου σου καθε που την βλεπεις- για να μην δοθουν δικαιωματα κουτσομπολιων στο επαγγελματικο της περιβαλλον καθως και στους γειτονες.

Στην θεση σου, θα της εδινα την καρτα μου με τροπο, λεγοντας της παντοτε χαμογελαστα πως: "Αν δεν πιω συντομα εναν καφε η ενα ποτο μαζι σου, θα κοψω τις φλεβες μου, και θα το εχεις βαρος στην συνειδηση σου. Τηλεφωνησε μου οποτε θελεις να το κανονισουμε". Χιουμοριστικη λεκτικη υπερβολη που θα την κανει να χαμογελασει, αλλα και δειχνει αναγλυφα τι αισθανεσαι, και τι ζητας απο αυτην. Αμα γουσταρει, αργα η γρηγορα θα παρει.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

morgoth

# 6 στις 24/11/2014
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

ελα ρε συ. χωσου εκει περα. κανε κινηση του στυλ "αυριο βραδυ για φαγητο" μην αφηνεις περιθωρια.

aladdin30

# 7 στις 24/11/2014
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Προσεξε ομως γτ μπαινεις σε βαθια νερα...χωρισμενη και με παιδι παρακαλω, οσο να ναι δεν ειναι κ το καλυτερο. Δηλ κ να θελει η ιδια, μετα μπαινεις σε αλλα κολπα. Δεν ξερεις τι παιζει με τον πρωην συζυγο, μπορει να ναι κανενας ψυχακιας, να διατηρουνε επαφες, τα αγορια με τη μανα τους εχουνε κολημα κ δε θελουνε να την καλαφατιζει αλλος, μπορει να ναι κ κανενα τσογλανι, παλι δηλ ζοριζονται τα πραγματα. Θα τα σκεφτεις καλα αυτα πριν προχωρησεις, η κοπελα αυτη δεν ειναι για να κοροιδευεις κ να περασεις καλα.

achinos

# 8 στις 24/11/2014
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό

Ρε αλαντιν, πλάκα έχεις...

Βλέπεις ας πούμε, έναν που έχει δεσμό κ θέλει την παντρεμένη γειτόνισσα

κ του λες
παντρεμένοι είναι, δεν υπογράψανε κανα συμβόλαιο πως θάναι για πάντα μαζί...
η λες σε μια που θέλει εναν παντρεμένο, με ένα, με δύο παιδιά...

θα σου πω εγώ έναν τρόπο που θα τον έχεις όλον δικό σου
(τον παντρεμένο)
κι οτι στο χέρι της είναι
κι οτι αφού ήδη έγινε μια φορά το κακό

σημαίνει σε θέλει κ καλά...

Κι εδώ που αυτός είναι χωρισμένος κ αυτή το ίδιοκ ψήνονται τόσο καιρό

του λες να προσέχει να μην μπλέξει

δεν καταλαβαίνω ρε γμτ...

να ψηφίσω σαμαρά
η σύριζα για να σε πετύχω

όλο κόμμα αλλάζεις

ζαλιστήκαμε!!!

Εδώ, μέχρι κ που το παιδί-τσογλάνι, έχει άποψη για το καλαφάτισμα της μάνας του έβγαλες...

ρε μπαγάσα...μπας κ την ξέρεις;

aladdin30

# 9 στις 24/11/2014
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση

Οταν υπαρχει γαμος το τριτο προσωπο δεν μπαινει στα οικογενειακα θεματα ουτε θα μπει με το παιδι κλπ να εχει παρε δωσε. Θα γινει οτι γινει εν κρυπτω και με ημερομηνια ληξεως κατα κανονα. Οποτε εκει θα του λεγα κανε οτι γουσταρεις. Εδω δεν ειναι τετοια περιπτωση. Εχει χωρισει η τυπισσα, αλλα επειδη βλεπω οτι ο φιλος την εχει πατησει, γι αυτο του υπογραμμιζω καποια σημεια που πρεπει να τα λαβει υποψη. Επειδη εχω δει πολλες περιπτωσεις χωρισμενων που διατηρουν επαφες με πρωην συζυγους κ επειδη τα παιδια πολυ συχνα το παιρνουν ασχημα, γι αυτο του λεω να μην παρασυρθει απ τα καλλη της κυριας κ μαμας χωρις να σκεφτει το μελλον. Εαν προχωρησει η δουλεια, ειναι θεμα πως θα τον δεχτει ο γιος κ τι σταση κραταει ο συζυγος.

achinos

# 10 στις 24/11/2014
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό

Μα τί έχει πατήσει ο φίλος, ούτε για καφέ δε βγήκαν ακόμα...

μπανανόφλουδα;

tzoulia59

# 11 στις 24/11/2014
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.517

μια χαρα το πηγες και αυτη γουσταρει ,,,

οι γυναικες παντα τσιμπαγαν με το απλο ομορφο φλερτ ,,,
το χειριστηκες πολυ καλα και το οτι ειναι μητερα αξιζει κι ενα παραπανω σεβασμο ...
οι γυναικες που ειναι μανες  προτιμουν τα σοβαρα ,,,
αν κι εσενα σ αρεσει για κατι ομορφο και σοβαρο ,,,
κανε αυτο που της ειπες 
να την ξαναρωτησεις ...
να της δωσεις κατοπιν τηλεφωνο σου και να περιμενεις να σε παρει εκεινη ...
μην το γυρισεις στο χιουμοριστικο  οπως καπου αναφερει ο ηνιοχος γιατι θα πιστεψει οτι την δουλευεις κι οτι οι προθεσεις σου δεν ειναι σοβαρες ,,,
οσο για το παιδι της ειναι πολυ μεγαλο για να δημιουργησει προβληματα στην προσωπικη της ζωη και δεν ειναι απαραιτητο να διατηρει σχεσεις με τον πρωην συζυγο ,,,
κανενας πρωην γκομενος  κοιτα μην  προσγειωθει απο το πουθενα ,,,
υγ ,,,
βρε αχινε τι δεν καταλαβαινεις ,,,
οπου προτασεις ξεκωλε κι ο αλαντιν πρωτος ,,,
εδω προκειται περι σοβαρου ,,,
τι θες τωρα να χουμε και κουφετα; 

Scripta_Manent

# 12 στις 25/11/2014
author

Aγαπητε Αλλαντιν δεν ξερω πως εβγαλες αυτα τα συμπεράσματα απο τα γραφόμενα μου.Δεν προκυπτει απο καπου ολο το σεναριο που αναφέρεις.
Η κοπέλα εχει χωρίσει μου το είπε. Το οτι ανεφερε το γιο της μαζι με την ηλικια του πιο πολυ το εκλαμβανω ως "ξερεις δεν ειμαι μικρη" αν συνυπολογίσω το γεγονος οτι δείχνω μικρότερος, με βαση αυτα που μου λενε φιλοι και φιλες οταν τους λεω την ηλικια μου.
Αν υπάρχει καπου γάμος ή αλλος στη μεση απλα δεν ασχολούμαι.
Το πως θα αξιολογήσω και θα διαχειριστω την κατασταση (αν γινει κατι μην ξεχνιόμαστε ) το ξερω πολύ καλά.
Τζουλια καπως ετσι οπως το ειπες σκεπτομαι να το κάνω. Φρασεις κλισε και χιουμορ τυποποιημενο δεν με εκφράζουν προσωπικά.

aladdin30

# 13 στις 25/11/2014
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση

To συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι σου αρεσει η κοπελα παρα πολυ, απλα επειδη ειναι χωρισμενη με παιδι σου υπογραμμιζω τις μακροπροθεσμες συνεπειες που οφειλεις να λαβεις υποψη σε περιπτωση που ανταποκριθει θετικα η κοπελα. Εσυ εβαλες το θεμα για το πως να τη ριξεις αρχικα, απλα επειδη εγω ειμαι πολυ λογικος τυπος κ διορατικος σου λεω να σκεφτεις κ αυτες τις διαστασεις. Οτι δεν ειναι μια single κοπελα ετσι απλα. Εφοσον τα γνωριζεις αυτα τοτε προχωρα!

IM____

# 14 στις 25/11/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Scripta_Manent

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Λαθος θεωρώ οτι είναι γιατί πρωτον το αφησα να τρέξει καιρό (μέχρι να πάρω καποιες πρωτες ενδείξεις)  και γιατί ενδεχομένως θα μπορουσα είτε να ανταπαντήσω με καποια εναλλακτική ειτε να την περιμένω πχ να σχολάσει. Σχολαει όμως αργά λογικα θα είναι κουρασμένη και ισως να μην εχει διαθεση τετοια ωρα για τετοιου ειδους κουβεντα.

Cheri όντως κι εγω το βρίσκω όμορφο,μου θυμιζει λιγο τα εφηβικα μου χρόνια.
Όντως αμοιβαίο σαστισμα τις τελευταίες φορές.Μπορεί (σε οτι αφορά τν κοπέλα) να οφείλεται οτι βρισκόταν στο χωρο εργασιας της.

Συμφωνώ μαζί σου πως άργησες να κάνεις κίνηση.

Επίσης, όλο αυτό το διάστημα πιθανόν να έπαιξες σενάρια μέσα στο μυαλό σου, σχετικά με το τι μπορέι να συμβεί μεταξύ σας, τι θα ήταν καλύτερο να πεις και πως να το πεις κλπ.

Όλα αυτά δεν βοηθούν και ειδικά αν δεν έχει αίσιο τέλος η ιστορία. Όσο περισσότερο το υπεραναλύεις, τόσο το χειρότερο, αν δεν πάει καλά.

Δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η εμπειρία σου με το άλλο φύλο. Εδώ μας λες πως μετά το χωρισμό, έκανες 3 σχέσεις με πρωτοβουλία των γυναικών. Τώρα δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο. Η κοπέλα δεν πήρε καμία πρωτοβουλία για να δημιουργηθεί ερωτική σχέση.

Εσύ έχεις πάρει πρωτοβουλίες στο παρελθόν; Κι αν ναι, πως το διαχειρίστηκες μετά; Επίσεις, το γεγονός ότι όλο αυτό συμβαίνει διαρκώς μέσα στον εργασιακό της χώρο, είναι υπερβολικά αρνητικό. Θα σου πρότεινα να το μεταφέρεις άμεσα σε άλλο χώρο.

Scripta_Manent

# 15 στις 26/11/2014
author

Δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η εμπειρία σου με το άλλο φύλο. Εδώ μας λες πως μετά το χωρισμό, έκανες 3 σχέσεις με πρωτοβουλία των γυναικών. Τώρα δεν φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο. Η κοπέλα δεν πήρε καμία πρωτοβουλία για να δημιουργηθεί ερωτική σχέση.

Εσύ έχεις πάρει πρωτοβουλίες στο παρελθόν; Κι αν ναι, πως το διαχειρίστηκες μετά; Επίσεις, το γεγονός ότι όλο αυτό συμβαίνει διαρκώς μέσα στον εργασιακό της χώρο, είναι υπερβολικά αρνητικό. Θα σου πρότεινα να το μεταφέρεις άμεσα σε άλλο χώρο.

Η εμπειρία με το αλλο φύλλο ηταν υπεραρκετή μεχρι τη στιγμη που παντρευτηκα. Σχέσεις ολως των ειδων μακροχρόνιες,λιγων μηνων,εβδομαδων κλπ.Ολες με δικη μου πρωτοβουλία.
Επαγγελματικα λογω της φυσης του επαγγελματος, απο πολυ μικρος εργαζομουν σε χωρο που υπηρχαν μονο γυναικες εργαζομενες και πελάτισες.Συνεπως και οικιότητα εχω και να μπορω να διαβασω τα σημαδια θεωρω οτι εχω την ικανοτητα.
Σε αυτη την περιπτωση ομως (για την οποία ανοιξα το θέμα) δε με βοηθανε οι ενδειξεις συν το γεγονός οτι εμπειρία στο πως σκεφτεται σημερα μια γυναικα χωρισμενη δεν εχω μιας και ειναι η πρωτη φορά που το αντιμετωπίζω,γι αυτο ειπα να παρω τη βοηθεια του κοινου.
Το bold στην παραθεση νομίζω οτι το επιβεβαιωσα σημερα που πηγα ξανα μετα την πρωτη προχτεσινη προσέγγιση. Ηταν παλι πολυ χαμογελαστη (και ομορφη ) και φυσικα πληθυντικος ευγενείας,όπως πάντα.
Ηταν και ο πιτσιρικας ο γιος του ιδιοκτητη στο καταστημα,και δεν ξερω αν παιζουν τιποτα καμερες καταγραφης του χωρου.
Ανταλάξαμε χαμόγελα.ρωτησε ενα "ολα καλά ;" και την ωρα που πληρωσα ενα τραμουλο στο χέρι πρεπει να το παρατήρησα. Αλλιώς ήταν στο ματι μου.
Συνεπώς οπως ειπε κι ο ΙΜ θα πρέπει να το μεταφέρω σε άλλο χώρο.
Απλα δεν θελω να φανει οτι το κανω για μια "ξεπέτα"  κάτι το οποίο δεν μ ενδιαφέρει,στη συγκεκριμένη περίπτωση,θελω να την κολακευσω να την γοητευσω αν αυτο ειναι εφικτό.
Το μόνο που σκέφτομαι ειναι την επόμενη φορά να της δωσω το τηλεφωνο μου σε μια κάρτα είτε την επαγγελματική μου ειτε ιδιοχειρο σημειωμα.

IM____

# 16 στις 26/11/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Scripta_Manent

Η εμπειρία με το αλλο φύλλο ηταν υπεραρκετή μεχρι τη στιγμη που παντρευτηκα. Σχέσεις ολως των ειδων μακροχρόνιες,λιγων μηνων,εβδομαδων κλπ.Ολες με δικη μου πρωτοβουλία.
Επαγγελματικα λογω της φυσης του επαγγελματος, απο πολυ μικρος εργαζομουν σε χωρο που υπηρχαν μονο γυναικες εργαζομενες και πελάτισες.Συνεπως και οικιότητα εχω και να μπορω να διαβασω τα σημαδια θεωρω οτι εχω την ικανοτητα.
Σε αυτη την περιπτωση ομως (για την οποία ανοιξα το θέμα) δε με βοηθανε οι ενδειξεις συν το γεγονός οτι εμπειρία στο πως σκεφτεται σημερα μια γυναικα χωρισμενη δεν εχω μιας και ειναι η πρωτη φορά που το αντιμετωπίζω,γι αυτο ειπα να παρω τη βοηθεια του κοινου.
Το bold στην παραθεση νομίζω οτι το επιβεβαιωσα σημερα που πηγα ξανα μετα την πρωτη προχτεσινη προσέγγιση. Ηταν παλι πολυ χαμογελαστη (και ομορφη ) και φυσικα πληθυντικος ευγενείας,όπως πάντα.
Ηταν και ο πιτσιρικας ο γιος του ιδιοκτητη στο καταστημα,και δεν ξερω αν παιζουν τιποτα καμερες καταγραφης του χωρου.
Ανταλάξαμε χαμόγελα.ρωτησε ενα "ολα καλά ;" και την ωρα που πληρωσα ενα τραμουλο στο χέρι πρεπει να το παρατήρησα. Αλλιώς ήταν στο ματι μου.
Συνεπώς οπως ειπε κι ο ΙΜ θα πρέπει να το μεταφέρω σε άλλο χώρο.
Απλα δεν θελω να φανει οτι το κανω για μια "ξεπέτα"  κάτι το οποίο δεν μ ενδιαφέρει,στη συγκεκριμένη περίπτωση,θελω να την κολακευσω να την γοητευσω αν αυτο ειναι εφικτό.
Το μόνο που σκέφτομαι ειναι την επόμενη φορά να της δωσω το τηλεφωνο μου σε μια κάρτα είτε την επαγγελματική μου ειτε ιδιοχειρο σημειωμα.

Εάν η συμπεριφορά σου είναι για γνωριμία, δεν θα φανεί ότι θες ξεπέτες και τέτοια. Λες πως θέλεις να την κολακεύσεις και να την γοητεύσεις. Καλό είναι γενικά να ξεχάσεις το πως μπορέι να εκλάβει την οποιαδοίποτε παραμικρή αναφορά ή συμπεριφορά σου. Κάνε εσύ αυτό που επιθυμείς για σένα, και άσε την άλλη να βγάλει τα συμπεράσματά της, τα οποία μπορέι και να είναι λανθασμένα. Το τέλειο δεν υπάρχει. Πάντα κάτι μας ξεφέυγει λόγο άγνοιας και ατελειών.

Αυτό πάλι με την επαγγελματική κάρτα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να δουλέψει. Γενικά οι γυναίκες σπάνια παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες, δηλαδή να κάνουν χρήση του αριθμού τηλεφώνου. Τουλάχιστον με βάση την προσωπική και όχι μόνο εμπειρία, ακόμη και σε περιπτώσεις με γυναίκες που φέρονταν ευθέως, σχεδόν αντρογυναίκες. Βέβαια, όπως είπες, δεν την συναντάς πουθενά αλλού παρά μόνο στο χώρο εργασίας της, οπότε δεν νομίζω να έχεις πολλές άλλες επιλογές (δηλαδή να παρεις το δικό της αριθμό).

Καλό είναι, επίσης, να αποφύγεις το ιδιόχειρο σημείωμα. Ρίχνει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες επιτυχίας και πιθανόν να γίνει αντιληπτό από τους συναδέλφους της, ή και από τις κάμερες (αν υπάρχουν). Η επαγγελματική κάρτα είναι ποιο διακριτική και δεν δίνει δικαιώματα για σχόλια.

40podarousa

# 17 στις 26/11/2014
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 386

οτι σου ειπε ο Ηνιοχος αν το χεις...τον αερα

η αλλιως ξαναπροτεινε για καφε

Scripta_Manent

# 18 στις 15/12/2014
author

H όμορφη χυλόπιτα ζεστή τρώγεται.

Ας αφήσουμε ενα feedback για τον ιστορικό του μέλοντος.

Πέρασα κάποιο βράδυ (ετυχε να ειναι μόνη μαλιστα) και τις εδωσα χαρτακι με αριθμους κινητων (επαγγελματικο και προσωπικο που εχω, δυστυχως το ενα δεν εχει καθολου σημα γι αυτο εδωσα και τα 2) και της προτεινα να μιλησουμε απο το τηλέφωνο για να μην έρχεται σε δυσκολη θεση στη δουλειά της, Και το ονομα μου επίσης εγραψα.Το χαρτακι το πηρε διχως δευτερη σκέψη οπως το ειδα εγω.
Δυο μερες μετά τύγχανε να εχω τη γιορτή μου και να πω την αλήθεια ενα τυπικο μηνυμα το περιμενα.Την επόμενη που χρειάστηκε κάτι να αγοράσω πέρασα απο το κατάστημα και οση ωρα εκατσα δεν εμφανίστηκε
Μετά απο κανα δυο μέρες πέρασα πάλι την πέτυχα εμφανώς "τρακαρισμένη", κοίταζε κάτω συνεχώς.
Εγω πάλι χωρίς μούτρα ή δηθεν ύφος απλα με το τυπικό χαμόγελο του πελατάκου  χωρις να την κοιτάζω ομως στα ματια.
Αυτή ηταν και η τελευταία επίσκεψη, αφου βρήκα αλλη εναλλακτική ως προς τις αγορές μου.
Απο την πλευρά μου κάπου εδω τελειώνει η προσπάθεια, και οι επισκέψεις.

Το να μην εχει θετική έκβαση το εγχείρημα ήταν κατι που κατα 50% το περιμενα αρχικά. Αυτό που δεν περίμενα, οταν μιλάμε για ενήλικες , είναι να μην διαθέτουν τη στοιχειώδη ειλικρίνεια να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις. Ιδιαιτερα οταν τον αλλο δε τον βλέπεις πρωτη-δευτερη φορά. Οταν εχει ανοιξει απο μονη της δεκαδες φορες τη συζητηση για ασχετα θεματα (ακομα και για ποδοσφαιρο ειχε ρωτησει). Όταν ανταποκρίνεται και συμμετέχει στο φλέρτ που γινεται εδω και καιρό και το οποίο προφανως το χρησιμοποιεί ως τροφή για την ματαιοδοξία της.

Δε νοιώθω θυμό πάντως, ισα ισα που με τον τρόπο της, εκανα οριστική διαγραφή, χωρίς παρενέργειες.
Πως το ΄λεγε εκείνο το κορίτσι?

ΑΥΡΙΟ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΡΑ...

Alice1

# 19 στις 15/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βρε καλε μου γιατι θυμωνεις τωρα?

Καλα εκανες και της εδωσες το χαρτακι...απο ευγενεια και εκεινη το πηρε...και καλα εκανε και δε σε πηρε τηλ αφου δεν ηθελε να σε παρει...τα περι μηνυματος λογω γιορτης...τι να πω θα σου εστελνε αν ενδιαφεροταν να ξεκινηςει κατι...προφανως δεν ηθελε και φερθηκε εντιμα και δεν εκανε καμια κινηση ...

Αν ειχε στειλει χρονια πολλα...που λες οτι περιμενες τυπικα ...εσυ σιγουρα θε το ερμηνευες ως ενδιαφερον και οχι ως ...τυπικοτητα...
Παμε για αλλα λοιπον και καλη σου τυχη

Scripta_Manent

# 20 στις 15/12/2014
author

Με το συμπάθειο αγαπητή ALICE το μηνυμα/θέμα μου το διαβασες κανονικά ή διαγωνίως?

Γραφω οτι δεν νοιώθω θυμο. Τελος με αυτό.

Απο κει και πέρα αγνοείτΑΙ η ουσία του μηνύματος που δεν ειναι η απόρριψη. Φυσικα κι εκανε καλα εφόσον αυτό ένοιωθε.

Το φλερτάκι ομως τόσο καιρό (που ειναι το  θέμα) μια χαρά το φχαριστιόταν και συμμετείχε. Αυτό μπορείτε να με βοηθήσετε να το ερμηνεύσω? Μιας και ηταν η πρωτη φορά που το εγχείρημα αφορούσε χωρισμένη, και μαλιστα σε ηλικια 40φευγα. (συνήθως, σε οτι αφορά τις ηλικιες, ειχα μεγαλη ηλικιακη διαφορά με τις σχέσεις μου.) Για να καταλάβουμε κι εμείς εμπρακτα σε ποια σημάδια ανταποκρινόμαστε και με ποιον τρόπο.

Επίσης δυο φορές που βρεθήκαμε μόνοι θα μπορούσε, ευγενικα ή οχι, να δώσει μια απορριπτική απάντηση. Απλά πράγματα (μαλλον για μενα). Πιο πολύ θα το εκτιμούσα. 

Φυσικά και παμε γι άλλα, καλα να είμαστε όλοι.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε