Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ο πρώην εργοδότης μου με εμποδίζει...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

kostasss_90

# 1 στις 2/12/2014
author
Ανδρας / 29 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

...να βρω δουλειά. Τώρα θα μου πείτε πως.. Ήμουν σε μια απαίσια δουλειά για δυο χρόνια , άθλια συμπεριφορά εργοδότη,δεν με πλήρωνε όπου στο τέλος τσακωθήκαμε και με έδιωξε. Τώρα που ψάχνω δουλειά και μου ζητάνε συστατική επιστολή από αυτή την δουλειά, δεν μου δίνει και το χειρότερο είναι πως ξέρω ότι άν έρθουν σε επικοινωνία μαζί του θα με θάψει, ενώ αυτός μου έκανε την ζωή δύσκολη.Το ερώτημα είναι μήπως πρέπει να την αποκρύψω από το βιογραφικό μου και να πω ότι δούλευα σε ένα κατάστημα πχ που έχει κλείσει ώστε να δικαιολογηθούν τα ένσημα που έχω και να δικαιολογήσω την έλλειψη συστατικής επιστολής? Υπάρχει τρόπος να ανακαλύψουν το ψέμα οι πιθανοί μελλοντικοί εργοδότες μου; Βέβαια είναι η πρώτη σοβαρή και καλά δουλειά που είχα.. θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας  Κώστας 24 ετών

aladdin30

# 2 στις 2/12/2014
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Γιατι δεν πηγες στην επιθεωρηση εργασιας τοσα χρονια? Στην επομενη δουλεια θα πεις την αληθεια, οτι εφυγες δηλ γτ δε σε πληρωνε.

_roxette

# 3 στις 2/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τα πραγματα έχουν αγριεψει εδω που τα λετε ! Εκμεταλλευση και πολυς πόνος για ενα μεροκαματο πια... 11 χρονια δουλεψα στον ιδιωτικό τομέα και περνούσα ζάχαρη. Ξαφνικα ολα αυτά τα αφεντικά γίνανε στυγνοί τροϊκανικοι εργοδότες ε 

tapeino_xamomili

# 4 στις 2/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

συμφωνώ στο να πεις την αλήθεια στο νέο εργοδότη

Είχα φύγει από μια δουλειά. Στο νέο εργοδότη, όταν γνωριστήκαμε, είπα

πως βιάζομαι γιατί έχω δικαστήριο με τον πρώην (εργοδότη) γιατί με είχε απλήρωτη.

Πήγαινα και στην επιθεώρηση, πριν πάω δικαστικά.

Η απάντησή τους ήταν πως και εγώ παρανομούσα (με είχε ανασφάλιστη)

εφόσον υπέγραψα σύμβαση.

Συνεχόμενες επιστολές (καταγγελίες, πώς τις λένε), μέσω επιθεώρησης, στον αφεντικό, για να συμμορφωθεί. Δεν συμμορφωνόταν. Η δικαιολογία της επιθεώρησης ήταν πως μάλλον δεν έφταναν στα χέρια του. Τις έστελνα και συστημένες. Τίποτας πάλι. Τελικά πήγα και την έδωσα ιδιοχείρως. Ο αφεντικός γελούσε.

Πήγαμε δικαστικώς, για να πάρω τα μοισθά που μου χρωστούσε. Τελικά?
Πλήρωσα από πάνω (τον δικηγόρο) και πήρα και τον πούλο.

Ο αφεντικός πρώην μπάτσος και η επιχείρηση γραμμένη στην κόρη του.

Μια από τις πολλές φορές που ήμουν στην επιθεώρηση, ήταν και μια κοπέλα εκεί, την οποία είχαν απολύσει γιατί έμεινε έγκυος.

Η απάντηση της επιθεώρησης ήταν πως έχει κάθε δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο ο αφεντικός.

_roxette

# 5 στις 2/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πες οτι ησουν εκπαιδευόμενος στην πρωην εργασία σου οτι σε έτρεχε γιατι ησουν ο μικρος στο γραφειο κλπ. Αυτο με τις επιστολές, λες και πας για au-pair μου κανει. 

ROCK-54

# 6 στις 2/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μην αρχιζεις την καινουργια δουλεια με ψεματα,

γιατι το ενα ψεμα φερνει πολλα αλλα. Ενας λογιστης ευκολα θα βρει ποιος πληρωσε τα τελευταια ενσημα σου.

Την αληθεια να πεις  και  αν περασεις απο συνεντευξη να τονισεις πως εισαι ειλικρινης

inioxos52

# 7 στις 2/12/2014
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274

Απαισια δουλεια και αθλιο απο ολες τις αποψεις αφεντικο και συ καθοσουν ρε φιλαρακι, αντι να την κοπανησεις ευθυς εξαρχης? Γιατι?

Θα μου πεις δυσκολη σημερα η ευρεση εργασιας, αλλα οχι τοσο πολυ στην πρωτευουσα φιλε μου οσο στην επαρχια, της Θεσσαλονικης συμπεριλαμβανομένης. Γιατι λοιπον εμενες επι δυο ολοκληρα χρονια?   Περιεργο μου φαινεται. Εκτος και εαν μου πεις, πως εψαχνες αυτα τα δυο χρονια την καινουργια δουλεια που βρηκες.

Κατα τα αλλα, θα σου ελεγα την αληθεια παντοτε να λες, γιατι το ψεμα καποια στιγμη θα σου γυρισει μπουμερανγκ, και θα σου δημιουργησει σοβαροτερα ενδεχομενως προβληματα στην πορεια.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

kostasss_90

# 8 στις 2/12/2014
author
Ανδρας / 29 / Σε σχέση

...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά!Το θέμα είναι πως αυτό με τις πληρωμές γινόταν μόνο τον πρώτο χρόνο .τον δεύτερο όταν εννοώ κακή συμπεριφορά εννοώ να με προσβάλει μπροστά σε πελάτες τύπου "Γιατί δεν έχεις μάθει να πουλάς" με υφάκι κάτι που δεν νομίζω να είναι καλό να πω στην νεα μου δουλειά μιας και ξέρω από φίλους ότι υποπτεύει κάποιον που θέλει να σε προδλάβει.αΓια αυτό και σκέφτομαι να μην το πω...Θα το ψάξουν τόσο πολύ στην επόμενη ώστε να τον πάρουν τηλέφωνο αν τον αναφέρω ή να το ψάξουν λογιστικα αν δεν το πω;συγνώμη για την ενόχληση

sweetsin_

# 9 στις 2/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το πιθανοτερο ειναι να μην το ψαξει κανεις...

απλα θελουν τη συστατικη επιστολη για το φακελο σου, απαραιτητη γραφειοκρατια!

στον ανθρωπο που θα δωσεις συνεντευξη μπορεις να εκθεσεις το θεμα σου, την κακη συμπεριφορα του προηγουμενου εργοδοτη και πως δεν σου δινει συστατικη επιστολη χωρις εσυ να ξερεις τους λογους ( δεν εισαι υποχρεωμενος να ξερεις πώς ενεργει καθε εργοδοτης )

αν δεν εχεις κανει κατι μεμπτό δεν εχεις λογο να φοβασαι τιποτα!

tzoulia59

# 10 στις 2/12/2014
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.941

δεν υπαρχει λογος  να αναφερεις λεπτομερειες ...

να αναφερεις μονο  σε  ποια εργασια εργαζοσουν ,,,
και να πεις οτι εφυγες επειδη δεν σε πληρωναν  ,,,
το αποκλειω  να επιχειρησει κανεις να μιλησει με τον πρωην εργοδοτη σου ,,,

κανεις δεν το κανει ,,,
σιγα τωρα που ο αλλος θα χανει τον χρονο του να μαθει τις σχεσεις σου με την πρωην εργοδοσια ,,,
αυτα περνουν επι του τυπικου ,,,
και αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να εχεις εμπειρια και να αποδειξεις σ εκεινους οτι εργαζεσαι ,,σωστα ,,,...
αρκει να γινει η προσληψη ,,,
 αν πεις τι γινοταν εκει ,,,
τσακωμοι κλπ ...
θα περασεις το μηνυμα του καυγατζη ...κι ας εφταιγαν οι αλλοι ...
κι αντε να αποδειξεις μετα οτι δεν εισαι ελεφαντας ,...
κλειστο το στομα και αναφορικα δουλεψα 2 χρονια στο ταδε καταστημα αλλα εφυγα γιατι δεν με πληρωναν ,,,και τελος ,,,

οποτε μουγκα ...
το πιθανοτερο να περασει στο ντουκου ,,,

Αρέσει στο μέλος anemona_62

---magissoula---

# 11 στις 2/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από kostasss_90

...να βρω δουλειά. Τώρα θα μου πείτε πως.. Ήμουν σε μια απαίσια δουλειά για δυο χρόνια , άθλια συμπεριφορά εργοδότη,δεν με πλήρωνε όπου στο τέλος τσακωθήκαμε και με έδιωξε. Τώρα που ψάχνω δουλειά και μου ζητάνε συστατική επιστολή από αυτή την δουλειά, δεν μου δίνει και το χειρότερο είναι πως ξέρω ότι άν έρθουν σε επικοινωνία μαζί του θα με θάψει, ενώ αυτός μου έκανε την ζωή δύσκολη.Το ερώτημα είναι μήπως πρέπει να την αποκρύψω από το βιογραφικό μου και να πω ότι δούλευα σε ένα κατάστημα πχ που έχει κλείσει ώστε να δικαιολογηθούν τα ένσημα που έχω και να δικαιολογήσω την έλλειψη συστατικής επιστολής? Υπάρχει τρόπος να ανακαλύψουν το ψέμα οι πιθανοί μελλοντικοί εργοδότες μου; Βέβαια είναι η πρώτη σοβαρή και καλά δουλειά που είχα.. θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας  Κώστας 24 ετών

να πεις την αλήθεια ...  

Leigh-Cheri

# 12 στις 2/12/2014
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.052

Πριν κανα δυο χρόνια που έψαχνα για δουλειά μοίρασα βιογραφικά.
Συστατική επιστολή δεν είχα, αλλά επειδή με τον προηγούμενο εργοδότη μου
είχα τις καλύτερες σχέσεις, απλά ανέφερα την προϋπηρεσία
και ευχόμουν να του τηλεφωνήσουν γιατί ήξερα πως θα πει τα καλύτερα.

Με κάλεσαν τρία άτομα για συνέντευξη και οι δύο σίγουρα επικοινώνησαν μαζί του.
Για την τρίτη δεν ξέρω. Πάντως από τις δύο, μόνο η μία μου το είπε.

(το πρώην αφεντικό μου, με είχε ενημερώσει πρώτα, πριν με καλέσουν
ότι οι συγκεκριμένες του τηλεφώνησαν και ρωτούσαν για μένα).

Οπότε είμαι της άποψης να το αναφέρεις.
Όχι πολλά λόγια. Μην αρχίσεις να απολογείσαι, αλλά να μην το κρύψεις.

Τουλάχιστον έτσι, θα έχει ακουστεί και η δική σου άποψη.

kostasss_90

# 13 στις 2/12/2014
author
Ανδρας / 29 / Σε σχέση

...

Τι δουλειά έκανες και πήραν τηλέφωνο τον εργοδότη σου;

Leigh-Cheri

# 14 στις 2/12/2014
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.052

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από kostasss_90

...Τι δουλειά έκανες και πήραν τηλέφωνο τον εργοδότη σου;

Παίζει ρόλο;

pigassos71

# 15 στις 2/12/2014
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από kostasss_90

...Τι δουλειά έκανες και πήραν τηλέφωνο τον εργοδότη σου;

δούλευε για τον carlos

κάθε οργάνωση που θέλει να σέβεται τον εαυτό της δεν δέχεται εκτελεστές δίχως συστάσεις

Αρέσει στο μέλος masgr1

Titikaka38

# 16 στις 8/12/2014
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.155

...τι ακριβως δλδη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από _roxette

Τα πραγματα έχουν αγριεψει εδω που τα λετε ! Εκμεταλλευση και πολυς πόνος για ενα μεροκαματο πια... 11 χρονια δουλεψα στον ιδιωτικό τομέα και περνούσα ζάχαρη. Ξαφνικα ολα αυτά τα αφεντικά γίνανε στυγνοί τροϊκανικοι εργοδότες ε 

...σου κανει εντυπωση ε?

...λες να γραφουμε καποιοι οτι γραφουμε εδω για να...τι?

...ν ανεβουμε στα ματια...αγνωστων?

...η να το παιξουμε καπως?

...αυτο με τη <ζαχαρη>...περιμενω να το ζησω κι εγω...να...ευτυχισω!

...σου ευχομαι να μην σου τυχει και να μεινεις με τη γλυκια αναμνηση της εξοχης εργοδοσιας που ειχες...!

...η...να σου ευχηθω το ακριβως αντιθετο για να κατεβασεις λιγο την...προσβλητικη-ειρωνικη απορια σου?

...κι εσυ πιτσιρικα θεματογραφα ( sic )...να ξεκινας με αληθειες οτι κανεις...κι ετσι να συνεχιζεις μεχρι τελους...

...αλλοι ειναι οι χεσμενοι...εσυ θα κρυβεσαι?

...κι αλλη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από tapeino_xamomili

συμφωνώ στο να πεις την αλήθεια στο νέο εργοδότη

Είχα φύγει από μια δουλειά. Στο νέο εργοδότη, όταν γνωριστήκαμε, είπα

πως βιάζομαι γιατί έχω δικαστήριο με τον πρώην (εργοδότη) γιατί με είχε απλήρωτη.

Πήγαινα και στην επιθεώρηση, πριν πάω δικαστικά.

Η απάντησή τους ήταν πως και εγώ παρανομούσα (με είχε ανασφάλιστη)

εφόσον υπέγραψα σύμβαση.

Συνεχόμενες επιστολές (καταγγελίες, πώς τις λένε), μέσω επιθεώρησης, στον αφεντικό, για να συμμορφωθεί. Δεν συμμορφωνόταν. Η δικαιολογία της επιθεώρησης ήταν πως μάλλον δεν έφταναν στα χέρια του. Τις έστελνα και συστημένες. Τίποτας πάλι. Τελικά πήγα και την έδωσα ιδιοχείρως. Ο αφεντικός γελούσε.

Πήγαμε δικαστικώς, για να πάρω τα μοισθά που μου χρωστούσε. Τελικά?
Πλήρωσα από πάνω (τον δικηγόρο) και πήρα και τον πούλο.

Ο αφεντικός πρώην μπάτσος και η επιχείρηση γραμμένη στην κόρη του.

Μια από τις πολλές φορές που ήμουν στην επιθεώρηση, ήταν και μια κοπέλα εκεί, την οποία είχαν απολύσει γιατί έμεινε έγκυος.

Η απάντηση της επιθεώρησης ήταν πως έχει κάθε δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο ο αφεντικός.

...ομοιοτητα μαρηηη!!!

...πρωην μπατσος ηταν κι ο <θκος μ>...εργοδοτης!...( αφου ξεκινησα τη δουλεια το εμαθα...κι εφτυνα...την τυχη μου! )

...πως...να περασεις...<ζαχαρη>...με τετοια...διαμαντια???

lovable1

# 17 στις 9/12/2014
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 882

Μου έχει τύχει κάτι ανάλογο και πιστεύω ότι το πιο σοφό θα ήταν να πεις ότι η επιχείρηση έκλεισε (κάτι φυσιολογικό για τα σημερινά δεδομένα) για να μη χρειαστεί να δώσεις τηλέφωνο και συστατική επιστολή. Και προς Θεού μη μπεις σε λεπτομέρειες για το αφεντικό! "Η επιχείρηση δεν πήγαινε καλά, δεν με πλήρωνε και σιγά σιγά έκλεισε."

Δεν νομίζω ότι θα κάτσει κανείς να το ψάξει! Ο κόσμος έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει! 

melthisheart

# 18 στις 14/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κατα τη γνωμη μου μην πεις ψεματα... Επισης σε καμια περιπτωση μην μιλησεις αρνητικα για τον πρωην εργοδοτη σου, οσο αδικα και ασχημα κι αν φερθηκε - αυτος που σου παιρνει τη συνεντευξη μπορει να σκεφτει οτι εισαι ο τυπος που ειναι αρνητικος, γκρινιαζει και θαβει (ακομα κι αν δεν εισαι). Μην αραδιασεις την ιστορια της ζωης σου. Προσπαθησε να δειξεις ηρεμος και ψυχραιμος. Αν σε ρωτησουν γιατι εφυγες, πες οτι δεν ταιριαζες με την κουλτουρα της εταιρειας. Προσπαθησε να μη δειξεις αρνητισμο. Επισης, υπαρχουν αλλοι συναδελφοι απο αυτη την προηγουμενη δουλεια σου που να ειχαν ανωτερη θεση απο σενα και ειχατε καλες σχεσεις; Μηπως θα μπορουσες να ζητησεις συστατικη απο αυτους;

_roxette

# 19 στις 14/12/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ίσως ειμαι πολυ τυχερη και ηταν σωστοι οι εργοδοτες που ειχα ή και το οτι είχα την σωστή κριση να επιλεγω. Ακομα ευτυχως εχω απορίες και δεν αυτο-πικαρομαι . Δεν μπορω να γνωριζω γιατι γραφει ο καθενας ,θελω να πιστευω οτι καποια χρησιμοτητα υπαρχει και οχι σκοπιμότητα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Titikaka38

...τι ακριβως δλδη...

...σου κανει εντυπωση ε?

...λες να γραφουμε καποιοι οτι γραφουμε εδω για να...τι?

...ν ανεβουμε στα ματια...αγνωστων?

...η να το παιξουμε καπως?

...αυτο με τη <ζαχαρη>...περιμενω να το ζησω κι εγω...να...ευτυχισω!

...σου ευχομαι να μην σου τυχει και να μεινεις με τη γλυκια αναμνηση της εξοχης εργοδοσιας που ειχες...!

...η...να σου ευχηθω το ακριβως αντιθετο για να κατεβασεις λιγο την...προσβλητικη-ειρωνικη απορια σου?

...κι εσυ πιτσιρικα θεματογραφα ( sic )...να ξεκινας με αληθειες οτι κανεις...κι ετσι να συνεχιζεις μεχρι τελους...

...αλλοι ειναι οι χεσμενοι...εσυ θα κρυβεσαι?

...κι αλλη...

...ομοιοτητα μαρηηη!!!

...πρωην μπατσος ηταν κι ο <θκος μ>...εργοδοτης!...( αφου ξεκινησα τη δουλεια το εμαθα...κι εφτυνα...την τυχη μου! )

...πως...να περασεις...<ζαχαρη>...με τετοια...διαμαντια???

Spamar1an

# 20 στις 6/2/2015
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 62

Ισως σε βοηθησουν τα παρακατω

Φιλε, αυτο που εχω καταλαβει, ειναι οτι η αληθεια και η εντιμοτητα, ειναι το παν.
Θα παρεις το βιογραφικο σου, θα το φτιαξεις, καλα!!
Οχι τις μπουρδες βιογραφικα που κυκλοφορουν στον ιντερνετ. (Δυστυχως, δεν μπορω να βαλω εδω το δικο μου, να σε βοηθησω) αλλα αμα εχεις μια διευθυνση μειλ, στο στελνω..
Πιστευω οτι εχω ενα πολυ καλο, με λιγη εμπειρια.
Θα το παρεις σε 100 κοπιες, θα κατεβεις στις εταιριες, μιας και εισαι Αθηνα, θα πιασεις ολη την παραλια, πειραια, κλπ, που ειναι οι ναυτιλιακες, και πιστεψε με, προσλαμβανουν.
Θα γραψεις οτι εχεις κανει. Με ενσημα, χωρις, με πληρωμη ή και οχι.
Θα πας και θα δωσεις τα βιογραφικα παντου!!
Οταν σε ρωτανε τι εχεις κανει, θα λες την αληθεια. ΔΕΝ θα κατηγορησεις πρωην εργοδοτη, απλα θα πεις, δεν με πληρωνε, και ειμαστε σε καιρους κρισης, αποφασισε να με απολυσει και ετσι ψαχνω. χυμα και τσουβαλατα χωρις φοβο.

Μετα απο μια βδομαδα, θα ξαναπερασεις.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε