Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι πιο όμορφοι άνθρωποι στον κόσμο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

tanton-

# 1 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 65 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862
'Aρεσαν+: 0%

Παρίσι, δυο-τρία χρόνια μετά τον Μάη του ΄68.

Στο καφέ-μπαρ απέναντι από την Σχολή Καλών Τεχνών μαζεύεται η παρέα. Κάθε μέρα, αλλά κυρίως σε πλήρη απαρτία Παρασκευή απόγευμα που κλείνουν οι σχολές για το Σ/Κ.

Αρχιτέκτονες, ζωγράφοι και γλύπτες. Ο μόνος εκτός σχολής εγώ. Βρίσκομαι εκεί σαν «σύντροφος» η γυναίκα μου είναι από τις ψυχές της παρέας.

( και για ένα άλλο λόγο. Εκεί βρίσκω τους «πελάτες» μου που μου εξασφαλίζουν τα έξοδα για την διαμονή μου, Αλλά αυτό είναι άλλη ? και λίγο «παράνομη» - ιστορία! ).

Εκεί, λοιπόν, πάνω από μερικά μπουκάλια κρασί ( πάντα το φτηνότερο ) και ατέλειωτα ποτήρια μπύρα ( και κάποια σάντουιτς για τους πλούσιους ) συζητούνται όλα τα φλέγοντα θέματα μέχρι αργά το βράδυ ( μέχρι το «τελευταίο Μετρό» που λέει και ο Τρυφώ )

Αφού. Λοιπόν, λύσαμε όλα τα πολιτικά, οικονομικά και πολιτιστικά προβλήματα του ντουνιά η κουβέντα ήρθε, που άλλου; Στις γυναίκες και τους άντρες.

Και μπήκε, μια και επρόκειτο, για καλλιτέχνες το θεμελιώδες ερώτημα:

Ποιοι είναι οι όμορφοι άντρες;

Ποιες είναι οι πιο όμορφες οι γυναίκες;

Και μια που υπήρξαν διχογνωμίες και αντιπαραθέσεις αποφάσισαν η συζήτηση να γίνει οργανωμένη.

Κάθε Παρασκευή θα υπήρχαν εισηγήσεις, προτάσεις και θα ακολουθούσε ψηφοφορία. Σε ένα μήνα έπρεπε να καταλήξουμε σε οριστικά συμπεράσματα!

( ζώντας σε ένα πλούσιο πολυπολιτιστικό περιβάλλον είχαμε δείγματα από όλους τους λαούς )

Για να μην πολυλογώ καταλήξαμε κάπως έτσι:

Οι πιο όμορφες γυναίκες του κόσμου είναι τα κορίτσια από τα νησιά Φίτζι.

( 60% κίτρινο αίμα. 30% μαύρο. 10% λευκό )

Κορμοστασιά, Χάρη κίνησης, ομορφάδα προσώπου και κυρίως η πιο όμορφη διάφανη επιδερμίδα που μπορεί να βρει κανείς!

( θυμάμαι ότι πολλές ψήφους είχαν μαζέψει και οι Βορειοιταλίδες. Αυτές όμως θεωρήθηκαν οι πιο κομψές και όχι οι πιο όμορφες )

Οι πιο όμορφοι άντρες ψηφίστηκαν οι Σιχ ( ή Σικ )

( οι Σιχ είναι μια μειονότητα φυλετική και θρησκευτική ανάμεσα Ινδία και Πακιστάν. Ορεσίβιοι, ανυπότακτοι, μαχαιροβγάλτες. Υπηρέτησαν πάντα σε διάφορους ηγεμόνες σαν σωματοφύλακες και μισθοφόροι στρατιώτες ).

Αυτό που εκτιμήθηκε περισσότερο είναι οι κορμοστασιά τους- δυο μέτρα ευθυτενείς άντρες- το χρώμα τους- το πρασινόμαυρο της ελιάς. Τα μαλλιά και τα γένια τους που η θρησκεία τους τους απαγορεύει να τα κόβουν! Έτσι τα «κρύβουν» σε πανέμορφα σαρίκια ( μπλε ή μαύρα ) και τα γένια που τα διπλώνουν με λαστιχάκια.

( οι πιο κάτω σε ψήφους ήταν οι Αφρόαμερικανοί, οι Αιθίοπες, οι Τουαρέγκ και κάποιοι Δανοί και Ισλανδοί )

Αυτά, λοιπόν, τότε. Πίστευα αυτή την κατάταξη για πάρα πολλά χρόνια μετά.

Μέχρι που η τύχη μου έφερε να γνωρίσω από κοντά τους πραγματικά πιο όμορφους ανθρώπους στον κόσμο και τα τίναξε όλα στον αέρα.

Αύριο, όμως γι΄αυτούς!

Υ,Γ Μια από τους πιο ένθερμους υποστηριχτές των Σιχ σαν τους πιο όμορφους άντρες στο κόσμο, σε εκείνες τις ψηφοφορίες ήταν και η σύντροφός μου.

Χρόνια πολλά μετά, στην Ελλάδα έχουμε χωρίσει. Ο καθένας την δικιά του ζωή πλέον και δεν βλεπόμαστε πια.

Συναντώ κοινούς φίλους:

Τι κάνει η Α; έχω καιρό να μάθω νέα της.

Δεν τα έμαθες; Παντρεύτηκε την προηγούμενη βδομάδα και μετακόμισε στις Βρυξέλλες που ζει ο άντρας της.

Α! μπράβο, πολύ χαίρομαι.

Άκου και τα υπόλοιπα! Ο γαμπρός είναι γνήσιος Σιχ. Πολιτικός πρόσφυγας, ελληνολάτρης, πλούσιος έμπορος χαλιών στις Βρυξέλλες και τον λένε Ισκαντάρ ( Αλέξανδρο )

Μα που στο διάολο το βρήκε αυτό το κελεπούρι; Σε ταξίδι;

Μπα εδώ. Είχε έκθεση  στο Κάραβελ και μια μέρα μπήκε σαν πελάτης.

Σε μια βδομάδα τον παντρεύτηκε!

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, peripli και σε ακόμα 5 μέλη.

Mileni

# 2 στις 5/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ισκαντάρ, με Ελληνικο ΔΝΚ...

Ο Μέγας Αλέξανδρος ήξερε τι κάνει, φύτεψε το  ''πρασινόμαυρο της ελιάς'' σε εκείνα τα βουνά τότε, και δεν είναι τυχαία, πως μία ψυχή επέστρεψε στην πατρίδα της...

tzoulia59

# 3 στις 5/1/2015
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

ενα λαικ για την προσπαθεια και την πληροφορια ,,,

οι κατινιες με την πρωην λιγο μας ενδιαφερουν ...

ειχε κι αυτη καλο ε; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από tanton-

Παρίσι, δυο-τρία χρόνια μετά τον Μάη του ΄68.

Στο καφέ-μπαρ απέναντι από την Σχολή Καλών Τεχνών μαζεύεται η παρέα. Κάθε μέρα, αλλά κυρίως σε πλήρη απαρτία Παρασκευή απόγευμα που κλείνουν οι σχολές για το Σ/Κ.

Αρχιτέκτονες, ζωγράφοι και γλύπτες. Ο μόνος εκτός σχολής εγώ. Βρίσκομαι εκεί σαν «σύντροφος» η γυναίκα μου είναι από τις ψυχές της παρέας.

( και για ένα άλλο λόγο. Εκεί βρίσκω τους «πελάτες» μου που μου εξασφαλίζουν τα έξοδα για την διαμονή μου, Αλλά αυτό είναι άλλη ? και λίγο «παράνομη» - ιστορία! ).

Εκεί, λοιπόν, πάνω από μερικά μπουκάλια κρασί ( πάντα το φτηνότερο ) και ατέλειωτα ποτήρια μπύρα ( και κάποια σάντουιτς για τους πλούσιους ) συζητούνται όλα τα φλέγοντα θέματα μέχρι αργά το βράδυ ( μέχρι το «τελευταίο Μετρό» που λέει και ο Τρυφώ )

Αφού. Λοιπόν, λύσαμε όλα τα πολιτικά, οικονομικά και πολιτιστικά προβλήματα του ντουνιά η κουβέντα ήρθε, που άλλου; Στις γυναίκες και τους άντρες.

Και μπήκε, μια και επρόκειτο, για καλλιτέχνες το θεμελιώδες ερώτημα:

Ποιοι είναι οι όμορφοι άντρες;

Ποιες είναι οι πιο όμορφες οι γυναίκες;

Και μια που υπήρξαν διχογνωμίες και αντιπαραθέσεις αποφάσισαν η συζήτηση να γίνει οργανωμένη.

Κάθε Παρασκευή θα υπήρχαν εισηγήσεις, προτάσεις και θα ακολουθούσε ψηφοφορία. Σε ένα μήνα έπρεπε να καταλήξουμε σε οριστικά συμπεράσματα!

( ζώντας σε ένα πλούσιο πολυπολιτιστικό περιβάλλον είχαμε δείγματα από όλους τους λαούς )

Για να μην πολυλογώ καταλήξαμε κάπως έτσι:

Οι πιο όμορφες γυναίκες του κόσμου είναι τα κορίτσια από τα νησιά Φίτζι.

( 60% κίτρινο αίμα. 30% μαύρο. 10% λευκό )

Κορμοστασιά, Χάρη κίνησης, ομορφάδα προσώπου και κυρίως η πιο όμορφη διάφανη επιδερμίδα που μπορεί να βρει κανείς!

( θυμάμαι ότι πολλές ψήφους είχαν μαζέψει και οι Βορειοιταλίδες. Αυτές όμως θεωρήθηκαν οι πιο κομψές και όχι οι πιο όμορφες )

Οι πιο όμορφοι άντρες ψηφίστηκαν οι Σιχ ( ή Σικ )

( οι Σιχ είναι μια μειονότητα φυλετική και θρησκευτική ανάμεσα Ινδία και Πακιστάν. Ορεσίβιοι, ανυπότακτοι, μαχαιροβγάλτες. Υπηρέτησαν πάντα σε διάφορους ηγεμόνες σαν σωματοφύλακες και μισθοφόροι στρατιώτες ).

Αυτό που εκτιμήθηκε περισσότερο είναι οι κορμοστασιά τους- δυο μέτρα ευθυτενείς άντρες- το χρώμα τους- το πρασινόμαυρο της ελιάς. Τα μαλλιά και τα γένια τους που η θρησκεία τους τους απαγορεύει να τα κόβουν! Έτσι τα «κρύβουν» σε πανέμορφα σαρίκια ( μπλε ή μαύρα ) και τα γένια που τα διπλώνουν με λαστιχάκια.

( οι πιο κάτω σε ψήφους ήταν οι Αφρόαμερικανοί, οι Αιθίοπες, οι Τουαρέγκ και κάποιοι Δανοί και Ισλανδοί )

Αυτά, λοιπόν, τότε. Πίστευα αυτή την κατάταξη για πάρα πολλά χρόνια μετά.

Μέχρι που η τύχη μου έφερε να γνωρίσω από κοντά τους πραγματικά πιο όμορφους ανθρώπους στον κόσμο και τα τίναξε όλα στον αέρα.

Αύριο, όμως γι΄αυτούς!

Υ,Γ Μια από τους πιο ένθερμους υποστηριχτές των Σιχ σαν τους πιο όμορφους άντρες στο κόσμο, σε εκείνες τις ψηφοφορίες ήταν και η σύντροφός μου.

Χρόνια πολλά μετά, στην Ελλάδα έχουμε χωρίσει. Ο καθένας την δικιά του ζωή πλέον και δεν βλεπόμαστε πια.

Συναντώ κοινούς φίλους:

Δεν τα έμαθες; Παντρεύτηκε την προηγούμενη βδομάδα και μετακόμισε στις Βρυξέλλες που ζει ο άντρας της.

Α! μπράβο, πολύ χαίρομαι.

Άκου και τα υπόλοιπα! Ο γαμπρός είναι γνήσιος Σιχ. Πολιτικός πρόσφυγας, ελληνολάτρης, πλούσιος έμπορος χαλιών στις Βρυξέλλες και τον λένε Ισκαντάρ ( Αλέξανδρο )

Μα που στο διάολο το βρήκε αυτό το κελεπούρι; Σε ταξίδι;

Μπα εδώ. Είχε έκθεση  στο Κάραβελ και μια μέρα μπήκε σαν πελάτης.

Σε μια βδομάδα τον παντρεύτηκε!

somebody961

# 4 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από tanton-

Ο γαμπρός είναι γνήσιος Σιχ. ...

Οπότε μετά είπες 

Αι Σιχ τιρ! 

Αρέσει στα μέλη ZHLIASOY, peripli και σε ακόμα 2 μέλη.

isixos_geroulis

# 5 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 7.988

Τελικα...

...εκανα Σχολη δω μεσα...

Αρέσει στα μέλη peripli, somebody961
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

Enikos

# 6 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.202

Αφεψημα! Αυτος εχει κανει και εκτος νομου ρε συ!

Του τοχες?

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, peripli και σε ακόμα 1 μέλος.

isixos_geroulis

# 7 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 7.988

Ενταξει...

...επειδη γνωριζω...δεν εχει κανει και τραγικα πραματα...

Μεταξυ μας...κι εγω τα εχω κανει...σε πιο μικρη κλιμακα βεβαια...

Αρέσει στο μέλος tanton-
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

tanton-

# 8 στις 5/1/2015
author

Κυρατζούλια

οι κατινιες με την πρωην λιγο μας ενδιαφερουν ... ειχε κι αυτη καλο ε;

Για μια ακόμα φορά, σε παρακαλώ
Πάψε να τρέχεις σαν κουτάβι από πίσω και να γαβγίζεις Τάντον και Τάντον.

Άσε μας να μιλήσουμε λίγο σαν άνθρωποι.

Πήγαινε στα δικά σου θέματα

Παίξε τις κουμπάρες με τον Αλαντίν

Ξαναπές για 1200η φορά τον πόνο σου για τον καραβανά που δεν του έφαγες τελικά την σύνταξη. να σε λυπηθεί ο φίλος σου ο Ενικός.

Μίλα ' πιστημονικά με τον Φλατ

Πάντως ξεκουμπίδια από δω.

( όσο για την Κυρία που ειρωνεύεσαι . Ελεύθερα βρίσε όσο θέλεις. Δεν ζει πια ανάμεσά μας ) 

Αρέσει στο μέλος somebody961

somebody961

# 9 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από isixos_geroulis

Τελικα...εκανα Σχολη δω μεσα...

Και τώρα τι θέλεις,
δίδακτρα;

Αρέσει στα μέλη peripli, AMALIA100again

freeman21

# 10 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Τι ωραία να έχεις να διηγείσαι τέτοιες καταστάσεις και πάνω από όλα να τις έχεις ζήσει κιόλας..

Περιμένουμε την συνέχεια.
Αρέσει στο μέλος retia-44

Enikos

# 11 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.202

Ξερω ΚΑΙ το δειχνω, ποιους λυπαμαι.

Και αμα θες αποκλειστικα θεματα, με συγκεκριμενους συμμετεχοντες, να τα στελνεις με πμ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από tanton-

Κυρατζούλια

οι κατινιες με την πρωην λιγο μας ενδιαφερουν ... ειχε κι αυτη καλο ε;

Για μια ακόμα φορά, σε παρακαλώ
Πάψε να τρέχεις σαν κουτάβι από πίσω και να γαβγίζεις Τάντον και Τάντον.

Άσε μας να μιλήσουμε λίγο σαν άνθρωποι.

Πήγαινε στα δικά σου θέματα

Παίξε τις κουμπάρες με τον Αλαντίν

Ξαναπές για 1200η φορά τον πόνο σου για τον καραβανά που δεν του έφαγες τελικά την σύνταξη. να σε λυπηθεί ο φίλος σου ο Ενικός.

Μίλα ' πιστημονικά με τον Φλατ

( όσο για την Κυρία που ειρωνεύεσαι . Ελεύθερα βρίσε όσο θέλεις. Δεν ζει πια ανάμεσά μας ) 

tzoulia59

# 12 στις 5/1/2015
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

θαυμαστε επιπεδο ατομου της τεχνης ,,,

εσυ σαμ τι ακριβως χειροκροτεις; 

παντα ηθελα να πεφτω εξω μαζι σου αλλα παντα μ επιβεβαιωνεις ...

λυπαμαι ειλικρινα ,,,

somebody961

# 13 στις 5/1/2015
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση

Επειδή, χωρίς την αναφορά του ρόλου της κυρίας εκείνης, η ιστορία δεν θα ήτανε η ίδια. Ισως δεν θα είχε και νόημα να ιστορηθεί καν.
Προσωπικά, εξέλαβα πολλά υπο(υπέρ; ) νοούμενα, για αρκετά θέματα εδώ.

ΥΓ: Το Like δεν είναι χειροκρότημα.

Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

---magissoula---

# 14 στις 5/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από tanton-

από ένστικτο και μόνο ...

Κυρία ,  τη φαντάστηκα κι εγώ .

και τη χάρηκα στο πλευρό του Ισκαντάρ ,  δίχως να γνωρίζω το γιατί ...  καθόλου .

καλή της ώρα ... 

ευχαριστώ ,  που μας τη γνώρισες !

πολύ πολύ ...

siopi13

# 15 στις 6/1/2015
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.197

Ο μ ο ρ φ ι α !

Ειναι ομορφο να εισαι Κυρια ! 

Ειναι ομορφο να ονομαζεσαι Ισκεντερ η Αλεξανδρος Ειναι ομορφο γενικα το θεμα σου ...ξεχωριζει !!! Να εισαι καλα και παντα Ομορφιες ...

Mileni

# 16 στις 6/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μέχρι να δούμε τη συνέχεια της ιστορίας του κ.Ταντονα, ας μάθουμε κάτι για τους Σιχ, από τη W-παιδεια.
Προσωπικά... κατάλαβα γιατί τους θεωρούν οι πιο όμορφοι άντρες από τα λίγα λόγια  παρακάτω -

**Ο κάθε Σιχ επιβάλλεται να διατηρήσει τα μαλλιά του ακούρευτα (χωρίς να τα κόψει, ψαλιδίσει).

Η κατανάλωση αλκοόλ, τα ναρκωτικά, ο καπνός, και άλλες τοξικές ουσίες, δεν επιτρέπονται.

Στο Σιχισμό, οι σύζυγοι πρέπει να είναι σωματικά και ψυχικά πιστοί ο ένας στον άλλο.

Τυφλή πνευματικότητα: Δεν πρέπει να ακολουθούν ή να παρακολουθούν προλήψεις και τελετές συμπεριλαμβανομένων των προσκυνημάτων, νηστειών, τελετουργιών κάθαρσης, της περιτομής, ειδωλολατρίας, προσκυνήματος σε τάφους, υποχρεωτικής χρήσης του πέπλου για τις γυναίκες, κ.α.**

Έχει και μια φώτο -

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B9%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82#mediaviewer/File:Sikh_wearing_turban.jpg

Τελικά - ο,τι θέλομε οι γυναίκες με λίγα λόγια -

Είναι *σικ να είσαι αρσενικός, πιστός και καθαρός από ουσίες 

Ελπίζω να μάθουμε και άλλα καλά σύντομα

tanton-

# 17 στις 6/1/2015
author

Είδα τους πιο όμορφους ανθρώπους του πλανήτη

Βρισκόμασταν στο Ασουάν. Το πιο Νότιο σημείο της Αιγύπτου. 

Κάναμε βόλτα με φελούκα στο ομώνυμο φράγμα για να δούμε τους τελευταίους κροκόδειλους του Νείλου. Μεθύσαμε στο παζάρι των μπαχαρικών. Εδώ, λέει, υπάρχουν τα καλύτερα μπαχαρικά της Αφρικής ( 35ο μέση θερμοκρασία και 0% υγρασία! ).
 Μετά τίποτε, και έχουμε μια μέρα «κενή». Το βράδυ θα παίρναμε το αεροπλάνο για το Κάιρο και μετά το άλλο για την Αθήνα. 
Τοπικός ταξιδιωτικός πράκτορας μας προτείνει εκδρομούλα σε κάποια από τα χωριά των Νουβίων στα σύνορα με το Σουδάν.
 Οργανωνόμαστε. Κάποιοι θα κάνουν 3-4 ώρες με καμήλα στην έρημο. Αυτοί που δεν ιππεύουν θα πάνε, πιο γρήγορα, με τζιπ.
 Μ΄αρέσει να ταξιδεύω με άλογο, με τρένο και με αυτοκίνητο ( το δικό μου και να οδηγώ εγώ! ). Μ΄αυτή την σειρά. Τις καμήλες ποτέ δεν τις συμπάθησα και έχω την υποψία ότι ούτε αυτές με συμπαθούν!
 Νανουρισμένος από το λικνιστικό βάδισμα της καμήλας μου προσπαθώ να θυμηθώ τι ξέρω για τους Νούβιους. Λίγα πράγματα.Κάποτε, θυμάμαι αμυδρά, στα βάθη της Ιστορίας κατάλαβαν την Αίγυπτο. Οι περίφημοι Μαύροι Φαραώ. Μετά χάνονται. 
Σποραδικά τους συναντούσα στα διαβάσματά του και πάντα σαν σκλάβους.
 Και μου έρχεται μια απορία που είχα πάντα όταν τους συναντούσα στα διαβάσματά μου.Στον Ελληνο-Ρωμαϊκό κόσμο ένας σκλάβος, νέος άντρας γεροδεμένος ή μια νεαρή όμορφη κοπέλα κόστιζαν,ας πούμε, δέκα δραχμές. Οι Νούβιοι και οι Νούβιες σκλάβοι στις ίδιες αγορές στοίχιζαν τα διπλά και τριπλά χρήματα.

Τώρα ελπίζω να μάθω τι το ιδιαίτερο έχουν αυτοί οι Νούβιοι.
 Στα χωριά που φτάσαμε οι κάτοικοι των συνόρων, ξεχασμένοι από το κεντρικό κράτος, για να συμπληρώσουν το πενιχρό εισόδημά τους καλοδέχονται τους τουρίστες.
 Οι γριές φτιάχνουν ζυμωτό ψωμί και το σερβίρουν με φρέσκο κατσικίσιο τυρί ( παράδεισος για μένα! ) οι γυναίκες πουλάνε τα υφαντά τους. Οι άντρες προτείνουν βόλτες με άλογα και καμήλες στην έρημο.
 Έτσι γνώρισα τους πιο όμορφους άντρες και γυναίκες του Πλανήτη.
 Οι Νούβιοι είναι μαύροι. Αλλά με ένα μαύρο που δύσκολα περιγράφεται. Ας πούμε το «γλυκό» μαύρο του βελούδου.
 Σε αντίθεση με τους άλλους Αφρικανούς έχουν «Καυκάσια» χαρακτηριστικά. Ίσιες μικρές μύτες, όμορφα χείλη, ίσια κατάμαυρα μαλλιά. 
Οι άντρες είναι πιο ψηλοί από τον μέσο όρο. Λυγεροί και αδύνατοι όλο χάρη. Σαν τα καλάμια στο ποτάμι. Πολύ μακριά πόδια και ακόμα μακρύτερα δάκτυλα ( τα΄ακούς Μίλτο; )
 Και οι γυναίκες; ( αχ! Αυτές οι γυναίκες )
 Πιο μικροκαμωμένες με πραγματικά τέλειες αναλογίες. Πανέμορφα πρόσωπα πάνω σε μακριούς λαιμούς και ακόμα καλύτερα κορμιά.
 Όλη την ομορφιά εδώ την έστειλε απλόχερα η Φύση. 
Οι Νούβιοι ντύνονται απλά. Μακριές κάτασπρες κελεμπίες ( κατακάθαρες και καλοσιδερωμένες! ) οι άντρες. Φούστα μακριά και πολύχρωμα ξεμανίκωτα «μπουστάκια» οι γυναίκες. Φυσικά δεν υπάρχουν μαντίλες στα μαλλιά εδώ. Ούτε στις γυναίκες ούτε στους άντρες.
 Τα μόνα στολίδια αντρών και γυναικών η καθαριότητα και η νοικοκυροσύνη. 
Δεν μπορώ να τους περιγράψω άλλο.Δεν έχετε παρά να περιμένετε να ησυχάσουν κάπως τα πράγματα στην Αίγυπτο ( θα πάρει, φοβάμαι, χρόνια ) και να πάτε να τους δείτε μόνοι σας.

( και αν θελήσετε να αγοράσετε κάποια Νούβια για να στολίσει το σπίτι σας σας θυμίζω ότι το δουλεμπόριο έχει χρόνια καταργηθεί!
Αρέσει στα μέλη peripli, Sivilla_I και σε ακόμα 4 μέλη.

flat_line

# 18 στις 6/1/2015
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.962

Brazil...

Mε μια πρόχειρη έρευνα, καθως είμαι άσχετος με το θέμα της ομορφιάς και την σχέση του με την γεωγραφική θέση πάνω στον πλανήτη, βρήκα ότι οι πιο όμορφες γυναίκες είναι στην Βραζιλία και στην Σουηδία.

---magissoula---

# 19 στις 6/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από tanton-

Οι Νούβιοι είναι μαύροι. Αλλά με ένα μαύρο που δύσκολα περιγράφεται. Ας πούμε το «γλυκό» μαύρο του βελούδου.

σα να τους είδα κι εγώ ...  ευχαριστώ και πάλι !

Αρέσει στο μέλος retia-44

dylanthomas

# 20 στις 6/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ολοι μας.

αποζητούμε το τέλειο, κι ας μην το αξίζουμε.
Οι Νουβιοι, είναι οι "τυχεροί" που το απολαμβάνουν?
Δε νομίζω, όπως όλος ο Κόσμος, θα έχουν τα προβλήματά τους, θα ήθελα να τα μάθω, έστω από ζήλεια.
Και δεν μιλώ για την έλλειψη νερού, αλλά για τις προσωπικές σχέσεις, σίγουρα θα έχουν το δικό τους πρότυπο για τον σύντροφό τους, όπως η καθαριότητα, η νοικοκυροσύνη, η γενναιότητα, η ικανότητα να φέρεις θήραμα στο σπίτι κλπ!

Επιλέξτε σελίδα: (1-12)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε