Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Στα 30 στο εξωτερικό! Ποιά είναι η γνώμη σας?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

__mikeman

# 21 στις 18/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.993
'Aρεσαν+: 0%

Χα, συμπτωματικά σήμερα κλείνω ακριβώς 6 μήνες από τότε που ήρθα να δουλέψω εξωτερικό(Πράγα). 

Τι να σου πω, εξαρτάται από τι θέλεις, τι είναι η δουλειά, αν σου αρέσει, αν έχει αρκετά χρήματα, κτλ κτλ...Πάντως εγώ δεν το έχω μετανιώσει και παίζεται να μείνω 2-3 χρόνια αν όλα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά. Δεν θέλω να μείνω για πάντα στο εξωτερικό, μου λείπει η Ελλάδα, ο καλός καιρός, ο ήλιος, κτλ κτλ...αλλα να γυρίσω τώρα να κάνω τι? Να πουλάω κινητά στο Πλαίσιο, ενώ εδώ εξελισσόμαι κάθε μέρα και μαθαίνω καινούρια πράγματα χωρίς να το καταλαβαίνω πως περνάει το 8ωρο?? Ε, όχι
Αρέσει στα μέλη freeman21, isixos_geroulis και σε ακόμα 1 μέλος.

anemona_62

# 22 στις 19/1/2015
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

!

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από __mikeman

Χα, συμπτωματικά σήμερα κλείνω ακριβώς 6 μήνες από τότε που ήρθα να δουλέψω εξωτερικό(Πράγα). 

Τι να σου πω, εξαρτάται από τι θέλεις, τι είναι η δουλειά, αν σου αρέσει, αν έχει αρκετά χρήματα, κτλ κτλ...Πάντως εγώ δεν το έχω μετανιώσει και παίζεται να μείνω 2-3 χρόνια αν όλα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά. Δεν θέλω να μείνω για πάντα στο εξωτερικό, μου λείπει η Ελλάδα, ο καλός καιρός, ο ήλιος, κτλ κτλ...αλλα να γυρίσω τώρα να κάνω τι? Να πουλάω κινητά στο Πλαίσιο, ενώ εδώ εξελισσόμαι κάθε μέρα και μαθαίνω καινούρια πράγματα χωρίς να το καταλαβαίνω πως περνάει το 8ωρο?? Ε, όχι

isminime

# 23 στις 20/1/2015
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 30

Το έχω σκυλομετανιώσει που έφυγα τόσο γρήγορα γι αυτο και προσπαθώ να ξανά γυρίσω πάλι εκεί ή στην άλλη εταιρεία που σας είπα.

Εύχομαι να τα καταφέρω.Από εκεί και πέρα το μόνο που με 'αγχώνει'' είναι αυτό το ''πότε θα κανεις οικογένεια εσύ'' και τα χρόνια περνάνε και άλλα τέτοια.Μα προσπαθώ να χαλαρώνω με κάποιες φίλες που είναι μεγαλύτερες ηλικιακά από εμένα και δεν αγχωνονται καθόλου και τσουυυπ, ξαφνικά πηγαινω για αποτριχωση και μου λεει η αλλη.εκανα το πρωτο μου παιδι στα 32 και το μετανιωσα επειδη το δευτερο ηρθε 8χρονια μετα και τωρα εχουμε μεγαλη διαφορα ηλικιας..κατι τετοια με αγχωνουν πολυ

giorgos_1965

# 24 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ισμήνη εκείνο που νομίζω πως σε αγχώνει είναι οτι δεν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι ακριβώς θέλεις.Διακρίνω οτι απο την μια πλευρά θέλεις να ακολουθήσεις το όνειρο σου για μια επιτυχημένη καριέρα που αυτό συνεπάγεται με γνωριμίες,χρήμα,κοινωνική καταξίωση ,ταξίδια ,εμπειρίες κλπ..όμως επειδή δεν είσαι πλεόν 24 αλλά 30 κι έχεις φτασει σε μια ηλικία όπου τα περιθώρια ''στενευουν'' στο να κάνεις μια οικογένεια και παιδιά που επισης αυτό συνεπάγεται με αγάπη,συντροφιά,ευτυχία,μητρότητα και ολοκλήρωση..δεν ξέρεις τι να επιλέξεις.και δεν ξερεις τι να ρισκάρεις και φοβάσαι μήπως αργότερα μετανιώσεις για κάτι.Θα πρότεινα να σκεφτείς απερίσπαστα ( χωρις γονεις,φιλους ,γκόμενο)τι θα ήθελες ΕΣΥ πραγματικά να κάνεις..να ζυγίσεις τα υπερ και τα κατα της επιλογης σου και οποια αποφάση κι αν πάρεις να την παρεις συνειδητά χωρίς να μετανιώσεις ποτε στο μέλλον.

isminime

# 25 στις 20/1/2015
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη

Γιώργο,

νομίζω οτι καταλαβες στην κυριολεξια το τι νιωθω.από την μια εχω μια ομορφη και ολοκληρωμενη σχεση ,με τα καλα και τα ασχημα,τις ζηλιες και τα μαλωματα,ετοιμη να 'ολοκληρωθει' και απο την αλλη το ονειρο ζωης.Δεν θελω να χαλασω τιποτα,αλλα ως ιδανικο για μενα θα ηταν 1-2χρονια στο εξωτερικο για την δουλεια που θελω με την συνενεση(οπως και υπαρχει) του συντροφου μου και με την επιστροφη μου μια δικη μου επιχειρηση (εχω κατι στα σκαρια) και ολοκληρωση της σχεσης με ενα παιδι ή γάμο ή οτιδηποτε..

giorgos_1965

# 26 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου.Εφόσον έχεις σύμμαχο τον σύντροφό σου και σε στηρίζει σε κάθε σου βήμα ,αυτό να κάνεις και θα βγείς κερδισμένη στο τέλος .Θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρος να συνδυάσεις και καριέρα και οικογένεια κυρίως γιατι έχεις την δύναμη και την θέληση.Καλή επιτυχία στα μελλοντικά σου σχέδια.

IM____

# 27 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δύο επιλογές έχεις.

1) Να κάνεις μία προσπάθεια και εκεί, αφού δεν σε εμπιστεύονται πλέον αυτοί.

2) Μπορείς να μπεις σε μια διαδικασία να απομυθοποιήσεις, κατά κάποιον τρόπο, την όλη κατάσταση σχετικά με τη θέση αεροσυνοδού (αλλαγή νοοτροπίας).

aerospace

# 28 στις 21/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Είναι απορίας άξιον πάντως το πόσο κατάκαρδα παίρνουν μερικοί άνθρωποι το εξωτερικό.

Αν θες την προσωπική μου εμπειρία, κι εγώ μέχρι τα 28 μου (με εξαίρεση τη στρατιωτική μου θητεία) με γονείς έμενα. Ώσπου αποφάσισα να φύγω Αγγλία κι απ ότι φαίνεται, αν και είναι νωρίς ακόμη, βλέπω να γίνομαι μόνιμος κάτοικος. 3.5 χρόνια είμαι Αγγλία. 2 φορές κατέβηκα όλες κι όλες, κι αυτό γιατί έπρεπε. Όχι για διακοπές (άσχετα που στη δεύτερη επίσκεψή μου το συνδύασα και με λίγες διακοπές). Ενώ εσύ με τόσες άδειες που σου προσφέρουν και πάλι το σκέφτεσαι;

Πρώτη φορά που έφυγα μακριά από γονείς. Πρώτη φορά που μπήκα σε αεροπλάνο, πρώτη μου φορά εξωτερικό. Πιο χωριάτης δεν γινόταν. Παρ όλα αυτά, προσαρμόστηκα από την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου Αγγλία.  Αυτά τα περι προσαρμογής προσωπικά πάντα τα ακούω βερεσέ. Εντάξει δεν είναι κι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Ο καθένας έχει τα μειονεκτήματά του.

Τα μόνα ελαφρυντικά που σου δίνω είναι το ότι εσύ έχεις την εναλλακτική να κάτσεις Ελλάδα ενώ για μένα ήταν μονόδρομος το εξωτερικό, αλλιώς πιστεύω οτι δεν θα έκανες νάζια, κι επίσης, όσο νά ναι άλλο Ευρώπη κι άλλο Ασία (Μέση ανατολή) ειδικά για γυναίκα.

isminime

# 29 στις 21/1/2015
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Πρώτη φορά που έφυγα μακριά από γονείς. Πρώτη φορά που μπήκα σε αεροπλάνο, πρώτη μου φορά εξωτερικό. Πιο χωριάτης δεν γινόταν. Παρ όλα αυτά, προσαρμόστηκα από την πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου Αγγλία.  

Έχεις απόλυτο δίκιο aerospace!

Κι αυτός ο απογαλακτισμός και τα κατάλοιπα της ελληνικής κοινωνίας είναι που μα το Θεό θέλω να αποβάλλω και αυτός είναι ένας μεγάλος παράγοντας για την δουλειά εκεί.

Όταν αύριο μεθαύριο κάνω παιδιά,θέλω να είναι ελεύθερα να κάνουν και να σκεφτούν ότι σε εισαγωγικά  θελουν. Δεν θέλω να έχουν απωθυμένα σα κι εμένα  ή να φοβούνται να τολμήσουν όπως κι εγώ.

Το κακό του θέματος είναι ότι παρόλου που έχω την συμπαράσταση του  συντρόφου μου για την δεύτερη ευκαιρία που θέλω εκεί , βρίσκω αντίθετους τους γονείς μου και ξεκινούν τα έλα μωρε και που θα πας και  αφήνεις σιγουρη δουλεία εδώ και ότα γυρίσεις πάλι στο μηδεν θα είσαι  και δεν μπορώ,στ αλήθεια δεν μπορώ!!!

__mikeman

# 30 στις 21/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:

βρίσκω αντίθετους τους γονείς μου και ξεκινούν τα έλα μωρε και που θα πας και αφήνεις σιγουρη δουλεία εδώ και ότα γυρίσεις πάλι στο μηδεν θα είσαι και δεν μπορώ,στ αλήθεια δεν μπορώ!!!

Μουαχαχα!!

Και οι δικοί μου ακριβώς τα ίδια, πριν φύγω!

Τώρα μου ζήτησαν και επισήμως συγγνώμη, και είπαν ότι έκαναν μεγάλο λάθος που προσπαθούσαν να με εμποδίσουν, ότι δεν θα βρω καλύτερη δουλειά πουθενά, και...να μην πολυκατεβαίνω και Ελλάδα, για να συνηθίσω στο εξωτερικό και να το πάρω απόφαση.

Climentini

# 31 στις 21/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οποιος δε θέλει να ζυμώσει, σαράντα μέρες κοσκινίζει

Ισμήνη, είσαι τριάντα χρονών γυναίκα.

Ούτε εμείς θα σου πούμε τι να κάνεις, ούτε οι γονείς σου, ούτε κανένας.

Αποφάσισες να φύγεις; - φύγε

Αποφάσισες να μείνεις; - μείνε.

Μόνο που, ο,τι και να αποφασίσεις, μην πέσεις στην παγίδα να κατηγορείς τους άλλους - ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον.

Είσαι η μόνη και αποκλειστική υπεύθυνη για τις επιλογές σου.

Αυτά και καλή τύχη.

silver80

# 32 στις 22/1/2015
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Συμφωνώ με την Climentini...πρέπει να ορίζουμε εμείς την μοίρα μας και όχι οι άλλοι.

Νομίζω πως άδικα εμπλέκεις στο θέμα τους γονείς σου, το να ζητήσεις τη συμβουλή τους δεν είναι κακό, αρνητικό όμως είναι να σε επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό και να εξαρτάσαι από αυτούς.

Θεωρώ πως οι εμπειρίες (καλές και κακές) που θα αποκομίσεις στο εξωτερικό - ζώντας μόνη σε ένα άγνωστο περιβάλλον - μόνο θετικά μπορούν να σου προσφέρουν.
Θα ωριμάσεις, θα γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου, θα ανακαλύψεις τα όρια σου και θα δυναμώσεις ψυχικά μέσα από τις δυσκολίες. Το σημαντικότερο όλων, θα απογαλακτιστείς από τους δικούς σου, κάτι που θα σε βοηθήσει όταν δημιουργήσεις την δική σου οικογένεια.

Εξάλλου, αν δεις ότι δεν αντέχεις, επιστρέφεις νωρίτερα απ'τα 2 χρόνια που υπολογίζεις. Ότι αποκομίσεις σε αυτό το διάστημα κέρδος θα είναι.
Καλή τύχη, αν τελικά το αποφασίσεις και σου δοθεί η ευκαιρία. 

isminime

# 33 στις 28/1/2015
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη

Ευχαριστω κι εσένα climentini και silver για τις απαντησεις.

Νομίζω κι εγω πως ο απογαλακτισμος μονο καλο θα μου κανει.

Γενικά, όλοι σας, πως βλέπετε το θεμα ηλικίας?30 και να ξεκινας κατι καινούργιο?
Μήπως δινω στο 30!!! παραπανω σημασια απο οτι πρεπει?

sotos-1

# 34 στις 29/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από silver80

Θεωρώ πως οι εμπειρίες (καλές και κακές) που θα αποκομίσεις στο εξωτερικό - ζώντας μόνη σε ένα άγνωστο περιβάλλον - μόνο θετικά μπορούν να σου προσφέρουν.

Θα ωριμάσεις, θα γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου, θα ανακαλύψεις τα όρια σου και θα δυναμώσεις ψυχικά μέσα από τις δυσκολίες. Το σημαντικότερο όλων, θα απογαλακτιστείς από τους δικούς σου, κάτι που θα σε βοηθήσει όταν δημιουργήσεις την δική σου οικογένεια.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι αν πας μόνος σ'ένα άγνωστο περιβάλλον,πόσο μάλλον σε άλλη χώρα,και δεν έχεις κανα δικό σου άνθρωπο,μπορεί και να σου στρίψει.Και μετά να γυρίσεις τρέχοντας.

Καλά τα 'θα ωριμάσεις και θα δυναμώσεις' αλλά άμα είναι να πάς και να πάθεις καμια κατάθλιψη απ'τη μοναξιά,ε καλύτερα εδώ.Και στο κάτω κάτω,κι εδώ μπορείς ν'απογαλακτιστείς (εαν αυτό είναι θέμα για κάποιους) αν απλώς φύγεις απ'το πατρικό σου.

__mikeman

# 35 στις 30/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Να βρεις γκόμενα τότε!

Σταθερό μισθό θα έχεις, με τις ελληνίδες τις ψιλομύτες δεν θα έχεις να κάνεις, τι άλλο θες??

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από sotos-1

Το πρόβλημα είναι όμως ότι αν πας μόνος σ'ένα άγνωστο περιβάλλον,πόσο μάλλον σε άλλη χώρα,και δεν έχεις κανα δικό σου άνθρωπο,μπορεί και να σου στρίψει.Και μετά να γυρίσεις τρέχοντας.

sotos-1

# 36 στις 30/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από __mikeman

Να βρεις γκόμενα τότε!

Σταθερό μισθό θα έχεις, με τις ελληνίδες τις ψιλομύτες δεν θα έχεις να κάνεις, τι άλλο θες??

Ε καλά,αυτό είναι το ιδανικό.Να πας σ'ένα ξένο τόπο και να κάνεις κατευθείαν σχέση,εννοείται θα σε βοηθήσει τρομερά στην προσαρμογή.

Paralia48

# 37 στις 3/2/2015
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.735

Δηλαδή πρόκειται για 1, 2 χρόνια, ή για μακροχρόνια καριέρα?
Αν πρόκειται για καριέρα και αν αυτό είναι το όνειρο της ζωής σου, πήγαινε. Παίξε τα όλα για αυτό που αγαπάς. Αν όμως χάσεις μια δουλειά που ήδη έχεις για μια περιπέτεια 2 χρόνων και μετά μείνεις άνεργη, τότε μην πας.
Δηλ το θέμα είναι καθαρά επαγγελματικό και όχι απογαλακτικό. Δεν είσαι μεγάλη, αλλά είσαι σε μια ηλικία που θα ξεκινήσεις μια σοβαρή καριέρα και όχι πειράματα. όπως όταν τελειώνουμε το σχολείο και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε και τα δοκιμάζουμε όλα!.
Βέβαια πρέπει να ξέρεις, ότι αυτή η δουλειά προυποθέτει μεγάλες θυσίες. Οι αεροσυνοδοί έχουν προβλήματα υγείας, δυσκολία στην οικογένεια κ.λ.π. Ξέρω κυρία (τώρα κατά τα 40) που ταλαιπωρείται πολύ, της αρέσει βέβαια, τα παιδιά της τα φροντίζει γυναίκα ξένη και την είδα σε μια παιδική γιορτή, μόλις είχε γυρίσει από Κίνα, δεν είχε κοιμηθεί, ήταν σαν άρρωστη, αλλά ήθελε να πάει και στη γιορτούλα που είχε το παιδί της ρόλο σε θεατρικό. Μόνο που δε λυποθύμησε!

fire_fly

# 38 στις 21/3/2015
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 397

Isminime, ο λόγος που σου απαντάω είναι για να σου δώσω κυρίως μια άποψη γι' αυτο που αποκαλείς "επάγγελμα των ονείρων σου" αλλά έχω την εντύπωση (και συγχώρεσε με αν κάνω λάθος) πως δεν έκανες ποτέ. Είμαι απο τα 19 στο χώρο αυτό και το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου μέχρι τώρα ήταν που στα 21 μου, άρχισα να ψάχνομαι και πήρα τα μπογαλάκια μου και μετακόμησα σε χώρα της Μέσης Ανατολής. Μακάρι απο το τεράστιο λάθος που έκανα να μπορούσα να ξυπνήσω απο τον ύπνο τους κ άλλες κοπέλες αλλά σ?αυτή τη ζωή τα λάθη μας πρέπει να τα πληρώνουμε και αν έιμαστε έξυπνοι να μαθαίνουμε απ?αυτα. Μια λέξη θα σου πώ μα φυσικά η επιλογή είναι δική σου. ΜΑΚΡΥΑ. Δεν ξέρεις που πας να μπλέξεις. Επίσης στα 30 σου καμιά μα καμιά αεροπορική προς τα κει που ψάχνεις δε θα σε προσλάβει. Αν θες να το κάνεις ψάξε για Ευρώπη που θα χεις ανθρώπινες συνθήκες και θα σε σέβονται, όχι να κάνεις εξάσκελα καθε μέρα και να μαζεύεις τα φαγητά τους απο το πάτωμα και αφου σε σκυλοβρίσουν θα τους πείς κι ευχαριστώ κιόλας. 'Εχε στο μυαλό σου το εξής: το επάγγελμα αυτό κουβαλάει πολύ μοναξιά. Αυτο που ανέφερες " θα χω τριήμερα και θα πηγαίνω Ελλάδα" απλά βγάλτο απο το μυαλό σου. Ελλάδα έχω να πάω απο το Δεκέμβρη και πίστεψε με εδώ εχω καλές συνθήκες. Αν είσαι διατεθειμένη να θυσίασεις την προσωπική σου ζωή ( ναι πρέπει να δουλεύεις και γιορτές και αργιές και άγρια ωράρια. Σπίτι σου όποτε θες δε θα σαι, ούτε τους φίλους σου όποτε θες θα βλέπεις γιατι πολύ απλά αυτά τα ωράρια δύσκολα δίνουν μια κανονική κοινωνική ζωή) τότε κάντο αλλά ΟΧΙ εκεί που λες. Τα ταξιδάκια αναψυχής που φαντάζεσαι ξέχασε τα. Οπου κι αν πας θα έχεις αυτό που λέμε minimum rest, δεν εχεις χρόνο για dolce vita, ούτε για τη ζωή που φαντάζεσαι. Με λίγα λόγια αεροδρόμια θα δεις, όχι τον κόσμο όλο. Καλή τύχη σου εύχομαι και πραγματικά να μη μετανιώσεις για οτι επιλογή κάνεις

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε