Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ανεργία-Υπάρχει τελικά σωτηρία στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

ConsiderMeGone

# 1 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 14
'Aρεσαν+: 0%

Ανεργία-Υπάρχει τελικά σωτηρία στην Ελλάδα;

Γεια σας  ανεβάζω αυτό το θέμα για να θίξω το τεράστιο τέρας της  ανεργίας  γιατί φαντάζομαι θα ταλαιπωρεί  αρκετούς και μέσω αυτής της συζήτησης να μπορεί ο καθένας να γράψει τη γνώμη του αλλά και να καταθέσει τις δικές του εμπειρίες. Λοιπόν εγώ είμαι 25 χρονών, έχω κάνει 3-4 δουλειές μέχρι τώρα όπως πωλητής, γραμματέας σε διαφημιστική εταιρεία, έχω μοιράσει φυλλάδια και επίσης  συντηρητής έργων τέχνης.Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ, με το που πήρα το πτυχιο στο χερι εμεινα για 1μισι χρονο ανεργος ώσπου βγήκε το voucher και δούλεψα σε καποια ιδιωτικη επιχείρηση για 5 μήνες. Μετα πήγα φαντάρος και πριν απο 2 μηνες απολύθηκα. Απο τοτε μεχρι τωρα παίρνω κάθε μερα εφημερίδα, έχω ψάξει οτι δουλειά υπάρχει εκτος αντικειμένου μου αλλα δεν βρίσκω απάντηση απο πουθενά. Έχω στειλει 20 βιογραφικα σε πολυκαταστήματα που ζητουσαν άτομα, έχω πάρει τηλ σε αγγελίες που ζητούσαν πωλητές, ενω εχω προυπηρεσία  και πτυχια αγγλικών  και η/υ, όλοι για κάποιο λόγο μου λενε ψαχνουμε κατι αλλο, ψαχνουμε κοπέλες.. Η κρίση και η ανάγκη έχουν αυξήσει την εκμετάλλευση και την κοροιδία. Ζητούν τρελά πράγματα οι εργοδότες, χαρακτηριστικά  για μια θέση βοηθού  σε μαγαζί σιδερικών που  να μαζεύει τα σίδερα, ζητούν βιογραφικό, προυπηρεσία σου παίρνουν συνέντευξη όπου σε ανακρίνουν λες και είσαι κατάσκοπος της KGB και σου λενε θα δω αν θα σε πάρω γτ έχω να δω πολύ κόσμο. Έλεος δηλαδή για θέση ασφαλιστικού συμβούλου ή διευθυντή μάρκετινγκ τι πρέπει να σε πετάξουν στο λάκκο με τα λιοντάρια και αν τα σκοτώσεις πήρες τη θέση; Και ειναι μετα και οι συγγενείς που σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι κοινωνικά ανάπηρος, όλοι έχουν δουλειά επειδή ο πατέρας τους κάπου τους έχωσε ή είχαν κάποιο γνωστό και τους βοήθησε και σου λενε κάτι θα βρεις κι εσυ. Άλλοι  προσφέρονται να σου βρουν δουλειά, σε ρωτουν έχω εναν φιλο που ανοίγει κατάστημα θες να πας; τους απαντάς ναι, εννοείται οποιαδήποτε δουλειά και μετα κανουν και αυτοί τους κινεζους. Μέσα στο χαος ειπα να ξεκινησω σεμιναρια σεκιούριτι αυτοχρηματοδοτούμενα για να παρω πιστοποιηση και να βγαλω αδεια , μου ειχαν πει για σήμερα και τωρα μου το αλλάξανε και με πήγαν 3 εβδομαδες πίσω λογω εκλογων. Βαρέθηκα να κάθομαι και να μην κάνω τιποτα. Σκέφτομαι και για εξωτερικο αλλα δυστυχως δεν εχω καποιον γνωστο εξω να με βοηθησει τν πρωτο καιρο. Υπάρχει άραγε σωτηρία σε μια τετοια χώρα; Εσεις τι λέτε; 

Demy_D

# 2 στις 19/1/2015
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Μια απ τα ιδια..

Κι εγώστην ίδια κατάσταση βρίσκομαι...Είμαι 24 ετών με πτυχίο ΑΕΙ  και βαθμο 7+ , Αγγλικά, Υπολογιστές κλπ , και ούτε για τη θέση της baby sitter δεν προσλαμβάνομαι. Δηλαδή η κατάσταση είναι απελπιστική. Μόνο με μέσο βρισκονται πλεον οι δουλειές και ΑΝ. Υπομονή...Θα βγει ο Τσίπρας και θα πάει το ποσοστό της ανεργίας στο 1% ...

hopito

# 3 στις 19/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Μια από τα ίδια κ εδώ... Τσάμπα έβγαλα τα μάτια μου στα βιβλία..

INSTICT_711

# 4 στις 19/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...

Δυστυχως δεν υπαρχει σωτηρια...Αν δεν εχεις μεσον δεν βρισκεις τιποτα πια...  

ConsiderMeGone

# 5 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από hopito

Μια από τα ίδια κ εδώ... Τσάμπα έβγαλα τα μάτια μου στα βιβλία..

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Demy_D

Μια απ τα ιδια..

Κι εγώστην ίδια κατάσταση βρίσκομαι...Είμαι 24 ετών με πτυχίο ΑΕΙ  και βαθμο 7+ , Αγγλικά, Υπολογιστές κλπ , και ούτε για τη θέση της baby sitter δεν προσλαμβάνομαι. Δηλαδή η κατάσταση είναι απελπιστική. Μόνο με μέσο βρισκονται πλεον οι δουλειές και ΑΝ. Υπομονή...Θα βγει ο Τσίπρας και θα πάει το ποσοστό της ανεργίας στο 1% ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Demy_D

Μια απ τα ιδια..

Ναι αλλά μέχρι να φέρει ο Αλέξης την ανάπτυξη δεν θα ψάχνουμε να βρούμε δουλειά αλλά γηροκομείο...   

Μήπως όμως να κάνουμε και κάτι άλλο από μόνοι μας εκτός απο υπομονή; 

Αρέσει στο μέλος kwdikas

hopito

# 6 στις 19/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σαν τι? λες πως δε βρίσκεις.. θες να σ πω τι βρηκα εγω κ εκανα το καλοκαιρι?σε τουριστικο γραφειο, 11 ωρες τη μερα, κ σαββατα κ καποιες κυριακες για το αστρονομικο ποσο των 300 ευρω/μήνα!

Aggelo

# 7 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 50 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 6.864

ConsiderMeGone γιατι δεν εστειλες Twi πριν 3-4 μερες στην ανοιχτη συζητηση στον Αλεξη

που ειναι ο εν δυναμη πρωθυπουργος να σου πει τι θα κανει......

Εγω ειμαι μαζι σου και σε καταλαβαινω αλλα δεν παιρνω αποφασεις,σαμπως και αυτοι που εχουν

την εξουσια στα χερια τους παιρνουν ? αστο παμε παρακατω.

Το προβλημα της ανεργιας μπορει να λυθει σε ενα μηνα και πολυ λεω,

γνωμη μου δε θελουν να το λυσουν,

Αλλα απο την αλλη και αρκετοι εργοδοτες δεν εχουν καμια σχεση με επιχειρηματικοτητα,

ειναι για το γαιδαρο καβαλα...τυχαρπαστοι...αντε να βρεις ακρη φιλαρακο !

Καλη υπομονη και πολυ επιμονη αυτα σου ευχομαι...

ConsiderMeGone

# 8 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από hopito

Σαν τι? λες πως δε βρίσκεις.. θες να σ πω τι βρηκα εγω κ εκανα το καλοκαιρι?σε τουριστικο γραφειο, 11 ωρες τη μερα, κ σαββατα κ καποιες κυριακες για το αστρονομικο ποσο των 300 ευρω/μήνα!

Σαν τι δεν ξέρω; αρχικά ψάξιμο σε άλλες περιοχές και αν είναι δύσκολα τα πράγματα σε άλλες πόλεις..Αν μετα ειναι τόσο χαλια δυστυχώς υπάρχει και το εξωτερικό. Η δουλειά που αναφέρεις όντως ήταν τεράστια εκμετάλλευση βασιζόμενοι οι εργοδότες στην τεράστια έλλειψη θέσεων εργασίας. Προσωπικά εγω θα το δεχόμουν να είμαι σε τουριστικό γραφείο με 300 ευρω παρα να μην κανω τιποτα. Ξέρεις τι είναι να έχεις ξοδέψει τεράστιο χρόνο, διάβασμα, χρήμα και ενέργεια για να σπουδάσεις 5 χρόνια και να βλέπεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά/μπιλιαρδάδικα συμμαθητές σου από το γυμνάσιο που ούτε καν πήγαν στο λύκειο, να εργάζονται ως θυρωροί που άντε λίγο σκουπίζουν, άντε λίγο επιδιορθώνουν τα ηλεκτρικά αλλάζοντας καμια λάμπα άντε να ρίχνουν ενα σφουγγάρισμα και να παίρνουν 700 ευρώ το μηνα;

hopito

# 9 στις 19/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μα νομίζεις πώς δεν τα βλέπω? καταρχάς για να ακούς κ άλλα πράγματα για το τι ισχύει στην αγορά εργασίας.
Το να λες έχω τελειώσει αει στο βιογραφικό σ όταν ζητάς μια δουλειά που δεν είναι στον τομέα σου, πχ είσαι μηχανικός κ ζητάς δουλειά ως σερβιτόρος ή ντελιβεράς ή οτιδήποτε τέτοιο αυτομάτως σε αποκλείει από την πιθανή δουλειά.
Η αδελφή μ απόφοιτος αει πέρασε από συνέντευξη για δουλειά σε σουπερμάρκετ κ την έκραξαν γτ δεν δουλεύει στο αντικείμενό της (λες κ αν έβρισκε θα ήταν εκεί). Μιλάμε για ειρωνείες. Τελικά πήρανε μια κοπέλα (τυχηματικά την ξέραμε) μανικιουρίστα, δεν έχει τελειώσει κάτι. Γιατί θέλουνε να φέρονται στον άλλον σα να είναι ζώο κ να το δέχεται. Πχ της λένε "μην γκαστρωθείς", είναι παντρεμένη αν κ 26 χρονών. Κ σκέφτονται ότι "α εσύ από αει θα είσαι καλομαθημένος". τώρα για δουλειές όπως σερβιτόρα κλπ προφανώς προτιμούν να μην έχεις κλείσει τα 23 χρόνια, δλδ πιτσιρικαρία για να δίνουνε λιγότερα.
Έπειτα για την ενδεχόμενη δουλειά μετράει από που κατάγεσαι. δλδ θα δώσουν δουλειά σε αυτόν από τον τόπο τους κ όχι σε σένα.
Στις κοπέλες κοιτάνε την εξωτερική εμφάνιση κυρίως αν δεν είναι κάτι αξιόλογο η δουλειά.
Κ γενικότερα πρέπει να δείχνεις πως έχεις ανάγκη για να σε προτιμήσουνε. γιατί έτσι περνάς το μηνυμα ότι θα είμαι καλό ζώο κ θα κάνω ό,τι θέλεις.
Αυτά για όσους δεν έχουν μέσο κ στον ήλιο μπύρα...

eyaggelos2

# 10 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 944

θα απαντησω μονο στο ερωτημα Ανεργία-Υπάρχει τελικά σωτηρία στην Ελλάδα;

οχι δεν υπαρχει καμμια σωτηρια, γιατι η ελλαδα εχει χασει το τρενο της αναπτυξης εδω και 50 τουλαχιστον χρονια απο το β παγκοσμιο και μετα οταν ολοι οι σοβαροι στην ευρωπη αναπτυσονταν μερικα κολοκρατη οπως το δικο μας και αρκετα αλλα του λεγομενου υπαρκου σοσιαλισμου...δεν καναν τιποτα  για την βελτιωση της παραγωγης την δημιουργια θεσεων εργασιας την παραγωγη πλουτου.
τωρα τουλαχιστον στην ευρωπη, ειναι περιοδος στασης και υφεσης στην παραγωγη, γιατι τα προηγουμενα χρονια παρηχθησαν τοσα πολλα που κανεις δεν εχει αναγκη να αγορασει και αλλα. οποιος νομιζει οτι τωρα μπορουν να γινουν αλλαγες προς το καλυτερο κανει σιγουρα λαθος, παει πεταξε το πουλακι
Αρέσει στο μέλος kwdikas

sotos-1

# 11 στις 19/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Aggelo

Εγω ειμαι μαζι σου και σε καταλαβαινω αλλα δεν παιρνω αποφασεις,σαμπως και αυτοι που εχουν

την εξουσια στα χερια τους παιρνουν ? αστο παμε παρακατω.

Το προβλημα της ανεργιας μπορει να λυθει σε ενα μηνα και πολυ λεω,

γνωμη μου δε θελουν να το λυσουν,

Δηλαδή εαν έπαιρνες εσύ αποφάσεις,πώς θα έσβηνες την ανεργία σ'ένα μήνα?

Aggelo

# 12 στις 19/1/2015
author
Ν. Ηλείας / Τραγανό

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από sotos-1

Δηλαδή εαν έπαιρνες εσύ αποφάσεις,πώς θα έσβηνες την ανεργία σ'ένα μήνα?

Διαβασε το παρακατω γιατι βαριεμαι να τα λεω...

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=2081610

__mikeman

# 13 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.017

1. Να μηδενιστεί η Γραφειοκρατία και η Διαφθορά

Αυτό είναι σαν να λες...έχω τη λύση για τσάμπα ενέργεια..."Να φτιαχτεί αντιδραστήρας ψυχρής σύντηξης"

Η για τον καρκίνο..."Να ανακαλυφθεί φάρμακο που θεραπεύει τον καρκίνο"!

Αυτό δεν είναι λύση, είναι ευχή που περιμένεις να βγει το τζίνι να την πραγματοποιήσει.

Κοινώς, από το να το πεις μέχρι να το υλοποιήσεις...

Aggelo

# 14 στις 19/1/2015
author
Ν. Ηλείας / Τραγανό

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από __mikeman

1. Να μηδενιστεί η Γραφειοκρατία και η Διαφθορά

Αυτό είναι σαν να λες...έχω τη λύση για τσάμπα ενέργεια..."Να φτιαχτεί αντιδραστήρας ψυχρής σύντηξης"

Αυτό δεν είναι λύση, είναι ευχή που περιμένεις να βγει το τζίνι να την πραγματοποιήσει

Από το να το πεις μέχρι να το υλοποιήσεις...

Λεει ο ανθρωπος τον τροπο τα μισα διαβασες ? δεν νομιζω κανει τον μαθητευομενο μαγο

__mikeman

# 15 στις 19/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.017

Ποιο τρόπο?

Παράθεση:
...και να διαλύσουμε τη Διαφθορά με κόστος 0,00 ευρώ μέσω νομοθετικής και δικαστικής πάταξής της έστω και με ένα σώμα αδιάφθορων;

Αυτόν τον τρόπο??

Αυτά είναι του τύπου "κάντε με πρωθυπουργό μια μέρα και θα σας πω εγώ...!"

Εδώ μια μικροσκοπική αλλαγή πας να κάνεις οπουδήποτε και πέφτουν να σε φάνε απο 100 μεριές γιατί τους χαλάς την βολή.

Το θέμα είναι πώς θα πείσεις ΟΟΟΛΟΥΣ όσους χρειάζονται να συνεργαστούν για να "παταχθεί" η διαφθορά, η γραφειοκρατεία, κτλ κτλ... και μετά να τους μανατζάρεις και σωστά για να γίνει η δουλειά. Το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο δηλαδή! Εδώ 3 άτομα μαζεύονται και δεν μπορούν να συννενοηθούν. Αυτό είναι η πολιτική.

Με τα λόγια, ουυυ...κι εγώ φτιάχνω πύραυλο και πάω στη σελήνη!

Γι'αυτό λέω ότι αυτά είναι ευχολόγια.

IM____

# 16 στις 19/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λοιπόν ΚονςιδερΜεΓκονε πρόσεξε πως έχουν τα πράγματα.

Εσύ λοιπόν μόχθησες, διάβασες, σπούδασες, απέκτησες ένα επίπεδο μόρφωσης όσον αφορά το αντικείμενο που επέλεξες. Γνωρίζεις λοιπόν πράγματα γύρο από αυτό, όμως, την εργασιακή εμπειρία και όχι μόνο, δεν την αποκτάς στο πανεπιστήμιο.

Ένας καθηγητής marketing (τεχνικές πωλήσεων) μας είπε το εξής: «Για να καταλάβεις τι θέλει ο πελάτης, θα πρέπει να φορέσεις τα παπούτσια του».

Για να έχει αντίκρισμα το πτυχίο σου, θα πρέπει είτε να ζεις σε μία σοσιαλιστική χώρα (βλέπε Βόρεια Κορέα) είτε να βρεθεί τρόπος ώστε να μπορέσεις να το αξιοποιήσεις, εσύ, όχι το κράτος, ούτε ο εκάστοτε πιθανός εργοδότης. Και στην Αυστραλία να πας, αν δεν έχει ζήτηση το πτυχίο σου, πάλι στο ψάξιμο θα είσαι. Στη Γερμανία, ας πούμε, ζητάνε γιατρούς (τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα, δεν ξέρω αν καλύφθηκαν).

Σχετικά με τα βιογραφικά, μεγάλο ρόλο, πέρα από τις συγκυρίες, παίζει το τρόπος σύνταξής του. Στη συνέντευξη παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, όπως η γλώσσα του σώματος (κατά κύριο λόγο). Γενικά το βιογραφικό φαντάσου το σαν ενημερωτικό φυλλάδιο εταιρίας πωλήσεων. Στη συνέντευξη (όπως και με το βιογραφικό) προσπαθείς να πουλήσεις τον εαυτό σου. Να αποδείξεις στον εργοδότη ότι αξίζει να επενδύσει σε σένα.

Βεβαίως, εννοείτε πως προτιμούν γνωστούς τους. Λογικό είναι. Όσο ποιο κοινωνικός και δραστήριος είσαι, τόσο οι πιθανότητες αυξάνονται.

Συνήθως όλοι εστιάζουν στο ότι δεν τα καταφέρνουν και ρίχνουν τις ευθύνες γύρο (στο κράτος, στους εργοδότες κλπ). Εάν μόνος σκοπός σου είναι να εκτονωθείς, τότε ναι, η λύση είναι αυτή. Εάν όμως θέλεις να βρεις δουλειά, τότε εστίασε σε αυτά που πρέπει να κάνεις για να πετύχεις το σκοπό σου. Και στο Αφγανιστάν, το οποίο εδώ και δεκαετίες μαστίζεται από εμφύλιο, ανθρωποι έχουν δουλειά. Δεν είναι όλοι άνεργοι. Με κάποιο τρόπο βρήκαν δουλειά ή δημιούργησαν τη δική τους επιχείρηση.

Θα σου πω ένα κλασσικό παράδειγμα με την περίπτωσή μου. Μην έχοντας κι εγώ εργασία και για να μην κάθομαι, ξεκίνησα ένα σεμινάριο (όχι επιδοτούμενο). Εκεί γνώρισα μια κυρία, η οποία ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος σε εταιρεία. Είχε ενθουσιαστεί με τις όποιες γνώσεις και επιδώσεις μου και μου πρότεινε να εργαστώ στην εταιρεία τους. Όμως, όταν έμαθε το επίπεδο σπουδών μου, απογοητεύτηκε, καθώς η εταιρεία ζητούσε για τη θέση, άτομο που θα είχε τελειώσει τουλάχιστον ΙΕΚ.

Κοίταξε λοιπόν να βελτιωθείς, να δικτυωθείς, ενημερώσου, παρακολούθα κανά σεμινάριο και προσπάθησε να εκμεταλευτείς την οποιαδοίποτε ευκαιρία.

PetrosGym

# 17 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα πράγματα είναι άσχημα αλλα όχι και εντελώς τραγικά. Οποιος ψάχνει συνεχεια όλο κάτι θα βρει (για Αθήνα μιλάω), τους τελευταίους μήνες γνωστοί μου βρήκαν καλές δουλειές για τα Ελληνικά δεδομένα. Ειδικά ο ένας χωρίς μεγάλο πτυχίο, χωρίς μέσον, έγινε στέλεχος (ούτε καν υπάλληλος) σε διάσημη εταιρεία με 1000 ευρώ για αρχή. Αλλα έψαχναν από το πρωί ως το βραδυ δεν άφηναν αγγελία για αγγελία στο internet.

ConsiderMeGone

# 18 στις 20/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος

Συνήθως όλοι εστιάζουν στο ότι δεν τα καταφέρνουν και ρίχνουν τις ευθύνες γύρο (στο κράτος, στους εργοδότες κλπ). Εάν μόνος σκοπός σου είναι να εκτονωθείς, τότε ναι, η λύση είναι αυτή. Εάν όμως θέλεις να βρεις δουλειά, τότε εστίασε σε αυτά που πρέπει να κάνεις για να πετύχεις το σκοπό σου. Και στο Αφγανιστάν, το οποίο εδώ και δεκαετίες μαστίζεται από εμφύλιο, ανθρωποι έχουν δουλειά. Δεν είναι όλοι άνεργοι. Με κάποιο τρόπο βρήκαν δουλειά ή δημιούργησαν τη δική τους επιχείρηση.  

Στο θέμα των ευθυνών διαφωνώ, όταν κάποιος φέρεται παράλογα και προσπαθεί να σε κοροιδέψει εννοείται πως το λάθος είναι δικό του δεν θα ρίξεις και το φταίξιμο στον εαυτό σου.Αν δεν υποστηρίξουμε εμείς τον εαυτό μας γιατι να μας σεβαστεί και ο άλλος και να μας προσλάβει; Δεν έχεις καταλάβει μαλλον πως έχουν τα πράγματα ή έχεις ξεχάσει πως είναι επειδη βρήκες κάτι.Εμένα πχ ένας εργοδότης μου είχε πει για μια θέση εξωτερικού πωλητή καφέ  να δουλέψω πρώτα 15 μέρες δοκιμαστικά, να τρέχω σε μαγαζια να πουλάω μάρκες καφε και στο τέλος  αν είμαι καλός μπορεί και να με προσλάβει. Και που ξέρω οτι αφού του δουλέψω και του βγάλω λεφτά τελικά δεν με πάρει και πάρει αλλον και του κάνει κι εκείνου το ίδιο.  Ε όχι αυτό λέγεται δουλεία... Την επόμενη φορά που θα σου ζητησει καποιος κατι παραλογο που σε υποβιβάζει σαν άτομο  ακολούθησε πιστά αυτό που θα σου πει και από πάνω κατηγόρησε τον εαυτό σου επειδή αυτό που σου ζήτησε σε θίγει... Ζω σε μια επαρχιακή κωμόπολη που οι δουλειες είναι ελάχιστες και οι περισσότεροι εργοδότες είναι σαν κι αυτόν που εγραψα πριν.Θέλουν να πλουτίσουν χωρίς όμως να πληρώνουν για τις υπηρεσίες που δεχονται.Και στην κατοχη που ήταν χειρότερα τα πράγματα και ο κόσμος πέθαινε κυριολεκτικά από την πείνα υπήρχαν άτομα με δουλειά και ορισμένοι από αυτούς ονομάζονταν Μαυραγορίτες...Δεν εχει σχέση το παράδειγμα με το Αφγανιστάν..Στα υπόλοιπα που γράφεις όμως συμφωνω μαζι σου...

kritikos_1984

# 19 στις 20/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 120

Κι εγώ βρέθηκα σε παρόμοια κατάσταση όταν είχα τελειώσει το μεταπτυχιακό μου πριν απο 3,5 χρόνια. Τότε υπήρχε και η αβεβαιότητα αν θα μείνουμε στο ευρώ , επομένως σχεδον κανείς δεν προσλάμβανε.. Έστελνα βιογραφικά σε θέσεις σχετικές με τον τομέα μου και βρήκα κάτι σχετικά αξιοπρεπές για την εποχή μετά απο 1,5 χρόνο σχεδόν καθημερινού ψαξίματος και πολλών συνεντεύξεων. 

Πάντως ήμουν διατεθειμένος να μετακινηθώ οπουδήποτε προκειμένου να ξεκινήσω να εργάζομαι στον τομέα μου (με αξιοπρεπείς συνθήκες πάντα) και όχι σε κάτι άκυρο. Είτε σε ξερονήσι της Ελλάδας , είτε στην άλλη άκρη του κόσμου αν έβρισκα κάτι θα πήγαινα (και δεν το έχω αποκλείσει για το μέλλον). Διαφορετικά οι κόποι σου και τα χρόνια που ξόδεψες για τα πτυχία πάνε στα σκουπίδια. Αν παρατήσεις το αντικείμενο σου μετά σε παρατάει και αυτό και τα πτυχία αχρηστεύονται. Τι θα κάνεις μια ζωή δουλειά σερβιτόρου ή πωλητή? Σε τέτοιες θέσεις ζητάνε άτομα ηλικίας το πολύ μέχρι 25, αντε βαριά βαριά 30...Μετά τι θα γίνει? Οπότε θα σου έλεγα αν σου αρέσει αυτό που σπούδασες και έχει ζήτηση σε κάποια άλλη χώρα να μην χάσεις πολύ χρόνο και να ξεκινήσεις να αποκτάς εμπειρία που αργότερα θα σου δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις εσύ δουλειές. Διαφορετικά σε θέσεις σερβιτόρου, ταμία σουπερμαρκετ κτλ το πτυχιο ΑΕΙ απλά θα έχει μηδενική σημασία και το πιθανότερο είναι να μην σε παίρνουν ούτε εκεί χωρίς μέσο ενώ σε μια εξειδικευμένη θέση αναγκαστικά θα πάρουν κάποιον που έχει την εξειδίκευση και την εμπειρία.

IM____

# 20 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από ConsiderMeGone

Στο θέμα των ευθυνών διαφωνώ, όταν κάποιος φέρεται παράλογα και προσπαθεί να σε κοροιδέψει εννοείται πως το λάθος είναι δικό του δεν θα ρίξεις και το φταίξιμο στον εαυτό σου.Αν δεν υποστηρίξουμε εμείς τον εαυτό μας γιατι να μας σεβαστεί και ο άλλος και να μας προσλάβει; Δεν έχεις καταλάβει μαλλον πως έχουν τα πράγματα ή έχεις ξεχάσει πως είναι επειδη βρήκες κάτι.Εμένα πχ ένας εργοδότης μου είχε πει για μια θέση εξωτερικού πωλητή καφέ  να δουλέψω πρώτα 15 μέρες δοκιμαστικά, να τρέχω σε μαγαζια να πουλάω μάρκες καφε και στο τέλος  αν είμαι καλός μπορεί και να με προσλάβει. Και που ξέρω οτι αφού του δουλέψω και του βγάλω λεφτά τελικά δεν με πάρει και πάρει αλλον και του κάνει κι εκείνου το ίδιο.  Ε όχι αυτό λέγεται δουλεία... Την επόμενη φορά που θα σου ζητησει καποιος κατι παραλογο που σε υποβιβάζει σαν άτομο  ακολούθησε πιστά αυτό που θα σου πει και από πάνω κατηγόρησε τον εαυτό σου επειδή αυτό που σου ζήτησε σε θίγει... Ζω σε μια επαρχιακή κωμόπολη που οι δουλειες είναι ελάχιστες και οι περισσότεροι εργοδότες είναι σαν κι αυτόν που εγραψα πριν.Θέλουν να πλουτίσουν χωρίς όμως να πληρώνουν για τις υπηρεσίες που δεχονται.Και στην κατοχη που ήταν χειρότερα τα πράγματα και ο κόσμος πέθαινε κυριολεκτικά από την πείνα υπήρχαν άτομα με δουλειά και ορισμένοι από αυτούς ονομάζονταν Μαυραγορίτες...Δεν εχει σχέση το παράδειγμα με το Αφγανιστάν..Στα υπόλοιπα που γράφεις όμως συμφωνω μαζι σου...

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου και δεν μπορώ να βρω που έχω γράψει ότι η ευθύνη είναι δική μας. Το θέμα δεν είναι ποιός φταίει, αλλά τι μπορείς εσύ να κάνεις για να βρεις εργασία.

Πιθανόν το καλύτερο θα ήταν να ζούμε σε έναν κόσμο, αγγελικά πλασμένο, όμως δεν είναι. Ούτε εμείς μπορούμε να περιμένουμε να αλλάξει όλος ο κόσμος γύρο προς το καλύτερο, για να βρούμε κι εμείς δουλειά. Οπότε ξεκινάμε με αυτά τα δεδομένα.

Εάν παρ' ολ' αυτά εσύ θέλεις να κάνεις κάτι για το κοινό συμφέρον, όσον αφορά το θέμα, μπορείς να γραφτείς σε κάποια οργάνωση, η οποία είναι ευαισθητοποιημένη σχετικά με το θέμα.

Πουθενά δεν σε προέτρεψα να γίνεις μαυραγορίτης. Επίσης, δεν νομίζω πως στο Αφγανιστάν είναι όλοι μαυραγορίτες. Όσον αφορά τους κυρίους οι οποίοι εκμεταλεύονται ανέργους και τους χρησιμοποιούν για κανά δυο βδομάδες δοκιμαστικά (κάποιυ τόσο είναι το νόμιμο χρονικό διάστημα) σίγουρα είναι κατακριτέο, όμως έχω δουλέψει κι εγώ έτσι και έχω μάθει πράγματα, τα οποία χρησιμοποίησα εν συνεχεία υπέρ μου. Επίσης, με αυτό τον τρόπο μπορείς να γνωρίσεις άτομα και να διευρίνεις τον κοινωνικό σου κύκλο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε