Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ανεργία-Υπάρχει τελικά σωτηρία στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

hopito

# 21 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Έχει κάνει παράθεση (copy paste ) το σχόλιο του mikeman κ σε αυτό απαντάει...όχι σε εσένα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από IM___

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου και δεν μπορώ να βρω που έχω γράψει ότι η ευθύνη είναι δική μας. Το θέμα δεν είναι ποιός φταίει, αλλά τι μπορείς εσύ να κάνεις για να βρεις εργασία.

Πιθανόν το καλύτερο θα ήταν να ζούμε σε έναν κόσμο, αγγελικά πλασμένο, όμως δεν είναι. Ούτε εμείς μπορούμε να περιμένουμε να αλλάξει όλος ο κόσμος γύρο προς το καλύτερο, για να βρούμε κι εμείς δουλειά. Οπότε ξεκινάμε με αυτά τα δεδομένα.

Εάν παρ' ολ' αυτά εσύ θέλεις να κάνεις κάτι για το κοινό συμφέρον, όσον αφορά το θέμα, μπορείς να γραφτείς σε κάποια οργάνωση, η οποία είναι ευαισθητοποιημένη σχετικά με το θέμα.

Πουθενά δεν σε προέτρεψα να γίνεις μαυραγορίτης. Επίσης, δεν νομίζω πως στο Αφγανιστάν είναι όλοι μαυραγορίτες. Όσον αφορά τους κυρίους οι οποίοι εκμεταλεύονται ανέργους και τους χρησιμοποιούν για κανά δυο βδομάδες δοκιμαστικά (κάποιυ τόσο είναι το νόμιμο χρονικό διάστημα) σίγουρα είναι κατακριτέο, όμως έχω δουλέψει κι εγώ έτσι και έχω μάθει πράγματα, τα οποία χρησιμοποίησα εν συνεχεία υπέρ μου. Επίσης, με αυτό τον τρόπο μπορείς να γνωρίσεις άτομα και να διευρίνεις τον κοινωνικό σου κύκλο.

12nikolakis21

# 22 στις 20/1/2015
author
Ανδρας / 33 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.302
'Aρεσαν+: 0%
Consider απλά να σου διευκρινίσω ότι ούτε η σύνταξη ούτε η πειθώ και το λέγειν σου θα σου προσφέρουν δουλειά. Καλά για το πτυχίο ούτε που το συζητάω ούτε για κολόχαρτο δεν κάνει. Οι εταιρίες (όσες έχουν μείνει) είναι τόσο γάτες που όσο και να τους δείξεις ότι είσαι ο μαμάω κ δέρνω το καταλαβαίνουν ότι στην πράξη δεν μπορείς να τα αποδείξεις και άρα ή δεν σε προσλαβάνουνε είτε σε διώχνουν μετά από πολύ μικρό διάστημα. Οπότε δυστυχώς για κάποιους και ευτυχώς για κάποιους άλλους για να βρεις δουλειά θες ΜΟΝο βύσμα, προϋπηρεσία ή τύχη ή συνδιασμός αυτωνών

kritikos_1984

# 23 στις 20/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 120

Τι εννοείς νόμιμο χρονικό διάστημα δοκιμαστικής εργασίας? Ελπίζω να μην εννοείς ότι θα εργάζεται κάποιος χωρίς ασφάλιση ή αμοιβή για το οποιοδήποτε Χ χρονικό διάστημα γιατί αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση νόμιμο. Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο απο την εργατική η την ασφαλιστική νομοθεσία και τιμωρείται με τσουχτερό πρόστιμο. Δοκιμαστικός πλέον θεωρείται ο πρώτος χρόνος με την έννοια ότι μπορείς να απολυθείς χωρίς αποζημίωση αλλά φυσικά απο την πρώτη μέρα έχεις ένσημα και αμοιβή.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από IM___

Όσον αφορά τους κυρίους οι οποίοι εκμεταλεύονται ανέργους και τους χρησιμοποιούν για κανά δυο βδομάδες δοκιμαστικά (κάποιυ τόσο είναι το νόμιμο χρονικό διάστημα) σίγουρα είναι κατακριτέο, όμως έχω δουλέψει κι εγώ έτσι και έχω μάθει πράγματα, τα οποία χρησιμοποίησα εν συνεχεία υπέρ μου. Επίσης, με αυτό τον τρόπο μπορείς να γνωρίσεις άτομα και να διευρίνεις τον κοινωνικό σου κύκλο.

IM____

# 24 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από hopito

Έχει κάνει παράθεση (copy paste ) το σχόλιο του mikeman κ σε αυτό απαντάει...όχι σε εσένα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από IM___

Συνήθως όλοι εστιάζουν στο ότι δεν τα καταφέρνουν και ρίχνουν τις ευθύνες γύρο (στο κράτος, στους εργοδότες κλπ). Εάν μόνος σκοπός σου είναι να εκτονωθείς, τότε ναι, η λύση είναι αυτή. Εάν όμως θέλεις να βρεις δουλειά, τότε εστίασε σε αυτά που πρέπει να κάνεις για να πετύχεις το σκοπό σου. Και στο Αφγανιστάν, το οποίο εδώ και δεκαετίες μαστίζεται από εμφύλιο, ανθρωποι έχουν δουλειά. Δεν είναι όλοι άνεργοι. Με κάποιο τρόπο βρήκαν δουλειά ή δημιούργησαν τη δική τους επιχείρηση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από ConsiderMeGone

Συνήθως όλοι εστιάζουν στο ότι δεν τα καταφέρνουν και ρίχνουν τις ευθύνες γύρο (στο κράτος, στους εργοδότες κλπ). Εάν μόνος σκοπός σου είναι να εκτονωθείς, τότε ναι, η λύση είναι αυτή. Εάν όμως θέλεις να βρεις δουλειά, τότε εστίασε σε αυτά που πρέπει να κάνεις για να πετύχεις το σκοπό σου. Και στο Αφγανιστάν, το οποίο εδώ και δεκαετίες μαστίζεται από εμφύλιο, ανθρωποι έχουν δουλειά. Δεν είναι όλοι άνεργοι. Με κάποιο τρόπο βρήκαν δουλειά ή δημιούργησαν τη δική τους επιχείρηση.

Στο θέμα των ευθυνών διαφωνώ, όταν κάποιος φέρεται παράλογα και προσπαθεί να σε κοροιδέψει εννοείται πως το λάθος είναι δικό του δεν θα ρίξεις και το φταίξιμο στον εαυτό σου.Αν δεν υποστηρίξουμε εμείς τον εαυτό μας γιατι να μας σεβαστεί και ο άλλος και να μας προσλάβει; Δεν έχεις καταλάβει μαλλον πως έχουν τα πράγματα ή έχεις ξεχάσει πως είναι επειδη βρήκες κάτι.Εμένα πχ ένας εργοδότης μου είχε πει για μια θέση εξωτερικού πωλητή καφέ  να δουλέψω πρώτα 15 μέρες δοκιμαστικά, να τρέχω σε μαγαζια να πουλάω μάρκες καφε και στο τέλος  αν είμαι καλός μπορεί και να με προσλάβει. Και που ξέρω οτι αφού του δουλέψω και του βγάλω λεφτά τελικά δεν με πάρει και πάρει αλλον και του κάνει κι εκείνου το ίδιο.  Ε όχι αυτό λέγεται δουλεία... Την επόμενη φορά που θα σου ζητησει καποιος κατι παραλογο που σε υποβιβάζει σαν άτομο  ακολούθησε πιστά αυτό που θα σου πει και από πάνω κατηγόρησε τον εαυτό σου επειδή αυτό που σου ζήτησε σε θίγει... Ζω σε μια επαρχιακή κωμόπολη που οι δουλειες είναι ελάχιστες και οι περισσότεροι εργοδότες είναι σαν κι αυτόν που εγραψα πριν.Θέλουν να πλουτίσουν χωρίς όμως να πληρώνουν για τις υπηρεσίες που δεχονται.Και στην κατοχη που ήταν χειρότερα τα πράγματα και ο κόσμος πέθαινε κυριολεκτικά από την πείνα υπήρχαν άτομα με δουλειά και ορισμένοι από αυτούς ονομάζονταν Μαυραγορίτες...Δεν εχει σχέση το παράδειγμα με το Αφγανιστάν..Στα υπόλοιπα που γράφεις όμως συμφωνω μαζι σου...

hopito

# 25 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

K μπερδεύτηκα κ έσπευσα να το δείξω. way to go. χαχαχα συνέχισε ακάθεκτος το λογύδριο σου..

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από IM___

IM____

# 26 στις 20/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από kritikos_1984

Τι εννοείς νόμιμο χρονικό διάστημα δοκιμαστικής εργασίας? Ελπίζω να μην εννοείς ότι θα εργάζεται κάποιος χωρίς ασφάλιση ή αμοιβή για το οποιοδήποτε Χ χρονικό διάστημα γιατί αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση νόμιμο. Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο απο την εργατική η την ασφαλιστική νομοθεσία και τιμωρείται με τσουχτερό πρόστιμο. Δοκιμαστικός πλέον θεωρείται ο πρώτος χρόνος με την έννοια ότι μπορείς να απολυθείς χωρίς αποζημίωση αλλά φυσικά απο την πρώτη μέρα έχεις ένσημα και αμοιβή.

Πρέπει να έχεις δίκιο. Ο νόμος δεν ορίζει χρονικό διάστημα.

quattro

# 27 στις 20/1/2015
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 2.147

Πως επιλέγεις Λάθος Δρόμο...

...Μμμ Απλό ερώτημα...Αυτονόητη απάντηση...Οποιοδήποτε Πτυχίο σε βάζει να κάνεις έναν αγώνα να το αποκτήσεις..Σωστά..?...Σωστά...Το Πτυχίο στην Ελλάδα..Έχει το παμπάλαιο πρόβλημα , ότι δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις απαιτήσεις της Αγοράς απασχόλησης...Αντίθετα στα περισσότερα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα του Εξωτερικού...Αγορά...Έρευνα και Σπουδές..Πάνε πακέτο...Ωραία αυτά..."Αλλά το Πήρα..Τι να το κάνω..?"...Σίγουρα όχι χαρτί τουαλέτας...Μια Συμβουλή : Κοίταξέ το...θυμήσου πόσους ξεπέρασες για να το αποκτήσεις...Και Ξανα ξεπέρασε ανταγωνιστές στην αξιοποίησή του...Είτε με..Δουλειά...Είτε με Εργασία...Είτε με απασχόληση...Είτε με Ιδιωτική Πρωτοβουλία - Επιχειρηματικότητα...( Για εμένα είναι διακριτές οι διαφορές...) ...Σε έναν στίβο που τρέχουμε...Όλοι
Αρέσει στα μέλη Enikos, eyaggelos2

ConsiderMeGone

# 28 στις 21/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 14

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από IM___

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμά μου και δεν μπορώ να βρω που έχω γράψει ότι η ευθύνη είναι δική μας. Το θέμα δεν είναι ποιός φταίει, αλλά τι μπορείς εσύ να κάνεις για να βρεις εργασία.

Πιθανόν το καλύτερο θα ήταν να ζούμε σε έναν κόσμο, αγγελικά πλασμένο, όμως δεν είναι. Ούτε εμείς μπορούμε να περιμένουμε να αλλάξει όλος ο κόσμος γύρο προς το καλύτερο, για να βρούμε κι εμείς δουλειά. Οπότε ξεκινάμε με αυτά τα δεδομένα.

Εάν παρ' ολ' αυτά εσύ θέλεις να κάνεις κάτι για το κοινό συμφέρον, όσον αφορά το θέμα, μπορείς να γραφτείς σε κάποια οργάνωση, η οποία είναι ευαισθητοποιημένη σχετικά με το θέμα.

Πουθενά δεν σε προέτρεψα να γίνεις μαυραγορίτης. Επίσης, δεν νομίζω πως στο Αφγανιστάν είναι όλοι μαυραγορίτες. Όσον αφορά τους κυρίους οι οποίοι εκμεταλεύονται ανέργους και τους χρησιμοποιούν για κανά δυο βδομάδες δοκιμαστικά (κάποιυ τόσο είναι το νόμιμο χρονικό διάστημα) σίγουρα είναι κατακριτέο, όμως έχω δουλέψει κι εγώ έτσι και έχω μάθει πράγματα, τα οποία χρησιμοποίησα εν συνεχεία υπέρ μου. Επίσης, με αυτό τον τρόπο μπορείς να γνωρίσεις άτομα και να διευρίνεις τον κοινωνικό σου κύκλο.

Kατ' αρχήν ποιος είπε οτι στο αφγανισταν υπάρχουν μαυραγορίτες ή οτι με προέτρεψες να γίνω; Μην γραφεις πράγματα που δεν εχω γράψει.Σου έδωσα ένα παράδειγμα από την κατοχή για να σου δείξω ότι στον εμφύλιο και γενικότερα σε πολεμική περίοδο ο κόσμος δεν έχει να φάει πόσο μάλλον να βρει μια δουλειά. Αν υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι που έχουν, τότε είναι πολύ τυχεροί και εχουν κρατήσει την εργασία τους πριν ξεσπάσουν αναταραχές ή το στρέφουν στην παρανομία  όπως εμπόριο όπλων και πολλά αλλα. Το κατάλαβες τωρα; Δεν μπορείς να τα λες αυτά, προφανώς έχεις κάποια δική σου επιχείρηση και σε συμφέρει να κάνεις κι εσυ κάτι παρόμοιο για να έχεις κέρδος. Να σου θυμίσω μιλάμε για εργασία όχι για φιλανθρωπία ή εθελοντισμό.  Πουθενα ο νόμος δεν λέει κάτι τέτοιο..Αν ήταν έτσι θα μας προσλαμβάναν και θα  δουλεύαμε όλοι δοκιμαστικά για κανενα 15ήμερο πρώτα. Ο νόμος λέει όταν προσφέρεις κάποιο έργο κάποια δουλειά σε κάποιον, αυτός ο κάποιος οφείλει να σε πληρώσει. Επίσης επειδή όπως εσυ είπες δεν ζούμε σε εναν κόσμο αγγελικά πλασμένο  και σίγουρα δεν μπορείς να εγγυηθεις οτι αν δουλέψεις σε κάποιον για τόσες μέρες χωρις να υπογράψεις κάποια σύμβαση θα σε πάρει σίγουρα. Όντως μαθαίνεις κάτι με τον συγκεκριμένο τρόπο αλλά με 2 προυποθέσεις, να σε έχει προσλάβει κάποιος και να έχει κάποια επαγγελματική επωνυμία όπως πχ μια εταιρεία, ενα κατάστημα και όχι στα κρυφά. Έίχα δουλέψει μια εβδομάδα σε εταιρεία χωρίς αμοιβή αλλά ήταν σαν εκπαίδευση ,στην ουσια μονο παρακολουθούσες δίπλα σε άλλους και μόλις μάθαινες το υλικό μπορούσες να βγάλεις λεφτά.  

ConsiderMeGone

# 29 στις 21/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 14

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από quattro

Πως επιλέγεις Λάθος Δρόμο...

...Μμμ Απλό ερώτημα...Αυτονόητη απάντηση...Οποιοδήποτε Πτυχίο σε βάζει να κάνεις έναν αγώνα να το αποκτήσεις..Σωστά..?...Σωστά...Το Πτυχίο στην Ελλάδα..Έχει το παμπάλαιο πρόβλημα , ότι δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις απαιτήσεις της Αγοράς απασχόλησης...Αντίθετα στα περισσότερα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα του Εξωτερικού...Αγορά...Έρευνα και Σπουδές..Πάνε πακέτο...Ωραία αυτά..."Αλλά το Πήρα..Τι να το κάνω..?"...Σίγουρα όχι χαρτί τουαλέτας...Μια Συμβουλή : Κοίταξέ το...θυμήσου πόσους ξεπέρασες για να το αποκτήσεις...Και Ξανα ξεπέρασε ανταγωνιστές στην αξιοποίησή του...Είτε με..Δουλειά...Είτε με Εργασία...Είτε με απασχόληση...Είτε με Ιδιωτική Πρωτοβουλία - Επιχειρηματικότητα...( Για εμένα είναι διακριτές οι διαφορές...) ...Σε έναν στίβο που τρέχουμε...Όλοι

Σ ευχαριστώ για την συμβουλή σου, αλλά πλέον μπορω να το χρησιμοποιήσω μόνο σε Voucher για αποφοίτους ΑΕΙ. Ως καθηγητής που ειναι το κύριο επάγγελμα δεν μπορώ να δουλέψω γιατι δεν γίνεται ο ΑΣΕπ πλέον, σε φροντιστήρια έχω πάει αλλά υπάρχουν 500.000 σαν κι εμενα    με μεταπτυχιακά κιόλας, οπότε δύσκολα να σε πάρουν, μόνο ιδιαίτερα που και αυτά  λίγα. Μετα ως εποχικός στο δημόσιο στο αντικείμενο μου χρειάζεται ως υποχρεωτικό προσόν το proficiency που δεν το εχω οπότε ούτε καν παίρνουν τα χαρτιά μου. Τωρα εχω γραφτει σε σεμιναρια για μαθηματα σεκιουριτι για να παρω πιστοποίηση και να βγαλω άδεια γιατι άκουσα οτι υπάρχουν προοπτικες σαν προσωπικο ασφαλειας. Αλλα πανω που ηταν να ξεκινησω αλλαξαν ημερομηνιες και ξεκινουν σε 2 εβδομαδες  λόγω εκλογων. Ελπίζω να μην μου κανουν καμια πουστια κ δν ξεκινήσουν τα μαθήματα.Όχι τιποτα αλλο εδωσα κ προκαταβολή στην εγγραφη...

aerospace

# 30 στις 21/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όπως πολύ σωστά προείπε ένας συνδύκτιος, οι ισχυρές οικονομίες δεν χτίζονται από τη μια μέρα στην άλλη. Χώρες όπως Αγγλία και Γαλλία, μετά τη βιομηχανική επανάσταση, με τόση τεχνογνωσία και τόσο προηγμένοι τεχνολογικά σε σχέση με τις άλλες χώρες που ήταν ακόμη στις "σπηλιές", όπως επίσης και χώρες της μέσης ανατολής που, έπιανες μια πέτρα, τη χτυπούσες στο έδαφος και τιναζόταν ο μαύρος χρυσός λες και υπήρχε μπεκ μες στο έδαφος, έκαναν χρόνια για να χτίσουν τις οικονομίες τους.

Το να καταστρέψεις μια οικονομία βέβαια είναι πανεύκολο. Δες κυβέρνηση του ΠΑΣΟΝΔ τα τελευταία 5 χρόνια. Εγώ να κυβερνούσα, τόσο χάλια δεν θα τα κατάφερνα.

Μην περιμένεις θαύματα τα επόμενα 4 χρόνια. Με κανένα κόμμα, είτε με αυτοδυναμία είτε όχι, δημοκρατικό ή πραξικοπηματικό. Μηδενός εξαιρουμένου. Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να αρχίσουν να ανεβαίνουν κάπως οι δείκτες. Λογικά να το δεις, μετά από κάποια ύφεση (ειδικά αν μιλάμε για μεταπολεμική ύφεση άνω του 6% που φτάσαμε να έχουμε) ακολουθεί η ανάπτυξη. Αλλά αυτό δεν θα φανεί στην καθημερινότητά μας. Ή αν προτιμάς θα φανεί απειροελάχιστα.

Προσπάθησε, το πως δεν το ξέρω, να είσαι εσύ από τους τυχερούς που θα αποκατασταθούν.

aerospace

# 31 στις 21/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τώρα όσον αφορά τα περί ανεργίας, συμφωνώ 100% μαζί σου. Γιατί κι εγώ υπήρξα άνεργος, και ξέρω το συναίσθημα να σε κοιτούν όλοι λες και είσαι κανένα βδέλυγμα. Ένας άχρηστος. Είσαι που είσαι χάλια ψυχολογικά έχεις και τον κάθε βυσματία, τον κάθε δημόσιο υπάλληλο, τραπεζικό υπάλληλο, ή άλλους που τους βόλεψαν οι μπαμπάδες τους σε εταιρίες που δούλευαν, γιατί τους χρωστούσαν χάρη κλπ κλπ, να σε κοιτούν υπεροπτικά.

Να μιλάν τώρα αυτοί για σένα. Να σε κατηγορούν που είσαι άνεργος. Φαντάσου.

Όσον αφορά την περίπτωσή μου βέβαια., όταν μου ήρθε η επιστολή αποδοχής για ένα διδακτορικό, της ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΟΥ παρακαλώ από ένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας, έσκασαν από το κακό τους. Το βούλωσαν μια και καλή. Δεν ξέρουν τι τους φταίει στην κυριολεξία.

Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν βέβαια, αλλά αυτές οι κατηγορίες ανθρωποειδών, τουλάχιστον πριν ακοκτήσουν προυπηρεσία, στο εξωτερικό δεν είχαν καμιά ελπίδα. Αλλά όσο υπάρχει η Ελλαδίτσα, γνωστοί, βύσματα, μόρια, άτομα κουαρκ κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο για το δημόσιο, τρώνε ψωμί και κοιτούν υπεροπτικά τους ανέργους.

__mikeman

# 32 στις 21/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 2.025

Ρε γμτ, είναι που πλέον η μισή Χρυσή Αυγή είναι στη φυλάκα...

Πριν μερικούς μήνες, πήγαινες σε ένα απο τα εκατοντάδες "εκλογικά κέντρα" που άνοιγαν(με ποιανού χρηματοδότηση??), έριχνες ένα σκουπισματάκι, μοίραζες κανα φυλλαδιάκι, έ, έδερνες και κανα πακιστανό που και που, και έπεφτε το χαρτζιλίκι...

Τι να γίνει...

naughtyM

# 33 στις 22/1/2015
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Ναι ναι ναι! Συμφωνω με τα χίλια!

Οχι τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Φυσικά και προτιμώνται οι γνωστοί...πάντα γινόταν. 

Το βιογραφικό παιζει τεράστιο ρόλο! ΤΕΡΑΣΤΙΟ!
Οταν ένας εργοδότης παίρνει για μια ανοιχτή θέση εργασίας πάνω απο 500 βιογραφικά πρέπει για να σε επιλέξει έστω για μια συνέντευξη να έχεις "κάτι" να του δείξεις μέσω του βιογραφικού σου.
Δεν είναι μόνο η μορφή (πχ europass) είναι τα πάντα. Ο τρόπος σύνταξης, ο τρόπος γραφής.

Αν το βιογραφικό σου δε λέει "τίποτα" -κ το τίποτα δεν αφορά μόνο σπουδές και επαγγελματική εμπειρία- τότε δε θα χτυπήσει το τηλέφωνο.

Στη συνέντευξη επίσης...αυτοπεποίθηση! Να ακους καλά τι σου λένε και να προσαρμόζεις τη συμπεριφορά σου ανάλογα.

Εγω ας πουμε τυχαίνει να μπορώ να καταλάβω τι θέλει να ακούσει ο εργοδότης (να ναι καλα η ψυχολογία, το marketing και τα promos) και να προσαρμόζω τη γλώσσα του σώματος μου, αυτά που λέω κ το τρόπο μου με βάση αυτό που ψάχνουν.

Ναι, να είσαι ο εαυτός σου...αλλά ο χώρος εργασίας θέλει διπλωματία και όχι κλάψα ή παραίτηση.
Ευκολα δεν είναι σε καμία περίπτωση...αλλά αν μάθεις να ελίσσεσαι σωστά, να κάνεις γνωρίμιες και να έχεις αυτιά και μάτια ανοιχτά...δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις στο "ράφι".

Και φυσικά...να ΜΗ σταματήσεις αν ψάχνεις παντού! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από IM___

Λοιπόν ΚονςιδερΜεΓκονε πρόσεξε πως έχουν τα πράγματα.

Εσύ λοιπόν μόχθησες, διάβασες, σπούδασες, απέκτησες ένα επίπεδο μόρφωσης όσον αφορά το αντικείμενο που επέλεξες. Γνωρίζεις λοιπόν πράγματα γύρο από αυτό, όμως, την εργασιακή εμπειρία και όχι μόνο, δεν την αποκτάς στο πανεπιστήμιο.

Ένας καθηγητής marketing (τεχνικές πωλήσεων) μας είπε το εξής: «Για να καταλάβεις τι θέλει ο πελάτης, θα πρέπει να φορέσεις τα παπούτσια του».

Σχετικά με τα βιογραφικά, μεγάλο ρόλο, πέρα από τις συγκυρίες, παίζει το τρόπος σύνταξής του. Στη συνέντευξη παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, όπως η γλώσσα του σώματος (κατά κύριο λόγο). Γενικά το βιογραφικό φαντάσου το σαν ενημερωτικό φυλλάδιο εταιρίας πωλήσεων. Στη συνέντευξη (όπως και με το βιογραφικό) προσπαθείς να πουλήσεις τον εαυτό σου. Να αποδείξεις στον εργοδότη ότι αξίζει να επενδύσει σε σένα.

Θα σου πω ένα κλασσικό παράδειγμα με την περίπτωσή μου. Μην έχοντας κι εγώ εργασία και για να μην κάθομαι, ξεκίνησα ένα σεμινάριο (όχι επιδοτούμενο). Εκεί γνώρισα μια κυρία, η οποία ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος σε εταιρεία. Είχε ενθουσιαστεί με τις όποιες γνώσεις και επιδώσεις μου και μου πρότεινε να εργαστώ στην εταιρεία τους. Όμως, όταν έμαθε το επίπεδο σπουδών μου, απογοητεύτηκε, καθώς η εταιρεία ζητούσε για τη θέση, άτομο που θα είχε τελειώσει τουλάχιστον ΙΕΚ.

Κοίταξε λοιπόν να βελτιωθείς, να δικτυωθείς, ενημερώσου, παρακολούθα κανά σεμινάριο και προσπάθησε να εκμεταλευτείς την οποιαδοίποτε ευκαιρία.

Don't forget to fall in love with yourself first...

silver80

# 34 στις 22/1/2015
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει προοπτική να μειωθεί αισθητά η ανεργία στο κοντινό μέλλον, είτε πάρει την κυβέρνηση ο Αλέξης, είτε όχι.

Το σίγουρο είναι πως κάποια στιγμή θα αρχίσει να μειώνεται, σε 1, 2,... 5 χρόνια. Αλλά το μείζων θέμα δεν είναι αυτό, το σημαντικότερο είναι αν και πότε θα ανέβουν οι μισθοί και πόσο θα ανέβουν. 

Σήμερα ακόμα και να βρει κάποιος δουλειά, αν αμείβεται με 400-500€ θα φυτοζωεί. Για οικογένεια δεν το συζητάω, και να εργάζονται και οι δύο, πάλι δεν  φτάνουν για να ζήσουν ανθρώπινα, θα γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω, που τα παιδιά παρατούσαν το σχολείο για να βρούνε δουλειά και να συνεισφέρουν στο σπίτι.

Άρα, ζοφερό το βλέπω το μέλλον στην Ελλάδα, εκτός αν κάτι γίνει και αλλάξει άρδην η οικονομική κατάσταση.

Η μόνη λύση για έναν νέο άνθρωπο, είναι να κάνει κάτι δικό του, όχι μόνο για ξεφύγει απ' την ανεργία, αλλά για να μπορεί να εξασφαλίσει ένα καλό βιοτικό επίπεδο. Ασφαλώς αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο, ένα τέτοιο εγχείρημα προϋποθέτει να διαθέτει κάποιος κεφάλαιο, γνωριμίες, τύχη και φυσικά οι πιθανότητες να του βγει είναι λίγες.

Enikos

# 35 στις 22/1/2015
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 19.868

Αφτο, που βγαζουμε απο μεσα μας, τα προβληματα μας, κατι λιγο πριν τις εκλογες...

Ειναι καλυτερο και απο τα σχολια, της επομενης των εκλογων.

Μονο που το πρωτο γινεται σε καπως σοφιστικε κουβεντουλες, ενω το δευτερο κατευθειαν απο τις λαικες, με την Λουκα να πετιεται και ολοι μαζι να καταργιουνται...ποιον? (ο Τσιαμτσικας εχει ειδικοτητα στην καλυψη αυτων των "γεγονοτων". Ζει αυτος?).

Αυτους που ψηφισαν! Οι οποιοι εντελως τυχαια, ειναι οι...αλλοι και αγνωστοι σε εμας!

Καλο βολι λοιπον και βοηθεια μας!

Στα κολυβα, μην ξεχασετε να καλεσετε πολυ κοσμο...ας ειναι και αγνωστοι, πιανουν και αφτονωνε τα συλληπητηρια...

sotos-1

# 36 στις 22/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από silver80

Σήμερα ακόμα και να βρει κάποιος δουλειά, αν αμείβεται με 400-500€ θα φυτοζωεί. Για οικογένεια δεν το συζητάω, και να εργάζονται και οι δύο, πάλι δεν  φτάνουν για να ζήσουν ανθρώπινα

Κι όμως,υπάρχουν πολλοί των 400-500 ευρώ που παντρεύονται.Εδώ άνεργοι παντρεύονται και κάνουν και παιδιά μάλιστα.Τί να πω,αν το 'λίπος' από γονεις/πεθερικά αντέχει να τους ταίζει,καλά κάνουν.Φαίνεται ότι η ανάγκη για γάμους,γλέντια,πατρότητα και μητρότητα είναι μεγαλύτερη από το άγχος του πώς θα τα βγάλουν πέρα.

eyaggelos2

# 37 στις 22/1/2015
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 944

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από sotos-1

Κι όμως,υπάρχουν πολλοί των 400-500 ευρώ που παντρεύονται.Εδώ άνεργοι παντρεύονται και κάνουν και παιδιά μάλιστα.Τί να πω,αν το 'λίπος' από γονεις/πεθερικά αντέχει να τους ταίζει,καλά κάνουν.Φαίνεται ότι η ανάγκη για γάμους,γλέντια,πατρότητα και μητρότητα είναι μεγαλύτερη από το άγχος του πώς θα τα βγάλουν πέρα.

καλα κανουν, και παντρευονται, τα παιδια χρειαζονται μονο ενα πιατο φαγητο και καλη τυχη για να μεγαλωσουν. ετσι μεγαλωσαμε και εμεις και αν οχι ακριβως εμεις, οι γονεις μας και οι παππουδες μας

quattro

# 38 στις 22/1/2015
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 2.147

...Όσοι  έχουν κάτσει μπροστά σε μια Φωτιά...Και έχουν κοιτάξει ,μόνο , τις φλόγες..Πιθανότατα έχουν απορροφηθεί  σε μια νοητική περιπλάνηση και δεν έχουν αντιληφθεί ,ποτέ , το τι ακριβώς συνέβαινε γύρω τους...Ας καταθέσω μια - δυό εμπειρίες , μπας και κάποιος δει και πιο ευρύτερα τον κόσμο...Εκπαιδευτικός ..Δεν είμαι...Να αποκτώ γνώσεις Αλλά και να αμοίβομαι για αυτές ( μεταδίδοντάς τες ) μου συνέβη στο "ψάξε - ψάξε"...Πιο συγκεκριμένα ,στα τέλη της 10εατίας 90  ,βρήκα Αμερικάνικο ιστότοπο ,που έδινε αμοιβή ( μείον φόρο ,μείον ενοίκιο χρήσης ) για να κάνεις login και να δίνεις απλές οδηγίες σε τομείς (που μετά από απλή εξέταση διαδικτυακά ) μπορούσες να είχες πετυχημένες βοήθειες σε πράγματα που εσύ είχες γνώση και κάποιοι ( πάαααρα πολλοί ) πλήρωναν για να αποκτήσουν..online,,,Καλή φάση...Εύκολο χρήμα..Ελεύθερο ωράριο και καμία δέσμευση !...Καμιά δεκαριά χρόνια αργότερα , με "έψησε" κάποιος φίλος να μπούμε για κάποιο μεταπτυχιακό διαδικτυακά , προκειμένου να γίνουμε μέλη των πρωτοεμφανιζόμενων ,τότε , παγκόσμιων διαδικτυακών ιδρυμάτων , όπου είτε σαν τεχνικοί σύμβουλοι ( βοηθοί ) είτε και με έδρα ,να ενταχθούμε σε αυτά ( απασχολούσαν χιλιάδες εκπαιδευτικούς σε πάρα πολλές χώρες )...Και εκεί ,Καλή φάση..Μικρή ( για τότε ) επένδυση..Κεφάτη παγκόσμια παρεΐτσα..Online...Και πραγματικά , αρκετά υψηλές αμοιβές ...Αν και λόγω προσωπικών θεμάτων ,δεν ολοκλήρωσα την ένταξη , Από τους υπόλοιπους στην ομάδα , Ξέρω ότι δρέπουν καρπούς και ζουν αξιοπρεπώς με πολύ κέφι και έμπνευση ,αλλά και μεγάλες επιτυχίες στους μαθητές τους...Πρόσφατα , τώρα ,..Το καλοκαίρι...Συνάντησα συνταξιούχο φιλόλογο ...Με τέλεια γνώση γερμανικής γλώσσας ( και φιλολογίας γερμανικής ) , Να ποτίζει έναν κήπο σε ένα νησάκι στο Ιόνιο...Και να διακόπτει μια κουβέντα..Γιατί...Είχε Μάθημα Online σε Γερμανούς Φοιτητές της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας ( μέσω skype ) Με εξαιρετικά ελκυστικές αμοιβές σε "λογαριασμούλη" γερμανικής τράπεζας !!!...Μένω σε αυτές τις αναφορές..Ελπίζω να δει κανείς ότι στα Μαθηματικά μάθαμε ότι "Ένα Πρόβλημα Υπάρχει μέχρι να το λύσεις ή να το αφήσεις πίσω σου.."...Και για όσους δεν γνώρισαν τον παλαιό τρόπο να φτιάχνεις ψωμί ( όπου έπρεπε να καθαρίσεις στο κόσκινο το αλεύρι από ότι μπορεί να είχε μέσα..) Υπήρξε η λαϊκή ρήση " Όποιος..Δεννν Θέλει να Ζυμώσει...Πέντε μέρες Κοσκινάει..¨"..

silver80

# 39 στις 23/1/2015
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος

Σαφώς υπάρχουν, αλλά κάποιοι στιγμή το ''λίπος'' θα τελειώσει...άσε που δεν έχουν όλοι πλάτες...

Τώρα αν ένα ζευγάρι μπορεί να συντηρήσει οικογένεια με μηνιαίο εισόδημα 800-1000 ευρώ (χωρίς βοήθεια), θα σου πω ότι μπορεί, αλλά θα φυτοζωεί όπως ανέφερα παραπάνω...

Προφανώς και κάποιοι πορεύονται με την ρήση ''έχει ο θεός''...

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από sotos-1

silver80

# 40 στις 23/1/2015
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος

Προφανώς υπάρχουν ορισμένοι δραστήριοι, τυχεροί, έξυπνοι άνθρωποι, που βρίσκουν εναλλακτικούς τρόπους όπως ο παραπάνω για να βγάλουν εύκολα χρήματα, σαφώς θα υπάρχουν και άλλοι παρόμοιοι τρόποι.

Το κακό είναι πως δεν γίνεται όλοι ή έστω η πλειονότητα να καλυφθεί έτσι.

Η λύση όπως την θέτεις, αφορά λίγους...ελάχιστους...οι υπόλοιποι και να θέλουν να ζυμώσουν, δεν βρίσκουν αλεύρι για κοσκίνισμα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από quattro

...Όσοι  έχουν κάτσει μπροστά σε μια Φωτιά...Και έχουν κοιτάξει ,μόνο , τις φλόγες..Πιθανότατα έχουν απορροφηθεί  σε μια νοητική περιπλάνηση και δεν έχουν αντιληφθεί ,ποτέ , το τι ακριβώς συνέβαινε γύρω τους...Ας καταθέσω μια - δυό εμπειρίες , μπας και κάποιος δει και πιο ευρύτερα τον κόσμο...Εκπαιδευτικός ..Δεν είμαι...Να αποκτώ γνώσεις Αλλά και να αμοίβομαι για αυτές ( μεταδίδοντάς τες ) μου συνέβη στο "ψάξε - ψάξε"...Πιο συγκεκριμένα ,στα τέλη της 10εατίας 90  ,βρήκα Αμερικάνικο ιστότοπο ,που έδινε αμοιβή ( μείον φόρο ,μείον ενοίκιο χρήσης ) για να κάνεις login και να δίνεις απλές οδηγίες σε τομείς (που μετά από απλή εξέταση διαδικτυακά ) μπορούσες να είχες πετυχημένες βοήθειες σε πράγματα που εσύ είχες γνώση και κάποιοι ( πάαααρα πολλοί ) πλήρωναν για να αποκτήσουν..online,,,Καλή φάση...Εύκολο χρήμα..Ελεύθερο ωράριο και καμία δέσμευση !...Καμιά δεκαριά χρόνια αργότερα , με "έψησε" κάποιος φίλος να μπούμε για κάποιο μεταπτυχιακό διαδικτυακά , προκειμένου να γίνουμε μέλη των πρωτοεμφανιζόμενων ,τότε , παγκόσμιων διαδικτυακών ιδρυμάτων , όπου είτε σαν τεχνικοί σύμβουλοι ( βοηθοί ) είτε και με έδρα ,να ενταχθούμε σε αυτά ( απασχολούσαν χιλιάδες εκπαιδευτικούς σε πάρα πολλές χώρες )...Και εκεί ,Καλή φάση..Μικρή ( για τότε ) επένδυση..Κεφάτη παγκόσμια παρεΐτσα..Online...Και πραγματικά , αρκετά υψηλές αμοιβές ...Αν και λόγω προσωπικών θεμάτων ,δεν ολοκλήρωσα την ένταξη , Από τους υπόλοιπους στην ομάδα , Ξέρω ότι δρέπουν καρπούς και ζουν αξιοπρεπώς με πολύ κέφι και έμπνευση ,αλλά και μεγάλες επιτυχίες στους μαθητές τους...Πρόσφατα , τώρα ,..Το καλοκαίρι...Συνάντησα συνταξιούχο φιλόλογο ...Με τέλεια γνώση γερμανικής γλώσσας ( και φιλολογίας γερμανικής ) , Να ποτίζει έναν κήπο σε ένα νησάκι στο Ιόνιο...Και να διακόπτει μια κουβέντα..Γιατί...Είχε Μάθημα Online σε Γερμανούς Φοιτητές της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας ( μέσω skype ) Με εξαιρετικά ελκυστικές αμοιβές σε "λογαριασμούλη" γερμανικής τράπεζας !!!...Μένω σε αυτές τις αναφορές..Ελπίζω να δει κανείς ότι στα Μαθηματικά μάθαμε ότι "Ένα Πρόβλημα Υπάρχει μέχρι να το λύσεις ή να το αφήσεις πίσω σου.."...Και για όσους δεν γνώρισαν τον παλαιό τρόπο να φτιάχνεις ψωμί ( όπου έπρεπε να καθαρίσεις στο κόσκινο το αλεύρι από ότι μπορεί να είχε μέσα..) Υπήρξε η λαϊκή ρήση " Όποιος..Δεννν Θέλει να Ζυμώσει...Πέντε μέρες Κοσκινάει..¨"..

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε