Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ανεργία-Υπάρχει τελικά σωτηρία στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

kritikos_1984

# 61 στις 27/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 120
'Aρεσαν+: 0%

Μα δεν τους κατηγορώ φυσικά επειδή βολεύτηκαν. Εφόσον μπορούσαν καλά έκαναν απο την μεριά τους. Απλά θέλω να τονίσω ότι δεν ήταν και όλοι της σκληρής εργατιάς ντε και καλά κι εμείς είμαστε οι καλομαθημένοι. Αυτό έχει γίνει λίγο κλισέ σήμερα και το λένε πολλοί κι είναι λάθος.

Εσύ μιλάς όμως για περίπτωση όπου και να ήθελε δεν μπορούσε να στηρίξει η γιαγιά σου τον πατέρα σου γιατί αντιμετώπιζε μεγάλες δυσκολίες, οπότε προφανώς δεν θα πρεπε να την επιβαρύνει. Και σήμερα υπάρχουν αυτές οι καταστάσεις και εννοείται το παιδί πρέπει να βοηθάει τον γονιό και όχι το αντίστροφο..Εγώ όμως δεν μιλάω για τέτοια περίπτωση. Με  πολλούς πάντως απο την γενιά του πατέρα μου που πέρασαν εκείνα τα χρόνια στο πανεπιστήμιο δεν ήταν έτσι τα πράγματα, οι πιο πολλοί ξεκίνησαν μετα το πανεπιστήμιο και τον στρατό να δουλεύουν, δηλαδή στα 26+...Ε μέχρι τότε μάντεψε ποιος τους στήριζε. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από naughtyM

Ελα βρε Κρητικέ. Υπερβάλλεις.
Καταρχήν...ας μη βάζουμε όλους τους 55ηδες στο ίδιο τσουβάλι και όλους τους 25αρηδες αντίστοιχα.

Δε μπήκαν όλοι στο δημόσιο-παρόλο που υπήρξαν πάρα πολλοί που βολεύτηκαν.
Αλλα εδώ μιλάμε για άλλου είδους βόλεμα έτσι;

και σένα φίλε μου αν σήμερα ερχόταν κάποιος θείος σου(πχ) και σου έλεγε ότι μπορείς να μπεις στο δημόσιο, στη τάδε θέση, με το τάδε μισθο και να είσαι χαλαρός...το πιθανότερο να μην το αρνιόσουν. Ας μη κοροιδευόμαστε.

Στην εποχή των γονιών μας...ντρεπόντουσαν να ζητησουν (οι περισσότεροι) λεφτά απο τους γονείς του.
Μάλιστα απο μια ηλικία και μετά, εκείνοι τους ταίζαν.
Εμένα ο πατέρας μου πήγε φαντάρος και στις άδειες του δουλευε και τα ε΄δινε στη μανά του -η οποία ήταν χήρα με αλλα 4 παιδιά. Ούτε δραχμή δεν είχε πάρει τότε, στους 36 μήνες που ήντα στο φανταρικό.

Οποτε μη συγκρίνουμε εκεινες τις εποχές με τις σημερινές. 

Οσο για τη δουλεια που περιεγραψες, ναι. σαφεστατα ειναι πολύ κοινό παραδειγμα. Εκει μετράς απλα.
Το να δουλευεις για 250 με το ζόρι, 60 ωρες τη βδομάδα προφανώς δε σε συμφέρει/
Σαφέστατα πλέον η εκμετάλλευση πηγαίνει σύννεφο και είναι στο χέρι του καθενός αν θα το υποστεί ή όχι.
Και εγώ στη προηγουμενη εργασία μου δούλευα 13-15 ώρες τη μέρα. 6 μέρες την εβδομάδα, υπεύθυνη θέση, όρθια και στ τρέξιμο όλες τις ώρες.
Πολύ καλός μισθος αλλά την άφησα. Εκανα την επιλογή μου-και ποτέ φυσικά δε το μετάνιωσα.

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι το οικονομικό μερος της ζωής μας θέλει οργάνωση -και πρόβλεψη συχνά, οση μπορούμε.

Τόσοι νέοι παντρεμένοι. Ο μπαμπας πληρώνει το γάμο, πληρώνει τη κλινική, πληρώνει μηνιαία τα έξοδα του γιου κ της νύφης, τσοντάρει συνεχώς για το παιδί, μαγειρεύουν σχεδόν καθημερινά για τη νύφη -γιατί δε προλαβαίνει.
Και αυτό πότε τελειώνει;

Ετσι εισαι ανεξάρτητος; Ωριμος; Μαθαίνεις τη ζωή; Ζορίζεσαι; Α, μπα.

Ξέρεις ότι έχεις τις πλάτες του μπαμπά. 

Ε, μα πόσο να αντέξουν κ αυτές οι πλάτες...

naughtyM

# 62 στις 27/1/2015
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Τι να σου πω Κρητικέ...
Δε μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα για εκείνη την εποχή.
Δε ζούσα, οπότε καταλαβαίνεις...

Απλά βλέποντας συχνά γύρω μου, παρατηρώ πραγματα καλομαθημένη ιδιοτροπία.
Οχι, αδικαιολογητα βεβαια. Είμαστε η γενιά του "ναι". ΠΟυ δεν ήταν κακό...απλά, μας δυσκολεύει περισσότερο στη πράξη και κάποιες συμπεριφορές εγώ προσωπικά δε τις θεωρώ ότι καλύτερο.

sotos-1

# 63 στις 27/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από kritikos_1984

Κι εγώ πιστεύω ότι αν ο άντρας δεν βγάζει 8-9 κατοστάρικα στην χειρότερη, ειδικά αν είναι πάνω απο 30, δύσκολα θα έχει και ο ίδιος αυτοπεποίθηση για γάμο και παιδιά. Αλλά και η γυναίκα μόνο με τα 500 χωρίς καμία στήριξη απο τους δικούς της χλωμό το βλέπω...Εκτός αν βρει κάποιον με 1500+ που είναι πολυ λίγοι πλεον 30ρηδες. Και όποιος είναι φραγκάτος θα θέλει αυτήν δηλαδή και θα θέλει γάμο? Και θα ταιριάζουν οπωσδήποτε?

Πάντως η αλήθεια είναι ότι κι εγώ βλέπω νεαρούς με 500 που πάνε για γάμους και στηρίζονται απο τους δικούς τους όπως λέει η naughtyM.

Η αυτοπεποίθηση δεν εξαρτάται μόνο απ'το εισόδημα αλλά και την αποδοχή που έχει κάποιος στις γυναίκες.Υπάρχουν αυτοί που βγάζουν 1000+ ευρώ,με καλές θέσεις αλλά στα γκομενικά είναι μηδέν και υπάρχουν κι αυτοί που δεν έχουν μία αλλά έχουν πάντα γκόμενα βρέξει χιονίσει.

Η γυναίκα είναι πιο εύκολο να ζητήσει και να πάρει στήριξη απ'τους δικούς της εαν βρεθεί σε δυσκολία ενώ εμάς τεμπέληδες θα μας ανεβάζουν,χαραμοφάηδες θα μας κατεβάζουν.

hopito

# 64 στις 27/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Naughty με συγχωρείτε που επεμβαίνω αλλά νομίζω ότι το προσεγγίζεις πολύ επιδερμικά το ζήτημα κ αυτό προέρχεται μάλλον από το γεγονός πως νιώθεις πως τα έχεις καταφέρει μόνη σου παρά τις δύσκολες συνθήκες και μπράβο σου είσαι αξιέπαινη!!

Δυστυχώς όμως οι παράγοντες είναι πολλοί κ δεν έχουν να κάνουν μόνο με τη θέληση του καθενός να βρει δουλειά γιατί πίστεψέ με μειοψηφία είναι τα άτομα που θέλουν να απλώνουν το χέρι στους γονείς κ να λένε "ξερεις σήμερα θέλω να πάρω σερβιέττες δώσε μ λεφτά" ή κάτι αντίστοιχο.

Επιγραμματικά να αναφέρω πως υπάρχουν επαγγέλματα που λόγω της κρίσης έχουν πεθάνει κυριολεκτικά και στα οποία αν εργάζεσαι για να καταφέρεις να ζεις από αυτά θα πρέπει να γίνεις ο καλύτερος από τους καλύτερους κ ο σκληρότερος από τους σκληρότερους π λέει κ ο σκρουτζ μακ ντακ. Πόσοι θα γίνουν οι καλύτεροι? όλοι δεν μπορούν, όσοι δεν μπορούν θα αναζητήσουν κάτι άλλο όμως αντίστοιχα επειδή οι θέσεις είναι περιορισμένες κάποιος θα μείνει εκτός όπως πολύ σωστά το έθεσε ο Μάικ. Επίσης τίθεται το ζήτημα του κατά πόσο δουλεύεις για την ψυχή της μάνας σου ή για να βιοπορίζεις, τουτέστιν 12 ωρες/ημέρα για 300 ευρώ. Ούτε όλοι μπορούν να δουλέψουν σε μάρκετινγκ κλπ.

Τώρα, ως προς το θέμα των προσόντων πάλι υπάρχει ανισότητα, που εκκινεί από το ότι όντως τις προηγούμενες δεκαετίες υπήρχαν χρήματα κ οι γονείς στήριξαν τα παιδιά τους επενδύοντας στην μόρφωσή τους που δεν είναι μόνο ένα βασικό πτυχίο αλλά κ 2-3 ξένες γλώσσες κ υπολογιστές κλπ φυσικά είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιους άλλους. Επίσης, τα σεμινάρια κοστίζουν κ δεν είναι όλες οι πόλεις όπως η αθήνα. φυσικά κ δεν είναι το ίδιο εύκολο για κάποιον που ζει σε ένα μικρό αστικό κέντρο να δαπανεί χρήματα για περαιτέρω εξειδίκευση. Η μόρφωση κ τα εφόδια είναι επένδυση πλέον γιαυτό καλό θα είναι προτού μιλήσουμε για βολέματα κ γονείς να σκεφτούμε ότι κ αυτά π ήδη έχουμε κάνει ή καταφέραμε από γονείς προήλθαν..Κάποιοι γονείς που έδωσαν περισσότερα ουσιάστικα βοήθησαν τα παιδιά να απογαλακτιστούν συντομότερα. Ακόμη δεν γίνεται αυτοί οι τόσο βολεμένοι νέοι βγαίνοντας έξω να απορροφώνται ενώ εδώ ήταν του πεταματού...

Σε μια εποχή που οικογένειες μεσήλικων συντηρούνται από ηλικιωμένους γονείς καταλαβαίνεις πως το πρόβλημα είναι πρακτικό κ όχι μόνο νοοτροπίας. Δυστυχώς η ελλάδα ζούσε κατά κύριο λόγο από τον τριτογενή τομέα γιαυτό τώρα βιώνουμε αυτές τις καταστάσεις.

Πάντα θα βρίσκεις κ κάποιους που τα καταφέρνουν όμως αν η γενική εικόνα είναι νοσηρή μάλλον υπάρχει θέμα..

Όσο για το γάμο, σε κοινωνικό επίπεδο θεωρώ πως είναι πολύ όμορφο να βλέπεις ότι ο θεσμός της οικογένειας διατηρείται κ ότι υπάρχει αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών.

ΥΓ. Κάτι τελευταίο, θεωρώ λίγο άσχημη αυτή τη διασπαστική νοοτροπία (το διαίρει κ βασίλευε) που επικρατεί λόγω του καπιταλιστικού συστήματος..

naughtyM

# 65 στις 27/1/2015
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Hopito μου

Δε διαφωνώ σε όλα αυτά...και ούτε θέλω να πιστευω πως ισχύει εένας κανόνας καθολικά.

Εξέθεσα μια πολύ συγκεκριμένη μεριά του προβλήματος που δεν έχει να κάνει μόνο με την ανεργία αλλά και τη νοοτροπία. 

Είναι πολύπλευρο το θέμα, σιγουρα...και θέλει τεράστια συζήτηση.

Οσον αφορά τα πτυχία, θέλω να σου πω πως εμπειρικά (όχι απαραίτητα απο προσωπική μου εμπειρία αλλα φιλών, συγγενών κτλ) δε βλέπω πως τα πολλά προσόντα κάνουν τόση διαφορά τελικά.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των νέων έχουν τελειώσει ΑΕΙ, ξέρουν 2 ξένες γλώσσες και υπολογιστές. 
Και έστω ένα σεμιναριακι να έχουν κάνει-μικρό ή μεγάλο.
Γι αυτό λοιπον και υπάρχει τεράστιος, μα τεράστιος ανταγωνισμός.

Εκει κρίνεται το πως θα παίξεις το "παιχνίδι". Ηδη απο το βιογραφικό σου.

Εγώ αυτό λέω...και δε νομίζω να το βλέπω τόσο επιδερμικά  -ούτε θεωρώ ότι έχω καταφέρει κάτι παρεπιπτόντως  

Παράθεση:
Σχόλιο # 64 από hopito

Naughty με συγχωρείτε που επεμβαίνω αλλά νομίζω ότι το προσεγγίζεις πολύ επιδερμικά το ζήτημα κ αυτό προέρχεται μάλλον από το γεγονός πως νιώθεις πως τα έχεις καταφέρει μόνη σου παρά τις δύσκολες συνθήκες και μπράβο σου είσαι αξιέπαινη!!

Δυστυχώς όμως οι παράγοντες είναι πολλοί κ δεν έχουν να κάνουν μόνο με τη θέληση του καθενός να βρει δουλειά γιατί πίστεψέ με μειοψηφία είναι τα άτομα που θέλουν να απλώνουν το χέρι στους γονείς κ να λένε "ξερεις σήμερα θέλω να πάρω σερβιέττες δώσε μ λεφτά" ή κάτι αντίστοιχο.

Επιγραμματικά να αναφέρω πως υπάρχουν επαγγέλματα που λόγω της κρίσης έχουν πεθάνει κυριολεκτικά και στα οποία αν εργάζεσαι για να καταφέρεις να ζεις από αυτά θα πρέπει να γίνεις ο καλύτερος από τους καλύτερους κ ο σκληρότερος από τους σκληρότερους π λέει κ ο σκρουτζ μακ ντακ. Πόσοι θα γίνουν οι καλύτεροι? όλοι δεν μπορούν, όσοι δεν μπορούν θα αναζητήσουν κάτι άλλο όμως αντίστοιχα επειδή οι θέσεις είναι περιορισμένες κάποιος θα μείνει εκτός όπως πολύ σωστά το έθεσε ο Μάικ. Επίσης τίθεται το ζήτημα του κατά πόσο δουλεύεις για την ψυχή της μάνας σου ή για να βιοπορίζεις, τουτέστιν 12 ωρες/ημέρα για 300 ευρώ. Ούτε όλοι μπορούν να δουλέψουν σε μάρκετινγκ κλπ.

Τώρα, ως προς το θέμα των προσόντων πάλι υπάρχει ανισότητα, που εκκινεί από το ότι όντως τις προηγούμενες δεκαετίες υπήρχαν χρήματα κ οι γονείς στήριξαν τα παιδιά τους επενδύοντας στην μόρφωσή τους που δεν είναι μόνο ένα βασικό πτυχίο αλλά κ 2-3 ξένες γλώσσες κ υπολογιστές κλπ φυσικά είναι σε καλύτερη μοίρα από κάποιους άλλους. Επίσης, τα σεμινάρια κοστίζουν κ δεν είναι όλες οι πόλεις όπως η αθήνα. φυσικά κ δεν είναι το ίδιο εύκολο για κάποιον που ζει σε ένα μικρό αστικό κέντρο να δαπανεί χρήματα για περαιτέρω εξειδίκευση. Η μόρφωση κ τα εφόδια είναι επένδυση πλέον γιαυτό καλό θα είναι προτού μιλήσουμε για βολέματα κ γονείς να σκεφτούμε ότι κ αυτά π ήδη έχουμε κάνει ή καταφέραμε από γονείς προήλθαν..Κάποιοι γονείς που έδωσαν περισσότερα ουσιάστικα βοήθησαν τα παιδιά να απογαλακτιστούν συντομότερα. Ακόμη δεν γίνεται αυτοί οι τόσο βολεμένοι νέοι βγαίνοντας έξω να απορροφώνται ενώ εδώ ήταν του πεταματού...

Σε μια εποχή που οικογένειες μεσήλικων συντηρούνται από ηλικιωμένους γονείς καταλαβαίνεις πως το πρόβλημα είναι πρακτικό κ όχι μόνο νοοτροπίας. Δυστυχώς η ελλάδα ζούσε κατά κύριο λόγο από τον τριτογενή τομέα γιαυτό τώρα βιώνουμε αυτές τις καταστάσεις.

Πάντα θα βρίσκεις κ κάποιους που τα καταφέρνουν όμως αν η γενική εικόνα είναι νοσηρή μάλλον υπάρχει θέμα..

Όσο για το γάμο, σε κοινωνικό επίπεδο θεωρώ πως είναι πολύ όμορφο να βλέπεις ότι ο θεσμός της οικογένειας διατηρείται κ ότι υπάρχει αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών.

ΥΓ. Κάτι τελευταίο, θεωρώ λίγο άσχημη αυτή τη διασπαστική νοοτροπία (το διαίρει κ βασίλευε) που επικρατεί λόγω του καπιταλιστικού συστήματος..

Cusco

# 66 στις 28/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το ότι υπάρχει ανεργία ρε παιδιά δεν δικαιολογείται μόνο από την κρίση,αλλά κ από άλους παράγοντες κ δεν θεωρώ ότι φταίμε αποκλειστικά οι νέοι.Ειδικά της δικής μας ηλικίας...Γιατί το διάβασα σε μια απάντηση σας.
1)Οι σχολές στην Ελλάδα,είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ,έχετε δει να συνάδουν με την αγορά εργασίας?Εδω όχι μόνο τα κτίρια είναι του πεταματού,αλλά κ οι ίδιοι καθηγητές-των 3000 ευρώ για μισθό παρακαλώ,ο τρόπος εξέτασης κ ύλης,ακόμα κ τα άκυρα πανεπιστημιακά συγγράματα-έστω τα μισά δεν χρησιμευουν.Επίσης,δεν υπάρχει το κομμάτι της πρακτικής.Να σε βγάλει στην αγορά εργασίας έχοντας μια ιδέα κ μια προυπηρεσία για μετέπειτα.Κ δυστυχώς αν κ λιγάκι καλυτέρεψαν τα πράγματα τα τελευταία 3 χρόνια βάζοντας το ίντερνετ μέσα στις σχολές κ στις γραμματειακές διαδικασίες,όπως κ την πρακτική άσκηση,εμείς οι συγκεκριμένοι είμαστε σε μεταβατικό στάδιο ακόμα.
   Μπήκα σε μια σχολή που κάναμε τα πάντα στην αγενέστατη κ ανέραστη γραμματεία(μα πραγματικά όμως είναι σε όλες τις σχολές ίδιες,λες κ τους έχουν κάνει copy paste) κ ένα 5 ήταν υπέραρκετο έχοντας μια ύλη μισή με τον κάθε βλακάκο καθηγητή να ζητάει όχι ότι δεν μου είναι χρήσιμο,αλλά κ κάτι που αν δεν είχα κ την wiki δεν θα το μάθαινα ποτέ.Κ βρήκα άτομα ''φεύγοντας'' να κάνουν την πρακτική τους,να κάνουν εργασίες κ γενικά να μορφώνονται μέσα από το κοινό μας αντικείμενο πιο πολύ σε σχέση με μένα.Κ αυτό δυστυχώς επειδή είμαστε 2-5 χρόνια μεγαλύτεροι κ οι αλλαγές στο Ελλαδιστάν πάνε όπως μια χελώνα.Πραγματικά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού έχετε δει τι παίζει?Να τρίβουμε τα ματακιά μας είναι από το επίπεδο σπουδών κ γνώσης.Κ μην μου πει κανένας ας πήγαινες εσύ γιατί θα του πω πως δυστυχώς δεν είχα κ δεν έχω τα λεφτά αλλά προσωπικά αν μπορούσα να μην συμβιβαστώ με αυτό θα το έκανα κ δεν θα σάπιζα εδώ στην καλύτερη μου ηλικία.
  Ακόμη,να θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό κ αν δεν έχεις μπει σε παράταξη(για να πας κ Μύκονο κ σε κανένα τραπέζι) κ κυρίως αν δεν έχεις γίνει το τσιράκι του τάδε καθηγήτη δεν βρίσκεις προκοπή.Αρκεί βέβαια ότι τα δίδακτρα είναι εξεφτελιστικά,αν κ γνκ κάνουν καλύτερη δουλειά.Να κ κάτι καλό! Εδώ είχα φίλη κ συμφοιτήτρια που κράταγε το εγγόνι της κόρης της καθηγήτριας στο γραφείο με τις ώρες επειδή εκείνη είχε μάθημα.Τελικά τα τέτοια της πήρε κ το μεταπτυχιακό ούτε σε 10 χρόνια δεν το βλέπει.Τι να λέμε?!

2)Παλιά όταν κάποιος είχε ένα πτυχίο κ ήξερε Αγγλικά σε επίπεδο Lower ήταν υπέραρκετο για την οποιαδήποτε θέση,είτε με μέσο είτε όχι.Από εκεί που μπαίνανε στις σχολές 50 άτομα ανά έτος μπαίνουν πλέον έως κ 300.Ακόμα κ ο γιος του αγροτή σου λέει πως έχει δει τον πατέρα του να κουράζεται με αυτή την δουλειά(δεν την κατακρίνω προς θεού) κ γίνεται δικηγόρος έχοντας κάθε δικαίωμα στην μόρφωση,όπως όλοι μας.Σε μια χώρα,όπως η Ελλάδα που δεν υπάρχουν όχι θέσεις εργασίες αλλά κυρίως νέες θέσεις που θα απορροφηθούν όλοι αυτοί ΟΕΟ?!Κ βλέπεις κάτι μ@λ@κες του δημοσίου κ βολεμένους να πηγαίνεις για ένα χαρτί κ μόνο που δεν σε βρίζουν.Κ όλα αυτά γιατί δεν έχουν κάνει από τα υπουργεία τους (μέσα ) μια επιτροπή που να αξιολογούνται.Εδώ μέχρι κ πλαστά πτυχία βρέθηκαν κ εσύ που έχεις γ@μηθεί στο διάβασμα δεν είσαι άξιος να μπεις κ να πάρεις την θέση του άλλου.Ε όχι,να τους διώξουν όλους!Πραγματικά όλους.
  Έχουν ανοίξει 500 σχολές για να στηρίζονται τοπικές κοινωνίες που πραγματικά δεν έχουν κανένα λόγω ύπαρξης κ ορίστε πλέον που τις έκλεισαν αφού δεν το σηκώνει η τσέπη μας.
Επιπλέον,μια φίλη προσπαθεί να βρει δουλειά.Από τις 2.200 που έστειλαν παίρνουν τους 10 μου είπε.Πέρα το 1ο στάδιο της συνέντευξης είπε κ έχει κ δεύτερο.Ωστόσο της φάνηκε πολύ ωραία εμπειρία αλλά δε νομίζει πως θα την πάρουν.
3)Τα αφεντικά απ την άλλη το έχουν ξεφτιλίσει με το τι ζητάνε από τους υπαλλήλους τους κ οι μισθοί πέρα απ το ότι είναι εκ κυβερνήσεως του πεταματού,δεν σου προσφέρουν αυτά που δικαιούσαι όπως ένσημα,άδειες,ρεπό κ τον μισθό σου.Εδώ βάζουν γυναίκες να υπογράφουν να μην κάνουν παιδιά αλλιώς τις απολύουν,τι να λέμε?!Κ γενικά πατάνε πάνω στην ανάγκη σου.Κ δεν σου μιλάω για πολυεθνικές(πλέον μόνο αυτές έμειναν στην Ελλάδα) γιατί εκεί είναι ολόκληρα τέρατα κ με το δίκιο τους να ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια.Τρανταχτό παράδειγμα μια φίλη που τέλειωσε Οικονομικά στο Παπει,ξέρει τα Αγγλικά λες κ πραγματικά έχει τελειώσει Αγγλική Φιλολογία,πήρε μόνη της το ECDL επειδή έκατσε κ διάβασε ένα βιβλίο παλίο(αν κ πλέον όλοι ξέρουμε πάνω κάτω έστω τα βασικά),δεν είχε λέφτά να πληρώσει κ για μαθήματα εκεί πέρα από αυτό που λαμβάνεις μέρος κ πήρε τελικά την πιστοποίηση.'Οπως γενικά κάνει κι άλλα πολλά κ έχει κι άλλα προσόντα κ πιστοποιήσεις κ μεταπτυχιακά.Σε όσες συνεντεύξεις κ αν πήγε μου είπε πως ζήταγαν οικονομολό-λογιστή-γραμματεία κ συνεχίζεται το τρένο με τις παύλες.Κ άντε κάτσε εκεί κ άκου την κάθε μ@λ@κι@ που θα σε ρωτήσουν,άσχετα αν στο τέλος χάνεις τον χρόνο σου.Κ άντε να βρεις λεφτά να κάνεις σεμινάρια κ όλα αυτά που ζητάνε κ που δυστυχώς δεν τα έμαθες από την σχολή σου.Χα!
Εδώ ένας που είχε φροντιστήριο ζήταγε καθηγήτρια Αγγλικής έως 28 χρονών.Συν μεταπτυχιακό,συν τις αντίστοιχες πιστοποιήσεις των Αγγλικών(λες κ ο πανεπιστημιακός τίτλος που είχε ήδη δεν έφτανε),συν 10 χρόνια προυπηρεσία.Κ θα ήταν επιπλέον προσόν να ξέρει κι άλλες γλώσσες.Δλδ συγνώμη,πριν μπει στη σχολή έπρεπε να δουλεύει?!Κ όλα αυτά για ποιο λόγο για να παίρνει 5 ευρώ την ώρα που άντε κάτσε κ κοίτα πόσα είναι καθαρά από αυτό το ποσό κ πόσα για τα ένσημα σου.Να το βράσω πραγματικά!

Μπορώ να γράφω πραγματικά ώρες κ γενικά όλοι πάνω κάτω τα ξέρουμε όπως κ τους λόγους.Αλλά δεν θεωρώ πως όσοι νέοι έχουν γεμίσει τις καφετέρειες σημέρα είναι τεμπελόσκυλα κ πως θα έπρεπε να ντρέπονται επειδή κάθονται λόγω του ότι δεν βρίσκουν δουλειά πάνω σε αυτό που πρέπει κ πως έτσι είναι κ υποχρεωμένοι αν δεν ηθελαν να τους κολλήσει αυτή η ταμπέλα να βρουν οποιαδήποτε άλλη.Για να μην λένε οι γύρω πάντα.Κ ναι,απ το να δουλεύεις πάνω σε ένα αντικείμενο που δεν έχεις καμία επάφή ξεχνώντας αυτό που αγαπάς και από αυτό που έχεις σπουδάσει,γιατί είναι σίγουρα φυσικό επακόλουθο κάποια στιγμή,δεν υπάρχει κ νόημα να το κάνεις αν δεν έχεις πραγματική ανάγκη κ να πας να σε πηδάνε για ψίχουλα,ειδικά σήμερα.Ναι μεν,θα φτάσεις σε μια ηλίκια (βλ. 26) που δεν θα έχεις προυπηρεσία ή οι δουλειές που θα κάνεις θα είναι μηνών κ θα έχεις γενικά αρκετά προσόντα αλλά πάντα μα πάντα θα επανέρχονται όλοι οι παραπάνω λόγοι αν δεν γίνουν πραγματικά αλλαγές.Οπότε κάτσε καλύτερα σπίτι κ σπούδασε κι άλλο.Κάποια στιγμή όλοι θα βρουν αυτό που είναι...Κ τουλάχιστον όσοι μπορούν να φύγουν ας φύγουν-εγώ μαζί τους κ που κάθονται βουλιάζουν.Κ στην τελική γιατί να νοιαστούν για μια χώρα που δεν τους έχει προσφέρει?Γιατί να τους πιάσει το πατριωτικό τους?Ας βουλιάξει κι αυτή.Δεν με ενδιαφερεί.Εγώ προσωπικά όπως κ οι περισσότεροι μας πραγματικά δεν φταίνε.Αυτό δεν σημαίνει κ πως θα την πληρωσουμε κιόλας.
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο,αλλά έχω κ γω αγανακτήσει όπως όλοι μας.
Καλή συνέχεια!

kritikos_1984

# 67 στις 28/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος

Cusco θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα εκτός απο το ότι τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό σε επίπεδο ΓΝΩΣΕΩΝ είναι "να τρίβουμε τα ματάκια μας" . Σε κτίρια, εξοπλισμό και έρευνα είναι σίγουρα πιο μπροστά αλλά μην τα θεοποιούμε κιόλας. Δεν νομίζω ότι υπολείπονται σε γνώσεις οι "καλοί" απόφοιτοι των Ελληνικών πανεπιστημίων απο αυτούς των ξένων, μάλλον συμβαίνει το αντίθετο. Έχω παλιούς συμφοιτητές που κέρδισαν παγκόσμιες διακρίσεις σαν μεταπτυχιακοί/διδακτορικοί φοιτητές έξω. Και γενικότερα δεν έχω ακούσει κανέναν να ισχυριστεί ότι ζορίστηκε να προσαρμοστεί σε μεταπτυχιακό του εξωτερικού λόγω έλλειψης γνώσεων. Αντίθετα βοηθούσαν τους υπόλοιπους συναδέλφους τους απο άλλες χώρες οι υποίοι δεν είχαν το δικό τους υπόβαθρο. Ναι μεν σωστά διαμαρτυρόμαστε για την έλλειψη σύνδεσης των αει με την αγορά (στα τει υπάρχει υποχρεωτική πρακτική) , παρολαυτά 50,000+ απόφοιτοι βρήκαν εργασία έξω τα τελευταία 5 χρόνια και αρκετοί προτιμήθηκαν σε καλές θέσεις απο ξένους συναδέλφους τους. Αυτό κάτι λέει.

Αρέσει στο μέλος somebody961

Cusco

# 68 στις 28/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κρητικε,συμφωνω αλλα οπως κ να το κανεις ειναι καλυτερα εξω.Εξαλλου κακα τα ψεματα πρεπει/καλο θα ηταν κ καποια στιγμη να φυγεις για να δεις κ τι παιζει εκτος...αν θελεις να το τραβηξεις γυρω απ το αντικειμενο.Οποτε δν θεωρω οτι ειμαστε κ τοσο αξιοι στο επιπεδο εκπαιδευσης.Το οτι απ τις 15 σχολες πχ οι 5 θα ειναι καλες εδω,το πιστευω.Οπως κ στο οτι απ τους 25 φοιτητες οι 5 θα διαπρεψουν.Αν δεις τους υπολοιπους 15 ομως με μιση γνωση βγηκαν.Δες κ σε τι καταταξη μας εχουν παγκοσμιως.Χαμηλη! Εγω ομως η εσυ κ ο καθενας που ηταν συνεπης στα ονειρα του κ στις προτεραιτητες δεν ειναι κριμα να μην μπορει να δουλεψει τωρα?Γιατι?Τουλαχιστον να δουμε τι βλακειες θα κανει κ ο Τσιπρας...

kritikos_1984

# 69 στις 28/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος

Απο τους 25 φοιτητες θα διαπρεψουν οσοι ειχαν ενδιαφερον για το αντικειμενο και δεν πηγαν τυχαια. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και εξω. Απλως εξω με τα συστηματα εισαγωγης που εχουν ισως αποθαρρυνουν καποιον να παει να σπουδασει κατι που δεν του αρεσει αλλα και παλι υπαρχει το φαινομενο σε μερικους "να παρω ενα χαρτι να το εχω". Δεν ειναι θεμα ελλειψης γνωσεων απο την δουλεια που γινεται στα πανεπιστημια αυτο. 

Τωρα  για την καταταξη γενικα ειναι χαμηλη αλλα οχι τοσο χαμηλη οσο νομιζουμε. Απο τα 25 ΑΕΙ εδω (η οσα ειναι δεν θυμαμαι ακριβως) , υπαρχουν 5-6 στα τοπ 500 σε καποιες λιστες αξιολόγησης. Θα μου πεις η Αμερικη εχει 150+ στα τοπ 500...Ομως η Αμερικη εχει πανω απο 3500 πανεπιστημια/κολλεγια! Δεν ειναι ολα Harvard, Berkley, Yale, MIT κτλ. Κατι αντιστοιχο συμβαινει και με την Βρετανια που θεωρειται προτυπο στα πανεπιστημια. Μην νομιζεις οτι το μεσο επιπεδο ειναι τοσο υψηλο οπως στα τοπ πανεπιστημια που γνωριζουμε ολοι.

Εννοείται συμφωνώ όποιος δεν βρίσκει κάτι στον τομέα του εδώ να αναζητά έξω δουλειά...

Cusco

# 70 στις 28/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ξερεις γιατι τα λεω ολα αυτα?Γιατι πρεπει οντως να γινουν παρα πολυ βασικες κ ουσιαστικες δουλειες στα πανεπιστημια.Εξαλλου εκει ειναι κ η βαση για την αγορα εργασιας.Πιστευω κ πιστευα οτι εξω το επιπεδο ειναι καλυτερο κ επιμενω.Κ η μονη λυση που εμεινε ειναι να φυγουμε.Τοσοι ανθρωποι το λενε!Περα απ τα πολυτεχνεια κ τις ιατρικες της Ελλαδας πραγματικα δν θεωρω κατι αλλο να ειναι αξιολογο στην Ελλαδα.Εδω επαναφερουν τους αιωνιους(σημερα το ειδα) κ γκρινιαζουν.Πραγματικα στα 10 χρονια που θα εισαι φοιτητης τι θα κανεις?Οκ καποιοι δουλευουν,καποιοι εχουν οικογενειες αλλα αλλοι γιατι μπορουν κ τελειωνουν κ δευτερες κ τριτες σχολες?Στο εξωτερικο ειναι αυτονοητο να μην χρωστας μαθηματα τοσα χρονια εδω γιατι να γινεται?

__mikeman

# 71 στις 29/1/2015
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.993

Παράθεση:
Σχόλιο # 70 από Cusco
Ξερεις γιατι τα λεω ολα αυτα?Γιατι πρεπει οντως να γινουν παρα πολυ βασικες κ ουσιαστικες δουλειες στα πανεπιστημια.Εξαλλου εκει ειναι κ η βαση για την αγορα εργασιας.Πιστευω κ πιστευα οτι εξω το επιπεδο ειναι καλυτερο κ επιμενω.Κ η μονη λυση που εμεινε ειναι να φυγουμε.Τοσοι ανθρωποι το λενε!Περα απ τα πολυτεχνεια κ τις ιατρικες της Ελλαδας πραγματικα δν θεωρω κατι αλλο να ειναι αξιολογο στην Ελλαδα.Εδω επαναφερουν τους αιωνιους(σημερα το ειδα) κ γκρινιαζουν.Πραγματικα στα 10 χρονια που θα εισαι φοιτητης τι θα κανεις?Οκ καποιοι δουλευουν,καποιοι εχουν οικογενειες αλλα αλλοι γιατι μπορουν κ τελειωνουν κ δευτερες κ τριτες σχολες?Στο εξωτερικο ειναι αυτονοητο να μην χρωστας μαθηματα τοσα χρονια εδω γιατι να γινεται?

Εγώ ξέρω άτομο στη Σουηδία(μέσω ίντερνετ δηλαδή), πανέξυπνο, με φοβερές γνώσεις, που στα 30 του δεν έχει πάρει ακόμα πτυχίο. Δουλεύει και το πάει με το πάσο του. Και του επιτρέπεται.

Μη λέμε συνέχεια "στο εξωτερικό δεν γίνονται αυτά, μόνο στην Ελλάδα" αν δεν ξέρουμε...

kritikos_1984

# 72 στις 29/1/2015
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος

Παντου γίνονται αυτά..Και για την Ολλανδία ξέρω 30ρηδες φοιτητές που την βγάζουν με παρτ ταιμ δουλειες και τα λεφτά των γονιών και φυσικά στην Ιταλία. Παντού υπάρχουν παρτάλια.

Υπάρχουν καλές σχολές εκτός απο πολυτεχνεία και ιατρικές. Γενικά οι σχολές θετικών/τεχνολογικών επιστημών δίνουν καλό επίπεδο γνώσης σε σχέση με έξω παρα τα προβλήματα σε εξοπλισμό, κτήρια κτλ. Οι αιώνιοι φοιτητές δεν νομίζω ότι επηρεάζουν εμας. Πρόβλημα τους είναι αν αργούν να πάρουν πτυχίο κι επιλογή τους.

Vager_1978

# 73 στις 23/4/2015
author
Ανδρας gay / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Απαντήσεις: 13

δεν υπαρχει σωτηρια,ακομη δεν εχουμε πιασει πατο.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειναι.Και αν γινουν χειροτερα στο εξωτερικο?λεμε τωρα

Kostakos89

# 74 στις 23/6/2015
author
Ανδρας gay / 30 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 34
Παιδιά μήπως ξέρετε τι παίζει με τα Coffe Way;Υπέγραψα πριν λίγο σύμβαση αοριστου και τώρα στο ίντερνετ διαβάζω άρθρα του '13 που λένε πως οι υπάλληλοι έμεναν για μήνες απλήρωτοι κ έχω φοβηθεί!
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε