Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

κι αν με πληγωσει περισσοτερο ;

Σελίδα : 1

marazi

# 1 στις 23/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

χωρισα πολυ προσφατα απο μια μακροχρονια σχεση με πολλες δυσκολιες .

ηταν μια πολυ οδυνηρη αποφαση.πολυ συντομα μου ζητησε καποιος απο το φιλικο περιβαλλον( μια εβδομαδα αφου εμαθε οτι χωρισα) να βγουμε.ξερω οτι ενδιαφεροταν καιρο και με περιμενε κατα καποιο τροπο.δεν ξερω τι να κανω.εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στους αντρες.αισθανομαι οτι μονο να με χρησιμοποιησουν θελουν.και απο την αλλη  φοβαμαι τη μοναξια .αν αρνηθω στην προταση για εξοδο , μπορει να μην το επιδιωξει παλι.και ισως να περασει καιρος μεχρι να μου ξαναπροτεινει καποιος να βγει μαζι μουκαι να χτυπαω το κεφαλι μου.

hopito

# 2 στις 23/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοίταξε. Μπορείς να βγεις στο ραντεβού κ εκεί να είσαι ειλικρινής λέγοντας πως αν είναι να συμβεί κάτι δεν θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη γιατί θέλεις χρόνο.

Προσωπική άποψη. Αν διαπραγματεύεσαι το αν θα βγεις ή όχι δεν είσαι έτοιμη...

sugarbaby42

# 3 στις 23/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μηπως να το αφηνες για λιγο καιρο???

Ειναι πολυ νωρις και παντα μετα απο ενα χωρισμο πρεπει να περασεις ενα διαστημα μονη σου ωστε να το διαχειρηστεις!!!

Οι αντρες δεν θα εκλειψουν και μολις εσυ νιωσεις πραγματικα ετοιμη τοτε θα βγεις με καποιον που σε ενδιαφερει χωρις να ρωτας την γνωμη μας!!!

aladdin30

# 4 στις 24/1/2015
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292
'Aρεσαν+: 0%

Απο τη μακροχρονια γιατι χωρισατε?

achinos

# 5 στις 24/1/2015
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762

Όταν λες πρόσφατα;

hopito

# 6 στις 24/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα υποθέσω ότι ήταν περίπου τότε που ανέβασε το θέμα "πότε καταλαβαίνεις ότι ήρθε η ώρα να χωρίσεις" ..ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι τον τίτλο..

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από achinos

Όταν λες πρόσφατα;

anemona_62

# 7 στις 24/1/2015
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Κατανοητό.

Όμως 1ον αυτός μεν περίμενε πολύ καιρό για σένα, αλλά εσύ όχι αυτόν. Είναι πολύ νωρίς για να διαπραγματευτείς μια νέα σχέση. Δεν θα έπρεπε αυτό να αποτελεί την βάση του σκεπτικού σου.

2ον Είναι φυσικό να αισθάνεσαι μια επιφύλαξη για τους άντρες κατόπιν του οδυνηρού χωρισμού σου, όμως τους αδικείς όταν λες ότι όλοι θέλουν να σε εκμεταλλευθούν. Αυτό δεν αληθεύει. Υπάρχουν και καλύτεροι σε συμπεριφορά και σε αξία από τον πρώην σου.

3ον Το ότι φοβάσαι την μοναξιά δεν είναι λόγος να πανικοβληθείς και να κάνεις σπασμωδικές κινήσεις.
Μην κάνεις πράγματα που δεν θέλεις. Μην προσπαθείς να αποκατασταθείς συναισθηματικά άμεσα. Χρειάζεσαι χρόνο για να σταθείς πρώτα στα πόδια σου ξανά. Και μην χρησιμοποιήσεις ούτε τον ενδιαφερόμενο ούτε κανέναν άλλον για δεκανίκι. Αν το κάνεις, θα διαπιστώσεις ότι η σχέση θα κουτσαίνει εξαρχής.

4ον Αν αρνηθείς την πρόταση για έξοδο, θα σου την ξανακάνει (την πρόταση). Είναι δυνατόν κάποιος που περίμενε καιρό μια κοπέλα που του αρέσει να σταματήσει με την πρώτη άρνηση? Γελιέσαι.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα τον βασανίζεις ή θα τον έχεις στο περίμενε. Όπως τα είπες εδώ σε μας, έτσι μπορείς να τα πεις και σ' εκείνον.

Εξάλλου το θέμα σου δεν θα έπρεπε να είναι αν και πότε θα σου ξανακάνει αυτός πρόταση, αλλά το πώς εσύ θα ανανήψεις από τις πληγές του χωρισμού.

5ον Είσαι 25 χρονών κοπέλα. Ξέρεις πόσοι άντρες θα σου προτείνουν κατά την διάρκεια της ζωής σου να βγείτε και να γνωριστείτε (κλπ κλπ)? Ων ουκ έστι αριθμός. Αυτό ειδικά μην το φοβάσαι.

6ον Τέλος αν τα φτιάξετε τώρα κοντά με το παλικάρι, πολύ φοβάμαι ότι θα πληρώσει την λέζα και τα σπασμένα του προηγούμενου δεσμού σου. Είναι κρίμα και για εκείνον, αλλά και για σένα.

Συνεπώς μην βιαστείς για ο,τιδήποτε.

Από την άλλη βέβαια το να βγείτε για έναν καφέ και να συζητήσετε, δεν σημαίνει ότι υπογράψατε κιόλας συμβόλαιο σχέσης.

Μικρά βηματάκια και σιγά-σιγά θα βγεις από το πένθος και θα αιστανθείς ξανά ωραία. Σου το εύχομαι!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από marazi

χωρισα πολυ προσφατα απο μια μακροχρονια σχεση με πολλες δυσκολιες .

ηταν μια πολυ οδυνηρη αποφαση.πολυ συντομα μου ζητησε καποιος απο το φιλικο περιβαλλον( μια εβδομαδα αφου εμαθε οτι χωρισα) να βγουμε.ξερω οτι ενδιαφεροταν καιρο και με περιμενε κατα καποιο τροπο.δεν ξερω τι να κανω.εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στους αντρες.αισθανομαι οτι μονο να με χρησιμοποιησουν θελουν.και απο την αλλη  φοβαμαι τη μοναξια .αν αρνηθω στην προταση για εξοδο , μπορει να μην το επιδιωξει παλι.και ισως να περασει καιρος μεχρι να μου ξαναπροτεινει καποιος να βγει μαζι μουκαι να χτυπαω το κεφαλι μου.

achinos

# 8 στις 24/1/2015
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.762

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από hopito

Θα υποθέσω ότι ήταν περίπου τότε που ανέβασε το θέμα "πότε καταλαβαίνεις ότι ήρθε η ώρα να χωρίσεις" ..ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι τον τίτλο..

Τόοοοσο παλιά;

Να βγεις.

Οταν είμαστε ελεύθερες, βγαίνουμε με όσους θέλουμε κ όταν θέλουμε.

Κ έτσι είναι το σωστό.

Γιατί να στερείς έναν άνθρωπο, απο την ευχαρίστηση να βγει μαζί σου; κ τον ξέρεις κ καιρό.

το βρίσκω εγωιστικό

Κατά δεύτερον, δεν σου αρέσει ο τύπος, ειδεμή, αφού ξερεις οτι σε λαχταράει, αν σου έλεγε κάτι αυτό, δε θάχες κανέναν ενδοιασμό.

Τρίτο, ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να σου φανερώσει ο άλλος κ να τον δεις ξαφνικά διαφορετικά.

Οι καλύτεροι άνθρωποι στη ζωή μας, είτε σχέσεις είτε φίλοι, είτε ο, τι δήποτε, έρχονται συνήθως εκεί που δεν το περιμένουμε

Κ τελικά, θα βγείτε, δε θα υπογράψετε κανα συμβόλαιο

Μπορείς πάντα, αν δε θες να φέρεις τη φάση στα άκρα, να πεις,

"αυτόν τον καιρό δεν ειμαι έτοιμη για σχέση", 

"θέλω να μείνω λίγο μόνη μου" 

"έχω άλλα προβλήματα προς το παρόν"

"σκέφτομαι να φύγω"

κ ένα σωρό π#π#ριές που λένε όλοι, όταν καταφεύγουν στα κοινωνικά ψεύδη

δεν κακό

Δεν μας πληγώνουν οι άλλοι, 

οι ανεκπλήρωτες προσδοκίες μας, πονάνε

Κ τα τούβλα που πέφτουν στο κεφάλι μας, καθώς γκρεμίζονται οι αυταπάτες μας

longway

# 9 στις 24/1/2015
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Αγαθονήσι
Απαντήσεις: 88

εγω λεω να κλειστεις σε μοναστηρι!! ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση μιας και οπως μας ειπες ολοι οι ανδρες σου φανταζουν οτι σε χρησημοποιουν και θα ειναι ολοι το ιδιο οπως και η προηγουμενη κακη σου σχεση

god_ofwar

# 10 στις 25/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

γεια σου marazi,καλωσηρθες στις συνεδρειες...μιλησε μας λιγο γιατι ηταν τοσο οδυνηρη η αποφαση σου να χωρισεις???

marazi

# 11 στις 25/1/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

γιατι δεν επαψα να τον αγαπω αλλα η συμπεριφορα του ηταν απολυτα καταπιεστικη, ηταν εγωιστης , ηθελε να γινονται παντα ολα οπως ηθελε αυτος και η ζηλια του ηταν αφορητη.

δεν τον εβλεπα πια ερωτικα αλλα σαν εναν μπαμπουλα που για να μην εκνευριστει και αρχισει την λεκτικη επιθεση επρεπε να  ειμαι αψογη. εξαντληθηκα .
ειμασταν μαζι  7 χρονια και περασαμε πολλα μαζι και  ηταν πολυ δυσκολο να αποφασισω να βγαλω απο τη ζωη μου εναν ανθρωπο που μετα την οικογενεια μου τον ενιωθα δικο μου.
και αυτος ειναι ο φοβος μου για μια επομενη σχεση . αν θα μπορει να με δεχτει οπως ειμαι και να μην εχει συνεχως απαιτησεις απο εμενα.

εχετε δικιο . καλυτερα να αφησω λιγο χρονο να ηρεμησω.
ευχαριστω.

aladdin30

# 12 στις 25/1/2015
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Οχι κοπελα μου, να βγεις γιατι βλεπω οτι τον παλιο γκομενο τον εχεις ξεπερασει. Εκτος αν εισαι κολημμενη κ θελεις να δωσεις μια 2η ευκαιρια.

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε