Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Dreamdr

# 61 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παντως σε αυτο το θεμα συμφωνω μαζι σου ηλεκτρα...ναι απο την πλευρα του ανδρα η επιλογη "σε παντρευομαι" δειχνει και μια προθεση δεσμευσης...και αν θες να κανεις παιδια-οικογενεια καλο ειναι να εχεις εξασφαλισει αυτη τη δεσμευση τουλαχιστον ως προθεση για δεσμευση και για οσο τα παιδια ειναι μικρα

Και δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα? αν ενα ζευγαρι θελει ειλικρινα να ειναι μαζι γιατι να μην παντρευετει κιολας? για να μπορει να χωρισει πιο ευκολα? μα αν ειναι τοσο σωστοι και ειλικρινεις και οκ οπως νομιζουν...τοτε μολις ο ενας απο τους δυο ζητησει διαζυγιο γιατι να μην του το δωσει ο σωστος ο αλλος???

Οποτε ναι ειναι θεμα μοδας η "συμβιωση" και τιποτε αλλο... Και μην μου πειτε οτι ο γαμος-διαζυγιο εχει εξοδα...γιατι θα σας πω για καποια  που εκανε τη δεξιωση στο four seasons 

Και "ανοιξε" ξαφνικα το μυαλο μας και θελουμε η συμβιωση η θρησκευτικο γαμο μετα πανηγυριων... Ο πολιτικος μαλλον μας φαινεται πασε ???

ΥΓ ολα αυτα ...να χαμε να λεγαμε...γιατι οσο με αφορα προσωπικα ειμαι και κατα του γαμου και κατα της τεκνοποιησης ως σκοπου ζωης

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Hlektra2014

Ετς ακριβώς . Να αφήσεις δουλεια κτλ κτλ να μεγαλώνεις παιδια και στ τελος να μείνεις μπουκάλα. Κακά τα ψεμματα ειναι και μια ασφάλεια . στο κατω κατω ολοι στην αρχή ειναι ενθουσιασμένοι και οταν κάνουν το πρωτο παιδι τα βρίσκουν σκούρα και μετα λενε δε ταιριάζουν με τον  αλλον κτλ κτλ. μπορει να ακούγομαι οπισθοδρομική αλλα τα δείγματα που εχω δει μεχρι τωρα με εχουν διδάξει καποια πραγματα. 

BillCast

# 62 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Dreamdr: δεν μπορω να μιλησω για ολους αλλα υπαρχει κ η φαση να μην θελει κανενας τη χαρτουρα του κρατους ουτε στο να ζει με αυτην ουτε οταν χωριζει. Δεν το θεωρω παντως θεμα μοδας αλλα θεμα πολλων επιλογων κ αυτο δεν ειναι ποτε κακο

achinos

# 63 στις 13/4/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από Dreamdr

τοτε μολις ο ενας απο τους δυο ζητησει διαζυγιο γιατι να μην του το δωσει ο σωστος ο αλλος???

Έλα μου ντε;

μ δε βλέπεις, εδώ μέσα μόνο, "πώς θα τον κερδίσω" "τί να κάνω για να γυρίσει"...

εδώ ο άλλος την έγραφε κανονικά την άλλη κ μόλις την κοπάνησε του φάνηκε εξωπραγματικό, λες κ ήταν το κάτι απίθανο

που δε μιλάμε για σχέσεις χρόνων...με πολύ περισσότερα διαπλεκόμενα συμφέροντα

Dreamdr

# 64 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μωρε τα καταλαβαινω αυτα...γι αυτο λεω (στην Ηλεκτρα) οτι μια και οταν ερθει η στιγμη η δυσκολη...ολοι ξεχναμε τα ηθικα, μοντερνα, ανοικτομυαλα και γινομαστε μια χαρα "κατινοι/ες" ...ε αν εχεις σκοπο να κανεις παιδια, τοτε κακο δεν ειναι και το "σιγουρακι" ...γιατι με το να αποφασισει να προχωρησει ο/η αλλος/η σε γαμο εχεις μια μεγαλυτερη πιθανοτητα να το εχει σκεφτει λιγακι στα σοβαρα το θεμα... 

Και αυτο γιατι ειμαι της αποψης οτι τα παιδια καλο ειναι να εχουν δυο γονεις οσο ειναι μικρα  

Ε και πως να το κανουμε και ο γονεας χρειαζεται βοηθεια για να μεγαλωσει ενα παιδι...οχι οτι δε μπορουν καποιοι και μονοι τους, αλλα και λιγη οικονομια δυναμεων κακο δεν ειναι

Παράθεση:
Σχόλιο # 63 από achinos

Έλα μου ντε;

μ δε βλέπεις, εδώ μέσα μόνο, "πώς θα τον κερδίσω" "τί να κάνω για να γυρίσει"...

εδώ ο άλλος την έγραφε κανονικά την άλλη κ μόλις την κοπάνησε του φάνηκε εξωπραγματικό, λες κ ήταν το κάτι απίθανο

που δε μιλάμε για σχέσεις χρόνων...με πολύ περισσότερα διαπλεκόμενα συμφέροντα

BillCast

# 65 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το θεμα ειναι ομως να παιρνει στα σοβαρα τη ζωη του και εσενα ο αλλος ελευθερα χωρις να τον δεσμευει το χαρτι.αλλιως φασκελοκουκουλωστα. οκ ειναι και θεμα εγωισμου ορισμενα πραγματα ή και ποσο θελεις να σε γουσταρει ελευθερος και οχι "αναγκαστικα" ή επειδη ειναι να υπογραψει δυο χαρτια.και νομιζω πως αυτο ειναι που τη σπαει σε πολλους αντρες οταν τρωνε το ψηστηρι με το γαμο απο τη δικια τους (ή και αναποδα γιατι συμβαινει και απο τον αντρα προς τη γυναικα πλεον).

Παράθεση:
Σχόλιο # 64 από Dreamdr

Μωρε τα καταλαβαινω αυτα...γι αυτο λεω (στην Ηλεκτρα) οτι μια και οταν ερθει η στιγμη η δυσκολη...ολοι ξεχναμε τα ηθικα, μοντερνα, ανοικτομυαλα και γινομαστε μια χαρα "κατινοι/ες" ...ε αν εχεις σκοπο να κανεις παιδια, τοτε κακο δεν ειναι και το "σιγουρακι" ...γιατι με το να αποφασισει να προχωρησει ο/η αλλος/η σε γαμο εχεις μια μεγαλυτερη πιθανοτητα να το εχει σκεφτει λιγακι στα σοβαρα το θεμα... 

jane-doe

# 66 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 65 από BillCast

το θεμα ειναι ομως να παιρνει στα σοβαρα τη ζωη του και εσενα ο αλλος ελευθερα χωρις να τον δεσμευει το χαρτι.αλλιως φασκελοκουκουλωστα. οκ ειναι και θεμα εγωισμου ορισμενα πραγματα ή και ποσο θελεις να σε γουσταρει ελευθερος και οχι "αναγκαστικα" ή επειδη ειναι να υπογραψει δυο χαρτια.και νομιζω πως αυτο ειναι που τη σπαει σε πολλους αντρες οταν τρωνε το ψηστηρι με το γαμο απο τη δικια τους (ή και αναποδα γιατι συμβαινει και απο τον αντρα προς τη γυναικα πλεον).

tanton-

# 67 στις 13/4/2015
author
Ανδρας / 66 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Τελικά...

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από tzoulia59

ποτε δεν λεω κατι αν δεν ειναι τεκμηριωμενο ,,,

ειδικα δε ,,,

δεν μπλεκομαι σε πιτουρα αλλων ,,,

η ροδος ειναι εκει  για ολους  για να την πηδηξουν ,,,

Κάτι έχει πάθει δαύτη

όλο χιουμουριστικές ατάκες πετάει τελευταία.

( άραγε ρίχνει καμιά ματιά σε προηγούμενα γραπτά της; έτσι για να γελάει και να θυμάται; )

Captain_Jack_Sparrow

# 68 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δείτε και εσείς 4 σεζόν game of thrones και μετά να δω αν θα τολμήσει να παντρευτεί κανένας. Θα ακούτε γάμος και θα εξαφανίζεστε. Άντρες, γυναίκες. 

Άντε και άρχισε και η 5η

tanton-

# 69 στις 13/4/2015
author

Λοιπόν νέε μου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 62 από BillCast
Dreamdr: δεν μπορω να μιλησω για ολους αλλα υπαρχει κ η φαση να μην θελει κανενας τη χαρτουρα του κρατους ουτε στο να ζει με αυτην ουτε οταν χωριζει. Δεν το θεωρω παντως θεμα μοδας αλλα θεμα πολλων επιλογων κ αυτο δεν ειναι ποτε κακο

Μπράβο στην αδελφή σου και στον φίλο της

Μπράβο και σε ΄σένα για  τις απόψεις σου

( σε διαβάζω με ευχαρίστηση και μου αρέσει η ματιά σου. Καθώς μάλιστα είσαι τόσο νέος μου δίνεις ελπίδες για την κοινωνία μας )

Αλλά

Ας σου πω μια ιστοριούλα διδακτική περί γάμων και νομικών συνεπειών 

Ήταν ένας Σουηδός του προηγούμενου αιώνα.

Δεκαεπτά χρονών έφυγε από το σπίτι του.Όχι μόνο γιατί όλα τα παιδιά φεύγουν εκεί τότε, αλλά μάλλον θα είχε και προβλήματα οικογενειακά .Δεν κράτησε καμιά επαφή με την οικογένειά του ποτέ όσο έζησε.

Δούλεψε σαν δημοσιογράφος πολλά χρόνια. Σε αριστερά, περιθωριακά περιοδικά. Από νέος  όλα αυτά τα χρόνια.ζούσε μαζί με την σύντροφό του . Δεν έκανα ποτέ καμιά νομική διαδικασία, πίστευαν ότι δεν την χρειαζόντουσαν.

Λίγο πριν τα 50 του εκεί πριν το 2000 αποφάσισε να γράψει ένα μυθιστόρημα για την σουηδική κοινωνία του Μιλένιουμ.

Τελικά του βγήκαν τρία "τούβλα". Τα παρέδωσε σε έναν μικρό εκδοτικό οίκο.. Και μετά πέθανε ξαφνικά.

Όταν εκδόθηκαν τα βιβλία έγιναν η μεγαλύτερη εκδοτική επιτυχία των τελευταίων 20 χρόνων σε όλο τον κόσμο. Έγιναν και τρεις- τέσσερις ταινίες από αυτά.

Τα εκατομμύρια έπεσαν βροχή. 

Ποιος τα διεκδίκησε και τα πήρε;

Ένας πατέρας και ένας αδελφός από το παρελθόν με τους οποίους είπαμε δεν είχε καμιά επαφή ( αυτός θα ήξερε το γιατί )

Και η σύντροφός του ( για τριάντα χρόνια! ) τίποτε μόνο την οικοσκευή τους. ( ευτυχώς και το λάπτοπ του που περιείχε ακόμα ένα τέταρτο βιβλίο που το έκδωσε αυτή )

Ηθικόν δίδαγμα της ιστορίας;

Αν συμβιώνεις με κάποιον/α καλό είναι ένα σύμφωνο συμβίωσης . Για πρακτικούς και νομικούς λόγους.

( εξ άλλου ο χρόνος του τα έξι χρόνια είναι ένα πολύ καλό χρονικό διάστημα. Και η ευκολία επίσης της σύνταξής και της ακύρωσής του )

Αρέσει στα μέλη Leigh-Cheri, somebody961

Dreamdr

# 70 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πειτε μου ομως, ο συγγραφεας ποιος ηταν? 

tanton-

# 71 στις 13/4/2015
author

Δηλαδή...

Υπάρχει άνθρωπος που δεν ξέρει τον συγγραφέα

Του Μιλένιουμ;

( Στα ελληνικά " Το κορίτσι με τα τατουαζ" και οι συνέχειες του  )

Dreamdr

# 72 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι κατα πως φαινεται  

η αληθεια ειναι οτι πανε χρονια που δεν διαβαζω λογοτεχνια...μη με μαλωσετε ομως...διαβαζω πολυ...αλλα εχω αλλα ενδιαφεροντα ...

και το ομολογω ...βαριεμαι πλεον πολυ τα λογοτεχνικα...δεν τα παρακολουθω  

Ρωτησα επειδη θεωρησα οτι δεν ηταν συγχρονος...και αναρωτηθηκα πως και δεν τον ειχα ακουστα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 71 από tanton-

Δηλαδή...

Υπάρχει άνθρωπος που δεν ξέρει τον συγγραφέα

Του Μιλένιουμ;

( Στα ελληνικά " Το κορίτσι με τα τατουαζ" και οι συνέχειες του  )

Bliss_

# 73 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

https://www.psichogios.gr/site/Books/show/1001721/e-book-trilogia-MILLENNIUM

Παράθεση:
Σχόλιο # 72 από Dreamdr

Ναι κατα πως φαινεται  

η αληθεια ειναι οτι πανε χρονια που δεν διαβαζω λογοτεχνια...μη με μαλωσετε ομως...διαβαζω πολυ...αλλα εχω αλλα ενδιαφεροντα ...

και το ομολογω ...βαριεμαι πλεον πολυ τα λογοτεχνικα...δεν τα παρακολουθω  

Ρωτησα επειδη θεωρησα οτι δεν ηταν συγχρονος...και αναρωτηθηκα πως και δεν τον ειχα ακουστα...

Bliss_

# 74 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δες την ταινία τότε...

http://www.imdb.com/title/tt1132620/

ή το ριμέικ

http://www.imdb.com/title/tt1568346/

και τα λιγότερο γνωστά

http://www.imdb.com/title/tt1216487/?ref_=tt_rec_tt

http://www.imdb.com/title/tt1343097/?ref_=tt_rec_tt

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Dreamdr

# 75 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σε ευχαριστω ...για το  βιβλιο δε θα διαθεσω χρονο...την ταινια ισως καποια στιγμη αν τυχει

Απο την αλλη ...διαβασα λιγο γι αυτον τωρα...και οκ ποιος ξερει γιατι δεν την παντρευτηκε...ασε που θολο τοπιο και το αν και ποσο ειχε επαφες με την οικογενεια του...και οταν μαλλωνουν για χρηματα...ε ειμαι καπως καχυποπτη

Παράθεση:
Σχόλιο # 74 από Bliss_

δες την ταινία τότε...

http://www.imdb.com/title/tt1132620/

ή το ριμέικ
http://www.imdb.com/title/tt1568346/

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

inioxos52

# 76 στις 13/4/2015
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από lopez2001

Γάμος

Οι άντρες σκέφτονται το γάμο αν γνωρίσουν μια σοβαρή, όμορφη, μορφωμένη και καλή κοπέλα; 

Επειδη υποτιθεται πως οσοι συμμετεχουμε στο θεμα σου ειμαστε ενηλικες...

...Εξηγησε μας αγαπητη, τι σημαινει πρακτικα η φραση σοβαρη?  Τι σημαινει η φραση μορφωμενη?  Και τελος και κυριως. Τι σημαινει για σενα στην πραξη καλη  κοπελλα?

Αφου μου απαντησεις σε αυτα που ρωτω, θα σου πω και γω με την σειρα μου την αποψη των αντρων μιας καποιας ηλικιας, που μπορει ναναι και μπαρουτοκαπνισμενοι σε θεματα γαμου, και οχι απλως μεταμοντερνα φιλολογουντες καθισμενοι ανετα, και πινοντας τον καφε τους σε καφε της παραλιας...

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

achinos

# 77 στις 13/4/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Δεν μπορεί τώρα, κάνει γνωριμίες, αλλά εμείς εδώ, περιμένουμε

Αρέσει στο μέλος somebody961

jane-doe

# 78 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 77 από achinos

Δεν μπορεί τώρα, κάνει γνωριμίες, αλλά εμείς εδώ, περιμένουμε

tzoulia59

# 79 στις 13/4/2015
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.333

ταντον  ,,,

οταν εκφερεις  αποψη για μια συγκεκριμενη σταση ζωης καλο ειναι να αναρτας και το βιογραφικο σου ,,,

γιατι ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος ,,,

κι αφου αναρτησεις λοιπον το ποιος εισαι εσυ και επειδη πορευτηκες με τροπο που προτεινεις ,,,

πως  κατεληξες να εισαι σημερα ,,,

το ορθο ειναι οι νεοι να γνωριζουν και την καταληξη αυτης της επιλογης ,,,

επειδη εγω  εχω ακουσει ποιος εισαι ,,,

ειναι απαραδεκτο να παροτρυνεις νεους ανθρωπους ν ακολουθησουν τις επιλογες  σου ...

ενω η επιλογη αυτη εσενα σ εβγαλε σε ξερα ,,,

ελα γιατι εχουμε και υπομονη ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 67 από tanton-

Τελικά...

Κάτι έχει πάθει δαύτη

όλο χιουμουριστικές ατάκες πετάει τελευταία.

( άραγε ρίχνει καμιά ματιά σε προηγούμενα γραπτά της; έτσι για να γελάει και να θυμάται; )

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από tanton-

Λοιπόν νέε μου...

Μπράβο στην αδελφή σου και στον φίλο της

Μπράβο και σε ΄σένα για  τις απόψεις σου

( σε διαβάζω με ευχαρίστηση και μου αρέσει η ματιά σου. Καθώς μάλιστα είσαι τόσο νέος μου δίνεις ελπίδες για την κοινωνία μας )

Αλλά

Ας σου πω μια ιστοριούλα διδακτική περί γάμων και νομικών συνεπειών 

Ήταν ένας Σουηδός του προηγούμενου αιώνα.

Δεκαεπτά χρονών έφυγε από το σπίτι του.Όχι μόνο γιατί όλα τα παιδιά φεύγουν εκεί τότε, αλλά μάλλον θα είχε και προβλήματα οικογενειακά .Δεν κράτησε καμιά επαφή με την οικογένειά του ποτέ όσο έζησε.

Δούλεψε σαν δημοσιογράφος πολλά χρόνια. Σε αριστερά, περιθωριακά περιοδικά. Από νέος  όλα αυτά τα χρόνια.ζούσε μαζί με την σύντροφό του . Δεν έκανα ποτέ καμιά νομική διαδικασία, πίστευαν ότι δεν την χρειαζόντουσαν.

Λίγο πριν τα 50 του εκεί πριν το 2000 αποφάσισε να γράψει ένα μυθιστόρημα για την σουηδική κοινωνία του Μιλένιουμ.

Τελικά του βγήκαν τρία "τούβλα". Τα παρέδωσε σε έναν μικρό εκδοτικό οίκο.. Και μετά πέθανε ξαφνικά.

Όταν εκδόθηκαν τα βιβλία έγιναν η μεγαλύτερη εκδοτική επιτυχία των τελευταίων 20 χρόνων σε όλο τον κόσμο. Έγιναν και τρεις- τέσσερις ταινίες από αυτά.

Τα εκατομμύρια έπεσαν βροχή. 

Ποιος τα διεκδίκησε και τα πήρε;

Ένας πατέρας και ένας αδελφός από το παρελθόν με τους οποίους είπαμε δεν είχε καμιά επαφή ( αυτός θα ήξερε το γιατί )

Και η σύντροφός του ( για τριάντα χρόνια! ) τίποτε μόνο την οικοσκευή τους. ( ευτυχώς και το λάπτοπ του που περιείχε ακόμα ένα τέταρτο βιβλίο που το έκδωσε αυτή )

Ηθικόν δίδαγμα της ιστορίας;

Αν συμβιώνεις με κάποιον/α καλό είναι ένα σύμφωνο συμβίωσης . Για πρακτικούς και νομικούς λόγους.

( εξ άλλου ο χρόνος του τα έξι χρόνια είναι ένα πολύ καλό χρονικό διάστημα. Και η ευκολία επίσης της σύνταξής και της ακύρωσής του )

BillCast

# 80 στις 13/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

οι "νεοι" δεν εχουν αναγκη παροτρυνσης (ασε που δεν ειδα και κανεναν να παροτρυνει). διαπιστωνω παντως οτι και σε πολυ προηγουμενες γενιες απο τη δικη μου,υπαρχουν μυαλα και μη μυαλα. 

εσυ απο την αλλη δεν ειδα να αναρτας κανενα βιογραφικο σου, ουτε τις σπουδες σου ουτε τι εχεις κανει και που σε εβγαλε. παλι κατι ηθελες να πεις και δεν ηταν αυτο ε?

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ουτε που εβγαλε εσενα η Χ επιλογη ουτε τον καθενα αλλο εδω. αλλα ετσι κουβεντα να γινεται (οχι οτι θα γινοταν κουβεντα αλλα τεσπα)

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε