Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Mileni

# 101 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ένα νεογέννητο, για να γίνει πολίτης ενός κράτος, θα πρέπει να έχει όνομα.
Εδώ στην Ελλάδα ποιό είναι το κράτος και ποιανού πολίτες είσαστε;;
Της εκκλησίας ή της Ελλάδος...
Στην πατρίδα μου - αμέσως με την γέννηση, το μωρό αποκτά όνομα.
Το νοσοκομείο συμπληρώνει τα στοιχεία, εκδίδει πιστοποιητικό γέννησης - μητέρα, πατέρα και παιδί με όνομα πώς θα ονομάζεται ο νέος πολίτης του κράτους.
Μετά οι γονείς αν θέλουν να το βαφτίσουν, το κρατος δεν το αφορα.
Και εκεί εχω ένσταση - μήπως είναι καλύτερα, όταν μεγαλώσει το παιδί, τότε να κάνει την επιλογή του, αν θέλει να έχει σχέση με την εκκλησία και όποια εκκλησία; Και όχι με το ζόρι!
Δεν ξέρω, απλά σκέψεις μου...δλδ. αν δεν βαφτιστεί κάποιος εδώ, είναι κανείς ;

Bliss_

# 102 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σχετικοάσχετο...

http://dimartblog.com/2014/01/09/simone-de-beavoir2/

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Hlektra2014

# 103 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 548
'Aρεσαν+: 0%

Γτ βρε παιδια εγω ξερω ζευγαρια οου ειναι χαρούμενοι με τα παιδάκια τους κτλ. Ειδικά οι ξένοι επειδη συναναστρέφομαι λογω δουλειάς ειναι που δεμένοι μεταξυ τους και περνάνε πολυ ομορφα. Εμάς εδω στην ελλαδα μας τρωει η μιζέρια και η μουρμουρα

adrianos69

# 104 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μπορει να γινει ονοματοδοσια χωρις βάφτιση.Πλεον σε καλύπτει ο νομος στην Ελλαδα.

Hlektra2014

# 105 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Σορυ γράφω απο κινητο και κανω λάθη 

thalassa27

# 106 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αν  είμασταν  δέκα  χρόνια  πριν ( ακόμα  χορτάτοι ) στον  προεκλογικό αγώνα  του σύριζα   θα  ήταν  η 

"αυτόματη  ονοματοδοσία "  και  θα  θεσπιζόταν  την  επόμενη  των  εκλογών ,είμαι  σίγουρη  όπως   στον

προεκλογικό  τότε  του πασοκ  το "αυτόματο διαζύγιο " και  η κατάργηση  της ποινικοποίησης  της απιστίας  ... 

Τώρα  που  μυαλό  για  τέτοιες  πολυτέλειες  ... κοιτάχτε   πόσους μετανάστες  πρέπει  να  ταΐσουμε  πόσους  ανέργους   ... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 101 από Mileni

Ένα νεογέννητο, για να γίνει πολίτης ενός κράτος, θα πρέπει να έχει όνομα.
Εδώ στην Ελλάδα ποιό είναι το κράτος και ποιανού πολίτες είσαστε;;
Της εκκλησίας ή της Ελλάδος...
Στην πατρίδα μου - αμέσως με την γέννηση, το μωρό αποκτά όνομα.
Το νοσοκομείο συμπληρώνει τα στοιχεία, εκδίδει πιστοποιητικό γέννησης - μητέρα, πατέρα και παιδί με όνομα πώς θα ονομάζεται ο νέος πολίτης του κράτους.
Μετά οι γονείς αν θέλουν να το βαφτίσουν, το κρατος δεν το αφορα.
Και εκεί εχω ένσταση - μήπως είναι καλύτερα, όταν μεγαλώσει το παιδί, τότε να κάνει την επιλογή του, αν θέλει να έχει σχέση με την εκκλησία και όποια εκκλησία; Και όχι με το ζόρι!

otinanai26

# 107 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 33 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 643

Παράθεση:
Σχόλιο # 103 από Hlektra2014

Γτ βρε παιδια εγω ξερω ζευγαρια οου ειναι χαρούμενοι με τα παιδάκια τους κτλ. Ειδικά οι ξένοι επειδη συναναστρέφομαι λογω δουλειάς ειναι που δεμένοι μεταξυ τους και περνάνε πολυ ομορφα. Εμάς εδω στην ελλαδα μας τρωει η μιζέρια και η μουρμουρα

Αυτα τα ζευγαρια που ξερεις ειναι τοσο φιλοι σου που σου εκμυστηρευονται τι ακριβως συμβαινει στο γαμος τους και την σχεση που εχουν με τον αντρα τους?? Φαινομινικα κι εγω ξερω...αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις τι συμβαινει σε ενα σπιτι/γαμο οταν κλεινει η πορτα. Κι εμενα οι γυρω μας πιστευουν οτι ειμαι η πιο ευτυχισμενη γυναικα στον κοσμο...ομως δεν μπορουν να γνωριζουν ουτε τι γινειται στην καθημερινοτητα μου ουτε και στο κρεβατι μου...

Αρέσει στο μέλος aladdin30

BillCast

# 108 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μιλενη κ εδω δηλωνεται το ονομα του παιδιου στην κλινικη οταν γεννιεται κ παιρνει το επιθετο της μανας. Εχει κανονικα ονομα κ επιθετο. Εχεις πολυ δικιο για το θεμα της επιλογης

thalassa27

# 109 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γίνεται  ! 

Αλλά  δεν   είναι  υποχρεωτικό  αφού  εδώ  στην Ελλάδα  Bill  για  να αποφασίσουν για  το   όνομα 

πρέπει  πολλές   φορές   να   συσκεφθούν  τα  " σόγια  " εκατέρωθεν   , όχι  μόνο  το  ζευγάρι  , αφού  δεν

γίνεται  να  αλλάξει  μετά  .

Το  υποχρεωτικό  και αμετάκλητο  θα  έλυνε   πολλά  προβλήματα  και  τσακωμούς  ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 108 από BillCast
Μιλενη κ εδω δηλωνεται το ονομα του παιδιου στην κλινικη οταν γεννιεται κ παιρνει το επιθετο της μανας. Εχει κανονικα ονομα κ επιθετο. Εχεις πολυ δικιο για το θεμα της επιλογης

Mileni

# 110 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 108 από BillCast

ναι, εχω βρεθει σε οικογενιες, που για χρονια ονομαζουν το μωρο μπεμπης ή μπεμπα...

Και αυτο λυτουργει και αφηνει ''συμαδια'' πολλες φορες, ξερεις.

ή ρωταω πως το λενε το μωρο, και να μου λενε πως δεν εχει βαφτιστει, σαν και αν το πουνε το ονομα, κανουν εγκλημα!

Tonia35

# 111 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 101 από Mileni

Ασφαλως και οχι...

Δηλωνεται το ονομα στον Ληξιαρχο (νομιζω)...απο τους γονεις με υπευθυνη δηλωση...και μπορει να παραμεινει αβαπτιστο...

Φιλη μου, το εκανε στο δευτερο παιδι της, ...και στη συνεχεια με υπευθυνη δηλωση το εχει απαλλαξει και απο τα θρησκευτικα στο σχολειο...

Αλλο η ονοματοδοσια και αλλο η βαφτιση...

thalassa27

# 112 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλά  όλα  αυτά  που  λέτε  

Όμως  αν   δεν  είναι  το  ζευγάρι  αποφασισμένο  να πάει  κόντρα  σε  ήθη  και  έθιμα  δεν γίνεται τίποτα. 
Θα   έπρεπε  όπως  είναι  πλέον  υποχρεωτικό να  έχει  επιλεγεί  το επώνυμο  του  παιδιού  ...
( αν   και   σιγά  μη  προβάλλει  βέτο  κάποια   να  πάρουν  τα   παιδιά  της  το  επώνυμό  της  ,μόνο  αν  είναι  Ωνάση  ... χα  )

Έτσι   θα   έπρεπε  να   γίνεται  και  για  το  όνομα   ,αυτομάτως  ... Μετά  κάνουν  βάφτιση   ,  δεν  κάνουν  ό,τι θέλουν.

Tonia35

# 113 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 110 από Mileni

ή ρωταω πως το λενε το μωρο, και να μου λενε πως δεν εχει βαφτιστει, σαν και αν το πουνε το ονομα, κανουν εγκλημα!

Μην το γελας καθολου...

αν σκεφτεις...οτι μεχρι και ξυλο εχει πεσει αναμεσα σε οικογενειες  για το ονομα του παιδιου...

δεν ειναι να κανεις τετοιες ερωτησεις...κανει τζιιιζζζ...!!!

BillCast

# 114 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ε καλα αυτοι ειναι τσαμπουρνοβλαχοι ή και ασχετοι.παντως το παιδι παιρνει το ονομα του (αν το εχουν ηδη διαλεξει οταν γεννηθει) κ της μανας το επιθετο μολις γεννιεται και μετα αμα θελουν να το αναγνωρισει ο πατερας το κανουν εξτρα.τωρα αμα ειναι ηδη παντρεμενοι δηλωνεται απο την αρχη του πατερα το επωνυμο στην κλινικη και παλι ληξιαρχειο για το επισημο χαρτι (αυτα τα μαθα χτες που το συζητησα με την αδερφη εν οψει του μωρου που ερχεται και της κουβεντας που ειχαμε εδω).τωρα οκ με τους θρησκοληπτους τι να τα βαλεις! χαμενος κοπος.η ονοματοδοσια ισχυει παντως χρονια τωρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 110 από Mileni

ναι, εχω βρεθει σε οικογενιες, που για χρονια ονομαζουν το μωρο μπεμπης ή μπεμπα...

Και αυτο λυτουργει και αφηνει ''συμαδια'' πολλες φορες, ξερεις.

BillCast

# 115 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ακουστε και το χιουμοριστικο της φασης: σε ανυπαντρο ζευγαρι, εφοσον το παιδι καταχωρειται υποχρεωτικα στο επιθετο της μανας,ο πατερας ειναι αυτος που εχει τη λορδα να παρει το επιθετο του το παιδι.στο χερι της μανας ειναι αν θα δεχτει να της το αναγνωρισει και να δωσει το επιθετο του.αν αυτη δεν γουσταρει, το παιδι παραμενει με το δικο της επιθετο και δεν το κουναει κανενας. εκανε καζουρα η αδερφη μ στον αντρα της τυπου: "νιε νιε μεγαλε το παιδι θα το αφησω με το δικο μου επιθετο και χορευε οσο θες". 

thalassa27

# 116 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλά !   είναι  επαναστάτες  αλλά  όχι  τόσο        στην  

επόμενη  

γενιά  Bill    ...  Εσύ   θα  δώσεις  το  επώνυμο  της μάνας  τους  στα  παιδιά  σου  !  

Παράθεση:
Σχόλιο # 115 από BillCast

ακουστε και το χιουμοριστικο της φασης: σε ανυπαντρο ζευγαρι, εφοσον το παιδι καταχωρειται υποχρεωτικα στο επιθετο της μανας,ο πατερας ειναι αυτος που εχει τη λορδα να παρει το επιθετο του το παιδι.στο χερι της μανας ειναι αν θα δεχτει να της το αναγνωρισει και να δωσει το επιθετο του.αν αυτη δεν γουσταρει, το παιδι παραμενει με το δικο της επιθετο και δεν το κουναει κανενας. εκανε καζουρα η αδερφη μ στον αντρα της τυπου: "νιε νιε μεγαλε το παιδι θα το αφησω με το δικο μου επιθετο και χορευε οσο θες". 

Paralia48

# 117 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.587

Εγώ Μπιλλ αυτό το βρίσκω σωστό.
 Ο νόμος αναγνωρίζει αυτόματα ως πατέρα το νόμιμο σύζυγο της μάνας .
Αν αυτός δεν υπάρχει, θα πρέπει κάποιος να το αναγνωρίσει. Δεν ξέρω κατά πόσο μετράει η άποψη της μάνας σ΄αυτή την αναγνώριση και τι δικαιώματα αποκτά αυτός ο κύριος και κατά πόσο μπορεί να δώσει επώνυμο δίχως την έγκριση της μάνας. Ψιλά γράμματα ! Φαντάζομαι αυτή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα αν θέλει.

Άποψη> Αν ένας άνδρας αποφασίσει να κάνει παιδί, καλά είναι να παντρευτεί τη μάνα του παιδιού του, για να μη μπλέκει σε νομικές ιστορίες και να κατοχυρώσει τα δικαιώματά του ως πατέρας και να ασφαλίσει από κάθε άποψη το παιδί του.
Κατά τα άλλα κι εγώ της επανάστασης είμαι (ως γυναίκα)!

Αρέσει στο μέλος Hlektra2014

Hlektra2014

# 118 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Αυτό που λες παραλία το ανέφερα καιμεγω πριν. Οτι οταν αποφασίσει ο πατερας να κανει παιδι θα πρεπει να σκεφτει σοβαρά την παντρειά γι αυτο ακριβώς το λόγο . Να εχει δικαιωματα στο παιδι διαφορετικα η μανα εχει τον πρωτο λόγο σε ολα 

Αρέσει στο μέλος Paralia48

thalassa27

# 119 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Έτσι   έτσι   υπέρ  του  αδυνάτου  ανδρός  ...  και   μη   ξεχνάτε  ο  νόμος  όπως  και ο  νομοθέτης 

είναι    άνδρας ...   

Αλλά  η  "γραμμή   αίματος"  γυναίκα   ...  παλιά   και  ξεχασμένη  ιστορία. .. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 117 από Paralia48

Εγώ Μπιλλ αυτό το βρίσκω σωστό.
 Ο νόμος αναγνωρίζει αυτόματα ως πατέρα το νόμιμο σύζυγο της μάνας .
Αν αυτός δεν υπάρχει, θα πρέπει κάποιος να το αναγνωρίσει. Δεν ξέρω κατά πόσο μετράει η άποψη της μάνας σ΄αυτή την αναγνώριση και τι δικαιώματα αποκτά αυτός ο κύριος και κατά πόσο μπορεί να δώσει επώνυμο δίχως την έγκριση της μάνας. Ψιλά γράμματα ! Φαντάζομαι αυτή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα αν θέλει.

Άποψη> Αν ένας άνδρας αποφασίσει να κάνει παιδί, καλά είναι να παντρευτεί τη μάνα του παιδιού του, για να μη μπλέκει σε νομικές ιστορίες και να κατοχυρώσει τα δικαιώματά του ως πατέρας και να ασφαλίσει από κάθε άποψη το παιδί του.
Κατά τα άλλα κι εγώ της επανάστασης είμαι (ως γυναίκα)!

Παράθεση:
Σχόλιο # 118 από Hlektra2014

Αυτό που λες παραλία το ανέφερα καιμεγω πριν. Οτι οταν αποφασίσει ο πατερας να κανει παιδι θα πρεπει να σκεφτει σοβαρά την παντρειά γι αυτο ακριβώς το λόγο . Να εχει δικαιωματα στο παιδι διαφορετικα η μανα εχει τον πρωτο λόγο σε ολα 

tanton-

# 120 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 66 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Μια που πιάσαμε τα βαφτίσια...

Ας το ξεκαθαρίσουμε το θέμα γιατί γράφτηκαν διάφορα που δεν ισχύουν.

Και όμως ο νόμος ( και είναι και παλιός από την δεκαετία του 80 ) είναι απλός και σαφής

'Όταν μια γυναίκα γεννήσει η Κλινική εκδίδει ένα πιστοποιητικό.

Εκεί γράφεται το φύλο του παιδιού , η ημερομηνία και ώρα γέννησης ( για να ξέρει το ζώδιο  και τον ωροσκόπο του! ) .

Μετά ζητούν το όνομα της μητέρας και του πατέρα ( κανείς δεν ρωτά και δεν δηλώνεται τι σχέση έχουν μεταξύ τους ) αν δεν υπάρχει πατέρας αρκεί το όνομα της μητέρας.

Μετά ζητείται το όνομα και το επίθετο του βρέφους. Οι γονείς δηλώνουν όποιο όνομα θέλουν. Για επίθετο έχουν τρεις επιλογές: Το επίθετο του πατέρα, της μητέρας ή και των δυο.

Το πιστοποιητικό υπογράφεται και από τους δυο γονείς και πας ένα στο ληξιαρχείο και ένα στον Δήμο ( για την "οικογενειακή μερίδα" )

Και καθάρισες. Το παιδί έχει ταυτότητα για όλη του την ζωή.

Αμ, δε όμως που γίνεται έτσι! Όλοι οι νεοέλληνες απλά παρανομούν ( εκτός από λιγοστούς συνειδητοποιημένους )

Στο Νοσοκομείο γράφουν απλά αβάπτιστο στο όνομα του βρέφους ( ξέρουν ότι αυτό θέλουν οι περισσότεροι, ούτε καν ρωτάνε πια )

Και έτσι έχεις μια εκκρεμότητα με το όνομα του παιδιού

Και, ή 

Θα το βαπτίσεις θρησκευτικά  ( όταν τελειώσουν οι καβγάδες  στα σόγια )

και είπαμε αν υπάρχει κώλυμα με  μη θρησκευτικό γάμο των γονιών ( και των ανάδοχων! ) το θέμα λύνεται με καθαρό ελληνικό τρόπο: Με φακελάκι στον παπά του διπλανού χωριού.

Άλλος τρόπος είναι η ονοματοδωσία σε συμβολαιογράφο  ( να μην πάρει κι αυτός 2-3 κατοστάρικα; )

Και στις δυο αυτές περιπτώσεις δεν καθορίζεται το επίθετο. Το παιδί θα πάρει υποχρεωτικά το επίθετο του πατέρα

( δεν πα να λέγεται και Μπαρμπουτσουλόπουλος! )

Όπως βλέπεται η νομοθεσία μια χαρά είναι ( ας είναι καλά οι ντιρεκτίβες της Ε.Ε )

Απλά εμείς δεν την γουστάρουμε και κάνουμε ότι θέλουν...τα πεθερικά.
Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε