Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

jane-doe

# 121 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
 Σχόλιο # 120 από tanton

Εκεί γράφεται το φύλο του παιδιού , η ημερομηνία και ώρα γέννησης ( για να ξέρει το ζώδιο  και τον ωροσκόπο του! ) .

Bliss_

# 122 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το λύσαμε;

http://www.synigoros.gr/resources/docs/203083.pdf

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

BillCast

# 123 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τοτε τα μαθε λαθος το ζευγαρι και προβλεπω σφαλιαρες   σοβαρα ομως: αμα ειναι ανυπαντροι πως θα παρει το επιθετο του πατερα το παιδι αυτοματα?

ο συμβολαιογραφος για το χαρτι του επιθετου του πατερα που θα το αναγνωρισει τους ειπε 50 ευρω παει και τελος.απλα το πανε μετα στο ληξιαρχειο (το χαρτι).

Παράθεση:
Σχόλιο # 120 από tanton-

Μια που πιάσαμε τα βαφτίσια...

Ας το ξεκαθαρίσουμε το θέμα γιατί γράφτηκαν διάφορα που δεν ισχύουν.

Και όμως ο νόμος ( και είναι και παλιός από την δεκαετία του 80 ) είναι απλός και σαφής

'Όταν μια γυναίκα γεννήσει η Κλινική εκδίδει ένα πιστοποιητικό.

Εκεί γράφεται το φύλο του παιδιού , η ημερομηνία και ώρα γέννησης ( για να ξέρει το ζώδιο  και τον ωροσκόπο του! ) .

Μετά ζητούν το όνομα της μητέρας και του πατέρα ( κανείς δεν ρωτά και δεν δηλώνεται τι σχέση έχουν μεταξύ τους ) αν δεν υπάρχει πατέρας αρκεί το όνομα της μητέρας.

Μετά ζητείται το όνομα και το επίθετο του βρέφους. Οι γονείς δηλώνουν όποιο όνομα θέλουν. Για επίθετο έχουν τρεις επιλογές: Το επίθετο του πατέρα, της μητέρας ή και των δυο.

Το πιστοποιητικό υπογράφεται και από τους δυο γονείς και πας ένα στο ληξιαρχείο και ένα στον Δήμο ( για την "οικογενειακή μερίδα" )

Και καθάρισες. Το παιδί έχει ταυτότητα για όλη του την ζωή.

Αμ, δε όμως που γίνεται έτσι! Όλοι οι νεοέλληνες απλά παρανομούν ( εκτός από λιγοστούς συνειδητοποιημένους )

Στο Νοσοκομείο γράφουν απλά αβάπτιστο στο όνομα του βρέφους ( ξέρουν ότι αυτό θέλουν οι περισσότεροι, ούτε καν ρωτάνε πια )

Και έτσι έχεις μια εκκρεμότητα με το όνομα του παιδιού

Και, ή 

Θα το βαπτίσεις θρησκευτικά  ( όταν τελειώσουν οι καβγάδες  στα σόγια )

και είπαμε αν υπάρχει κώλυμα με  μη θρησκευτικό γάμο των γονιών ( και των ανάδοχων! ) το θέμα λύνεται με καθαρό ελληνικό τρόπο: Με φακελάκι στον παπά του διπλανού χωριού.

Άλλος τρόπος είναι η ονοματοδωσία σε συμβολαιογράφο  ( να μην πάρει κι αυτός 2-3 κατοστάρικα; )

Και στις δυο αυτές περιπτώσεις δεν καθορίζεται το επίθετο. Το παιδί θα πάρει υποχρεωτικά το επίθετο του πατέρα

( δεν πα να λέγεται και Μπαρμπουτσουλόπουλος! )

Όπως βλέπεται η νομοθεσία μια χαρά είναι ( ας είναι καλά οι ντιρεκτίβες της Ε.Ε )

Απλά εμείς δεν την γουστάρουμε και κάνουμε ότι θέλουν...τα πεθερικά.

BillCast

# 124 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

παντως ρε παιδια δεν ξερω τι ζορι τραβαει ο κοσμος.στα τετοια μου εμενα αν το παιδι μου θα ειχε το επιθετο μου ή της μανας του.λες και αμα ειχε  αλλο επιθετο δεν θα ειχα υποχρεωση να το μεγαλωσω. ρε με τι ασχολειται ο κοσμος για να δημιουργει προβληματα. εγω λεω καλυτερα να βαλουν μια σκουπα να διωξουν το παπαδαριο απο τα ονοματα των πολιτων γιατι εδω που τα λεμε ειναι ακυρο να εχουν συμμετοχη σε αυτο.αμα θελει κανεις να βαφτισει το παιδι του για τη θρησκεια ας το κανει για να του δωσει θρησκευμα. το ονομα κακως το δινουν οι παπαδες (για οσους πονταρουν εκει για το ονομα του παιδιου τους).πολιτες κρατους ειμαστε οχι πολιτες ενοριας.

Hlektra2014

# 125 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 548
'Aρεσαν+: 0%

Μα ο φίλος μου που εκανε το παιδι ανύπαντρος , με το που γεννήθηκε το παιδι, το αναγνώρισε δίνοντας κατευθείαν το επίθετο . δεν χρειάστηκε να ειναι παντρεμένος για να παρει το επίθετο του το παιδι.

BillCast

# 126 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ε αυτο ειπε και ο φιλος πριν.οτι του δινουν το επιθετο που συμφωνουν,στο πιστοποιητικο της κλινικης που γεννηθηκε

Παράθεση:
Σχόλιο # 125 από Hlektra2014

Μα ο φίλος μου που εκανε το παιδι ανύπαντρος , με το που γεννήθηκε το παιδι, το αναγνώρισε δίνοντας κατευθείαν το επίθετο . δεν χρειάστηκε να ειναι παντρεμένος για να παρει το επίθετο του το παιδι.

Hlektra2014

# 127 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Ναι. Καλα μιλαμε το παραναλυσαμε το θεμα. Βεβαια η θεματοθετρια αλλο θεμα έβαλε και εμεις το επεκτείναμε αλλου.. ... 

Λοιπον αρκετά το ψιρισαμε. Δεν παντρευόμαστε τελος και μονο που τα ακουω ολα αυτα κουράστηκα χαχχαχχχαχ
Αρέσει στο μέλος otinanai26

Bliss_

# 128 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εμείς

με τον πρώην σύζυγο μου θεωρήσαμε αυτονόητο να δώσουμε και τα δύο επίθετα στο παιδί.

Και λίγη τροφή για κουτσομπολιά :

Ο γάμος πολιτικός - είχα κάνει ήδη ένα πανηγυράκι σε μοναστήρι και άλλον ένα πολιτικό- 

οπότε επέλεξα τον λιγότερο επώδυνο.  

Το παιδί το βαφτίσαμε στο μικρό παραθαλάσσιο ξωκλήσι, 

στην παραλία όπου το σκυλί του Τάντον έκανε το στραπάτσο με τα μπαρμπούνια.

Ο παπάς δεν ρώτησε τίποτα...

Οπότε τα έχω καλά με όλους.. τους "κάτω" και τους "πάνω"
(ως σωστός νεοέλληνας)

Hlektra2014

# 129 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Εντωμεταξυ η θεματοθετρια ούτε καν εχει ασχοληθεί με το θεμα της χαχαχαχαχαχαχα

jane-doe

# 130 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σύνηθες φαινόμενο...Τις περισσότερες φορές  οι θεματοθέτες παίρνουν τα βουνά και τα λαγκάδια. Το μόνο που δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητας είναι αν ρίχνουν και μαύρη πέτρα πίσω τους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 129 από Hlektra2014

Εντωμεταξυ η θεματοθετρια ούτε καν εχει ασχοληθεί με το θεμα της χαχαχαχαχαχαχα

Bliss_

# 131 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να παντρευτείτε

καλέ!

Άντρα θα πάρετε, όχι αυτοκίνητο να μην μπορείτε να το αλλάξετε

Παράθεση:
Σχόλιο # 127 από Hlektra2014

Δεν παντρευόμαστε τελος και μονο που τα ακουω ολα αυτα κουράστηκα χαχχαχχχαχ

Hlektra2014

# 132 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Bliss Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαδαχαχ καλοοο!!!

Καλα ας παντρευτούμε τότε να τον αλλάξουμε 

silver80

# 133 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά σε μια χώρα που το κράτος έχει άρρηκτες σχέσεις με την εκκλησία και η εθνικότητα ταυτίζεται με το θρήσκευμα, αυτά τα πράγματα θεωρούνται αιρετικά...

Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι νέοι γονείς όταν δεν θέλουν για ιδεολογικούς λόγους να βαφτίσουν το παιδί τους, είναι οι αντιδράσεις των συγγενών.

Το μεγαλύτερο όμως, είναι ο κοινωνικός στιγματισμός όταν το παιδί πάει στο σχολείο, το πως θα το αντιμετωπίσουν αρχικά οι δάσκαλοι και έπειτα οι συμμαθητές.

Θυμάμαι ένα συμμαθητή στο δημοτικό που δεν ήταν βαφτισμένος, το παιδί μέσα στην αθωότητα του, το είχε αναφέρει σε μια παρέα παιδιών. Την επόμενη μέρα έγινε χαμός...άλλα παιδιά έλεγαν ότι αυτός και οι οικογένεια του είναι σατανιστές, άλλα ότι είναι Τούρκος, κάποια άλλα ότι βρωμάει...φυσικά τα παιδιά δεν τα έβγαλαν όλα αυτά απ' το κεφάλι τους, προφανώς το ανέφεραν στο σπίτι και πήραν τις κατάλληλες εξηγήσεις...η Διευθύντρια πάλι που ήταν θρησκόληπτη του είχε κάνει την ζωή δύσκολη, οι γονείς του κάθε μήνα ήταν στο σχολείο για να διαμαρτυρηθούν για μεροληπτική συμπεριφορά. 

Απ' το bullying τον έσωσε, πως ήταν από πιο μεγαλόσωμα παιδιά, καθώς και ο εξωστρεφής και αγαπητός χαρακτήρας του, οπότε γρήγορα τα πειράγματα χάθηκαν ή λέγονταν πίσω απ' την πλάτη του.

Παράθεση:
Σχόλιο # 101 από Mileni

Και εκεί εχω ένσταση - μήπως είναι καλύτερα, όταν μεγαλώσει το παιδί, τότε να κάνει την επιλογή του, αν θέλει να έχει σχέση με την εκκλησία και όποια εκκλησία; Και όχι με το ζόρι!
Δεν ξέρω, απλά σκέψεις μου...δλδ. αν δεν βαφτιστεί κάποιος εδώ, είναι κανείς ;

BillCast

# 134 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ναι γιατι το μπουλινγκ περιμενει ενα επιθετο και μια βαφτιση για να κανει την εμφανιση του σαν φαινομενο. ε τοτε να παραμεναμε στο μεσαιωνα για να μην εχουμε ντραβαλα και μας κανουν περα οι συμμαθητες.ε οχι βρε φιλε. εγω στη θεση των γονιων του θα του αλλαζα σχολειο και θα τους κυνηγουσα δικαστικα μεχρι να φτυσουν αιμα.αντε με τους απολιτιστους πιθηκες που το παιζουν και θρησκοι!

jane-doe

# 135 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εεεε...πώς...Πηγαίνουν ανελλιπώς στην εκκλησία...

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από BillCast

ναι γιατι το μπουλινγκ περιμενει ενα επιθετο και μια βαφτιση για να κανει την εμφανιση του σαν φαινομενο. ε τοτε να παραμεναμε στο μεσαιωνα για να μην εχουμε ντραβαλα και μας κανουν περα οι συμμαθητες.ε οχι βρε φιλε. εγω στη θεση των γονιων του θα του αλλαζα σχολειο και θα τους κυνηγουσα δικαστικα μεχρι να φτυσουν αιμα.αντε με τους απολιτιστους πιθηκες που το παιζουν και θρησκοι!

jane-doe

# 136 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εεεε...πώς...Πηγαίνουν ανελλιπώς στην εκκλησία...

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από BillCast

Hlektra2014

# 137 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Πες τα bill πες τα . Αμάν με τα πιθήκια ολα . Μπουρτζοβλαχοι  ολοι. Ουφ συγχύστηκα πάω να πιω ενα πολιτισμένο καφε 

Dreamdr

# 138 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Α και εγω ειμαι υπερ του να μενει ο καθενας στο σπιτακι του

Παράθεση:
Σχόλιο # 100 από otinanai26

Έχω παρατηρήσει...ότι όσοι είναι υπέρ του γάμου είναι αυτοί που δεν το εχουν ζήσει ακόμα. Κι εγώ έτσι ήμουν...υπερ...αλλά πλέον έχω αλλάξει άποψη...μη σου πω οτι καλύτερα ειναι να μη συζεις καν με τον συντροφο σου...να μενει ο καθένας στο σπιτάκι του και να είναι ομως μια χαρα μαζι, κι αν ειναι και ετοιμοι να κανουν και παιδια. Ο γάμος δεν έχει να κανει...ειναι το ιδιο με τη συμβιωση για το ζευγαρι δεν αλλαζει κατι. Η συγκατοικηση ειναι που χαλαει ολο το πραγμα...

Και δεν το λεω μονο για το δικο μου θεμα...πειτε οτι εγω έπεσα στην περιπτωση...μιλαω για ολους ανεξαρτητως...πριν παντρευτω...ολοι μου ελεγαν, παντρεψου και θα δεις για ποτε θα αλλαξεις γνωμη και δεν τους πιστευα...ομως ειχαν δικιο τελικα...δεν ξερω ΚΑΝΕΝΑΝ παντρεμενο/η που να ειναι ευτυχισμένος/η...δυστυχως... 

Dreamdr

# 139 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μια και το τραβηξαμε οσο δεν παιρνει το θεμα...ας πω και εγω το δικο μου ασχετο

Μεχρι τα δυο μου, ουσα αβαφτιστη, με ελεγαν ολοι με ενα συγκεκριμενο ονομα...και εγω ετσι με θυμαμαι

Μετα με βαφτισαν και η νονα, εντελως αυθαιρετα και ενω ηξερε πως με ελεγαν, μου εδωσε αλλο ονομα, ευηχο και αυτο αλλα χριστιανικο οσο δεν παιρνει 

Εκτοτε δεν ξαναπηγα στην εκκλησια  

Ρωτω λοιπον τωρα που μεγαλωσα και με ενοχλει καπως το "χριστιανικο" ονομα -δεν ταιριαζει με την υπαρξη μου- τι λετε να επιχειρησω να αλλαξω ονομα επισημα???

Παράθεση:
Σχόλιο # 113 από Tonia35

Μην το γελας καθολου...

αν σκεφτεις...οτι μεχρι και ξυλο εχει πεσει αναμεσα σε οικογενειες  για το ονομα του παιδιου...

δεν ειναι να κανεις τετοιες ερωτησεις...κανει τζιιιζζζ...!!!

Mystik_Male

# 140 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από lopez2001

Γάμος

Οι άντρες σκέφτονται το γάμο αν γνωρίσουν μια σοβαρή, όμορφη, μορφωμένη και καλή κοπέλα; 

Οι σοβαροί και ώριμοι άντρες (και όχι τα αγόρια) σκέφτονται το γάμο με την κοπέλλα που περιγράψατε.

Αλλά εγώ θα αντιστρέψω την ερώτηση:

Οι γυναίκες σκέφτονται το γάμο μ' έναν σοβαρό, όμορφο, μορφωμένο και καλό άντρα;

Η απάντηση είναι ότι δεν αρκεί να έχει ο άντρας αυτά τα προτερήματα. Γιατί για τον κάθε άνθρωπο είναι υποκειμενικά.

Ο άντρας πρέπει πάντα να έχει και κάτι παραπάνω από αυτά για να θελήσει μια γυναίκα να τον παντρευτεί.

Οπότε, θα συμβούλευα να μην απορείτε αν οι άντρες διστάζουν να κάνουν την πρώτη κίνηση προς τις γυναίκες.

Αρέσει στο μέλος aladdin30
Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε