Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος

Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789

Hlektra2014

# 141 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 548
'Aρεσαν+: 0%

Lopez την εχεις κανει λουις . Μπες να σχολιάσεις κατι για το θεμα σου. Εχουμε σπαταλήσει τοσο μελάνι και άκρη δε βρίσκουμε!!! Βρε μπας και παντρεύτηκες και τσαμπα μιλαμε;;; Χαχα 

Αρέσει στα μέλη otinanai26, aladdin30

aladdin30

# 142 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Παράθεση:
Σχόλιο # 140 από Mystik_Male

Οι σοβαροί και ώριμοι άντρες (και όχι τα αγόρια) σκέφτονται το γάμο με την κοπέλλα που περιγράψατε.

Αλλά εγώ θα αντιστρέψω την ερώτηση:

Οι γυναίκες σκέφτονται το γάμο μ' έναν σοβαρό, όμορφο, μορφωμένο και καλό άντρα;

Η απάντηση είναι ότι δεν αρκεί να έχει ο άντρας αυτά τα προτερήματα. Γιατί για τον κάθε άνθρωπο είναι υποκειμενικά.

Ο άντρας πρέπει πάντα να έχει και κάτι παραπάνω από αυτά για να θελήσει μια γυναίκα να τον παντρευτεί.

Οπότε, θα συμβούλευα να μην απορείτε αν οι άντρες διστάζουν να κάνουν την πρώτη κίνηση προς τις γυναίκες.

Ποια παραπανω εννοειτε κυριε μυστικ?

silver80

# 143 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Συμφωνώ μαζί σου, περιέγραψα απλά εν συντομία ότι το παιδί λόγω τύχης δεν περιθωριοποιήθηκε, οποιοσδήποτε άλλος στην θέση του θα είχε τραβήξει πολλά...Τώρα για τους γονείς δεν ξέρω γιατί δεν κυνήγησαν δικαστικά την διευθύντρια...ούτε γιατί δεν του άλλαξαν σχολείο. Ίσως γιατί θεωρούσαν ότι και αλλού αυτό θα γινόταν, ίσως γιατί είδαν ότι το παιδί είχε το σθένος να τα βγάλει πέρα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 134 από BillCast

ναι γιατι το μπουλινγκ περιμενει ενα επιθετο και μια βαφτιση για να κανει την εμφανιση του σαν φαινομενο. ε τοτε να παραμεναμε στο μεσαιωνα για να μην εχουμε ντραβαλα και μας κανουν περα οι συμμαθητες.ε οχι βρε φιλε. εγω στη θεση των γονιων του θα του αλλαζα σχολειο και θα τους κυνηγουσα δικαστικα μεχρι να φτυσουν αιμα.αντε με τους απολιτιστους πιθηκες που το παιζουν και θρησκοι!

flat_line

# 144 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Για σου αγαπητή Bliss

Παράθεση:
Σχόλιο # 74 από Bliss_

δες την ταινία τότε...

http://www.imdb.com/title/tt1132620/

ή το ριμέικ

http://www.imdb.com/title/tt1568346/

και τα λιγότερο γνωστά

http://www.imdb.com/title/tt1216487/?ref_=tt_rec_tt

http://www.imdb.com/title/tt1343097/?ref_=tt_rec_tt

Το κείμενο σας δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Tελικά είδα την ταινία ''the girl with the dragon tatoo". O κανονικός της τίτλος είναι ''Man som hatar kvinnor". Μάλλον πρέπει να προσλάβουν ένα Σουηδό μεταφραστή, δεν εξηγείται διαφορετικά.

Όσο κατάφερα να δω, γιατί δεν το είδα μέχρι το τέλος, η ταινία ήταν στα όρια του βαρετού, με ωμές σκηνές σεξουαλικής βίας, σχεδόν ανυπόφορες. Υποθέτω ότι για να γράψει ο συγγραφέας αυτά τα πράγματα, αν έχουν αποδοθεί πιστά απο το βιβλίο του, τότε το θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης και του βιασμού είναι πολύ πιθανόν, δεν μπορώ ποτέ να είναι σίγουρος, ένα πολύ μελανό σημείο, αν όχι τραύμα του δικού του ψυχισμού.

Το ίδιο το βιβλίο δεν ξέρω αν πρόκειται να το διαβάσω ποτέ καθώς ήδη η καθημερινός μου όγκος μελέτης αγγίζει της 6 ώρες, και περισσότερο μερικές φορές. ίσως στο μέλλον να του ρίξω μια ματιά.

Mystik_Male

# 145 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
Σχόλιο # 142 από aladdin30

Ποια παραπανω εννοειτε κυριε μυστικ?

Αυτό μπορούν να σου το απαντήσουν μόνο οι γυναίκες, φίλε μου.

Και κάθε μια θα σου πει και κάτι διαφορετικό.

Μην πάει όμως το μυαλό σου στο πολύ καλό σεξ, γιατί πολύ καλό σεξ μπορεί να τους προσφέρει κι ένας άνεργος / άφραγκος.

Καμία όμως δε θα γυρίσει να κοιτάξει έναν άνεργο / άφραγκο με προοπτική το γάμο, όσους οργασμούς κι αν της προσφέρει...

Στη θέα όμως του χρήματος ή της κοινωνικής θέσης, ακόμη και το καλό σεξ μπορεί να πάει περίπατο.

Καλό είναι όμως να θυμόμαστε ότι και οι φραγκάτοι γαμιάδες βαριούνται πολύ εύκολα την ίδια γυναίκα... γι' αυτό και την αλλάζουν συχνά με νεότερο μοντέλο... που έχει άρωμα μωρουδίλας...

Hlektra2014

# 146 στις 14/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

το βαρέθηκα αυτο το θεμα. δε παμε ολοι μαζι να σχολιάσουμε κανα βίτσιο ;

Αρέσει στο μέλος aladdin30

BillCast

# 147 στις 14/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

ρε μεγαλε μου εβγαλες το ματι! μελετας 6 ωρες καθε μερα και γραφεις το "γεια σου" ετσι?(για)???

εκτος αν μελετας κανα φλαουτο ή κανα βιολι οποτε ειμαι πολυ μ@κας που σου την ειπα  οσο για την ταινια που λετε και το βιβλιο,εγω το βιβλιο δεν το ειχα δει ουτε ζωγραφιστο.αλλα την ταινια την εχω δει (νομιζω ειναι 2 μερη???δεν θυμαμαι καλα) αλλα θυμαμαι οτι ειχα φαει κολλημα με την πρωταγωνιστρια.  και στα δυο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 144 από flat_line

Για σου αγαπητή Bliss

Tελικά είδα την ταινία ''the girl with the dragon tatoo". O κανονικός της τίτλος είναι ''Man som hatar kvinnor". Μάλλον πρέπει να προσλάβουν ένα Σουηδό μεταφραστή, δεν εξηγείται διαφορετικά.

Όσο κατάφερα να δω, γιατί δεν το είδα μέχρι το τέλος, η ταινία ήταν στα όρια του βαρετού, με ωμές σκηνές σεξουαλικής βίας, σχεδόν ανυπόφορες. Υποθέτω ότι για να γράψει ο συγγραφέας αυτά τα πράγματα, αν έχουν αποδοθεί πιστά απο το βιβλίο του, τότε το θέμα της σεξουαλικής κακοποίησης και του βιασμού είναι πολύ πιθανόν, δεν μπορώ ποτέ να είναι σίγουρος, ένα πολύ μελανό σημείο, αν όχι τραύμα του δικού του ψυχισμού.

Το ίδιο το βιβλίο δεν ξέρω αν πρόκειται να το διαβάσω ποτέ καθώς ήδη η καθημερινός μου όγκος μελέτης αγγίζει της 6 ώρες, και περισσότερο μερικές φορές. ίσως στο μέλλον να του ρίξω μια ματιά.

flat_line

# 148 στις 14/4/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Όλες σχεδόν οι απαντήσεις μου έτσι αρχίζουν.

Παράθεση:

Για σου αγαπητή Bliss

Παράθεση:
Σχόλιο # 147 από BillCast

ρε μεγαλε μου εβγαλες το ματι! μελετας 6 ωρες καθε μερα και γραφεις το "γεια σου" ετσι?(για)???

εκτος αν μελετας κανα φλαουτο ή κανα βιολι οποτε ειμαι πολυ μ@κας που σου την ειπα  οσο για την ταινια που λετε και το βιβλιο,εγω το βιβλιο δεν το ειχα δει ουτε ζωγραφιστο.αλλα την ταινια την εχω δει (νομιζω ειναι 2 μερη???δεν θυμαμαι καλα) αλλα θυμαμαι οτι ειχα φαει κολλημα με την πρωταγωνιστρια.  και στα δυο.

Για κάποιο λόγο δεν μπήκε το ''ε'' στο "Γεια σου". 

Σκοπεύεις να αναλάβεις τον ρόλο του διορθωτή κειμένων στο sxeseis.gr; 

Bliss_

# 149 στις 15/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ναι αγάπη μου

υπάρχει και ριμέικ, το κορίτσι με το τατουάζ...

αλλά όλα αυτά ενημερωτικά ήταν.

δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γουστάρουμε όλοι τα ίδια πράγματα...

ούτε ό,τι γουστάρουμε ως έκφραση τέχνης ή απόδοσής της ή perspective γενικότερα,

σημαίνει ότι πρέπει να εναρμονίζεται με τα δικά μας σώψυχα...

με την ίδια λογική και η γκουέρνικα - γκερνίκα είναι άκρως βίαιη και ωμή αποτύπωση της βιαιότητας

από το χέρι του καλλιτέχνη.

Όταν ερωτήθη, αν αυτός έκανε αυτό το έργο, απάντησε "όχι εγώ...εσείς".

Τα συμπεράσματα δικά σου...

Παράθεση:

Για σου αγαπητή Bliss

Tonia35

# 150 στις 15/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 139 από Dreamdr

Ρωτω λοιπον τωρα που μεγαλωσα και με ενοχλει καπως το "χριστιανικο" ονομα -δεν ταιριαζει με την υπαρξη μου- τι λετε να επιχειρησω να αλλαξω ονομα επισημα??

Εαν νομιζεις οτι πρεπει να εχει σχεση το ονομα σου με την υπαρξη σου (την προσωπικοτητα σου θα εννοεις),,,αλλαξε το...!

Προσωπικα...δεν βρισκω κανενα λογο να κανει καποιος κατι τετοιο.

Το ονομα δεν ειναι η ταμπελα του τι ειμαστε...!

tanton-

# 151 στις 15/4/2015
author
Ανδρας / 66 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Μάλιστα...

Παράθεση:

Για σου αγαπητή Bliss

Είδε , λέει, την ταινία και έβγαλε συμπεράσματα

( μεταξύ μας κακές και οι Σουηδικές και οι Αμερικάνικες )

Δεν διάβασε όμως τα βιβλία.

Έτσι είναι

Τα εκατομμύρια εκατομμυρίων αναγνωστών σε όλο τον κόσμο

Έμαθαν την πραγματική ζωή σε μια  ευημερούσα Σκανδιναβική χώρα ( κι αυτό κάτω από μια επιφανειακή περιπέτεια ) Τα βιβλία υποχρέωσαν μια χώρα να αναρωτηθεί για τον εαυτό της. Προκάλεσαν σεισμό.

Τα εκατομμύρια των αναγνωστών έμαθαν και αναρωτήθηκαν 

Εσύ παραμένεις ο Φλατ 

flat_line

# 152 στις 15/4/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από tanton-

Μάλιστα...

Είδε , λέει, την ταινία και έβγαλε συμπεράσματα

( μεταξύ μας κακές και οι Σουηδικές και οι Αμερικάνικες )

Δεν διάβασε όμως τα βιβλία.

Έτσι είναι

Τα εκατομμύρια εκατομμυρίων αναγνωστών σε όλο τον κόσμο

Έμαθαν την πραγματική ζωή σε μια  ευημερούσα Σκανδιναβική χώρα ( κι αυτό κάτω από μια επιφανειακή περιπέτεια ) Τα βιβλία υποχρέωσαν μια χώρα να αναρωτηθεί για τον εαυτό της. Προκάλεσαν σεισμό.

Τα εκατομμύρια των αναγνωστών έμαθαν και αναρωτήθηκαν 

Εσύ παραμένεις ο Φλατ 

Υποθέτω θεωρείς πως είναι ένα δράμα αυτό για εμένα, να παραμείνω ο Flat.

Δεν γίνεται να μάθεις την πραγματική ζωή στο πλαίσιο μιας ολόκληρης κοινωνίας διαβάζοντας ένα βιβλίο. Μπορείς να δεις την κοινωνία μέσα απο την προσωπική οπτική του συγγραφέα. Αν ζήσεις μόνο μέσα στην χώρα, μπορεί σταδιακά να διαμορφώσεις την δική σου άποψη για την κοινωνία στην οποία ζεις. Για την Νορβηγική κοινωνία άλλη άποψη έχουν οι Νορβηγοί φίλοι μου, και άλλη άποψη έχουν για παράδειγμα οι Έλληνες που ζουν εκεί πέρα. Ακόμα και στην ίδια πόλη.

Τα βιβλία που μπορούν να συνταράξουν εμένα, δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να συνταράξουν και τα εκατομμύρια των ανθρώπων. Και πολύ αμφιβάλω αν τα βιβλία του συγκεκριμένου συγγραφέα με προβληματίσουν έστω. Αυτό συμβαίνει γενικά με τους ανθρώπους, δεν συγκινούνται όλοι με τα ίδια ερεθίσματα.

tanton-

# 153 στις 15/4/2015
author
Ανδρας / 66 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Λάθος μου...

Το παραδέχομαι

( ποτέ μην πιάνεις κουβέντα με ημι-αγράμματους  φανατικούς ) 

Πράγματι δεν είναι για σένα αυτό το βιβλίο

Να φανταστείς μιλάει για το τι  κρύβεται κάτω από ένα γενναιόδωρο κοινωνικό πλαίσιο

Μιλάει για την συνεργασία Αστυνομίας- Δικαστών και Ψυχιάτρων για να εξοντώσουν το διαφορετικό 
( και αν υπάρχουν και κάποιοι δημοσιογράφοι και δικηγόροι που αντιστέκονται ρισκάροντας ζωές και καριέρες δεν υπάρχει κανένας ψυχίατρος  που να μην είναι δεσμοφύλακας-βασανιστής )

Τέλος πάντων δεν είναι θέματα για σένα αυτά.

Εσύ περιορίσου να υπερασπίζεις τις "ηθικές αξίες "

Μαζί με τους παπάδες και τους ψυχιάτρους.

Και τέρμα η κουβέντα...μόνο πλακίτσες. 

flat_line

# 154 στις 15/4/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Δεν σε καταλαβαίνω.

Με κατηγορείς για φανατισμό την στιγμή που εσύ ο ίδιος φαίνεσαι να φανατίζεσαι με ένα συγκεκριμένο λογοτεχνικό έργο.

Δεν υπάρχει η τέλεια κοινωνία, ακόμα και η γενναιόδωρη Σουηδική κοινωνία αναμφίβολα διατρέχεται και αυτή απο τα δικά της προβλήματα.  Αυτό που με προβληματίζει σε όσα γράφεις είναι η υποτιθέμενη συνεργασία Αστυνομίας- Δικαστών και Ψυχιάτρων με σκοπό να εξοντώσουν το διαφορετικό. Υπάρχουν δύο εκδοχές, η πραγματικά αυτό είναι το μήνυμα του συγγραφέα, που αμφιβάλω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, η πολύ πιθανόν, αυτό είναι η δική σου ανάγνωση του βιβλίου του Συγγραφέα.
 Αυτή η συνεργασία δεν υφίσταται ούτε καν στην Ελλάδα, και αν υπάρχει κάτι τέτοιο ίσως να συμβαίνει σε καθυστερημένες χώρες της Αφρικής. Και τελικά όπως σε κάθε επαγγελματικό κάδο, έτσι και σε αυτόν την ψυχιατρικής υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες. Όμως είναι πολύ σοβαρή η κατηγορία, στα όρια της παράνοιας, για δεσμοφύλακες- βασανιστές. Προσωπικά ποτέ μου δεν γνώρισα κανένα τέτοιο. 
 Δικαίωμα μου να είμαι και ημιαμόρφωτος, καθημερινά προσπαθώ για την μόρφωση μου, και έστω αν είμαι ακόμα ημιαμόρφωτος δεν ενοχλώ άλλους ανθρώπους στην καθημερινότητα μου. Η ημιαμορφωσιά παραμένει ένα δικό μου πρόβλημα για να λύσω, εφόσον υφίσταται. 
Αρέσει στο μέλος Hlektra2014

jane-doe

# 155 στις 15/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κι εγώ μικρή πίστευα στον Άγιο Βασίλη.

Αν έχεις χρόνο διάβασε το "Επάγγελμα Πόρνη" της Λιλής Ζωγράφου...(περιμένω κράξιμο από τον κύριο tanton...μα είμαι κι εγώ...ανεπίδεκτη μαθήσεως...)

Παράθεση:
Σχόλιο # 154 από flat_line

Αυτή η συνεργασία δεν υφίσταται ούτε καν στην Ελλάδα, και αν υπάρχει κάτι τέτοιο ίσως να συμβαίνει σε καθυστερημένες χώρες της Αφρικής. Και τελικά όπως σε κάθε επαγγελματικό κάδο, έτσι και σε αυτόν την ψυχιατρικής υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες. Όμως είναι πολύ σοβαρή η κατηγορία, στα όρια της παράνοιας, για δεσμοφύλακες- βασανιστές

Climentini

# 156 στις 15/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 154 από flat_line

Δεν σε καταλαβαίνω. Και τελικά όπως σε κάθε επαγγελματικό κάδο, έτσι και σε αυτόν την ψυχιατρικής υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες.

Γ λ ώ τ τ α  λανθάνουσα...

Hlektra2014

# 157 στις 15/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Και εγω οταν το πρωτοδιάβασα λεω τι κάδο λεει... αλλα μετα σκέφτηκα δεν εχει άδικο επαγγελματικός κάδος ετσι ακριβώς 

Dreamdr

# 158 στις 16/4/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πλακα εκανα  δε δινω τοση σημασια...

Αλλα για φαντασου να σε λενε Ροδουλα και να εισαι αλμπινα

Η μοχαμετ (μωαμεθ) και να εισαι φανατικος καθολικος...η ακομη χειροτερα, οσο αθεος γινεται...δε θα αισθανοσουν καπως οταν συστηνοσουν στους ομοιους σου ;

Παράθεση:
Σχόλιο # 150 από Tonia35

Εαν νομιζεις οτι πρεπει να εχει σχεση το ονομα σου με την υπαρξη σου (την προσωπικοτητα σου θα εννοεις),,,αλλαξε το...!

Προσωπικα...δεν βρισκω κανενα λογο να κανει καποιος κατι τετοιο.

Το ονομα δεν ειναι η ταμπελα του τι ειμαστε...!

Hlektra2014

# 159 στις 16/4/2015
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Να παντρευτούμε ή οχι τελικα; 

costas978

# 160 στην 1/11/2015
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Πύλος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

ναί έτσι είναι. δεν είμαι απο την Κύπρο αλλα έχομε τα ίδια πιστεύω για την ζωή καί τον γάμο...
Επιλέξτε σελίδα: (1-9)
Σελίδες 123456789
Δεν μπορείτε να απαντήσετε