Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μισθος

Σελίδα : 1

strellitsia

# 1 στις 10/4/2003
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Χανίων / Καβρός Χανίων
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 169
'Aρεσαν+: 0%

Μισθος

Εχει περάσει καιρός από τότε που το διάβασα αυτό αλλά θυμάμαι πως μου χε κάνει εντύπωση.

"Οι αντρες θεωρούν πολύ λογικό το να έχουν και οι γυναίκες καριέρα.Όμως μέχρι τη στιγμή που ο μισθός μιας γυναίκας δεν θα υπερβεί το δικό τους"

Τι γνώμη έχετε?

quite

# 2 στις 10/4/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
ΛΑΘΟΣ
ο μισθος της γυναικας μου (δημοσιο)ειναι ειναι μεγαλυτερος απο το δικο μου.κανενα προβλημα ισα ισα νοιωθω πολυ τυχερος .
αναρωτιεμαι αν δουλευε στον ιδιωτικο τομεα κι επερναι οσα εγω τι θα καναμε;

spy26

# 3 στις 10/4/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
Καταρχήν δεν νομίζω πως τίθεται θέμα λογικού η μη. Είναι θέμα επιβίωσης για όσους αντιμετωπίζουν οικονομικό πρόβλημα, μα...πάνω από όλα για πλούσιους ή φτωχούς είναι θέμα απαραίτητο για την διατήρηση της οικογενειακής γαληνής, ψυχικής ηρεμίας κυρίως της γυναίκας, οικονομικής απεξάρτησης από τον άντρα και το σημαντικότερο...δημιουργίας και προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο.

Οσο δε για το ερωτημα σου,πιστευω πως πολλοι αντρες δεν εχουν προβλημα με αυτο.οι περισσοτεροι ομως εχουν.και εως ενα σημειο το καταλαβαινω...! Δεν νομιζω πως η κοινωνια μας εχει ξεπερασει απολυτα ορισμενα ταμπου που απο παλαιοτερα χρονια την χαρακτηριζαν.και ειναι φυσικο, γιατι αυτη ειναι η φυση του αντρα,και στο κατω κατω ετσι προτιματε τον αντρα.

Εγω ομως θα δωσω μια αλλη διασταση στο θεμα και θα το προσδιορισω ως υγειη ανταγωνισμο μεσα στην οικογενεια, για την επιτευξη μεγαλυτερης,ταχυτερης προοδου και κατα συνεπεια κερδους,για την ιδια την οικογενεια.μακαρι λοιπον να επερναν ολες οι συζηγοι παραπανω χρηματα, για να ειχαμε και εμεις ενα επιπλεον κινητρο,αναμεσα σε ολα τα αλλα κινητρα που ηδη εχουμε,ωστε να γινουμε αποδοτικοτεροι...πραγμα που θα επιφερει ωφελη περισοτερα για την ιδια την οικογενεια παντα!

Σε τουτο το σημειο,θα διαφωνησω με τον αγαπητο quite και θα τον παραπεμψω να ρωτησει την καρδια του για το αν νιωθει μοναχα τυχερος...η μηπως αισθανεται και λιγο ασχημα που δεν φερνει στο σπιτι εκεινος τα πιο πολλα.

Νομιζω πως η φυση μας ειναι τετοια που δυσκολα θα ανεχτουμε για μεγαλο διαστημα την παραπανω κατασταση.και οποιος διαλαλει το αντιθετο,τοτε ή ειναι καλος ψευτης ή απλα εγω αν και νεος εχω μεινει αρκετα πισω!

Μυρτώ

# 4 στις 10/4/2003
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Συμφωνώ...

απόλυτα με τον spy26. Πιστεύω ότι οι άντρες δύσκολα δέχονται η γυναίκα που έχουν δίπλα τους να αμοίβεται περισσότερο ή να κερδίζει περισσότερα από την δουλειά της. Κατά την γνώμη μου , μάλλον είναι θέμα στερεοτύπων ! Ο άντρας δεν ήταν αυτός που θα έφερνε τα χρήματα σε ένα σπίτι και η γυναίκα αυτή που θα συνέφερε σε προσωπική εργασία (δουλειές σπιτιού). Αν και τα τελευταία χρόνια η γυναίκες έχουν βγεί στην αγορά και έχουν αποδείξει τις ικανότητες τους , δυστυχώς οι στερεότυποι ρόλοι θα αργήσουν να τροποποιηθουν....γιατί τρέχουν στο DNA μας!

Σε μένα προσωπικά στο παρελθόν , η προαγωγή μου και κατ επέκταση η αύξηση του μισθού μου περισσότερο από τον σύντροφο μου , ήταν ένας από τους λόγους που μας οδήγησε στον χωρισμό. Αυτός για κάποιο λόγο ένιωθε 'λίγος ' και εγώ μετά από αρκετό καιρό και πολλή γκρίνια άρχησα να τον νιώθω 'λίγο'.

Ακόμα δεν το έχουμε ξεπεράσει πιστεύω!

Ακόμα ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω καθημερινά είναι αυτό του άντρα υφιστάμενου! Οι άντρες δύσκολα μπορούν να αποδεκτούν ότι μια γυναίκα τους διοικεί! Συμφωνείτε?
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

strellitsia

# 5 στις 11/4/2003
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Χανίων / Καβρός Χανίων
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 169
Είτε αφορά τη διαφορά του μισθού μέσα σε ένα γάμο είτε γενικά τη διαφορά μισθού ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα πιστεύω πως υπάρχει πρόβλημα.
Θεωρείτε παραδεκτό (κακώς μεν αλλα έτσι είναι) ότι ο άντρας είναι αυτός που πρέπει ως επί των πλείστων να ανταπεξέρχετε στις οικογενειακές οικονομικές υποχρεώσεις.Αν π.χ χάσει η γυναίκα τη δουλεία της ή αν την αφήσει λόγω ανωτέρας βίας(δύσκολη εγκυμοσύνη) ο άντρας είναι αυτός που θα πρέπει να φροντίσει για την επιβίωση της οικογένειας.Ετσι κι αλλιώς αν η γυναίκα αφήσει τη δουλειά θα έχει να ασχοληθεί και μάλιστα άνω του κλασσικού 8ώρου με το νοικοκυριό,την ανατροφή των παιδιών...Ενώ ένας άντρας θα μπορούσε άραγε να ασχοληθεί με το μαγείρεμα,το σιδέρωμα και την μπουγάδα?
Οσον αφορά τη μισθολογική διαφορά γενικότερα οφείλουμε να παραδεχτούμε πως ένας άντρας δυσκολεύετε να δεχτεί μια γυναίκα στο ρόλο του αφεντικού.
Τελικά όμως το θέμα είναι ότι προσφέρει περισσότερα αυτός που προσφέρει τα ουσιώδη για να πάει καλά ένας γάμος ή οποιαδήποτε άλλη σχέση μεταξύ των δύο φίλων.Ας φροντίσουμε να βγάλουμε χρήματα αρκετά για να ζούμε αξιοπρεπώς αλλά πέρα από κει ας φροντίσουμε να δίνουμε αγάπη,εκτίμηση φιλία και εμπιστοσύνη.Γιατί τι αξία έχει αλήθεια ένα φουσκωτό πορτοφόλι αν η καρδιά μας είναι άδεια?

jimmys

# 6 στις 11/4/2003
author
Ανδρας / 39 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6

στρελλιτσα θα σου απαντησω γιατι σε υποστηριζω.

EXOYME KAI LEME, TO SYGEKRIMENO THEMA TO AKOYW APO POLLOYS, OTI TOYS ENOXLEI KAI OTI THELOYN THN GYNAIKA STO SPITI NA KANEI TIS DOYLEIES KAI KATI ALLA TETOIA XEPERASMENA PRAGMATA. AN KAI TWRA TELEYTAI H ANTILHPSH AYTH EXEI XEPERASTEI KAI BLEPOYME POLLES ANERXOMENES GYNAIKEIES PAROYSIES STON EPAGGELMATIKO TOMEA.
PERA APO AYTO KATA THN GNWMH MOY AN H GYNAIKA MOY EBGAZE PERISSOTERA APO EMENA, THA THN KAMARWNA, ALLO AN THA ZHLEYA LIGAKI STHN ARXH. ISA ISA THA MOY EPAIRNE KAI KANA DWRO, ALLA KAI THA TA BGAZAME PERA KAI PIO EYKOLA. GIATI OPWS EXEIS DEI EIMAI KAI LIGO MEGALOSWMOS KAI TRWW KAI PARA POLY GIA NA SYNTHRHTHW. NAI STOYS MEGALOYS MISTHOYS. OSA PIO POLLA BGAZOYME, TOSO KALYTERA. ANTE NA ME TAIZEI KAI MENA LIGO H GYNAIKA MOY...XAXA. THA PAW KONTRA STO KATESTHMENO. FILAKIA STELLITSA.

LIMAX

# 7 στις 11/4/2003
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 13
DEN YΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΑΝΤΡΩΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ. ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΕΩΝ. ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΦΥΛΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ. ΙΣΩΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΛΟΓΩ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΛΙΓΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 10,11 ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ. ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ,ΛΕΩ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΙΣΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΔΕΟΝΤΟΣ.

quite

# 8 στις 13/4/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
Οπως ειπα και πιο πανω νοιωθω τυχερος που η γυναικα μου ειναι στο δημοσιο και παιρνει πιο πολλα λεφτα απο εμενα
ισως να με πειραζε αν μου το ελεγε για να με θιξει>
πρεπει επισης να διευκρινησω οτι δεν ειμαστε απο τα συγχρωνα ζευγαρια που εχουν χωριστα ταμεια< ουτε απο τα παλια που τα λεφτα κρατουσε ο αντρας>(ευτυχως)και αυτο ειναι ενα θεμα που πρεπει να συζητησουμε καποτε εδω>
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΟΓΟ ΑΝΑΓΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ,ΤΑ ΠΡΟΗΓουμΕνα ομως Πεντε χρονΙΑ ΕΠΕΡΝΑ ΠΙΟ ΛΙΓΑ.θα ειχα κομπλεξ και προβλημα αν δεν δουλευα η δουλευα λιγοτερο>
τη διαφορα στο μισθο την κανει το δημοσιο οχι τα πτυχια και η ικανοτητα>

kostas_1966

# 9 στις 15/5/2003
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185
Κανενα προβλημα.Μονο οσοι δεν πιστευουν στην ισοτητα των 2 φυλων εχουν προβλημα "ανεχειας".
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

# 10 στις 15/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Λογικά, αν το εξετάσεις, δεν έχει σημασία ποιος φέρνει τα πιο πολλά...Δεν μεγαλώνει η προσωπική αξία κάποιου ανάλογα με το μισθό που παίρνει..
Ξέρω όμως πάρα πολλά ζευγάρια δυστυχώς, και αρκετά που έφτασαν στον χωρισμό για αυτό και μόνο το λόγο.
Οι άντρες το θεωρούν υποτιμητικό για τον αντρισμό τους όταν η σύντροφος μπορεί να φέρνει περισσότερα χρήματα στο σπίτι.
Θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ κατασταλαγμένος και λογικός για να μπορεί να ξεπεράσει κάτι τέτοιο...

BARON

# 11 στις 16/5/2003
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 69

Κανενα προβλημα

Δεν θα ειχα προβλημα να παιρνει η γυναικα μου περισσοτερα λεφτα αρκει να τα τρωγαμε μαζι!
Αιμα,στεμμα,σπερμα. *** Βαρον ***

sovokai

# 12 στις 20/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

Οι εποχές έχουν αλλάξει???

Οι εποχές έχουν αλλάξει ή εγώ σκέφτομαι λίγο διαφορετικά???
Εγώ αν έβρισκα μια γυναίκα που είχε πολύ καλό μισθό (ωστε να μπορούσαμε να ζήσουμε και οι δύο άνετα) τότε δεν θα είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα, να κάθομαι σπίτι και να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιου.
Να πλύνω, να σκουπίσω, να σιδερώσω (αν και το συχένομαι), να μαγειρέψω, να καθαρίσω και φυσικά να έχω και λίγο ελεύθερο χρόνο να ασχοληθώ με τα χόμπυ μου...
Και δεν σας κρύβω ότι υπήρχε μια τέτοια φάση στη ζωή μου που συγκατοικούσα με μια κοπέλα η οποία εργαζότανε ενώ εγώ όχι... Το βράδυ οι φίλοι μας μου λέγανε ότι το μόνο που μου έλειπε ήταν η ποδιά από μπροστά μου... Δεν βαριέσε εγώ μια χαρά περνούσα τότε!!!
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

# 13 στις 20/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sovokai
Οι εποχές έχουν αλλάξει ή εγώ σκέφτομαι λίγο διαφορετικά???
Εγώ αν έβρισκα μια γυναίκα που είχε πολύ καλό μισθό (ωστε να μπορούσαμε να ζήσουμε και οι δύο άνετα) τότε δεν θα είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα, να κάθομαι σπίτι και να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιου.
Να πλύνω, να σκουπίσω, να σιδερώσω (αν και το συχένομαι), να μαγειρέψω, να καθαρίσω και φυσικά να έχω και λίγο ελεύθερο χρόνο να ασχοληθώ με τα χόμπυ μου...
Και δεν σας κρύβω ότι υπήρχε μια τέτοια φάση στη ζωή μου που συγκατοικούσα με μια κοπέλα η οποία εργαζότανε ενώ εγώ όχι... Το βράδυ οι φίλοι μας μου λέγανε ότι το μόνο που μου έλειπε ήταν η ποδιά από μπροστά μου... Δεν βαριέσε εγώ μια χαρά περνούσα τότε!!!

Είχα πει δεν θα παντρευτώ δεύτερη φορά...
Αλλά αν ......θα σε έχω στα υπόψη μου!!!!!!

paros1999

# 14 στις 23/5/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 23
Είναι λογιστό, γιατί εσάς τους άντρες σας διακατέχει και ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ... Οπότε και κάτι τέτοιο να συμβαίνει να κερδίζει η σύντροφός σας περισσότερα χρήματα απο σας, εσείς έχετε δύο επιλογές: ή θα χωρίσετε ή θα κάνετε τα αδύνατα δυνατά για να κερδίζετε περισσότερα χρήματα... Το έχω συζητήσει αυτό το θέμα με άτομα του αντίθετου φύλλου και όλοι μου έδωσαν την ίδια απάντηση!

# 15 στις 26/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το προβλημα ειναι ποιος παιρνει πιο πολλα;

Η μηπως το θεμα ειναι τι αναγκες υπαρχουν σε μια οικογενεια;
Τι μυστηριες τοποθετησεις ειναι αυτες;
Δουλευει η γυναικα, και παιρνει περισσοτερα απο μενα;
Μπραβο της και καλα κανει.Και αμα υπαρχουν και διαφορες "βαριες" υποχρεωσεις, ακομα καλυτερα.
Αλλα περαν αυτου, ειναι βλακεια να εχει ειτε ο αντρας ειτε η γυναικα, το "κομπλεξ του ποσου"!
Η οποια ζηλεια - φθονος (γιατι αυτο ειναι), ειναι οτι χειροτερο, και εκ των ουκ ανευ!
Αυτα τα σκεπτικα ειναι που φερνουν τη ρηξη στα ζευγαρια, που κανουν τον-την να ξεστομισει καποια στιγμη το κλασικο "αν δεν ημουν εγω....."!
Ποτε θα ξυπνησουμε επιτελους;
Ποτε θα καταλαβουμε οτι πρεπει να χαιρομαστε για την προοδο του συντροφου, του συνανθρωπου;
Ο ηλιος βγαινει για ολο τον κοσμο!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε