Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

εχω φρικαρει!!

Σελίδα : 1

maria2812

# 1 στις 21/5/2015
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Μαγνησίας / Αγριά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

εχω φρικαρει!!

Καλημερα.Θα μπω γρηγορα στο θεμα.Εδω και 3 βδομαδες φιλοξενω τον πατερα μου σπιτι που εχει υποστει εγκεφαλικο μεχρι να δω που θα τον παω.Εχω κανει ενεργειες για αναπηρικη συνταξη αλλα ενας θεος ξερει ποτε θα βγει.Να τονισω οτι οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι παρα πολλα χρονια.Ο πατερας μου δεν ηταν παντα εδω μαζι μας και στην ουσια δεν ηταν πουθενα κοντα μας ουτε συναισθηματικα ουτε οικονομικα.Μεγαλωσαμε πολυ δυσκολα.Ειχαμε επαφες αλλα αραια και που γιατι δεν αντεχα τη γκρινια του και την κλαψα οτι η μαμα μου τον χωρισε.αυτα εν ολιγης.Μολις επαθε το εγκεφαλικο ετρεξα να τον βοηθησω του νοικιασα ενα δωματιο πολυ φτηνο με συνεννοηση με τον αδερφο μου να βαζουμε μαζι τα χρηματα.και ετσι εγινε μονο που ο αδερφος μου τα καθηστερουσε και πληρωναμε εμεις ολο το ποσο.οταν λεω εμεις εννοω εγω και ο ανδρας μου.Δυστυχως δεν εργαζομαι.Ο ανδρας μου με το δικιο του αρχισε να τσιναει που λεμε.τεσπα εκει που εμενε εγιναν πολλα γιατι εμενε σε συγγενικο του προσωπο και τον πηρα και εφυγα γιατι δεν γινοταν αλλο.Τωρα τον εχω εδω και ο ανδρας μου εχει φρικαρει.Ο αδερφος μου δεν με βοηθαει γιατι δεν τον ενδιαφερει προφανως.Τωρα δεν ξερω τι να κανω.Αν τον αφησω κι εγω θα μεινει στο δρομο και δεν μπορω να  το κανω.Αλλα εχω ψιχολογικο πολεμο σε μεγαλο βαθμο απο τον αντρα μου.Οτι αποριεσ εχετε πειτε μου.ευχαριστω

Paralia48

# 2 στις 21/5/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

Σε καταλαβαίνω, γιατί έχουμε κάποια κοινά θέματα.
Νομίζω , προτεραιότητα πρέπει να έχει για σένα οι οικογένειά σου. Ξέρω γυναίκα, (Γερμανίδα με Ιρανό άνδρα) που άφησε τον άνδρα της για τον πατέρα της , γιατί ο άντρας δεν άντεχε τη μιζέρια της αρρώστειας και ο Ιρανός άντρας έφυγε με το παιδί για Ιράν και αυτή έχασε το παιδί της (σ΄αυτά τα κράτη δεν είναι εύκολα τα δικαιώματα της μάνας). Δηλαδή κάπου πρέπει να βάλουμε προτεραιότητες.

Βέβαια και να τον αφήσετε στο δρόμο δεν μπορείτε. Και ξέρω πόσο κουραστικό είναι, να έχεις άρρωστο στο σπίτι. Το ότι δεν εργάζεσαι διευκολύνει λίγο την κατάσταση, δηλαδή θα έλεγα ευτυχώς δεν εργάζεσαι.!

Σε τι κατάσταση σωματική και νοητική είναι ο μπαμπάς σου?
Οργάνωσε λίγο την ημέρα σου όπως μπορείς καλύτερα για όλους. Δυστυχώς εμείς οι γυναίκες όλα τα χρόνια φροντίζαμε τους αρρώστους και την ισορροπία στο σπίτι! Και βλέπω, ότι δε γίνεται αλλοιώς!

Προσπάθησε μέχρι να βγει η σύνταξη, να  βολευτείτε όσο μπορείτε στο σπίτι σου. Είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε να κρατάς τις ισορροπίες. Εφόσον εργάζεται ο άνδρας, θα λείπει πολλές ώρες από το σπίτι. Επομένως οι  δύσκολες ώρες θα είναι οι απογευματινές. Ε, βγάζε έναν περίπατο το μπαμπά, έχε τον σε δικό του χώρο, ούτως ώστε ο άντρας σου να μην ενοχλείται όταν θέλει λίγο να ξεκουραστεί. Δασκάλεψε τον μπαμπά, να κινείται στο χώρο του, δώσε του βιβλία, μια τηλεόραση αν μπορείς στο χώρο του και άντε λίγες επαφές στο φαγητό και για κανα καφέ μόνο με τον άντρα. (αν το θέλουν και οι δυο).
Έπειτα πιάσε και τον άντρα σου και πες του να δείξει κατανόηση.
Στο μεταξύ κοίτα αν υπάρχουν κέντρα αποκατάστασης από εγκεφαλικό και κατά πόσο τα καλύπτει η ασφάλεια.
Και όταν με το καλό βγει η σύνταξη, νοίκιασέ του μια φτηνή γκαρσονιέρα κοντά σας και έλεγχε και εσύ την κατάσταση!
Καλό κουράγιο!

Αρέσει στα μέλη somebody961, AMALIA100again

AMALIA100again

# 3 στις 21/5/2015
author
Γυναίκα / 60 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 251

Ξέρω τι σημαίνει εγκεφαλικό κ ξέρω πόσο δύσκολο είναι να το διαχειριστεί κάποιος. Έχω όμως απορίες..ο πατέρας σου πόσο χρονών είναι, ρωτάω γιατί αν ήταν σε ηλικία που μπορούσε να πάρει σύνταξη θα το είχε κάνει γιατί εσύ γράφεις ότι θα πάρει αναπηρική...έπειτα, το εγκεφαλικό του έχει αφήσει κάποιο κουσούρι; δλδ μήπως δεν είναι καλή η άρθρωσή του, μήπως κάποιο μέλος του σώματός του είναι νεκρό, πχ χέρι ή πόδι ...μπορεί να περπατήσει; ..μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί;...

τα ρωτάω αυτά, γιατί αν συμβαίνει κάτι από αυτά που έγραψα, τότε θέλει σίγουρα βοήθεια..δυστυχώς μπορεί ο γονιός να μην έχει φερθεί σωστά όταν έπρεπε στα παιδιά του, ξεχνάει όμως ότι θα μεγαλώσει κ σε κάποια στιγμή θα κτυπήσει η πόρτα με κάποια αρρώστεια..τώρα όσον αφορά τον άντρα σου, καταλαβαίνω ότι έχει πάθει σύγχυση ή εκνευρισμό γιατί οπωσδήποτε δεν είναι υγιές το περιβάλλον του σπιτιού του τώρα, όμως θα πρέπει να βρεθούν κάποιες ισορροπίες..κ αυτός να ρίξει ένα βλέμμα συμπάθειας σε έναν άνθρωπο που τώρα δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του αλλά κ σύ κορίτσι μου που είσαι στην μέση θα πρέπει να βρεις την εσωτερική δύναμη κ να ισορροπείς τις καταστάσεις...εφόσον κάθεσαι, ασχολήσου τις ώρες που λείπει ο άντρας σου κ όταν επιστρέφει στο σπίτι, βάλε τον πατέρα σου να βλέπει κάποια ταινία, να διαβάζει..αυτές οι αρρώστειες θέλουν χρόνο, υπομονή κ φροντίδα...κ ελπίζω να βγει όσον το δυνατόν γρηγορότερα η σύνταξή του έτσι ώστε να βρεθεί άλλος χώρος για αυτόν...καλή δύναμη σου εύχομαι..
Αρέσει στο μέλος somebody961

flat_line

# 4 στις 22/5/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

maria2812

Είναι φυσικό να αισθάνεσαι απόγνωση με αυτά που περνάς αυτή την περίοδο με τον πατέρα σου, αλλά και με τον σύζυγό σου. Νομίζω ότι γίνεται πολύ δύσκολο για εσένα καθώς ούτε ο αδερφός σου φαίνεται διατεθειμένος να ασχοληθεί με τον πατέρα σας, αλλά και ο άνδρας σου εκφράζει την δυσφορία του μέσω ειρωνείας. Θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή μέχρι να βγεί η σύνταξη του πατέρα σου, αλλά και να μπορέσεις να συμφιλιώσεις τον άνδρα σου με την νέα κατάσταση που έχει δημιουργηθεί σπίτι, προσπαθώντας όσο μπορείς να κάνεις όσο πιο διακριτική την μεταξύ τους συμβίωση. 

Η αποκατάσταση για τον μπαμπά σου είναι επίσης ζωτικής σημασίας. Νομίζω ότι η αποκατάσταση των ανθρώπων που περνούν ένα εγκεφαλικό επεισόδιο εξαρτάται απο τις ιδιαίτερες ανάγκες του καθένα ασθενή ξεχωριστά. Άλλοι ασθενείς αναρρώνουν ικανοποιητικά χωρίς ιδιαίτερη θεραπεία, άλλοι χρειάζονται εντατική θεραπεία και πάλι δεν επανέρχονται πλήρως. Θα πρέπει να επιδείξεις κουράγιο και να μην πτοηθείς απο τις επικείμενες δυσκολίες μέχρι ο μπαμπάς να αποκατασταθεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, και να πάρει την σύνταξη του. Και για τον ίδιο θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να προσαρμοστεί στην καινούργια ζωή του, και ίσως να αντιμετωπίσει ακόμα και συμπτώματα κατάθλιψης. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Αρέσει στο μέλος AMALIA100again

wish_

# 5 στις 23/5/2015
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.319

Εμ έτσι είναι καμια φορά...όταν παντρευόμαστε καποιον παίρνουμε και την οικογένεια του.

Δηλαδη αν στη θέση του μπαμπα σου άσχετα αν ηταν μακριά σας τόσα χρόνια και θέλησες να τον βοηθήσεις τωρα αν όμως σε αυτή τη θεση ηταν η μαμά του ή δικός του μπαμπας?Όταν μας χαλαν τη βολεψη μας φυσικό είναι να δυσανασχετούμε όμως θεωρω ότι ο αντρας σου θα επρεπε να εχει περισσοτερη υπομονή και να σε στηρίζει.Ειναι γονιός σου,επελεξες καλώς ή κακώς να τον πάρεις σπίτι μαζί σου,ε πρεπει να το καταλάβει και να είναι διπλα σου και να βρειτε μαζί μια λύση αν δεν του αρέσει ώστε να ξαναγίνουν τα πράγματα στο σπίτι όπως ήταν πριν ή τουλάχιστον περισσότερο ανεχτα για εκείνον.Με τις γκρινιες δεν κερδίζει κάτι γι΄αυτό βρείτε μαζί να κάνετε κάτι ουσιαστικό για την κατάσταση όπως ανέφεραν παραπάνω ή ρώτα σε καποιες κλινικές αν δέχονται αν εχει ασφάλεια.

Αν θέλεις απαντησε μας και σε τι κατασταση είναι ο πατέρας σου.

Αρέσει στο μέλος AMALIA100again
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost