Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Παρενεργειες εξεταστικης!

Σελίδα : 1

Nskonsta

# 1 στις 3/6/2015
author
Γυναίκα / 27 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

Παιδιά καλησπέρα, θα σας πω την καταστασή μου και χρειάζομαι τις απόψεις σας έτσι ώστε να δω πως σκέφτεται και ο κόσμος.. Να μην ακούω μόνο τις δικές μου σκέψεις. Είμαι 4ο έτος αρχιτεκτονικής πολυτεχνείου και δεν δικαιούμαι να συμμετέχω στην εμβόλιμη εξεταστική, επειδή ο αγαπητός υπουργός θεώρησε πως μόνο οι αιώνιοι τη δικαιούνται, σε αντιθεση με το προηγούμενο εξάμηνο. Εχασα ενα εξαμηνο με αποτελεσμα να χρωσταω 9 ευκολα μαθηματα. Τωρα εχω του εξαμηνου και θα τα δωσω κανονικα.. Αλλα εγω προγραμματιζα με την εμβολιμη εκατσα να διαβασω τα 9 χρωστουμενα και τωρα μου εμειναν στο χερι! Ουτε σεπτεμβριο μπορω να τα δωσω, στο χειμερινο εχω 3 καινουργια και αντε θα δωσω 6 απο τα χρωστουμενα και μενουν 3, απο τα οποια 2 ειναι εαρινου. Που σημαινει μενει ενα μαθημα ετσι ουτε ευρενητικη μπορω να δηλωσω τωρα το χειμερινο ουτε διπλωματικη... Και ολα αυτα επειδη δεν ψηφιστικε διπλη εξεταστικη για ολους μας... Ειναι να θες να σπουδασεις να εχεις τη θελησει να μορφωθεις, να τελειωσεις μια σχολη και να μη σε αφηνει το συστημα.. Και αυτοι που ψηφισαν συριζα στη σχολη μου καθονται τα ξινουν και ουτε πατανε στα μαθηματα... Μετα πως θα ψηφιστει το ψηφισμα για εμβολιμη οταν βολευονται καποιοι με την ιδιοτητα του φοιτητη... Υπαρχει ζωη και εξω απο τη σχολη ομως. 

Paralia48

# 2 στις 3/6/2015
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.726

Μάλλον είσαι στο λαθος φόρουμ. Μπες σε κανένα φοιτητικό, ή συζητήστε τα με άλλους φοιτητές.
Κατάλαβα , ότι βοηθούνται οι αιώνιοι φοιτητές και όχι οι κανονικοί? Και από πότε αρχίζει να θεωρείται κάποιος αιώνιος? Τι λένε οι φοιτητικές παρατάξεις? Για σκαλίστε το...
Τη διπλωματική σου, μπορείς να αρχίσεις να τη δουλεύεις για να μη χάνεις χρόνο και τη δηλώνεις αργότερα

methismeno_troufaki

# 3 στις 3/6/2015
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.540

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Nskonsta

Παιδιά καλησπέρα, θα σας πω την καταστασή μου και χρειάζομαι τις απόψεις σας έτσι ώστε να δω πως σκέφτεται και ο κόσμος.. Να μην ακούω μόνο τις δικές μου σκέψεις. Είμαι 4ο έτος αρχιτεκτονικής πολυτεχνείου και δεν δικαιούμαι να συμμετέχω στην εμβόλιμη εξεταστική, επειδή ο αγαπητός υπουργός θεώρησε πως μόνο οι αιώνιοι τη δικαιούνται, σε αντιθεση με το προηγούμενο εξάμηνο. Εχασα ενα εξαμηνο με αποτελεσμα να χρωσταω 9 ευκολα μαθηματα. Τωρα εχω του εξαμηνου και θα τα δωσω κανονικα.. Αλλα εγω προγραμματιζα με την εμβολιμη εκατσα να διαβασω τα 9 χρωστουμενα και τωρα μου εμειναν στο χερι! Ουτε σεπτεμβριο μπορω να τα δωσω, στο χειμερινο εχω 3 καινουργια και αντε θα δωσω 6 απο τα χρωστουμενα και μενουν 3, απο τα οποια 2 ειναι εαρινου. Που σημαινει μενει ενα μαθημα ετσι ουτε ευρενητικη μπορω να δηλωσω τωρα το χειμερινο ουτε διπλωματικη... Και ολα αυτα επειδη δεν ψηφιστικε διπλη εξεταστικη για ολους μας... Ειναι να θες να σπουδασεις να εχεις τη θελησει να μορφωθεις, να τελειωσεις μια σχολη και να μη σε αφηνει το συστημα.. Και αυτοι που ψηφισαν συριζα στη σχολη μου καθονται τα ξινουν και ουτε πατανε στα μαθηματα... Μετα πως θα ψηφιστει το ψηφισμα για εμβολιμη οταν βολευονται καποιοι με την ιδιοτητα του φοιτητη... Υπαρχει ζωη και εξω απο τη σχολη ομως. 

Καταρχάς, όσο θυμάμαι εγώ τουλάχιστον η εμβόλιμη (κοινώς πτυχιακή) εξεταστική ήταν για τους επί πτυχίω φοιτητές! Γιαυτό και ονομάστηκε πτυχιακή! Δεν είναι κάτι καινούργιο! Η αλλαγή έγινε πριν μερικά χρόνια, 2-3 αν δεν κάνω λάθος, που χάθηκαν πολλές εξεταστικές στο ΕΜΠ και υπήρχε κίνδυνος να χαθούν εξάμηνα! Οπότε άνοιξαν προς όλους! Όλα τα προηγούμενα χρόνια λοιπόν έτσι δίναμε μαθήματα στις περισσότερες σχολές! Τώρα στη δική σου δεν ξέρω αν ίσχυε κάτι άλλο και άλλαξε με αυτό το νόμο!

Επιπλέον, αφού τα μαθήματα είναι εύκολα όπως λες και τα έχεις διαβάσει δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να τα περάσεις αργότερα! Το διάβασμα δεν πάει χαμένο ποτέ!

Σεπτέμβριο γιατί δεν μπορείς να τα δώσεις? Δεν έχετε έτσι κι αλλιώς "διπλή" εξεταστική τον Σεπτέμβρη? 

Για τη διπλωματική δεν μπορείς να συνεννοηθείς με έναν καθηγητή, να αναλάβεις το θέμα που σε ενδιαφέρει και επίσημα να σε δηλώσει την επόμενη χρονιά? Έτσι, θα έχεις ήδη κάνει κάποια πράγματα και δεν θα πας πολύ πίσω. 

isixos_geroulis

# 4 στις 4/6/2015
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 7.939

Αυτα θα διαβαζει.

...και ο Ιντεραξιος...και που να μπει σε σχολη μετα...

Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

aerospace

# 5 στις 4/6/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Θα συμφωνήσω με το τρουφάκι.

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που θες είναι να δώσεις μαθήματα χειμερινού εξαμήνου σε εξεταστική Ιουνίου. Αυτό δεν γίνεται. Ούτε για 4ετείς ούτε για 6ετείς και άνω (κι όχι απαραίτητα αιώνιούς) φοιτητές. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε στο πανεπιστήμιό μου και πιστεύω, χωρίς να το έχω ψάξει βέβαια, σε όλα τα πανεπιστήμια.

Το μόνο που ίσχυε για τους 6ετείς και άνω φοιτητές, εξεταστική θερινών μαθημάτων το Φεβρουάριο. Μαθήματα χειμερινού εξαμήνου δεν έχουν εξεταστεί ποτέ τον Ιούνιο.

Αλλά γιατί να μην μπορείς να τα δώσεις το Σεπτέμβριο; Η εξεταστική Σεπτεμβρίου περιλαμβάνει όλα τα μαθήματα χειμερινού και θερινού εξαμήνου. Εκτός κι αν δεν τα έχεις δηλωμένα.

methismeno_troufaki

# 6 στις 4/6/2015
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.540

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από aerospace

Θα συμφωνήσω με το τρουφάκι.

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που θες είναι να δώσεις μαθήματα χειμερινού εξαμήνου σε εξεταστική Ιουνίου. Αυτό δεν γίνεται. Ούτε για 4ετείς ούτε για 6ετείς και άνω (κι όχι απαραίτητα αιώνιούς) φοιτητές. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε στο πανεπιστήμιό μου και πιστεύω, χωρίς να το έχω ψάξει βέβαια, σε όλα τα πανεπιστήμια.

Το μόνο που ίσχυε για τους 6ετείς και άνω φοιτητές, εξεταστική θερινών μαθημάτων το Φεβρουάριο. Μαθήματα χειμερινού εξαμήνου δεν έχουν εξεταστεί ποτέ τον Ιούνιο.

Αλλά γιατί να μην μπορείς να τα δώσεις το Σεπτέμβριο; Η εξεταστική Σεπτεμβρίου περιλαμβάνει όλα τα μαθήματα χειμερινού και θερινού εξαμήνου. Εκτός κι αν δεν τα έχεις δηλωμένα.

Υπήρχε ένας νόμος τα τελευταία χρόνια που επέτρεπε να δώσουν οι επί πτυχίω/διπλώματι φοιτητές τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου τον Ιούνιο και αντίστροφα.

Στην εξεταστική του Σεπτέμβρη δηλώνατε μαθήματα εσείς? Εμείς τον Σεπτέμβρη δεν τα δηλώναμε αν τα είχαμε δηλώσει μέσα στο εξάμηνο.

Υ.Γ.: Τι κάνεις εσύ βρε?? Πώς είσαι εκεί στα ξένα?? Παρέες βρήκες τελικά? Θυμάμαι είχες βάλει ένα θέμα παλιότερα! Είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα? 

aerospace

# 7 στις 5/6/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από methismeno_troufaki

Υπήρχε ένας νόμος τα τελευταία χρόνια που επέτρεπε να δώσουν οι επί πτυχίω/διπλώματι φοιτητές τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου τον Ιούνιο και αντίστροφα.

Στην εξεταστική του Σεπτέμβρη δηλώνατε μαθήματα εσείς? Εμείς τον Σεπτέμβρη δεν τα δηλώναμε αν τα είχαμε δηλώσει μέσα στο εξάμηνο.

Υ.Γ.: Τι κάνεις εσύ βρε?? Πώς είσαι εκεί στα ξένα?? Παρέες βρήκες τελικά? Θυμάμαι είχες βάλει ένα θέμα παλιότερα! Είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα? 

Όχι δεν δηλώναμε μαθήματα για Σεπτέμβριο. Όπως λες, απλά έπρεπε να τα δηλώναμε μέσα στα εξάμηνα. Απλά μου κάνει εντύπωση που λέει οτι δεν έχει το δικαίωμα να τα δώσει το Σεπτέμβριο οπότε το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι αυτό. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 5+ χρόνια.

Όσον αφορά εμένα... πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο που λένε.

Να σου πω, όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο πολύ πιστεύω οτι δεν αξίζει τίποτε περισσότερο από τη δουλειά σου. Όσο περνάει ο καιρός γίνομαι όλο και πιο απορροφημένος στη δουλειά μου που όλα τα άλλα πέφτουν σε δεύτερη μοίρα. Δεν βάζω πιο πάνω από τη δουλειά μου ούτε καν την υγεία μου. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος. Ο χρόνος θα το δείξει. Απλά αισθάνομαι οτι δεν έχω κι άλλη επιλογή.

Όχι δεν έκανα παρέες με εξαίρεση έναν πολύ καλό φίλο που γνώρισα εδώ πάνω με την κοπέλα του. Έχουμε καλή χημεία και γενικά είμαστε σε θέση να μιλάμε για ώρες.

Αλλά με την γκαντεμιά που με δέρνει τον χάνω κι αυτόν γιατί πρέπει να μεταναστεύσω σε μια άλλη (κοντινή ευτυχώς) πόλη. Κι όχι δεν τελείωσα ακόμη με το διδακτορικό μου. Ασ τα είναι μεγάλη ιστορία, που να σου εξηγώ.

Αλλά γενικά, σ αυτή την ηλικία, δεν σε παίρνει να μιλάς για παρέες. Δεν είμαστε προπτυχιακοί φοιτητές πλέον να μην έχεις υποχρεώσεις, να έχεις απλετο ελευθερο χρόνο, κλπ. Σου είπα έπαθα μια κάποια ανοσία σε όλα τα υπόλοιπα δευτερεύοντα θέματα.

Το διδακτορικό σε περνάει σε άλλη διάσταση, κυριολεκτικά όμως. Όχι οτι τα πάω περίφημα βέβαια, αλλά τέσπα. Μην μπαχαλέψουμε άλλο το θέμα.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που με θυμήθηκες. Ελπίζω να μιλήσουμε και ιδιωτικά κάποια στιγμή.

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost