Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μηδέν

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

Coconut_17

# 141 στις 29/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 87
'Aρεσαν+: 0%

ΠέτροΓυμναστήριε, κάτι δεν πάει καλά μαζί σου, με το μπαρντόν δηλαδή. 

Κάποιος έγραψε "κανείς δεν απολύει". Θες ξύλο. 
Πάτε καλά ρε; Πού ζείτε; 

Ο μπαμπάς μου είναι 55 χρονών καθηγητής σε σχολείο και προσπαθεί να πληρώσει δάνεια και τον αδερφό μου που σπουδάζει σε ΑΛΛΗ πόλη, με 1000 ευρώ το μήνα. Η μάνα μου γυρνοβολάει σε όλη τη Μακεδονία για να βγάλει κανά 20ρικο να χουμε να φάμε και να πληρώσουμε το ρεύμα. Ο φίλος μου αγαπητέ ΠέτροΓυμναστήριε δουλεύει μέσω ΓΝΩΣΤΟΥ. Σε χάλασε ε; Και μέσω γνωστών και φίλων και βυσμάτων θα δουλέψει και το χειμώνα αλλιώς βρες του εσύ δουλειά που τα καταφέρνεις καλύτερα κι απ' τον καθένα στην Ελλάδα του 2015. 

Δεν επιτρέπω σε κανέναν να βρίζει και να αποκαλεί κανέναν τεμπέλη στην γαμωΕλλάδα του σήμερα. Έχετε πάρει χαμπάρι πόσες επιχειρήσεις έχουν κλείσει; Πόσες τα μαζέψανε και πήγανε στη Βουλγαρία; Βλέπε κόκα κόλα αν σου θυμίζει κάτι. Πόσοι ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΕΣ έχουν απολυθεί ή πόσοι είναι απλήρωτοι 3 χρόνια και μια φορά το τρίμηνο τους δίνουν κανα 200άρι ίσα για να παίρνουν το λεωφορείο για να ξαναπάνε στη δουλειά; 

Μη με φρικάρετε άλλο μερικοί εδώ μέσα. Στα 14 μου μοίραζα φυλλάδια το καλοκαίρι για κάποιον που ρώτησε αν κανείς από δω έχει κάνει αυτή τη δουλειά. Χειροκροτήστε με κι εμένα λοιπόν όπως τον 17χρονο που μοιράζει φυλλάδια. Ξαναμοίρασα και στα 22 μου, έπαιρνα 10 ευρώ τη μέρα και με έστελνε στη Σίνδο. Το εισιτήριο του λεωφορείου κάνει 1 ευρώ. Κι άλλο ένα να γυρίσεις. 8 ευρώ μεροκάματο για να πηγαίνω στην άλλη άκρη της πόλης και να στέκομαι σαν πελεκάνος στο ένα πόδι. 

Και σόρι μάγκες αλλά στα 17, 10 ευρώ μεροκάματο δεν σε χαλάει για χαρτζιλίκι. Αλλά δεν είμαι πια 17. Είμαι 24, και με συγχωρείτε ειλικρινά αλλά δε θέλω να ζω με τους γονείς μου ως τα 40. Θέλω να στήσω τη ζωή μου και την οικογένειά μου, κι αυτό δεν θα το κάνω με 200 ευρώ το μήνα. Hellooo! Ξυπνάτε! 

Πέτρο αγόρι μου, δεν ξέρω ποιους νεολαίους έχεις κατά νου που είναι με το φραπόγαλο στο χέρι και δεν κάνουν τίποτα αλλά άκου λίγο τους νεολαίους που έχω εγώ κατά νου:

-Φίλη μου δουλεύει σε μεγάλη εταιρεία παιχνιδιών και γεμίζει ράφια και παίρνει 300 ευρώ το μήνα χωρίς καμία προοπτική να αυξηθεί ο μισθός. Γαμιέται στη δουλειά και μόνο η κάρτα για το λεωφορείο κάνει 30 ευρώ. (και μη μου πεις να μη βγάζει κάρτα, είναι 2 ευρώ η μέρα για εισιτήρια, κάνε τον υπολογισμό) Αμέσως πέσαμε στα 270. ΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΕ 270 ΕΥΡΩ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ; Είσαι αυτάρκης, αυτόνομος και ελέυθερος; ΠΕΣ ΜΟΥ< ΕΙΣΑΙ???

-Ο φίλος μου που δουλεύει κατά ΜΕΣΟ ΟΡΟ 15 ώρες τη μέρα και κοντεύει να συγκαεί από το πήγαινε έλα παίρνει 30 ευρώ μεροκάματο και στο τέλος της μέρας δεν θυμάται πώς τον λένε. 15 ώρες και όχι να κάθεσαι σε γραφείο. Να είσαι ΟΡΘΙΟΣ, ΝΑ ΙΔΡΩΝΕΙΣ, ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ, ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ για 15 γαμημένες ώρες. Διανοείσαι τι σου λέω ΠΕτράν; 

-Όσες φίλες μου φιλόλογοι είχαν το χειμώνα ιδιαίτερα είχαν ΒΥΣΜΑ< ΓΝΩΣΤΟ. Η λέξη που δε σαρέσει μεγάλε. Προτιμάς τον βυσματία ή τον τεμπέλη; Για πες. Τις κατακρίνεις δηλαδή; Η άλλη έχει μπαμπά με φροντιστήριο και ακόμα και έτσι με τον ΜΠΑΜΠΑ στη μέση, 3 ιδιαίτερα είχε όλα κι όλα. Θα έπρεπε να κάτσει στον καναπέ ή να στέλνει αγγελίες αλλού για να μη χαρακτηριστεί το κοριτσάκι του μπαμπάκα; Κούνα το κεφάλι σου. 

Το 2007 δούλεψα σε φυλλάδια (αγγελία). Το 2008 (15 χρονών) σε βιβλιοπωλείο το καλοκαίρι που με έχωσε ο ΘΕΙΟΣ μου αλλιώς σιγά μην πέρνανε το 15χρονο. Το 2009 ζητώ ταπεινά συγνώμη δεν δούλεψα. Το 2010 με έχωσε ο ΤΟΤΕ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ σε μια ρεσεψιόν σε καλοκαιρινό θέρετρο γιατί αλλού δεν έβρισκα. Το 2011 με έχωσε ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ μακρινή κιόλας σε άλλο βιβλιοπωλείο. Το 2012 άρχισα να τρώω χυλόπιτες από όλους τους εργοδότες γιατί η κρίση όχι απλά χτυπούσε την πόρτα, είχε εισβάλλει κιόλας στο εσωτερικό και όλοι μας δουλεύανε. Πήγαινες και τους καθάριζες τα τζάμια της βιτρίνας για 2 μέρες (δοκιμαστικό το ονομάζανε) και μετά σου λέγανε "θα σε πάρω" όπως ο γκόμενος που σε πηδάει και δεν θέλει να σε ξαναδεί. 

Το 2013 γαμήθηκα με πτυχιακές στη σχολή και δεν είχα χρόνο ούτε να κλάσω. Πήρα το πτυχίο και την κοπάνησα στο εξωτερικό Δούλεψα σερβιτόρα, καθαρίστρια και επίσης έκανα τον μαλάκα. Είναι προσοδοφόρο, δοκιμάστε το. 

Γύρισα τον χειμώνα που μας πέρασε και όποιος δεν ξέρει ας ανατρέξει στην αρχή να δει πού δούλεψα και τι έγινε. Γιατί μάγκα Πέτρο, δεν είναι μόνο να βρεις δουλειά, είναι τι στον λούτσο δουλειά είναι αυτή. Για να σε δω εσένα να πας κάπου και να παρενοχλείσαι τις 7 από τις 8 ώρες δουλειάς ή πήγαινε και χτύπα ένα ωραιοτατο ΑΠΛΗΡΩΤΟ 12ωρο επί ένα μήνα. Φαντάζομαι θα γούσταρες πολύ. 

Για πήγαινε σε ένα τηλεφωνικό κέντρο να προσπαθείς να πουλήσεις κοσμοτέ και νόβα, ενοχλώντας τον κάθε πικραμένο στο σπίτι του και να πληρωθείς ΜΟΝΟ αν κάνεις 20 πωλήσεις τον μήνα. Το έχεις προσπαθήσει ή μιλάς εκ του ασφαλούς; "Βρείτε δουλειά καθάρματα" επειδή είσαι βολεμένος. Πάω στοίχημα ότι ούτε φυλλάδια μοίρασες ποτέ, ούτε σερβιτόρος ήσουν  να κοπανιέσαι 15 ώρες με 38 βαθμούς. Πού δουλεύεις; Βρήκες κι εσύ δουλειά μέσω αγγελίας με πρώτο μισθό 1000 ευρώ; ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ  Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Να μαζέψω τα στρινγκ μου και να πάω. 

Και για κάποιους που τσαμπουνάνε διάφορα για εθελοντικές εργασίες, το έχω κάνει κι αυτό. Είμαι μέλος στο χαμόγελο του παιδιού  και επί μήνες πήγαινα όπου με φωνάζανε για περίπου 5 ώρες τη μέρα. Είναι όμορφο να νιώθεις ότι προσφέρεις έστω και τα ελάχιστα, αλλά όταν δεν έχεις να βγάλεις ούτε εισιτήριο για να πας εκεί που σε φωνάζουν αρχίζουν τα κουδούνια του συναγερμού να βαράνε στο κεφάλι σου. Και δεν ήταν τυχαίό ότι εκεί έβλεπα κατά 95% μόνο μεγάλες, ολίγον εύπορες κυριούλες άνω των 55, που προφανώς είχαν λεφτά της σύνταξης ή του εύπορου συζύγου για να νιώθουν την ασφάλεια ότι της παίρνει άνετα να παιρνάνε τις μέρες τους εκεί. 

Από ένα σημείο και μετά δεν είχα την πολυτέλεια να πηγαίνω άλλο εκεί. Μετράω μέχρι και το τελευταίο σεντ. Με έφαγε το γύρω γύρω να μοιράζω βιογραφικά, οι συνεντεύξεις, οι αγγελίες, τα τηλέφωνα, η απελπισία και το κλάμα. Είναι δυνατόν να έχετε κάποιοι την εντύπωση ότι προτιμάμε να πίνουμε καφέδες όλη μέρα; Ειλικρινά δεν ξέρω τι εικόνες έχετε και πού τις βρήκατε. 

Μου θυμίζετε την προπαγάνδα των γερμανικών ΜΜΕ "οι Έλληνες είναι τεμπελόσκυλα". Δεν ξέρετε τι σας γίνεται. Και επίσης πού ξέρετε ότι οι νέοι που πηγαίνουν για έναν ρημαδοκαφέ το απόγευμα, δεν ήταν στη δουλειά ή στη συνέντευξη το πρωί; Πάτε καλά; Όποιος πίνει έναν καφέ έξω σημαίνει ότι είναι τεμπέλης; Είστε της λογικής: το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο, άρα μπάτσος=μπουζούκι. Συγχέετε τα πράγματα χωρίς καμία λογική. 

Δηλαδή αν δείτε τον φίλο μου έξω το βράδυ στις 3 η ώρα να πίνει ένα ποτό θα τον πείτε έναν 25χρονο τεμπέλη που τρώει τα λεφτά του μπαμπά του. Επειδή βρίσκεται σε μπαρ και πίνει μπύρα. Κι όμως αυτός και ο κάθε άλλος που κρίνεις από μια φωτογραφία της στιγμής, γαμιόταν επί 15 ώρες μέσα σε κουζίνες και τραπέζια. Βάλτε το κεφάλι σας σε μια λεκάνη με παγωμένο νερό και κάντε γαργάρες να ξελαμπικάρετε. 

Και εννοείται ακόμα να βρω δουλειά. ΚΡΑΑΑΞΤΕ. Κάντε κρα κρα να νιώσετε ωραία. Εκ του ασφαλούς όλοι κρίνουμε. Εκ του ασφαλούς θα πω κι εγώ σ' αυτόν που φοβάται το αεροπλάνο και θα ταξιδέψει "άντε ρε μαλάκα, τι φοβάσαι, το αεροπλάνο είναι το ασφαλέστερο μέσο". Όταν ανέβηκα εγώ από άθεη έγινα θεοσεβούμενη, μόνο που δεν γονάτισα να κάνω μετάνοιες. 
Είπαμε.
Κομμουνιστής μέχρι να γίνεις πλούσιος (βλέπε ταινια "Ξύπνα Βασίλη", όπου ο Αλεξανδράκης έβριζε τους δεξιούς πλούσιους και τα φασισταριά μέχρι να κερδίσει το λαχείο)

Χρυσαυγίτης μέχρι να ερωτευτείς Πακιστανή/Ουρουγουανή/Γιαπωνέζα/Εβραία/Γερμανίδα

Άθεος μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο

καιιι Κριτής όσων για οποινδήποτε λόγο δεν έχουν δουλειά μέχρι να σε απολύσουν ή να χρεοκοπήσεις.

Εκεί να σας δω. Να σας δω σε συνεντεύξεις άθλιες, να σας δω με τα βιογραφικά στο χέρι να λιώνετε για μια θέση, να σας δω όταν το αφεντικό σας τρομοκρατεί με απόλυση επειδή δεν δίνεις και κωλαράκι. 
Ο τροχός γυρίζει, μη λέτε μεγάλες κουβέντες. 
Α! και αύριο λέω μετά το κάψιμο που θα φάω στο κέντρο της πόλης όπου θα αφήσω βιογραφικό στα ΙΔΙΑ μαγαζία για 3η φορά, μπορεί να πιω έναν χυμό για να μην πάθω αφυδάτωση. Πιάνεται και ο χυμός για τεμπελιά ή μόνο το φραπόγαλο;  

Coconut_17

# 142 στις 29/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Check in

I phone
Πρώτον: ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τι θέλει και τι δεν θέλει να αγοράσει ο άλλος; Προσωπικά δεν κάνω ούτε τσεκ ιν ούτε έχω άι φόουν, αλλά δεν θα κρίνω τον άλλον που το έχει. Μπορεί να είναι πλούσιος. Μπορεί να μάζευε λεφτά για να το πάρει. Μπορεί να έχει τα ίδια παπούτσια 6 χρόνια. Μπορεί να έχει θείο στον Καναδά.Μπορεί να έχει αιμορροίδες. 

Τι σχέση έχει όλο αυτό με το ποστ μου και την αγωνία κάθε νέου που θέλει μια αξιοπρεπή εργασία και δεν βρίσκει; 

Το κινητό που έχω εγώ είναι ένα σμαρτ το οποίο μου το πήρε ο μπαμπάς μου δώρο πριν φύγω στο εξωτερικό, για να έχω λέει πρόσβαση στο ίντερνετ, χάρτες, gps και λοιπά. 300 ευρώ με δόσεις για ένα χρόνο. Τότε έλεγα κάνουμε υπερβολές αλλά είχε απόλυτο δίκιο, αποδείχθηκε απόλυτα χρήσιμο στο εξωτερικό τοσο για να μην χάνομαι στους δρόμους όσο και για να έχω πρόσβαση σε ηλεκτρονικά εισιτήρια και boarding pass και τα συναφή. Κόντεψα να χαθώ σε κάτι σκοτεινά στενοσόκακα εκεί που βρέθηκα εκτός Ελλάδας, με κάτι ψοροδόλαρα στην τσέπη που δεν φτάνανε ούτε για τσίχλες. Αν δεν είχα Gps η φάτσα μου θα έπαιζε στο silver alert του εξωτερικού.

Είμαι τελείως κατά του τσεκ ιν και της όλης κατάστασης με τα φέισμπουκ και τις μαλακίες, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα. Έχω μια συμφοιτήτρια παλιά, η οποία γαμιέται κυριολεκτικά στα τσεκ ιν, τόσο που μου έχει περάσει απ' το μυαλό να τη σβήσω. Αυτό δεν σημαίνει κάτι, από το πολύ τσεκ ιν που κάνει πρόσφατα είδα ότι δουλεύει σε mikel στη Λάρισα (την πατρίδα της). Μου βγάζει και φωτό στη δουλειά και την ανεβάζει κιόλας. Ξεφτιλίκι αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΨΑΞΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ¨Η ΟΧΙ. 

Τσουβαλιάζετε χωρίς όριο.

Για να το πω και αλλιώς:
Υπάρχουν νέοι που πάνε για ένα καφεδάκι μια φορά το τετραήμερο και έχουν και ένα κινητό μαζί τους που δεν είναι τεχνολογίας 1998 και δουλεύον σαν σκυλιά ή ψάχνουν για δουλειά σαν λυσσασμένα σκυλιά.
Και υπάρχουν νέοι που δεν πατάνε πουθενά, βγαίνουν μια φορά το μήνα, αλλά δεν σηκώνουν το χεράκι τους να ανοίξουν ούτε τον αγγελιοφόρο, ξυπνάνε στις 5 το απόγευμα επειδή λιώνουν στο πισί παίζοντας πακμαν ή χάσκοντας με την καινούρια φωτό της Σκάρλετ. 
Είχε ο αδερφός μου έναν συμφοιτητή ο οποίος ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Έλιωνε στα βιντεοπαιχνίδια και στις ταινίες, παράγγλενε όλη μερα πιτόγυρα και πίτσες πετώντας τα λεφτά των πλούσιων γονιών του, δεν πατούσε στη σχολή, ούτε στην καφετέρια, ούτε πουθενά. Παρ' όλα αυτά τι ήταν; Ένας χαραμοφάης. Είχε βάλει 15 κιλά. Ανεκδιήγητα πράγματα, δεν τα πιστεύεις.
 Επειδή δεν τον έβλεπες να ανακατατεύει τον φραπέ δημοσίως σημαίνει ότι είναι από την άλλη πλευρά του "σωστού" νέου; 
Μην κρίνετε όπως να' ναι και ό,τι να ναι. 

PetrosGym

# 143 στις 29/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 168 από Coconut_17

ΠέτροΓυμναστήριε, κάτι δεν πάει καλά μαζί σου, με το μπαρντόν δηλαδή. 

Κάποιος έγραψε "κανείς δεν απολύει". Θες ξύλο. 
Πάτε καλά ρε; Πού ζείτε; 

Ο μπαμπάς μου είναι 55 χρονών καθηγητής σε σχολείο και προσπαθεί να πληρώσει δάνεια και τον αδερφό μου που σπουδάζει σε ΑΛΛΗ πόλη, με 1000 ευρώ το μήνα. Η μάνα μου γυρνοβολάει σε όλη τη Μακεδονία για να βγάλει κανά 20ρικο να χουμε να φάμε και να πληρώσουμε το ρεύμα. Ο φίλος μου αγαπητέ ΠέτροΓυμναστήριε δουλεύει μέσω ΓΝΩΣΤΟΥ. Σε χάλασε ε; Και μέσω γνωστών και φίλων και βυσμάτων θα δουλέψει και το χειμώνα αλλιώς βρες του εσύ δουλειά που τα καταφέρνεις καλύτερα κι απ' τον καθένα στην Ελλάδα του 2015. 

Δεν επιτρέπω σε κανέναν να βρίζει και να αποκαλεί κανέναν τεμπέλη στην γαμωΕλλάδα του σήμερα. Έχετε πάρει χαμπάρι πόσες επιχειρήσεις έχουν κλείσει; Πόσες τα μαζέψανε και πήγανε στη Βουλγαρία; Βλέπε κόκα κόλα αν σου θυμίζει κάτι. Πόσοι ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΕΣ έχουν απολυθεί ή πόσοι είναι απλήρωτοι 3 χρόνια και μια φορά το τρίμηνο τους δίνουν κανα 200άρι ίσα για να παίρνουν το λεωφορείο για να ξαναπάνε στη δουλειά; 

Μη με φρικάρετε άλλο μερικοί εδώ μέσα. Στα 14 μου μοίραζα φυλλάδια το καλοκαίρι για κάποιον που ρώτησε αν κανείς από δω έχει κάνει αυτή τη δουλειά. Χειροκροτήστε με κι εμένα λοιπόν όπως τον 17χρονο που μοιράζει φυλλάδια. Ξαναμοίρασα και στα 22 μου, έπαιρνα 10 ευρώ τη μέρα και με έστελνε στη Σίνδο. Το εισιτήριο του λεωφορείου κάνει 1 ευρώ. Κι άλλο ένα να γυρίσεις. 8 ευρώ μεροκάματο για να πηγαίνω στην άλλη άκρη της πόλης και να στέκομαι σαν πελεκάνος στο ένα πόδι. 

Και σόρι μάγκες αλλά στα 17, 10 ευρώ μεροκάματο δεν σε χαλάει για χαρτζιλίκι. Αλλά δεν είμαι πια 17. Είμαι 24, και με συγχωρείτε ειλικρινά αλλά δε θέλω να ζω με τους γονείς μου ως τα 40. Θέλω να στήσω τη ζωή μου και την οικογένειά μου, κι αυτό δεν θα το κάνω με 200 ευρώ το μήνα. Hellooo! Ξυπνάτε! 

Πέτρο αγόρι μου, δεν ξέρω ποιους νεολαίους έχεις κατά νου που είναι με το φραπόγαλο στο χέρι και δεν κάνουν τίποτα αλλά άκου λίγο τους νεολαίους που έχω εγώ κατά νου:

-Φίλη μου δουλεύει σε μεγάλη εταιρεία παιχνιδιών και γεμίζει ράφια και παίρνει 300 ευρώ το μήνα χωρίς καμία προοπτική να αυξηθεί ο μισθός. Γαμιέται στη δουλειά και μόνο η κάρτα για το λεωφορείο κάνει 30 ευρώ. (και μη μου πεις να μη βγάζει κάρτα, είναι 2 ευρώ η μέρα για εισιτήρια, κάνε τον υπολογισμό) Αμέσως πέσαμε στα 270. ΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΕ 270 ΕΥΡΩ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ; Είσαι αυτάρκης, αυτόνομος και ελέυθερος; ΠΕΣ ΜΟΥ< ΕΙΣΑΙ???

-Ο φίλος μου που δουλεύει κατά ΜΕΣΟ ΟΡΟ 15 ώρες τη μέρα και κοντεύει να συγκαεί από το πήγαινε έλα παίρνει 30 ευρώ μεροκάματο και στο τέλος της μέρας δεν θυμάται πώς τον λένε. 15 ώρες και όχι να κάθεσαι σε γραφείο. Να είσαι ΟΡΘΙΟΣ, ΝΑ ΙΔΡΩΝΕΙΣ, ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ, ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ για 15 γαμημένες ώρες. Διανοείσαι τι σου λέω ΠΕτράν; 

-Όσες φίλες μου φιλόλογοι είχαν το χειμώνα ιδιαίτερα είχαν ΒΥΣΜΑ< ΓΝΩΣΤΟ. Η λέξη που δε σαρέσει μεγάλε. Προτιμάς τον βυσματία ή τον τεμπέλη; Για πες. Τις κατακρίνεις δηλαδή; Η άλλη έχει μπαμπά με φροντιστήριο και ακόμα και έτσι με τον ΜΠΑΜΠΑ στη μέση, 3 ιδιαίτερα είχε όλα κι όλα. Θα έπρεπε να κάτσει στον καναπέ ή να στέλνει αγγελίες αλλού για να μη χαρακτηριστεί το κοριτσάκι του μπαμπάκα; Κούνα το κεφάλι σου. 

Το 2007 δούλεψα σε φυλλάδια (αγγελία). Το 2008 (15 χρονών) σε βιβλιοπωλείο το καλοκαίρι που με έχωσε ο ΘΕΙΟΣ μου αλλιώς σιγά μην πέρνανε το 15χρονο. Το 2009 ζητώ ταπεινά συγνώμη δεν δούλεψα. Το 2010 με έχωσε ο ΤΟΤΕ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ σε μια ρεσεψιόν σε καλοκαιρινό θέρετρο γιατί αλλού δεν έβρισκα. Το 2011 με έχωσε ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΜΟΥ μακρινή κιόλας σε άλλο βιβλιοπωλείο. Το 2012 άρχισα να τρώω χυλόπιτες από όλους τους εργοδότες γιατί η κρίση όχι απλά χτυπούσε την πόρτα, είχε εισβάλλει κιόλας στο εσωτερικό και όλοι μας δουλεύανε. Πήγαινες και τους καθάριζες τα τζάμια της βιτρίνας για 2 μέρες (δοκιμαστικό το ονομάζανε) και μετά σου λέγανε "θα σε πάρω" όπως ο γκόμενος που σε πηδάει και δεν θέλει να σε ξαναδεί. 

Το 2013 γαμήθηκα με πτυχιακές στη σχολή και δεν είχα χρόνο ούτε να κλάσω. Πήρα το πτυχίο και την κοπάνησα στο εξωτερικό Δούλεψα σερβιτόρα, καθαρίστρια και επίσης έκανα τον μαλάκα. Είναι προσοδοφόρο, δοκιμάστε το. 

Γύρισα τον χειμώνα που μας πέρασε και όποιος δεν ξέρει ας ανατρέξει στην αρχή να δει πού δούλεψα και τι έγινε. Γιατί μάγκα Πέτρο, δεν είναι μόνο να βρεις δουλειά, είναι τι στον λούτσο δουλειά είναι αυτή. Για να σε δω εσένα να πας κάπου και να παρενοχλείσαι τις 7 από τις 8 ώρες δουλειάς ή πήγαινε και χτύπα ένα ωραιοτατο ΑΠΛΗΡΩΤΟ 12ωρο επί ένα μήνα. Φαντάζομαι θα γούσταρες πολύ. 

Για πήγαινε σε ένα τηλεφωνικό κέντρο να προσπαθείς να πουλήσεις κοσμοτέ και νόβα, ενοχλώντας τον κάθε πικραμένο στο σπίτι του και να πληρωθείς ΜΟΝΟ αν κάνεις 20 πωλήσεις τον μήνα. Το έχεις προσπαθήσει ή μιλάς εκ του ασφαλούς; "Βρείτε δουλειά καθάρματα" επειδή είσαι βολεμένος. Πάω στοίχημα ότι ούτε φυλλάδια μοίρασες ποτέ, ούτε σερβιτόρος ήσουν  να κοπανιέσαι 15 ώρες με 38 βαθμούς. Πού δουλεύεις; Βρήκες κι εσύ δουλειά μέσω αγγελίας με πρώτο μισθό 1000 ευρώ; ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ  Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Να μαζέψω τα στρινγκ μου και να πάω. 

Και για κάποιους που τσαμπουνάνε διάφορα για εθελοντικές εργασίες, το έχω κάνει κι αυτό. Είμαι μέλος στο χαμόγελο του παιδιού  και επί μήνες πήγαινα όπου με φωνάζανε για περίπου 5 ώρες τη μέρα. Είναι όμορφο να νιώθεις ότι προσφέρεις έστω και τα ελάχιστα, αλλά όταν δεν έχεις να βγάλεις ούτε εισιτήριο για να πας εκεί που σε φωνάζουν αρχίζουν τα κουδούνια του συναγερμού να βαράνε στο κεφάλι σου. Και δεν ήταν τυχαίό ότι εκεί έβλεπα κατά 95% μόνο μεγάλες, ολίγον εύπορες κυριούλες άνω των 55, που προφανώς είχαν λεφτά της σύνταξης ή του εύπορου συζύγου για να νιώθουν την ασφάλεια ότι της παίρνει άνετα να παιρνάνε τις μέρες τους εκεί. 

Από ένα σημείο και μετά δεν είχα την πολυτέλεια να πηγαίνω άλλο εκεί. Μετράω μέχρι και το τελευταίο σεντ. Με έφαγε το γύρω γύρω να μοιράζω βιογραφικά, οι συνεντεύξεις, οι αγγελίες, τα τηλέφωνα, η απελπισία και το κλάμα. Είναι δυνατόν να έχετε κάποιοι την εντύπωση ότι προτιμάμε να πίνουμε καφέδες όλη μέρα; Ειλικρινά δεν ξέρω τι εικόνες έχετε και πού τις βρήκατε. 

Μου θυμίζετε την προπαγάνδα των γερμανικών ΜΜΕ "οι Έλληνες είναι τεμπελόσκυλα". Δεν ξέρετε τι σας γίνεται. Και επίσης πού ξέρετε ότι οι νέοι που πηγαίνουν για έναν ρημαδοκαφέ το απόγευμα, δεν ήταν στη δουλειά ή στη συνέντευξη το πρωί; Πάτε καλά; Όποιος πίνει έναν καφέ έξω σημαίνει ότι είναι τεμπέλης; Είστε της λογικής: το μπουζούκι είναι όργανο, ο μπάτσος είναι όργανο, άρα μπάτσος=μπουζούκι. Συγχέετε τα πράγματα χωρίς καμία λογική. 

Δηλαδή αν δείτε τον φίλο μου έξω το βράδυ στις 3 η ώρα να πίνει ένα ποτό θα τον πείτε έναν 25χρονο τεμπέλη που τρώει τα λεφτά του μπαμπά του. Επειδή βρίσκεται σε μπαρ και πίνει μπύρα. Κι όμως αυτός και ο κάθε άλλος που κρίνεις από μια φωτογραφία της στιγμής, γαμιόταν επί 15 ώρες μέσα σε κουζίνες και τραπέζια. Βάλτε το κεφάλι σας σε μια λεκάνη με παγωμένο νερό και κάντε γαργάρες να ξελαμπικάρετε. 

Και εννοείται ακόμα να βρω δουλειά. ΚΡΑΑΑΞΤΕ. Κάντε κρα κρα να νιώσετε ωραία. Εκ του ασφαλούς όλοι κρίνουμε. Εκ του ασφαλούς θα πω κι εγώ σ' αυτόν που φοβάται το αεροπλάνο και θα ταξιδέψει "άντε ρε μαλάκα, τι φοβάσαι, το αεροπλάνο είναι το ασφαλέστερο μέσο". Όταν ανέβηκα εγώ από άθεη έγινα θεοσεβούμενη, μόνο που δεν γονάτισα να κάνω μετάνοιες. 
Είπαμε.
Κομμουνιστής μέχρι να γίνεις πλούσιος (βλέπε ταινια "Ξύπνα Βασίλη", όπου ο Αλεξανδράκης έβριζε τους δεξιούς πλούσιους και τα φασισταριά μέχρι να κερδίσει το λαχείο)

Χρυσαυγίτης μέχρι να ερωτευτείς Πακιστανή/Ουρουγουανή/Γιαπωνέζα/Εβραία/Γερμανίδα

Άθεος μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο

καιιι Κριτής όσων για οποινδήποτε λόγο δεν έχουν δουλειά μέχρι να σε απολύσουν ή να χρεοκοπήσεις.

Εκεί να σας δω. Να σας δω σε συνεντεύξεις άθλιες, να σας δω με τα βιογραφικά στο χέρι να λιώνετε για μια θέση, να σας δω όταν το αφεντικό σας τρομοκρατεί με απόλυση επειδή δεν δίνεις και κωλαράκι. 
Ο τροχός γυρίζει, μη λέτε μεγάλες κουβέντες. 
Α! και αύριο λέω μετά το κάψιμο που θα φάω στο κέντρο της πόλης όπου θα αφήσω βιογραφικό στα ΙΔΙΑ μαγαζία για 3η φορά, μπορεί να πιω έναν χυμό για να μην πάθω αφυδάτωση. Πιάνεται και ο χυμός για τεμπελιά ή μόνο το φραπόγαλο;  

Παράθεση:
Σχόλιο # 169 από Coconut_17

Check in

I phone
Πρώτον: ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τι θέλει και τι δεν θέλει να αγοράσει ο άλλος; Προσωπικά δεν κάνω ούτε τσεκ ιν ούτε έχω άι φόουν, αλλά δεν θα κρίνω τον άλλον που το έχει. Μπορεί να είναι πλούσιος. Μπορεί να μάζευε λεφτά για να το πάρει. Μπορεί να έχει τα ίδια παπούτσια 6 χρόνια. Μπορεί να έχει θείο στον Καναδά.Μπορεί να έχει αιμορροίδες. 

Τι σχέση έχει όλο αυτό με το ποστ μου και την αγωνία κάθε νέου που θέλει μια αξιοπρεπή εργασία και δεν βρίσκει; 

Το κινητό που έχω εγώ είναι ένα σμαρτ το οποίο μου το πήρε ο μπαμπάς μου δώρο πριν φύγω στο εξωτερικό, για να έχω λέει πρόσβαση στο ίντερνετ, χάρτες, gps και λοιπά. 300 ευρώ με δόσεις για ένα χρόνο. Τότε έλεγα κάνουμε υπερβολές αλλά είχε απόλυτο δίκιο, αποδείχθηκε απόλυτα χρήσιμο στο εξωτερικό τοσο για να μην χάνομαι στους δρόμους όσο και για να έχω πρόσβαση σε ηλεκτρονικά εισιτήρια και boarding pass και τα συναφή. Κόντεψα να χαθώ σε κάτι σκοτεινά στενοσόκακα εκεί που βρέθηκα εκτός Ελλάδας, με κάτι ψοροδόλαρα στην τσέπη που δεν φτάνανε ούτε για τσίχλες. Αν δεν είχα Gps η φάτσα μου θα έπαιζε στο silver alert του εξωτερικού.

Είμαι τελείως κατά του τσεκ ιν και της όλης κατάστασης με τα φέισμπουκ και τις μαλακίες, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα. Έχω μια συμφοιτήτρια παλιά, η οποία γαμιέται κυριολεκτικά στα τσεκ ιν, τόσο που μου έχει περάσει απ' το μυαλό να τη σβήσω. Αυτό δεν σημαίνει κάτι, από το πολύ τσεκ ιν που κάνει πρόσφατα είδα ότι δουλεύει σε mikel στη Λάρισα (την πατρίδα της). Μου βγάζει και φωτό στη δουλειά και την ανεβάζει κιόλας. Ξεφτιλίκι αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΨΑΞΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ¨Η ΟΧΙ. 

Τσουβαλιάζετε χωρίς όριο.

Για να το πω και αλλιώς:
Υπάρχουν νέοι που πάνε για ένα καφεδάκι μια φορά το τετραήμερο και έχουν και ένα κινητό μαζί τους που δεν είναι τεχνολογίας 1998 και δουλεύον σαν σκυλιά ή ψάχνουν για δουλειά σαν λυσσασμένα σκυλιά.
Και υπάρχουν νέοι που δεν πατάνε πουθενά, βγαίνουν μια φορά το μήνα, αλλά δεν σηκώνουν το χεράκι τους να ανοίξουν ούτε τον αγγελιοφόρο, ξυπνάνε στις 5 το απόγευμα επειδή λιώνουν στο πισί παίζοντας πακμαν ή χάσκοντας με την καινούρια φωτό της Σκάρλετ. 
Είχε ο αδερφός μου έναν συμφοιτητή ο οποίος ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Έλιωνε στα βιντεοπαιχνίδια και στις ταινίες, παράγγλενε όλη μερα πιτόγυρα και πίτσες πετώντας τα λεφτά των πλούσιων γονιών του, δεν πατούσε στη σχολή, ούτε στην καφετέρια, ούτε πουθενά. Παρ' όλα αυτά τι ήταν; Ένας χαραμοφάης. Είχε βάλει 15 κιλά. Ανεκδιήγητα πράγματα, δεν τα πιστεύεις.
 Επειδή δεν τον έβλεπες να ανακατατεύει τον φραπέ δημοσίως σημαίνει ότι είναι από την άλλη πλευρά του "σωστού" νέου; 
Μην κρίνετε όπως να' ναι και ό,τι να ναι. 

Έκανες προσωπική αναφορά. Έχεις ζήσει ποτε ολομόναχη χωρίς την βοήθεια κανενός? Σε ξένη χωρα χωρίς γνωστούς, φίλους και συγγενεις? Να έχεις πάει χωρίς να σε περιμένει τίποτα απολύτως και να ξεκινάς από το 0? Το 8ωρο να σου μοιάζει 4ωρο από τις υπερωρίες. 3 από τις 7 μέρες της εβδομάδας να χτυπάς 17-18 ώρες (08.00-02.00). Όταν σχολάς να έχεις ακόμα 1.5-2 ώρες ποδαρόδρομο τα ξημερώματα μέχρι να φτάσεις σπίτι, και γιατί έμενα μακριά και γιατί δεν ήξερα τους δρόμους και χανόμουν (μη σου πω και βραδυνες ιστορίες). Μη σου πιάσω το ψυχολογικό κομμάτι που δεν έχεις κανέναν διπλα σου, ούτε Ελληνικά να μιλήσεις και να νιώθεις πως τα 17ώρα είναι οι καλύτερες μέρες γιατί ξεχνιέσαι και περνάνε ευκολότερα. Εννοείτε πως μιλάω για ποδαροδουλειες και εννοείτε 0 οικονομική βοήθεια από τους δικούς μου. Μονος μου, εγώ και το κομπόδεμα μου. Και εσύ τώρα μου λες για φυλλάδια, για τηλεφωνικά κέντρα, για σερβιτόρος. Σου έχει τύχει ποτε να είσαι ταυτόχρονα σερβιτορος, μπάρμαν, λαντζιερης? θα είχες χάσει την μπάλα γατάκι. Για αυτό μη μου λες για δουλειές, πες μου γενικά για πίεση που ταιριάζει καλύτερα.

Είμαι της άποψης, επιμένεις, αντέχεις, κερδίζεις, μετά είναι 1000% σίγουρο πως θα βρείς δουλειά σε οποιο μέρος της γης και να είσαι. Το να μου πει ο άλλος έχω 5 χρονια να βρω δουλειά για μένα είναι αδιανόητο όταν δουλεύω από 6η δημοτικου (καλοκαιρια) και όσο μεγάλωνα έκανα και λιγότερες διακοπές γιατί βοήθαγα τον πατέρα μου, ο οποιος κάνει βαριά δουλειά (σιδηρικες κατασκευες). Οικονομικά είμαστε καλά όχι γιατί κερδίσαμε το joker αλλα γιατί οι δικοί μου φτύσανε αίμα για να αποκτήσουν ότι έχουμε. Και τους ευχαριστώ που μου περάσανε και σε μένα την ίδια νοοτροπία, όχι μονο της δουλειάς, γενικά, σκέψου φαγητό στο σχολειό δεν ξέρω τι είναι γιατί από τότε έκανα αποταμίευση, 200 δραχμούλες κάθε μέρα. Και αυτό έχει να κάνει στα μετέπειτα χρονια, όταν ήθελα να αγοράσω κάτι δεν τους ζήταγα λεφτά και όταν ήθελα να πετύχω κάτι έψαχνα μόνος μου τρόπους να το κάνω.  

Για όλα τα αλλα που λες. Στα Ελληνικά γράφω εάν δεν μπορείς να τα καταλάβεις δεν σου φταίω. Έχω αναφερθεί συγκεκριμένα σε ποια κατηγορια μιλάω, πιο συγκεκριμένος δεν γίνετε να γίνω. Άεργος. Εσύ κανεις την ειδική περίπτωση γενική, νομίζεις ότι νομίζεις και ποστάρεις ένα παραλήρημα, καλά κανεις αλλα δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους ανθρώπους, και επίσης έχω έναν "διάλογο" με προσβολές, δεν με νοιάζει πως σου φαίνονται κάποιοι χαρακτηρισμοί μου. Δεν με ενδιαφέρεις, δεν υπάρχεις.

Agnostos1983

# 144 στις 30/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Coconut_17 με πεταχτηκαν

Coconut_17 με πεταχτηκαν τα ματια διαβαζοντας τον παπυρο και δεν βλεπω καποιο λογο να απολογείσαι για που εχεις δουλεψει τιμη σου και καμαρι σου το ιδιο ισχυει και για σενα PetrosGym το θεμα ειναι πως διανυουμε δυσκολους καιρους λογο φτιαχτης οικονομικης κρισης καταστρεφοντας σε μεγαλο βαθμο τη γενιαμας 

λογο οτι ειμαστε σε ηλικια που θελουμε να κανουμε δικη μας οικογενεια κακα τα ψεματα με τα πενταμηνα  εργασια και με 400 και 500 ευρω το μηνα οικογενεια δεν ζει και απ'οτι καταλαβα μονο αν καποιος εχει δικι του δουλεια θα εχει σταθερο εισοδημα και δεν αναφερομαι σε καφετεριες που γεμισε ο τοπος ( ακου σε εκει 400 καφετεριες σε πολη με 150.000 κατοικους) και οπως παει το πραγμα σε καθε γειτονια θα υπαρχει και απο μια καφετερια μικελ για να βαραει μυγες το προσωπικο

Coconut_17

# 145 στις 7/8/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

σόρυ μάγκες. Γράφω ΠΟΛΛΑ η ρουφιάνα. 

Πετράν αυτό το "δεν με ενδιαφέρεις, δεν υπάρχεις", θα μπορούσα και να το πιστέψω αν ΔΕΝ μου απαντούσες. Δεν αμφισβήτησα πουθενά το πόσο έχεις δουλέψει και πού. Και επειδή με ρώτησες,έχω πάει στο εξωτερικό και μάλιστα πολύ πολύ μακριά, για δουλειά και τα ρέστα. Όχι δεν έχω δουλέψει ποτέ πάνω από 12 ώρες. Το ανώτατο ήταν 12. 

Αλλά μου μιλάς για εξωτερικό, όσο και να σκίστηκες, ΕΙΧΕΣ δουλειά. Κιι εγώ  έκανα χαμαλοδουλειές στο εξωτερικό, και ξέρω τι σημαίνει να είσαι έξω χωρίς κανέναν και το περιβάλλον να είναι αν μη τι άλλο ξένο και εχθρικό. Αλλά εδώ λέμε για την Ελλάδα, μιλάμε για τις ελληνικές συνθήκες του τώρα, όχι για το πόσο δούλεψες εσύ, εγώ και ο καθένας έξω. Ο καθένας παλεύει για να επιβιώσει, εσύ το κατάφερες με έναν συγκεκριμένο τρόπο και οι παράγοντες που συνέβαλαν για να το πετύχεις, δεν σημαίνει ότι θα συμβάλλουν και για μένα ή για τον διπλανό. Δεν ακολουθούμε όλοι τον ίδιο δρόμο ούτε έχουμε την ίδια ζωή. 

Ακόμα και το πιο απλό:ο ίδιος ο οργανισμός. Όταν δούλευα 12ωρα, ήμουν στο τσακ για νοσοκομείο. Λίγο η αναιμία, λίγο τα λίγα κιλά, λίγο το ότι είμαι γυναίκα; Μιλάμε έτρεμαν τα χέρια μου,και όχι επειδή ήμουν φρέσκια στη δουλειά. Ήταν κάτι μόνιμο και το αντιμετωπίζω όπου κι αν πάω αν κουραστώ πολύ. 

Εγώ ό, τι και να κάνω, κυρίως και λόγω του φύλου μου, δεν θα μπορέσω να δουλέψω ΠΟΤΕ όπως δούλεψες εσύ ή όπως δουλεύει ο φίλος μου πχ. Θα με μαζεύανε. Τέζα. Δεν μπορώ ούτε βάρος να σηκώσω, ούτε να σκαρφαλώνω στα ταβάνια. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια, έκανα χειρονακτική εργασία, σήκωνα (ένα λογικό) βάρος, μια, δυο, τρεις, πέντε, δέκα, είκοσι, φτάνει ένα απόγευμα που είδα μαύρες κηλίδες μπροστά μου και με μαζέψανε στο τσακ, με τρέχανε στα φαρμακεία να μου πάρουν πίεση. 

Τι θέλω να πω; Δεν μπορούμε να συγκρινόμαστε με τέτοιο τρόπο με τους άλλους γύρω μας. "Εγώ δούλευα 17 ώρες στο εξωτερικό και μετά περπατούσα άλλες τόσες, κάντε το ίδιο τεμπελόσκυλα" ή "εγώ σηκώνω 40 κιλά 200 φορές τη μέρα συνεχόμενα, γιατί δεν το κάνεις κι εσύ;" Επίσης οι 17 ώρες και το πόσο έχει δουλέψει ο καθένας, αναιρεί με κάποιον τρόπο που δεν αντιλαμβάνομαι την ανεργία στην Ελλάδα; 
 Κανείς δεν αμφισβήτησε ούτε τις αντοχές σου, ούτε την αξία σου. Εσύ προσπάθησες να μειώσεις όσους ξεφυσάμε καθημερινά επειδή δεν βρίσκουμε εργασία επειδή είμαστε τεμπέληδες, αδαείς και ψάχνουμε το μέσον ξύνοντας την κοιλιά μας.

PetrosGym

# 146 στις 7/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 174 από Coconut_17

σόρυ μάγκες. Γράφω ΠΟΛΛΑ η ρουφιάνα. 

Πετράν αυτό το "δεν με ενδιαφέρεις, δεν υπάρχεις", θα μπορούσα και να το πιστέψω αν ΔΕΝ μου απαντούσες. 

Θα το ξαναπώ για ακόμη μια φορά. Όταν εγώ τσακώνομαι με κάποιον και ο άλλος με προσβάλει θα χρησιμοποιήσω και εγώ άσχημες εκφράσεις γιατί πλέον δεν κανεις διάλογο. Εσύ τώρα παρακολουθείς τον τσακωμό, κανεις μας δεν σε ξέρει, όταν μπεις και εσύ μέσα γιατί θίγεσαι εμενα δεν με ενδιαφέρεις, δεν υπάρχεις. Κατάλαβες τώρα τι εννοώ? 

Παράθεση:

Δεν αμφισβήτησα πουθενά το πόσο έχεις δουλέψει και πού. 

Μάλλον ξεχνάς τι έχεις γράψει εσύ η ίδια! Πάρε απόσπασμα από το πιο πάνω κείμενο σου.

Για πήγαινε σε ένα τηλεφωνικό κέντρο να προσπαθείς να πουλήσεις κοσμοτέ και νόβα, ενοχλώντας τον κάθε πικραμένο στο σπίτι του και να πληρωθείς ΜΟΝΟ αν κάνεις 20 πωλήσεις τον μήνα. Το έχεις προσπαθήσει ή μιλάς εκ του ασφαλούς; "Βρείτε δουλειά καθάρματα" επειδή είσαι βολεμένος. Πάω στοίχημα ότι ούτε φυλλάδια μοίρασες ποτέ, ούτε σερβιτόρος ήσουν να κοπανιέσαι 15 ώρες με 38 βαθμούς. Πού δουλεύεις; Βρήκες κι εσύ δουλειά μέσω αγγελίας με πρώτο μισθό 1000 ευρώ; ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Να μαζέψω τα στρινγκ μου και να πάω.

Παράθεση:

Αλλά μου μιλάς για εξωτερικό, όσο και να σκίστηκες, ΕΙΧΕΣ δουλειά. 

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή ότι τι? Είχα δουλειά άσχετα εάν δούλευα 18 ώρες? Άσχετα αν ήμουν σε μια χωρα που δεν ήξερα κανέναν και άσχετα αν πέρναγα ψυχολογικά? Δεν πρέπει να ανοίξω το στόμα μου γιατί απλά είχα δουλειά? Πλακα μου κανεις?

Παράθεση:

Αλλά εδώ λέμε για την Ελλάδα, μιλάμε για τις ελληνικές συνθήκες του τώρα, όχι για το πόσο δούλεψες εσύ, εγώ και ο καθένας έξω.

Αλήθεια ποιος το λέει αυτό? Εγώ μιλάω για μένα, τι έχω κάνει και που έχω φτάσει για να βρω δουλειά. Εσύ ζήτησες πληροφορίες πιο πάνω μη ξεχνάς.

Παράθεση:

Ο καθένας παλεύει για να επιβιώσει, εσύ το κατάφερες με έναν συγκεκριμένο τρόπο και οι παράγοντες που συνέβαλαν για να το πετύχεις, δεν σημαίνει ότι θα συμβάλλουν και για μένα ή για τον διπλανό. Δεν ακολουθούμε όλοι τον ίδιο δρόμο ούτε έχουμε την ίδια ζωή. 

Εγώ όρισα και πέτυχα ότι πέτυχα, τίποτα δεν ήταν υπέρ μου. 
Όπως και να έχει 1 κατάσταση 1 λύση υπάρχει πάντα, υπομονή και επιμονη. Δεν τα καταφέρνεις αλλάζεις τακτική, πάλι τίποτα, αλλάζεις τεχνική, πάλι τίποτα αλλάζεις το σκεπτικό που τα σκέφτεσαι όλα αυτά. Εάν λες προσπαθώ δηλαδή κάνω το ίδιο αλλα δεν βρίσκω κάτι, ε τότε κάτι κανεις λάθος. Και ειδικά να μου πεις ότι το κανεις για 6 χρονια συγγνώμη αλλα κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, αυτά είναι αδικαιολόγητα πράγματα. Μπορώ να σου πω παρα πολλούς λόγους που o εργοδότης θα σε κόψει ακόμα και εάν ψάχνει υπάλληλο. 

Παράθεση:

Κανείς δεν αμφισβήτησε ούτε τις αντοχές σου, ούτε την αξία σου. 

Μη τα ξαναλέμε, το έκανες και τα γραπτά ευτυχώς μένουν να φαίνονται.

Παράθεση:

Εσύ προσπάθησες να μειώσεις όσους ξεφυσάμε καθημερινά επειδή δεν βρίσκουμε εργασία επειδή είμαστε τεμπέληδες, αδαείς και ψάχνουμε το μέσον ξύνοντας την κοιλιά μας.

Όσους? Βρές μου ακριβώς ποίους εννοώ. Θέλω link, να στηρίζεις ότι λες όχι να πετας έτσι πραγματα.

Θα το ξαναγράψω για εκατοστή φορα και θα συνεχίζω όσο δεν καταλαβαίνουν. Να είσαι άνεργος 6 χρονια, να λες πως ψάχνεις πάντου κάθε μέρα και να είσαι και νέος δεν υπάρχει! Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και δεν θα σε πιστέψει κανεις. Μπορεί να μην έχεις κάτι σταθερό συμφωνώ  αλλά να λες δεν βρήκα τίποτα 6 χρονια είναι μεγάλο ψέμα.

Όσο για σένα εύχομαι να ξεπεράσεις ότι πρόβλημα έχεις και να σου πάει καλά η ζωή.

Coconut_17

# 147 στις 7/8/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Πέτρο,

Δεν ξαναμιλάω. Πάω να γράψω και καίω 112 θερμίδες το λεπτό. 

Σε κάποια έχεις δίκιο, πραγματικό δίκιο, σε άλλα όχι. 

Άλλωστε με το να μαλώνω μαζί σου ή με άλλον, δεν θα βρω δουλειά.
Αν δε βρω δουλειά ως τα Χριστούγεννα, θα πάρω το δισάκι μου και θα πάω να σπέρνω πιπεριές στις Σέρρες που είναι και κοντά. Θα γίνω αγρότισσα, να κλείνω τους δρόμους με το φτωχό μου φορτηγάκι με κάθε νέα ηλίθια υπουργική απόφαση. 

Θα με δείτε και στην τελεόραση να σας κουνάω το χέρι.

PetrosGym

# 148 στις 8/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 147 από Coconut_17

Πέτρο,

Δεν ξαναμιλάω. Πάω να γράψω και καίω 112 θερμίδες το λεπτό. 

Άλλωστε με το να μαλώνω μαζί σου ή με άλλον, δεν θα βρω δουλειά.
Αν δε βρω δουλειά ως τα Χριστούγεννα, θα πάρω το δισάκι μου και θα πάω να σπέρνω πιπεριές στις Σέρρες που είναι και κοντά. Θα γίνω αγρότισσα, να κλείνω τους δρόμους με το φτωχό μου φορτηγάκι με κάθε νέα ηλίθια υπουργική απόφαση. 

Θα με δείτε και στην τελεόραση να σας κουνάω το χέρι.

Συγκεντρώσου, δεν μπορείς να γίνεις αγρότισσα.  Επειδή έχεις ειδικό θέμα κανονικά "το κράτος" πρέπει να μεριμνήσει.

Για μένα όμως κοίταξε να αφοσιωθείς πως να έχεις ένα καλύτερο βιογραφικό, σεμινάρια και τίτλοι σε αυτό που τελείωσες. Να έχεις δυνατότητες καλές να πας εξωτερικό και να δουλέψεις σε μια εταιρία. Να ζήσεις σε ένα normal κράτος, να χτίσεις το μέλλον σου και μετέπειτα εκείνο των παιδιών σου. Είναι πολύ σπουδαίο να νιώθεις πως είσαι κάπου ασφαλείς, γιατί εδώ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.

Παράθεση:
Σχόλιο # 147 από Coconut_17

Σε κάποια έχεις δίκιο, πραγματικό δίκιο, σε άλλα όχι. 

Εγώ... έχω σε όλα δίκιο.  

_Bellezza_

# 149 στις 8/8/2015
author
Γυναίκα / 27 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.987

Πέτρο επειδή και εγώ φιλολογία σπουδάζω, είναι πολύ δύσκολο για μας να φύγουμε στο εξωτερικό.

Τί δουλειά θα κάνουμε?

Ποιός θα θέλει να μάθει αρχαία ελληνικά?

Ίσως να ζητάνε καθηγητές σε πανεπιστήμια για λατινικά, αλλά πόσες θέσεις είναι αυτές 

και δεν είναι εύκολο να μπεις, θέλει τεράστια προσόντα.

Μετάνιωσα που δήλωσα φιλολογία, μετάνιωσα που πήγα θεωρητική...

Στερνή μου γνώση να σ΄είχα πρώτα.

PetrosGym

# 150 στις 8/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 149 από _Bellezza_

Πέτρο επειδή και εγώ φιλολογία σπουδάζω, είναι πολύ δύσκολο για μας να φύγουμε στο εξωτερικό.

Τί δουλειά θα κάνουμε?

Ποιός θα θέλει να μάθει αρχαία ελληνικά?

Ίσως να ζητάνε καθηγητές σε πανεπιστήμια για λατινικά, αλλά πόσες θέσεις είναι αυτές 

και δεν είναι εύκολο να μπεις, θέλει τεράστια προσόντα.

Μετάνιωσα που δήλωσα φιλολογία, μετάνιωσα που πήγα θεωρητική...

Στερνή μου γνώση να σ΄είχα πρώτα.

Μωρέ, ίδιες σπουδές και εσύ (με την Coconut_17 εννοώ)? :/ Το ξέρω είναι δύσκολο, αλλα γενικά με αυτά που βλέπω εδώ η μονη λύση είναι ξανά εξωτερικό, το λέω και στεναχωριέμαι αλλα δεν θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν Ελλάδα. Δηλαδή ακόμα και εάν δεν βρείς δουλειά πάνω στο πτυχίο και είναι αλλου πάλι αξίζει να φύγεις. Δεν μιλάω για χώρες όπως η Γερμανία (μακριά). Πχ η Σκωτία που θέλω είναι αυτό που μου αρέσει, τα έχει όλα εκτος από το κλίμα.

_Bellezza_

# 151 στις 8/8/2015
author
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα

Παράθεση:
Σχόλιο # 150 από PetrosGym

Μωρέ, ίδιες σπουδές και εσύ (με την Coconut_17 εννοώ)? :/ Το ξέρω είναι δύσκολο, αλλα γενικά με αυτά που βλέπω εδώ η μονη λύση είναι ξανά εξωτερικό, το λέω και στεναχωριέμαι αλλα δεν θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν Ελλάδα. Δηλαδή ακόμα και εάν δεν βρείς δουλειά πάνω στο πτυχίο και είναι αλλου πάλι αξίζει να φύγεις. Δεν μιλάω για χώρες όπως η Γερμανία (μακριά). Πχ η Σκωτία που θέλω είναι αυτό που μου αρέσει, τα έχει όλα εκτος από το κλίμα.

Σκέφτομαι και το άλλο...

Αν είναι να πάω εξωτερικό και να πλένω σκάλες,

κάθομαι και στην πατρίδα μου και το κάνω...

Με τρομάζει η ιδέα να πάω κάπου και να έιμαι ξένη, να αισθάνομαι 

ότι δεν ανήκω πουθενά.

Δεν είμαι τόσο τολμηρή.

Μόνο για ένα μεγάλο έρωτα θα έφευγα εξωτερικό.

god_ofwar

# 152 στις 8/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ο ερωτας θα εφευγε στο εξωτερικο για να γλυτωσει

μπερδευεσαι...χαχαχαχααχαχααχα

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από _Bellezza_

Σκέφτομαι και το άλλο...

ότι δεν ανήκω πουθενά.

Δεν είμαι τόσο τολμηρή.

PetrosGym

# 153 στις 8/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 151 από _Bellezza_

Σκέφτομαι και το άλλο...

ότι δεν ανήκω πουθενά.

Δεν είμαι τόσο τολμηρή.

Είναι πως το βλέπει ο καθένας, εσύ θα προτιμούσες να μείνεις εδώ αν είναι να κανεις τέτοια δουλειά, σεβαστό. Πριν καμια δεκαρια μέρες μίλαγα με έναν φίλο μου πρώην συμπαίκτη, εκείνος ακόμα και να είχε καλή δουλειά δεν θα έφευγε, μου λέει δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με σένα, έχω συνηθίσει να ζω εδώ. Μένει με τους δικούς του και λέει δεν του φτάνουν ούτε τα 900 ευρω που πέρνει. Τι να πω όπως πιστεύει ο καθένας.

Εμενα από την στιγμή που θα μου δοθεί η ευκαιρία να ζήσω σε μια σοβαρή και σωστή χωρα είμαι διαθετειμένος να περάσω από οποιαδήποτε δουλειά. Γιατί ξέρω πως κάποτε θα τα καταφέρω και αυτό που θα έχω πετύχει θα είναι καλο για μένα και το μέλλον μου. Στην Ελλάδα μπορείς να μείνεις και να πλένεις σκάλες, αλλα εάν χτυπα ξύλο είναι να ζήσεις μονη, να έχεις ενοίκια, φως ρεύμα και να παίρνεις 480, μαύρα ή σφαλισμένα πάλι δεν μπορείς να συντηρηθείς. Δεν έχεις προοπτική, κανένα μέλλον.

Coconut_17

# 154 στις 10/8/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Belezza,

μαζί σου είμαι στο ότι το πτυχίο μας έξω δεν πιάνει ούτε μία, αλλά καμία, δυστυχώς αυτό που σπουδάσαμε αυτή τη στιγμή φαίνεται άχρηστο και εντός και εκτός Ελλάδας. Βέβαια υπάρχουν φιλόλογοι (ειδικά παλιοί και καταξιωμένοι) που μπορεί να μη χέζονται στο τάλιρο όπως παλιότερα (με τα ιδιαίτερα), αλλά ζουν αξιοπρεπώς. Τώρα εγώ για παράδειγμα, στη φάση που είμαι, θα κάνω ευχέλαιο μετά τον 15Αύγουστο μήπως μου κάτσει από Σεπτέμβρη κανένα παιδάκι για ιδιαίτερα και μετά σιγά-σιγά να αποκτήσω κι άλλο (λέμε τώρα!!). 

Στο εξωτερικό καθηγητές ελληνικών, ας το πούμε έτσι, ποιος να θέλει; Άντε σου λέω να θέλει η ελληνική κοινότητα των ΗΠΑ και της Μελβούρνης, αλλά εμάς θα πάρουν; Ούτε με το κυάλι δεν τα βλέπουμε αυτά τα σχολεία. Όταν ήμουν εξωτερικό (εκτός Ευρώπης, σε μέρος με πολλούς Έλληνες), είχα φτιάξει ιντερνετική φόρμα σε ένα σάιτ της περιοχής (για καθηγητές). Όσο έμεινα στο εξωτερικό (αρκετά), δεν συνέβη τίποτα απολύτως, κανείς δεν επικοινώνησε μαζί μου. 

Το πτυχίο μας δεν πιάνει έξω, πρέπει πάλι να έχεις γνωστούς, να έχεις σπουδάσει εκεί και να σε πάρουν απ' το χέρι μετά οι καθηγητές (ουσιαστικά να σου βρει δουλειά το ίδιο το πανεπιστήμιο), ή να έχεις και γαμώ τα βιογραφικά. 

Οπότε...με το πτυχίο του φιλόλογου, δεν πας πουθενά. Ή κάνεις μεταπτυχιακό ώστε να αλλάξει η ειδίκευσή σου σε κάτι πιο συγκεκριμένο (πχ ειδικές ανάγκες ή ψυχολογία παιδιού και τα ρέστα) ή πας ως εργάτης. Αυτό που έκανα εγώ δηλαδή. Σερβιτόρα, καθαρίστρια...Και τόσα άλλα (που δεν τα έκανα προσωπικά), εργάτης σε εργοστάσιο, λαντζιέρης, βοηθός σε αποθήκες κλπ.

Κι εγώ μετανιώνω πλέον αφάνταστα για το πτυχίο που έχω. Ουσιαστικά το πτυχίο αυτό λέει ότι ξέρουμε να διδάξουμε την ελληνική γλώσσα. Ε, σε ποιον να το πουλήσουμε αυτό έξω; Στον Ολλανδό, τον Γερμανό και τον Δανό; Δεν υπάρχει αυτό. Ζηλεύω όσους έχουν σπουδάσει άλλα πράγματα, από τα πιο βαρβάτα (από άποψη δυσκολίας σχολής), ως τα πιο απλά. Από μηχανικούς του πολυτεχνείου, γιατρούς, πτυχιούχους management , μέχρι chef, κομμώτριες, πτυχιούχους πρακτικών επαγγελμάτων...Όλοι αυτοί έχουν κάτι να πουλήσουν όπου και να βρεθούν. 

Αλλάάά...ψυχραιμία! Όπως και να χει, το εξωτερικό δεν είναι για όλους. Άλλοι το γουστάρουν, πάνε και μένουν, άλλοι το γουστάρουν, πάνε και ξαναγυρνάνε πίσω τρελαμένοι, άλλοι από την αρχή λένε "εγώ ποτέ", άλλοι έχουν συγγενείς στο εξωτερικό και φίλους και ο ξεριζωμός όσο να πεις πονάει λίγο λιγότερο...Το έζησα και το έξω και ομολογώ πως απογοητεύτηκα, κανένα μέρος δεν είναι ο παράδεισος, οπότε πάντα ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά ανά περίπτωση. Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση για αυτό που λέμε όλοι "εξωτερικό". 

Είναι το πού θα πας, μόνος;/με οικογένεια;/με σύντροφο;, είναι το τι αφήνεις πίσω σου, το πόσο εχεις σχεδιάσει τη φυγή σου, πόσο ισχυρά κίνητρα έχεις...Γιατί έτσι με ένα σακίδιο στην πλάτη στο πουθενά, δεν πας. Αυτό το κάνεις όταν σε κυνηγάνε οι σφαίρες του πολέμου ή όταν είσαι μόνο εσύ και ο εαυτός σου στη ζωή που κάνεις και είσαι ένας φτωχός, μόνος και περιπλανώμενος Λούκυ Λουκ. 

Αχ γιατί να μην μπορώ να γίνω αγρότισσααα, ήταν το plan C μου..!

_Bellezza_

# 155 στις 10/8/2015
author
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα

Coconut_17

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.

Εγώ χρωστάω ακόμη αρκετά μαθήματα , γιατί εργαζόμουν από εδώ και από εκεί.

Όταν τελειώσω με το καλό, σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για κάτι άλλο, ή να πάω σε κάποιο ΙΕΚ.

Το πτυχίο μας είναι παντελώς άχρηστο.

Έχω κολλήσει χαρτιά, έχω ενημερώσει γνωστούς δεν μου έχει κάτσει ούτε ένα ιδιαίτερο.

Δεν έχω στον κύκλο μου σχολιαρόπαιδα και μένω και σε φτωχογειτονιά.

Αν μου κάτσει ιδιαίτερο στη γειτονιά μου, θα πάρω ένα μηδαμινό-συμβολικό ποσό , γιατί ντρέπομαιόταν ξέρω πως έχουν δυσκολίες να πάρω χρήματα...

Πάντως δεν ξέρω γιατί, αλλά είμαι αισιόδοξη για το μέλλον, κάτι καλό θα συμβεί και σε μας...στατιστικά να το δεις, δεν γίνεται να μας πηγαίνουν πάντα τα πράγματα χάλια...

PetrosGym

# 156 στις 11/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 155 από _Bellezza_

Αν μου κάτσει ιδιαίτερο στη γειτονιά μου, θα πάρω ένα μηδαμινό-συμβολικό ποσό , γιατί ντρέπομαιόταν ξέρω πως έχουν δυσκολίες να πάρω χρήματα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 155 από _Bellezza_

Πάντως δεν ξέρω γιατί, αλλά είμαι αισιόδοξη για το μέλλον,

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost