Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μηδέν

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

Coconut_17

# 21 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 87
'Aρεσαν+: 0%

Βασικά: god of war, σ' ευχαριστώ. 

Επόμενο: ποιος σας είπε ότι είμαι φιλόλογος μεταπτυχιακού; Δεν κάνω μεταπτυχιακό στη φιλολογία, το μεταπτυχιακό μου έχει να κάνει με άλλη επιστήμη. Να προσέχετε τι διαβάζετε. Επίσης αγαπητή  sugarbaby42, προφανώς δεν το είδες για να τα λες αυτά, αλλά σε κάποιο σχόλιο ζήτησα να σταματήσουμε να σχολιάζουμε τις σπουδές που έκανα (στο ποστ για τη σχέση μου).Δεν είμαι πυρηνική φυσικός, ούτε ο Βαρουφατσακαλώτος. Για πήγαινε δες ,πόσες φορές αναφέρθηκα εγώ στις σπουδές μου και πόσες φορές όλοι όσοι απαντήσατε; Εσείς το κάνατε τεράστιο θέμα και εγώ απαντούσα. Μάντεψε λοιπόν ποιανού είναι το πρόβλημα. 
Δεν σπούδασα κάτι ιδιαίτερο, το έχουν κάνει χιλιάδες και χιλιάδες άτομα στην Ελλάδα. Και δεν είπα ότι αποφοίτησα με άριστα. Δέχομαι επίθεση επειδή στο ποστ για τη σχέση μου ανέφερα τι είμαι και τι κάνω ώστε να μπορώ να βασίσω κάποια πράγματα που λέω. Δεν ανέφερα τις σπουδές μου για να με βάλετε σε θρόνο. Απλά ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Αν είχα σπουδάσει γεωπόνος, θα κάνατε έτσι; Εσείς με τα ειρωνικά σας σχόλια κάνετε λες και η φιλολογία ισούται με χαρτί από το Harvard.
Αναρωτιέμαι, απλά. Δεν περίμενα να αποτελεί σημείο αντίδρασης αυτό το πράγμα. Περιέγραφα τον εαυτό μου και τη ζωή μου.
Συνήθως έτσι δεν συστήνονται Leigh-Cheri; Έχω ξεχάσει μήπως τι λέμε για να αναφερθούμε στον εαυτό μας; Δεν λέμε τι δουλειά κάνουμε (που δεν κάνουμε), τι σπουδάσαμε και λοιπά; 
Αν έχει αλλάξει κάτι, ενημερώστε με. Τελευταία μόνο με τον περιπτερά μιλάω, με τον φίλο μου,με 3 φίλες, με μερικούς απλούς γνωστούς,με τον αδερφό μου, τον πατέρα μου, τη μάνα μου, με μια ξαδέρφη και τη θεία μου τη χίπισσα. 

ΩΩΩ Leigh-Cheri, μην καρφώνεσαι. Σε ενοχλεί και η εμφάνισή μου τώρα; Επειδή είπα ότι δεν έχω συνηθισμένη εμφάνιση; Να υποθέσω δηλαδή ότι πίσω από κάθε επίθεση ή ημι-επίθεση κρύβονται άλλα πράγματα;

Αν είχα συνηθισμένη εμφάνιση θα μου μιλούσες ανθρώπινα; Θα απαντούσες όμορφα, όντας και πιο ώριμη από μένα; Αν θα σε βοηθούσε αυτό, δεν είμαι καθόλου ασυνήθιστη εμφανισιακά. Γράψε λάθος. Πες ότι δεν το είπα. 
sugarbaby42 όπως μου φέρονται, φέρομαι. Με επιβεβαιώνεις. Στο συγκεκριμένο ποστ μου, αναφέρομαι στα επαγγελματικά μου και τα αδιέξοδα που προφανώς δεν περνάω μόνο εγώ. Κουβέντα ήθελα και επικοινωνία. Δεν επέλεξα εγώ όλα τα υπόλοιπα που άλλοι επέλεξαν με τη σειρά τους να αρχίσουν να απαντάνε. 

Άνοιξα την ψυχή μου, χάρη στην ανωνυμία που μου προσφέρει το ίντερνετ, σας είπα ότι έχω θέμα με την κοινωνικότητα και την γνωριμία με νέους ανθρώπους. Δεν σας είπα ότι φτύνω όποιον περνάει, ούτε ότι δέρνω όποιον μου λέει καλημέρα. Κι εσείς οι "κοινωνικοί", επιλέγετε να βαράτε και να περιγελάτε το διαφορετικό. Ό,τι δεν είναι ίδιο με εσάς, δεν αξίζει. 
Βάζω τα λόγια της Cheri: πάντως συμφωνώ και εγώ με την άποψή σου να αποφεύγεις τα φόρουμ όπως άλλωστε αποφεύγεις τους ανθρώπους, τις παρέες, τις σχέσεις, τα συναισθήματα κλπ. κλπ.
Ποδοπάτημα κανονικό ε; Ολίγον. Τόσο δα. Μετά εγώ ως ον με κοινωνικές δυσκολίες, που παρ' όλα αυτά τις αναγνωρίζει, τι να σκεφτώ για τους ανθρώπους; Ότι είναι καλοί; Ότι είναι δεκτικοί; Ότι θα αγκαλιάσουν και θα στηρίξουν αυτόν που δεν μπορεί; Είπαμε. Το διαφορετικό κάνει κακό στην υγεία. 

Δεν έχω τίποτα με κανέναν σας. Δεν σας ξέρω. Δεν θέλω άλλες μπιχτές. Όποιος δεν με αντέχει ας αποφεύγει όσα γράφω. Αν δω ότι κανένας δεν με γουστάρει, θα πάρω την πετσετούλα μου και θα φύγω. Μπήκα εδώ για να μιλάω τις ώρες που είμαι σπίτι και δεν έχω τι να κάνω. Που είναι αρκετές λόγω καλοκαιριού και ανεργίας. 
Και η ιστορία τελειώνει εδώ. 

Αρέσει στα μέλη aviatrix, broomstick και σε ακόμα 1 μέλος.

Coconut_17

# 22 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

ευχαριστώ και τους υπόλοιπους που απαντήσαν σοβαρά, απλά όση ώρα έγραφα είχε απαντήσει μόνο ο θεούλης του πολέμου.

Laurel80

# 23 στις 10/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Κοπελια μην ασχολεισαι.

Ο καθενας απο εμας προσπαθει να βγάλει τα απωθημενα του.Δεν βρίσκω γιατι πρεπει να απολογείσαι.. για το τι εισαι και τι δεν είσαι.Ο καθενας απο εμας κρίνεται ΚΑΙ απο τα γραφομενα του αλλα δεν έπεται οτι λαμβανονται παντα σοβαρα υποψην.
Πολλοι κανουν χιουμορ.
Μην τα παιρνεις ολα προσωπικα.

Laurel80

# 24 στις 10/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παντα πρεπει να κανουμε αυτό που θεωρούμε ηθικά, θρησκευτικά και πνευματικα σωστο και δεν θα πρέπει  ποτε να απολογουμαστε για  αυτές τις πραξεις.

Επίσης η εξωτερική μας εμφάνιση ειναι μοναδικη και τα ψεγάδια μας ειναι αυτα που μας δινουν χαρακτηρα και μας κανουν όμορφους.Μην σε βάζει κανενας λοιπον στην διαδικασια να απολογεισαι για αυτην.Ουτε για τις σπουδες σου ,ουτε για τα πτυχια σου ουτε για τιποτα.

Alpenglow

# 25 στις 10/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εργασίες για δουλειά σε φροντιστήρια βλέπω αρκετές, μάλιστα σήμερα είχα πάει κ σε μια συνέντευξη για γραμματειακή υποστήριξη σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε τέτοιου είδους δουλειές.

Πάντως για να σου πω με ειλικρίνεια μου κάνει λίγο εντύπωση που ενώ είσαι όμορφη κοπέλα δε βρίσκεις δουλειά στο αντικείμενό σου. Δεν το λέω ειρωνικά, απλά εννοώ ότι αν έχεις τα προσόντα από άποψη μόρφωσης και έχεις και μια πολύ καλή εμφάνιση, συνδυάζεις ένα καλό πακέτο. Γιατί να μη σε πάρει ένα φροντιστήριο έστω και ως γραμματέα?

Επίσης να σου πω ότι μια φίλη της αδελφής μου ξεκίνησε ως γραμματέας και στο τέλος την έβαλαν να διδάξει και τελικά την κράτησαν.

O god είναι god that means he is untouchable

ΥΓ. Πάντως μ'αρέσει που μόνιμα έχετε μια καυστική απάντηση για όλα!!

Paralia48

# 26 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.735

Οι φιλόλογοι επί χρόνια έκαναν ιδιαίτερα στην Ελλάδα. Μπορείς να ξεκινήσεις με την παραπαιδεία και βλέπεις.
Υπάρχουν και οργανωμένα φροντιστήρια για να έχεις και ένσημα.
Με μεταπτυχιακό σε ειδικά άτομα, ίσως μπορείς να χτυπήσεις τίποτα ιδρύματα κ.λ.π. Η Θεσσαλονίκη πρέπει να έχει.
Την εκπαίδευση την απορρίπτεις?

Coconut_17

# 27 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

ατόφιε, το σχόλιο για τη θεραπεία δεν πήγαινε σε σένα. Ίσως ήταν άστοχο έτσι κι αλλιώς. Αλλά μερικά άτομα έβγαλαν κάτι επιθετικό και φτάνω στο σημείο να μην ξέρω τελικά την αιτία. Κάποιοι μου τρίβουν στη μούρη το πτυχίο, άλλοι πετάνε μπιχτές για κάτι που είπα σε μια γραμμή για την εμφάνισή μου ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ, άλλοι απλά ειρωνεύονται.

Στο άλλο μου ποστ, που περιέγραψα κάποια πράγματα που με βασάνιζαν (αρχίζουν και ξεθυμαίνουν), κάποιοι έβρισαν κιόλας αλλά είχα την ψυχραιμία να μην απαντάω καν. Οι απτές βρισιές δεν με πληγώνουν. Δείχνουν με την μία το πόσο χαζός ή τρολιάρης είσαι. Με πληγώνει περισσότερο να προσπαθούν να με ρίξουν έμμεσα, ξύνοντας πληγές που εγώ έδειξα, όπως το ποια είναι η κοινωνική μου συμπεριφορά. Και ειδικά στο συγκεκριμένο μου θέμα που δεν έχει να κάνει με τίποτα αυτά. Για δουλειά πήγα να μιλήσω. Και κάποιοι με κυνηγάνε για προηγούμενες παραδοχές μου. 
Ε εκεί την χάνω την ψυχραιμία μου ως ένα βαθμό. 

Paralia48

# 28 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.735

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Coconut_17

ατόφιε, το σχόλιο για τη θεραπεία δεν πήγαινε σε σένα. Ίσως ήταν άστοχο έτσι κι αλλιώς. Αλλά μερικά άτομα έβγαλαν κάτι επιθετικό και φτάνω στο σημείο να μην ξέρω τελικά την αιτία. Κάποιοι μου τρίβουν στη μούρη το πτυχίο, άλλοι πετάνε μπιχτές για κάτι που είπα σε μια γραμμή για την εμφάνισή μου ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ, άλλοι απλά ειρωνεύονται.

Στο άλλο μου ποστ, που περιέγραψα κάποια πράγματα που με βασάνιζαν (αρχίζουν και ξεθυμαίνουν), κάποιοι έβρισαν κιόλας αλλά είχα την ψυχραιμία να μην απαντάω καν. Οι απτές βρισιές δεν με πληγώνουν. Δείχνουν με την μία το πόσο χαζός ή τρολιάρης είσαι. Με πληγώνει περισσότερο να προσπαθούν να με ρίξουν έμμεσα, ξύνοντας πληγές που εγώ έδειξα, όπως το ποια είναι η κοινωνική μου συμπεριφορά. Και ειδικά στο συγκεκριμένο μου θέμα που δεν έχει να κάνει με τίποτα αυτά. Για δουλειά πήγα να μιλήσω. Και κάποιοι με κυνηγάνε για προηγούμενες παραδοχές μου. 
Ε εκεί την χάνω την ψυχραιμία μου ως ένα βαθμό. 

Ξεκινάμε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων και σε λίγο  γινόμαστε κολλητοί.

Μη στενοχωριέσαι όμως. Κατά βάθος είμαστε μια οικογένεια

sugarbaby42

# 29 στις 10/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το γεγονος οτι δεν εχεις δουλεια...ψαχνεις...δεν βρισκεις...δεν ξερεις αν θα βρεις ...και ποτε...συν τα προσωπικα σου θεματα σε εχουν τσιτωσει...

Μην τα παιρνεις ολα επι πονου...

Γενικα το οτι εισαι κλειστος ανθρωπος δεν σε βοηθαει..

Απαλυνε λιγο τις αιχμηρες γωνιες σου και θα εισαι κι εσυ καλυτερα στη ζωη σου...

Και θα περασεις ζαχαρη  εδω μεσα!!!

Coconut_17

# 30 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Alpen, ανά διαστήματα είχα βρει αγγελίες για γραμματείς είτε σε φροντιστήριο είτε αλλού, είχα στείλει βιογραφικά μέσω ίντερνετ αλλά απάντηση δεν πήρα. Δεν ξέρω αν φταίει ο όγκος των βιογραφικών που παραλαμβάνουν, όλος ο άνεργος γυναικείος πληθυσμός της Θεσσαλονίκης, εκεί θα στείλει. Είναι σοβαρή δουλειά, σε εκπαιδευτικό περιβάλλον και λοιπά. Δεν ξέρω αν απλά ήμουν άτυχη και δεν έβλεπαν ποτέ το βιογραφικό ανάμεσα σε άλλα 300 ή αν για κάποιο λόγο με απέρριπταν. Είναι και τόσο δύσκολες οι εποχές.Σε ένα δοκιμαστικό που είχα κάνει πρόσφατα σε μια δουλειά με παραλαβή και τιμολόγηση ρούχων, ενώ όλα έδειχναν ότι θα με προσλάβουν, χτυπάει μια μέρα ένα τηλέφωνο και καταλαβαίνω ότι θα έρθει μια κοπέλα συστημένη από γνωστό του αφεντικού για δοκιμαστικό. Ε, πήρα πόδι. Πήρε την γνωστή του. 

Μπορεί να παίζουν και τέτοια πράγματα, δεν ξέρω...
Βέβαια αυτοπροσώπως δεν έχω πάει ακόμα σε φροντιστήριο για γραμματέας να αφήσω βιογραφικό. Τον χειμώνα δούλευα στην εταιρεία τηλεπωλήσεων και παραιτήθηκα Απρίλιο, δηλαδή οδεύαμε ήδη προς το τέλος της χρονιάς, δεν είχα ελπίδα να βρω ιδιαίτερο, ή να πάω σε φροντιστήριο. 

Paralia, ο άμεσος στόχος μου όταν αποφοίτησα ήταν να βρω έστω και ένα ιδιαίτερο να ξεκινήσω που λένε, να πάρω και το κολάι, να εμπλακώ με την όλη φάση. Είχα ψάξει και όταν ήμουν ακόμα φοιτήτρια αλλά δεν...Φίλες μου που σπουδάσαμε μαζί είχαν και 2 και 3 και 5 ιδιαίτερα  τη χρονιά που πέρασε αλλά όλα τα παιδάκια ήταν γνωστοί ή οικογενειακοί φίλοι με παιδιά. Επίσης δεν μένουν πια στην πόλη, έχουν φύγει στα χωριά τους που είναι πιο μικρές κοινωνίες, όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους, και ήταν πιο εύκολο να βρουν μαθητές. Στην πόλη χάνεσαι και οι καθηγητές είναι άπειροι.

Είχα βάλει αγγελίες, είχα κολλήσει χαρτάκια στη γειτονιά,είχα τυπώσει τον χειμώνα μέχρι και καρτούλες που μοίρασα από δω και από κει, όχι μόνο σε γνωστούς αλλά και σε γειτονικά καταστήματα. Νέκρα. Στον κύκλο της οικογένειας και τους οικογενειακούς φίλους δεν υπάρχουν πια μικρά παιδιά, όλοι είναι φοιτητές ή και μεγαλύτεροι. Βέβαια υποτίθεται ότι δεν θα κάνεις ιδιαίτερα στο ξαδερφάκι σου, αλλά στον φίλο του ή τον γείτονά του, αλλά στη δική μου περίπτωση δεν έτυχε αυτό. 
Ε μετά, έπιασα δουλειά στην εταιρεία, μετά η χρονιά τελείωνε και τώρα από μέσα Αυγούστου θα συνεχίσω την προσπάθεια. Το μεταπτυχιακό μου για τις ειδικές ανάγκες τελειώνει τον χειμώνα που έρχεται, και ναι εδώ Θεσσαλονίκη υπάρχουν κέντρα που αν σταθώ τυχερή θ μπορέσω να απασχοληθώ. Ουσιαστικά αυτό περιμένω, να έρθει το τέλος του καλοκαιριού. 
Εσείς απασχολείστε με κάτι; Είστε (όσο γίνεται υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες) ευχαριστημένοι;

UFO-MUFO

# 31 στις 10/7/2015
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 280

Απάντησε, για το μεταπτυχιακό...

Δεν ξέρω αν τη σώζει... Η κατάσταση είναι δύσκολη.

Σου λέει ότι ούτε ως καθαρίστρια δεν βρίσκει δουλειά.

Ούτε στα φροντιστήρια υπάρχουν θέσεις πια, γιατί μεγάλο ποσοστό

των παιδιών δεν κάνει πλέον φροντιστήρια, λόγω οικονομικών δυσκολιών.

Επίσης, δεν υπάρχουν και ιδιαίτερα μαθήματα για τον ίδιο λόγο, ούτε με

λιγότερα λεφτά, ούτε με τα μισά λεφτά, ούτε με ελάχιστα λεφτά...

Εν πάση περιπτώσει, έβαλε ένα θέμα που είναι κοινωνική μάστιγα. Η ανεργία

στους νέους είναι πάνω απο 60%. Έβαλε το θέμα της εκμετάλλευσης στην

εργασία με όλους τους τρόπους. Ε, άμα έχεις να αντιμετωπίσεις όλα αυτά, δεν

είναι παράξενο να είσαι και λίγο "τσιτωμένος"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από atofios-male

Σε ρωτησα κατι για το μεταπτυχιακο και απαντας οτι καποιοι θελουν θεραπεια. 
Ειχα σκοπο να σου ελεγα μερικες ιδεες για δουλεια αλλα το θεωρω ασκοπο πλεον.
 Οπως υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να σε πηδηξουν με κατεβασμενα τα σωβρακα υπαρχουν επισης και ανθρωποι που θελουν να σε βοηθησουν. 
Μαθε να τους ξεχωριζεις...

Αρέσει στο μέλος Coconut_17

Leigh-Cheri

# 32 στις 10/7/2015
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.052

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι συνηθισμένη να μου αφιερώνουν 
τόσο μεγάλα ποστ. Μεγάλη μου τιμή 

Κόκονατ, στο άλλο σου θέμα όπου από εκεί σε "γνωρίσαμε" 
νομίζω πως ασχοληθήκαμε πολλοί (και πολύ) με το θέμα σου 
και πήρες αρκετές απαντήσεις από ανθρώπους που σου απάντησαν σοβαρά. 
Θέλω να πιστεύω πως μεταξύ τους είμαι και εγώ. 
Μέχρι και σήμερα αν είδες, σου έκανα ακόμα μία ερώτηση

γιατί είχα σκοπό να πούμε και δυο πράγματα παραπάνω και να το συζητήσουμε. 

Ο καθένας με το στυλ του, άλλος σε "χάιδεψε", άλλος σε "χαστούκισε" αλλά αν μη τι άλλο, ασχοληθήκαμε με το θέμα σου. 

Άρα εκείνο το "περίμενα και εγώ σοβαρές απαντήσεις στο σάιτ του μπεκρή" ήταν άστοχο, άδικο και απαξιωτικό. Προφανώς έχεις μάθει να σε κανακεύουν, αλλά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει με τον τρόπο που θέλεις. 

Επίσης με γεια σου για την εμφάνισή σου και μην προσπαθείς να περάσεις πως τραβάω κανένα ζόρι με αυτήν, γιατί πίστεψέ με δεν τραβάω. Ούτε κρύβεται κάτι πίσω από αυτό.Όχι επειδή είμαι καμιά κούκλα, αλλά στα 37 μου έχω αποδεχτεί το πως είμαικαι δεν με νοιάζει τι πιστεύει ο καθένας στην πραγματική ζωή, πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ. Θα ήταν τουλάχιστον αστείο να με απασχολεί κάτι τέτοιο.

Αλλά σε ανθρώπους αγνώστους που ασχολήθηκαν μαζί σου, δηλώσεις του στυλ "μου πρήξατε τις καρυδόμπαλες" μην περιμένεις να μείνουν ασχολίαστες. 

Ξέρεις και στην καθημερινότητά μας, συμβαίνει καμιά φορά 

να ξεκινάμε μία κουβέντα, να πετάει ο άλλος μία σαχλαμάρα 

και να μας πηδάει κανονικά την κουβέντα. Συμβαίνει ξέρεις.

Αλίμονο αν τους ξεκόβαμε όλους και τους κάναμε πέρα. 

Αυτά από μένα. Κατά τ' άλλα σε ένα συμφωνώ μαζί σου. 

Σαφώς και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε οτιδήποτε. 

Δικαίωμά σου και όλα οκ. 

Χαλάρωσε πάντως λιγάκι (μη σου πω και πολύ) όσα ζόρια και αν τραβάς. 

Εσύ χάνεις με τόσο τσίτωμα.

Άλλωστε και οι υπόλοιποι δεν πάμε πίσω, τα δικά μας ζόρια έχουμε.

Η παρουσία πολλών εδώ, καλύπτει και αυτό το κενό ξέρεις. 

Να χαλαρώνουμε και λιγάκι από τις όποιες δυσκολίες μας. 

Αρέσει στα μέλη siopi13, pigassos71

god_ofwar

# 33 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

παντως κοκονατ ψαχνει ενας φιλος ατομο για το συνεργειο του αν θελεις 

Coconut_17

# 34 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα  εκτός αν χρειάζεται άτομο να σηκώνει τηλέφωνα.

nuvola

# 35 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πολύ ανάθεμα ρε κοπελιά

μιρλα με τον χριστιανό που κατά πως τον βαράς  χορεύει...μίρλα για τα πτυχία κωλόχαρτα στα μεγάλα κάδρα...μίρλα για το φόρουμ που δε σου μιλάει ''ανθρώπινα΄΄...μίρλα για την αδικη την κοινωνία την ρουφιάνα...

24  είπαμε ;στις παραλίες θέλουν  από καθαρίστριες μέχρι  πωλητές για  ντόνατς ..κουνήσου γιατί είμαστε πολλοί και με   μεταπτυχιακά  
κάνε μια αρχή ΄...για να μη απλώνεις το χέρι για το καφεδάκι σου

flat_line

# 36 στις 11/7/2015
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Coconut_17

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να σου πω εκτός απο το να συνεχίζεις να προσπαθείς, να συνεχίζεις να μοιράζεις την κάρτα σου, να συνεχίσεις να προσπαθείς να ψάχνεις για ιδιαίτερα η κάποιο φροντιστήριο για εργασία. Όλα αυτά που έγραψες για τους χώρους εργασίας, τα έχω γνωρίσει απο πρώτο χέρι. Την χυδαιότητα, την παλιανθρωπιά, την εκδικητικότητα, την απόλυτη ξεφτίλα. Την ψευτομαγκιά, την παρενόχληση, τον εξυπνακισμό που όταν έπαιρνε απάντηση σε έστελναν απλά στο ταμείο για απόλυση. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτοί είμαστε σαν λαός. Ακόμα και όσα συμβαίνουν σήμερα, δένουν απόλυτα με όσα έχω γνωρίσει όλα αυτά τα χρόνια απο εδώ και εκεί που έψαχνα για μια δουλειά.

Να συνεχίσεις την προσπάθεια σου, μην απελπίζεσαι γιατί θα έρθει η στιγμή που θα τα καταφέρεις, και όσο πιο καλή είσαι τόσο θα αυξάνονται τα ιδιαίτερα σου.
Αρέσει στο μέλος Coconut_17

Alpenglow

# 37 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρε κοκονατ σορρυ εβγαλες ακρη απο την απάντηση μ? γτ την ξαναδιάβασα κ μ φυγαν τα μάτια "εργασίες για δουλειά σε φροντιστήριο"  τελος τελικα ! τι λέω? δίνω ρεσιτάλ σαν την Άντζελα.

Τέλος πάντων βάλε και μια φωτογραφία στο βιογραφικό σου. Κατά τα άλλα ό,τι περνάς κ εσύ το περνάμε κ εμείς. Αλλά κάτι θα αλλάξει το πιστεύω.

Coconut_17

# 38 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Ναι nuvola, συνέχεια ψάχνουν τέτοια. Θα φορέσω ένα σώβρακο, μια τεράστια φανέλα, θα βγάλω μούσια, λίγο δικέφαλο να μπορώ να σηκώνω επί 5 ώρες τον τεράστιο δίσκο και θα φωνάζω με αγριοφωνάρα sweet donuuuts. Απορώ πώς δεν το σκέφτηκα. 

Όσο για τις καθαρίστριες...στο εξωτερικό που δούλεψα καθαρίστρια, δεν υπήρχε θέμα με την ηλικία. Εδώ αν κάτσεις και το δεις ζητάνε συνέχεια γυναίκες άνω των 35, συνήθως αλλοδαπές για να τις εκμεταλλεύονται ακόμα καλύτερα. Όπου έχω δει καθαρίστρια είναι γυναίκα αλλοδαπή που την ξεζουμίζουν νυχθημερόν. Σε όσες αγγελίες για καθαρίστρια δεν έγραφαν όριο ηλικίας, έστειλα βιογραφικό αλλά τίποτα. Προφανώς παίρνουν γυναίκες πολύ πιο έμπειρες από ένα 24χρονο, γυναίκες που για χρόνια έκαναν αυτή τη δουλειά. 
Έχω στείλει βιογραφικό παντού. Για καθαρίστρια, για πωλήτρια (βιβλιοπωλεία, ρουχάδικα, έπιπλα, αξεσουάρ, παπούτσια), έχω στείλει σε σινεμάδες, έχω στείλει για λάτζα, έχω πάει σε μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων αυτοπροσώπως , έχω στείλει για γραμματέας, για βοηθός, για υπάλληλος γραφείου, για εξωτερική πωλήτρια, για τηλεφωνήτρια, για καμαριέρα σε ξενοδοχείο, για baby sitting(όχι μόνο απάντησα σε αγγελίες, αλλά έβαλα και δικιά μου), μέχρι και για αεροσυνοδός δήλωσα διαθέσιμη (που φοβάμαι τα αεροπλάνα). Και δεν λέω. Σε κάποια πήρα απαντήσεις. Αλλά δεν είναι μόνο να σου απαντήσουν και να κλείσεις συνέντευξη, το θέμα δεν είναι μόνο αυτοί να σε επιλέξουν, μετά βλέπεις κι εσύ με τι άτομα έχεις να κάνεις. 
Πχ. Πάω σε συνέντευξη που ζητούσαν άτομο για μαγαζί οπαπ. Και μου ξεφουρνίζει ότι βασικά...ε...το μαγαζί...εεε...για φρουτάκια πρόκειται ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΓΓΥΩΜΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ. Εγώ από τη μανία μου να βρω δουλειά, δεν κώλωσα. Το λέω στον φίλο μου και κατευθείαν μου λέει ένα ξερό και απόλυτο όχι, σαν του δημοψηφίσματος. Του λεω γιατί αντιδράς έτσι, δουλειά είναι, μου λέει έχεις πάει ποτέ σε φρουτάκια; Λέω όχι. Μου λέει επειδή έχω πάει και έχω δει, δεν θα πας εκεί. Ε τον εμπιστεύτηκα εννοείται. 
Σε μια άλλη συνέντευξη ο τύπος που ήταν το αφεντικό ήταν ένας τελείως ψυχοπαθής τύπος, που κάναμε συνέντευξη και κοιτούσε τα χέρια του και το πάτωμα, δέχτηκα προσβολές εμμέσως πλην σαφώς τουλάχιστον 2-3 φορές στη συζήτηση, με υποτιμούσε φανερά από την πρώτη στιγμή. Τον ενοχλούσε φανερά η προηγούμενη εταιρεία που είχα δουλέψει καιι με αντιμετώπιζε σχεδόν σαν εχθρό που τόλμησα να δουλέψω με αντίπαλο της αγοράς, μου έκανε παρατηρήσεις για την ίδια μου τη φωνή, ότι είναι πολύ βαθιά και σοβαρή ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Έχουμε αποτρελαθεί τελείως σ' αυτή τη χώρα. 
Επίσης σε όλες τις συνεντεύξεις που πήγα για τηλεφωνήτρια, το έχω γράψει και παραπάνω, ήταν πολύ μυστήρια τα πράγματα. Σε μια δουλειά τέτοια υπόσχονταν 800 ευρώ το μήνα συν μπόνους. Και επειδή μου βρώμαγε η δουλειά, ρώτησα ευθέως ΤΡΕΙΣ φορές αν τα 800 ευρώ είναι σταθερά και μόνιμα όσες πωλήσεις και να κάνω. Δεν μου απαντούσε!!! Του έλεγα: αν δεν κάνω ούτε μία πώληση ή αν κάνω μόνο 3 ας πούμε, τι γίνεται; πόσα θα πάρω; Και αντί να απαντήσει, μου γύριζε την ερώτηση: Γιατί να κάνεις μόνο 3; Εδώ τα παιδιά μας κάνουν 20 και βάλε.
 Άσε μας ρε φίλε. Εντωμεταξύ εκείνη την ώρα δούλευαν μόνο 2 άτομα, κάργα αγχωμένα, ο ένας κουνούσε συνέχεια τα πόδια του από στρες, τους άκουγα να κομπιάζουν, να χάνουν τα λόγια τους, καταλάβαινα ότι τους κλείναν τα τηλέφωνα. Πόσο δούλεμα θα φάμε στη μάπα πια;
Και τέλος, δεν μπορώ να ανταποκριθώ σε ΚΑΘΕ δουλειά. Δεν είμαι λογίστρια/γιατρός/κρεοπώλισσα/κηπουρός/οδηγός οχημάτων/ηλεκτρολόγος/νοσηλεύτρια ή πόσα άλλα επαγγέλματα. Πάντα ο καθένας μας μπορεί τα πάντα αλλά υπάρχει και μια γραμμή που σε σταματάει. Ούτε μαγείρισσα μπορώ να γίνω, ούτε ψωμιά ξέρω να ψήνω, ούτε να γίνω υπάλληλος σε ασφαλιστική ή κτηματομεσιτική εταιρεία. 
Αλλά πού θα πάει; Θα γυρίσω ο τροχός, θα φάει ψωμάκι κι ο φτωχός.

Coconut_17

# 39 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Παιδιά, ειλικρινά τώρα, πατούσα enter συνέχεια, έκανα μικρές παραγράφους. Και μου το πέταξε σεντόνι πάλι.

Coconut_17

# 40 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Χαχαχαχα god of war την θες πορτραίτο; Ολόσωμη; Με ρούχα του σκι; Με μαγιό; Τυλιγμένη με κουβέρτα; 

Σκεφτόμουν φωτό με μάσκα. Best of the best. 
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε