Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μηδέν

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

freeman21

# 41 στις 11/7/2015
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604
'Aρεσαν+: 0%
Coconut μια παρένθεση.Το μαγαζί που σου είπε για φρουτάκια ο τύπος είναι κανονικό νόμιμο του οπαπ απλά θα ανοίξουν σε λίγο καιρό όταν μοιραστούν οι άδειες..Εκτός αν υπήρχε ήδη το μαγαζί..

Coconut_17

# 42 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 87

freeman, δεν γνωρίζω καθόλου γι' αυτά τα πράγματα να σου πω την αλήθεια. Μπορεί να έχεις δίκιο. Αυτό που  μου είπε ο φίλος μου βέβαια δεν είχε να κάνει με το πόσο νόμιμο ή μη θα ήταν ένα τέτοιο μαγαζί. Άλλωστε και νόμιμο να μην ήταν, τι θα πάθαινα; Εμένα θα βάζανε μέσα; Ο φίλος μου φλιπάρισε από την άποψη των ανθρώπων που μαζεύουν τέτοια μαγαζιά, από καμμένους τζογαδόρους, από θυμωμένους που χάνουν λεφτά και ξεσπάνε σε σένα, από τέτοιες λίγο περίεργες καταστάσεις. Δεν είναι και το  πιο υγιές περιβάλλον. Τώρα θα μου πεις εκεί που δούλευες πριν ήταν πιο υγιή τα πράγματα; Όχι βέβαια, αλλά ας μην πάω και γυρεύοντας...

Bliss_

# 43 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

εγώ

θέλω έκπτωση,

αφενός διότι σου έμαθα το έντερ 

και αφετέρου διότι χρήζω πολυετούς θεραπείας.

τσάκω και συ ένα από τον ίδιο

"την οίησιν προκοπής εγκοπήν"

σας μερσώ για την ανιδιοτελή σας προσφορά, αλλά μια χαρά γελάμε και μόνοι μας.

έλατε στην παρέα μας!  οι εποχές μας θέλουν και λίγη τρέλλα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Coconut_17

το 

μεταπτυχιακό μου

εχει να κανει

με τις ειδικές ανάγκες.

Κάποιοι από σας θέλετε θεραπεία.
25 ευρώ το ραντεβού.

Alpenglow

# 44 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κόκονατ όλα όσα περιγράφεις τα βιώνουμε όλοι οι νέοι πιστεύω. Για μια κοπέλα είναι κ πιο δύσκολα, αλλά δεν το αντιλαμβάνονται πολλοί αυτό. Πας σε μια συνέντευξη για σερβιτόρα και σε κοιτάνε μες τα βυζιά. Σε άλλη δουλειά σε ειρωνεύονται γτ είσαι overqualified, σε άλλη δε σε πληρώνουν οπότε αναγκαστικά φεύγεις, επίσης παίζει πολύ να παίρνουν άτομα με βάουτσερ για να μην πληρώνουν οι ίδιοι. χθες εμένα ο υπεύθυνος με ψιλοειρωνεύτηκε, μου είπε γιατί πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις σε αυτή τη δουλειά, απάντησα και μου λέει όλο ειρωνεία εδώ θα μου πεις ολόκληρο πολυτεχνείο έχεις βγάλει δεν θα τα καταφέρεις ως γραμματέας. Δηλαδή να σε εξευτελίζουν επειδή ζητάς δουλειά. Αν είναι δυνατόν. Και εγώ σε κάποια φάση τα έβλεπα τελείως μαύρα ακριβώς όπως εσύ, μετά όμως σταμάτησα να νιώθω έτσι. Ό,τι είναι για μένα είναι και για τους υπόλοιπους. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, τις οποίες κοιτάζω και εύχομαι να τα καταφέρω όπως εκείνοι, αλλά δε σημαίνει ότι πρέπει να χρεώνουμε στον εαυτό μας κάθε αποτυχία επειδή κάποιοι τα κατάφεραν.

Coconut_17

# 45 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

Βliss,

κάτι μπορούμε να κάνουμε,
κι αν σ' αρέσει κι εσένα ο Ηρακλειτούλης μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε στις συνεδρίες.

Bliss_

# 46 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

η αλήθεια

είναι ότι προτιμώ το ζην ηδέως

Παράθεση:
Σχόλιο # 60 από Coconut_17

Βliss,

κάτι μπορούμε να κάνουμε,
κι αν σ' αρέσει κι εσένα ο Ηρακλειτούλης μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε στις συνεδρίες.

atofios-male

# 47 στις 11/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πριν περιπου ενα χρονο ενα πρωινο εκανε την εμφανιση της στο γραφειο μια κοπελα γυρω στα 25.
 Κοιταζομασταν ολοι μεταξυ μας μιας και μας ειπε οτι ηταν η πρωτη της μερα και συνηθως ενημερωνομαστε για τις προσληψεις πολυ πιο πριν.
 Οταν ρωτησα το αφεντικο μου ειπε την ιστορια. 
Ειχε στειλει βιογραφικο στο οποιο δεν απαντησε η εταιρια οπως επισης ποτε καποιος δεν της τηλεφωνησε.
 Ενα απογευμα ηρθε στο γραφειο και ζητησε να δει το αφεντικο. 
Οταν ειπε με απλα λογια οτι ηθελε μια ευκαιρια και ηταν προθυμη να δουλεψει εθελοντικα μιας και οπου και να πηγαινε της ζητουσαν εμπειριες το αφεντικο συμφωνησε.
 Σιγα σιγα αρχισε να ανοιγεται και μας ειπε οτι τα σ/κ δουλευει γκαρσονα γιατι δεν ηθελε να επιβαρυνει και αλλο τους δικους τους.
 Επισης οχι μονο αδιαφορησε για τα σοκαριστικα σχολια περι στηθους/κωλου αλλα αρχισε και η ιδια να παιρνει μερος και να μας πειραζει με σχολια του στυλ 'να μην ειμαι πιο μεγαλη΄' κλπ 

Στην δουλεια της ηταν παντα προθυμη, ποτε δεν καθυστερησε(ηθελε πανω απο ωρα για να ερθει στο γραφειο) και πανεξυπνη. 
Η σοβαροτητα και η ντροπαλοτητα που ειχε στην αρχη μετατραπηκε σε χαμογελο και κερδισε την εμπιστοσυνη ολων. 
Στους τρεις μηνες αρχισε να πληρωνεται κανονικα και με το πρωτο της μισθο μας εβγαλε εξω για να μας πει το 'ευχαριστω'. 
Στους εξη μηνες σταματησε το 'γκαρσονιλικι', δημιουργησε σχεση και αρχισε να σκεφτεται για μαστερ στον κλαδο με τον οποιο ασχολειται η εταιρεια μας.

Δεν προσπαθω να σου πω να δουλεψεις εθελοντικα ουτε να τρεχεις σε εταιρειες αλλα να αλλαξεις το τροπο σκεψεως που προσεγγιζεις τις καταστασεις.

tzoulia59

# 48 στις 11/7/2015
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.988

καλα τωρα αυτο ατοφιε δεν ειναι και το πιο ασφαλες παραδειγμα ,,,

και γω ξερω αλλες τοσες  περιπτωσεις που με το που πλησιαζουν και μονο για αναζητηση εργασιας ,,,

τους αφηνουν μεχρι και τον προθαλαμο ,,,

ουτε καν μπαινουν στον κοπο να τους δουν ,,,

τωρα πλεον τα κριτηρια ειναι παρα πολυ αυστηρα και αυτος που βρισκει την οποια δουλεια 

παντα πρεπει να απανταει θετικα στην κλασσικη ερωτηση  της εμπειριας ,,,και κυριως να το αποδεικνυει ,,,μεσα σε πολυ συντομο διαστημα ,,,

χαρες χρονου δεν γινονται ,,,

περιμενουν ουρες εξω ,,,ανεργων ,,,

η κοπελα αυτη που μας αναφερεις ειμαι σιγουροτατη οτι κερδισε μονο με το εισιτηριο της επικοινωνιας ,,,

και της συνεπειας ,,,

εχεις ιδεα τι σημαινει να εισαι γκαρσονα ;

στην επικοινωνια παιρνεις αριστα ,,,

κι αυτο επιτυγχανεται με την εμπειρια ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 62 από atofios-male

Πριν περιπου ενα χρονο ενα πρωινο εκανε την εμφανιση της στο γραφειο μια κοπελα γυρω στα 25.
 Κοιταζομασταν ολοι μεταξυ μας μιας και μας ειπε οτι ηταν η πρωτη της μερα και συνηθως ενημερωνομαστε για τις προσληψεις πολυ πιο πριν.
 Οταν ρωτησα το αφεντικο μου ειπε την ιστορια. 
Ειχε στειλει βιογραφικο στο οποιο δεν απαντησε η εταιρια οπως επισης ποτε καποιος δεν της τηλεφωνησε.
 Ενα απογευμα ηρθε στο γραφειο και ζητησε να δει το αφεντικο. 
Οταν ειπε με απλα λογια οτι ηθελε μια ευκαιρια και ηταν προθυμη να δουλεψει εθελοντικα μιας και οπου και να πηγαινε της ζητουσαν εμπειριες το αφεντικο συμφωνησε.
 Σιγα σιγα αρχισε να ανοιγεται και μας ειπε οτι τα σ/κ δουλευει γκαρσονα γιατι δεν ηθελε να επιβαρυνει και αλλο τους δικους τους.
 Επισης οχι μονο αδιαφορησε για τα σοκαριστικα σχολια περι στηθους/κωλου αλλα αρχισε και η ιδια να παιρνει μερος και να μας πειραζει με σχολια του στυλ 'να μην ειμαι πιο μεγαλη΄' κλπ 

Στην δουλεια της ηταν παντα προθυμη, ποτε δεν καθυστερησε(ηθελε πανω απο ωρα για να ερθει στο γραφειο) και πανεξυπνη. 
Η σοβαροτητα και η ντροπαλοτητα που ειχε στην αρχη μετατραπηκε σε χαμογελο και κερδισε την εμπιστοσυνη ολων. 
Στους τρεις μηνες αρχισε να πληρωνεται κανονικα και με το πρωτο της μισθο μας εβγαλε εξω για να μας πει το 'ευχαριστω'. 
Στους εξη μηνες σταματησε το 'γκαρσονιλικι', δημιουργησε σχεση και αρχισε να σκεφτεται για μαστερ στον κλαδο με τον οποιο ασχολειται η εταιρεια μας.

Δεν προσπαθω να σου πω να δουλεψεις εθελοντικα ουτε να τρεχεις σε εταιρειες αλλα να αλλαξεις το τροπο σκεψεως που προσεγγιζεις τις καταστασεις.

broomstick

# 49 στις 12/7/2015
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.503

κουκλι μου ενα πραγμα εχω να σου πω...οποιος εχει αναγκη να δουλεψει δουλευει...αυτο ηταν το  μοτο μου οταν ημουν στην δικια σου ηλικια...και χωρις προσοντα μαλιστα...και μην νομιζεις οτικαι δικια μας ηλικια τα πραγματα ηταν ροδινα...ποιο ευκολα φυσικα απο σημερα αλλα οχι ροδινα...

αυτα με τα σεξιστικα σχολια σε μια ομορφη γυναικα παντα υπηρχαν και θα συνεχισουν να υπαρχουν...κανε οτι κανουν οι αντρες στην μουρμουρα των γυναικων...τις αφηνουμε να μιλανε να εκτονωνονται και τις γραφουμε κανονικα...με το περασμα λιγο καιρου ουτε ακουμε τι λενε...

τα βιογραφικα κανονισε να παραδιδεις η ιδια...να εχεις οπτικη επαφη με τον υπευθυνο προσωπικου...η τελους παντων με οποιον κανει κουμαντο...και κανονισε να τον κερδισεις...μια θα φας φας χυλοπιτα δυο τρεις σε καποια δουλεια θα κανεις την αρχη...ετσι για να καταλαβετε εσεις οι γυναικες την χυλοπιτα που μας ριχνετε...

και απο εκει και υστερα υπευθυνοτητα εργατικοτητα και συνεπεια...

υγ.θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις ατελειωτα κατεβατα...να σεβεσαι τον συνομιλητη σου..(το προηγουμενο θεμα σου δεν το διαβασα και αυτο το ξεκινησα με μεγαλη δυσφορια)...ευχαριστω

Coconut_17

# 50 στις 13/7/2015
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση

broomstick, 

δεν είναι καθόλου αυτονόητο ότι θα παραδώσω το βιογραφικό μου στον υπεύθυνο ή το αφεντικό. Όσες φορές παρέδωσα το βιογραφικό μου αυτοπροσώπως το έδινα σε πωλήτριες που ΘΑ το έδιναν στον προϊστάμενο και πάει λέγοντας. Τα αφεντικά και οι υπεύθυνοι είναι σχεδόν πάντα άφαντοι. 
Στην εταιρεία που δούλευα το χειμώνα και ήμουν στο κατάστημά τους, ήρθαν πάρα πολλές κοπέλες να αφήσουν βιογραφικό. Μάντεψε ποια ήταν η γραμμή της εταιρείας. Το βιογραφικό το έπαιρνα ΕΓΩ. Η πωλήτρια. Η υπεύθυνη κλειδαμπαρωμένη στο γραφείο της. Και μετά με τη σειρά μου εγώ τα παρέδιδα σε αυτήν, όποτε μας έκανε τη χάρη να μας δείξει διαθεσιμότητα. Τώρα τα έβαζε στο αρχείο, τα έσκιζε, τα έκανε χαρτάκι τουαλετίτσας; Δεν γνωρίζω. 

Την καραμελίτσα "όποιος θέλει να δουλέψει, δουλεύει" μπορώ να τη μασήσω με ευχαρίστηση, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες, θέλω να τη φτύσω. Έχω περάσει άπειρα πρωινά να βγάζω τα μάτια μου στον υπολογιστή για να απαντάω σε αγγελίες, έχω ιδρωκοπήσει να γυρνάω την πόλη και να αφήνω βιογραφικά ακόμα και σε καταστήματα που δεν είχαν ένδειξη "ζητείται", έχω ρωτήσει γνωστούς και φίλους. Πέρα από κάποιες περιπέτειες που περιέγραψα, έχω ζήσει κι άλλες σε κάτι "δοκιμαστικά" και σε κάτι "συνεντεύξεις".

Υπήρξε εργοδότης πρόσφατα που με είχε μια βδομάδα να πηγαινοέρχομαι για να του βγάζω τη δουλειά και συνέχιζε να παριστάνει ότι δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν θα με πάρει. Έχω φάει πολλές υποτιμήσεις και προσβολές επειδή έχω και 2 προσόντα παραπάνω, είναι λες και εύχονται να είσαι τελείως ανειδίκευτος και με κανένα προσόν.  Ας μην αναφερθώ στο ότι όποτε έχω να κάνω με γυναίκες με κοιτάνε σκληρά, σχεδόν με μίσος και μόνο που δεν με διαολοστέλνουν. Λες και σκοπεύω να πάρω τη δικιά τους θέση.
Ας μη μιλήσω για τα αυτονόητα (αναπάντητες αιτήσεις π.χ). Ας μη μιλήσω για μια άλλη φορά που πήγα κάπου για γραμματέας και μου λέει "ξέρεις, πρόκειται για μασάζ ανδρών".

Τέλος, μην συγκρίνεις τη σεξουαλική παρενόχληση με την γκρίνια των γυναικών!! Επίσης δεν μιλάμε τώρα για φιλοφρονήσεις και για κοπλιμέντα. Άλλο να σου πει κάποιος στη δουλειά σου ότι είσαι στις ομορφιές σου ή να τονίσει εμμέσως και ευγενικά τις αρετές σου και ΑΛΛΟ να σε ΠΑΡΕΝΟΧΛΕΙ. Θα σου άρεζε να πηγαίνεις στη δουλειά σου πρωινιάτικα, να σε κοιτάνε στα βυζιά ή στον κώλο και να κάνουν προσβλητικά σχόλια; Εδώ υπήρξε αφεντικό που μου είπε το κορυφαίο: μου θυμίζεις μια Άννα, που είναι κι αυτή ψηλή, μελαχρινή και με μεγάλες βυζάρες σαν εσένα. Κι έκανε και κίνηση με τα χέρια του μπροστά στο στήθος του, σαν να χάιδευε δυο μεγάλες, αόρατες μπάλες. 

Μου προτείνεις να κλείσω τα αυτιά μου σε τέτοια πράγματα; Και σου είπα μια από τις light εκδοχές.

flat_line

# 51 στις 13/7/2015
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Coconut_17

Παράθεση:
Σχόλιο # 65 από Coconut_17

Εδώ υπήρξε αφεντικό που μου είπε το κορυφαίο: μου θυμίζεις μια Άννα, που είναι κι αυτή ψηλή, μελαχρινή και με μεγάλες βυζάρες σαν εσένα. Κι έκανε και κίνηση με τα χέρια του μπροστά στο στήθος του, σαν να χάιδευε δυο μεγάλες, αόρατες μπάλες. 

Αυτός αγαπητή φίλη, κάτι μου λέει πως ψήφισε το ηρωικό όχι στο δημοψήφισμα. Και μετά αισθάνθηκε ήρωας. Δεν ήξερα ότι η γελοιότητα μπορεί να φτάσει σε αυτά τα επίπεδα. Θυμάμαι εμένα κρύβονταν πίσω απο ράφια και με παρακολουθούσαν όταν κάποτε εργαζόμουν σε μάρκετ. Τελικά πάντα υπάρχουν και χειρότερα

Αρέσει στα μέλη giorgos170, Coconut_17

Bliss_

# 52 στις 13/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Έλα μην υπερβάλλεις

σιγά το κορυφαίο...

χιλιοειπωμένα, ανιαρά πράγματα είναι αυτά.

Ξέρεις πόσοι πεινασμένοι και πόσα λιγούρια υπάρχουν γύρω μας;

Σιγά μη φας τη ζωή σου, προσπαθώντας να μπεις στην (άλογη) λογική τους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 65 από Coconut_17

Εδώ υπήρξε αφεντικό που μου είπε το κορυφαίο: μου θυμίζεις μια Άννα, που είναι κι αυτή ψηλή, μελαχρινή και με μεγάλες βυζάρες σαν εσένα. Κι έκανε και κίνηση με τα χέρια του μπροστά στο στήθος του, σαν να χάιδευε δυο μεγάλες, αόρατες μπάλες. 

Μου προτείνεις να κλείσω τα αυτιά μου σε τέτοια πράγματα; Και σου είπα μια από τις light εκδοχές.

giorgos170

# 53 στις 13/7/2015
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.076

Γνωριζα για την κλειδαρότρυπα

για τα ράφια
του Μάρκετ
πρωτη μου φορα
συμβαινει...

Παράθεση:
Σχόλιο # 66 από flat_line
 Αυτός αγαπητή φίλη, κάτι μου λέει πως ψήφισε το ηρωικό όχι στο δημοψήφισμα. Και μετά αισθάνθηκε ήρωας. Δεν ήξερα ότι η γελοιότητα μπορεί να φτάσει σε αυτά τα επίπεδα. Θυμάμαι εμένα κρύβονταν πίσω απο ράφια και με παρακολουθούσαν όταν κάποτε εργαζόμουν σε μάρκετ. Τελικά πάντα υπάρχουν και χειρότερα

Lacky2015

# 54 στις 15/7/2015
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 91

Κοπελιά σε καταλαβαίνω. Και εγώ απόφοιτη Φιλοσοφικής είμαι και οι επαγγελματικές μου εμπειρίες πάνε από το κακό στο χειρότερο. Ιδιαίτερα γιοκ διότι δεν υπάρχουν οι διασυνδέσεις συν οτι πλέον το επάγγελμα είναι ιδιαίτερα κορεσμένο. Δούλεψα κι εγώ σε εταιρείες τηλεπωλήσεων  υπηρεσιών κ διαδικτύου με 12ωρα καθημερινά και απλήρωτα, με τη διαφορά όμως οτι εγώ  πήγαινα από πόρτα σε πόρτα, από πολυκατοικία σε πολυκατοικία μήπως και "χτυπήσω" κάποια αίτηση. Η εταιρεία  με έστελνε σε περιοχές όπου είχαν εγκαταστήσει τις δικές τους υπηρεσίες με αποτέλεσμα να ξαναπήγαινα και να μου έλεγαν οι πελάτες οτι έχουν ήδη το προιον που πήγαινα να τους προωθήσω.  Και αν τύχαινε και έκανα κάποια αίτηση από τα 50 ευρώ που κόστιζε, τα 20 τα έπαιρνε η διευθύντρια, τα άλλα 20 ο owner δηλ ο προιστάμενος  και μένα μου έμεναν μόνο 10 ευρώ κέρδος. Νταβατζήδες πολυτελείας. Έφυγα μετά από 2 μηνες, Από κει και πέρα για 1μισι χρόνο ήμουν άνεργη. Και που δεν πήγα σε καφετέριες, σε μάντρες με σιδερικά, σε καταστήματα ρούχων, σε φυλλάδια και ουτε καν με έπαιρναν, σε φροντιστήρια, σε βιβλιοπωλεία, τπτ. Πήρα τηλ σε αγγελίες που ζητούσαν εξωτερικούς πωλητές και ήθελαν να τους δουλέψω 1 μηνα, να τριγυρνώ στις καφετέριες να πουλήσω τη δική τους μάρκα με καφέ, και αν τους έφερνα ικανοποιητικά ποσοστά μπορεί και να με προσλάμβαναν. Είπαμε ψάχνουμε δουλειά, όχι όμως να εργαζόμαστε και τζάμπα. Αυτό είναι δουλεία και απαγορεύεται.  

Μετά δούλεψα σε ένα βιβλιοπωλείο 1 χρόνο μέσω Voucher όπου πέρασα εξαιρετικά, το αφεντικό, η υπεύθυνη οι συνάδελφοι-ισσες  όλοι με είχαν "Lacky μου, μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις εκείνο αν δεν εχεις δουλεια;" και με είχαν όλοι μη στάξει. Αλλα δυστυχώς τελείωσε η σύμβαση και δεν μπορούσε το αφεντικο να με κρατήσει. Και έμαθα ότι  απέλυσε και άλλα 2 παιδιά γιατι δεν είχε να τους πληρώσει άλλο. Μετά πάλι άλλοι 5 μήνες άνεργη όπου  έψαχνα ακόμη και για καθαρίστρια αλλά τπτ. Και μετά κόπων και βασάνων βρήκα δουλειά σε φαστφουντάδικο όπου όλες οι κάργιες οι γκόμενες από την πιο καινούργια μέχρι τον προστάμενο μου κάνανε τη ζωή πατίνι. Άν θες να γελάσεις έχω και το σχετικό link που περιγράφω τα πάντα για την τελευταία μου εργασία. Και τώρα τελείωσε η σύμβαση και δεν με ξαναπήρανε, οπότε πάλι στο σημείο ο. 

Lacky2015

# 55 στις 15/7/2015
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 91

Παράθεση:
Σχόλιο # 64 από broomstick

κουκλι μου ενα πραγμα εχω να σου πω...οποιος εχει αναγκη να δουλεψει δουλευει...αυτο ηταν το  μοτο μου οταν ημουν στην δικια σου ηλικια...και χωρις προσοντα μαλιστα...και μην νομιζεις οτικαι δικια μας ηλικια τα πραγματα ηταν ροδινα...ποιο ευκολα φυσικα απο σημερα αλλα οχι ροδινα...

Όποιος έχει ανάγκη να δουλέψει αν είναι τυχερός μπορει κ ν δουλέψει. Αυτό που λες εσυ το έλεγα και γω όταν έβρισκα δουλειά κ βολευόμουν. Σε πληροφορώ ότι ως άνεργη παρακαλούσα γνωστούς κ συγγενείς για μια θέση όχι  executive manager αλλά για φυλλάδια ,φαστφουντάδικα κ καφετέριες επειδή μόνοι τους μου έλεγαν οτι εχουν κάποιο γνωστό. Με ρωτούσαν εχω ενα φιλο που εχει φαστφουντάδικο θεςς; τους απαντούσα εννοείται. Και μόλις έλεγα το ναι μου τα γύριζαν κ μ έλεγαν να πλεον δεν παίρνουν άτομα, και δεν υπάρχουν θέσεις και των οπισθίων τα 9μερα. Συγκρίνεις την λούτσα με τον ανανά. Εννοείται πως στην δική σου ηλικία τα πράγματα ήταν όχι απλά ρόδινα αλλά τέλεια. Τα σπίτια των γονιών μας στα οποια ζουμε οι πιο πολλοί ακόμη, τα χρωστούμε στην χλιδάτη ζωή των προηγούμενων γενιών. Δεν υπήρχε νοικοκυριό το 80-90 που να μην είχε εναν αρκετά ικανοποιητικο μισθό ώστε να ζει άνετα με ένα ωραίο σπίτι πλήρως εξοπλισμένο, τηλεόραση, βίντεο, ηλ.συσκευες, με ταξίδια, διασκέδαση, μπουζούκια και οι δαπάνες  των λογαριασμών ήταν επαρκέστατες. Έχω μια εφημερίδα κρατημένη από το 2006 και στην περιοχή μου μόνο είχε 2σέλιδο αφιέρωμα με 189  αγγελίες. Σήμερα στην ίδια στήλη έχει μονο 11 αγγελίες. Τα συμπεράσματα δικά σας.  

Αρέσει στα μέλη Coconut_17, UFO-MUFO

Soldier_of_fortune87

# 56 στις 15/7/2015
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 9

Coconut_17: Ναι χαλαρά, Ελλάδα εργασιακός μεσαίωνας. Αυτή τη στιγμή εγώ είμαι πολύ χαρούμενος που έχω μία ήρεμη και ξεκούραστη δουλειά και ας μην βγάζω πολλά. Σκέψεις που βοηθάνε: Φαντάσου πως θα ήταν να ζούσες σε Αφρική, Ινδία, Κίνα, Λατινική Αμερική. Θέλει ψυχραιμία βασικά. Σε 10-20 χρόνια τα πράγματα μπορεί να φτιάξουν. Αλλιώς κοιτάς μήπως καταφέρεις και πας κάπου έξω.

12nikolakis21

# 57 στις 15/7/2015
author
Ανδρας / 33 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.302

Coconut μην ψάχνεις για δουλειά στέλνοντας βιογραφικά στο ίντερνετ και πηγαίνοντας πόρτα πόρτα δεν πρόκειται να βρεις ΠΟΤΕ με αυτόν τον τρόπο δουλειά. Ψάξε για βύσματα, αρχικά τους γονείς σου, τους φίλους και τους πιο κοντινούς σου "άγνωστους-γνωστούς" πχ αν ο πιο συχνά άγνωστος που βλέπεις είναι ο περιπτεράς για να πάρεις τα τσιγάρα σου τότε ρώτα τον περιπτερά αν ξέρει κάποιον που να ψάχνει για δουλειά κτλ. Προφανώς όποιος ψάχνει δεν βρίσκει και προφανώς όποιος θέλει δουλειά δεν βρίσκει.

Βρες ενναλακτικούς τρόπους να βρεις δουλειά, πχ βρες έναν γκόμενο που έχει καλή δουλειά. Αλλιώς περίμενε την τύχη, πχ μια φίλη μου καταλάθως έτυχε να μιλήσει με έναν άγνωστο κύριο που καθόταν δίπλα της στο πλοίο και αυτός την προώθησε σε κάποιον γνωστό του (χωρίς κάποιο ερωτικό αντάλλαγμα ) και τώρα δουλέυει σε γραφείο. Η πιο σίγουρη λύση να βρεις δουλειά χωρίς να πολύ ασχοληθείς είναι να γραφτείς στον οαεδ, να είσαι 1+ χρόνο άνεργη και μέσω του voucher να σε βάλουν σε κάποια 5μηνη.

Αλλιώς ξέχνα το και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις μια λιτή ζωή 1 καφέ την εβδομάδα, 1 ποτό ανά 2-3 βδομάδες, παντού με ΜΜΜ κτλ μήπως και ΤΥΧΕΙ κάτι. Μην χάνεις χρόνο στο δρόμο! Πιο πιθανό είναι από το πουθενά να βρεις δουλειά στο παρκάκι που κάθεσαι με μια φίλη σου παρά οργώνοντας όλη την Ελλάδα παρακαλώντας για να δουλέψεις δωρεάν.

Το ότι είσαι σπουδασμένη δεν έχει να λέει κάτι γιατί είσαι μια τρίχα από τα coconuts του καθενός που έχει απολυτήριο γυμνασίου και δουλεύει στην γραφιάρα του που τον έχωσε το βύσμα του είτε βρήκε δουλειά πριν την κρίση είτε βρήκε από καθαρή κωλοφαρδία!

Μην ρωτάς εδώ για δουλειές. Εδώ υπάρχει η νοοτροπία του όποιος δεν δουλεύει είναι ανίκανος και τεμπέλης. Καλή τύχη και μακριά από το ίντερνετ όσον αφορά την αναζήτηση εργασίας!

ΥΓ: ... στα λέει ένας τύπος που 6 χρόνια έψαχνε για δουλειά ΠΑΝΤΟΥ και τελικά βρήκε ΜΟΝΟ με βύσμα

Αρέσει στα μέλη Coconut_17, siopi13 και σε ακόμα 2 μέλη.

sotos-1

# 58 στις 16/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 72 από 12nikolakis21

Η πιο σίγουρη λύση να βρεις δουλειά χωρίς να πολύ ασχοληθείς είναι να γραφτείς στον οαεδ, να είσαι 1+ χρόνο άνεργη και μέσω του voucher να σε βάλουν σε κάποια 5μηνη.

Ναι,τώρα σώθηκε.

Να δουλεύει 5 μήνες χωρίς να μπαίνει φράγκο στην τσέπη...

nuvola

# 59 στις 16/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 73 από sotos-1

Ναι,τώρα σώθηκε.

Να δουλεύει 5 μήνες χωρίς να μπαίνει φράγκο στην τσέπη...

γεια σου Σώτε με τα ωραία σου...

θα τα πάρει κάποια στιγμή καλό μου παιδί ,απ το να κάθεται και να κοιτά τον ουρανό πότε θα βρέξει 

ευρουλάκια ας μπει τουλάχιστον σε διαδικασία  ενεργοποίησης ... 

** αλήθεια  Σώτε έχεις σκεφτεί ποτέ  την εθελοντική εργασία   ;

και δε μιλώ  για περιόδους που πέφτει το μηνιάτικο ,  αλλά όταν έχει πέσει αναβροχιά και ο καναπές έχει πάρει  το σχήμα του σώματος ...  

sotos-1

# 60 στις 16/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 74 από nuvola

γεια σου Σώτε με τα ωραία σου...

θα τα πάρει κάποια στιγμή καλό μου παιδί ,απ το να κάθεται και να κοιτά τον ουρανό πότε θα βρέξει 

ευρουλάκια ας μπει τουλάχιστον σε διαδικασία  ενεργοποίησης ... 

** αλήθεια  Σώτε έχεις σκεφτεί ποτέ  την εθελοντική εργασία   ;

και δε μιλώ  για περιόδους που πέφτει το μηνιάτικο ,  αλλά όταν έχει πέσει αναβροχιά και ο καναπές έχει πάρει  το σχήμα του σώματος ...  

Δηλαδή επικροτείς την δουλειά χωρίς ένσημα,χωρίς άδειες και με πληρωμές μετά από μήνες.

Εντάξει,με την λογική 'προτιμώ αυτό απ'το τίποτα' στο τέλος θα λέμε κι ευχαριστώ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε