Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μηδέν

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

Alpenglow

# 81 στις 18/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Έχεις δίκιο γιατί άλλωστε να διαλέξω ένα επάγγελμα με διεξόδους σε κτιριακές κατασκευές, κατασκευές παράκτιας υδραυλικής, petroleum engineering, cfd, συγκοινωνιολόγος μηχανικός κλπ ? έπρεπε να είχα προβλέψει ότι στο ελλαδιστάν του 2015 δεν θα παίζει καμία από τις παραπάνω εκδοχές!

aladdin30

# 82 στις 18/7/2015
author
Ανδρας / 36 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292
'Aρεσαν+: 0%

Mε βαση την ηλικια σου συμπεραινω οτι εκανες μηχανογραφικο οταν υπηρχε η κριση, αν ησουν μεγαλυτερη θα λεγα ενταξει. Σκεπτομαι μηπως παρασυρθηκες και δηλωσες μονο συναισθηματικα οπως οι περισσοτεροι, χωρις να σκεπτονται τι θα κανουν μετα τη σχολη, παρα μονο δηλωνοντας με βαση τι τους αρεσει. Εκτος αν ειχες ονειρο απο παντα το civil και δεν σ αρεσει τιποτε αλλο. Εκει θα πρεπει να πεις οτι προχωραω με την επιγνωση της καταστασης, αλλα το κανω γιατι παιρνω την ηθικη ικανοποιηση, ας ειναι λιγα τα λεφτα ή καθολου. Εγω νομιζω οτι δε τα σκεπτοσουν οταν ησουν μαθητρια, λειτουργησες μονο συναισθηματικα, οπως και σημερα στην καρδια της κρισης πολλα παιδια παλι το ιδιο κανουν. Ασε που κ πριν την κριση οι κλαδοι που αναφερεις παλι ειχαν προβλημα και ηδη οι αποφοιτοι ηταν χιλιαδες.

Alpenglow

# 83 στις 18/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ούτε καν αλλαντίν αλλά βαριέμαι να κάθομαι να γράφω

aladdin30

# 84 στις 18/7/2015
author
Ανδρας / 36 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Ενταξει. Εν κατακλειδι θα σου προτεινα να στραφεις στο εξωτερικο, εδω στην καλυτερη περιπτωση να φτασεις τα 1200 περιπου. Για παραδειγμα η παραλια μου εχει πει οτι σε πολλες γερμανικες πολεις υπαρχει οικοδομικος οργασμος αυτη τη στιγμη, επισης θα κοιτουσα και προς αγγλια και αμερικη που ξερουμε κ τη γλωσσα πιο ευκολα. Αμα κανεις καποια κινηση στο μελλον κανε ενα update να μαθω.

IM____

# 85 στις 18/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 88 από Alpenglow

ΙΜ για να μιλάμε κ λίγο πρακτικά. Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που αν του δωθεί η ευκαιρία να δουλέψει κάπου και καταβάλλει προσωπική προσπάθεια για να είναι καλός σε αυτή τη δουλειά δεν θα είναι. Μην τρελαθούμε κιόλας δεν μιλάμε για δουλειά τύπου να σχεδιάζει πυραύλους στη Νάσα. Επίσης η δυνατότητα βελτίωσης σε κάποια δουλειά έχει ένα συγκεκριμένο περιθώριο πχ όσο γρήγορα κ να βάζεις κουτιά στα ράφια του σμ εννοείται ότι δεν μπορείς να φτάσεις κ την ταχύτητα του φωτός.

Το θέμα είναι κατά πόσο σου δίνεται η ευκαιρία να αποδείξεις την αξία σου στην οποιαδήποτε δουλειά, δηλαδή κατά πόσο σε προσλαμβάνει κάποιος. Κ αυτό είναι το δύσκολο που όσο κ αν διατείνονται κάποιοι πως εξαρτάται μόνο από εσένα όχι δεν εξαρτάται. Εξαρτάται ΚΑΙ από το τι ζητάει ο κάθε εργοδότης. Κ ούτε ισχύει πως μετράει να είσαι ο καλύτερος. Τον μέτριο θέλουν για να τον πληρώνουν λιγότερο, να κάνει τη χαμαλοδουλειά αλλά να μην έχει προοπτική εξέλιξης ο ίδιος.

Άλπενγκλοβ, επειδή η θεωρία ότι "όλα εξαρτώνται από εσένα" έχει γίνει από πολλούς καραμέλα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παρερμηνείες και προκαταλήψεις, εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ αυτής (όπως και κάθε απόλυτης άποψης, γενικά).

Εσύ τώρα χρησιμοποίησες ένα παράδειγμα, το οποίο μπορεί να φαίνεται απλό και λογικό, όμως δεν μας λες τι δουλειά κάνει αυτός που τοποθετεί πράγματα στα ράφια. Θα μπορούσα για κάθε επάγγελμα να σου αναφέρω προοπτικές βελτίωσης του εργαζομένου, αν και δεν ξέρω τι νόημα θα είχε, δεδομένου και του ότι πάντα σε όλα τα πράγματα υπάρχει και ο αντίλογος.

Βέβαια εσύ ξεκινάς λέγοντας πως οι πιθανότητες να βρεις δουλειά είναι ελάχιστες. Έχεις δίκιο εν μέρη, όμως, ακόμη και στο ποιο ανεπτυγμένο οικονομικά κράτος υπάρχει ανεργία. Για να μπεις στην αγορά εργασίας, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Ο πρώτος είναι να ψάχνεις αγγελίες, να δίνεις βιογραφικό και αν σε καλέσει για συνέντευξη, έχεις κάποιες πιθανότητες. Ένας άλλος τρόπος είναι να παρακάμψεις κατά κάποιο τρόπο τα εμπόδια του πρώτου και να μπεις από το παραθυράκι (όχι βέβαια στη μεγάλη υπερπολυτελέστατη αίθουσα, αλλά σε ένα υποφερτό δωμάτιο). Πως θα μπεις από το παραθυράκι; Αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Υπάρχουν πολλοί τρόποι και γι' αυτό.

Υπάρχουν τόσοι πολλοί τρόποι γενικά, που θα ήταν αδύνατο, πιστεύω, να τους μάθει άνθρωπος σε μία ζωή μόνο. Σίγουρα, ο πρώτος είναι και ο ποιο δημοφιλής, ώντας ποιο εύκολος.

Επίσης, δεν νομίζω να είναι τυχαίο ότι ο, περισσότερο κοινωνικός, ερωτικός σύντροφος της Σοσονυτ εργάζεται ενώ η ίδια όχι.

12nikolakis21

# 86 στις 19/7/2015
author
Ανδρας / 34 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.302
Πέτρο συνεχίζεις και είσαι εκτός θέματος και συνεχίζεις να λες λαλαλιες. Σου είπε η coconut ότι είναι άεργη? Σου είπα εγώ ότι ήμουν άεργος? Τι παραλήρημα βλακείας σε έχει πιάσει? Πριν πετάς τις βλακείες σου ΔΙΑΒΑΖΕ πρώτα τι γράφει ο άλλος και μετά σκέψου αν μπορείς και μετά απαντά. Το ότι πηγές Ιμπιζα τι σημαίνει? Οτι θα ανέβεις στα μάτια μου? Τι με νοιάζει εμένα και που κολλάει η Ιμπιζα? Αυτή είναι η αξία σου? Η Ιμπιζα? Τέτοια λες στα γκομενάκια και έρχονται τρέχοντας? Ρε μήπως σε έχουν πειράξει τα αναβολικά στο κεφάλι? Πω ρε φίλε έλεος αστο μην μου ξανα απαντήσεις δεν το χεις! Άστο απαντά σε κάποιον άλλον μην απαντάς αε μένα δεν γουστάρω. Απαντα στην θεματοθετρια πες της να παει να κοψει τον λαιμο της!! Εισαι ελεος πραγματικά
Αρέσει στο μέλος Coconut_17

IM____

# 87 στις 19/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 102 από 12nikolakis21
Πέτρο συνεχίζεις και είσαι εκτός θέματος και συνεχίζεις να λες λαλαλιες. Σου είπε η coconut ότι είναι άεργη? Σου είπα εγώ ότι ήμουν άεργος? Τι παραλήρημα βλακείας σε έχει πιάσει? Πριν πετάς τις βλακείες σου ΔΙΑΒΑΖΕ πρώτα τι γράφει ο άλλος και μετά σκέψου αν μπορείς και μετά απαντά. Το ότι πηγές Ιμπιζα τι σημαίνει? Οτι θα ανέβεις στα μάτια μου? Τι με νοιάζει εμένα και που κολλάει η Ιμπιζα? Αυτή είναι η αξία σου? Η Ιμπιζα? Τέτοια λες στα γκομενάκια και έρχονται τρέχοντας? Ρε μήπως σε έχουν πειράξει τα αναβολικά στο κεφάλι? Πω ρε φίλε έλεος αστο μην μου ξανα απαντήσεις δεν το χεις! Άστο απαντά σε κάποιον άλλον μην απαντάς αε μένα δεν γουστάρω. Απαντα στην θεματοθετρια πες της να παει να κοψει τον λαιμο της!! Εισαι ελεος πραγματικά

Τι ωραίες σχέσεις δημιουργούνται στο σξεσείς.γρ! Έτοιμους για συνουσία σας κόβω!

tzoulia59

# 88 στις 19/7/2015
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.245

αλαντιν ολη αυτη την πληροφορια ,,

,που συσσωρευεις τι ακριβως την κανεις ; 

σου ειναι τουλαχιστον χρησιμη ; 

γιατι χρονια τωρα στη θεσ/νικη παραμενεις ,,,

στο ιδιο σημειο ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 100 από aladdin30

Ενταξει. Εν κατακλειδι θα σου προτεινα να στραφεις στο εξωτερικο, εδω στην καλυτερη περιπτωση να φτασεις τα 1200 περιπου. Για παραδειγμα η παραλια μου εχει πει οτι σε πολλες γερμανικες πολεις υπαρχει οικοδομικος οργασμος αυτη τη στιγμη, επισης θα κοιτουσα και προς αγγλια και αμερικη που ξερουμε κ τη γλωσσα πιο ευκολα. Αμα κανεις καποια κινηση στο μελλον κανε ενα update να μαθω.

giorgos170

# 89 στις 19/7/2015
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.877

Να σπάσεις να στρώσεις

να μην εισαι ξεστρωτη
(θα με ενδιεφερε μια απάντησή σας)

Παράθεση:
Σχόλιο # 104 από tzoulia59

αλαντιν ολη αυτη την πληροφορια ,,

,που συσσωρευεις τι ακριβως την κανεις ; 

σου ειναι τουλαχιστον χρησιμη ; 

γιατι χρονια τωρα στη θεσ/νικη παραμενεις ,,,

στο ιδιο σημειο ,,,

PetrosGym

# 90 στις 19/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 102 από 12nikolakis21

Νικολάκης είσαι Νικολάκης θα παραμείνεις. Ασχολήθηκες με την ζωή μου, με τους επαγγελματικούς μου προσανατολισμούς, εάν κάνω check in στο γυμναστήριο, εάν έχω iphone, τι γυναίκες κυκλοφορώ και πάει λέγοντας γιατί είσαι πολύ μικρός μπροστά μου, όταν εγώ γύριζα εσύ πήγαινες. Σε έτσουξε που έγραψα για τους τεμπελχανάδες που δήθεν δεν μπορούν να βρούν δουλειά εδώ και 5-10 χρονια και περιμένουν ένα βύσμα να τους βολέψει. Διότι εσύ ο ίδιος δήλωσες πως είσαι ένας τέτοιος άνθρωπος.  "την Τετάρτη στις 17:04 μύνημα # 72, 12nikolakis21 :στα λέει ένας τύπος που 6 χρόνια έψαχνε για δουλειά ΠΑΝΤΟΥ και τελικά βρήκε ΜΟΝΟ με βύσμα"

Μπορώ να καταλάβω τις προσβολές και όλα αυτά τα άσχημα που έχεις γράψει για μένα γιατί στο ξαναλέω Νικολάκης είσαι Νικολάκης θα μείνεις μια ζωή, πάντα θα σε βολευουν οι άλλοι γιατί μονος σου είσαι άχρηστος να πετύχεις κάτι.

χαχα ούτε αναβολικά έχω πάρει ποτε ούτε καν διατροφή έχω κάνει στην ζωή μου γιατί δεν τα χρειάζομαι, γυμνάζομαι από μικρή ηλικία, τρώω πιτογυρα σχεδόν κάθε μέρα και είμαι φέτες. Εάν πάλι επιμένεις πάμε παρέα να κάνω εξετάσεις και έτσι να σου δοθεί και δυνατότητα να με βρίσεις από κοντά (που το κόβω λίγο δύσκολο). Για αυτο μη βγάζεις τόση τεστοστερόνη από το πληκτρολόγιο, θα σου μπει το enter στον κώλο.

2 πραγματάκια σου λέω μονο έτσι για να δεις πως φτάσαμε ως εδώ και γιατί όντως είσαι ένας Νικολάκης. Σου έγραψα πως μπορείς να βρείς δουλειά μέσω internet και καπάκι μου στέλνεις ειρωνικό μήνυμα να ανοίξω γραφείο και να βολέψω 2 εκ κόσμο. Όπως συμπεριφέρεσαι έτσι θα σου συμπεριφέρονται σε αυτή την ζωή. Νικολάκη. 

PetrosGym

# 91 στις 19/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 95 από sotos-1

Υπάρχουν όμως και πάρα πολλοί που δεν μπορούν να βρουν σταθερή δουλειά.Δηλαδή δουλεύουν για κάποιους μήνες,τελειώνουν και μετά ξαναμανά είναι στο ψάξιμο.Με τα λεφτά που θα βγάλουν σ'αυτό το διάστημα δεν είναι απίθανο να κάνουν κάποια έξοδα για τον εαυτό τους,να πάρουν πχ κανα κινητό ή κανα λαπτοπ.Στο κάτω κάτω,εφόσον αυτά τα λεφτά τα έβγαλαν με δουλειά,δεν μπορεί κανεις να τους πει πώς να τα ξοδέψουν.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν κι αυτοί που είτε επειδή είναι τεμπέληδες,είτε επειδή προέρχονται από εύπορες οικογένειες,δεν πάνε να δουλέψουν πουθενά.Αλλά νομίζω ότι αυτοί είναι μειοψηφία.Οι περισσότεροι είναι στην κατάσταση που έγραψα παραπάνω,τη μια είναι σερβιτόροι,την άλλη μοιράζουν φυλλάδια,την παράλλη δουλεύουν με voucher.Απλά επειδή είναι τόσο μεγάλη πλέον η ζήτηση ακόμα και γι'αυτές τις δουλειές του ποδαριού,πολλοί δεν βρίσκουν ούτε εκεί.

Ήμουν συγκεκριμένος σε ποιους αναφερόμουν.

tzoulia59

# 92 στις 19/7/2015
author
Γυναίκα / 80 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.245

πειραζει που δεν καταλαβα τιποτα; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 105 από giorgos170

Να σπάσεις να στρώσεις

να μην εισαι ξεστρωτη
(θα με ενδιεφερε μια απάντησή σας)

Αρέσει στο μέλος giorgos170

mynameisfani

# 93 στις 19/7/2015
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 129

petrosgym δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει άεργος κοίταξε στο λεξικό

PetrosGym

# 94 στις 19/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 109 από mynameisfani

petrosgym δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει άεργος κοίταξε στο λεξικό

Σχολειό πηγες? Μάθε λίγο πριν γράψεις...

άεργος < ελληνιστική κοινή αεργος < α- στερητικό + έργο

Επίθετο: άεργος, -η, -ο
1 που παραμένει (συχνά από επιλογή) χωρίς εργασία, χωρίς να απασχολείται με κάτι. 
2 ο χασομέρης. 
3 (φυσική): αυτός που δεν παράγει έργο.

άεργος συνιστώσα, άεργο ρεύμα, άεργος ισχύς, άεργος συντελεστής.

Η λέξη άεργος σημαίνει εκείνον που γενικά δεν έχει εργασία ή ασχολία ενώ η λέξη άνεργος προσδιορίζει εκείνον που αναζητεί εργασία αλλά δεν βρίσκει.

mynameisfani

# 95 στις 19/7/2015
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Συμφωνώ.Τα παραπάνω παιδιά ήταν άνεργοι γιατί αναζητούσαν εργασία οπως λες και δεν βρήκαν και όχι άεργοι.Το αν είχαν κάποια άλλη ασχολία εκτός από το να αναζητούν εργασία δεν το ξέρει κανείς μας.

mynameisfani

# 96 στις 19/7/2015
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Αντίστοιχα και ο άνεργος δεν έχει εργασία όχι μόνο ο άεργος.

PetrosGym

# 97 στις 20/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 111 από mynameisfani
Συμφωνώ.Τα παραπάνω παιδιά ήταν άνεργοι γιατί αναζητούσαν εργασία οπως λες και δεν βρήκαν και όχι άεργοι.Το αν είχαν κάποια άλλη ασχολία εκτός από το να αναζητούν εργασία δεν το ξέρει κανείς μας.

Όχι, όταν είσαι νέος και λες ψάχνω παντού 6 χρονια αλλα δεν βρίσκω τίποτα τότε θα σε πάρουν όλοι στο δούλεμα. Φαντάσου δεν έβρισκε δουλειά ούτε και όταν δεν είχαμε μνημόνια! Δηλαδή ποσο κοπρίτης και χαραμοφάης πατρικού εισοδήματος πρέπει να είσαι! χαχαχα

Παράθεση:
Σχόλιο # 112 από mynameisfani
Αντίστοιχα και ο άνεργος δεν έχει εργασία όχι μόνο ο άεργος.

Ο άεργος όμως δεν έχει δουλειά από επιλογή. Πίνει φραπόγαλο με το άλλο φίλο-μπακούρη και λένε:
-ρε φιλε οι πολιτικοί μας καταστρέφουν τα όνειρα, δεν μπορούμε να βρούμε δουλειά.
-ναι ρε συ έχεις δίκιο, για πες ποσο θα πάει αύριο ο γαύρος.

mynameisfani

# 98 στις 20/7/2015
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Μολις γυρισα σπιτι και εχω μεινει καγκελο απο αυτα που διαβαζω!!!Ειμαι 30 εψαχνα για δουλεια απο τα 25 μολις τελειωσα την σχολη.Δουλεια δεν βρηκα και αρχισα μετα απο 2 χρονια μεταπτυχιακο.Παραλληλα συνεχιζα να ψαχνω για δουλεια δυστυχως χωρις παλι καποιος να με προσλαβει.Τελειωσα και το μεταπτυχιακο και ουσιαστικα ειμαι 5 χρονια ανεργη.Μολις πριν 3 βδομαδες με "βοηθησε" ενας γειτονας μου και μου "προσφερε" δουλεια ενας γνωστο του ως σερβιτορα για σαββατοκυριακο ανα σαββατοκυριακο.Ενσημα μου κολαει μονο για το 1 σαββατοκυριακο απο τα 2 οποτε δεν μπορω να γραφτω στον ΟΑΕΔ.

Εχω αλλες 2 αδερφες 29 και 24 χρονων.Ανεργες και οι 2, η μια 4 χρονια και η αλλη 2,5 χρονια.όχι απο επιλογη αλλα απο απορριψη.Η μητερα μου ειναι καθαριστρια με μισθο 280 ευρω και ο πατερας μου συνταξιουχος 700 ευρω.Οικογενειακο 5μελης εισοδημα 700+280+90 ευρω τα δικα μου=1070 ευρω.Ενοικιο 300 ευρω οποτε με 770 ευρω πρεπει να επιβιωσουν 5 ατομα.

και σε ρωτω τωρα εσενα χαχανουλη πετροστζιμ...

• Με παιρνεις στο δουλεμα;
  • ΕΙμαστε 3 αδερφες κοπριτισες:
  • 4 γυναικες στο σπιτι ειμαστε χαραμοφαησες του πατρικου εισοδηματος των 700 ευρω;
  • Με τα 700 ευρω του μπαμπα μου παιρνω i-phone των 750 ευρω;
  • Οταν την εβδομαδα διασκεδαζω με εναν φρεντο εσπρεσσο και οχι φραπογαλο καθε κυριακη απογευμα ειμαι αεργη;
  • Οταν στα 30 μου εχω τελειωσει ψυχολογια και μεταπτυχιακο και εσυ σαν εργοδοτης στην συνεντευξη με ρωτησεις τι εχω κανει στην ζωη μου και γω σου πω οτι δουλευα σερβιτορα 4 μερες τον μηνα και εσυ να βλεπεις 2 ενσημα στο ικα ειμαι ανικανη και αχρηστη η μηπως θα με προσλαβεις με αρχικο μισθο 1000 ευρω;

Παράθεση:
Σχόλιο # 113 από PetrosGym

Φαντάσου δεν έβρισκε δουλειά ούτε και όταν δεν είχαμε μνημόνια! Δηλαδή ποσο κοπρίτης και χαραμοφάης πατρικού εισοδήματος πρέπει να είσαι! χαχαχα

εγω που νομιζα οτι η κριση εφερε τα μνημονια και οχι το αντιθετο ειμαι και εγω εκτος πραγματικοτητας;

Ειμαι κατα του εντονου διαλογου αλλα οταν διαβαζω τετοιες συντηρητικες και κλειστομυαλες αποψεις ειδικα απο νεους ανθρωπους σαν εσενα τοτε καλα στα χωνει ο nikolakhs και ο καθε nikolakhs και το μονο που εχω να σου πω ειναι ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!!

Αρέσει στο μέλος Coconut_17

sotos-1

# 99 στις 20/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οι γυναίκες όμως και μέσα στην ανεργία σας μπορείτε να εξελιχθείτε,να παντρευτείτε,να κάνετε κανα παιδί και τουλάχιστον να μην έχετε σαν μόνη σκέψη το πώς θα βρείτε δουλειά.Υπάρχουν πάρα πολλοί άντρες που δεν απαιτούν από τη γυναίκα τους να δουλεύει,εφόσον και οι ίδιοι έχουν μια σταθερή δουλειά + ό,τι δίνουν και τα πεθερικά.

Φυσικά,μ'αυτό δεν θέλω να πω ότι η γυναίκα εφόσον παντρευτεί δεν πρέπει να ψάχνει για δουλειά αλλά τουλάχιστον η καθημερινότητά της δεν θα είναι μόνο να στέλνει βιογραφικά ή να ψάχνει αγγελίες στο ίντερνετ.

PetrosGym

# 100 στις 20/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 114 από mynameisfani

Μολις γυρισα σπιτι και εχω μεινει καγκελο απο αυτα που διαβαζω!!!Ειμαι 30 εψαχνα για δουλεια απο τα 25 μολις τελειωσα την σχολη.Δουλεια δεν βρηκα και αρχισα μετα απο 2 χρονια μεταπτυχιακο.Παραλληλα συνεχιζα να ψαχνω για δουλεια δυστυχως χωρις παλι καποιος να με προσλαβει.Τελειωσα και το μεταπτυχιακο και ουσιαστικα ειμαι 5 χρονια ανεργη.Μολις πριν 3 βδομαδες με "βοηθησε" ενας γειτονας μου και μου "προσφερε" δουλεια ενας γνωστο του ως σερβιτορα για σαββατοκυριακο ανα σαββατοκυριακο.Ενσημα μου κολαει μονο για το 1 σαββατοκυριακο απο τα 2 οποτε δεν μπορω να γραφτω στον ΟΑΕΔ.

Εχω αλλες 2 αδερφες 29 και 24 χρονων.Ανεργες και οι 2, η μια 4 χρονια και η αλλη 2,5 χρονια.όχι απο επιλογη αλλα απο απορριψη.Η μητερα μου ειναι καθαριστρια με μισθο 280 ευρω και ο πατερας μου συνταξιουχος 700 ευρω.Οικογενειακο 5μελης εισοδημα 700+280+90 ευρω τα δικα μου=1070 ευρω.Ενοικιο 300 ευρω οποτε με 770 ευρω πρεπει να επιβιωσουν 5 ατομα.

και σε ρωτω τωρα εσενα χαχανουλη πετροστζιμ...

• Με παιρνεις στο δουλεμα;
  • ΕΙμαστε 3 αδερφες κοπριτισες:
  • 4 γυναικες στο σπιτι ειμαστε χαραμοφαησες του πατρικου εισοδηματος των 700 ευρω;
  • Με τα 700 ευρω του μπαμπα μου παιρνω i-phone των 750 ευρω;
  • Οταν την εβδομαδα διασκεδαζω με εναν φρεντο εσπρεσσο και οχι φραπογαλο καθε κυριακη απογευμα ειμαι αεργη;
  • Οταν στα 30 μου εχω τελειωσει ψυχολογια και μεταπτυχιακο και εσυ σαν εργοδοτης στην συνεντευξη με ρωτησεις τι εχω κανει στην ζωη μου και γω σου πω οτι δουλευα σερβιτορα 4 μερες τον μηνα και εσυ να βλεπεις 2 ενσημα στο ικα ειμαι ανικανη και αχρηστη η μηπως θα με προσλαβεις με αρχικο μισθο 1000 ευρω;

εγω που νομιζα οτι η κριση εφερε τα μνημονια και οχι το αντιθετο ειμαι και εγω εκτος πραγματικοτητας;

Ειμαι κατα του εντονου διαλογου αλλα οταν διαβαζω τετοιες συντηρητικες και κλειστομυαλες αποψεις ειδικα απο νεους ανθρωπους σαν εσενα τοτε καλα στα χωνει ο nikolakhs και ο καθε nikolakhs και το μονο που εχω να σου πω ειναι ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!!

Πρώτον, δεν έχει γεννηθεί και ούτε θα υπάρξει ποτε άνθρωπος να μου τα χώσει. Δεύτερον, με τον πιτσιρίκο το θέμα έχει ξεφύγει, δεν κάνω διάλογο, συμπεριφέρομαι όπως συμπεριφέρεται. Δεν με νοιάζει εάν αυτά που γράφω σε πιάνουν, ούτε με ενδιαφέρει πως σου φαίνονται οι χαρακτηρισμοί, γιατί κανεις το λάθος και μπλέκεις την δικη σου υπόθεση με την συζήτηση που έχω με τον πιτσιρίκο. Εάν θες να στραφώ σε σένα θα έχω αλλου τύπου διάλογο. Οποτε πριν αρπαχτείς και γράψεις σκέψου λίγο, αλλιώς γίνε και εσύ νικολάκης.

Λες ότι ψάχνεις 5 χρονια, δηλαδή 365 μέρες κάθε μέρα. Εκτος από εσένα έχεις 1 αδελφή που ψάχνει 4 χρονια κάθε μέρα, αλλα και μια τρίτη επί 2.5 χρονια. Συνολικά 3 αδελφές προσπαθείτε 11.5 χρονια και δεν μπορείτε να βρείτε τίποτα. Αλήθεια πως σου φαίνεται? Τα καλύτερα επιχειρήματα του κόσμου να βρείς πάλι δεν μπορείς να το δικαιολογήσεις. Μου είπες ντροπή μου το οποιο δεν με αγγίζει, τα 11.5 χρονια είμαι σίγουρος πως σε αγγίζουν. Είναι απλά τα πράγματα, δεν προσπαθείτε.

Ακόμα και τώρα ξέρω κόσμο που βρίσκει την μια δουλειά μετά την άλλη, άλλοι αλλάζουν κάθε χρόνο, κάθε 6 μήνες, τις παρατάνε για πλακα και βρίσκουν αλλα πράγματα να κάνουν. Και εσείς δεν μπορείτε να βρείτε 1 στα 6 χρονια! Καλή η δραματοποίηση αλλα χωρίς λόγο και ουσία καταντάει ψεύτικη.

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε