Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ενα ποστ που ηθελα να μοιραστω

Σελίδα : 1

petalouditsa_7

# 1 στις 12/7/2015
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 108
'Aρεσαν+: 0%

ενα ποστ που ηθελα να μοιραστω

Ενιωθα την αναγκη να γραψω,ολα τα εχω μεσα μου κ γι αυτο ειμαι νευρικη πολλες φορες.Ειμαι νευριασμενη σχεδον συνεχεια αλλα δεν φταιω εγω γι αυτο και ξερω ποιος φταει.Ας ξεκινησω λοιπον..Η ηλικεια μου ειναι 23 ετων,με τον αντρα μου ειμαστε μαζι απο τα 15,εχουμε μια παρα πολυ ομορφη σχεση δοξα το Θεο ακομη. Και ευχαριστω τον Θεο γι αυτο..Το προβλημα μου ομως δεν ειναι εδω ειναι στους "γονεις" μου. Ειναι τελειως ανευθοινοι σε ολα. Ο πατερας μου με εδιξω απο το σπιτι οταν ημουν 15 χρονων. Γιατι? Θα μαθαιτε αμεσως. Εγω τοτε δουλευα σε καφετερεια για να βγαζω τα εξοδα για τις σπουδες μου γιατι αυτος δεν εκανε τιποτα σαν να μην ειχε παιδια. Τοτε δεν χαλουσα τιποτα τα μαζευα κρυφα για να μπορεσω να σπουδασω κατι..Ο αντρας μου πληρωνε τα παντα για μενα γιατι με καταλαβαινει. Αλλα ας πουμε για τον "πατερα" μου. Καθως εγω κοιμομουν τα μεσημερια απο την κουραση γιατι δουλευα αργα και πηγαινα και σχολειο εκεινος εκλεβε λεφτα απο την τσαντα μου,μου ελεγε πως αφου ειμαι εδω στο σπιτι του δηλαδη πρεπει να πληρωνω μεριδιο,το φαι μου,το μισο νοικι,το ρευμα! Εγω αυτο δεν το εχω ξανακουσει ποτε. Μου ελεγε πως αν δεν θελω μπορω να φυγω απο το σπιτι.. Αυτα δεν τα ελεγα στον αντρα μου τοτε..αλλα σημερα τα ξερει ολα. Εγω μικρη τοτε του εδινα λεφτα αλλα εφτασα καποια στιγμη να δω τις οικονομιες μου και ειχαν εξαφανιστει.. Δεν μπορεσα να σπουδασω..προσπαθουσα να μαζεψω λεφτα αδικα..Μια μερα λοιπον μου ζητησε λεφτα γιατι δεν τα εβρισκε να τα κλεψει και δεν του εδωσα... Τοτε ηρθε ο αντρας μου να με παρει απο το σπιτι να πιουμε καφε εξω να ξεσκασω. Ο "πατερας" μου κλοτσιδων με εδιωξε απο το σπιτι επειδη δεν του εδωσα λεφτα..και ποια λεφτα? αυτα που με κοπο μαζευα για να σπουδασω,που τελικα ουτε αυτο δεν εκανα εξαιτιας του..Μου ειπε να μην ξαναπατησω στο σπιτι..Δεν ειχα τι να κανω που να παω..λεφτα δεν ειχα..σπιτι δεν ειχα..αγαπη δεν ειχα απο το ιδιο μου το αιμα..μονο απο τον αντρα μου που με πηρε στο σπιτι του..ξαφνικα χωρις να το επιλεξουμε..αλλα δεν χωρισαμε. Ειμαστε πιο μαζι παρα ποτε..και ετσι θα ειμαστε..

Εκεινη την ημερα εκλαψα πολυ..με πεταξε στον δρομο λες και ημουν σκουπιδι,πηγα στο νοσοκομειο απο ταραχη,πηρα τηλεφωνο την "μανα" μου αλλα μου ειπε "καλα να παθεις,ας μας εδινες λεφτα". Της ειπα οτι ειμαι χαλια στο νοσκομειο και με εκανε χειροτερα..δεν ξερω το γιατι..Δυο,ισως και παραπανω χρονια δεν μιλουσα με κανεναν..ουτε ηθελα,εκανε διαγραφη και μεσα μου ολα τελιωσαν,η μονη οικογενεια που εχω τωρα ειναι ο αντρας μου και η οικογενεια που θα κανω μαζι του..Παντρευομαστε σε λιγους μηνες..και ειναι το πιο ομορφο δωρο για μενα,αυτον τον ανθρωπο τον λατρευω μου σταθηκε σε ολα καλα και κακα.Με τους "γονεις" αν λεγονται ετσι..μιλαμε κανονικα..σαν να ειναι απλοι γνωστοι ομως για μενα..δεν νιωθω ομως τιποτα για αυτους.. και ουτε στο γαμο μας θελω να ερθουν αλλα δεν ξερω τι να κανω..και αν και εχουν λεφτα τωρα..δεν λενε να βοηθησουν σε τιποτα(οχι οτι θα τα επαιρνα) αλλα η κινηση και μονο..Εγω θα ειμαι καλα με τον αντρα μου και την οικογενεια μου..Ολα τα αλλα δεν με νοιαζουν ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ..  

Το ποστ εγινε απο την φιλη μου¨" ΕΛΠΙΔΑ"

broomstick

# 2 στις 12/7/2015
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.517

Ολα τα αλλα δεν με νοιαζουν ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ..

ΡΕ  σε νοιαζουν και σε παρανοιαζουν...σου εχουν δημειουργησει ψυχολογικο προβλημα...φυσιολογικο μιας και εγινε σε μια τοσο δυσκολη ηλικια (στην εφηβεια) απο τα μονα εμπιστα ατομα...
λοιπον κλειδωσε τα ολα αυτα σε ενα απομερο μερος της ψυχουλας και μην τα ξανανοιξεις...
μονο κακο μπορουν να σου κανουν...κανε τον γαμο σου (σου εχουμε δωσει πληροφοριες σε αλλο ποστ)
και κοιταξε μονο το μελλον...η ζωη προχωραει και δεν μας περιμενει
υγ.και μην ξαναδω αλλο τετοιο ποστ

thalassa27

# 3 στις 12/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

¶γνωστο  κορίτσι , εύχομαι  να   έχεις  αγάπη  και  τύχη  στη  ζωή  σου , πάνω από όσο αντέχεις  

όλα   καλά  

Laurel80

# 4 στις 12/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ελπίδα,

Στην ηλικία των 15 ετών αν ενας γονιός σε διώξει απο το σπίτι μπορείς να απευθυνθείς σε καποιο ιδρυμα οπως το χαμόγελο του παιδιου αλλά δεν θα σταθω εκεί.Γιατι ειναι κάτι που πέρασε.
Σε λίγο θα δημιουργήσεις εσυ μια οικογένεια.Θα ήθελα να σου προτείνω - εφόσον κι ο αντρας σου- ειναι συμμαχός σου,να μην σταματήσεις το ονειρο σου για σπουδες.Αν δεν τελειωσες το σχολειο σου πήγαινε ενα νυχτερινό...αν δεν δουλευεις ενα ημερήσιο ΕΠΑΛ και δωσε εξετασεις.Ειμαι βεβαιη πως θα το καταφερεις γιατι έχεις θέληση.Αν έχεις πάρει απολυτηριο,γραψου σ ενα δημοσιο ΙΕΚ που ειναι δωρεαν και διάλεξε μια ειδικοτητα που σου αρεσει.Υπάρχουν πολλες επιλογές.Η μάθηση δεν τελειωνει ποτε οταν εχεις δυναμη ψυχής.
Το σπίτι μας είναι ένας ασφαλής παραδεισος...αλλα τον παράδεισο μας μπορούμε να τον δημιουργήσουμε και μόνοι μας.Μπορείς να αγαπάς τους γονείς σου αλλά γνωρίζοντας πως δεν σου φέρθηκαν και με τον καλύτερο τρόπο.Το καλύτερο είναι η συγχώρεση...
...και έμαθες πως πλεον στην ζωη σου πρέπει να στηρίζεσαι μόνη σου στις δικές σου δυνάμεις ...
...επίσης έμαθες πως οσο και να μπορουν οι αλλοι να σε βοηθησουν ισως δεν το θελουν...και πρεπει παλι να τα καταφέρεις μονη σου...και 
Τελος,τωρα που θα κανεις την δικη σου οικογενεια φρόντισε να της δώσεις ολη την αγάπη που εσύ στερήθηκες και δεν βρήκες...Η απόρριψη των γονιων παντα μας ποναει και παντα την κουβαλαμε μέσα μας..ομως αυτη την απορριψη είναι στο χέρι μας να την μετατρέψουμε σε κινητήριο δυναμη προς όφελος μας..
Είσαι νεα,εχεις ονειρα,το μέλλον σου ανήκει και ειναι μπροστα σου!

barbie200

# 5 στις 12/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω πρωσοπικα δε θα τους ηθελα στη ζωη μου δε θα μπορουσα να ξεχασω το πως μου φερθηκαν..θα σ λεγα να μη τους καλεσεις στο γαμο σου κ μακαρι να μπορουσες να ξεκοψεις τν επικοινωνια π εχετε κ μεσω τηλ..

somebody961

# 6 στις 12/7/2015
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Το μόνο που μου βγαίνει και μου πνίγει όλα τα λόγια είναι το:

"Ευχαριστώ όλους όσους δεν με βοήθησαν, όλους όσους δεν μού στάθηκαν όταν τους χρειαζόμουνα
γιατί με τον τρόπο τους κατάφεραν να με κάνουνε να δω πως

μπορώ και μόνη μου... μπορώ!"

Και εσύ πεταλουδίτσα7 (όχι τυχαίο το 7 ίσως, 7 ψυχές χρειάζονται..) , δεν έχεις ανάγκη το "χρώμα" άλλων για να λάμψεις.

Εχεις τα δικά σου τα πλούσια χρώματα, που όλοι μένουν με ανοικτό το στόμα σαν τα κοιτούν εκστατικοί...

Καλή συνέχεια στη ζωή σου σού εύχομαι. ¶ξια.

Χαίρομαι, ναι, χαίρομαι που δεν "εκδικήθηκες" τους γονείς σου με το "έτσι με θέλετε; Ετσι θα γίνω..", "δικαιώνοντας" τους. Που αντί να τους δώσεις εκείνο που αξίζουν, σου έδωσε ο Θεός, εκείνο που, στην δική σου ψυχή σου αξίζει. Σε χάρισε σε έναν άνθρωπο που είδε την Αλήθεια σου. Ξέρει ο Μεγάλος τι κάνει..

Για τους δε "γονείς" σου, θαρρώ πως είσαι και το μοναδικό που θα μπορούσαν να καμαρώνουν.

Και αν αποτελεί παρηγοριά για σένα, εκείνο που θα τους "φάει". Αλλά είσαι μεγάλη ψυχή. Δεν αποτελεί.

Πεθαίνουν άνθρωποι από τύψεις..

Mileni

# 7 στις 12/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πεταλουδιτσα,
υποθέτω, πως το ποστ σου δεν αφορά εσένα, αλλά την ξαδέλφη σου, ή άλλη φίλη σου, που παντρεύεται σύντομα. Και εσύ είσαι μάλλον η Ελπίδα, που μας λέει την ιστορία της.

Και όχι μόνο να τη λέει, γιατί θυμήθηκα τα θέματα που είχες βάλει. Κάπως δεν μου πάει όλο αυτό να το εχεις ζήσει εσύ, αλλά η ξαδέρφη σου, που είσαι δίπλα της πάντα και για ο,τι χρειάζεται.

Τελικά είναι τυχερή, παρόλο τα γεγονότα, γιατί έχει ανθρώπους που την αγαπάνε και ας μην είναι οι γονείς της.

Συνέχισε να είσαι δίπλα της, γιατί η ψυχούλα της έχει πονέσει πολύ.

Το συναισθηματικό της τραύμα θα πρέπει να γιατρέψει, αυτό που δεν της στάθηκαν οι γονείς  σωστά. Να προσπαθήσει να τους κατανοήσει και να τους συγχωρέσει. Αυτό δε συμαινει πως θα πρέπει να ξεχάσει, αλλά πως θα βρει την ηρεμία μέσα τις.
Για να μπορέσει να είναι εκεί - στη νέα της οικογένεια πλήρης, να χαίρεται και να νιώθει πως
δεν θα της χαλάνε την ευτυχία οι αναμνήσεις του παρελθόντος.

Της εύχομαι ο,τι καλύτερο! Αυτό που δεν έζησε σαν παιδί, να το ζήσει με τον σύζυγό της, μαζί με τα παιδιά τους - με πολύ αγάπη!

flat_line

# 8 στις 13/7/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Γεια σου Ελπίδα.

Καταλαβαίνω ότι οι γονείς σε τραυμάτισαν με την συμπεριφορά τους. Και πραγματικά είναι απο τις λίγες φορές που διαβάζω για τόσο κακούς, τόσο ακατάλληλους, επικίνδυνους γονείς. Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να έχουν παιδί. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεσαι θυμό και πικρία. Αλλά και να έχεις νεύρα. όμως για να λυτρωθεί η ψυχούλα σου θα χρειαστεί να δουλέψεις για αυτό, να κάνεις την προσωπική σου ψυχοθεραπεία, να θεραπεύσεις όλα αυτά τα τραύματα.

Αν καταφέρεις να συμφιλιωθείς με το παρελθόν και όσα έχουν συμβεί μαζί τους, νομίζω θα έχεις κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για να λυτρωθείς.  Μέσα απο την ψυχοθεραπεία μπορείςνα πάρεις τη ζωή σου και τον έλεγχο των συναισθημάτων σου στα χέρια σου.

aladdin30

# 9 στις 13/7/2015
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Νομιζω ειναι ευκαιρια τωρα που εχουν λεφτα οι γονεις σου να αναθερμανεις τις σχεσεις σας. Αλλα πως εγινε αυτο και απο μπατιρακια πιασανε λεφτα?

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε