Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελλαδάρα, σε όλο σου το μεγαλείο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

jane-doe

# 21 στις 23/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ευτυχώς!Στο τσακ ήμουν να φτιάξω πυρηνικό καταφύγιο!

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από Enikos

Νομιζω εφυγαν και δεν θα τους ξαναδουμε...

Εβαλα το θυμιατο 24/7...

somebody961

# 22 στις 24/7/2015
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Mileni

''...πέρασε ένας Βούλγαρος και του είπε: - Θα σου δώσω εγώ λεφτά!''

Αμε! Να κούκοβο λιάτο!

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

Αν και όπως το βλέπω διατυπωμένο, (αμέ, γέλια), καταλαβαίνω ότι είναι κάτι σαν άρνηση, με ίσως ειρωνική διάθεση;

Mileni

# 23 στις 24/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από somebody961

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

Αν και όπως το βλέπω διατυπωμένο, (αμέ, γέλια), καταλαβαίνω ότι είναι κάτι σαν άρνηση, με ίσως ειρωνική διάθεση;

Μου βγήκε αυθόρμητα, μίλαγα για το λαό μου... εγινε ποτέ γνωστό στην ιστορία ...να δανείζει χρήματα παγκόσμια;

Ποτέ!

Κάπως ετσι είναι και με την Ελληνική φράση:    

''Έγινε ο κούκος αηδόνι''- Το χρυσοπλήρωσα, αλλά τώρα ανακάλυψα πως είναι άχρηστο.

Σαν το χρέος της Ελλάδος ένα πράμα...

Θα τραγουδήσει τώρα ο κούκος σαν το αηδόνι, θα φέρει το καλοκαίρι;

Έτσι είναι και η δική μας φράση - ''το καλοκαίρι του κούκου'', /''να κουκοβο λιατο''/, που συμαινει ποτέ

Evamyste

# 24 στις 25/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εντάξει να το κάνουμε ποδοσφαιρικό αγώνα .

Λέω  να μην  χρησιμοποιώ παραθέσεις για να μην  τα παίρνετε και προσωπικά  ε   !

Βλέπω  πλειοψηφία  αντισημιτιστών ,βέβαια  με τέτοια πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν  από  μικρά  τι να περιμένει  κανείς  .

Φόβος  για μια  κλειστή  κοινωνία σαν  την  εβραϊκή ,που κι αυτοί φοβικοί δεν "ανοίγονται " βολεύονται και πίσω από τον μύθο του "εκλεκτού" λαού 
Και οι δυτικοί ψάχνουν την γενεαλογία τους (εβραϊκή ίσως )πίσω από τις "υπογραφές " έργων τέχνης , πνεύματος , πλούτου ,για να πουν το "χαιρέκακο" πάλι Εβραίος κρύβεται.

Κάποιοι θα πουν :
Ξέρεις οι καημένοι που δεν έχουν γη κι αυτοί οι Άραβες δεν τους αφήνουν λίγο χώρο, ήταν κυνηγημένοι και εξαθλιωμένοι μετά τον πόλεμο κλπ , κλπ 
Οι άλλοι τώρα και γιατί να τους δώσουν οι Άραβες γη που είναι κακοί, τοκογλύφοι, που σταυρώσαν τον Χριστό, που καλά έκανε ο Χίτλερ και τους έκανε σαπούνι κλπ,κλπ.

Μετά θα πάμε θέατρο και θα δούμε "Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ" θα πούμε στα παιδιά μας ,μπλα μπλα μπλα. 
Μετά θα δούμε με τα παιδιά μας την "Λίστα του Σίντλερ" και  θα τους πούμε  ,μπλα ,μπλα ,μπλα .
Γούστο έχει .
Τελικά μπορεί να ανοίξουμε την παλαιά διαθήκη και να αναζητήσουμε κάτι από 
το , Αβραάμ εγέννησε Ισαάκ (με νόμιμη σύζυγο )εγέννησε Ισμαήλ ( με τη μετρέσα/δούλα)
Να δούμε το Ευαγγέλιο να θέλει τον Ισαάκ εκλεκτόΤο Κοράνι τον Ισμαήλ εκλεκτό 
Να καταλάβουμε ότι δεν μαλώνουν οι Άραβες με τους Παλαιστίνιους αλλά οι Εβραίοι με τους Μουσουλμάνους, αν και λέγεται ότι οι Εβραίοι "κατασκεύασαν " το Ισλάμ για να ανακόψουν τον Χριστιανισμό και τους γύρισε μπούμερανγκ. 
Εν ολίγοις οι θρησκείες ως συνήθως τα κάνουν " Γης Μαδιάμ"

Φυσικά γνωρίζουμε για τον Μαδιάμ(γιος παλλακίδας  του Αβραάμ) μαδιανίτες και τη  χώρα  τους, κ.α. πολλά  που αν  ασχολείσαι θα βρεις .
Είχα  παραθέσει το link με ιστορική αναδρομή που αν την χρησιμοποιήσει κάποιος ως μπούσουλα μπορεί να δει κάποια πραγματάκια πέρα από αυτά που αντιλαμβάνονται οι χρυσαυγίτες .
Το λιβάνι καλό ,φιάχνει ατμόσφαιρα και ηρεμεί να το "καίτε" συχνά. 

IM____

# 25 στις 26/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Evamyste

Εντάξει να το κάνουμε ποδοσφαιρικό αγώνα .

Λέω  να μην  χρησιμοποιώ παραθέσεις για να μην  τα παίρνετε και προσωπικά  ε   !

Βλέπω  πλειοψηφία  αντισημιτιστών ,βέβαια  με τέτοια πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν  από  μικρά  τι να περιμένει  κανείς  .

Φόβος  για μια  κλειστή  κοινωνία σαν  την  εβραϊκή ,που κι αυτοί φοβικοί δεν "ανοίγονται " βολεύονται και πίσω από τον μύθο του "εκλεκτού" λαού 
Και οι δυτικοί ψάχνουν την γενεαλογία τους (εβραϊκή ίσως )πίσω από τις "υπογραφές " έργων τέχνης , πνεύματος , πλούτου ,για να πουν το "χαιρέκακο" πάλι Εβραίος κρύβεται.

Κάποιοι θα πουν :
Ξέρεις οι καημένοι που δεν έχουν γη κι αυτοί οι Άραβες δεν τους αφήνουν λίγο χώρο, ήταν κυνηγημένοι και εξαθλιωμένοι μετά τον πόλεμο κλπ , κλπ 
Οι άλλοι τώρα και γιατί να τους δώσουν οι Άραβες γη που είναι κακοί, τοκογλύφοι, που σταυρώσαν τον Χριστό, που καλά έκανε ο Χίτλερ και τους έκανε σαπούνι κλπ,κλπ.

Μετά θα πάμε θέατρο και θα δούμε "Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ" θα πούμε στα παιδιά μας ,μπλα μπλα μπλα. 
Μετά θα δούμε με τα παιδιά μας την "Λίστα του Σίντλερ" και  θα τους πούμε  ,μπλα ,μπλα ,μπλα .
Γούστο έχει .
Τελικά μπορεί να ανοίξουμε την παλαιά διαθήκη και να αναζητήσουμε κάτι από 
το , Αβραάμ εγέννησε Ισαάκ (με νόμιμη σύζυγο )εγέννησε Ισμαήλ ( με τη μετρέσα/δούλα)
Να δούμε το Ευαγγέλιο να θέλει τον Ισαάκ εκλεκτόΤο Κοράνι τον Ισμαήλ εκλεκτό 
Να καταλάβουμε ότι δεν μαλώνουν οι Άραβες με τους Παλαιστίνιους αλλά οι Εβραίοι με τους Μουσουλμάνους, αν και λέγεται ότι οι Εβραίοι "κατασκεύασαν " το Ισλάμ για να ανακόψουν τον Χριστιανισμό και τους γύρισε μπούμερανγκ. 
Εν ολίγοις οι θρησκείες ως συνήθως τα κάνουν " Γης Μαδιάμ"

Φυσικά γνωρίζουμε για τον Μαδιάμ(γιος παλλακίδας  του Αβραάμ) μαδιανίτες και τη  χώρα  τους, κ.α. πολλά  που αν  ασχολείσαι θα βρεις .
Είχα  παραθέσει το link με ιστορική αναδρομή που αν την χρησιμοποιήσει κάποιος ως μπούσουλα μπορεί να δει κάποια πραγματάκια πέρα από αυτά που αντιλαμβάνονται οι χρυσαυγίτες .
Το λιβάνι καλό ,φιάχνει ατμόσφαιρα και ηρεμεί να το "καίτε" συχνά. 

Σε οτιδοίποτε εστιάζουμε, το βλέπουμε μεγεθυμένο.

Ορισμένοι βλέπουν πλειοψηφία αντισημιτιστών.

Άλλοι πάλι βλέπουν πλειοψηφία ανθελλήνων.

Ορισμένοι στο παρελθόν, έβλεπαν μίσος κατά των Σέρβων και επιθυμία εξόντωσής τους.

Ένας στη Νορβηγία, έβλεπε τους ανθρώπους ενός κόμματος, ως υπεύθυνους για την κατάσταση που επικρατεί στο μεταναστευτικό.

Ένας ακόμη, έβλεπε το πρόβλημα της ερωτικής του σχέσης, στη σύντροφό του. Αυτή έφταιγε (σύμφωνα με τη λογική του).

Εγώ, πάλι, ο γραφικός, πιστεύω πως φταίει η έλλειψη καθρέφτη.

IM____

# 26 στις 26/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σχετικά με το ελληνικό χρηματιστηριακό κραχ του 1999

Μια μέρα ο Χότζας ζήτησε ένα τσουκάλι από το γείτονά του. Αυτός του το έδωσε, με τον όρο να το επιστρέψει έπειτα από δύο ημέρες.

Πράγματι, δύο ημέρες μέτά, ο Χότζας επέστρεψε το τσουκάλι, όμως ο γείτονάς του παρατήρησε με έκπληξη πως αυτό εμπεριείχε μέσα του και ένα μικρότερο. Ρώτησε λοιπόν τον Χότζα περί τίνως πρόκειτε. Αυτός του απάντησε πως το τσουκάλι γέννησε!

Λίγες ημέρες αργότερα, ο Χότζας ζήτησε και πάλι από το γείτονά του το τσουκάλι. Με χαρά ο γείτονάς του το παρέδωσε και πάλι.

Πέρασε καιρός, αλλά ο Χότζας ακόμη δεν επέστρεψε το τσουκάλι στο γείτονά του. Κάποια στιγμή, ο γείτονας περνάει από το σπίτι του Χότζα και τον ρωτάει τι απέγινε το τσουκάλι που του έδωσε και ο Χότζας του απάντησε πως το τσουκάλι πέθανε. Ρωτάει ξανά ο γείτονας, πως γίνετε να πεθαίνει ένα τσουκάλι και του απαντά ο Χότζας, όπως γίνεται να γεννάει.

ROCK-54

# 27 στις 27/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Νομιζω ειναι λαθος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Mileni

Την παραβολή αυτή την δημοσίευσα, χωρίς να εχω κάποιες σκέψεις περί ρατσισμό. Είναι χαρακτηριστικό τους σαν λαό, να δανειζουν χρήματα και  να ασχολούνται με χρυσό. Επίσης να κερδίζουν από αυτό. Έτσι μου έχει μείνει από διάφορες ιστορίες, ταινίες κ.λπ. Αλλα αν θα σας κάνει να αισθανθείτε καλύτερα, ας αλλάξουμε το όνομα ''Εβραίος'' με την λέξη ''τράπεζα''.

Μήπως τότε, θα σας φαινεται πιο... δεν ξέρω και εγώ πώς να το πω, μήπως και αν...

η λέξη ''τράπεζα'' - σαν κάτι απρόσωπο, αλλάξει την κατάσταση γενικώς, ε;

Αν σας αρεσει, διαβάστε το και ''Βούλγαρος''.

Ναι! Έτσι να διαβάζεται

''...πέρασε ένας Βούλγαρος και του είπε: - Θα σου δώσω εγώ λεφτά!''

Αμε! Να κούκοβο λιάτο!

...να "επιλεγουμε" εναν ολοκληρο βασανισμενο λαο για να τον στιγματισουμε,επειδη (ενδεχομενως) υπαρχουν πολιτικες,θρησκευτικες η αλλες προκαταληψεις...

Και εγω λεω πως τον Εβραιο δεν τον ανεφερες με δολια σκεψη,αλλα ετσι ,επειδη  συνηθιζεται να τον χαρακτηριζουν- τσιγκουνη η μαλλον τοκογλυφο η μηπως κ απατεωνα...???

Πως θα σου ηχουσε αν χαρακτηριζαν τους συμπατιωτες σου εμπορους βρεφων η δολοφονους μικρων παιδιων? Πως  θα αισθανοσουν αν ονομαζανε συλληβδην της Βουλγαρες πλανευτρες γερων η ξεσκατιστρες ηλικιωμενων?

Θα ηταν αδικο περα για περα,οπως και οταν καποιες φυλλαδες στην Ευρωπη,χαρακτηριζαν τους Ελληνες τεμπελιδες και κλεφτες.

Και επειδη νομιζω πως ξερω αρκετα καλα και τους Βουλγαρους και τους Εβραιους, να μου επιτρεψεις να σου πω πως ενας Βουλγαρος μπορει να ειναι Εβραιος στην καταγωγη,αλλα ενας Εβραιος μονο...να κούκοβο λιατο μπορει να γινει Βουλγαρος...ισως επειδη δεν τον συμφερει

Και ολα αυτα παντα με σεβασμο στο προσωπο σου,επειδη σε συμπαθω κ το εχω δηλωσει εδω καμποσες φορες, απο εναν ανθρωπο που οι γονεις του ηταν μια Βουλγαρα κ ενας Εβραιος...

Πως τα φερνει η ζωη ,ε ?...

IM____

# 28 στις 27/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από ROCK-54

Νομιζω ειναι λαθος...

...να "επιλεγουμε" εναν ολοκληρο βασανισμενο λαο για να τον στιγματισουμε,επειδη (ενδεχομενως) υπαρχουν πολιτικες,θρησκευτικες η αλλες προκαταληψεις...

Και εγω λεω πως τον Εβραιο δεν τον ανεφερες με δολια σκεψη,αλλα ετσι ,επειδη  συνηθιζεται να τον χαρακτηριζουν- τσιγκουνη η μαλλον τοκογλυφο η μηπως κ απατεωνα...???

Πως θα σου ηχουσε αν χαρακτηριζαν τους συμπατιωτες σου εμπορους βρεφων η δολοφονους μικρων παιδιων? Πως  θα αισθανοσουν αν ονομαζανε συλληβδην της Βουλγαρες πλανευτρες γερων η ξεσκατιστρες ηλικιωμενων?

Θα ηταν αδικο περα για περα,οπως και οταν καποιες φυλλαδες στην Ευρωπη,χαρακτηριζαν τους Ελληνες τεμπελιδες και κλεφτες.

Και επειδη νομιζω πως ξερω αρκετα καλα και τους Βουλγαρους και τους Εβραιους, να μου επιτρεψεις να σου πω πως ενας Βουλγαρος μπορει να ειναι Εβραιος στην καταγωγη,αλλα ενας Εβραιος μονο...να κούκοβο λιατο μπορει να γινει Βουλγαρος...ισως επειδη δεν τον συμφερει

Και ολα αυτα παντα με σεβασμο στο προσωπο σου,επειδη σε συμπαθω κ το εχω δηλωσει εδω καμποσες φορες, απο εναν ανθρωπο που οι γονεις του ηταν μια Βουλγαρα κ ενας Εβραιος...

Εν ολίγης, ροκ-54, μας λες ότι όποιος δανείζει είναι τσιγκούνης, τοκογλύγος και απατεώνας;

Μήπως με αυτό τον τρόπο, εμμέσως, προσπαθείς να περάσεις το μήνυμα πως το επάγγελμα του τραπεζίτη σχετίζεται με την απατεωνιά;

Mileni

# 29 στις 27/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από ROCK-54

Νομιζω ειναι λαθος...

Μια χαρά τα φέρνει η ζωή, Rock, αυτο ξέρω.

Εμείς είμαστε που προσδιοριζόμαστε να ανηκουμε κάπου - σε ένα κράτος, σε μια κοινωνία, στους ανώτερους ή κατώτερους, στους πολίτες ή χωριάτες κ.λπ. ή απλά στους ανθρώπους. Όπου πάμε με την εθνικότητα μας, πάμε με τις ταμπέλες, που γράφτηκαν από την ιστορία από τις προηγούμενες γενιές, και που μένουν ακομα στη μνήμη.

Αλλα οι πράξεις μας γράφουν μια άλλη ιστορία για τον καθένα.

Να σου πω για τους Βούλγαρους στο Β' παγκόσμιο πόλεμο και τι έκαναν στην Ελλάδα, όταν ηταν στο πλευρό της Νατσιστικης Γερμανιας; Σκότωναν και έγκυες γυναίκες - ετσι απλά, στη κοιλιά με το μαχαίρι. Βίαζαν, έκλεβαν...Έτσι, όπως και ο τουρκος δεν έκανε, που λέει ο λόγος. Αυτά μάλλον δεν τα γράφουν στα επίσημα βιβλία, αλλά  θα το θυμούνται οι παλιές γενιές. Μπορεί και να τα έχουν πει στα εγγόνια τους, όπως τα είπε ο παππούς στον πρώην άντρα μου, βλέποντας τι κάνουν οι άλλοι και νιώθοντας ντροπή για λογαριασμό των άλλων βουλγαρων. Ενώ οι άλλοι κάνανε αυτά, ο παππούς έδινε από το καθημερινό του ψωμί κρυφά σε κάποιους  Έλληνες.

Οπότε, αγαπητέ μου Rock, θα σου πω πως δεν έχει σημασια τι εθνικότητα έχει ο καθένας μας, γιατί τα σύνορα τα φτιάξανε πάλι άνθρωποι, όπως φτιάξανε και τον τοίχο στο Ισραήλ πρόσφατα. Έχει σημασια πόσο Άνθρωπος είσαι, ανεξάρτητα πώς τα έχει φέρει η ζωή, είτε είσαι Εβραίος, είτε Βούλγαρος, είτε Έλληνας, είτε Τούρκος κ.λπ.

Την παραβολή την διάβασα πριν λίγες εβδομάδες και αν ήξερα πως θα κατηγορηθώ για ρατσισμό, δεν θα την ανέβαζα. Είδα το νόημα μεταφορικά, πως αν και ένα είδος παραμύθι, ταιριάζει πολύ στον τρόπω εκμετάλλευσης του κόσμου από τις τράπεζες. Δεν επέλεξα '' εναν ολοκληρο βασανισμενο λαο'', γιατί το ίδιο βασανισμένοι λαοί υπαρχουν και τώρα. Το ίδιο, ανεξάρτητα εθνικότητα γίνεται παντού και με ''εμπορους βρεφων'' ή δολοφονία μικρών παιδιών, αποπλάνηση γερων...

Για ο,τι αφορά το ''ξεσκατιστρες ηλικιωμενων'', δεν βλεπω τι ντροπή μπορεί να φέρει αυτό σε εμένα, αν φροντίζω έναν ηλικιωμένο άνθρωπο, αφού τα ίδια τα παιδιά του δεν έχουν ντροπή πως τον συχαίνονται. Στο κάτω-κατω και όλοι μπορεί να φτάσουμε εκεί, αν καταντήσουμε άρρωστοι και πιο νέοι.

Αυτα, Rock...με συγχωρείς που σου έφερα αναστάτωση!

Είμαι σίγουρη όμως, πως ο πατέρας σου και η μητέρα σου παρέμειναν πάνω απ' όλα  Άνθρωποι.

Φαίνεται από εσένα

Climentini

# 30 στις 28/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πρακτικός οδηγός εξωτερικής πολιτικής

Μόνο για Έλληνες!

Εγκεκριμένος από όλες τις πολιτικές παρατάξεις. Προσοχή στις απομιμήσεις.

Σας μπερδεύουν οι διεθνείς εξελίξεις; Πονοκεφαλιάζετε με όσα συμβαίνουν στην παγκόσμια σκακιέρα; Δεν ξέρετε ποιον να υποστηρίξετε όταν ξεσπάει μια σύρραξη; Φτάνει πια! Τώρα υπάρχει λύση!

Ήρθε ο πρακτικός οδηγός εξωτερικής πολιτικής μόνο για Έλληνες. Απλός, εύχρηστος και εγκεκριμένος από όλες σχεδόν τις πολιτικές παρατάξεις.

Θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους σε κάθε τσακωμό: στη δουλειά, στο καφενείο ή στο φέισμπουκ. Διατίθεται σε πολλά μεγέθη και χρώματα.

Τώρα και σε application για το κινητό σας.

Ακολουθεί ένα μικρό δείγμα:

Πεδίο ενδιαφέροντος: Βαλκάνια

-Σέρβοι εναντίον Κροατών: Υποστηρίζουμε τους Σέρβους επειδή είναι Ορθόδοξοι.
-Σέρβοι εναντίον Βόσνιων μουσουλμάνων: Υποστηρίζουμε τους Σέρβους επειδή δεν είναι μουσουλμάνοι.
-Σέρβοι εναντίον Αλβανών του Κοσυφοπεδίου: Υποστηρίζουμε τους Σέρβους επειδή δεν είναι Αλβανοί.
-Αλβανοί των Σκοπίων εναντίον Σλαβομακεδόνων: Παρ’ τον έναν και χτύπα τον άλλον.

Πεδίο ενδιαφέροντος: Τουρκία και Μέση Ανατολή
-Τούρκοι εναντίον Κούρδων: Υποστηρίζουμε τους Κούρδους γιατί είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου.
-Τούρκοι εναντίον Αρμένιων: Υποστηρίζουμε τους Αρμένιους αρκεί να μην έρθουν επίσκεψη.
-Τούρκοι εναντίον Ευρωπαϊκής Ένωσης: Υποστηρίζουμε την Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί πιστεύουμε στις αρχές της.
-Τούρκοι εναντίον Σύρων: Υποστηρίζουμε τους Σύρους γιατί δεν είναι Τούρκοι.
-Σύροι αντικαθεστωτικοί εναντίον Σύρων κυβερνητικών: Σκοτωθείτε ελεύθερα.
-Σύροι (γενικώς) εναντίον Ισραηλινών: Υποστηρίζουμε τους Σύρους γιατί ο Σόρος είναι Εβραίος .
-Χεζμπολάχ εναντίον Ισραηλινών: Υποστηρίζουμε την Χεζμπολάχ γιατί έχει πιο εξωτικό όνομα.
-Σιίτες της Χεζμπολάχ εναντίον Σουνιτών του Λιβάνου και της Συρίας: Σκοτωθείτε ελεύθερα.
-Ισραηλινοί εναντίον Παλαιστίνιων: Υποστηρίζουμε τους Παλαιστίνιους γιατί δικαιούνται ένα δικό τους κράτος.
-Ισραηλινοί εναντίον Τούρκων: Χι ημίχρονο, άσσος τελικό.

Πεδίο ενδιαφέροντος: Πρώην Σοβιετική Ένωση
-Ρώσοι εναντίον Τσετσένων: Είμαστε με τους Ρώσους επειδή οι Τσετσένοι δεν δικαιούνται ένα δικό τους κράτος.
-Ρώσοι εναντίον Γεωργιανών: Είμαστε με τους Ρώσους γιατί ο Στάλιν ήταν Γεωργιανός.
-Ρώσοι εναντίον Ευρωπαϊκής Ένωσης: Είμαστε με τους Ρώσους γιατί δεν πιστεύουμε στις αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
-Ρώσοι εναντίον Ουκρανών: Είμαστε με τους Ρώσους γιατί οι Ουκρανοί πιστεύουν στις αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
-Ρώσοι εναντίον Λιθουανών: Είμαστε με τους Ρώσους γιατί οι Λιθουανοί μας κερδίζουν στο μπάσκετ.
-Ρώσοι εναντίον Λετονών: Είμαστε με τους Ρώσους γιατί οι Λετονοί δεν ξέρουν μπάσκετ.
-Ρώσοι εναντίων Εσθονών: Είμαστε με τους Ρώσους.

Πεδίο ενδιαφέροντος: Υπόλοιπη Ευρώπη
-Άγγλοι εναντίον Γερμανών: Υποστηρίζουμε τους Άγγλους γιατί οι Γερμανοί μας χρωστούν το κατοχικό δάνειο.
-Γάλλοι εναντίον Γερμανών: Υποστηρίζουμε τους Γάλλους γιατί δεν είναι Γερμανοί.
-Άγγλοι εναντίον Γάλλων: Υποστηρίζουμε τους Άγγλους γιατί οι Γάλλοι αρνούνται να μιλήσουν αγγλικά.
-Άγγλοι εναντίον οποιουδήποτε άλλου: Υποστηρίζουμε τον άλλον γιατί οι Αγγλοσάξονες μας έχουν επιβάλλει την κουλτούρα τους.
-Άγγλοι εναντίον Σκωτσέζων: Υποστηρίζουμε τους Ιρλανδούς γιατί πίνουν πιο πολύ και από τους τρεις.
-Βάσκοι εναντίον Ισπανών: Υποστηρίζουμε τους Βάσκους γιατί οι Ισπανοί μας κερδίζουν στο μπάσκετ.
-Καταλανοί εναντίον Ισπανών: Υποστηρίζουμε τους Καταλανούς γιατί είμαστε Μπαρτσελόνα.
-Βαλόνοι του Βελγίου εναντίον Φλαμανδών του Βελγίου: Πιάσ’ τ’ αβγό και κούρευ’ το.

Πεδίο ενδιαφέροντος: Ασία-Ωκεανία

-Ινδοί εναντίον Πακιστανών: Είμαστε με τους Ινδούς, αρκεί να μην μας κουβαληθούν εδώ.
-Ιρακινοί εναντίον Περσών: Είμαστε με τους Ιρακινούς γιατί οι Πέρσες μας νίκησαν στις Θερμοπύλες.
-Κινέζοι εναντίον Ιαπώνων: Δυσκολευόμαστε να τους ξεχωρίσουμε.
-Βορειοκορεάτες εναντίον Νοτιοκορεατών: Κι αυτούς δυσκολευόμαστε να τους ξεχωρίσουμε.
-Ταμίλ εναντίον κυβέρνησης Σρι Λάνκα: Εντάξει, για πλάκα το βάλαμε.

Πεδίο ενδιαφέροντος: Υποσαχάρια Αφρική

-Γενικώς δεν ασχολούμαστε. Αρκεί να μην μας κουβαληθούν.

Πεδίο ενδιαφέροντος: ΗΠΑ

-Αμερικανοί εναντίον Ευρωπαϊκής Ένωσης: Υποστηρίζουμε την Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί τελικά πιστεύουμε στις αρχές της.
-Αμερικανοί εναντίον Ρώσων: Υποστηρίζουμε τους Ρώσους γιατί οι Αμερικανοί καταπίεζαν τους μαύρους.
-Αμερικανοί εναντίον Γερμανών: Υποστηρίζουμε τους Αμερικανούς γιατί οι Γερμανοί φορούν πέδιλα με κάλτσα.
-Αμερικανοί εναντίον Αράβων: Υποστηρίζουμε τους Άραβες μόνο όταν κάνουν τρομοκρατικές ενέργειες. Αλλιώς υποστηρίζουμε τους Αμερικανούς γιατί οι Άραβες καταπιέζουν τις γυναίκες τους -και φορούν κελεμπία.
-Αμερικανοί εναντίον Αφγανών: Υποστηρίζουμε τους Αφγανούς, αρκεί να μην κουβαληθούν εδώ.
-Αμερικανοί εναντίον Περσών: Υποστηρίζουμε τους Πέρσες επειδή ο Σόρος είναι Εβραίος.
-Αμερικανοί εναντίον Βιετναμέζων: Εξαρτάται από το ποιος έχει σκηνοθετήσει την ταινία.
-Αμερικανοί εναντίον εξωγήινων: Υποστηρίζουμε τους Αμερικανούς γιατί οι εξωγήινοι έχουν πλοκάμια.

Πηγή
http://bit.ly/1U3slAD

ROCK-54

# 31 στις 28/7/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

H φαντασια σου καλπαζει φιλε μου

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από IM___

Εν ολίγης, ροκ-54, μας λες ότι όποιος δανείζει είναι τσιγκούνης, τοκογλύγος και απατεώνας;

Μήπως με αυτό τον τρόπο, εμμέσως, προσπαθείς να περάσεις το μήνυμα πως το επάγγελμα του τραπεζίτη σχετίζεται με την απατεωνιά;

Ακριβως το αντιθετο γραφω, - δηλαδη πως οι Εβραιοι ειναι πολλες φορες λαος παρεξηγημενος και ετσι παρουσιαζονται απο κεκτημενη ταχυτητα η για λογους θρησκευτικους,πολιτικους η αλλους...

Αν θελεις κανε τον κοπο και ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα

Οσο για τις τραπεζες - ειναι αναποσπαστο μερος της συγχρονης ζωης μας. Το προσφατο capital control μας το απεδειξε με αρκετο...ρεαλισμο. Τωρα για τους τραπεζιτες γενικα δεν θα ελεγα πως εχω παντα την καλυτερη γνωμη. Παντως μακρια απο μενα να στιγματισω εναν ολοκληρο κλαδο εργαζομενων,

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε