Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

φοβος απορριψης σε νεα δουλεια

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

aigyptiwtis1985

# 1 στις 23/8/2015
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 18
'Aρεσαν+: 0%

καλησπερα στην παρεα!μετα απο το πρηγουμενο θεμα και μετα απο την πολυτιμη βοηθεια σας προχωρησα σε αναζητηζη εργασιας(οποιαδηποτε εκτος του επαγγελματος μου)...σε οιταω αγγελιες ...απο οτι παρατηρησα οτι οι περισσοτερες αγγελιες ειναι στον χωρο εστιασης...σερβιτοροι λαντζιεριδες αρτεργατες κλπ...που ο φοβος ε?ισως ο φοβοσ της αποριψης επειδη δεν εχω ξανακανει καποια απο αυτες τις δουλειες ισως οτι φοβαμαι οτι θα παω θα δουλεψω και οτι δεν θα πληρωθω?ισως οτι δεν η ψυχολογια μου ειναι τερμα κατω?και να πω οτι δεν εχω μπλα μπλα οτι δεν ειμαι εμφανισιμος οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω?...εχω ξανακανει λαντζα και οικοδομη πριν 10 χρονια ομως οταν τελειωσα τονν στρατο...εχω και στο μυαλο μου και το 250αρι απο το προστιμο τησ μηχανης...sorry αν σας κουρασα...καλο βραδυ σε ολους

ChocolateAddict

# 2 στις 23/8/2015
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0

πάνω από όλα ψυχραιμία

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και πολλά από όσα περνάς τα περνάω και εγώ ή τα πέρασα (δεν εννοώ ότι πήγα στρατό βέβαια αλλά τα υπόλοιπα). 

Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος και να λειτουργείς με σύστημα. Δεν αξίζουν όλες οι αγγελίες το χρόνο σου. Να είσαι ειλικρινής - μην κρύβεις το αν δεν έχεις προϋπηρεσία απλά πες ότι έχεις ανάγκη εργασίας - και να ενημερώνεσαι πρώτα λεπτομερώς για το τι χρειάζεται κάθε εργοδότης και μετά να κλείνεις ραντεβού. Αποδεδειγμένα όσοι δεν προσπαθούν έστω υποτυπωδώς να συζητήσουν από το τηλέφωνο έτσι κρύα θα σου φερθούν και όταν πας εκεί. Άσε που και ως εργοδότες θα είναι κακοί. Οι σωστοί εργοδότες που έχουν και το φιλότιμο να σε πληρώσουν γενικώς βάζουν ξεκάθαρες αγγελίες και δέχονται να εξηγήσουν τηλεφωνικά τι χρειάζονται για να μην ξοδεύεται όλος ο κοσμάκης στα πήγαινε έλα.
Καλό κουράγιο
Αρέσει στο μέλος antreas_del

Egw-eimai-leme

# 3 στις 23/8/2015
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 964

Ένας τρόπος υπάρχει για να εισαι σίγουρος οτι δεν θα απορριφθείς :

Να μην πας καθόλου.

Αντέχεις?

Ποιός σου ειπε οτι όλοι αυτοί που δουλεύουν 'έχουν μπλα μπλα', είναι 'εμφανίσιμοι' και έχουν 'ψυχολογία στα ύψη'?

Πάψε να βρίσκεις άλλοθι για να τεμπελιάζεις και βγές έξω και αλώνισε την αγορά. Στην ηλικία σου δεν επιτρέπεται να σκέφτεσαι έτσι. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από aigyptiwtis1985

καλησπερα στην παρεα!μετα απο το πρηγουμενο θεμα και μετα απο την πολυτιμη βοηθεια σας προχωρησα σε αναζητηζη εργασιας(οποιαδηποτε εκτος του επαγγελματος μου)...σε οιταω αγγελιες ...απο οτι παρατηρησα οτι οι περισσοτερες αγγελιες ειναι στον χωρο εστιασης...σερβιτοροι λαντζιεριδες αρτεργατες κλπ...που ο φοβος ε?ισως ο φοβοσ της αποριψης επειδη δεν εχω ξανακανει καποια απο αυτες τις δουλειες ισως οτι φοβαμαι οτι θα παω θα δουλεψω και οτι δεν θα πληρωθω?ισως οτι δεν η ψυχολογια μου ειναι τερμα κατω?και να πω οτι δεν εχω μπλα μπλα οτι δεν ειμαι εμφανισιμος οτι δεν μπορω να ανταπεξελθω?...εχω ξανακανει λαντζα και οικοδομη πριν 10 χρονια ομως οταν τελειωσα τονν στρατο...εχω και στο μυαλο μου και το 250αρι απο το προστιμο τησ μηχανης...sorry αν σας κουρασα...καλο βραδυ σε ολους

Αρέσει στα μέλη lovable1, blue_wave και σε ακόμα 1 μέλος.

ChocolateAddict

# 4 στις 24/8/2015
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη

Αυτοί που δουλεύουν αυτή τη στιγμή ή δουλεύουν σε οικογενειακή επιχείρηση ή έχουν γνωριμίες/βύσμα ή ωραίο κώλο. Οι υπόλοιποι από την ανεργία και την κατάθλιψη έχουν κλειστεί στο μαύρο σκοτάδι και ούτε τους ακούς εσύ ούτε τους βλέπεις. Ζούμε τη χειρότερη οικονομική κρίση της ιστορίας, δε φταίνε οι νέοι αν δεν έχουν κουράγιο 24/7. Δηλαδή όποιος έχει φτάσει στον πάτο ψυχολογικά από τις απορρίψεις κατ' εσέ τεμπελιάζει; Ωραίο το εμψυχωτικό σου κείμενο αλλά το παιδί δεν είναι τεμπέλης, το αντίθετο μάλιστα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Egw-eimai-leme

Ποιός σου ειπε οτι όλοι αυτοί που δουλεύουν 'έχουν μπλα μπλα', είναι 'εμφανίσιμοι' και έχουν 'ψυχολογία στα ύψη'? 

Πάψε να βρίσκεις άλλοθι για να τεμπελιάζεις και βγές έξω και αλώνισε την αγορά. Στην ηλικία σου δεν επιτρέπεται να σκέφτεσαι έτσι. 

Αρέσει στα μέλη nar_utto, antreas_del

BillCast

# 5 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τσόκολειτ: εμενα σε παρακαλώ να με βαλεις στην τριτη κατηγορία. Φχαριστω εκ των υστέρων

Egw-eimai-leme

# 6 στις 24/8/2015
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από ChocolateAddict

Αυτοί που δουλεύουν αυτή τη στιγμή ή δουλεύουν σε οικογενειακή επιχείρηση ή έχουν γνωριμίες/βύσμα ή ωραίο κώλο. Οι υπόλοιποι από την ανεργία και την κατάθλιψη έχουν κλειστεί στο μαύρο σκοτάδι και ούτε τους ακούς εσύ ούτε τους βλέπεις. Ζούμε τη χειρότερη οικονομική κρίση της ιστορίας, δε φταίνε οι νέοι αν δεν έχουν κουράγιο 24/7. Δηλαδή όποιος έχει φτάσει στον πάτο ψυχολογικά από τις απορρίψεις κατ' εσέ τεμπελιάζει; Ωραίο το εμψυχωτικό σου κείμενο αλλά το παιδί δεν είναι τεμπέλης, το αντίθετο μάλιστα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από BillCast
Τσόκολειτ: εμενα σε παρακαλώ να με βαλεις στην τριτη κατηγορία. Φχαριστω εκ των υστέρων

Κι εμένα...

sotos-1

# 7 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Άστο φίλε,χωρίς βύσμα ούτε για να μαζεύεις σκουπίδια δεν σε παίρνουν πλέον.

Αν ήσουν κοπέλα,θα σε παρακαλούσαν για σερβιτόρα.Αλλά αφού δεν είσαι,και δεν έχεις και γνωριμίες/κονέ,δεν βλέπω να βρίσκεις σύντομα κάτι.

aigyptiwtis1985

# 8 στις 24/8/2015
author
Ανδρας / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 3

ναι οντως χωρις βυσμα δυσκολο ειναι...σημερα εκανα 10 τηλ σε εταιρειες καθαρισμου...μονο 2 απαντησαν...η μια μου ειπε ελα αυριο να αφησεις στοιχεια και η αλλη της εδωσα τα στοιχεια απο τηλ και θααα με ειδοποιησει...οσο κουραγιο και θεληση για εργασια οταν ακους το θααα ξενερωνεις...και οσο σκεφτεαι το χρεος που εχεις και οτι για 6 μηνες δεν θα εχεις το διπλωμα για να κυκλοφορησεις το μηχανακι απλα σκεφτεσαι να φουνταρεις...

inioxos52

# 9 στις 24/8/2015
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274

Κατ' αρχας να σου θυμισω πως ο ενας απο τους δυο που γυριζουν τον κοσμο στην γνωστη τηλεοπτικη εκπομπη, που αυτον τον καιρο παρακολουθουμε, ξεκινησε την καριερα του ως ντιλιβερας σε μεγαλο σουβλατζιδικο της Καλαμαριας πριν ασχοληθει με τα τατουαζ και καταληξει τηλεοπτικος αστερας να μοιραζει αυτογραφα. Για κοιτα τον τωρα...

Κατα τα αλλα αγαπητε για ψιλοτεμπελακο σε κοβω τωρα που εγινες πλεον 30, γιατι σαν πολλες δικαιολογιες προβληματισμους και ερωτηματικα αραδιαζεις οσον αφορα την δουλεια. Πραγμα ανεπιτρεπτο για αντρα αποφασισμενο.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

BillCast

# 10 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μετά όμως βρες και ποιά περίοδο ξεκίνησε ο τύπος την καριέρα του ως ντιλιβεράς. ποιά εποχή και με ποιές συνθήκες.

και οτι λέω πίστεψέ με μπορώ να το στηρίξω απο προσωπική εμπειρία αναζήτησης δουλειάς, και δουλεύοντας αυτό το διάστημα που μιλάμε, σχεδόν απλήρωτος και σε δουλειές εντελώς άσχετες, προσωρινές και πιο πρόχερες πεθαίνεις!

να τα λέμε κι αυτά γιατί παραπήγε το σχοινί με τους "Τεμπέληδες έλληνες τους καλομαθημένους". η ελλάδα έχει πολλές ταχύτητες και πολλές κάστες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από inioxos52

Κατ' αρχας να σου θυμισω πως ο ενας απο τους δυο που γυριζουν τον κοσμο στην γνωστη τηλεοπτικη εκπομπη, που αυτον τον καιρο παρακολουθουμε, ξεκινησε την καριερα του ως ντιλιβερας σε μεγαλο σουβλατζιδικο της Καλαμαριας πριν ασχοληθει με τα τατουαζ. Κοιτα τον τωρα...

Κατα τα αλλα αγαπητε για ψιλοτεμπελακο σε κοβω τωρα που εγινες πλεον 30, γιατι σαν πολλες δικαιολογιες προβληματισμους και ερωτηματικα αραδιαζεις οσον αφορα την δουλεια. Πραγμα ανεπιτρεπτο για αντρα αποφασισμενο.

Egw-eimai-leme

# 11 στις 24/8/2015
author

Αν βγήκες στην γύρα για δουλειά, για να καταφέρεις να πληρώσεις την κλήση, και να μπορείς να κυκλοφορήσεις το μηχανάκι, τότε το να φουντάρεις ίσως να μην είναι κακή ιδέα.

Και μαζί μ εσένα κι εμείς, γιατί τελικά σ αυτόν τον τόπο δεν υπάρχει ελπίδα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από aigyptiwtis1985

..και οσο σκεφτεαι το χρεος που εχεις και οτι για 6 μηνες δεν θα εχεις το διπλωμα για να κυκλοφορησεις το μηχανακι απλα σκεφτεσαι να φουνταρεις...

Bliss_

# 12 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εσύ , παλιοκουμμούνι, αμέσως στο πολιτικό να τη γυρίσεις την κουβέντα

άσε μας στην ποίηση και στην αλληγορία!

άντε γιατί ο Ηνίοχος μου θύμισε εκείνον τον αχαϊρευτο τον Θηβαίο και εκνευρίσθην τα μάλα

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από BillCast

μετά όμως βρες και ποιά περίοδο ξεκίνησε ο τύπος την καριέρα του ως ντιλιβεράς. ποιά εποχή και με ποιές συνθήκες.

και οτι λέω πίστεψέ με μπορώ να το στηρίξω απο προσωπική εμπειρία αναζήτησης δουλειάς, και δουλεύοντας αυτό το διάστημα που μιλάμε, σχεδόν απλήρωτος και σε δουλειές εντελώς άσχετες, προσωρινές και πιο πρόχερες πεθαίνεις!

να τα λέμε κι αυτά γιατί παραπήγε το σχοινί με τους "Τεμπέληδες έλληνες τους καλομαθημένους". η ελλάδα έχει πολλές ταχύτητες και πολλές κάστες.

Bliss_

# 13 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

σε ποιό;

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από inioxos52

σε μεγαλο σουβλατζιδικο της Καλαμαριας 

BillCast

# 14 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ο ηνίοχος έχει δίκιο για μια μερίδα κόσμου και εγω για μια άλλη και πάει λέγοντας. αλλά η μερίδα των τεμπέληδων δεν αποτελείται απο αυτούς που χρωστάνε κάτι βασικό όπως τα ασφάλιστρά τους κλπ.

θα στο πω πιο απλά: άνοιξε μια εφημερίδα (δεν σου λεω για το ιντερνετ, εκεί υπάρχουν πολλές περισσότερες αγγελίες και αυξάνονται οι πιθανότητες για δουλειά -πρόχειρη πάντα).

πήγαινε στις αγγελίες και αφαίρεσε τις "αβασάνιστες" που λέμε, τις τηλεφωνικές πωλήσεις που είναι χωρίς μισθό αλλά με ποσοστά αμα και εφόσον πουλήσεις (Που δεν -στις μέρες μας)

μετά βγάλε όσες είναι για μασαζ, προμόσιον (που θέλει γυναίκες) κλπ κλπ, και δες τι θα σου μείνει.

θα σου μείνουν 5 μαξ, με άπειρο κόσμο που τις κυνηγάει. θα πας λοιπόν, αμα έχεις τύχη θα σε πάρουν για κανα μήνα-δίμηνο, στο απλήρωτο δοκιμαστικά, μετά θα φας σουτ γιατί δεν έχει να σε πληρώσει αλλά χρησιμοποιεί τους εργαζομένους αναλώσιμα για όσο τον παίρνει τον εργοδότη, και όλα τζετ.

φυσικά και υπάρχει πιθανότητα να βρεις, και γω εχω βρει και δυο μάλιστα, αλλά αμα σου πω τις συνθήκες θα φρίξεις. ασε που μάλλον τις έχεις ακουστά.δουλεύουμε σε άδεια μαγαζιά (στη μία απο τις δύο τουλάχιστον), και σε κάποιες φάσεις λυπόμαστε και οι ίδιοι τα αφεντικά που όντως δεν έχουν να πληρώσουν με τόση αναδουλειά. αυτά τα λίγα και τα λέω και περιληπτικά ε

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Bliss_

Εσύ , παλιοκουμμούνι, αμέσως στο πολιτικό να τη γυρίσεις την κουβέντα

άσε μας στην ποίηση και στην αλληγορία!

άντε γιατί ο Ηνίοχος μου θύμισε εκείνον τον αχαϊρευτο τον Θηβαίο και εκνευρίσθην τα μάλα

BillCast

# 15 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

όσο για την τηλεόραση που λέει, επειδή πέφτει και μέσα περίπου στο χώρο που θα μπορούσα να δουλεύω λόγω σπουδών, θα πέσει δάκρυ έτσι και μιλήσουμε για το πώς γίνονται οι καριέρες κατά μεγάλο μέρος.

ναι ναι αυτό που φαντάζεστε είναι, εκτός απο μετρημένες εξαιρέσεις (Μιλώντας πάντα για ιδιωτική τηλεόραση).
και δεν το κρύβουν κιόλας πλέον. απόδειξη? πόσοι απο τους "διάσημους" τηλεορασάκηδες, έχουν τίτλους σπουδών (και τι τίτλους) και πόσα καθαρίζουν το μήνα ακόμα και τώρα. πολύ χρήμα, χωρίς λόγο, σε άτομα που για κανένα (αξιοκρατικό) λόγο δεν τους αναλογούν

Bliss_

# 16 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι ρε μπίλ, είχαμε και στον Άρη τηλεοράσεις,

άσε που μετοίκησα προσφάτως στα μέρη σας!

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από BillCast

ασε που μάλλον τις έχεις ακουστά.

BillCast

# 17 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το άλλο που ναι της μόδας? τις προάλλες βουτήχτηκα με ενα τυπάκι που το μόνο που ήξερε απο δίσκο, ήταν οι δίσκοι που άκουγε ο πατέρας του προτού βγουν τα cd:

αραχτό λοιπόν το τυπόνι, χαρτζηλικάτο και γαμάτο, αρχίζει κάτι θεωρίες τύπου θηβαίος: να πάτε (πρόσεξε: να πάτε, όχι να πάμε) να δουλέψετε οικοδομή, να δουλέψετε χωράφια, να γυρίσετε στα χωριά σας κλπ κλπ.
ο τύπος που η πιο κουραστική κίνηση που χει κάνει είναι το χτύπημα του φραπέ, ο τύπος που μεγάλωσε όπως και γω με gameboy &playstation παιχνίδι, να κάνει συστάσεις για πηλοφόρια και αξίνες. 
που αμα τον πετάξεις σε χωράφι (όπως και μένα, ναι δεν το θέλω αλλά στα τσιμέντα μεγάλωσα και στα θρανία, όχι στην ύπαιθρο, μακάρι να χα μεγαλώσει εκεί, θα χα ίσως πιο πολλές επιλογές) θα βγάλει καντήλες απο τις σαύρες.
δηλαδή οκ ρε παίδες, να ξέρουμε κάπου και τι λέμε. δεν μπορεί να μεταστραφεί μια κοινωνία, απο γραφειοκρατική σε αγροτική, απο τη μια μέρα στην άλλη, έτσι για να το παίξουμε λεβέντες και νταήδες.
ας το πάρουμε απόφαση να τελειώνει οτι η ελλάδα πέθανε, ζήτω η ελλάδα. θα επιβιώσουν κάποιοι με λίγα εντός, θα φύγουν(με) πολλοί για έξω και κάπως έτσι θα πάει. ο λαός εντός των συνόρων θα μετατραπεί σε φτηνά εργατικά χέρια, όοοοταν θα έχουν πουληθεί όλα και θα στηθούν οι μπίζνες των ξένων εδω, γιατί θα χουν τεράστιο κέρδος με φτηνή εργατιά. 
γιατί και η ασπρόμαυρη ελληνική ταινία έχει τα όριά της κάπου ε. και μην ξεχνάτε πως όταν γυριζόταν, την ίδια στιγμή γέμιζε η υφήλιος έλληνες οικονομικούς μετανάστες. 

Egw-eimai-leme

# 18 στις 24/8/2015
author

Ναι αλλά...

ίσως να μη το πρόλαβες...

πολύ εύκολα 'μεταστράφηκε' η ίδια κοινωνία απο αγροτική σε γραφειοκρατική...
και όταν κάποιοι απο εμάς το φωνάζαμε οτι είναι λάθος, γινόμασταν αντικείμενο χλευασμού και επιπλήξεων όπως καλη ώρα εδω απο κάτι εξαρτημένα συμπλεγματικά.
Για τα υπόλοιπα θα με βρείς λίγο πολύ σύμφωνο, η διαφορά είναι στον τρόπο αντιμετώπισης, αλλά πραγματικά βαριέμαι να αναλύσω, έχει δυστυχώς αρχίσει να μου φαίνεται και ανώφελο τελικά.

BillCast

# 19 στις 24/8/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

προφανώς και έγινε γρήγορα, γιατί ένας λαός που δεν βλέπει πέρα απο τη μύτη του και δεν έχει συλλογική σκέψη, παραμυθιάζεται εύκολα και ανταλάσσει την αυτάρκειά του με ενα γραφείο. είμαι σίγουρος οτι έγινε τσακ μπαμ και πολύ αβασάνιστα.

ίσως να προοριζόταν η χώρα (όπως και άλλες) για αποικία, πολύ καιρό πριν. αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω ιστορικά. ή με άλλα λόγια: παγκοσμιοποίηση (ίσως).

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Egw-eimai-leme

Ναι αλλά...

ίσως να μη το πρόλαβες...

πολύ εύκολα 'μεταστράφηκε' η ίδια κοινωνία απο αγροτική σε γραφειοκρατική...
και όταν κάποιοι απο εμάς το φωνάζαμε οτι είναι λάθος, γινόμασταν αντικείμενο χλευασμού και επιπλήξεων όπως καλη ώρα εδω απο κάτι εξαρτημένα συμπλεγματικά.
Για τα υπόλοιπα θα με βρείς λίγο πολύ σύμφωνο, η διαφορά είναι στον τρόπο αντιμετώπισης, αλλά πραγματικά βαριέμαι να αναλύσω, έχει δυστυχώς αρχίσει να μου φαίνεται και ανώφελο τελικά.

Egw-eimai-leme

# 20 στις 24/8/2015
author

Βρε υπήρξε εποχή που πουλούσαν δεκάδες στρέμματα αγροτοκαλλιεργειών για να αγοράσουν ενα ημιυπόγειο στην Πλ. Βικτωρίας, και το θεωρούσαν έξυπνη κίνηση. Ακόμη πιο πρόσφατα πουλούσαν γή και την έκαναν μετοχές στο χρηματιστήριο απ΄όπου έφαγαν αυτό που έπρεπε να φάνε. 

Δεν μας φταίει κανείς...το ξερό μας το κεφάλι μας φταίει.
Και δεν μου λες...απο την ιστορία που έχεις διδαχθεί, και απο αυτά που μπορείς να καταλάβεις πίσω απο τις λέξεις...(μπορείς)...πότε ακριβώς αυτή η χώρα δεν ήταν αποικία?
Το θέμα όμως τελικά είναι αν είμαστε ή αν θα γίνουμε αποικία? ή το πώς μέσα σε αυτήν την αποικία θα μεγαλουργήσουμε σαν άτομα κατ' αρχάς και σαν λαός κατ επέκταση?
ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία...αποικίες ήταν...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε