Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ειλικρίνεια

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Mick-Machiavelli

# 21 στις 16/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

εγω παλι αναρωτιεμαι

κανενας σας δεν εχει πει ενα ψεματακι σε αντρα η γυναικα αντιστοιχα;μην απαντησει κανενας σε μεναστον εαυτο του μονο

PetrosGym

# 22 στις 16/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Mick-Machiavelli

εγω παλι αναρωτιεμαι

κανενας σας δεν εχει πει ενα ψεματακι σε αντρα η γυναικα αντιστοιχα;μην απαντησει κανενας σε μεναστον εαυτο του μονο

So what?

Περισσότερο επικίνδυνοι είναι εκείνες/εκείνοι που λένε ψέμματα για τον δικό τους εαυτό. Άμα βλέπεις την άλλη σε κάθε post να το παίζει miss τσαντίρι και να μου έχει ένα profile ειλικρινής, όμορφη (να μην βλέπετε), σοβαρή και να είναι πρώτη στο κουτσομπολιό την παίρνει κανείς στα σοβαρά? 

Mileni

# 23 στις 16/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σκέφτομαι πόσο πολύ ''πιανόμαστε'' από κάθε τι,
το οποίο κανείς θέτει ως προβληματισμό, ως θέμα...

Ενώ όλοι είμαστε στο ''πλυντήριο'',
που λέγεται Ζωή,
επιλέγουμε και απλώνουμε κάποιον στο σχοινί
εξετάζουμε τους λεκέδες πάνω του,
τον κρεμάμε με μανταλάκια για τα αυτιά,
και επειδη θεωρούμε εμάς καθαρούς - τον άλλον άπλυτο,
ρίχνουμε και άλλη ''σκόνη'' να πλυθεί
ή τον χρησιμοποιούμε για ''πανί'' σκουπίζοντας άλλες λάσπες.

Ποιανού είναι όμως η σκόνη, οι λάσπες?

Δικές μου, δικές σου...δεν είναι?

Εκεί, δεν μιλάμε για ειλικρίνεια
αλλά για κακογλωσσιά.
Αν και στην πραγματικότητα
η ειλικρίνεια είναι να σκέφτεσαι φωναχτά,
να λες ευθεία αυτό που βλέπεις, που αισθάνεσαι,
σε κάποιες περιπτώσεις
αυτό που βγαίνει προς τα έξω
είναι ασχημία.

Άλλες φορές, όσο και αληθινό να ακούγεται κάτι,
δεν θες να το πιστέψεις, γιατί πίσω από τάχα μου ειλικρίνεια,
κρύβονται άλλες αλήθειες.

https://www.youtube.com/watch?v=1R4uneIznac

Σε κάθε περίπτωση, δεν βλάπτει να είμαστε λίγο πιο ανεκτικοί, λίγο πιο προσεκτικοί, και όσο και να θέλουμε να ακούσουν την ''αλήθειά'' μας, να την εκφράζουμε με σεβασμό και ευαισθησία.
Κάτι, που δυστυχώς αν δεν το κάνουμε, γίνεται αλαζονεία.

Αυτοί, που λένε πως πάντα είναι ειλικρινές, χμ...δεν τους πολύ πιστεύω.

Εξαρτάται από την ψυχολογική κατάσταση, στην οποία βρισκόμαστε και από το πρόσωπο, που έχουμε μπροστά μας, από το πόσο μπορούμε να ξεγυμνώσουμε τα έσω μας μπροστά στον καθένα, από το πόσο μπορούμε να κρίνουμε και να ελέγχουμε ορισμένα συναισθήματά μας, από την αυτοκυριαρχία κ.λπ.

Κάθε κατάσταση - διαφορετική, κάθε ειλικρίνεια ή ''ειλικρίνεια'' - με το ''χρώμα'' της...

Και η ...πώς την λένε την κοπέλα, ειλικρινά δεν ξέρω, ούτε που είναι...
Αλλα ''καθαριότητα'' πάνω απ' όλα.
Μόλις έβαλα πλυντήριο, θα ανοίξω και την ηλ.σκούπα...
ώρες, έστω και για λίγο, αφιερωμένες για το ''σπιτι'' μου ...απαραίτητο οπωσδήποτε!

Climentini

# 24 στις 16/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δείτε το ως εξής:

Παίζει να είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο, που το πιο δημοφιλές δημόσιο έγγραφο είναι η δήλωση του Ν.105 (Ν.1599 τώρα πια).
Η δήλωση, οπου δηλώνεις οτι αυτό που δηλώνεις, είναι αλήθεια.

Διότι το κράτος θεωρεί a priori οτι θα του πεις ψέματα.

Απο εκεί και μόνο να καταλάβετε, πόση αξία δίνουμε, ως λαός, στην ειλικρίνεια

Aisina_3_

# 25 στις 16/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από flat_line

Aisina_3_

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις κάπως διαφορετικά το θέμα σου. Πότε δεν είσαι εσύ ειλικρινής στις σχέσεις και για ποιον λόγο. Τι πιστεύεις ότι θα σου προσέφερε περισσότερη ειλικρίνεια, η ποιες θα ήταν οι επιπτώσεις απο κάτι τέτοιο. Με αυτό τον τρόπο νομίζω θα διαβάσεις πιο ενδιαφέρουσες απόψεις.

flat_line είμαι ειλικρινής σε όλων των ειδών τις σχέσεις μου αν και κάποιες φορές ίσως χάνω τον έλεγχο και γίνομαι λίγο σκλήρη... πιστεύω πως μας κάνει καλό να μαθαίνουμε πράγματα όσο σκληρό κι αν είναι απο το να ζούμε σε κάτι ψεύτικο για τον όποιο λόγο ο καθένας είτε απο ανάγκη είτε απο φόβο είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο... εμένα προσωπικά "υγεία" μου προσφέρει η ειλικρίνεια... ψυχική υγεία.. νιώθω εντάξει με τον εαυτό μου και όταν νιώθω πως και ο άλλος είναι οκ απεναντί μου είμαι happy ακόμα και στις περιπτώσεις που πονάει η ειλικρίνεια πιστεύω πως μαθαίνουμε πράγματα.. καταλαβαίνουμε τι ανθρώπους χρειαζόμαστε δίπλα μας... μαθαίνουμε να αποφεύγουμε καταστάσεις...

έχω ακούσει αρκετές φορές την ατάκα "δεν θέλει να σε πληγώσει"... που μεταξύ μας το θεώρω ανοησία.. μάλλον δεν θέλουν να τσαλακώσουν και πάλι την "ιδανική" εικόνα τους.. flat_line το έθεσα έτσι για να το προσαρμόσει ο καθένας πάνω του και να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες...

otinanai26

# 26 στις 16/9/2015
author
Γυναίκα / 34 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 643
'Aρεσαν+: 0%

Πάντως εγώ και να θέλω να πω ψέμματα δεν μπορω. Αρχίζει να με πιάνει κρύος ιδρώτας, έχω ταχυκαρδίες και όλα τα συναφή. Δεν το΄χω το ψέμμα με τίποτα. Το μόνο που έχω κάνει είναι  να μην παρουσιάζω ολόκληρη την αλήθεια αλλά και αυτό μου δημιουργεί ένα άγχος, γιατί πιστέυω ότι όλα μαθαίνονται κάποια στιγμή και δεν μπορώ με τπτ να βρεθώ σε φάση απολογίας στο γιατί δεν είπα όλη την αλήθεια. Οπότε συνήθως λέω όλη την αλήθεια. Απλά κάνω το άλλο λάθος...ενώ κανονικά πρέπει να πω στον άλλον πράγματα που ίσως τον πληγώσουν, επιλέγω να μη μιλήσω καθόλου...κι έτσι καταδικάζω τον εαυτό μου σε αιώνια δυστυχία, κάνοντας πράγματα για να μη στεναχωρώ τους άλλους...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!

Paralia48

# 27 στις 17/9/2015
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.761

Κι εγώ δεν μπορώ να λέω ψέματα. Με καταλαβαίνουν αμέσως. Έχω πλάκα!
Το θέμα είναι, ότι όσοι δε σε ξέρουν , δεν μπορούν να πιστέψουν ότι τους λες αλήθεια, τόσο ωμά, νομίζουν ότι τους κοροϊδεύεις!
Αυτοί πάλι που σε ξέρουν, απαιτούν λίγο περισσότερο τακτ, γιατί τους πληγώνεις!

Ίσως η μέση οδός είναι η καλύτερη. Δηλαδή, όχι ψέμα, αλλά κάποιες φορές σιωπή και την αλήθεια, όταν είναι πικρή, να τη λέμε λίγο ...με το μαλακό...

Αρέσει στο μέλος otinanai26

flat_line

# 28 στις 18/9/2015
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Aisina_3_

Η ατάκα "δεν θέλει να σε πληγώσει" νομίζω ότι αναφέρεται στις περιπτώσεις όπου δεν είμαστε ειλικρινείς απέναντι στις στενές σχέσεις μας. Καμιά φορά προσπαθώντας να μην πληγώσουμε τον άλλο, η να μην δυσκολέψουμε μια ήδη επώδυνη κατάσταση μπορεί να ειπωθεί ένα ψέμα που να έχει καλό αποτέλεσμα, η να ειπωθεί ένα ψέμα που θα κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση καθώς δεν θα είναι πειστικό για τον αποδέκτη του.

Κάτι μου λέει πως έχεις ακούσει ψέμματα και αυτό σε έχει πληγώσει. Ίσως κάπου εκεί να δημιουργήθηκε και η απορία σου, πότε και γιατί λέμε ψέματα, πότε δεν είμαστε ειλικρινείς και για πιο λόγο. Δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος λόγος για όλους τους ανθρώπους. Άλλος θα το πεί για να μην πληγώσει τον άνθρωπο δίπλα του, άλλος για να χρυσώσει το χάπι, άλλος πάλι γιατι δεν μπορεί αν εκφράσει τις πικρές αλήθειες. Όποιος και να είναι ο λόγος, συνήθως υπάρχει και το προαίσθημα, όταν καταλαβαίνεις ότι σου λένε ψέμματα περίπου γνωρίζεις η διαισθάνεσαι και ποιοι ήταν οι πραγματικοί λόγοι.

eyaggelos2

# 29 στις 18/9/2015
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 942

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από siopi13

Η Ειλικρινεια ειναι Ελευθερια ...το αντιθετο ειναι Φυλακη κ Δεσμευση σε οποιοδηποτε ειδος σχεσης ! 

Οποτε ...Το Νου μας !!!  

και το ψεμμα δουλεια. πλουταρχος

Koula___

# 30 στις 19/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν είναι ανάγκη να είσαι ειλικρινής

κάποια πράμματα είναι αμιγώς προσωπικά, ποιος ο λόγος να τα βγάλεις προς τα έξω

και από την άλλη, ποιος λέει πως ξέρουμε την αλήθεια που θα την πούμε κιόλας