Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Είναι λύση ο χωρισμός;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Paralia48

# 41 στις 24/9/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Thedo_gr

Όταν σου λεεί κάποιος ότι την δεν τον καλύπτεις συναισθηματικά και έπραξε έτσι γιατί αγάπησε τον εαυτό του, εσύ τι καταλαβαίνεις...;

Δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό ότι θα χωρίσουμε... Έχει όμως απο χθές που τα αισθήματα μου κάνουν πανηγύρια (θυμός, αγάπη, απαγοήτευση, έκπληξη, απορία, αμηχανία). Δεν ξέρω πως να αντιδράσω, λέω κάτι και μετά το σκεφτομαι διαφορετικά.
Μιλάω μαζί της και χάνω το κουράγιο μού να προσπαθήσω να προχωρήσω μπροστά. Δεν τα παράτησα, πιστεύω ότι είναι αυτό πού θέλει απλά δεν είχε τα κότσια να μου το πεί. Όλα ήταν προσπάθειες να γεμίσουν το κενό που εγώ δεν μπόρεσα να γεμίσω.

Φίλε, μου φαίνεται δεν έχεις όρεξη να παλέψεις για να σώσεις το γάμο, δικαίωμά σου. Μη μας ρωτάς λοιπόν ποια είναι η καλύτερη λύση. Μέσα σε μια μέρα αναποδογυρισε  ο κόσμος σου. Πήρες απόφαση σε 1 μέρα να διαλύσεις όσα έκανες σε τόσα χρόνια!

Αν ήταν με κάθε τσακωμό να χωρίζαμε, εμείς θα είχαμε χωρίσει ίσα με 120 φορές.

Και τα προβλήματα είναι τρία > 1. λέει πως δεν την υπολογίζεις 2. λέει ότι δεν την καλύπτεις συναισθηματικά και 3. δε θέλεις να βλέπει τον τύπο από το ΦΒ.

Το  1 και το 3 λύνονται εύκολα. Το 2 θέλει δουλειά εκ μέρους σου και συζήτηση εφ΄όλης της ύλης που λέει και η Μιλένη. Αλλά δεν είναι άλυτα. Τώρα είσαι ράκος και δεν έχεις κουράγιο για μάχες. Παρατάς τον αγώνα!

Άσε να περάσουν 2-3 μέρες και ξαναέλα. Μην κάνεις κινήσεις πανικού. Αν ραγίσει το γυαλί δεν ξανακολλάει.

Αν βέβαια έχεις πάρει απόφαση να χωρίσεις, τότε  με για σου με χαρά σου. Βρες ψυχολόγους για τα παιδιά, δικηγόρους, οικογενειακούς σύμβουλους, διαμέρισμα, μεταφορική εταιρεία, λογιστή, ...άντε καλά ξεμπερδέματα!

BillCast

# 42 στις 24/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

πάντως ρε παιδιά, αυτό που στο 2015 υπάρχουν γάμοι με γυναίκες που δεν δουλεύουν, με ξεπερνάει?

δηλαδή, δεν βλέπετε οτι είναι δυσλειτουργικό? δημιουργεί εξαρτήσεις, λοβοτομεί και ευνουχίζει το να μη δουλεύεις, σε μια κοινωνία που όλοι δουλεύουν ή τεσπα πρέπει να δουλεύουν.
γιατί το κάνετε?
το σενάριο να δουλεύουν δυο άνθρωποι και να μοιράζονται και την ανατροφή των παιδιών τους, σας φαίνεται πιο άβολο?
αυτό είναι το μόνο που κάνει ισορροπία στα πράγματα, ασε που κάνει πιο εύκολο το να είσαι με τον άλλον γιατί τα χεις βρει μαζί του και οχι γιατί είναι αναντικατάστατες οι υπηρεσίες του.
εκτός κι αμα το ζητούμενο είναι οι εξαρτήσεις οπότε πάσο. 

somebody961

# 43 στις 24/9/2015
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Ολα προβλήματα θα λυνόντουσαν/δεν θα υπήρχαν καν, εάν η συμφωνία ήταν από την αρχή αλλιώς μεταξύ τους.

Ητοι:

"Αναζητώ κοπέλα να κάνει και να μεγαλώσει τα παιδιά μου, να φροντίζει το σπίτι και να είναι και σεξουαλική παρτενέρ μόνο σε μένα.

Δωρεάν στέγη και διατροφή".

Είναι το "Επάγγελμα: Οικιακά", που λέγαμε παλιά.

Αρέσει στο μέλος Rania___
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Paralia48

# 44 στις 24/9/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από BillCast

πάντως ρε παιδιά, αυτό που στο 2015 υπάρχουν γάμοι με γυναίκες που δεν δουλεύουν, με ξεπερνάει?

δηλαδή, δεν βλέπετε οτι είναι δυσλειτουργικό? δημιουργεί εξαρτήσεις, λοβοτομεί και ευνουχίζει το να μη δουλεύεις, σε μια κοινωνία που όλοι δουλεύουν ή τεσπα πρέπει να δουλεύουν.
γιατί το κάνετε?
το σενάριο να δουλεύουν δυο άνθρωποι και να μοιράζονται και την ανατροφή των παιδιών τους, σας φαίνεται πιο άβολο?
αυτό είναι το μόνο που κάνει ισορροπία στα πράγματα, ασε που κάνει πιο εύκολο το να είσαι με τον άλλον γιατί τα χεις βρει μαζί του και οχι γιατί είναι αναντικατάστατες οι υπηρεσίες του.
εκτός κι αμα το ζητούμενο είναι οι εξαρτήσεις οπότε πάσο. 

μακάρι να έβρισκαν όλοι και όλες δουλειά. Αυτό που λες είναι το ιδανικό, αλλά στην εποχή της κρίσης δεν είναι πάντα εύκολο

Αρέσει στο μέλος Rania___

BillCast

# 45 στις 24/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

βρίσκεις ημιαπασχόληση μέσω ιντερνετ. με λίγα λεφτά. δεν έχει σημασία. αλλά βρίσκεις ρε Πάραλι.

είναι θέμα ισορροπίας δυνάμεων και θέμα του πού στέκει ο καθένας (ή πού θέλει να στέκει).

εντελώς τυχαία δηλαδή, οι άνεργες ή ημιάνεργες είναι γυναίκες και όχι άντρες? δε νομίζω. πιο πολύ θέμα συμφωνίας μεταξύ του ζευγαριού είναι όταν κάνουν παιδιά, να κάθεται η γυναίκα στο σπίτι.

εδω βλέπεις τόσο καιρό δω μέσα, κάτι πιτσιρίκες και σου λένε: πάω για παντρειές, δε δουλεύω και προσπαθούμε για παιδί. τι να λέμε τώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από Paralia48

μακάρι να έβρισκαν όλοι και όλες δουλειά. Αυτό που λες είναι το ιδανικό, αλλά στην εποχή της κρίσης δεν είναι πάντα εύκολο

Paralia48

# 46 στις 24/9/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από BillCast

βρίσκεις ημιαπασχόληση μέσω ιντερνετ. με λίγα λεφτά. δεν έχει σημασία. αλλά βρίσκεις ρε Πάραλι.

είναι θέμα ισορροπίας δυνάμεων και θέμα του πού στέκει ο καθένας (ή πού θέλει να στέκει).

εντελώς τυχαία δηλαδή, οι άνεργες ή ημιάνεργες είναι γυναίκες και όχι άντρες? δε νομίζω. πιο πολύ θέμα συμφωνίας μεταξύ του ζευγαριού είναι όταν κάνουν παιδιά, να κάθεται η γυναίκα στο σπίτι.

εδω βλέπεις τόσο καιρό δω μέσα, κάτι πιτσιρίκες και σου λένε: πάω για παντρειές, δε δουλεύω και προσπαθούμε για παιδί. τι να λέμε τώρα

Συμφωνώ ότι η αργία είναι η μητέρα κάθε κακίας.

Επειδή έχω εξασκήσει κι εγώ το επάγγελμα της ..μαμάς, νομίζω ότι αν είναι ένας να κάτσει σπίτι, βολεύει να είναι η μάνα , όσο είναι μικρά τα παιδιά, γιατί τα θηλάζει και συνήθως τα φροντίζει . Το τελευταίο μπορεί να το κάνει και ο πατέρας. Βέβαια, εξαρτάται από το ποιος κάνει καρριέρα που δεν επιτρέπει μεγάλα διαλείμματα, ποιος κερδίζει πιο πολλά, γιαυτό τα ζευγάρια αποφασίζουν, αν χρειαστεί και αν μπορούν να διαλέξουν (π.χ.  υπάλληλοι που παίρνουν  άδεια).

Η ημιαπασχόληση μέσω ίντερνετ ακούγεται καλή. Μήπως δεν είναι γνωστή? Έπειτα υπάρχουν κάτι δουλειές, όπως π.χ. κάτι ασφαλιστές, που πληρώνονται ανάλογα με την απόδοση στο να πουλήσουν κάτι π@π@ριές , δηλαδή έχουν πιο πολύ μπελά στο κεφάλι τους παρά έσοδο και προοπτική καμία. Ε, δεν κάθεσαι με τα παιδάκια σου καλύτερα..

Και κάποια μαμά μου έλεγε, να μην το μετρώ έτσι, δηλαδή πόσο εισόδημα έχει ο καθένας ή πόση κούραση στη δουλειά. Η δουλειά στο σπίτι είναι επίσης πολύ κουραστική... Ισορροπία μπορεί να έχει το ζευγάρι και με τον έναν στα οικιακά..

Αρέσει στα μέλη otinanai26, Rania___

BillCast

# 47 στις 24/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δε νομίζω πως στις μέρες μας μπορεί να υπάρξει ισορροπία με τον εναν στα οικιακά. ούτε παλιά δεν υπήρχε ισορροπία πόσο μάλλον τώρα.

δεν είναι απλά το θέμα δουλεύω<βγάζω φράγκα. είναι η τριβή στον έξω κόσμο, το πόσο ζεις παραγωγικά, το οτι έχεις επαφή με την έξω καθημερινότητα, είναι οι παρέες, είναι πολλά.

το καλύτερο είναι να μοιράζονται όλοι τα πάντα μέσα σε ενα σπίτι. αλλιώς δεν έχει κανείς μερίδιο ούτε στα ζόρια ούτε στα καλά. και αυτό κάποια στιγμή σκάει σα βόμβα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Paralia48

Συμφωνώ ότι η αργία είναι η μητέρα κάθε κακίας.

Επειδή έχω εξασκήσει κι εγώ το επάγγελμα της ..μαμάς, νομίζω ότι αν είναι ένας να κάτσει σπίτι, βολεύει να είναι η μάνα , όσο είναι μικρά τα παιδιά, γιατί τα θηλάζει και συνήθως τα φροντίζει . Το τελευταίο μπορεί να το κάνει και ο πατέρας. Βέβαια, εξαρτάται από το ποιος κάνει καρριέρα που δεν επιτρέπει μεγάλα διαλείμματα, ποιος κερδίζει πιο πολλά, γιαυτό τα ζευγάρια αποφασίζουν, αν χρειαστεί και αν μπορούν να διαλέξουν (π.χ.  υπάλληλοι που παίρνουν  άδεια).

Η ημιαπασχόληση μέσω ίντερνετ ακούγεται καλή. Μήπως δεν είναι γνωστή? Έπειτα υπάρχουν κάτι δουλειές, όπως π.χ. κάτι ασφαλιστές, που πληρώνονται ανάλογα με την απόδοση στο να πουλήσουν κάτι π@π@ριές , δηλαδή έχουν πιο πολύ μπελά στο κεφάλι τους παρά έσοδο και προοπτική καμία. Ε, δεν κάθεσαι με τα παιδάκια σου καλύτερα..

Και κάποια μαμά μου έλεγε, να μην το μετρώ έτσι, δηλαδή πόσο εισόδημα έχει ο καθένας ή πόση κούραση στη δουλειά. Η δουλειά στο σπίτι είναι επίσης πολύ κουραστική... Ισορροπία μπορεί να έχει το ζευγάρι και με τον έναν στα οικιακά..

Paralia48

# 48 στις 25/9/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από BillCast

δε νομίζω πως στις μέρες μας μπορεί να υπάρξει ισορροπία με τον εναν στα οικιακά. ούτε παλιά δεν υπήρχε ισορροπία πόσο μάλλον τώρα.

δεν είναι απλά το θέμα δουλεύω<βγάζω φράγκα. είναι η τριβή στον έξω κόσμο, το πόσο ζεις παραγωγικά, το οτι έχεις επαφή με την έξω καθημερινότητα, είναι οι παρέες, είναι πολλά.

το καλύτερο είναι να μοιράζονται όλοι τα πάντα μέσα σε ενα σπίτι. αλλιώς δεν έχει κανείς μερίδιο ούτε στα ζόρια ούτε στα καλά. και αυτό κάποια στιγμή σκάει σα βόμβα.

Ακριβώς τα ίδια έλεγα κι εγώ και μέχρι τώρα είμαι επηρρεασμένη από αυτή την αντίληψη. Όμως σκέφτομαι ρε Μπιλ, ότι δεν ισχύει πάντα.  Έλεγα ότι θα δουλεύω, ό,τι και να κάνω, για να το ..παίζω εργαζόμενη και να έχω αξία στην οικογένεια , για αίσθηση δημιουργίας, παρέα στη δουλειά κ.λ.π.

Τώρα βλέπω τα μείον. Δούλευα 5 χρόνια με μωρά , με εισόδημα πενιχρό εδώ στη Γερμανία, έχασα την απόλαυση των μωρών, οικονομικά έχασα τα βοηθήματα του γερμανικού κράτους στις όχι εργαζόμενες μωρομανάδες, την ασφάλεια δωρεάν από το σύζυγο, πλούτισα την εφορία, γέμιζα με άγχος κ.λ.π. για να το ..παίξω εργαζόμενη. Βέβαια ομολογώ , ότι ξέφευγα από τη μωρουλίλα αλλά μόνο αυτό. (Οικονομικά τίποτα, αν λογαριάσεις και την μπέιμπυ σίττερ!)

Βλέπω άλλα ζευγάρια, που δεν τους λείπει. Έχουν μοιρασμένες τις δουλειές και δε νοιώθει κανείς άσχημα. Και μάλιστα λέει ο οικογενειακός σύμβουλος,  ο σύζυγος του οποίου η σύζυγος του μεγαλώνει τα μωρά,  πρέπει να την αφήνει  κάποιες φορές  να ξεσκάει από τη μωρουλίλα. Τα κρατά αυτός και εκείνη κάνει σπορ, βόλτες κ.λ.π., διότι το επάγγελμα <<μαμά>> είναι επί 24ωρου βάσεως.

Είναι θέμα συννενόησης. Γνωρίζω τέτοιες οικογένειες και σε πληροφορώ , δε νοιώθει κανείς αδικημένος.

Thedo_gr

# 49 στις 25/9/2015
author
Ανδρας / 41 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Υμηττός
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11

Δεν είχα απαίτηση ποτέ η γυναίκα μου να παίζει μόνο το ρόλο της μητέρας... Βέβαια κάποια πράγματα πήραν απο μόνα τους το δρόμο και μπήκαν σε ένα καλούπι που πλέον για να αλλάξει κάτι πραγματικά πρέπει να τολμήσεις να φέρεις τα πάνω κάτω (να γκρεμίσεις όλη την ψευδαίσθηση της ασφάλειας που έχεις κτίσει) ... δεν θα μπώ όμως σε τέτοια συζήτηση γιατί τότε θα χαθώ στις σκέψεις, τί είναι η ζωή, ευτήχως έχουμε την υγεία μας... και τα λοιπά... Πιστεύω ότι και όλη μέρα στο τέλος να σου πάει σκατά, αν βρείς χαρά έστω και σε ένα μικρό πράγμα, θα συνέλθεις. 

Η γυναίκα μου είχε και έχει την δουλειά της, απλα πρίν κάποια χρόνια μεταφέρθηκε ο χώρος εργασίας της σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο σπίτι γιατί το κόστος του ενοικείου ήταν μεγάλο. Ισως επειδή δεν έχει πολύ δουλειά, επειδή αυτό που κάνει δεν την ικανοποιεί, επειδή ζυγίζει τα πράγματα ακριβώς όπως τα είπε η Paralia48 πιο πάνω;;; δεν μπορεί να συμβιβαστεί σε μιά τέτοια ζωή και πάντα σκέφτετε πώς τα πράγματα θα ήταν καλύτερα αν δούλευε (αλλά μετά αρχίζει για τα παιδιά και ποιος θα τα φροντίζε αν δουλεύει). Δεν την αδικώ, απλά ζητάει το ακατόρθωτο, να αλλάξουμε ρόλους και της εξηγώ ότι οι συνθήκες που ζούμε αυτή την στιγμή δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο.

Και πίσω στα πιο προηγούμεν, καταλαβαίνω τώρα ότι ο τύπος πιο πάνω ήταν η αφορμή για να γίνει ότι έγινε... Εγώ μπορεί να ημουν ο εύκολος στόχος και στο τέλος απλά να θέλει το χρόνο της να βρεί αυτό που θέλει, και αν το βρεί να καταλάβει άν είναι αυτό που ήθελε, και αν δεν το βρεί ... (δεν ξέρω, ο χρόνος μόνο θα δείξει).
Όσο αφορά την κατάσταση όπως έχει σήμερα... απλά να σας πώ ότι το μυαλό και η καρδιά δεν μπορούν να συντονιστούν με τίποτα... Απόφασισα κάτι χθές, που δεν αποδέχόμαι αύριο και κάνω κάτι που δέν ηξέρα ότι γίνετε...
Προς το παρόν μέχρι να βρεί ο καθένας τον εαυτό του και συνέλθει λίγο θα κάνουμε ένα βήμα πίσω για να μην πληγώσουμε τα παιδιά ...το περιβάλλον έτσι και αλλιώς στο σπίτι ποτέ δεν ήταν έντονα εχθρίκό (καυγαδάκια πάντα υπάρχουν) και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ένα καλό περιβάλλον. Δεν εθελοτυφλό όμως, ξέρω ότι αυτό είναι προσωρινό και θα πρέπει να φύγω απο το σπίτι για να επέλθει συναισθηματική ισσοροπία και στους δύο μας. 
Αυτό που με προβληματίζει όμως με μία γυναίκα στο σπίτι, που σου λέει ότι έχει αποδεσμευτεί συναισθηματικά απο σένα και σε βλέπει μόνο σαν πατέρα των παιδιών σου πόσο έυκολη θα είναι η διαβίωση μαζί της έστω και άν είναι προσωρινή. Να πώ στον εαυτό μόυ ότι πρέπει να βιαστώ ή τα καινούρια πλαίσια που καθορίσαμε την σχέση μας θα με βοηθήσουν να την ξεπεράσω και έτσι να τελείωσει αυτό που είχαμε... Αν σκεφτώ και τα παιδιά σίγουρα δεν μπορεί να γίνει μπάμ και έξω... Δύσκολα τα πράγματα ...  

tangerinedream

# 50 στις 25/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...μου θυμίσατε μια Ελληνική ταινία με τη Ρένα που τη συμπαθεί ο γηραιός μπακάλης απο απέναντι...μια μέρα την επισκέπτεται με 1 κιλό φέτα απο την καλή και της εξωμολογείται την συμπάθειά του, ενώ ο Χρόνης έχει αρπάξει τη φέτα, η Ρένα ρωτάει τον μπακάλη γιατί την θέλει και αυτός με αφέλεια απαντάει..."αμ Ρέναμ' οι δούλες ειν' κομάτ' ακριβούτσκες σήμερις"...και φυσικά του πετάει αμέσως τη φέτα στο κεφάλι και κτυπώντας τον, τον οδηγεί βίαια στην έξοδο... 

Egw-eimai-leme

# 51 στις 25/9/2015
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 964

Στο ειπα και πριν μερικά posts...στο ξαναλέω τώρα...

Σήκω και φύγε απο εκεί άμεσα...δεν υπάρχουν μεταβατικές καταστάσεις και περίοδοι προσαρμογής, ούτε συμφωνημένα πλαίσια συμβίωσης. Μόνο κακο κάνεις στον εαυτό σου, και με όλο αυτό πέφτεις ακόμη περισσοτερο στα μάτια της so-called γυναίκας σου, αλλά και στα μάτια όλων.

Η ολική διαγραφή μπορεί να πονά φαινομενικά περισσότερο αλλά απαιτεί μικρότερο χρονικό διάστημα για επάνοδο στην κανονικότητα.

Η γυναίκα σου δεν υπάρχει πια παρά μόνο σαν μητέρα των παιδιών σου, όπως αντίστοιχα σου δήλωσε οτι εσύ είσαι μόνο ο πατέρας των παιδιών της. 

Τα παιδιά και η ηρεμία τους είναι ένα κακό άλλοθι στην άρνηση κοψίματος της συνήθειας.

Αυτός που πιστεύει οτι τα παιδιά (όσο μικρά κι αν είναι) δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται, είναι άσχετος.

Απο την άλλη τα παιδια θα νιώθουν καλύτερα όταν ξέρουν οτι οι γονείς τους ζουν τις ζωές τους όπως επιθυμούν, παρά όταν καταλαβαίνουν οτι οι γονείς ζούν σε μια συμβατική σχέση για την διατήρηση της οποίας ειναι υπεύθυνα αυτά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Thedo_gr

Δεν είχα απαίτηση ποτέ η γυναίκα μου να παίζει μόνο το ρόλο της μητέρας... Βέβαια κάποια πράγματα πήραν απο μόνα τους το δρόμο και μπήκαν σε ένα καλούπι που πλέον για να αλλάξει κάτι πραγματικά πρέπει να τολμήσεις να φέρεις τα πάνω κάτω (να γκρεμίσεις όλη την ψευδαίσθηση της ασφάλειας που έχεις κτίσει) ... δεν θα μπώ όμως σε τέτοια συζήτηση γιατί τότε θα χαθώ στις σκέψεις, τί είναι η ζωή, ευτήχως έχουμε την υγεία μας... και τα λοιπά... Πιστεύω ότι και όλη μέρα στο τέλος να σου πάει σκατά, αν βρείς χαρά έστω και σε ένα μικρό πράγμα, θα συνέλθεις. 

Η γυναίκα μου είχε και έχει την δουλειά της, απλα πρίν κάποια χρόνια μεταφέρθηκε ο χώρος εργασίας της σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο σπίτι γιατί το κόστος του ενοικείου ήταν μεγάλο. Ισως επειδή δεν έχει πολύ δουλειά, επειδή αυτό που κάνει δεν την ικανοποιεί, επειδή ζυγίζει τα πράγματα ακριβώς όπως τα είπε η Paralia48 πιο πάνω;;; δεν μπορεί να συμβιβαστεί σε μιά τέτοια ζωή και πάντα σκέφτετε πώς τα πράγματα θα ήταν καλύτερα αν δούλευε (αλλά μετά αρχίζει για τα παιδιά και ποιος θα τα φροντίζε αν δουλεύει). Δεν την αδικώ, απλά ζητάει το ακατόρθωτο, να αλλάξουμε ρόλους και της εξηγώ ότι οι συνθήκες που ζούμε αυτή την στιγμή δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο.

Και πίσω στα πιο προηγούμεν, καταλαβαίνω τώρα ότι ο τύπος πιο πάνω ήταν η αφορμή για να γίνει ότι έγινε... Εγώ μπορεί να ημουν ο εύκολος στόχος και στο τέλος απλά να θέλει το χρόνο της να βρεί αυτό που θέλει, και αν το βρεί να καταλάβει άν είναι αυτό που ήθελε, και αν δεν το βρεί ... (δεν ξέρω, ο χρόνος μόνο θα δείξει).
Όσο αφορά την κατάσταση όπως έχει σήμερα... απλά να σας πώ ότι το μυαλό και η καρδιά δεν μπορούν να συντονιστούν με τίποτα... Απόφασισα κάτι χθές, που δεν αποδέχόμαι αύριο και κάνω κάτι που δέν ηξέρα ότι γίνετε...
Προς το παρόν μέχρι να βρεί ο καθένας τον εαυτό του και συνέλθει λίγο θα κάνουμε ένα βήμα πίσω για να μην πληγώσουμε τα παιδιά ...το περιβάλλον έτσι και αλλιώς στο σπίτι ποτέ δεν ήταν έντονα εχθρίκό (καυγαδάκια πάντα υπάρχουν) και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ένα καλό περιβάλλον. Δεν εθελοτυφλό όμως, ξέρω ότι αυτό είναι προσωρινό και θα πρέπει να φύγω απο το σπίτι για να επέλθει συναισθηματική ισσοροπία και στους δύο μας. 
Αυτό που με προβληματίζει όμως με μία γυναίκα στο σπίτι, που σου λέει ότι έχει αποδεσμευτεί συναισθηματικά απο σένα και σε βλέπει μόνο σαν πατέρα των παιδιών σου πόσο έυκολη θα είναι η διαβίωση μαζί της έστω και άν είναι προσωρινή. Να πώ στον εαυτό μόυ ότι πρέπει να βιαστώ ή τα καινούρια πλαίσια που καθορίσαμε την σχέση μας θα με βοηθήσουν να την ξεπεράσω και έτσι να τελείωσει αυτό που είχαμε... Αν σκεφτώ και τα παιδιά σίγουρα δεν μπορεί να γίνει μπάμ και έξω... Δύσκολα τα πράγματα ...  

Αρέσει στα μέλη thanos293, anemona_62

Mileni

# 52 στις 25/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από Egw-eimai-leme

Αυτός που πιστεύει οτι τα παιδιά (όσο μικρά κι αν είναι) δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται, είναι άσχετος.

Απο την άλλη τα παιδια θα νιώθουν καλύτερα όταν ξέρουν οτι οι γονείς τους ζουν τις ζωές τους όπως επιθυμούν, παρά όταν καταλαβαίνουν οτι οι γονείς ζούν σε μια συμβατική σχέση για την διατήρηση της οποίας, ειναι υπεύθυνα αυτά.

Πολύ σωστά το λες, τα παιδιά  καταλαβαίνουν τι γίνεται.

Σε πολλές περιπτώσεις όμως, νομίζουν πως φταίνε αυτά, για να χωρίσουν οι γονείς τους.

Αν το σκεφτεί κανείς,

εδώ πράγματι έρχονται στη θέση να ''φταίνε'', επειδη δεν μπορεί ο κάθε ένας, γονιός 

να κάνει τη ζωή, που θέλει.

Παράλογο δεν είναι, να κάνεις παιδιά και μετά να θελεις την ίδια ζωή, που είχες πριν έρθουν στον κόσμο?

Χωρίζουμε και... ''καλημέρα ζωή!'' Όλα καλά θα πάνε!

χα-χα!? Ας γελάσουμε λίγο!

Του λέτε να ''κόψει λάσπες!''

Ας κόψει!

Πριν όμως, να σκεφτεί και να συνειδητοποιήσει καλύτερα - ''γιατί γίνανε?'' και να κάνει ο,τι είναι δυνατών να μην φύγει από τον γάμο χωρίς να προσπαθήσει να κάνει κάτι για να φτιάξουν τα πράγματα, για να είναι με καθαρή συνειδηση, αν τελικά φύγει..

Paralia48

# 53 στις 25/9/2015
author
Αλλη χώρα

και πολύ περισσότερο Μιλένη από το γιατί, πρέπει να βρει μαζί με τη γυναίκα του <<τώρα , πώς θα είναι η ζωή μας?>>. Πριν βρεθεί ο ένας στο δρόμο και παρακαλάει τον (την ) άλλο (η) να του επιτρέψει να πάει μια βόλτα με τα παιδιά του

έχετε ακούσει για διαζύγια με ανιδικία?

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από Mileni

Πολύ σωστά το λες, τα παιδιά  καταλαβαίνουν τι γίνεται.

Σε πολλές περιπτώσεις όμως, νομίζουν πως φταίνε αυτά, για να χωρίσουν οι γονείς τους.

Αν το σκεφτεί κανείς,

εδώ πράγματι έρχονται στη θέση να ''φταίνε'', επειδη δεν μπορεί ο κάθε ένας, γονιός 

να κάνει τη ζωή, που θέλει.

Παράλογο δεν είναι, να κάνεις παιδιά και μετά να θελεις την ίδια ζωή, που είχες πριν έρθουν στον κόσμο?

Χωρίζουμε και... ''καλημέρα ζωή!'' Όλα καλά θα πάνε!

χα-χα!? Ας γελάσουμε λίγο!

Του λέτε να ''κόψει λάσπες!''

Ας κόψει!

Πριν όμως, να σκεφτεί και να συνειδητοποιήσει καλύτερα - ''γιατί γίνανε?'' και να κάνει ο,τι είναι δυνατών να μην φύγει από τον γάμο χωρίς να προσπαθήσει να κάνει κάτι για να φτιάξουν τα πράγματα, για να είναι με καθαρή συνειδηση, αν τελικά φύγει..

anemona_62

# 54 στις 26/9/2015
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Και ειδικό (ψυχολόγο) να συμβουλευτείς και δικηγόρο για να ξέρεις τα νομικά πλαίσια και τι μπορείς να κάνεις.

Τον ψυχολόγο στην παρούσα κατάσταση τον θεωρώ απαραίτητο. Χρειάζεσαι βοήθεια και εδώ θα βρεις γνώμες, αλλά δεν είναι αρκετές για να σε βοηθήσουν να ξεκαθαρίσει η κατάσταση μέσα σου.

Δύναμη, ηρεμία, ψυχραιμία: Αυτά δεν βρίσκονται κάπου έτοιμα, χρειάζεται να ψάξεις και να τα αντλήσεις από μέσα σου. Σε αυτό θα σε βοηθήσει ο ειδικός.

VLEMMA

# 55 στις 26/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Thedo_gr

Είναι λύση ο χωρισμός;

Χρειάζομαι βοήθεια...Είμαι παντρεμένος με παιδιά του δημοτικού.

να πω την αληθεια μου δεν ηξερα οτι μπορεις να παντρευτεις "με παιδια του Δημοτικου"...
νομιζα οτι παντρευεσαι ...με γυναικα...με την συντροφο σου..κατι τετοιο...

αφου λοιπον "παντρευτηκες" τα παιδια του Δημοτικου...
απεκλεισες απο την "σχεση" την γυναικα
κι αυτη παραμενοντας ε ξ ω απο τις προσωπικες σου σ χ ε σ ε ι ς ...
σταδιακα και μαλλον αμετακλητα
μπορεσε ν' αγαπησει καποιον αλλον...

Τι το καλυτερο!!!
απολαυσε τη σχεση σου με τα παιδια του Δημοτικου
και ΜΗΝ γκρινιαζεις...

Bliss_

# 56 στις 26/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

είδες τα σημεία στίξης!

και οι άλλες από το πρωί περιμένουν μηνύματα σε μπουκάλια...

αν μπάζει νερά το μπουκάλι, παπάρια μήνυμα θα πάρουν.

anyway...σταματώ...θα με πουν εμμονική και θα έχουν και δίκιο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από VLEMMA

να πω την αληθεια μου δεν ηξερα οτι μπορεις να παντρευτεις "με παιδια του Δημοτικου"...
νομιζα οτι παντρευεσαι ...με γυναικα...με την συντροφο σου..κατι τετοιο...

αφου λοιπον "παντρευτηκες" τα παιδια του Δημοτικου...
απεκλεισες απο την "σχεση" την γυναικα
κι αυτη παραμενοντας ε ξ ω απο τις προσωπικες σου σ χ ε σ ε ι ς ...
σταδιακα και μαλλον αμετακλητα
μπορεσε ν' αγαπησει καποιον αλλον...

Τι το καλυτερο!!!
απολαυσε τη σχεση σου με τα παιδια του Δημοτικου
και ΜΗΝ γκρινιαζεις...

achinos

# 57 στις 26/9/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 56 από Bliss_

anyway...σταματώ...θα με πουν εμμονική και θα έχουν και δίκιο 

Κλ π τ κτλβς 

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Bliss_

# 58 στις 26/9/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μ κβς γ μρκνκ;;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 57 από achinos

Κλ π τ κτλβς 

iraklis40

# 59 στις 6/10/2015
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Ν. Λάρισας / Αγιά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 96

Φιλε μου αν φυγεις απο το σπιτι φροντισε να μην ειναι πανω απο 3 ημερες.Θεωρειται εγκαταλειψη συζηγικης στεγης.Αν ομως το κανεις πιστεψε με,καλο θα της κανεις...Αν εχει να αφησει και τα παιδια καπου θα της ερθει λαχειο.Δυστυχως στη φαση που ειναι εσενα δεν "σε βλεπει καν" Τα εχω περασει και γω πριν απο σενα.Για να ερθει στα συγκαλα της πρεπει να περασει ολο αυτο με τον αλλο και οταν θα την σουταρει (γιατι αυτο θα γινει) τοτε να βαλει μυαλο.Τοτε να δεις τι καλος που θα εισαι...αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πλεον αργα.Ευχομαι να κανεις-κανετε οτι σε-σας φωτισει ο Θεος!

achinos

# 60 στις 6/10/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από iraklis40

Φιλε μου αν φυγεις απο το σπιτι φροντισε να μην ειναι πανω απο 3 ημερες.Θεωρειται εγκαταλειψη συζηγικης στεγης.Αν ομως το κανεις πιστεψε με,καλο θα της κανεις...Αν εχει να αφησει και τα παιδια καπου θα της ερθει λαχειο.Δυστυχως στη φαση που ειναι εσενα δεν "σε βλεπει καν" Τα εχω περασει και γω πριν απο σενα.Για να ερθει στα συγκαλα της πρεπει να περασει ολο αυτο με τον αλλο και οταν θα την σουταρει (γιατι αυτο θα γινει) τοτε να βαλει μυαλο.Τοτε να δεις τι καλος που θα εισαι...αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πλεον αργα.Ευχομαι να κανεις-κανετε οτι σε-σας φωτισει ο Θεος!

Kαι ξαφνικά, πέφτω πάνω σ αυτό το υπέροχο ποστ.

1. Αν η γυναίκα που της έκανες την τιμή και τη χάρη κ της έδωσες το φοβερό προνόμιο να την παντρευτείς, 

δλδ, να σου πλένει, 

να σου μαγειρεύει, 

να κάνει παιδιά

και ταυτοχρόνως να δουλεύει όπως εσύ, για να συνεισφέρει στα έξοδα του σπιτιού,

σου πει μια μέρα ότι δεν θέλει πια νάσαστε σύντροφοι,

τάχει χαμένα

και πρέπει ναρθεί στα συγκαλά της. 

2. Κι αν δεν έρθει (πράγμα εντελώς παράλογο)

και διαλέξει να κάνει σεξ, σχέση, ότι,

με άλλον άνδρα, 

δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

γιατι με το που θα την σουτάρει αυτός

θα βάλει μυαλό 

κ θα γυρίσει σε σένα.

που μάλλον όμως τότε δε θα τη θέλεις πια.

Δλδ, τις γυναίκες τις δένουμε με το γάμο, ενώ αν κάνουμε κ παιδιά, 

τις κρατάμε εφόρου ζωής απ την κοιλιά

κ δεν πρόκειται να κάνουν ρούπι,

όσο κ να χτυπιούνται.

Κ επειδή το αν θα γυρίσει σε σένα,

εξαρτάται απ το αν τη σουτάρει ένας άλλος άνδρας,

ότι δλδ δεν μπορεί αυτή να τον σουτάρει, 

αν δεν της κάνει,

όπως ακριβώς κ την αφεντιά σου

παρόλο που της έκανες τη... χάρη να την παντρευτείς κ να κάνεις κ παιδιά,

και να είναι μια χαρά,

η να βρει έναν άλλον, να κάνει σεξ, σχέση, ότι τεσπα

κάνουν οι άνθρωποι μεταξύ τους,

όταν δεν τους βλέπει κανέναςκ έχουν τελειώσει τις δουλειές τους,

κάτσε και περίμενε.

Γιατί είναι ζήτημα χρόνου, να τη σουτάρει ο άλλος

και θα γυρίσει παρακαλώντας.

Κ  θεός βέβαια συναινεί

διότι είναι φιλεύσπλαχνος

και δίκαιος.

Και γιαυτό, είναι με το μέρος σου.

Ρε γμτ,

κάτι τέτοια σας ξεφεύγουν

κ δε σας πλησιάζει η άλλη ούτε στα εκατό μέτρα...

συνέλθετε ρε, κρίμα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε