Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος; ξεπερασμένος θεσμός?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

maraki_lar_1980

# 41 στις 30/9/2017
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.432
'Aρεσαν+: 0%

Για τις γυναικες ο γάμος είναι μια εξασφάλιση ότι δε θα μείνουν στο ράφι.Ναι ισχύει αυτη η βλακωδης αντιληψη ακόμα και σήμερα.

Είναι επίσης μια κοινωνική αποκατάσταση και μια οικονομική συναλλαγή.

Στην πραγματικότητα το ζευγάρι δε τον χρειάζεται.(και δε μου αρεσει καθολου το περιεχομενο της λεξης δεσμευση).Άλλοι το σπρώχνουν να το κάνει(κυρίως οι συγγενείς που τους πιπιλίζουν το μυαλό!)

Κι επειδή οι μέλλοντες νεονυμφοι έχουν μεγαλώσει με αυτά τα πρότυπα μεσα στο κεφαλακι τους...δε το επιλεγουν ακριβως...απλα το (απο)δέχονται.

syntrofissa-Klelia

# 42 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από painfighter

Γάμος; 

" Η μεγαλύτερη δοκιμασία που έβαλε ο Θεός στον άνθρωπο ".

Γιασμίνα Ρεζά , Ο θεός της σφαγής . ( θεατρικό έργο)

Paralia48

# 43 στις 30/9/2017
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από frog13

Και τι κερδίζουν βρε παραλία..εθιμοτυπικά οπως καταλαβαίνεις κι εσύ ..

Εφ' όσον ξεκινάς και πάς στην παραλία...συγγνώμη στην εκκλησία ηθελα να πω..δεν θα θέλεις..?

Το τραγελαφικό  είναι η συνέχεια της "ερώτησης"...Θα τον αγαπάς μέχρι να σας χωρίσει ο θάνατος..??

Ναι ναι..!!!

Τον νου σου στην αποζημίωση λεμε..!!

o γάμος εκτός από πανηγύρι είναι και κοινωνικός θεσμός. Καλά κάνουν και ρωτούν, το βρίσκω σημαντικότατο ειδικά στις κοινωνίες που αρκετές κοπέλες παντρεύονται χωρίς τη θέλησή τους. Ο ιμάμης ρωτά : Μαντάμ θέλεις; Για να μην πει αργότερα η μαντάμ, με πάντρεψαν , δεν ήθελα εγώ!. Ας μίλαγες τότε!

Μου έχουν πει αφγανές που συνεργάζομαι, ότι ακόμη και τώρα υπάρχουν οικογένειες που πιέζουν τις κοπέλες και τις εκβιαζουν με τον τρόπο τους να απαντήσουν <<ναι>>. 

Πάντως ο ιμάμης ρωτά. Είναι σημαντικό να βεβαιώσει η κοπέλα, ότι παντρεύεται με την ελέυθερη βούλησή της.

Paralia48

# 44 στις 30/9/2017
author
Αλλη χώρα

παιδιά, στην Ευρώπη πλέον δε γίνεται με το ζόρι παντρειά.

Αν δε θέλετε, μην παντρεύεστε
Αρέσει στο μέλος Arxontoula_

frog13

# 45 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γιατί θα το πει..!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Paralia48 

Για να μην πει αργότερα η μαντάμ, με πάντρεψαν , δεν ήθελα εγώ!. Ας μίλαγες τότε!

Πάντως ο ιμάμης ρωτά. Είναι σημαντικό να βεβαιώσει η κοπέλα, ότι παντρεύεται με την ελέυθερη βούλησή της.

Paralia48

# 46 στις 30/9/2017
author
Αλλη χώρα

Για να υπάρχει  και νομική κάλυψη.

Πάρε παράδειγμα τη σελίδα που μας φιλοξενεί. Είναι ρητά γραμμένο, ότι απαγορεύεται να συμμετέχουν ανήλικοι. Αν κανένας 12χρονος κάνει ψεύτικο προφίλ και μπει ως 40χρονος, δεν μπορεί κανείς να το ελέγξει. Οι διαχειριστές όμως το επαναλαμβάνουν για είναι σε κάθε περίπτωση καλυμμένοι. 
100% δεν είσαι ποτέ σίγουρος. Και στη δουλειά σου. Δεν ξέρω πού εργάζεσαι, αλλά σε κάθε δουλειά, προσπαθείς να συμβαδίζεις με το νόμο για να καλύπτεσαι, αν συμβούν απρόοπτα. Έτσι κάνει και η νομοθεσία αυτών των ισλαμικών κρατών. 
Αν οι κοπέλες υποκύψουν στον εκβιασμό και πουν: ναι χωρίς να θέλουν...πρόβλημά τους. Εγώ κυρία μου μίλησα! ...
εντάξει  ξέρω θα πέσουν οι φεμινίστριες να πουν , ότι πρέπει να αλλάξει η θέση της γυναίκας για να τολμήσει μια γυναίκα να πει το όχι και όχι μόνο νομιμοφανείς ιεροτελεστίες...ναι, σωστά!, άντε πες τα τους

frog13

# 47 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Νομικά μπαλώματα προσωπικών ελευθεριών λέγονται και επικαλυμμένη "ζούγκλα"!

macbook

# 48 στις 10/11/2017
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.579

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Paralia48

Και μετά είπε δυνατά ο παπάς <<μόλις ρώτησα τα παιδιά αν αγαπιούνται και θέλουν να παντρευτούν και απάντησαν ναι. Γιαυτό παρακαλώ κάντε ησυχία για να τελέσουμε το μυστήριο>>
Συνηθίζεται, ή ήταν εξαίρεση;

Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.

macbook

# 49 στις 10/11/2017
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.579

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από maraki_lar_1980

Για τις γυναικες ο γάμος είναι μια εξασφάλιση ότι δε θα μείνουν στο ράφι.

Όσο αθώα κι αν ακούγεται η λέξη «ράφι», δεν παύει να είναι στενά συνδεδεμένη με την έννοια της εγκατάλειψης και της ερήμωσης. Είναι εκεί όπου κάθεται όλη η σκόνη, ξεχνιούνται παραπεταμένα αντικείμενα, μαζεύονται τα ακάρεα και στήνουν οι αράχνες το μαγαζί τους . Αναμφίβολα μια από τις πιο επιτυχημένες και παραστατικές εκφράσεις στα ελληνικά για να τρομάζει τα κοριτσάκια.

Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost