Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος; ξεπερασμένος θεσμός?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

painfighter

# 1 στις 17/12/2015
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Μήπως ο γάμος και η παραδοσιακή οικογένεια ήταν ένας θεσμός που εξυπηρετουσε τις ανάγκες των ανθρώπων σε κοινωνίες μικρότερης οργάνωσης, ανδροκρατικές, με μη εργαζόμενες γυναίκες, με περιορισμένη κινητικότητα, με ανθρώπους δεμένους με την γή? 

Μήπως σήμερα που και τα δύο φύλα, που εργάζονται απο το πρωί ως το βράδυ, σε εργασίες ανεξάρτητες, με διαφορετικά ωράρια-μετακινήσεις-απαιτήσεις- φιλοδοξίες, δυσκολεύονται να ανταποκριθούν ως παραδοσιακοί σύζυγοι και γονείς?

Αρέσει στα μέλη Eimai_, aladdin30

Paralia48

# 2 στις 17/12/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

Ο γάμος , όπως όλοι οι κοινωνικοί θεσμοί, εξελίσσονται. Δεν μπορεί να λειτουργεί πλέον όπως κάποτε. Δηλαδη καθένας να έχει τον παραδοσιακό του ρόλο(άντρας- γυναίκα - αγόρι - κορίτσι -παππούς κ.λ.π.).
Ξεπερασμένος ως θεσμός , δε θα το έλεγα. Ξεπερασμένη η παλιά μορφή του, ναι.

Κατ΄αρχήν είναι η νομική βάση για μια οικογένεια, για αγορά κατοικίας, για κοινή ασφάλιση, για ασφάλιση των παιδιών. Θα μου πεις, και δίχως γάμο , μπορείς να ασφαλίσεις τα παιδιά. Κοίτα, είναι μια σιγουριά  για όλους, ότι νομικά είστε οικογένεια. Και κυρίως οι άντρες κατοχυρώνουν αυτόματα  δικαίωμα στην πατρότητα.

Περισσότερα νομικά δεν ξέρω, ξέρω όμως δύο άντρες που αρνιόντουσαν να κάνουν εξώγαμα παιδιά στις γκομενίτσες τους, γιατί έλεγαν πως αυτό ήταν ανεύθυνο. Επίσης βλέπω , πως εδώ οι γερμανοί , παρά την ελευθερία στα ήθη που υποτίθεται πως έχουν, σέβονται πολύ το θεσμό του γάμου

Αρέσει στο μέλος Euridikip

VLEMMA

# 3 στις 17/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Mode plagal - i moni sigouri odos

Η μόνη σίγουρη οδός παραγωγής ευπόρων

https://www.youtube.com/watch?v=HvpFW1RqkSE

painfighter

# 4 στις 17/12/2015
author

γάμος: τί είναι?

Είναι πολλά πράγματα :

είναι μιά συμφωνία, ένας συνεταιρισμός, μιάκοινή απόφαση συμπόρευσης, μιά ένωση δυνάμεων, μια σεξουαλική συμφωνία, μιά αισθηματική δέσμευση, μιά κοινωνική δήλωση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από painfighter

Μήπως ο γάμος και η παραδοσιακή οικογένεια ήταν ένας θεσμός που εξυπηρετουσε τις ανάγκες των ανθρώπων σε κοινωνίες μικρότερης οργάνωσης, ανδροκρατικές, με μη εργαζόμενες γυναίκες, με περιορισμένη κινητικότητα, με ανθρώπους δεμένους με την γή? 

Μήπως σήμερα που και τα δύο φύλα, που εργάζονται απο το πρωί ως το βράδυ, σε εργασίες ανεξάρτητες, με διαφορετικά ωράρια-μετακινήσεις-απαιτήσεις- φιλοδοξίες, δυσκολεύονται να ανταποκριθούν ως παραδοσιακοί σύζυγοι και γονείς?

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Paralia48

Ο γάμος , όπως όλοι οι κοινωνικοί θεσμοί, εξελίσσονται. Δεν μπορεί να λειτουργεί πλέον όπως κάποτε. Δηλαδη καθένας να έχει τον παραδοσιακό του ρόλο(άντρας- γυναίκα - αγόρι - κορίτσι -παππούς κ.λ.π.).

Κατ΄αρχήν είναι η νομική βάση για μια οικογένεια, για αγορά κατοικίας, για κοινή ασφάλιση, για ασφάλιση των παιδιών. Θα μου πεις, και δίχως γάμο , μπορείς να ασφαλίσεις τα παιδιά. Κοίτα, είναι μια σιγουριά  για όλους, ότι νομικά είστε οικογένεια. Και κυρίως οι άντρες κατοχυρώνουν αυτόματα  δικαίωμα στην πατρότητα.

Περισσότερα νομικά δεν ξέρω, ξέρω όμως δύο άντρες που αρνιόντουσαν να κάνουν εξώγαμα παιδιά στις γκομενίτσες τους, γιατί έλεγαν πως αυτό ήταν ανεύθυνο. Επίσης βλέπω , πως εδώ οι γερμανοί , παρά την ελευθερία στα ήθη που υποτίθεται πως έχουν, σέβονται πολύ το θεσμό του γάμου

Αρέσει στο μέλος aladdin30

Enikos

# 5 στις 17/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.038

Ο νομος εξασφαλιζει τον γαμο? Και του εγγυαται "εξελιξη"?

Μαιστα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Paralia48

Αρέσει στα μέλη Betty_83, aladdin30

psaromallis

# 6 στις 17/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όμορφο...

...πράγμα ο Γάμος.

(Και φυσικά η ακολουθούσα -αγία- οικογένεια.
    -Και ας με κατηγορούν πως την βδελύσσομαι-
).

Που σε πολλές περιπτώσεις, βέβαια,
    αποδεικνύεται λάθος.
    Αλλά δε βαριέσαι.
    Λάθος-ξελάθος, θα γούσταρα
    να το επαναλάβω 5-6 φορές
    (που λέει και η φίλη η Bliss)...

somebody961

# 7 στις 18/12/2015
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Αρνηση: Είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης και αυτός. Και το πρώτο από τα 5 στάδια τής απώλειας.
Μέχρι το 5ο, που είναι η αποδοχή, έχουμε λίγο δρόμο ακόμα.

painfighter

# 8 στις 18/12/2015
author

Ο καλός και υγιής γάμος είναι καλό πράγμα...ο κακός και μη υγιής γάμος -αυτός δηλ. που βασίζεται σε μη υγιείς σχέσεις...πχ εξαρτητικές- είναι κακό πράγμα...

...το πρόβλημα είναι ότι απαιτείται  εξαιρετική ωριμότητα και από τα δύο μέλη του ζευγους...πράγμα δύσκολο να πετύχει ...ειδικά δε νεαρές ηλικίες...χμμμ τελικά καταλήγω ότι όταν βάλουμε μυαλό για γάμο...δηλαδή όταν έχουμε την απαραίτητη ωριμότητα, έχουμε σχεδόν...γεράσει!...
Αρέσει στο μέλος Eimai_

1Christina

# 9 στις 18/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτη την εννοια δυσκολευομαι να την καταλαβω! πως μπορει να ειναι και συναισθηματικη και δεσμευση? οταν γινει δεσμευση δεν παυει να ειναι συναισθηματικη; Δεν ειναι πλεον ειναι λογικη (δεςμευςη); ετσι το αντιλαμβανομαι εγω 

Και ναι συμφωνω οτι ο νομος διασφαλιζει το γαμο και την "εξελιξη" τη χρονικη

Νομιζω οτι πρεπει προσθετουμε στο γαμο διαφορους ρομαντισμους που προφανως τους εχουμε αναγκη, αλλα ο γαμος δεν τους εχει...μια συμβωνια αμοιβαιας στηριξης ειναι, απλα πολυ συχνα σπαει η συμβαση και γι αυτο προφανως φταινε τα ρομαντικα "στολιδια" που του φοραμε

Αλλα ο καθενας οπως βολευεται

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από painfighter

γάμος: τί είναι?

Είναι πολλά πράγματα :

είναι μιά συμφωνία, ένας συνεταιρισμός, μιάκοινή απόφαση συμπόρευσης, μιά ένωση δυνάμεων, μια σεξουαλική συμφωνία, μιά αισθηματική δέσμευση, μιά κοινωνική δήλωση.

Paralia48

# 10 στις 18/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Enikos

Ο νομος εξασφαλιζει τον γαμο? Και του εγγυαται "εξελιξη"?

Μαιστα...

αυτό κατάλαβες?

Η κοινωνία εξελίσσεται, αλλάζει, πώς το λένε! Και μαζί και οι θεσμοί της, τό ΄πιασες?

Όσον αφορά το νόμο που λες,  υπάρχει νομοθεσία που καθορίζει τα περί γάμου. Ο γάμος είναι η νομική βάση της οικογένειας.

somebody961

# 11 στις 18/12/2015
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από 1Christina

Αυτη την εννοια δυσκολευομαι να την καταλαβω! πως μπορει να ειναι και συναισθηματικη και δεσμευση? οταν γινει δεσμευση δεν παυει να ειναι συναισθηματικη; Δεν ειναι πλεον ειναι λογικη (δεςμευςη); ετσι το αντιλαμβανομαι εγω 

Βρε τι μου θυμίζει αυτή η γραφή..

Οσο για εκείνο που λες, λέγοντας δέσμευση, μιλάμε για δεσμά, ειρωνικά. Η Ελληνική γλώσσα βρίθει τέτοιων εκφράσεων. Λέμε π.χ. για κάποιον που αγαπάμε: "θα σε σκοτώσω, θα σε φάω"!

"Δεσμευόμαστε" λοιπόν, όχι σε κανα δεσμώτη/φύλακα. Αλλά στον εαυτό μας τον ίδιο.

Είναι δέσμευση π.χ. η αγαπημένη σου γωνιά τού σπιτιού; "Δεσμεύεσαι" να κάθεσαι εκεί!

pigassos71

# 12 στις 18/12/2015
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

ωραιο πραγμα ο γαμος

με την εκκλησία του

τα επίσημα ρούχα

τον μπουφέ του

την τουρτα

τις κατα τοπους παραδόσεις

τον μπουφέ του

την τουρτα

ωραιο πραμα ο γαμος

Αρέσει στα μέλη anemona_62, Eimai_ και σε ακόμα 2 μέλη.

jane-doe

# 13 στις 18/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σε γάμους έχω "δοκιμάσει"(εκφράζομαι κομψά) τις καλύτερες τούρτες!Οπότε ναι,ωραίο πράγμα ο γάμος!

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από pigassos71

ωραιο πραγμα ο γαμος

με την εκκλησία του

τα επίσημα ρούχα

τον μπουφέ του

την τουρτα

τον μπουφέ του

την τουρτα

ωραιο πραμα ο γαμος

Paralia48

# 14 στις 18/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από pigassos71

ωραιο πραγμα ο γαμος

με την εκκλησία του

τα επίσημα ρούχα

τον μπουφέ του

την τουρτα

τον μπουφέ του

την τουρτα

ωραιο πραμα ο γαμος

είδες, που δεν παντρεύεσαι!

Και αν παντρευτείς, θα έρθουμε στις Σέρρες και θα ψήσουμε κάτι κοντοσούβλια!!!

Και θα σου φέρουμε  μια τούρτα !!!

1Christina

# 15 στις 18/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σκεφτομουν τη συζητηση περι γαμου ομοφυλλων...Γιατι θελουν τοσο το γαμο...μα για παρομοιους λογους που τον θελουν και ολοι οσοι αλλοι τον θελουν

Παντρευεσαι, κανεις περιουσια...πεθαινεις κληρονομει ο συντροφοςΧωριζεις? οκ αναλαμβανει ο Νομος κατι θα παρεις εσυ κατι ο αλλος αναλογα με τη συμμετοχη σου (λεμε τωρα)
Αν ομως δεν εχεις παντρευτει...εισαι στο "ελεος" του δυνατου μελους του ζευγαριουΤι θα κανεις? θα απαιτησεις εξαρχης οτι φτιαχνετε να ειναι μισο μισο? αν δεν δεχτει ο αλλος?? θα χασεις το συντροφο η θα χασεις το περιουσιακο στοιχειο?
Αντε και δεχτηκε! Και εςτω οτι η πραγματικη συμμετοχη δεν ειναι 50-50 αλλα πχ 80-20..και μετα καποια στιγμη χωριζετε...καποιος χανει, καποιος κερδιζει, αρα γκρινια παραπονα κλπ χιεροτεραενω αν εχεις κανει γαμο...αναλαμβανει η "δικαιοσυνη"...ευκολακι 
Οπως καταλαβαινετε για εμενα ολα αυτα δεν εχουν να κανουν και πολυ με...αισθηματα

Paralia48

# 16 στις 18/12/2015
author
Αλλη χώρα

Εγώ σκέφτομαι, ότι όλες οι κοινωνίες έχουν μια μορφή <<δέσμευσης>>  του ζευγαριού. Βέβαια υπάρχει και μια ολόκληρη σχετική νομοθεσία. Είπα και πριν, ότι είναι η νομική βάση της οικογένειας. Σκέφτομαι , ότι αν για κάποιο λόγο , δεν παντρεύονταν τα ζευγάρια, θα γίνονταν πολλοί νόμοι και για οικογένειες δίχως γάμο.
Τώρα υπάρχουν, αλλά για να βρεις, τι σε πιάνει π.χ. περιουσιακά που λες Χριστίνα, πρέπει να κάνει συμφωνητικό, να βρεις δικηγόρους κ.λ.π. πράγματα μπελαλίδικα. Αν βέβαια είσαι εκ πεποιθήσεως εναντίον του θεσμού, τότε τα κάνεις.
Επίσης παρατηρώ ότι έχει άμεση σχέση με τη θρησκεία και τη μορφή της κοινωνίας. Οι μουσουλμάνοι π.χ. μπορούν να κάνουν περισσότερους γάμους. Εδώ στη Γερμανία , έχει πολλούς μουσουλμάνους. Η γερμανική νομοθεσία όμως δέχεται ως σύζυγο μία γυναίκα. Δηλ. δεν διακιούται να ασφαλίσει δεύτερη δωρεάν. Και μου είπαν το ίδιο ισχύει και στην Τουρκία. Γιαυτό μαχαραγιάδες είναι μόνο οι πλούσιοι.
Αλλά όπως είπες Χριστίνα, ο γάμος δεν είναι μόνο εμπορική συμφωνία. Χρειάζεται και το ρομαντισμό του

pigassos71

# 17 στις 19/12/2015
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Paralia48

είδες, που δεν παντρεύεσαι!

Και αν παντρευτείς, θα έρθουμε στις Σέρρες και θα ψήσουμε κάτι κοντοσούβλια!!!

Και θα σου φέρουμε  μια τούρτα !!!

πας καλά γυναίκα;

το ίδιο είναι ο δικός μου ο γάμος με των άλλων;

Στον γάμο των άλλων, έχω όλο τον μπουφέ δικό μου

ενώ στον δικό μου θα πρέπει να τον μοιραστώ.

Δεν είναι πρέπον ο γαμπρός να δαγκώνει τα χέρια των καλεσμένων.

Το καλύτερό μου δε, είναι το μπάτσελορ πάρτυ των γυναικών.

Χώσε με εμένα μέσα σε μια τούρτα (με το κουτάλι που έχω πάντα πρόχειρο πάνω μου)

που είθισται να πετάγονται από μέσα σέξυ πυροσβέστες και αστυνομικοί

και άμα δουν οι γυναίκες σέξυ χορό και τούρτα, να με φτύσεις

VLEMMA

# 18 στις 19/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

το λοιπον
ο γαμος
και "οι αιωνιες πιστες"
που κραδαινει
κτλ. κτλ.
ειναι η "εξαπατηση" που Μας ταιριαζει
στα χρονια εκεινα
τα πριν παντρευτουμε
...
μας ταιριαζει
γιατι αν πιστεψουμε τις αξιες-αρχες του
θα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα
να γινουμε μετα πιστευτοι και σε Μας..
κι ετσι εξαπατωντας μας
ν' αναπαραχθουμε κιολας
κατω απο την "σκεπη" του...

Αρα
στον ανταγωνισμο για ζευγαρωμα-αναπαραγωγη
στις μικρες ηλικιες
ο γαμος
αποτελει "πλεονεκτημα"...

...
Τωρα σε μεγαλυτερες ηλικιες
και μετα γαμον..
οι ανθρωποι
διαλεγουν αλλες "εξαπατησεις"
βελτιωτικα..
για την επιβιωση τους...

αλλες αυταπατες..

Διαλεγεις αναλογα με την αυτογνωσια σου
τις ωφελιμες "πλανες" Σου
και πορευεσαι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από painfighter

Μήπως ο γάμος και η παραδοσιακή οικογένεια ήταν ένας θεσμός που ...

Bliss_

# 19 στις 19/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

να δεις και κάποιους που το θέλουν στα "50 και" τους και ενώ το έχουν κάνει ήδη το ατόπημα στο παρελθόν...

δεν είναι για λύπηση όταν το ζητούν και επειδή δεν τους κάνεις τη χάρη σου "την λένε" κιόλας;

γκουχ, γκουχ...

μα καλά! ούτε με έναν αρραβώνα μαϊμού δεν ησυχάζουν;

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από VLEMMA

το λοιπον
ο γαμος
και "οι αιωνιες πιστες"
που κραδαινει
κτλ. κτλ.
ειναι η "εξαπατηση" που Μας ταιριαζει
στα χρονια εκεινα
τα πριν παντρευτουμε