Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος; ξεπερασμένος θεσμός?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Paralia48

# 21 στις 19/12/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από pigassos71

πας καλά γυναίκα;

το ίδιο είναι ο δικός μου ο γάμος με των άλλων;

Στον γάμο των άλλων, έχω όλο τον μπουφέ δικό μου

ενώ στον δικό μου θα πρέπει να τον μοιραστώ.

Δεν είναι πρέπον ο γαμπρός να δαγκώνει τα χέρια των καλεσμένων.

Το καλύτερό μου δε, είναι το μπάτσελορ πάρτυ των γυναικών.

Χώσε με εμένα μέσα σε μια τούρτα (με το κουτάλι που έχω πάντα πρόχειρο πάνω μου)

που είθισται να πετάγονται από μέσα σέξυ πυροσβέστες και αστυνομικοί

και άμα δουν οι γυναίκες σέξυ χορό και τούρτα, να με φτύσεις

Α, Πήγασε. το δικό σου το γάμο αλλοιώς τον φαντάζομαι. Αφού τελειώσει η τελετή και θα βγείτε έξω, θα είμαστε μαζεμένοι αμείς εδώ οι σχεσιακοί φίλοι σου, θα σου έχουμε μια συκωταριά μεγάλη και μια τούρτα όλη δική σου! Τι λες;

Και δεν είναι ανάγκη να είναι όλοι οι γάμοι ίδιοι. Να σκέφτεσαι , ότι αυτή η μέρα είναι δική σου! Οι άλλοι θα πειθαρχήσουν στις απαιτήσεις του γαμπρού, έτσι ξέρω εγώ που πήρα άντρα βερειοελλαδίτη!    Ο γαμπρός ορίζει!

Μπορείς π.χ. να δώσεις εντολή, ότι πρώτα θα χορτάσει ο γαμπρός και μετά θα φάνε οι υπόλοιποι,... αν μείνει κάτι...

Δεν είναι υποχρέωση ο γάμος, Πήγασε. Εμείς, τότε, το είχαμε δει ως ευτυχές γεγονός και διασκέδαση.

pigassos71

# 22 στις 19/12/2015
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Paralia48

Δεν είναι υποχρέωση ο γάμος, Πήγασε.

τιμωρια ειναι

ποια καψερη καταδικαζεις να χωθει για παντα στην κουζινα

και να εχει και τις μπουρδες μου απο πανω;

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Paralia48

# 23 στις 19/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από pigassos71

τιμωρια ειναι

α, σωστά! Είναι όλα καλά, δεδομένου ότι θα έχει βρεθεί το ...θύμα!

(κορίτσια, μη μ΄ακούτε οι ελεύθερες! Τολμήστε, δε θα χάσετε!)

nuvola

# 24 στις 19/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

τιμωρια ειναι

ότι είναι μια μορφή τιμωρίας είναι...

φροντίζουν γι αυτά οι ''δομές'' οργάνωσης της αγέλης...

pigassos71

# 25 στις 19/12/2015
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από nuvola

ότι είναι μια μορφή τιμωρίας είναι...

φροντίζουν γι αυτά οι ''δομές'' οργάνωσης της αγέλης...

σουφραζετα

-tsilipirdoni-

# 26 στις 19/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

τιμωρια ειναι

ένας ...  αληθινός άντρας ,

δημιουργεί αγωνιστικό πνεύμα στη γυναίκα του .

ό,τι δεξιότητες κι αν έχει ...  θα τις αναπτύξει περαιτέρω ,

ως αποτέλεσμα της ενθάρρυνσης και της έμπνευσης ,  που προκαλεί στον άντρα.

όμως ...  πριν ,  παρουσιάσει το στόχο του ...

θα πρέπει να είναι σίγουρος 100% ...  ότι θα αρέσει στη γυναίκα του .

-tsilipirdoni-

# 27 στις 19/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν είναι δικά μου τούτα ,  αλλά τα θυμήθηκα ...  με αφορμή την τιμωρία .

ydroxoos68

# 28 στις 31/3/2016
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13

Το θέμα δεν είναι αν ο γάμος είναι ξεπερασμένος. Ένας σωστός γάμος όπου δυό άνθρωποι που σέβονται ο ένας τον άλλον και κάνουν οικογένεια και παιδιά είναι το πιο όμορφο πράγμα στον κόσμο. Όπως και το να περνάς μαζί με τον άνθρωπο που αγαπάς.

Όλα αυτά είναι πολύ όμορφα και ωραία! Όταν είναι έτσι και όταν είναι αληθινά.Γιατι, δυστυχώς τις περισσότερες φορές ο ένας από τους δύο που αισθάνεται έτσι μαθαίνει ξαφνικά ότι οι 2 δεν είναι 2 αλλά 3!!!Και τότε όλα τα παραπάνω γκρεμίζονται!Το θέμα λοιπόν ειναι: Υπάρχει ο ιδανικός γαμος που περιέγραψα παραπάνω και σε πόσες περιπτώσεις;Σε ποιο ποσοστό η απιστία έχει μπει στον γάμο σήμερα;Για κάντε μία ψηφοφορία!Εγώ θα έλεγα 95% Υπερβολικό;

athinaboom

# 29 στις 26/4/2016
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 4

ο γάμος είναι μαγκιά

Γάμος... 

Είναι η μαγκιά που θα δείξει στον άνθρωπό σου ότι έχεις τη συναισθηματική ωριμότητα να πάρεις ρίσκο για χάρη του/της. Είναι απόδειξη αγάπης. Είναι η έμπρακτη επιβεβαίωση ότι αγαπάς πολύ και θες να το αποδεικνύεις καθημερινά με την φροντίδα, την συζήτηση, το φλερτ, το σεξ, την ενασχόληση με το ταίρι σου. Είναι ο νόμιμος τρόπος για τα εν Ελλάδι ήθη και έθιμα να κάνεις παιδιά και να μην ντρέπονται μεθαύριο στο σχολείο τους.Είναι η απόδειξη ότι θες να γεράσεις με τον άλλο και τα παίζεις όλα για όλα και προχωράς μαζί του ανακοινώνοντάς το σε όλο τον κόσμο, αποδεικνύεις ότι αγαπάς ξεκάθαρα χωρίς αναστολές και χωρίς εγωισμούς του στυλ θα χάσω τη βολή μου, θα μοιράζομαι τα λεφτά μου και θα χω πλεον λιγότερες προσωπικές οικονομίες, θα χάσω τον χρόνο που καθόμουν και ηρεμούσα μόνος για να ασχοληθώ πλέον με ένα παιδί... Είναι μια πράξη αλτρουισμού από τη μια αλλά και λανθάνοντος συμφέροντος για όσους δε θέλουν να γεράσουν μόνοι ... 
Καλό είναι να συμβεί έστω μια φορά στον καθένα μας. Αν πετύχει το κέρδος είναι τεράστιο. Αν αποτύχει, το όφελος της εμπειρίας εξισορροπεί την ζημία. 
 Τα έξοδα που θεωρώ νορμάλ στη σημερινή εποχή για γάμο αγγίζουν το πολύ τα 3500 ευρώ. Και πολλά λέω. Το παν είναι να δέσει η ζωή του ζευγαριού και να επενδύσουν σε παιδάκι και καθημερινή καλοπέραση μεταξύ τους. Αυτό και μόνο αυτό θα φέρει ευτυχία. Το μεγάλο πάρτυ θα θελα να το κάνω στα 25 χρόνια γάμου, όταν θα χει πετύχει η συνταγή και θα χω άπειρους λόγους για αληθινό γλέντι.
Αρέσει στο μέλος -ALISIA-

macbook

# 30 στις 20/5/2016
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.579

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από painfighter

Γάμος; ξεπερασμένος θεσμός?

Ο γάμος ορίζει ένα πλαίσιο (νομικό, κοινωνικό, προσωπικό) σχετικής σταθερότητας ώστε να επιτευχθεί με όσο πιο ομαλό τρόπο γίνεται η τεκνοποίηση και η ανατροφή των παιδιών, κάτι που αποτελεί θεμέλιο λίθο για τη κοινωνική συνοχή και συνέχεια. Αυτή είναι η κύρια λειτουργία του και γι' αυτό είναι τόσο παγκόσμιος ως θεσμός σε τόσο ετερόκλητους πολιτισμούς σ' αυτό τον πλανήτη.

Προσωπικά οραματίζομαι έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο στο επίπεδο των διαπροσωπικών σχέσεων, του γάμου συμπεριλαμβανομένου.

Αρέσει στο μέλος -ALISIA-

macbook

# 31 στις 20/5/2016
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από 1Christina

και γι αυτο προφανως φταινε τα ρομαντικα "στολιδια" που του φοραμε 

Για μένα ήταν πάντα μια εντελώς αρομαντική υπόθεση, και ιδιαίτερα ενοχλητική μάλιστα. Καμία σχέση με τις διαδεδομένες ρόδινες αντιλήψεις περί γάμου.

macbook

# 32 στις 20/5/2016
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Paralia48

θα σου έχουμε μια συκωταριά μεγάλη

Μισό λεπτό, πού πήγε το υπόλοιπο μοσχάρι;

Paralia48

# 33 στις 11/6/2017
author
Αλλη χώρα

Eπανέρχομαι στο θέμα του γάμου.

Τον τελευταίο καιρό βλέπω μια σαπουνόφουσκα στην τηλεόραση με παραδοσιακούς γάμους απ΄όλο τον κόσμο. Παντού η τελετή είναι μια <<χαρά>>.
Ο λόγος που το ανέφερα, είναι ότι παρατήρησα , ότι σε όλους τους γάμους που παρακολούθησα, αυτός που τελεί το γάμο (ιερέας, ιμάμης, δήμαρχος...) ρωτά τους μελόνυμφους, αν δέχονται να δεσμευτούν. Εμάς τότε δεν μας είχε ρωτήσει. Έχω καιρό να πάω σε γάμο στην Ελλάδα. Ο τελευταίος που πήγα πριν 7 χρόνια, ήταν του αδεφού μου, όπου ο παπάς  τους ρώτησε <<παιδιά,  πριν ξεκινήσουμε το μυστήριο σας ρωτώ αν αγαπιέστε και θέλετε να παντρευτείτε. Εσύ , ...Φανούριε(τυχαίο όνομα) αγαπάς την Ευτέρπη (τυχαία και αυτή) και θέλεις να την παντρευτείς;>> <<ναι>> <<εσύ Ευτέρπη, αγαπάς το Φανούριο και θέλεις να τον παντρευτείς;>> <<ναι>>. Και μετά είπε δυνατά ο παπάς <<μόλις ρώτησα τα παιδιά αν αγαπιούνται και θέλουν να παντρευτούν και απάντησαν ναι. Γιαυτό παρακαλώ κάντε ησυχία για να τελέσουμε το μυστήριο>>
Συνηθίζεται, ή ήταν εξαίρεση; Γιατί ξέρω, ότι ήθελαν τον συγκεκριμένο παπά, επειδή ήταν ζόρικος και μάγκας. Ήταν καινοτομία του ή λέγεται; Γιατί εγώ προσωπικά το βλέπω πολύ καλό. 

Paralia48

# 34 στις 11/6/2017
author
Αλλη χώρα

Έχω παρακολουθήσει κάπιους ισλαμικούς γάμους. Πάντα ρωτάνε το ζευγάρι, αν θέλει. Ρωτάνε πρώτα την κοπέλα, αν είναι η απόφαση να παντρευτεί παρμένη με την ελεύθερη βούλησή της! Τώρα αν το κάνουν και όταν δεν είναι η καμερα μπροστά, δεν ξέρω!  Μετά ρωτάνε και τον γαμπρό, αν θέλει να την πάρει. Και ρωτάνε και τον πατέρα της νύφης, αν την δίνει. Εθιμοτυπικά...Αλλά το πιο καλό είναι ότι σε όλους τους ισλαμικούς γάμους που έχω δει (όχι και πολλούς), βάζει ο ιμάμης το γαμπρό να υπογράψει, ότι σε περίπτωση χωρισμού θα αποζημιώσει τη γυναίκα του !

frog13

# 35 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και τι κερδίζουν βρε παραλία..εθιμοτυπικά οπως καταλαβαίνεις κι εσύ ..

Εφ' όσον ξεκινάς και πάς στην παραλία...συγγνώμη στην εκκλησία ηθελα να πω..δεν θα θέλεις..?

Το τραγελαφικό  είναι η συνέχεια της "ερώτησης"...Θα τον αγαπάς μέχρι να σας χωρίσει ο θάνατος..??

Ναι ναι..!!!

Τον νου σου στην αποζημίωση λεμε..!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Paralia48

Έχω παρακολουθήσει κάπιους ισλαμικούς γάμους. Πάντα ρωτάνε το ζευγάρι, αν θέλει. Ρωτάνε πρώτα την κοπέλα, αν είναι η απόφαση να παντρευτεί παρμένη με την ελεύθερη βούλησή της! Τώρα αν το κάνουν και όταν δεν είναι η καμερα μπροστά, δεν ξέρω!  Μετά ρωτάνε και τον γαμπρό, αν θέλει να την πάρει. Και ρωτάνε και τον πατέρα της νύφης, αν την δίνει. Εθιμοτυπικά...Αλλά το πιο καλό είναι ότι σε όλους τους ισλαμικούς γάμους που έχω δει (όχι και πολλούς), βάζει ο ιμάμης το γαμπρό να υπογράψει, ότι σε περίπτωση χωρισμού θα αποζημιώσει τη γυναίκα του !

Nuvolla

# 36 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δεν είμαστε το σωστό αγοραστικό κοινό 

η ερώτηση έπρεπε να απευθύνεται 
σ αυτούς που δεν έχουν ΄΄αγοράσει΄΄ ακόμη το προιόν  

Nuvolla

# 37 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Paralia48

έχει πλάκα που τους ρωτάνε 

λες και τους πήγαν εκεί με το ζόρι ...

λέει και πόσα θα  της δίνει;;

(στα ψιλά γράμματα είναι η παγίδα ) 

frog13

# 38 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Επιβάλεται..τι λες τώρα..?

Μου θύμισε μια ταινία ..σχεδόν κωμωδία που όλοι ετοίμαζαν την τελετή..ξέρεις αμερικανιές..και η μανα της νύφης..η "καμμένη" έπινε καθ'όλη την διάρκεια..και πέταγε φράσεις κατά διαστήματα του τύπου "ο γάμος βρωμάει" "αηδίες " και άλλα..Στον γάμο της κόρης της τώρα..!

Nuvolla

# 39 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

η παγίδα στο γάμο είναι το χρήμα ... αν αυτό μ ένα τρόπο (μαγικό ) έβγαινε έξω απ τις διαπραγματεύσεις  κ η ανταλλαγματικότητα του (με κάθε μορφής παροχή ) αφορούσε έξωθεν διαχειριστές 
 θα χε μεγάλες ελπίδες επιβίωσης  

frog13

# 40 στις 30/9/2017
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κοίτα δεν είμαι κομμουνιστής ,αλλά νομίζω κατι σαν  αυτό το σύστημα μονάχα θα μπορούσε να υπάρχει γι αυτό που λες!! ..Εγω νόμιζα ότι ξεκίνησε με τον Μαρξ..αλλά προυπήρχε αυτού του "είδους" το κοινωνικό σύστημα απο  τα πολύ αρχαία χρόνια σε  λαούς!

Τον καιρό ακόμα βέβαια που δεν είχαν μοιράσει ακόμα την γή..σε ινδιάνους  και άλλες φυλες ...δεν είχαν υπ ' όψιν τους ακόμα την έννοια "δικό μου","αγοράζω" κλπ.

Τοτε ναι...Τωρα πια ..δεν ξερω τι θα μπορούσε να γίνει..!

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Nuvolla

η παγίδα στο γάμο είναι το χρήμα ... αν αυτό μ ένα τρόπο (μαγικό ) έβγαινε έξω απ τις διαπραγματεύσεις  κ η ανταλλαγματικότητα του (με κάθε μορφής παροχή ) αφορούσε έξωθεν διαχειριστές 
 θα χε μεγάλες ελπίδες επιβίωσης  

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε