Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ομοφυλόφιλοι γαμοι

Επιλέξτε σελίδα: (1-22)
Σελίδες Αρχική«78910111213141516Τελ.»

sissy108

# 221 στις 27/12/2015
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 466
'Aρεσαν+: 0%

το αν μπορει η οχι καποιοσ να κανει παιδια δεν το αποφασιζει η φυση...αν ειναι δυνατον... ειναι λιγο ασχετο αυτο που λες και δεν μπορουμε να το ισχυριζομαστε...η γονιμοτητα επηρεαζεται απο παρα πολλουσ παραγοντες γενικα...!!αλλα δεν ειναι επικαιρο να το συζητησουμε τωρα και δεν νομιζω οτι ειναι επι του θεματος...γενικα ομως η φυση εχει καποιους νομους οι οποιοι δεν αλλαζουν και η επιστημες εξελισσονται παντα  λαμβανοντασ υποψιν αυτους τους νομους...!!ετσι ειναι τα πραγματα σε αυτον τον κοσμο...δεν τα φτιαξαμε εμεις ..τα βρηκαμε απλα  προσπαθουμε να τα εξηγησουμε λιγο ...οσο μπορουμε βεβαια γιατι μερικα πραγματα στο μεγαλειο της φυσης ειναι ανεξηγητα...και να κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη...!!τισ περισσοτερεσ φορες μαλιστα η επιστημη αντιγραφει της λειτουργιες της φυσης...ακομα και με την εξωσωματικη αυτο προσπαθουν να κανουν οι επιστημονες...αλλα βεβαια και παλι ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο να το συζητησουμε τωρα και δεν νομιζω παλι οτι μεσα στο θεμα...

sissy108

# 222 στις 27/12/2015
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

το αν μπορει η οχι καποιοσ να κανει παιδια δεν το αποφασιζει η φυση...αν ειναι δυνατον... ειναι λιγο ασχετο αυτο που λες και δεν μπορουμε να το ισχυριζομαστε...η γονιμοτητα επηρεαζεται απο παρα πολλουσ παραγοντες γενικα...!!αλλα δεν ειναι επικαιρο να το συζητησουμε τωρα και δεν νομιζω οτι ειναι επι του θεματος...γενικα ομως η φυση εχει καποιους νομους οι οποιοι δεν αλλαζουν και η επιστημες εξελισσονται παντα  λαμβανοντασ υποψιν αυτους τους νομους...!!ετσι ειναι τα πραγματα σε αυτον τον κοσμο...δεν τα φτιαξαμε εμεις ..τα βρηκαμε απλα  προσπαθουμε να τα εξηγησουμε λιγο ...οσο μπορουμε βεβαια γιατι μερικα πραγματα στο μεγαλειο της φυσης ειναι ανεξηγητα...και να κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη...!!τισ περισσοτερεσ φορες μαλιστα η επιστημη αντιγραφει της λειτουργιες της φυσης...ακομα και με την εξωσωματικη αυτο προσπαθουν να κανουν οι επιστημονες...αλλα βεβαια και παλι ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο να το συζητησουμε τωρα και δεν νομιζω παλι οτι μεσα στο θεμα...

sissy108

# 223 στις 27/12/2015
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

sissy108

# 224 στις 27/12/2015
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

συγνωμη για τα πολλα ποστ...μου κολησε το πληκτρο στο πληκτρολογιο...!!

Αρέσει στο μέλος Enikos

Mpougatsa

# 225 στις 27/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

"η φυση ολα τα εχει προβλεψει και ολα ειναι ετσι οπως ειναι για καποιο λογο" λες παραπάνω στο σχόλιο #215.

Και σε ρωτώ: όταν η φύση  φτιάχνει ενα κορμί πχ με ωοθηκική ανεπάρκεια σε αναπαραγωγικής ηλικίας γυναίκα, χωρίς ιστορικό που δικαιολογεί την ανεπάρκεια, γιατί να προτείνεται ωοθηκική  διέγερση με τεχητά μέσα?

Ο λόγος που σε ρωτώ, δεν είναι φυσικά για να μου απαντηθεί η απορία, αλλά για να δω πόσο θα άντεχες ενα απλό pdf κείμενο με φωτογραφία επισυναπτόμενη, απο το χώρο εργασίας (και μελέτης) μου, που θα ανέτρεπε μια μια τις λέξεις του κειμένου σου. Και όλα αυτά σε in vitro πλάνο (και περιβάλλον βεβαίως). 

Παράθεση:
Σχόλιο # 220 από sissy108

Paralia48

# 226 στις 27/12/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.653

Παράθεση:
Σχόλιο # 185 από -tsilipirdoni-

... από το 2001 ισχύει το καθεστώς του συμβολαίου κοινής ζωής ...

το οποίο επιτρέπει στα ομόφυλα ζευγάρια να επισημοποιούν τη σχέση τους . 

βάσει αυτού ,  απολαμβάνουν ίδια δικαιώματα 

με αυτά των ετερόφυλων παντρεμένων ζευγαριών ,

εκτός από αυτό ...  της υιοθεσίας .

μπορούν όμως ,  από το 2014 ...  

να υιοθετούν το ή τα παιδιά του συντρόφου τους .

δε μου λες, είσαι βέβαιη ότι μπορεί κάποιος με σύμφωνο συμβίωσης να > 1. διακιούται δωρεάν ιατροφαρμακευτική ασφάλιση από τον σύντροφο αν δε δουλεύει, 2. δικαιούται σύνταξη σε περίπτωση θανάτου του ενός, 3 δικαιούται νόμιμο μερίδιο κληρονομιάς σε περίπτωση θανάτου, 4.δικαιούνται και οι δύο επίδομα γάμου.5. υποβάλουν κοινή φορολογική δήλωση;

Είσαι βέβαιη;

Μου φαίνεται κομάτι δύσκολο!

Mileni

# 227 στις 27/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 211 από Bliss_

γιατί;

δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Η υιοθεσία είναι μια πράξη βαθιάς ανθρωπιάς, έχεις δεν έχεις παιδί...και νομίζω πολύ περισσότερο όταν δεν έχεις "δικό σου"

Σαφώς και είναι, Μπλις μου

Αλλά είμαστε - τα ''πρώτα επτά'', τα χρόνια, που παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο στη ζωή μας

Ένας από τους τρόπους με τους οποίους τα παιδιά αντιλαμβάνονται πληροφορίες από το περιβάλλον, είναι, αντιγράφοντας τις παρατηρούμενες συμπεριφορές και ''απορροφώντας'' την πληροφορία γύρω τους, που θα τους  προσφερθεί,  διατηρώντας το''μοντέλο''ζωής πλήρως ή εν μέρει στη διαμόρφωση των χαρακτήρων.

Σε περίπτωση απουσίας του φυσιολογικού ανθρώπινου περιβάλλοντος, στην συγκεκριμένη περίπτωση -

'γυναίκα - άντρα'', δεν υπάρχουν...

τα παιδιά αυτά, αν μεγαλώσουν σε τέτοιο περιβάλλον, έχετε αναρωτηθεί, αν δεν τα καταδικάζουμε να μην βρούνε από μόνα τους την σεξουαλική τους ταυτότητα, αλλά  θα την έχουν, σύμφωνα με την ''ιδιαίτερη οικογένειά'' τους;

αγόρι, ανάμεσα σε δυο άντρες ή κορίτσι, ανάμεσα σε δυο γυναίκες,

με ποιο τρόπο, πώς θα εξελίξουν την anima ή τον animos τους;

Πώς θα ξέρουν τι είναι το να είσαι με το άλλο φύλλο;

Μήπως, με αυτό τον τρόπο, αυτά τα παιδιά, γίνουν όπως είναι οι ''γονείς'' τους;

Εκεί είναι οι ενστάσεις μου, εκεί διαφωνώ.

Με τη δική μου λογική, νομίζω, πως όταν μεγαλώσουν, το αγόρι θα είναι, να μην πω 100% με αγόρι και αντίστοιχα το κορίτσι με κορίτσι, αλλά οι πιθανότητες να είναι έτσι, αγγίζουν ένα μεγάλο ποσοστό.

Για εμένα, αυτό είναι ''σακάτεμα'' των παιδιών, επίσης και της ανθρωπότητας.

Παρόλο την αγάπη που θα τους προσφέρουν, δεν διαφωνώ, πως είναι και οι γκει άνθρωποι και οι γκει θα αγαπάνε. Αλλά, η άλλη τους ''αρχή'' του αντίστοιχο φύλλο, που δεν αναπτύχτηκε, που τους λείπει,

πώς θα την δείξουν στα παιδιά ''τους'';

Enikos

# 228 στις 27/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.705

Καλημερα, χρονια πολλα!

Το κακο δεν ειναι η γνωμη σας.

Το κακο ειναι οτι θελετε να την επιβαλλετε.

Περαν αυτου, εχω παραθεσει ενα σωρο ερωτησεις περι δικαιωματων και της ελευθεριας της αποψης, αντιθετων συλλογισμων απο τις δικες σας.

Μπα...τιποτα. 

Εκει, μια απλοικη καραμελα συγκριτικων σκεψεων απλοικων περιστατικων-συλλογισμων. Απο την...πιττα, μεχρι την εξωσωματικη.

Και μονο οτι καθεστε και ψαχνετε που εχει κανει λαθος η φυση, αλλα με τον δικο σας μπουσουλα, ειναι ενδεικτικο αυτου που λεω.

Επειδη επικαλειστε και "επιστημονικες θεσεις", θα σας πω το εξης.

Η χαρτα του ΟΗΕ για τα παιδια, (επειδη "ανθρωποι" αδυνατουν να καταλαβουν πολλα νοηματα), αναφερεται στο δικαιωμα τους να εχουν ΓΟΝΕΙΣ. 

Δηλαδη Μητερα και Πατερα, οπως αυτοι οριζονται ως τετοιοι απο την ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ.

Φυσικα δεν περιελαβε αυτη την "υπενθυμιση" στην χαρτα αυτη, φτιαχνοντας κουραμπιεδες η πινοντας το ποντς της, η παγκοσμια αυτη επιτροπη.

Το παρεθεσε εν ειδει επιστημονικων στοιχειων και στατιστικων αναλυσεων.

Διαβαζω εδω, συναδελφους φορουμιστες, να εχουν ως επιχειρημα και μομφη ταυτοχρονα, την εξελιξη η το "προχωρημα" των ιδεων. Φανταζομαι η μεριμνα τους ειναι να μην χαρακτηριστουν οι ιδιοι ως στασιμοι και αναχρονιστικοι. Διοτι σαν επιχειρημα, σε ενα τετοιο θεμα, δεν ειναι ουτε καν επιχειρημα.

Τωρα τι να συζηταμε. Δεν βαζουμε κανα τραγουδακι να γιομισουμε νταλκα, να πιουμε κανα καρτουτσο...ρε μαγκες?

https://www.youtube.com/watch?v=ilmmVom6tlQ

Αρέσει στο μέλος somebody961

Enikos

# 229 στις 27/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Ενδεικτικο αρθρο...

Μια και επικαλειστε "προχωρημενες" χωρες...

http://lougantina.blogspot.gr/2015/12/blog-post_640.html

fire_fly

# 230 στις 27/12/2015
author
Γυναίκα / 31 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 397

Θα μπορούσα να σου βρώ δεκάδες άλλες αντίθετες ιστορίες, όπως εδώ http://www.peoplegreece.com/article/pedia-gkei-gonion-miloun-gia-ti-zoi-tous/ 

Το να κοτσάρουμε όμως ένα άρθρο απο το ίντερνετ θα ήταν αρκετό; Υποστηρίζεις σθεναρά την άποψη σου και είναι δεκτό. Παρ'ολα αυτά εσύ που μιλάς για απόψεις που επιβάλλονται, εσύ ο ίδιος πασχίζεις εδώ και μέρες με το στανιό να πέισεις για τη δική σου. Δεν περιμένω απο κανέναν ν'αλλάξει γνώμη πάνω σε κάτι τέτοιο, αυτές οι απόψεις επηρεάζονται απο τον τρόπο και την εποχή που μεγαλώσαμε, απο τον κοινωνικό μας κύκλο και ούτω καθεξής. Και ξαναλέω είναι απόλυτα σεβαστό. Αυτό που δεν είναι σεβαστό είναι οι χαρακτηρισμοί με αυτές τις ωραίες λεξούλες που γράφτηκαν πιο πάνω. Όπως και δε θα ήταν επίσης τιμητικός ο χαρακτηρισμός "σακάτης" σε έναν άνθρωπο που έχει κινητικά προβλήματα. Ας λέμε τη γνώμη μας, έτσι κι αλλιώς όλοι έχουν απο μία. Αλλά δε θα ρίξουμε και στον Καιάδα ανθρώπους των οποίων τις επιλογές δε γουστάρουμε ή είναι διαφορετικοί απο μάς 

Παράθεση:
Σχόλιο # 229 από Enikos
Ενδεικτικο αρθρο...

Μια και επικαλειστε "προχωρημενες" χωρες...

http://lougantina.blogspot.gr/2015/12/blog-post_640.html

Αρέσει στο μέλος Lena_7_

Bliss_

# 231 στις 27/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγώ ένα ξέρω...και οι gay από straight γεννιούνται, αναθρέφονται και ανατρέφονται.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...

flat_line

# 232 στις 27/12/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Aγαπητή φίλη

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από Mpougatsa

τι να σας πω βρε παιδιά. εμένα δεν με ενοχλεί κανενός η σεξουαλική προτίμηση, ούτε απαιτώ να το ζει "στο σπίτι του και ο,τι θέλει ας είναι".

έχει δικαίωμα να εκφράζεται δημόσια όπως και γω ασε που δεν θεωρώ την άποψη τη δική μου και κανενός, τόσο σημαντική όσο τα δικαιώματα και οι ελευθερίες όλων μας που πρέπει να είναι πάντα πάνω απο όλα.

όσο για τα παιδιά και την υιοθεσία, να σας θυμίσω οτι "φυσιολογικό" ΔΕΝ είναι ούτε ενα ζευγάρι με πρόβλημα υπογεννητικότητας, θεωρητικά δηλαδή, η "φύση" δεν τους επιτρέπει να τεκνοποιήσουν, αλλά δικαιούνται να υιοθετήσουν. οπότε, ας μιλάμε καλύτερα για το μέσο όρο όπως είπε κάποιος-κάποια πρίν, και όχι για το φυσιολογικό. δεν είναι τίτλος τιμής η φυσιολογικότητα ασε που μεταβάλλεται.
προσωπική εμπειρία, έχω απο χώρα της ευρώπης στην οποία έζησα για χρόνια και είχα φιλικές σχέσεις με οικογένειες όλων των ειδών: μονογονεϊκές, γονείς που ποτέ δεν παντρεύτηκαν ούτε εζησαν μαζι, γονείς ίδιου ΄φυλου κλπ. όλων τα παιδιά είχαν τα ίδια προβλήματα που έχουμε όλοι όσο μεγαλώνουμε, εφηβείες, εντάσεις, κλπ κλπ
πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνονται όλα αυτά. το μόνο καλό που βλέπω είναι οτι πέφτουν οι μάσκες και αποκαλύπτεται πόσο αφυσικοι είμαστε ως προς τα ανθρώπινα, πόσο θρησκόληπτα συντηρητικοί, πόσο ψεύτικα μεγαλώσαμε γενιές και γενιές και άλλα πολλά που μόνο όμορφα δεν είναι.

πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνονται όλα αυτά. το μόνο καλό που βλέπω είναι οτι πέφτουν οι μάσκες και αποκαλύπτεται πόσο αφυσικοι είμαστε ως προς τα ανθρώπινα, πόσο θρησκόληπτα συντηρητικοί, πόσο ψεύτικα μεγαλώσαμε γενιές και γενιές και άλλα πολλά που μόνο όμορφα δεν είναι.

Σε ποια χώρα έζησες και είδες όλα αυτά που περιγράφεις;

lamprand

# 233 στις 27/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 89 από Paralia48

κόκκινο > Πώς έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα? Δεν ξέρω, τι σκέφτεται το παληκάρι, αλλά λογικά ο συλλογισμός σου δε στέκει

Πράσινο> Καταλήγεις πως αντιφάσκει, επειδή βασίζεσαι στο προηγούμενο παράλογο δεδομένο ,(το κόκκινο)

(τέλος πάντων, τι μιλώ! με τρώει ο απαυτός μου χριστουγεννιάτικα, αλλά αν ακούω παράλογους συλλογισμούς εκνευρίζομαι, να βγάζει ο άλλος συμπεράσματα που δεν τα είπε κάποιος)

ο κ. αγαπητή μην εκνευρίζεσαι μόνο αιτιολόγησε το παράλογο για να καταλάβω.

ένας νόμος που ψηφίζεται δεν διαμορφώνει και αξία ; π.χ. ο νόμος για την τιμωρία της οικογενειακής βίας δεν θα διαμορφώσει και αξία κατά της από μεγάλο μέρος της κοινωνίας ;

Mileni

# 234 στις 27/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

και φυσικά, συμφωνεί, πως:

''οι ζημιές που παθαίνουμε όσο μεγαλώνουμε, μέσα στο κουκούλι της οικογένειας, έχουν να κάνουν με πολλά πράγματα, αλλα ΟΧΙ με τον ''σεξουαλικό προσανατολισμό των γονιών''

η σεξουαλική ενέργεια είναι ο πυρήνας της ανθρώπινης ψυχολογίας.

και όταν δεν αναπτύσσεται νορμάλ σε ένα παιδί, που είναι ένα από τα βασικά στοιχεία της

επικοινωνίας και της κοινωνικής ζωής,

η σεξουαλική του συμπεριφορά, τι μορφή θα πάρει;

Paralia48

# 235 στις 27/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 233 από lamprand

ο κ. αγαπητή μην εκνευρίζεσαι μόνο αιτιολόγησε το παράλογο για να καταλάβω.

ένας νόμος που ψηφίζεται δεν διαμορφώνει και αξία ; π.χ. ο νόμος για την τιμωρία της οικογενειακής βίας δεν θα διαμορφώσει και αξία κατά της από μεγάλο μέρος της κοινωνίας ;

θα σου εξηγήσω πώς εννοούσα το κόκκινο, διότι το πράσινο συνεπάγεται του κόκκινου, δηλ. αν αποκλείσουμε το κόκκινο δεν ισχύει το πράσινο.

Επειδή τυχαίνει να έχω την ίδια περίπου  άποψη, θα σου πω τη δική μου. Το θέμα είναι κοινωνικό, δηλ. η κοινωνία πρέπει κυρίως να αποδεχτεί αυτές τις οικογένειες. Αυτό δε σημαίνει ότι ο νόμος δεν παίζει ρόλο. Μια νομοθεσία που διευκολύνει την ομαλή είσοδο στην κοινωνία, θα βοηθήσει και τους εμπλεκόμενους ομόφυλους συντρόφους και τους υπόλοιπους, που αρχικά θα <<αναγκαστούν>> να τους δεχτούν, με τον καιρό όμως θα γίνει κάτι σα δεδομένο.
 Θέλει  χρόνο, αυτό είναι σίγουρο...

Enikos

# 236 στις 27/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τι δεν διαβαζεις καλα?

Διοτι ΑΝ διαβαζεις σωστα, ειπα την αποψη μου και αρχισε ενα μοιρολοι πανω σε αυτην. Σε σημειο αφορισμου κιολας..."διωχτε τον, φιμωστε τον, καψτονε Στρατο καψτονε...κλπ" 

Που ειδες οτι προτρεπω καποιον να ασπαστει την δικη μου αποψη?

Οι απαντησεις θεωρουνται επιμονη?  Η οι αντιθετες?

Καλο!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 230 από fire_fly

Θα μπορούσα να σου βρώ δεκάδες άλλες αντίθετες ιστορίες, όπως εδώ http://www.peoplegreece.com/article/pedia-gkei-gonion-miloun-gia-ti-zoi-tous/ 

Παρ'ολα αυτά εσύ που μιλάς για απόψεις που επιβάλλονται, εσύ ο ίδιος πασχίζεις εδώ και μέρες με το στανιό να πέισεις για τη δική σου. 

flat_line

# 237 στις 27/12/2015
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Αγαπητή Koula___

Δεν χάθηκα ακόμα...απλά είναι λίγο κουραστικό να περιμένεις πότε θα δημοσιευτούν οι απαντήσεις σου.

Όσον αφορά το σύμφωνο συμβίωσης συμφωνώ ότι έπρεπε να ψηφιστεί διότι έπρεπε να αναγνωρίσουμε και σε αυτούς τους ανθρώπους αστικά δικαιώματα, να μπορούν να επισκεφτούν ο ένας τον άλλο στο νοσοκομείο, να μπορούν να κληρονομήσουν ο ένας τον άλλο. Και αυτοί άνθρωποι είναι, δεν μπορούμε να αδιαφορούμε. Όσον αφορά όμως την υιοθεσία παιδιών δεν μπορώ ακόμα να έχω ξεκάθαρη θέση. Η έρευνα όμως που διάβασα ότι γίνεται πάνω σε αυτό το θέμα δείχνει πως τα παιδιά που υιοθετούνται απο ομόφυλα ζευγάρια δεν διαφέρουν απο αυτά  των ετερόφυλων ζευγαριών όσον αφορά την εμφάνιση  επιθετικότητας, κατάθλιψης και άγχους, σχολικής επίδοσης, χρήση ουσιών, παραβατικότητα και θυματοποίηση. Δεν έχει βρεθεί διαφορά όσον αφορά την ανάπτυξη ταυτότητας φύλου επίσης και την σεξουαλική συμπεριφορά-σεξουαλικό προσανατολισμό. 

Επίσης οι έρευνες φανερώνουν ότι  η ποιότητα της γονικής φροντίδας και η ψυχική υγεία του γονέα, αλλά επίσης και η ποιότητα της οικογενειακής σχέσης είναι που συμβάλουν στην ψυχική υγεία και ευημερία του παιδιού και όχι η δομής της οικογένειας, δηλαδή το φύλο και ο σεξουαλικός προσανατολισμός.Θέλω να ξεκαθαρίσω επίσης ότι σέβομαι κάθε άποψη που τίθεται με ευπρέπεια σε αυτό το θέμα.

Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 238 στις 27/12/2015
author
Αλλη χώρα

Με τα χρόνια έμαθα να απλοποιώ τη σκέψη μου, για να δίνω λύσεις. Θυμάμαι όταν ξέσπασε το AIDS που έλεγαν οι ..ειδικοί  τότε, ότι οι ομοφυλόφιλοι αλλάζουν συνεχώς συντρόφους και ο ιός μεταφέρεται. Είχα γνωρίσει τότε έναν τέτοιο, που κρυβόταν, δεν το έλεγε, ήταν μόνος (ήταν ένας Καβάφης).

Από τότε πέρασαν σχεδόν 30 χρόνια, τα πράγματα άλλαξαν.  Το να τους κάνουμε τη ζωή πιο εύκολη, διευκολύνει όλους μας. Γιατί να μη ζουν κι αυτοί όπως όλοι οι <<φυσιολογικοί>>; Επειδή έχουν μια άλλη προτίμηση; Γιατί να μην κάνουν τα ίδια λάθη με μας, που λέει και η Μπλισς; Αν τους δεχτούμε σε όλα ίσους (όχι καλύτερους!) θα ανταποκριθούν και αυτοί σαν ίσοι μας.  

Έχουμε χιλιάδες άλλα προβλήματα να λύσουμε, θα ασχολούμαστε και με το κρεβάτι του καθένα; Με γεια τους με χαρά τους, να κάνουν την οικογένειά τους, να έχουν και αυτοί μόνιμες σχέσεις (αν είναι αυτό που τις ορίζει).

Τώρα για τα παιδιά, την είπα τη γνώμη μου. Δε νομίζω , ότι το παιδί θα ακολουθήσει τη σεξουαλική προτίμηση των γονέων. Μήπως εμείς ακολουθούμε των δικών μας; Για σκεφτείτε, με τι ταμπού μεγάλωσε η δική μου γενιά (παρθενία, πληθώρα γυναικών για τους άντρες κ.λ.π.). Σάμπως κολλήσαμε σ΄αυτά; Καθένας τράβηξε το δρόμο του. ...

Αλλά κολάω στην ανωριμότητα της κοινωνίας και στην έλλειψη του γονέα του άλλου φύλου. Εκεί, ναι βλέπω ακόμη ένα πρόβλημα.

Enikos

# 239 στις 27/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οχι ε? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 238 από Paralia48

Δε νομίζω , ότι το παιδί θα ακολουθήσει τη σεξουαλική προτίμηση των γονέων. Μήπως εμείς ακολουθούμε των δικών μας; 

Paralia48

# 240 στις 27/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 239 από Enikos

Οχι ε? 

μεταξύ μας τώρα Ενικέ, αν ήξερε η μαμά μου, τι κάνω και τι σκέφτομαι, θα τραβούσε τα μαλιά της!

Επιλέξτε σελίδα: (1-22)
Σελίδες Αρχική«78910111213141516Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε