Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ομοφυλόφιλοι γαμοι

Επιλέξτε σελίδα: (1-22)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

achinos

# 21 στις 26/12/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
'Aρεσαν+: 0%

H αμήχανη στιγμή που ξανά-συνειδητοποιείς 

τί ακριβώς θέλει να πει το ευρωπαϊκό εκείνο παραδοσιακό παραμύθι, 
που αποτύπωσε η τόσο διεισδυτική πένα των αδερφών γκριμ,
Η Χιονάτη κ οι επτά νάνοι.

-tsilipirdoni-

# 22 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

μα ...  να έχει το θράσος ,  να λιάζεται ...  εδώ μπροστά μου

έχοντας βγάλει το μαγιό ,  με τέτοιο στήθος ;  προσβάλλει ...  την αισθητική μου !

καλά ρε συ ...  μεγάλοι άνθρωποι

και περπατάνε χεράκι - χεράκι ;  τι ξεφτίλα !

μισή ριξιά άνθρωπος ...  και τόλμησε

να μου αντιμλήσει ;  ποιος νομίζει ότι είναι ;

somebody961

# 23 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Εχουμε σκεφτεί το ενδεχόμενο - λέω εγώ τώρα,
να γίνονται ορισμένοι προκλητικοί, εξαιτίας μας;

Μας πετάνε στα μούτρα το ρατσισμό μας κοροϊδευτικά.

Με τόση χλεύη που αντιμετωπίζονται, τόση αρνητικότητα που εισπράττουν,
λογικό είναι να θέλουν να την "επιστρέψουν".

Γιατί στα μάτια τους, είμαστε ανώμαλοι εμείς, επειδή αδυνατούμε να δούμε τη διαφορετικότητα τους.

Αν προσθέσουμε σε όλο αυτό και τον θυμό/εκνευρισμό από την πραγματική δυσκολία που έχουν να βρουν άνθρωπο για σχέση, φτιάχνεται ένα εκρηκτικό κοκτέιλ..

Δράση/αντίδραση είναι όλα.

Ετσι βλέπω και την επιθυμία τους για γάμο. Από αντίδραση αλλά κυρίως από αγωνία μη χάσουν τον άνθρωπο τους, που τόσο κουράστηκαν να περιμένουν. Και προφανώς, κληρονομικά/περιουσιακά θέματα.

Ελπίζω τώρα, με το νόμο που ψηφίστηκε να γίνουνε περισσότερο αποδεκτοί στη κοινωνία, και να εκλείψουν επιτέλους όλοι αυτοί οι ρατσισμοί.

Αλλά θα ήθελα μαζί με αυτόν, να ψηφιστεί ακόμα ένας.

Εκείνος που θα κάνει νόμο τού κράτους, ο κάθε άνθρωπος να έχει την άποψη του, να κάνει τις επιλογές του.

Οσο για υιοθεσία, θεωρώ πως ως κοινωνία δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι. Κυρίως οι "γονείς". Φοβάμαι τα πραγματικά τους κίνητρα. Αν δλδ, είναι από αντίδραση η επιθυμία τους.
Ενα μόνο σκέφτομαι τώρα: Το bullying στο σχολείο.. "οι μπαμπάδες σου οι πούστhδες"...
Επειδή γνωρίζουμε καλά πως τα παιδιά μπορούν να είναι πολύ σκληρά πολλές φορές.

Αλλά αποκρυσταλλωμένη άποψη δεν έχω.
Επειδή θεωρώ επίσης πιο πιθανό πως, λόγω τής ιδιαιτερότητας τού ζευγαριού, να προσπαθούν και να είναι πολλαπλά καλύτεροι γονείς.

Αρέσει στα μέλη iisida, Eimai_ και σε ακόμα 3 μέλη.

ROCK-54

# 24 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σκεφτειτε μονο...

ποιοι καταψηφισαν το νομο  - τα δυο ακρα και οψεις του ολοκληρωτισμου - φασιστες και κομμουνιστες ...

Και απο κοντα η εκκλησια, ταγμενη να διδασκει αγαπη, πιστη κ σεβασμο...Πιστευε και μη ερευνα...

Τα εν οικω μη εν δημω  - εκει νομιζω πως βρισκεται το κουμπι της ολης υποθεσης (για ολους μας ανεξαιρετως) και καθε παρεμβση και εισβολη στην κρεβακοκαμαρα του αλλου ειναι φασισμος
Ειμαι κατα της υοθεσιας παιδιων απο ομοφυλα ζευγαρια μιας και εκ φυσεως τους "απαγορευεται" να τα αποκτησουν. Ειμαι υπερ της οποιας νομιμοποιησης των σχεσεων, γιατι πρωτα  ειναι ανθρωποι  με αισθηματα και δικαιωματα κ υποχρεωσεις οπως ολοι οι υπολοιποι και πρεπει κ αυτοι να εχουν την ιδια μεταχειριση σε θεματα κληρονομικα κ αστικα, αφου βασει του συνταγματος ολοι ειμαστε ισοι.
Οσο για τους θεματοφυλακες της ηθικης, ειναι οπως παντα υποκριτες. Η ζωη (και οι εφημεριδες) μας εχουν δειξει πως πολλοι υπερασπιστες του ηθους το εχουν...το κουσουρι και αρκετοι ακομα (αντρες κ γυναικες) αρεσκονται στην ερωτικη απολαυση απο την πισω πορτα...

Η ελευθερια κ το δικαιωμα της γνωμης της δικης μου δεν πρεπει να αρχιζει εκει που σταματα η δικη σου. Χρονια μας πολλα κ ευλογημενα !!!

dhmhtrhspap31

# 25 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ολες οι αποψεις εχουν και απο κατι σωστο , δεν ειπε κανεις να τους βρισει η να τους χτυπησει καποιος επειδη ειναι διαφορετικοι ,αλλα οχι ρε παιδια και υιοθεσια ειναι τρελο δηλαδη μη τα ισωπεδονουμε ολα ,ας μην εχουμε και τοοσο ανοιχτα μυαλα σε λιγο οπως παμε θα θεωρουμε φυσιολογικο και το σεξ αναμεσα σε ζωο και ανθρωπο, εννοειται οτι ο καθενας στο κρεβατι του κανει οτι γουσταρει αλλα μη φτανουμε και στο αλλο ακρο..

1Christina

# 26 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγω παντως ειμαι κατα του γάμου και της υιοθεσίας γενικά !!!

Ναι το γάμο το θεωρώ μια συμβατικότητα γεμάτη ψέματα και υποκρισία που ευθύνεται για πολλα "εγκλήματα" και πια δε χρειάζεται στην ανθρώπινη κοινωνία 

Και η υιοθεσία με χαλάει! Η ιδέα οτι πηρα ενα παιδί σπιτι και το θεωρώ "δικό μου" παιδί μου φαινεται εντελώς εγωιστική και ανόητη!!! Το παιδί εχει βιολογικούς γονείς και θα γίνει ο άνθρωπος που ορίζουν τα γονίδιά τους ελάχιστα θα αλλαξει η ανατροφή που θα του δώσεις εσυ! 

Θες να βοηθήσεις πραγματικά ;; Μια χαρα μπορείς με την ανάδοχη

Να σας πω την αληθεια ειμαι και κατα της υποβοηθούμενης τεκνοποίησης, αλλα αυτο ειναι μεγάλη συζητηση

Τα περι ανωμαλίας και νορμαλ νομίζω ανήκουν σε συζήτηση άλλης εποχής η ειναι για ανθρώπους που ζουν σε αλλη εποχή και σε αλλο...μήκος κύματος 

Ο καθένας ειναι οτι ειναι και Γιαυτόν αυτο ειναι το μονο φυσιολογικό του Αν θέλετε μπορείτε να μιλήσετε Γι αυτο που αποκλίνει απο το μέσο όρο

somebody961

# 27 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Θα ήθελα να θίξω ακόμα μερικά πραγματάκια.

Είναι γνωστό πως, όταν οι αλήθειες μας δεν γίνονται ανεκτές, επιστρατεύουμε το ψέμα.

Ποιο ψέμα; Η κοροϊδία μιας ολόκληρης κοινωνίας. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι οι λεγόμενοι κρυφοομοφυλόφιλοι.. αναγκαστικά. Εκείνοι που λόγω κατακραυγής υποκρίνονται παντού πως είναι φυσιολογικοί.
Και γνωρίζουμε καλά πως παντρεύονται ως ετεροφυλόφιλοι κάνοντας γάμους δυστυχείς, γάμους τραγωδίες και για τους δύο.
Εχουμε όλοι ακούσει τα "γύρισα σπίτι και τον βρήκα στο κρεβάτι μας με άντρα"...

Μόνο και μόνο για αυτό το λόγο, θα έπρεπε ο νόμος αυτός να ψηφιστεί επιτέλους (κάπου 10 χρόνια πίσω ξανασυζητήθηκε), και να ΦΥΤΕΥΤΕΙ μέσα μας πως αυτοί οι άνθρωποι ζουν, υπάρχουν δίπλα μας, και ο αποκλεισμός και κατακραυγή τους, μόνο τραγωδίες μπορεί να φέρει.

Προσωπικά λοιπόν, ΑΥΤΟΥΣ τους "γάμους" εγώ θεωρώ gay, πούστικους, γιαλαντζί.
Δεν είναι τυχαίο που όταν κάποιος δεν φερθεί ίσια και τίμια απέναντι μας
του λέμε "μου φέρθηκες/ξηγήθηκες πούστικα".

Η "ευνοϊκή" περίπτωση τέτοιων γάμων είναι οι λευκοί γάμοι, όπου 2 gay άτομα (άντρας-γυναίκα) βρίσκονται, παντρεύονται κοινή συναινέσει για τα μάτια τού κόσμου..

Οι νόμοι λοιπόν, οφείλουν να εξυπηρετούν τις ανάγκες μιας κοινωνίας ισότιμα. Αν δεν εξυπηρετούν, τότε θα πρέπει να αλλάξουν.
Διαφορετικά, ταΐζουμε τα στόματα που μας λένε το ψέμα. Δέχεστε λοιπόν το νόμο αυτόν ή όχι;
Θέλετε αλήθειες, ή όχι; Το ίδιο είναι.

Διάβασα εδώ επίσης πως η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή!
Από πότε βρε παιδιά; Από πότε είναι επιλογή να γίνεται ένας άνθρωπος περίγελος τής κοινωνίας, να βρίσκεται μια ζωή στο περιθώριο; Δηλαδή εγώ, εσύ ξυπνήσαμε μια μέρα με τη σκέψη: "Χμμμ, έχω δύο επιλογές, να είμαι straight ή να γίνω gay; Δεν την αποδέχομαι αυτή την άποψη.

Και κάτι για το θέμα των δημόσιων ...γλωσσόφιλων:
Παλιά, όταν πέρναγαν διαστήματα που ήμουν μόνος μου, με ενοχλούσαν πολύ πολύ περισσότερο ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που φιλιούνταν, κρατιούνταν χεράκι - χεράκι δημοσίως.

Γιατί;
"Γιατί δεν τους αντέχω, ζευγαρωμένους κι εγώ να μην έχω
τα χέρια σου να γείρω
Τι θέλω εγώ με τόση αγάπη γύρω"..

Από την πάντα υπέροχη Χαρούλα Αλεξίου. Και τότε, ούτε τραγούδια που μιλούν για την αγάπη δεν άντεχα να ακούω.

Αν όμως αισθάνεσαι και είσαι ευτυχής, τότε χαίρεσαι να βλέπεις τη χαρά και την ευτυχία και στους άλλους δίπλα σου. Λάμπεις!

Το να δω λοιπόν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι να φιλιέται, πολύ απλά, δεν με "αγγίζει".

Αρέσει στο μέλος JemConstance

inioxos52

# 28 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Μεγαλη ιστορια εχει ανοιχτει με την προσφατη ψηφιση της βουλης των Ελληνων.

Και εχει ανοιχτει μεγα θεμα, διοτι η Ελληνικη κοινωνια -με την βοηθεια βεβαιως και των θεσεων της Εκκλησιας-, ηταν και παραμενει παντοτε βαθυτατα συντηρητικη σε τετοιου ειδους θεματα ταμπου.

Εχει επισης να κανει τουλαχιστον για εμας τους μεγαλυτερους και με τις ιδεες και τις αξιες με τις οποιες καποτε μας μεγαλωσαν.

Ομολογω παντως, πως ουδεποτε μου αρεσε πως στην εφηβεια μου αλλα και στο φανταρικό στο αστικο λεωφορειο  πολλες φορες μεσα στον συνωστισμο ενοιωθα ενα αγνωστο χερι του καθωσπρεπει κυριου μπροστα μου να προσπαθει να μου πασπατεψει τα αχαμνα, η να κανει προτασεις στο αυτι να μου δωσει ενα 50αρικο για να παω μια βολτα μαζι του.

Δεν μπορω λοιπον ευκολα να αποδεχτω πως αυτος που μου εμαθαν να αποκαλω "συκια" η "ντιγκιντανγκα" η οπως αλλιως, θα μεγαλωσει ενα παιδι. Χωρις φυσικα να πιστευω πως θα το οδηγησει αναγκαστικα στον δρομο της ομοφυλοφιλιας. Ισα-ισα. Που θα παρει ενα παιδακι που δεν εχει στον ηλιο μοιρα, εγκαταλελειμενο στο ταδε νοσοκομειο η ιδρυμα, και θα του προσφερει αγαπη στοργη στεγη και φροντιδα, αλλα και μελλον, ωστε να μην παει χαμενη αυτη η ψυχουλα. Και ας φωναζει τον εναν απο τους δυο μπαμπα, και τον αλλον θειο.

Αυτες σε γενικες γραμμες ειναι οι σκεψεις που κανω πανω στο φλεγον θεμα των ημερων, χωρις ομολογω να εχω καταληξει ακομη σε καποιο συμπερασμα που θα με βοηθησει να δεχτω η να απορριψω τις αποψεις οι οποιες διατυπωνονται υπερ η κατα.

Αρέσει στο μέλος 4_you_2
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Mileni

# 29 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

''Η ύπαρξη της σεξουαλικότητας στα παιδιά πάντα ήταν και παραμένει ένα θέμα το όποιο αντιμετωπίζεται με ανησυχία, έκπληξη, αμηχανία και επιφυλακτικότητα από τους γονείς και γενικότερα από τους ενήλικες.
Αυτός ο οποίος πρώτος μίλησε για την ύπαρξη της παιδικής σεξουαλικότητας ήταν ο Σίγκμουντ Φρόυντ, στην εργασία του "Τρείς μελέτες για τη θεωρία της σεξουαλικότητας".
Σ' αυτό το σύγγραμμα περιέγραψε μια θεωρία για τη ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη του ατόμου στην παιδική ηλικία.

Σύμφωνα μ' αυτή τη θεωρία η σεξουαλικότητα του ατόμου αναπτύσσεται στα πρώτα χρόνια της ζωής και διακρίνεται σε πέντε στάδια, καθένα από τα οποία έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. Τα στάδια από τα όποια διέρχεται η παιδική σεξουαλικότητα είναι το στοματικό, το πρωκτικό, το φαλλικό, της λανθάνουσας σεξουαλικότητας και της ετερόφυλης σεξουαλικότητας.

Το "στοματικό" στάδιο (1-2 ετών) είναι η φάση εκείνη στην οποία το στόμα μέσω του θηλασμού αποτελεί κριτήριο ευχαρίστησης ή δυσαρέσκειας (πιπίλισμα, δάγκωμα κ.τ.λ.). Στο στάδιο αυτό το μητρικό στήθος αποτελεί το πρώτο αντικείμενο της σεξουαλικής επιθυμίας.

Το δεύτερο στάδιο της σεξουαλικής ανάπτυξης είναι το "πρωκτικό" (2-4 ετών) είναι η στην οποία ο πρωκτός αποτελεί την ερωτογενή ζώνη του παιδιού. Η λειτουργία της αφόδευσης ή της συγκράτησης των κοπράνων αποτελεί τον τρόπο με τον οποίο το παιδί προσπαθεί να κυριαρχήσει στο περιβάλλον του.

Το τρίτο στάδιο της ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης είναι το "φαλλικό" στάδιο (4-6 ετών) κατά το οποίο το παιδί αρχίζει και διαμορφώνει την ταυτότητα του φύλου του και αποκτά επίγνωση της διαφορετικότητας των δυο φύλων. Η συνειδητοποίηση των διαφορών ανάμεσα στα δυο φυλά γεννά ορισμένους φόβους και απογοητεύσεις που είναι διαφορετικοί στο αγόρι και στο κορίτσι, οι όποιοι όμως με την πάροδο του χρόνου επιλύονται. Το κορίτσι αισθάνεται απογοήτευση γιατί δεν έχει και δεν πρόκειται να αποκτήσει πέος. Αυτή όμως η δυσαρέσκεια αργότερα αντισταθμίζεται ανακαλύπτοντας ότι μπορεί να κυοφορήσει σε αντίθεση με τα αγόρια.Αυτή η ανακάλυψη βοήθα το κορίτσι να ταυτιστεί με τη μητέρα του και να αποδεχθεί το φύλο του. Το αγόρι από την άλλη πλευρά βιώνει φόβο ότι μπορεί να χάσει το πέος του (φόβος ή άγχος ευνουχισμού) αφού επιθυμεί και διεκδικεί την ίδια γυναικά με τον πατέρα του (οιδιπόδειο σύμπλεγμα ). Το αγόρι συχνά επιθυμεί να κοιμάται με τη μητέρα του, να τη φιλά στο στόμα, να κάνει μπάνιο μαζί της κ.α. Ο ρόλος του πατέρα είναι καταλυτικός για τη λύση του "οιδιπόδειου συμπλέγματος", αφού η απειλή του ευνουχισμού οδηγεί προς την ταύτιση με τον πατέρα. Η διαδικασία ταύτισης του αγοριού με το πατέρα του και το κοριτσιού με τη μητέρα του είναι απαραίτητη για τη διαμόρφωση μιας υγιούς σεξουαλικής ταυτότητας του ατόμου.Είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι το παιδί σ' αυτή την ηλικία η περιέργεια του παιδιού είναι αρκετά οξυμένη και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να θέτει αρκετές ερωτήσεις στους γονείς του για διάφορα θέματα γύρω από το σεξ όπως για την τεκνοποίηση, ("Από πού γεννιούνται τα μωρά", "Γιατί φουσκώνει η κοιλιά της μητέρας", "Πώς μπαίνουν τα μωρά στην κοιλιά της μαμάς") για τη σεξουαλική ζωή των γονιών του, για την ομοφυλοφιλία κ.α. Συχνά οι γονείς σε τέτοιου είδους ερωτήσεις αντιδρούν αμήχανα είτε αποφεύγοντας να απαντήσουν ευθέως στις ερωτήσεις του παιδιού τους είτε καταφεύγοντας σε διάφορα μικροψεματακια ή απλοποιημένες θεωρίες, οι οποίες γίνονται αποδεκτές από τα παιδιά και είναι δύσκολο να ανακατασκευαστούν αργότερα. Επίσης τα παιδιά σ' αυτή την ηλικία στην προσπάθεια τους να εξερευνήσουν το σώμα τους αλλά και να ανακαλύψουν τη διαφορετικότητα ανάμεσα στα δυο φύλα μπορεί να επιδοθούν σε σεξουαλικές διερευνήσεις με τη μορφή παιχνιδιού με συνομήλικους τους συνήθως παίζοντας το παιχνίδι του «γιατρού». Ένα άλλο χαρακτηριστικό αυτής της ηλικίας είναι ο αυνανισμός των παιδιών.Ο αυνανισμός του παιδιού δεν έχει τη σεξουαλική χροιά που έχει αργότερα στη ζωή του ατόμου, αλλά δρα καταπραϋντικά από τις διαφορές εσωτερικές και εξωτερικές εντάσεις που τυχόν να βιώνει το παιδί. Οι γονείς συχνά νιώθουν άβολα μπροστά σ' αυτή την κατάσταση και προσπαθούν να καταστείλουν αυτήν τη συμπεριφορά χρησιμοποιώντας είτε τιμωρίες είτε απειλές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ωθούν το παιδί τους στο να πιστέψει πως οτιδήποτε σχετικό με τα γεννητικά του όργανα είναι κακό. Εάν όμως αυτό το συναίσθημα επικρατήσει, ενδέχεται να επηρεαστεί αρνητικά η σεξουαλικότητά του κατά την ενήλικη ζωή. Επομένως, είναι σκόπιμο να επιτρέψουμε στο παιδί να εξερευνήσει το σώμα του, χωρίς να δίνουμε στον αυτοερωτισμό του περισσότερη προσοχή από όση χρειάζεται.

Το τέταρτο στάδιο της ανάπτυξης είναι της "λανθάνουσας σεξουαλικότητας" (7-11 ετών), κατά το όποιο τα παιδιά δημιουργούν ομόφυλες σχέσεις και εξιδανικεύουν το φύλο τους. Η περιέργεια για την έκφραση της σεξουαλικότητας παίρνει τη μορφή συζητήσεων ή ερωτήσεων σε συνομηλίκους.

Το πέμπτο και τελευταίο στάδιο είναι της "ετερόφυλης σεξουαλικότητας" (εφηβεία). Σ' αυτό το ηλικιακό στάδιο συμβαίνουν πολλές βιολογικές (το στήθος του κοριτσιού, έρχεται η έμμηνος ρύση, μεγαλώνει το πέος του αγοριού κ.α) και ψυχολογικές αλλαγές οι οποίες επηρεάζουν τον έφηβο. Η σεξουαλική αφύπνιση του εφήβου ξεκινάει συνήθως με τον αυνανισμό, ο όποιος σ' αυτή την ηλικία γίνεται συνειδητά σε αντίθεση με την παιδική ηλικία. Μέσω αυτού ο έφηβος εκτονώνει τις σεξουαλικές του ενορμήσεις, ενώ παράλληλα μαθαίνει το σώμα του.
Αργότερα, ο αυνανισμός θα αντικατασταθεί από την ύπαρξη σεξουαλικών επαφών με το αντίθετο φύλο.
Η σεξουαλικότητα του ενήλικα εξαρτάται κατά μεγάλο μέρος από τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση που έλαβε καθ' όλη τη διάρκεια των παιδικών του χρόνων. Γι' αυτό το λόγο η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση θα πρέπει να είναι απαλλαγμένη από προκαταλήψεις και ταμπού προκειμένου το παιδί να χτίσει μια υγιή σεξουαλική ταυτότητα .''

http://www.iatros4u.gr/index.php/gia-to-paidi/arthra/353-2012-10-02-11-22-35

ΥΓ: Αυτό το άρθρο δημιουργεί πολλές ερωτήσεις για ο,τι αφορά την υιοθέτηση παιδιών από αυτά τα ζευγάρια. Πιστεύω, πως το περιβάλλον παίζει σημαντικότερο ρόλο στην ταυτότητα της σεξουαλικότητας.
Η κοινωνία μας, κατά τη γνώμη μου, ακόμη δεν είναι έτοιμη να αποδεχτεί κάτι τέτοιο, αν και πάει προς εκεί.
Σύμφωνα με άλλα, που έχω διαβάσει, ο μελλοντικός άνθρωπος στο μακρινό-μακρινο μέλλον, και εάν επιζήσει, θα είναι δι-φυλλος, ερμαφρόδιτος, δλδ. προς εκεί μας πάει η φύση, η εξέλιξή μας, οσο και να μην θέλουμε /τώρα / να είναι έτσι ή να το πιστέψουμε.

Paralia48

# 30 στις 26/12/2015
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

Είμαι υπέρ της νομιμοποίησης των γάμων μεταξύ ομοφυλων.
Δε θεωρώ <<ανωμαλία>> την οποιαδήποτε ερωτική επιθυμία έχει ο καθένας. Διαφωνώ με κάτι ... κουνιστές παρελάσεις κ.λ.π., αλλά οι ερωτικές του προτιμήσεις, άσχετο από πού προέρχονται, είναι δικαίωμά του καθένα
Η νομιμοποίηση του θεσμού, θα αρχίσει να λύνει διάφορα κοινωνικά προβλήματα (π.χ. περιουσιακά, συνταξιοδοτικά, αλλά και παρουσίαση των δύο, ως νόμιμο ζευγάρι σε διάφορους κύκλους).
Όσον αφορά την υιοθεσία, νομίζω ο Σαμ έχει δίκιο, ότι πρέπει πρώτα να ωριμάσει η κοινωνία, για να δεχτεί αυτά τα παιδιά. Επίσης αυτό που δε θα μου άρεσε αν ήμουν τέτοιο παιδί, θα ήταν ότι θα έλειπε η μάνα ή ο πατέρας απο αυτή την οικογένεια. Δεν ξέρω , αν υπάρχει ισορροπία.
Ιδιαίτερα, σαν κορίτσι ανάμεσα σε δύο άντρες...μμμ ,δε θα το ήθελα! (να μην έχω μια μάνα να μιλήσω λίγο...) . 

Αρέσει στο μέλος somebody961

achinos

# 31 στις 26/12/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Bliss_

# 32 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

εμένα προσβάλλει την αισθητική μου η Πάολα...αλλά το κάνω γαργάρα 

χρόνια μας πολλά!

Paralia48

# 33 στις 26/12/2015
author
Αλλη χώρα

Υπάρχουν περιπτώσεις , που  το παιδί προϋπήρχε της ομοφυλοφυλικής σχέσης. Π.χ. μια γυναίκα είχε κάνει ένα παιδί και έπειτα ξεκίνησε την ζωή της με μια γυναίκα. Ή και ενδιάμεσα βρε παιδί μου. Υπάρχουν πολλοί αμφιφυλόφυλοι. Για τη γυναίκα που κυοφορεί, είναι πιο εύκολο να κάνει παιδί. Αυτά τα παιδιά ζουν αναγκαστικά  σε ομόφυλες οικογένειες (φαντάζομαι θα υπάρχουν και στην Ελλάδα) . Δεν είναι υιοθετημένα.

Είναι μια μεγάλη ευθύνη και των δύο <<μανάδων>> να το μεγαλώσουν με πολύ αγάπη.

Έχουμε ένα τέτοιο παιδάκι στη γειτονιά μας και χωρίς να ξέρω βέβαια , τι γίνεται στο σπίτι, το βλέπω ότι παίζει μια χαρά με τα άλλα (είναι ακόμη βέβαια πολύ μικρό, κατα ...τα τρία, ακόμη δεν πάει σχολείο) . Οι μαμάδες το αγαπούν πάρα πολύ. Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω ποια είναι η μάνα, ξέρω μόνο ότι δεν είναι υιοθετημένο, ...είναι δικό τους...

Αρέσει στο μέλος somebody961

-tsilipirdoni-

# 34 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν είναι ,  που ανοίγει κάποιος ένα θέμα ...  είναι ,

που άντε μετά να αντέξεις ,  τα βάρβαρα ...  που θα διαβάσεις .

Paralia48

# 35 στις 26/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Enikos

Και επειδη ειναι ελαχιστα, να ξεκινησουμε ολα τα "ζωα"? Αργησαμε λες?

Και στην ερωτηση "Μπαμπα πως εμεινες εγκυος" τι θα απαντησουν οι "γονεις"?

Θα έλεγα <<παιδί μου, δεν έμεινα έγκυος. κανένας άντρας δε μπορεί να μείνει έγκυος. Σε έχει γεννήσει μια γυναίκα, όπως όλα τα παιδιά, είσαι όμως δικό μας παιδί. εμείς σε αγαπάμε, σε προσέχουμε, αυτή είναι η δική σου οικογένεια. Υπάρχουν οικογένειες με δύο μπαμπάδες και τέτοια είναι η δική μας >>.

Αρέσει στα μέλη JemConstance, Lena_7_

Enikos

# 36 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.014

Και θα αποκαταστουσες την φυσιολογικοτητα της ΦΥΣΗΣ, με ολο αυτο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Paralia48

Θα έλεγα <<παιδί μου, δεν έμεινα έγκυος. κανένας άντρας δε μπορεί να μείνει έγκυος. Σε έχει γεννήσει μια γυναίκα, όπως όλα τα παιδιά, είσαι όμως δικό μας παιδί. εμείς σε αγαπάμε, σε προσέχουμε, αυτή είναι η δική σου οικογένεια. Υπάρχουν οικογένειες με δύο μπαμπάδες και τέτοια είναι η δική μας >>.

Paralia48

# 37 στις 26/12/2015
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από Bliss_

Αίσχος...

Σαππόρτ, είναι άκρως προσβλητικοί οι παραπάνω χαρακτηρισμοί για τους ομοφυλόφιλους...και κανα μπαν δε βλάπτει...

το κείμενο αρνείται να συμμετάσχει.

Μη μας το κλειδώσει ρε Μπλισς και είναι ωραίο θέμα!

Τα ρίχνουμε εμείς μεταξύ μας τα μπαν, με τον τρόπο μας...

κάποιοι μάλιστα είναι  πρόφι στα ...μπαν

Enikos

# 38 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ετσι ειναι, δυστυχως.

Εκτος και αν την βαρβαροτητα την καλυπτουν οι...ομορφες διατυπωσεις!

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από -tsilipirdoni-

δεν είναι ,  που ανοίγει κάποιος ένα θέμα ...  είναι ,

που άντε μετά να αντέξεις ,  τα βάρβαρα ...  που θα διαβάσεις .

-tsilipirdoni-

# 39 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

όχι ...  για τις απόψεις .

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Enikos

Μπαν για τις αποψεις?

Δεν ειναι ρατσισμος?

εκτός κι αν έχω χάσει και το λίγο που έχω και δεν ξέρω πια τι πάει να πει η λέξη ...

Enikos

# 40 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τωρα θα αναλυσουμε την αμεσοτητα η την εμμεσοτητα των απειλων, στις αντιθετες αποψεις?

Εμεις! Οι κατανοουντες?

Επιλέξτε σελίδα: (1-22)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε