Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
ομοφυλόφιλοι γαμοι

Επιλέξτε σελίδα: (1-22)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Mpougatsa

# 101 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

και που σαι ακόμα: η φύση δεν είναι κάτι σαν θεότητα! βασικά δεν υπάρχει. φύση οριζουμε ως όλο το οικοδόμημα της ζωής γύρω μας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 103 από -tsilipirdoni-

σιγά μην καταδέχεται η φύση να ασχολείται με αξίες ...

Enikos

# 102 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 25.277
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 103 από -tsilipirdoni-

σιγά μην καταδέχεται η φύση να ασχολείται με αξίες ...

Enikos

# 103 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ναι...για τις πυγολαμπιδες λεγαμε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 104 από Mpougatsa

το αρσενικο με αρσενικο στη φύση, το πετάει η φύση? δεν εχω δει κάτι τέτοιο. δεν απασχολεί κανέναν εκεί.

αλλά αμα θέλετε πραγματικά να πάμε με τη φύση, ας διαλέξουμε ενα είδος κοινωνίας απο αυτές των εντόμων, των θηλαστικών, των ψαριών κλπ να πάμε σύμφωνα με τους κανόνες τους. αλλά έτσι και διαλέξουμε θα τους ακολουθήσουμε όλους ετσι? μιλημένα και συμφωνημένα.
αμα πχ υπάρχει ως "αξία" στην κοινωνία τους, η θανάτωση του ενός απο το ταίρι μετά το ζευγάρωμα, δεν θα παραπονεθεί κανείς ε? 
ούτε αμα υπάρχει ως "αξία" το να κάνει σεξ το αρσενικό με το νεογνό, θα πει κανείς κουβέντα. είναι  αξία της "φύσης" θα πάρει ως απάντηση.

-tsilipirdoni-

# 104 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

για τις αξίες του ενικού ,  λέγαμε .  εκείνος ανακάτεψε τη φύση .

Παράθεση:
Σχόλιο # 107 από Enikos

Mpougatsa

# 105 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ε τότε όρισε για ποιού είδους τη "φυση" μιλάς, για να στηρίξεις την άποψή σου. αξίες δεν έχει η φυση. η φύση έτσι όπως τη χρησιμοποιούμε, είναι ως έννοια, το συνολο των ζωντανών οργανισμών γύρω μας.

η φύση λοιπόν δεν εχει αξίες. αξίες φτιάχνουν οι κοινωνίες των οργανισμών αυτών. αξίες, έθιμα, τακτικές, συνήθειες κλπ.

αυτά αλλάζουν, ειδικά στις ανθρώπινες κοινωνίες, πολύ συχνά. πχ αυτή τη στιγμή που μιλάμε, κάπου στο κόσμο είναι "αξία", είναι "ηθικό", να παντρεύεται ενας 60χρονος, μια 9 χρονη. 

επίσης κάπου αλλού, είναι "αξία" και "ηθικό" να υπάρχουν σκλάβοι. άπειρα τα παραδείγματα. εσυ πώς ορίζεις τις αξίες? αμα δεν εννοούμε ολοι το ίδιο πράγμα με μια λέξη, τότε κανείς δεν καταλαβαίνει κανέναν.

Παράθεση:
Σχόλιο # 107 από Enikos

Enikos

# 106 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν λεγαμε για τις αξιες μου.

Θα ηταν ντεμοντε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 108 από -tsilipirdoni-

για τις αξίες του ενικού ,  λέγαμε .  εκείνος ανακάτεψε τη φύση .

Enikos

# 107 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Για του ανθρωπου? Μαλλον...

Και για τον λογο που δημιουργησε τα "φυλα"? Μαλλον...

Διοτι αν δεν κανω λαθος, ειναι συγκεκριμενο το θεμα.

Η να δεχτουμε οτι ο ανθρωπος δεν υποκειται "εις φυσιν"?

Οπως βολευει! Δεν ειναι και για να κοψουμε τις καλημερες!  

Παράθεση:
Σχόλιο # 109 από Mpougatsa

ε τότε όρισε για ποιού είδους τη "φυση" μιλάς, για να στηρίξεις την άποψή σου. αξίες δεν έχει η φυση. η φύση έτσι όπως τη χρησιμοποιούμε, είναι ως έννοια, το συνολο των ζωντανών οργανισμών γύρω μας.

η φύση λοιπόν δεν εχει αξίες. αξίες φτιάχνουν οι κοινωνίες των οργανισμών αυτών. αξίες, έθιμα, τακτικές, συνήθειες κλπ.

αυτά αλλάζουν, ειδικά στις ανθρώπινες κοινωνίες, πολύ συχνά. πχ αυτή τη στιγμή που μιλάμε, κάπου στο κόσμο είναι "αξία", είναι "ηθικό", να παντρεύεται ενας 60χρονος, μια 9 χρονη. 

επίσης κάπου αλλού, είναι "αξία" και "ηθικό" να υπάρχουν σκλάβοι. άπειρα τα παραδείγματα. εσυ πώς ορίζεις τις αξίες? αμα δεν εννοούμε ολοι το ίδιο πράγμα με μια λέξη, τότε κανείς δεν καταλαβαίνει κανέναν.

-tsilipirdoni-

# 108 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

η φύση γύρω μας ...  δείχνει τρόπους .  εμείς διαλέγουμε ...

-tsilipirdoni-

# 109 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ωραία ,  τα δημιούργησε .  

αλλά ...  υπάρχει και το διαφορετικό ,

που πάλι εκείνη το δημιούργησε ...  να το φιμώσουμε ;

Παράθεση:
Σχόλιο # 111 από Enikos

Mpougatsa

# 110 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τα φύλα τα δημιούργησε ο άνθρωπος???   

γεννιόμαστε με διαφορετικό φύλο. δεν έχουμε επιλογή σαυτό. δεν είναι αξία ο βιολογικός προσδιορισμός του φύλου. είναι θέμα βιολογίας, ανατομίας και κοινωνικά, θέμα συμπεριφορών. 

τέλος πάντων, τελευταία φορά που κουβέντιασα με κάποιον αυτό το θέμα, του έφερα ως επιχείρημα το εξής:

"αφού η αναπαραγωγή ορίζει το φυσιολογικό, τότε γιατί κάνουν οι άνθρωποι σεξ μετά τα 50, όπου και άντρες και γυναίκες, έχουν εκφυλισμένα χρωμοσώματα και οι γυναίες δεν είναι πλέον παραγωγικές"?

εκεί κάπου θύμωσε και σταμάτησε την κουβέντα. καταλαβαίνετε λοιπόν οτι είμαι λιγο ευαίσθητη μετά απο αυτή την εμπειρία  

Παράθεση:
Σχόλιο # 111 από Enikos

Enikos

# 111 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παιδια, δεν θα μπω σε αυτη την διαδικασια.

Μπηκε ενα θεμα, ειπα την αποψη μου.

Τωρα, το ποιος θα πεισει ποιον, ποιου θ' αλλαξουμε την γνωμη με λογοπλοκιες, ποιος εχει δικιο η αδικο, ποιος γενικοτερα τι...δεν θα το παρακολουθησω.

Ευχαριστω για την παρεα που μου κρατησατε σημερα.

Mpougatsa

# 112 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

να είσαι καλά. κανείς δεν μπαίνει σε κάποια διαδικασία. απλώς κάποιοι έχουν καλύτερα επιχειρήματα απο άλλους και στηρίζουν καλύτερα τις απόψεις τους.

και γω πριν είμαι κάτι και ο CaptainJacksparrow κατέρριψε το επιχείρημά μου με κάτι πιο έξυπνο.

νομίζω πως απο κει κρίνεται και η ευφυία του κάθε ανθρώπου: απο το πόσα "γιατί" μπορεί να απαντήσει, εμβαθύνοντας σε ενα θέμα. ε δεν φτάνουμε όλοι τα πολλά "γιατί". δεν είναι κακό. πραγματικό είναι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 115 από Enikos

Παιδια, δεν θα μπω σε αυτη την διαδικασια.

Μπηκε ενα θεμα, ειπα την αποψη μου.

Τωρα, το ποιος θα πεισει ποιον, ποιου θ' αλλαξουμε την γνωμη με λογοπλοκιες, ποιος εχει δικιο η αδικο, ποιος γενικοτερα τι...δεν θα το παρακολουθησω.

Ευχαριστω για την παρεα που μου κρατησατε σημερα.

Enikos

# 113 στις 26/12/2015
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Για ποιαν φυση μιλαω, απαντησα Μανδαμ!

Αυτη δεν ηταν η αρχικη ερωτηξις σας?

Καλο βραδυ!

https://www.youtube.com/watch?v=VnCS25z18pI

Παράθεση:
Σχόλιο # 114 από Mpougatsa

τα φύλα τα δημιούργησε ο άνθρωπος???   

γεννιόμαστε με διαφορετικό φύλο. δεν έχουμε επιλογή σαυτό. δεν είναι αξία ο βιολογικός προσδιορισμός του φύλου. είναι θέμα βιολογίας, ανατομίας και κοινωνικά, θέμα συμπεριφορών. 

τέλος πάντων, τελευταία φορά που κουβέντιασα με κάποιον αυτό το θέμα, του έφερα ως επιχείρημα το εξής:

"αφού η αναπαραγωγή ορίζει το φυσιολογικό, τότε γιατί κάνουν οι άνθρωποι σεξ μετά τα 50, όπου και άντρες και γυναίκες, έχουν εκφυλισμένα χρωμοσώματα και οι γυναίες δεν είναι πλέον παραγωγικές"?

εκεί κάπου θύμωσε και σταμάτησε την κουβέντα. καταλαβαίνετε λοιπόν οτι είμαι λιγο ευαίσθητη μετά απο αυτή την εμπειρία  

-tsilipirdoni-

# 114 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

κι εγώ ...  για τη δική σου .  

πάνω που πάμε να συνθέσουμε όμως ,  φεύγεις .

παραθέτοντας μία ξένη .

efipaylidou

# 115 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εξω απο το χορο ο. καθενας οτι θελει λεει διαβαζω ολους αυτους που συμφωνουν με την υοθεσια που θελουν να κανουν οι ομοφυλοφιλοι και ρωταω αν ερχοταν το παιδι σας πχ αντρας και σας γνωριζε το ταιρι του που ειναι ιδιου φυλου και σας ελεγε πως σκεφτεται την υοθεσια πως θα το περνατε; καλα ειπε ενας φιλος πιο πανω σε λιγα χρονια ολα θα μας φαινονται φυσιολογικα το σεξ με τα ζωα (στη γερμανια υπαρχουν τετοιου ειδους μαγαζια με τις ευλοογιες του κρατους)το θεωρουν φυσιολογικο τα εχουμε ισωπεδωσει ολα! δεν ειπε κανεις να τους βριζει η να τους χτυπαει αλλα οχι οτι ειναι και λογιο να παντρευονται δηλαδη και σαν θεαμα για γελια

kode79

# 116 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οχι Τζουλια δεν ειμαι πατερας αλλα αυτο δεν μου αφαιρει το δικαιωμα να εχω αποψη.

Βαση τις δικης σου λογικης , οτι δηλαδη κατι που δεν σου αρεσει και το θεωρεις "ανωμαλο" θα πρεπει να διωκονται , τοτε θα επρεπε "ανθρωποι" με τις δικες σου αποψεις να μη τους επιτρεπεται να μεγαλωνουν παιδια.

Δυστυχως ομως , ευτυχως για εσενα , κατι τετοιο θα ηταν απαραδεκτο.

Προσπαθησε να βλεπεις τα πραγματα με περισσοτερη ανθρωπια ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από tzoulia59

φιλε kode εισαι πατερας; ,,

μεγαλωνεις καποιο παιδι δικο σου; 

τοτε πως εχεις αποψη επι του θεματος; 

η μονογονεικη οικογενεια ειναι οικογενεια μ εναν γονιο ,,,

αλλα αφυσικη παντως δεν ειναι ,,,ουτε εμπεριεχει ανωμαλια ,,,

oneirozwhs

# 117 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

απαραδεκτοι...

εαν ηταν φυσιολογικοι ο θεος δεν θα εφτιαχνε τον αδαμ και την ευα...θα εκανε τον αδαμ και τον μπαμπη..  . δυο γυναικες μαζι ουτε που θα  το σκεφτοταν βεβαια...οχι μηλο ουτε αχλαδι δεν θαμενε

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από meniaa12345

ομοφυλόφιλοι γαμοιΤελειως εγκυκλοπαιδικα .τι γνωμη εχετε για τους γκει γαμους και τις υοθεσιες;

Mpougatsa

# 118 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ναι, μιλάς για την ανθρώπινη φύση. και όταν σου αποδείξαμε με επιχειρήματα  οτι αυτό που λες δεν ευσταθεί, τότε αποχώρησες απο την κουβέντα. εντάξει δεν χρειάζεται να έχουμε πάντα δίκιο, ούτε να είμαστε οι πιο έξυπνοι στην παρέα. 

καλό βράδυ και σε σένα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 117 από Enikos

Για ποιαν φυση μιλαω, απαντησα Μανδαμ!

Αυτη δεν ηταν η αρχικη ερωτηξις σας?

Καλο βραδυ!

https://www.youtube.com/watch?v=VnCS25z18pI

Koula___

# 119 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 118 από -tsilipirdoni-

παραθέτοντας μία ξένη .

Mpougatsa

# 120 στις 26/12/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλά, και το να στέκονται δυο άνθρωποι μπροστά σε εναν που φοράει κοσμήματα πανάκριβα και μακριά φουστάνια, ζητώντας του την άδεια και την ευλογία για να ζήσουν μαζί, ενω αυτός τους αφηγείται τραγουδιστά ενα παράλογο, ανύπαρκτο και σεξιστικό παραμύθι, αυτό κι αν είναι θέαμα για γέλια, αλλά επιτρέπεται ακόμα (και καλά κάνει για όποιον το χρειάζεται).

Παράθεση:
Σχόλιο # 119 από efipaylidou
Εξω απο το χορο ο. καθενας οτι θελει λεει διαβαζω ολους αυτους που συμφωνουν με την υοθεσια που θελουν να κανουν οι ομοφυλοφιλοι και ρωταω αν ερχοταν το παιδι σας πχ αντρας και σας γνωριζε το ταιρι του που ειναι ιδιου φυλου και σας ελεγε πως σκεφτεται την υοθεσια πως θα το περνατε; καλα ειπε ενας φιλος πιο πανω σε λιγα χρονια ολα θα μας φαινονται φυσιολογικα το σεξ με τα ζωα (στη γερμανια υπαρχουν τετοιου ειδους μαγαζια με τις ευλοογιες του κρατους)το θεωρουν φυσιολογικο τα εχουμε ισωπεδωσει ολα! δεν ειπε κανεις να τους βριζει η να τους χτυπαει αλλα οχι οτι ειναι και λογιο να παντρευονται δηλαδη και σαν θεαμα για γελια

Επιλέξτε σελίδα: (1-22)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.