Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ανησυχιες!

Σελίδα : 1

Nina1999

# 1 στις 30/12/2015
author
Γυναίκα / 23 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 25
'Aρεσαν+: 0%

Ανησυχιες!

Σπουδαζω κοινωνικη εργασια τει ειμαι 2ο ετος.Μαρεσουν τα μαθηματα και γενικα η σχολη.Οταν εδινα πανελληνιες δεν ειχα καποιο συγκεκριμενο στοχο αρκει ν περνουσα καπου...Περασα λοιπον.Το θεμα ειναι οτι τωρα φοβαμαι αν θα μου ταιριαξει αυτο το επαγγελμα αν μπορω να το κανω με αγαπη...στεναχωριεμαι...σκεφτομαι αλλους που περασαν σε πιο υψηλοβαθμες σχολες και ενω ειχα την δυνατοτητα και γω  δεν το εκανα γιατι δεν με απασχολουσε τοτε.Ισως καποια υψηλοβαθμη σχολη  μαρεσε καλυτερα.Εχω σκεφτει να ξαναδωσω αλλα δεν εχω το κουραγιο να το πω στους γονεις μου γιατι πληρωνουν τωρα τι??2 χρονια τζαμπα!Και για να ξαναδωσω πανελληνιες θελει και αλλα λεφτα στο φροντηστηριο...οποτε την απερριψα αυτη τη λυση...μετα σκεφτηκα με το 10% να περασω νηπιαγωγος αλλα δεν μπορω τα παιδια μου σπανε τα νευρα..και μαρεσουν αλλα και δεν τα αντεχω αρκετες φορες.

Και τελος σκεφτηκα να τελειωσω τη σχολη μου(τα παω ηδη πολυ καλα σε αυτο δεν χρωσταω σχεδον κανενα μαθημα και ειμαι πολυ επιμελης γιατι οκ μαρεσει κιολας δεν το κανω εξαναγκαστικα) και μετα να παω ισως σε δημοσιο ιεκ για μακιγιαζ η νυχια σαν χομπι...που αυτα εχουν και περασι οσο να ναι και δεν με χαλανε...Θα θελα γνωμες..ευχαριστω για το χρονο σας.

fire_fly

# 2 στις 30/12/2015
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 397

Κοπελιά είναι καλό που σε απασχολεί το επαγγελματικό σου μέλλον καθώε έτσι αποκτάς και στόχους. Για να λέμε όμως και την αλήθεια, στην Ελλάδα του σήμερα λίγη σημασία έχει τι θα σπουδάσεις. Όλοι στο ίδιο μέρος καταλήγουν. Στον ΟΑΕΔ της περιοχής τους. Σκληρό μεν, αλήθεια δε. Φυσικά και δε λέω να μη σχεδιάζεις το μέλλον σου. Λέω όμως να έχεις λιγότερες τύψεις για το τι είναι σωστό και τι λάθος. Κάνε λοιπόν αυτό που σ αρέσει και σε γεμίζει και ας ελπίσουμε πως μετά μια τριετία τα πράγματα θα είναι κάπως καλύτερα

Paralia48

# 3 στις 31/12/2015
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.782

Νίνα, λέω, συνέχισε προς το παρόν τη σχολή σου εφόσον σ΄αρέσει. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα σταδιοδρομήσεις και σε κάτι σχετικό. Αν στην πορεία βρεις κάτι συγκεκριμενο που σ΄αρέσει επαγγελματικά καλύτερα, μπορείς να κατευθυνθείς προς τα εκεί. Αλλά το να μπεις στη διαδικασία των πανελληνίων ξανά χωρίς συγκεκριμένο στόχο, θα καταλήξεις στο ίδιο. Πάρε το πρώτο σου πτυχίο, τη μισή δουλειά την έχεις κάνει, έπειτα βλέπεις, τι προοπτικές ανοίγονται. Μπορείς να μπεις σε κάποια σχετική σχολή (κάποτε υπήρχαν οι κατατακτήριες, τώρα δεν ξέρω, μπορείς να ενημερωθείς). Μην αφήνεις γενικά πράγματα στη μέση. Αυτό δεν είναι καλό, ακόμη και στο βιογραφικό σου που θα φαίνεται.
Στο μεταξύ παρακολούθα στη σχολή τις ανακοινώσεις, όπου ακούς για εργασία γενικά να προσπαθείς να είσαι ...μέσα στα πράγματα. Να πηγαίνεις σε συνέδρια, σεμινάρια και θα δεις τι <<κινείται>> στην αγορά εργασίας και θα κατευθυνθείς ανάλογα. Είσαι μικρή ακόμη, μην αγχώνεσαι . Έχεις χρόνια μπροστά σου , εσύ θα δουλεύεις μέχρι τα 70. Θα αλλάξεις έτσι κι αλλοιώς 5-6 δουλειές...

Αρέσει στο μέλος Nina1999

wish_

# 4 στις 4/1/2016
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.324

αφού ειχες τη δυνατότητα να περάσεις κάπου άλλου τι σ΄εκανε και έβαλες αυτή τη σχολη πιο πάνω σε επιλογή?

κάποιος λόγος θα υπήρχε τότε...από που είσαι?

Θα σου πρότεινα αφου εισαι επιμελής να την τελειώσεις τη σχολή και από εκεί και πέρα όταν θα σαι σίγουρη για το τι θες μπορείς να ξαναδώσεις.Εχω περιπτώσεις φίλων που το έκαναν.Ακριβώς όπως εσύ,πέρασαν κάπου που το ήθελαν βέβαια αλλά δε τους ήταν αρκετό και έτσι τελειωσαν στην ώρα τους και εδώσαν κατατακτήριες ή πανελλήνιες.Ούτε εγω πέρασα σε σχολή που μου άρεσε,δυσκολεύτηκα στην αρχή αλλά στην πορεία άρχισε να μου αρέσει και τώρα δεν ξέρω αν θα μπορούσα να σπουδάσω κάτι άλλο...θα μπορούσα δηλαδή αλλά...δεν ξερω αν είχα την ίδια δυναμη.

Pantelis50

# 5 στις 20/1/2016
author
Ανδρας / 69 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 27

Κατ΄αρχήν να συγχαρώ την Παραλία 48 για τις πολύ ώριμες και συγκροτημένες συμβουλές της.  Απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι στο  σημερινό οικονομικό και εργασιακό περιβάλον δεν έχει πλέον σημασία τι σπουδάζουμε.  Οι νέοι άνθρωποι θα πρέπει να αντιμετωπίζουν τις σπουδές όχι σαν σκαλοπάτι για να βρούν εργασία στο αντικείμενο των σπουδών, αλλά σαν μέσο που τους ανοίγει νέους ορίζοντες σκέψης, μεθοδολογία αντιμετώπισης καταστάσεων και αναζήτησης.  Ακόμα και αν δεν διδάσκονται αυτά στις σχολές θα πρέπει με τα βοηθήματα που παρέχονται από τη σχολή σου να τα βρείς εσύ.  Πολύ σοφά λοιπόν η Παραλία σε παρώτρυνε να παρακολουθείς σεμινάρια κλπ.  Θα σε βοηθήσουν πολλαπλά.  Επί πλέον οι καταστάσεις που βιώνουμε, απαιτούν να έχουμε στόχους, επιμονή και υπομονή.  Και μην προβληματίζεσαι.  Η ζωή είναι μπροστά σου.  Τα ίδια θα έλεγα και στα παιδιά μου.  Και το κάνω.  Σου εύχομαι κάθε επιτυχία.

decentintocerberon

# 6 στις 24/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
οι νέοι ορίζοντες και οι μεθολογίες δεν είναι ανάγκη να καταναλώσουν 4-5 χρόνια ζωής ,απο τα πιο παραγωγικά κιόλας.Αυτή η μανία των κατοίκων αυτής της χώρας να σπουδάσουν κάτι και μετά να εργαστούν σε κάτι άσχετο δεν την αντιλαμβάνομαι.Κάποιο κατάλοιπο της δημοσιολαγνείας πρέπει να είναι.Πέταξα τρία 4 χρόνια της ζωής μου σε ένα τ.ε.ι ,το παράτησα γιατι δεν υπήρχε αντικείμενο πλέον και με 3 μηνο σεμινάριο στα δίκτυα η/υ και πολύ προσπάθεια και αφοσίωση εργάζομαι μια 10ετία στο κλάδο.Τα 4 χρόνια όχι μόνο πεταμένα πήγαν αλλά έχασα και πάσα ιδέα για τα πανεπιστήμια.Αναρωτιέμαι αν δεν ακουγα αντίστοιχα μ' αυτά που μόλις διάβασα παραπάνω πόσο πιο μπροστά θα ήμουν.Για επιλογο,μη πετάτε το χρόνο σας σε ένα χώρο που απλά περάσατε με μια βαθμολογία.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε