Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αντε πάλι μπαγκάζια...? :D

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

fire_fly

# 21 στις 25/1/2016
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 397
'Aρεσαν+: 0%

Αμάν ρε συ Mac, μ'αυτές τις περιγραφές το πρώτο πράγμα που μου ρθε στο μυαλό ήταν ο Αρνιακός. Τέτοια λεπτομερή περιγραφή των καιρικών συνθηκών  Και στη συνέχεια με όλη αυτή τη χαρά του σκοταδιού, θυμήθηκα την οικογένεια ¶νταμς. 

Ωστόσο ο καιρός δεν είναι τόσο χάλια κατα κει πάνω. Φέτος το καλοκαίρι αλλά και το φθινόπωρο που έτυχε να πάω μερικές φορές, είχε έναν τέλειο ήλιο. Και τώρα το χειμώνα, υπήρχαν φορές που ο καιρός ηταν καλύτερος απ'οτι στην Ελλάδα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από macbook

Θα το δοκίμαζα. Τα 3500 όμως που αναφέρεις είναι ευρώ ή pounds;

Επίσης θα πήγαινα για τον καιρό. Θα μου έλειπαν βέβαια οι χειμώνες της Πράγας (ως γνωστόν η μέση θερμοκρασία του Ιανουαρίου στην Πράγα είναι κατά 5 ολόκληρους βαθμούς χαμηλότερη από αυτήν στο Εδιμβούργο) αλλά με 14.5 βαθμούς μέση θερμοκρασία το θερμότερο μήνα του έτους και βροχές σχεδόν ομοιόμορφα κατανεμημένες σε όλους τους μήνες, πρακτικά στο Εδιμβούργο δεν υπάρχει το γαϊδουροκαλόκαιρο που ξέρουμε.

Νομίζω όμως ότι θα ζοριζόμουν με τη διάρκεια της ημέρας το καλοκαίρι αν το σπίτι που θα έμενα δεν είχε παντζούρια. Στο θερινό ηλιοστάσιο έχουν 17.5 ώρες ήλιο! Η αποζημίωση βέβαια θα ερχόταν με τις ομίχλες και τα σκοτάδια του χειμώνα.

Αρέσει στο μέλος tangerinedream

fire_fly

# 22 στις 25/1/2016
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Σ'αυτά υπολόγισε tax γύρω στο 20% συν το national insurance με εισφορά γύρω στο 8% ανα μήνα. Αυτά για μισθό ως 30.000 το χρόνο. Απο κει και πάνω φορολογείται με 40%. Επίσης δεν ξέρω το σύστημα στην Πράγα, εδώ εφορία πληρώνεις κάθε μήνα. Τα πληρώνει ο εργοδότης κατευθίαν, οπότε δε τ'ακουμπάς καν αυτά τα λεφτά. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από __mikeman

Ευρώ. Βασικά μιλάμε για 32,000 pounds το χρόνο(πριν τις κρατήσεις, υποθέτω), οπότε οπως τα υπολόγισα είναι 3500 ευρώ το μήνα(πριν τις κρατήσεις/φόρους πάντα). Γι'αυτό λέω ότι τα λεφτά δεν είναι δα και τόσο πολλά...λογικό βέβαια, καθώς δεν έχω και την τρελή εμπειρία και προυπηρεσία.

__mikeman

# 23 στις 25/1/2016
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.991

Ναι, κι εδώ στην Πράγα κάπως έτσι είναι, με τα ίδια πάνω κάτω ποσοστά. 2300 είναι κάθε μήνα, αλλά στο χέρι παίρνω 1700.

fire_fly

# 24 στις 25/1/2016
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Σκέψου επίσης, πώς εδώ οι εργαζόμενοι όλων των εταιριών ( ή τουλάχιστον των πιο μεγάλων) έχουν σωματεία, τα οποία διαπραγματεύονται σε ικανοποιητικό επίπεδο, μισθούς, καλύτερες συνθήκες κλπ. Οπότε είναι δεδομένο πώς κάθε χρόνο θα παίρνεις αύξηση στο μισθό σου. Για παράδειγμα στην εταιρία που είμαι εγώ, σου δίνουν αυτή την αύξηση ως αναγνώριση για το οτι μένεις στην εταιρία και αν υπάρχει κέρδος το προηγούμενο έτος ( ή μάλλον αν η εταιρία πετύχει τον οικονομικό στόχο) υπάρχει και το μπόνους που μοιράζεται. Επίσης αν η δουλειά που κυνηγάς αναφερεται ως permanent τότε είναι πάρα πού δύσκολο να σου πούν μετά το εξάμηνο "Δε μας κάνεις". Θα πρέπει να κάνεις μεγάλη βλακεία και να σε διώξουν. Το λεγόμενο probation που συνήθως διαρκεί ένα 6μηνο είναι κάτι στάνταρ. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από __mikeman

Ναι, κι εδώ στην Πράγα κάπως έτσι είναι, με τα ίδια πάνω κάτω ποσοστά. 2300 είναι κάθε μήνα, αλλά στο χέρι παίρνω 1700.

MiltosRNLI1930

# 25 στις 25/1/2016
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.570

Ενα μεγαλο πλεονεκτημα που εχει η Βορειος Αγγλια και η Σκωτια ,που ειναι αγνωστο στη χωρα μας ειναι τα public baths απο τη μια μερια στεγαζομενα σε μεγαλοπρεπα κτιρια με μπολικο ζεστο νερο και σουπερ θερμανση και απο την αλλη το Salvation army που δινει τσαι και σαντουιτς με χαμ τσαμπα .Εχει αιθουσες ψυχαγωγιας και τσαμπα chat σε στρογγυλα τραπεζια με τηλεφωνο για τους ντροπαλους.

Bliss_

# 26 στις 25/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Σκέψου ξανά τους λόγους που σε έκαναν να φύγεις την πρώτη φορά...

σκέψου αν η νέα προοπτική, μετά το πρώτο σου "πέταγμα", θα σε κάνει πιο δημιουργικό και ευτυχισμένο.

Στα χρήματα και στα ωράρια δεν υπάρχουν σταθερές. 
Στην ικανοποίηση του να "παράγεις" αυτό που σου αρέσει, υπάρχουν.

Είμαι σίγουρη ότι θα επιλέξεις το καλύτερο για σένα.
Καλή τύχη, Μάικ...χαίρομαι πολύ για όσα πέτυχες ως τώρα.

dylanthomas

# 27 στις 26/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χαίρομαι για 'σένα mikeman!

Κατάφερες να εξελιχθείς σαν επαγγελματίας και σαν άνθρωπος.

Θυμάσαι τα πρώτα σου άρθρα στο sxeseis, πριν κάμποσα χρόνια,  και την ανασφάλεια που εξέπεμπαν?

Έχεις καταφέρει πολλά, οπότε σκέφτομαι πως ότι κι αν αποφασίσεις, μάλλον σε καλό θα σου βγεί.

Και πάλι μπράβο σου!!!

ROCK-54

# 28 στις 26/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα συμφωνησω με την Κλιμεντινη

...για τη γλωσσα (χειροτερα απο τα Τσεχικα) ,θα διαφωνησω για το μηνιαιο κοστος (500 λιρες) που ειναι λιγες,και θα προσθεσω πως (κατα τη γνωμη μου) η Σκωτια ειναι μια απο τις πολυ ενδιαφερουσες χωρες με απιστευτα τοπια,καστρα κ λιμνες,αν θα εχεις χρονο (και χρημα) να τα επισκεφτεις. Θα εργαζεσαι σιγουρα περισσοτερο,αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει. Οπως κ την Τσεχια δες την προκληση αυτη σαν ενα ενδιαμεσο σκαλι που αργοτερα θα σου ανοιξει πορτες

Και αν δεν το κανεις τωρα που εισαι νεος και χτιζεις βασεις ποτε θα το κανεις? Ειναι μεγαλο (+) που ακομα δεν εχεις οικογ.υποχρεωσεις και για σενα,αλλα και για τον εκαστοτε εργοδοτη σου και υπαρχουν περιθωρια ελιιγμων.
Προχωρα κ μη φοβασαι ! Αγαπας τη δουλεια σου,εχεις  τις γνωσεις,μαζεψε εμπειριες και καποια μερα σιγουρα θα φτασεις εκει που ονειρευεσαι,εχοντας γινει κ πολιτης του κοσμου...

nuvola

# 29 στις 26/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
... σήμερα να  μου το πρότειναν (που δε θα μου το πρότειναν...αλλά λέμε τώρα )
θα πήγαινα...
είναι ανοιχτοί οι δρόμοι σου ...το άξιζες ...
χαίρομαι πολύ για σένα Μάικ!!

macbook

# 30 στις 26/1/2016
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από fire_fly

Αμάν ρε συ Mac, μ'αυτές τις περιγραφές το πρώτο πράγμα που μου ρθε στο μυαλό ήταν ο Αρνιακός. Τέτοια λεπτομερή περιγραφή των καιρικών συνθηκών  Και στη συνέχεια με όλη αυτή τη χαρά του σκοταδιού, θυμήθηκα την οικογένεια ¶νταμς.

Καλά, άσ' τα αυτά και απάντησε στην εξής ερώτηση: εκεί που βρίσκεσαι, παίρνεις βιταμίνη D3 όπως προβλέπει το πρωτόκολλο ή τα μούντζωσες;

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από fire_fly

Ωστόσο ο καιρός δεν είναι τόσο χάλια κατα κει πάνω. Φέτος το καλοκαίρι αλλά και το φθινόπωρο που έτυχε να πάω μερικές φορές, είχε έναν τέλειο ήλιο. Και τώρα το χειμώνα, υπήρχαν φορές που ο καιρός ηταν καλύτερος απ'οτι στην Ελλάδα. 

Ο καιρός στα βόρεια των βρετανικών νήσων είναι μάλλον ανάλαφρος. Πολύ ανεμώδης, με ήπιους θερμοκρασιακά χειμώνες και όχι ιδιαίτερα βροχερός από άποψης ετήσιου βροχομετρικού ύψους. Δίνει όμως την αίσθηση του ιδιαίτερα ψυχρού, λόγω χαμηλού wind chill, και του βροχερού επειδή ο υετός είναι κατανεμημένος σε πολλές μικρές δόσεις σε όλη τη διάρκεια του έτους. Είναι και η σημαντική έλλειψη ηλιακού φωτός, ειδικά το χειμώνα λόγω γεωγραφικού πλάτους.

Μέσα στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετές περιοχές με πολύ βαρύτερους χειμώνες σχεδόν κάθε χρόνο. Π.χ. το λεκανοπέδιο της Λυγκηστίδας-Πελαγονίας, οι περιοχές των Γρεβενών, Πτολεμαΐδας, Παρανεστίου-Νευροκοπίου και το βόρειο κομμάτι του Ν. Έβρου που έχει, τηρουμένων των υψομετρικών αναλογιών, τους δριμύτερους χειμώνες της Ελλάδας.

Climentini

# 31 στις 26/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Να πω κάτι άσχετο τώρα...

αυτό, που σε άλλα θέματα επιτρέπονται οι φωτογραφίες και σε άλλα δεν επιτρέπονται, ώρες-ώρες με τσακίζει.

Οχι τίποτε άλλο, αλλά είχα ένα σωρό υλικό να δείξω στο Μάικ, να πάρει μια ιδέα για το τί τον περιμένει

MiltosRNLI1930

# 32 στις 26/1/2016
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.570

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από ROCK-54

...για τη γλωσσα (χειροτερα απο τα Τσεχικα) ,θα διαφωνησω για το μηνιαιο κοστος (500 λιρες) που ειναι λιγες,και θα προσθεσω πως (κατα τη γνωμη μου) η Σκωτια ειναι μια απο τις πολυ ενδιαφερουσες χωρες με απιστευτα τοπια,καστρα κ λιμνες,αν θα εχεις χρονο (και χρημα) να τα επισκεφτεις. Θα εργαζεσαι σιγουρα περισσοτερο,αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει. Οπως κ την Τσεχια δες την προκληση αυτη σαν ενα ενδιαμεσο σκαλι που αργοτερα θα σου ανοιξει πορτες

Και αν δεν το κανεις τωρα που εισαι νεος και χτιζεις βασεις ποτε θα το κανεις? Ειναι μεγαλο (+) που ακομα δεν εχεις οικογ.υποχρεωσεις και για σενα,αλλα και για τον εκαστοτε εργοδοτη σου και υπαρχουν περιθωρια ελιιγμων.
Προχωρα κ μη φοβασαι ! Αγαπας τη δουλεια σου,εχεις  τις γνωσεις,μαζεψε εμπειριες και καποια μερα σιγουρα θα φτασεις εκει που ονειρευεσαι,εχοντας γινει κ πολιτης του κοσμου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από ROCK-54

__mikeman

# 33 στις 26/1/2016
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Ευχαριστώ τους πάντες για τις συμβουλές και τα καλά λόγια και την ενθάρρυση...ντάξει πάντως, προς το παρόν έχω μια αρχική τηλεφωνική συνέντευξη αύριο...λογικά θα επακολουθήσουν κι άλλες συνεντεύξεις και τεστ και και και...μέχρι να φτάσουν στο σημείο να μου κάνουν πρόταση(έτσι έγινε και στην τωρινή μου δουλειά). Οπότε βλέπουμε και κάνουμε. Πάντως έχω αρχίσει να το σκέφτομαι...είμαι 34...εφ'όσον αυτό θέλω να κάνω, ένα δυνατό όνομα στο βιογραφικό μου θα είναι μεγάλο εφόδιο. Αλλά θα δούμε όταν και αν φτάσει αυτή η ώρα.

Αρέσει στα μέλη freeman21, Leigh-Cheri και σε ακόμα 1 μέλος.

tangerinedream

# 34 στις 26/1/2016
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Τουρκμενιστάν
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 3.518

...να έχεις πάντα ούριους ανέμους στα πανιά σου και η ζωή σου να είναι πάντα εύφορη και ευδαιμονική όπου κι άν τη ζήσεις!!!

Αρέσει στο μέλος siopi13

__mikeman

# 35 στις 26/1/2016
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Πάντως να πω ότι τσέκαρα ένα site που είναι ειδικά για να ποστάρουν οι υπάλληλοι την εμπειρία τους απο εταιρείες, και σχεδόν όλοι λένε για της συγκεκριμένη ότι δουλεύουν ΠΟΛΛΕΣ ώρες(12 ώρες τη μέρα, 6 μέρες την εβδομάδα), ειδικά την περίοδο πριν βγει το παιχνίδι. Πράγμα που είναι πολύ συνηθισμένο σε μεγάλες εταιρίες videogame πράγματι, και αν έχουν έτσι τα πράγματα(θα το τσεκάρω παραπάνω...), σόρι αλλά δεν θα πάρω...οι εταιρείες αυτές εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί νέοι προγραμματιστές που ψοφάνε να δουλεύουν πάνω σε βιντεοπαιχνίδια, και δη γνωστά και δημοφιλή, και πληρώνουν όσο λιγότερο μπορούν για όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες. Ιδωμεν...αλλά μετά απο αυτές τις πληροφορίες χλωμό το βλέπω. Το ότι δεν έχω οικογένεια δεν σημαίνει ότι δεν θέλω τον ελεύθερο μου χρόνο.

Αρέσει στα μέλη freeman21, somebody961

-tsilipirdoni-

# 36 στις 26/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μόνο για τις ώρες είχα σκέψη δεύτερη ...  

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από __mikeman

Πάντως να πω ότι τσέκαρα ένα site που είναι ειδικά για να ποστάρουν οι υπάλληλοι την εμπειρία τους απο εταιρείες, και σχεδόν όλοι λένε για της συγκεκριμένη ότι δουλεύουν ΠΟΛΛΕΣ ώρες(12 ώρες τη μέρα, 6 μέρες την εβδομάδα), ειδικά την περίοδο πριν βγει το παιχνίδι. Πράγμα που είναι πολύ συνηθισμένο σε μεγάλες εταιρίες videogame πράγματι, και αν έχουν έτσι τα πράγματα(θα το τσεκάρω παραπάνω...), σόρι αλλά δεν θα πάρω...οι εταιρείες αυτές εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί νέοι προγραμματιστές που ψοφάνε να δουλεύουν πάνω σε βιντεοπαιχνίδια, και δη γνωστά και δημοφιλή, και πληρώνουν όσο λιγότερο μπορούν για όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες. Ιδωμεν...αλλά μετά απο αυτές τις πληροφορίες χλωμό το βλέπω. Το ότι δεν έχω οικογένεια δεν σημαίνει ότι δεν θέλω τον ελεύθερο μου χρόνο.

Paralia48

# 37 στις 26/1/2016
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 7.632

Αν νοιώθεις σιγουριά για τον εαυτό σου, μπορείς να το ρισκάρεις, λέω εγώ.
Το οικονομικό είναι το ίδιο.
 Αν η εταιρία που είσαι τώρα είναι μικρή και κινδυνεύει από χρόνο σε χρόνο , τότε πήγαινε στη μεγάλη και σίγουρη.
Εγώ προσωπικά, αν είχα μια δουλειά που με ικανοποιούσε, δε θα άλλαζα. Δεν είμαι ο τύπος της καρριερίστριας και δε θέλω να χάσω αυτό που έχω.
Αλλά καθένας είναι διαφορετικός. Είσαι νέος, άντρας, ελεύθερος, ικανός, η ζωή είναι για σένα.
Καλή επιτυχία!

fire_fly

# 38 στις 26/1/2016
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Κύριε Μακ, παίρνω βιταμίνες ναι. Κυρίως γιατί με τα άγριες ώρες που δουλέυω εγώ δεν προλαβαίνω να τρώω όπως θα ήθελα. Παρ'όλα αυτά τον ήλιο που μου λείπει τον αναπληρώνω τις φορές που πηγαίνω σε ηλιόλουστα μέρη 

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από macbook

Καλά, άσ' τα αυτά και απάντησε στην εξής ερώτηση: εκεί που βρίσκεσαι, παίρνεις βιταμίνη D3 όπως προβλέπει το πρωτόκολλο ή τα μούντζωσες;

Ο καιρός στα βόρεια των βρετανικών νήσων είναι μάλλον ανάλαφρος. Πολύ ανεμώδης, με ήπιους θερμοκρασιακά χειμώνες και όχι ιδιαίτερα βροχερός από άποψης ετήσιου βροχομετρικού ύψους. Δίνει όμως την αίσθηση του ιδιαίτερα ψυχρού, λόγω χαμηλού wind chill, και του βροχερού επειδή ο υετός είναι κατανεμημένος σε πολλές μικρές δόσεις σε όλη τη διάρκεια του έτους. Είναι και η σημαντική έλλειψη ηλιακού φωτός, ειδικά το χειμώνα λόγω γεωγραφικού πλάτους.

Μέσα στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετές περιοχές με πολύ βαρύτερους χειμώνες σχεδόν κάθε χρόνο. Π.χ. το λεκανοπέδιο της Λυγκηστίδας-Πελαγονίας, οι περιοχές των Γρεβενών, Πτολεμαΐδας, Παρανεστίου-Νευροκοπίου και το βόρειο κομμάτι του Ν. Έβρου που έχει, τηρουμένων των υψομετρικών αναλογιών, τους δριμύτερους χειμώνες της Ελλάδας.

macbook

# 39 στις 26/1/2016
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από fire_fly

Κύριε Μακ, παίρνω βιταμίνες ναι. Κυρίως γιατί με τα άγριες ώρες που δουλέυω εγώ δεν προλαβαίνω να τρώω όπως θα ήθελα. 

Χαίρομαι που το ακούω. Ήξερα κάποτε μια κοπελίτσα, στην ηλικία σου πάνω-κάτω, που είχε ανηφορίσει για τα μέρη σου για εργασία. Κάποιο καιρό μετά παρουσίασε μια ανεξήγητη κόπωση. Οι εξετάσεις αίματος έδειξαν μεγάλο έλλειμμα σε βιταμίνη D3. Από τότε ανακάλυψα κι εγώ την ιδιαιτερότητα αυτής της βιταμίνης σε σχέση με τις άλλες, όπως και το πόσο εύκολο είναι να παρουσιάσει κανείς έλλειμμα ακόμα και στη μεσογειακή ζώνη.

VLEMMA

# 40 στις 27/1/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ακομα..

εκει
εισαι;;;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234