Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις

Σελίδα : 1

Fterwtos_Aggelos_91

# 1 στις 18/2/2016
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24
'Aρεσαν+: 0%

Επειδή τελείωσα το μεταπτυχιακό και πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω την αναζήτηση εύρεσης εργασίας θέλω αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Όταν οι εργοδότες ζητάνε εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις αλλά εσύ δεν πληροίς αυτό το κριτήριο αλλά πληροίς όλα τα υπόλοιπα έχεις πιθανότητες να σε προσλάβουν? Ξέρω ότι μπορεί να σας φανεί γελοία η ερώτηση αλλά τώρα ουσιαστικά βγαίνω στην κοινωνία.

Enikos

# 2 στις 18/2/2016
author
Ανδρας / 75 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.059

Καλυτερα τελειωνε με τον στρατο και μετα κοιτα τι θα κανεις.

Νομιζω οτι ειναι φυσικο να ειναι προυποθεση, διοτι καποιος επιχειρηματιας θα επενδυσει σε σενα και οταν μολις πας να στρωσεις η εστρωσες στην δουλεια, θα διακοψεις για τον στρατο.

Αναγκαιο κακο, το συγκεκριμενο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Fterwtos_Aggelos_91

Επειδή τελείωσα το μεταπτυχιακό και πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω την αναζήτηση εύρεσης εργασίας θέλω αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Όταν οι εργοδότες ζητάνε εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις αλλά εσύ δεν πληροίς αυτό το κριτήριο αλλά πληροίς όλα τα υπόλοιπα έχεις πιθανότητες να σε προσλάβουν? Ξέρω ότι μπορεί να σας φανεί γελοία η ερώτηση αλλά τώρα ουσιαστικά βγαίνω στην κοινωνία.

Αρέσει στα μέλη Wetcircle, freeman21 και σε ακόμα 1 μέλος.

broomstick

# 3 στις 18/2/2016
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 2.491

και για να χουμε καλο ρωτημα ποτε σκεφτεσαι να πας στο στρατο???οταν θα εχεις μπει στην δουλεια και θα συναγωνιζεσαι για καλυτερη θεση θα παντρευτεις θα κανεις κανα δυο κουτσουβελα και μετα???

εννοειται οτι οι εταιριες ψαχνουν και εκπαιδευουν προσωπικο με προοπτικες ανελιξης...και εννοειται οτι πρεπει να εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις...μου αρεσει που το σκεφτεσαι κιολας??? 9 μηνες ειναι ολο και ολο 
Αρέσει στο μέλος Paralia48

pigassos71

# 4 στις 18/2/2016
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

η ερώτηση δεν είναι καθόλου γελοία

η απάντηση απο την άλλη

ειναι τραγικά γελοία.

σου λεει ο εργοδότης, "φιλε, τι να σε κάνω στη δουλειά αν ξαφνικά σου ζητήσει η μαμά πατρίδα να παρουσιαστείς;"

αν υποθέσουμε οτι αυτό εχει μια λογική(που δεν έχει), τοτε ισχύει για το 20% των επιχειρήσεων

το υπόλοιπο 80% προσλαμβάνει με επιδοτούμενο πρόγραμμα με ημερομηνία λήξης.

με άπλα λογια σου λεει ο εργοδότης, "θελω εναν υπάλληλο που θα τον διώξω εγω και οχι να φύγει επειδή τον καλεσε το στράτευμα"

Αρέσει στο μέλος tangerinedream

tangerinedream

# 5 στις 18/2/2016
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Τουρκμενιστάν
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 3.518

...καλύτερα να τελειώνεις όσο γίνεται πιο γρήγορα γιατί όσο περνάνε τα χρόνια τοσο πιο δύσκολο θα σου φαίνεται...και όταν με το καλό βγείς ανυπότακτος έχει και πρόστιμο Ε6.000,00...

...παλιότερα είχε κάποιο νόημα να σκέπτεται κανείς τη θητεία γιατί ήταν μεγάλη σε διάρκεια, είχε αγγαρείες και πολυ μαυρίλα, καψόνια, κακές συμπεριφορές, φυλακές που μεγάλωναν την θητεία κλπ...τώρα τα πράγματα είναι ψιλοκυριλέ και σήμερα μπαίνεις και αύριο βγαίνεις...και θα έχεις να διηγείσαι 1-2 ιστορίες απο τα χρόνια του στρατού...

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

Leigh-Cheri

# 6 στις 18/2/2016
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.052

Μη μιλάς καθόλου. Τουλάχιστον ξεπετάς το φανταρικό

και μετά είσαι κυριλέ. Ούτε που σε ξαναρωτά κανείς τίποτα άλλο.

Αλίμονο από τις γυναίκες που δεν έχουν ακόμα τεκνοποιήσει και ψάχνουν για δουλειά...

Αρέσει στα μέλη Wetcircle, tangerinedream και σε ακόμα 1 μέλος.

tangerinedream

# 7 στις 18/2/2016
author
Ανδρας / 49 / Σε διάσταση
Τουρκμενιστάν
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 3.518

...μην παραπονιέσαι κι εσυ...υπάρχει σκέψη-πρόβλεψη να γίνει η θητεία υποχρεωτική και για τα κορίτσια!!! :-)

flat_line

# 8 στις 19/2/2016
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Γεια σου Fterwtos_Aggelos_91

Πιστεύω πως ναι, έχεις πιθανότητες πρόσληψης, ανάλογα βέβαια και με την εταιρία και τις ανάγκες της. Απο εκεί και πέρα, είτε μπορεί να επενδύσουν σε εσένα, οπότε θα σε περιμένουν να επιστρέψεις μετά το τέλος της θητείας σου για να σε προσλάβουν ξανά. Είτε μπορεί απλά με την στράτευση σου να σε σταματήσουν και να πάρουν κάποιον άλλο, αλλά και πάλι θα έχεις αποκτήσει πολύτιμη εμπειρία αν η εργασία είναι πάνω στον τομέα των σπουδών σου, και επιπλέον θα βγάζεις δικά σου χρήματα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πότε περιμένεις να σε καλέσουν για να υπηρετήσεις;

gior1987

# 9 στις 21/2/2016
author
Ανδρας / 32 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ταύρος
Απαντήσεις: 2

Γεια χαρά,

Καλό είναι να τελειώνεις όσο πιο γρήγορα μπορείς με τον στρατό.Βέβαια, μέχρι να πας δεν σου κοστίζει να ψάχνεις για δουλειά ακόμα κι αν οι εργοδότες ζητάνε εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις. Πολλές φορές τα "απαραίτητα προσόντα" που ζητάνε δεν είναι και τόσο απαραίτητα. Αρκετοί έχουν προσληφθεί σε δουλειές χωρίς να έχουν πάει στρατό, μετά πήγαν στρατό και μετά την απόλυσή τους συνέχισαν στην ίδια δουλειά.Απλά αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο, να είσαι ειλικρινής και να τους ξεκαθαρίσεις απ' την αρχή ότι δεν έχεις πάει στρατό, και να δείχνεις ότι έχεις όρεξη για δουλειά.

Fterwtos_Aggelos_91

# 10 στις 25/2/2016
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις!Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δε μπαίνω συχνά στο site. Το ζήτημα είναι τελικά ότι προσπαθούν να μας φέρνουν στα δικά τους μέτρα. Αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις, έχουν εξασφαλίσει και τα τρισέγγονα τους και δεν ενδιαφέρονται διόλου για μας...Η στρατιωτική θητεία θα έπρεπε να θεωρείται επιλογή και όχι υποχρέωση όπως γίνεται σε όλες τις ευνομούμενες πολιτείες..Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε πολίτη και δεν έχει να κάνει με το πόσο φτωχή είναι μια χώρα! Προσωπικά νιώθω πολύ χάλια να κλειστώ ειδικά αυτή την περίοδο σ' ένα στρατόπεδο και να πετάξω έτσι απλά 9 μήνες από τα νεανικά μου χρόνια. Το θεωρώ απαράδεκτη παραχώρηση και υποχώρηση σε ένα κράτος που δεν το αξίζει!

gior1987

# 11 στις 12/3/2016
author
Ανδρας / 32 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ταύρος
Απαντήσεις: 2

Δεν έχεις κι άδικο σε αυτό που λες... Παρόλα αυτά ακόμα και στο στρατό μπορείς να πάρεις κάποια μαθήματα ζωής. Δεν μιλάω τώρα για όπλα, εκπαίδευση κλπ, αυτά είναι γι' αυτούς που θέλουν να πάνε ειδικές δυνάμεις, οι υπόλοιποι είμαστε απλά αγγαρειομάχοι.

Αυτό που λένε ότι ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, ισχύει. Εκεί μέσα θα δεις το κάθε καρυδιάς καρύδι: το μιξιάρικο που δεν έχει απομακρυνθεί ποτέ από τη μάνα του περισσότερο από 50 μέτρα, τον παρτάκια βυσματία που θα κάνει τα πάντα για να καλοπεράσει εις βάρος σου, τον καλοκάγαθο χαζούλη και τους βλάκες που τον κοροιδεύουν, τον ρουφιάνο, τα φίδια, και λίγα καλά παιδιά.Το να ζήσεις στο ίδιο περιβάλλον με τόσα διαφορετικά άτομα και υπό τέτοιες συνθήκες θα σε κάνει να εκτιμήσεις κάποια απλά πράγματα (όπως π.χ. ένα ζεστό μπάνιο). Επίσης, όσο πιο δύσκολες οι συνθήκες τόσο περισσότερο θα δεθείς με τα λίγα καλά παιδιά... Και εκεί θα συνειδητοποιήσεις ότι μόνο αν νοιάζεστε ο ένας για τον άλλο, και δεν κοιτάτε ο καθένας την πάρτη του θα περάσετε όσο πιο ανώδυνα γίνεται κάποια πράγματα.
Για μένα αυτό είναι το πιο ουσιαστικό μάθημα του στρατού, το οποίο βέβαια δεν είναι "εντός των προθέσεών" του, αλλά συμβαίνει...

Makis1992

# 12 στις 30/3/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Καλύτερα να πας να τελειώνεις... Στην αρχή ίσως σου φανεί κάπως αλλά στην πορεία καλυτερευουν τα πραγματα..Πολλα θα εξαρτηθούν απο την ειδικοτητα που θα παρεις... Δεν ξερω για πεζικο και ναυτικό πως ειναι τα πραγματα αλλά στην αεροπορεια έτσι πάει η φάση...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost