Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι θα κάνατε στην θέση μου;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Catherine86

# 1 στις 7/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 14
'Aρεσαν+: 0%

Είπα να συστηθώ και γω με ένα θέμα που με απασχολεί τελευταία!

Εργάζομαι σε ένα ψυχολογικό κέντρο ως γραμματέας, ωρομίσθια με σύμβαση που λήγει 30/6. Ο μισθός μου στην καλύτερη πλησιάζει τα 300¤.

Ξεκίνησα από πρόγραμμα voucher, και ενώ δεν είχε σκοπό να κρατήσει άτομο (απλά ήθελε να αξιοποιήσει την ευκαιρία του δωρεάν υπαλλήλου) μέσα σε λίγο διάστημα κατάλαβε ότι δεν ήμουν σαν τα προηγούμενα άτομα που είχε συνεργαστεί μιας κ οργάνωσα όλο το γραφείο, έφτιαχνα ομιλίες της και powerpoint στο πι κ φι, ήξερα τι θα χρειαστεί πριν το ζητήσει, και ανέλαβα όλο το οικονομικό και συνεργάτες... με λίγα λόγια έγινα απαραίτητη!

Έτσι την επόμενη σεζόν μου έκανε 9μηνη σύμβαση μερικής απασχόλησης!

Υπήρξε μια περίοδος που δεν ήταν καλά, και η συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη,

μέχρι που την έπιασα και της μίλησα κ έκτοτε έχω το τέλειο αφεντικό

Την περίοδο που δεν άντεχα (αλλά και όταν έμαθα οτι θα είμαι με σύμβαση κ δη μερική) έψαχνα απελπισμένα δουλειά, είχα κ έχω στείλει άπειρα βιογραφικά και το τηλέφωνο δεν χτυπάει ούτε για συνέντευξη...

Το γραφείο (λόγω αντικειμένου) στην κρίση που έχουμε έχει τα πάνω και τα κάτω του... εξού και η σύμβαση και οι λίγοι μήνες... σε περίπτωση που θελήσει να με κρατήσει τι να κάνω?

Οι σκέψεις μου είναι οι εξής:

Την λατρεύω αυτήν τη δουλειά, είναι αυτό που έχω σπουδάσει, είμαι πολύ καλή σε αυτό, έχει σχέση με αυτό που ήθελα αλλά ποτέ δεν σπούδασα (ψυχολογία), είναι κοντά στο σπίτι μου, το περιβάλλον είναι σχετικά τέλειο, νιώθω δημιουργική και χρήσιμη και κυρίως είναι απίστευτο συναίσθημα να βοηθάς και να βλέπεις την αλλαγή στους ανθρώπους και κυρίως στα παιδιά.

Από την άλλη, κανείς δε μπορεί αν ζήσει με ούτε 300 το μήνα, δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρω να φύγω από το σπίτι μου, και δεν γίνεται για 3 μήνες να μένεις άνεργος... και όσο είμαι εκεί δεν πρόκειται ποτέ να βρω αλλού..

Οπότε τι να κάνω? αν δεν με ανανεώσει οκ! (αν και την έβαψα γιατί χάνω και το επίδομα του οαεδ για 13 ένσημα που μου λείπουν από το 2015..)

Αλλά αν με ανανεώσει να δεχτώ? έχει πολλά θετικά και φυσικά το γεγονός ότι δεν βρίσκεις τίποτα σε κάνει να λες μείνε κ πες κ ευχαριστώ ... επίσης δεν μαρέσει η ιδέα να κάνω σύμβαση να βρω κάτι άλλο και να την παρατήσω μέσα σεζόν ...

Αν δεχτώ μένω άλλον ένα χρόνο έτσι... έχω προσπαθήσει πολύ να βρω 2η δουλειά αλλά είναι πολύ δύσκολο .. σκεφτείτε να θέλετε υπάλληλο και να σας πει αα μπορώ μόνο πρωί μέχρι τις 2 και τρίτη ναμαι απόγευμα...

Τι θα κάνατε εσείς? Μένετε έτσι ή ρισκάρετε για το 8ωρο (αν κ όταν) και χωρίς το επίδομα του οαεδ καβάντζα!?

Leigh-Cheri

# 2 στις 7/5/2016
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.052

Αφού έχεις την άνεση να συζητήσεις μαζί της

γιατί δεν της ζητάς να σε κρατήσει ακόμα ένα μήνα

για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα ανεργίας;

Ακόμα και αν αρνηθεί, πρότεινέ της να αναλάβεις εσύ το κόστος

της ασφάλισης για τον μήνα αυτό.

Ναι μεν θα πληρώσεις ένα ποσό, αλλά τα χρήματα που θα πάρεις

από το επίδομα ανεργίας θα είναι πολύ περισσότερα.

Δες το κάτι σαν επένδυση

nuvola

# 3 στις 7/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
 1) ακόμη και να σε απολύσει ,μπορείς να κάνεις μια εικονική πρόσληψη αλλού να αγοράσεις 18 ένσημα και να βγεις ταμείο (σε περίπτωση που δε το κάνει η επιχείρηση που είσαι τώρα )
 ταμείο στο τσεπάκι το χουμε ...(δε ξέρω αν θα το έχει και ο Οαεδ ,αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... )

2)Μένεις εκεί που είσαι ,αφού σου αρέσει ,είσαι και καλή στη δουλειά σου συγχρόνως ψάχνεις για κάτι με καλύτερες αποδοχές  (την ενημερώνεις από τώρα γι αυτό που πιθανόν να συμβεί )    

3)Τώρα έρχεται το καλό ...
Σου ανανεώνει την σύμβαση σε πλήρης απασχόλησης,( που να τρέχει να ψάχνει να βρει τόσο αξιόλογο υπάλληλο  )τσιμπάς 600 στην καλύτερη  και κάνεις  γλέντι  

Negative

# 4 στις 7/5/2016
author
Ανδρας / 78 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 79

Τι θα κάνατε εσείς? 

...Για αρχή, βρες εναν ψιλικατζή και πλήρωσέ τον να σου κολλήσει τα 15 ενσημα, κρίμα είναι να χάσεις το επίδομα.

Δεύτερον τώρα. Αυτό που έχεις τώρα, μπορεί να είναι στο αντικείμενό σου, μα δεν είναι δουλειά που να αξίζει τα λεφτά της, ούτε σου δίνει λόγο να την κρατήσεις. Χώρια που μερική απασχόληση σημαίνει πλήρες ωράριο.

Ουσιαστικά, δεν έχεις άλλη επιλογή, από το να ψάξεις κάτι το οποίο ίσως δεν ανταποκρίνεται στα προσόντα σου. Μην στεναχωριέσαι, συμβαίνει σε όλους. Το πολύ πολύ να λυποθυμίσεις στην αγκαλιά κανενός Δασκαλάκη από την ταλαιπωρία, και να σε λέμε Γιάννα Αγγελοπούλου μετά. 

wish_

# 5 στις 7/5/2016
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 2.324

δηλαδή αν η συμβαση ηταν 8 ωρη δε θα το σκεφτόσουν.θα σουν οκ!απλα τη συγκεκριμενη δε τη συμφαιρει και φυσικά δε θέλει ατομο για τοσες ωρες.θα μπορουσε ας πουμε να σε κανει 8 ωρη η 6 ωρη ή δε χρειαζεται?

Ψάχνεις και δεν βρίσκεις όπως οι περισσοτεροι και εισαι 4 ωρο με πρόγραμμα σταθερό.μονο σαβ/κα μπορεις να βαλεις κατι άλλο ή σε κανα φουρνο,η 24 ωρο καφε  με πρωινό 4 ωρο αλλά είναι ξέσκισμα.του στυλ 7 με 12.

από τη στιγμή που δεν βρίσκεις,εχεις ενσημα και σ αρεσει ακομα και αν δεν φουλ τιμε τοτε καθεσαι εκει γιατι μαζεύεις και προϋπηρεσία.Σε ιατρεια συνηθως 4 ωρα είναι.Συνεχίζεις να ψάχνεις και δε σκέφτεσαι ότι αν βρεθει κατι που το θες παραπανω ότι θα την κρεμάσεις.Εκεινη κοιταζει το συμφέρον της και εσυ πρεπει να κανεις το ιδιο για σένα.Στην τελική δε θα φυγεις από τη μια μερα στην άλλη...αν σε παρουν από καπου αλλου φυσικά και δινεις το χρονο και στους δυο και δεν κρεμάς την ιατρό μεχρι να βρεθει άλλη και να την εκπαιδεύσεις σε νορμαλ χρονικό διαστημα εντος 2 εβδομάδων.στην τελική προτείνεις μια φίλη.

αν δε σε ανανεωσει ή πληρωνεις τα ενσημα ή βρίσκεις μια δουλεια σε καφε ή φουρνο.πας και ρωτας δε το σκέφτεσαι μέχρι να συμπληρώσεις τα ενσημα. εχω γνωστη που ετσι εκανε και σχεδόν ανα διμηνο εβρισκε κατι άλλο μονο και μονο για να μαζευει ενσημα μεχρι που βρηκε κατι σταθερό.ειναι μερικοί που θέλουν εποχιακούς για κανα δυο μηνες ας πούμε.

Catherine86

# 6 στις 7/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Καλησπέρα

Βασικά στο site ΟΑΕΔ λέει το εξής:
«Προϋποθέσεις, Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
-Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
-Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο

Leigh-Cheri μου αν το ήξερα αυτό θα της είχα αγοράσει τα ένσημα δεν το συζητώ και δεν νομίζω να είχε θέμα!
Και φυσικά αξίζει να πληρώσεις όσο και να κάνουν δεδομένου ότι θα έπαιρνα επίδομα για 8 μήνες 270¤ νομίζω βάσει πίνακα.Τώρα ίσως είναι χαζό αυτό που θα πω αλλά πως γίνεται εν έτη 2016 να κολλήσω τα υπολειπόμενα 13 στο 2015 για να φτάσω τα 80? Τα οποία τα έχασα διότι νοσηλευόμουν για θεραπεία. Μέχρι τέλος Ιούνη υπολογίζω να έχω 126. Μπορώ να ζητήσω τα παραπάνω αλλά για του 2015 δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λέτε! Οτιδήποτε παραπάνω γνωρίζετε πείτε μου να το ψάξω .

Νuvola μου τι εννοείς με το ¨ ταμείο στο τσεπάκι το χουμε ...(δε ξέρω αν θα το έχει και ο Οαεδ ,αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... )¨
Ο μόνος λόγος που απτη μια θέλω να επιμείνω σε αυτήν την δουλειά (πέρα από τα παραπάνω που ανέφερα) είναι γιατί ξέρω τι θέλει από το γραφείο και από εμένα (καταρχήν μου έχει δώσει κλειδιά) και είναι κάτι που με ιντριγκάρει (να το τρέχω όλο εγώ, που αυτό σημαίνει παραπάνω ώρες και παραπάνω μισθό), αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να στρώσει και μείνουν σταθερά αυξημένα τα έσοδα!
 Όπως σας είπα ακόμα και τα οικονομικά τα διαχειρίζομαι εγώ ξέρω ακριβώς πόσα βγάζει, και καταλαβαίνω ότι δεν την παίρνει για πλήρη απασχόληση.. Και γω νομίζω πως αυτό ίσως να είναι το καλύτερο σενάριο (αν δεχτώ να ενημερώσω ότι σε περίπτωση που βρω 8ωρο θα πρέπει να φύγω) αν και κατά βάθος δεν θα της αρέσει και τόσο. Εκτός αν προλαβαίνω να πηγαίνω μόλις σχολάσω έως ότου λήξει η σύμβαση..

Χαχαχαχαχαχαχ το Νο3 Νuvola μου θα ήταν σαν να κέρδιζα το τζόκερ!!! Τέλειο και άπιαστο :Ρ ελπίζω να είσαι γουρλού!!! Σε κερνάω ότι τραβάει η όρεξη σου αν γίνει κάτι τέτοιο!!!

Negative λες? :Ρ Να αρχίσω να ψάχνω και πλαστικό για botox αν είναι χαχαχαχ

λες? :Ρ Να αρχίσω να ψάχνω και πλαστικό για botox αν είναι χαχαχαχ

Catherine86

# 7 στις 7/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

wish_ είναι ακριβώς αυτό που είπες! : ) αν ήταν 8ωρο δεν θα το σκεφτόμουν καν!!

Βλέποντας και τις συνθήκες που υπάρχουν εκεί έξω είμαι θεά όσον αφορά το περιβάλλον και το αφεντικό.

Σκέψου οτι έστειλα βιογραφικό σε κλινική που ήθελε κοπέλα για ΠΣΚ πρωί και αργίες. Είπα οκ θα δουλευω 7 μέρες την βδομάδα και αργίες για ουτε 500¤ αλλά ούτε τηλέφωνο για συνέντευξη δεν πήραν... οι εταιρίες πρέπει να λαμβάνουν χιλιάδες βιογραφικά για να μην μπαίνουν πλέον στην διαδικασία να σε πάρουν για συνέντευξη.

έχει δίκιο ο Negative το 4ωρο είναι σαν πλήρης, δύσκολα μπορείς να βρεις και δεύτερη ... πρέπει να είναι κοντά για να προλαβαίνεις (εφόσον δεν υπάρχει δικό σου μεταφορικό και είσαι με τα ΜΜΜ), να δεχτεί ο άλλος τις διαθέσιμες ώρες και μέρες και να είσαι όλη μέρα έξω (χωρίς να βγάζεις χρήματα).

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι, αν μπορώ τελικά να αγοράσω τα ένσημα του 2015 το 2016? Μου φαίνεται λίγο δύσκολο...αν ξέρει κάποιος ας μου πει...

wish_

# 8 στις 7/5/2016
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 2.324

δε γνωριζω αν μπορεις να παρεις ενσημα του 2015.πιστευω ότι  δεν μπορεις αλλα δεν είμαι και σιγουρη,ισως αυτοι εχουν κανα τροπο γι αυτό δεν εχεις παρα να παρεις ένα τηλεφωνο η αφου τα πρωινα εισαι φρεε να πας από εκει για να ρωτήσεις ότι σε απασχολει.

αλλα αληθεια θα προτιμουσες να εισαι στο ταμειο από το να δουλευεις εστω και εκει που εισαι?

απο τη μια σ αρεσει αλλα σκέφτεσαι ότι αν φυγεις θα την κρεμασεις.λες και η δουλεια η 8ωρη είναι στο χερι σου.οι περισσοτεροι παρτ τιμε ζητανε η να εχεις κανα γνωστό.στην τελική κοπελα θα βρεθει να σε αντικαταστησει γρηγορα..κρα κανουν κοπελες για τέτοιες θεσεις εξαλλου θα την εκπαιδεύσεις αν φυγεις.

αφου δεν εχεις βρει κατι άλλο και κατά πασα πιθανοτητα θα σε ανανεωσει,αν πιστευεις ότι θα φυγεις ζητησε να στο ανανεώσει για λιγοτερο διαστημα και αν δεις ότι δε βρίσκεις να στο ξανανανεωσει πάλι για οσο θες.

matiamou12

# 9 στις 7/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κατριν μηπως εισαι λιγο υπερβολικη...η δουλεια ειναι κοντα στο σπιτι σου που ενοικιο δεν εχεις...εγινες το δεξι της χερι? γιατι η αναγκη σε εκανε να γινεις..και να εισαι οργανωτικη... λογο  προγραμματος βαουτσερ...θελει ο αλλος να κρατηθει στην δουλεια...

Ηδη της μιλησες περι συμπεριφορας και μπραβο σου αλλοι δεν θα ειχαν το θρασος?θαρρος? να μιλησουν οτι ξερεις με πειραζει η συμπεριφορα σου μην ξεσπας(μπορει να το ειπες κομψα...)Ο μισθος των 300 ευρω πολυ λιγα?...για 4ωρο?ποσο πιστευες οτι ηταν το πολυ να ηταν 400... αλλα αυτα τα 300 ειναι σκεψου την ασφαλιστικη καλυψη..μπορεις δηλαδη χτυπα ξυλο να πας και σε εναν γιατρο.Αλλοι ψαχνουν στα σκουπιδια και δεν εχουν καν ιατρικη περιθαλψη.

Δεν θελω να γινω κακια απλα σε αυτο το προγραμμα που μπηκες εδω τουλαχιστον στην πολη μου θελει μεσον...δυστυχως ολοι βαζουν μεσο εγω δεν εχω για να βαλω.Προσεχε δεν λεω οτι εσυ εβαλες μεσο...Λεω τι επικρατει...

Μας λες τι θα κανεις στην περιπτωση που δεν σε παρει...ενω μας ειπες οτι θα σε συνεχισει...μακαρι να σε παρει οσο για τα 13 ενσημα που σου λειπουν...πανε κολλα τα αλλου σε καποια αλλη επιχηρισει...καταρχειν ρωτα τον οαεδ τι χρειαζεται για να βγεις ταμειο...
Επισης εγω που δεν μενω Αθηνα οταν μπαινω για να ψαξω για δουλεια βλεπω οτι στην Αθηνα ζητανε συνεχεια υπαλληλο γραφειου.Ε δεν θα ειναι και στην γειτονια σου αλλα υπαρχουν δουλειες.Προσπαθησε να κρατηθεις σε αυτην την δουλεια εστω με 300.στο Λιντλ περνουν 420 και βαρανε υπερωριες απο οτι μου εχουν πει.

Δεν ειναι τραγικη η περιπτωση σου παντως να το ξερεις..και εγω ψαχνω δουλεια αλλα τιποτα δεν ερχεται ομως συνεχιζω να πιστευω οτι κατι θα γινει και θα χτυπησει το τηλ.μου...

Catherine86

# 10 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Βρε σαφώς και δεν προτιμώ να μπω στο ταμείο! Δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι, όχι όταν μπορώ να προσφέρω και φυσικά όχι όταν έχω δυνατότητα εργασίας! Απλά αν είχα το ταμείο θα ένιωθα πιο ασφαλής μέχρι να βρω δουλειά στην περίπτωση που δεν με κρατήσει!

Δεν ξέρω καν αν με κρατήσει! Στην ιδέα της ανεργίας θα το ήθελα όσο τίποτα με όλα αυτά που βλέπω και επειδή έχω ζήσει την ανεργία για πολλά χρόνια είμαι της άποψης κάλλιο 5 και στο χέρι!Απλά σαν άνθρωπος είμαι ανεξάρτητη! Ζούσα μόνη και επέστρεψα πίσω , δεν μαρέσει να ζητάω χρήματα και με αυτά που παίρνω δεν μπορώ καν να βγαίνω ή να έχω χόμπι! Οικονομικά είμαστε αρκετά δύσκολα και προσπαθώ να συνεισφέρω και αυτός είναι ο λόγος που κυνηγάω την 8ωρη! Δεν είναι ότι παίρνω ένα χαρτζιλίκι των 300¤ μένω σε ένα σπίτι που δεν πληρώνω τίποτα και κάνω την ζωούλα μου.

Matiamou12 δεν ήταν θράσος αν με ήξερες Θα καταλάβαινες ότι δεν έχω κάτι τέτοιο?. Θα μπορούσα να σου γράψω σελίδες με το τι έγινε και τι της είπα και πως της το είπα? και θα έβλεπες ότι ήταν το πιο σωστό και ηθικό που μπορούσε να γίνει!

Δεν έγραψα βρε ότι θέλει να με κρατήσει είπα ΑΝ!! : ) ούτε ότι τα 300 είναι λίγα για 4ωρο αλλά για να μείνω μόνη

Ξέρω πολύ καλά, γιατί έχω υπάρξει στην άλλη πλευρά (αυτής της ανεργίας για πολλά χρόνια ?αυτό άλλωστε μου έδωσε τα μόρια, πίστεψέ με στα πρώτα voucher δεν με πήραν-), και άν έγραψα όλα τα πραπάνω είναι επειδή και να με κρατήσει δουλειά θα ξαναπιάσω από Οκτ και μέχρι τότε δεν δικαιούμαι επίδομα λόγω των 13 ενσήμων που λείπουν! επειδή λοιπόν ξέρω πως είναι να μην έχεις δουλειά είμαι ευγνώμων ? δεν βρίσκω λάθος ή υπερβολή όμως ότι θέλω βρε μάτια μου να καταφέρω να μείνω ξανά μόνη μου! Είμαι 30χρ γαϊδούρα και θα ήθελα να μαζέψω ένα ποσό και να πάω να μείνω σε μια τρύπα κ ας τρώω ψωμί και τυρί! Τοχω ξανακάνει δεν με νοιάζει! Έχω το δικαίωμα να ονειρεύομαι ακόμα σωστά? : ) κατέκτησα ένα στόχο και τώρα θέτω τον επόμενο!

Τραγική δεν είναι η περίπτωση μου! Απτά λεγόμενα μου νομίζω φαίνεται κ ότι λατρεύω την δουλειά μου και όπως ανέφερα είμαι από τους τυχερούς που μπορούν να δουλεύουν σε ένα τέτοιο περιβάλλον! Δεν ξέρω αν τα λόγια μου έδειξαν κάτι τέτοιο? Και γω όταν δεν είχα δουλειά μου φαινόντουσαν όλα αυτά ασήμαντα και δεν παρεξηγώ οποιονδήποτε σκέφτεται «τι μας λες τώρα και συ ρε κοπελιά» και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια!!

Σου εύχομαι ολόψυχα να χτυπήσει το τηλέφωνο και να βρεις κάτι! : ) ειλικρινά στο λέω! Όπως χτύπησε εμένα μετά από τόσα χρόνια! Και θα γίνει! Είμαι γουρλού! : )

ΥΓ τα μηνύματά μου (όπως και το θέμα) δημοσιεύονται τουλάχιστον 6-7ώρες μετά γιαυτό αργώ ναπαντήσω

nuvola

# 11 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
   Eίναι  ανέφικτο να αγοράσεις ένσημα για 2015.
   Το ένσημο ξεκινά με την πρόσληψη. 

Αν ήταν λίγα χρόνια πίσω θα σου έλεγα να πας να αγοράσεις οικοδομικά ,αλλά κ αυτά καταργήθηκαν.
    Θα ήθελα μόνο να σου πω (σε περίπτωση που δε το ξέρεις ) ότι το κόλπο με το ταμείο ανεργίας είναι    ότι οι ασφαλιστικές ημέρες μετριούνται ημερολογιακά και όχι ετήσια ,και το σημείο εκκίνησης  είναι ένα και      μόνο χαρτί ...η Απόλυση.

παράδειγμα. Χαρτί απόλυσης με ημερομηνία 15/6/16 Σκέψου ότι έχεις ένα ρολόι που πάει προς τα πίσω ,άρα ο πρώτος χρόνος σου είναι μέχρι τις 15/6/15 και ο δεύτερος εως τις 15/6/14 ...
  τώρα ...ένα κόλπο που γίνεται για να μπορούμε πολλοί να υπαχθούμε στο ταμείο ανεργίας είναι αυτό της επιμηκυνσης 
δηλαδή τραβάμε την απόλυση από τα μαλλιά και την καθυστερούμε για κάποιο διάστημα (εδώ μπαίνει το εικονικό) κολλάμε τους επόμενους 2 ή 3 μήνες ,σε έναν άλλο εργοδότη από 6,7 ένσημα το μήνα και έτσι έχουμε απόλυση στις 15/8/16.
'ετσι στην ουσία τραβάμε το ρολόι εκεί που θέλουμε,εκεί δηλαδή που έχουμε τα πολλά ένσημα .

(δε θα σ αφήσει η γιατρέσσα να φύγεις ,αν στροφάρει λίγο από διαχείριση δε θα το κάνει ...  ααα...όσο για το κέρασμα μου επειδή είμαι γουρλού ,με κάνα κοψιδάκι θα την βγάλεις καθαρή   )

Paralia48

# 12 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 7.782

Να σου πω, τι θά ΄κανα.
Αν με ήθελε, θα έμενα. Θα έκανα μια προσπάθεια να αυξηθούν οι ώρες εργασίας μου, δηλαδή θα της έλεγα <<χαίρομαι αφεντικό που είσαι ευχαριστημένη μαζί μου. Από μεριάς μου, μπορώ να εργαστώ και περισσότερες ώρες ακόμη και πλήρες ωράριο. Δουλειά υπάρχει αρκετή>>. ¨οχι πολλά παρακαλητά, αυτή θα καταλάβαινε την επιθυμία. Αν δεν την ικανοποιούσε, θα δούλευα αυτό το μειωμένο, αλλά παράλληλα θα έψαχνα και για το πλήρες. 4 ώρες την ημέρα δεν είναι πολλές, στην ουσία κάνεις χόμπυ, έχεις την ημέρα ελεύθερη να ψάξεις.
Όσον αφορά τα σφαλιστικά άκου τη Νούβολα, αυτή ξέρει.
Να ξέρεις το ταμείο ανεργίας είναι η έσχατη λύση. Καλύτερα 300 και εργαζόμενη, παρά 280 και άνεργη. Χτυπάει και στο βιογραφικό.

Catherine86

# 13 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Paralia μου Φυσικά και το ταμείο είναι η έσχατη λύση!
Ο λόγος που το έχω ψάξει (και σας φαίνεται σαν να προτιμώ το ταμείο) είναι γιατί δεν πίστευα ότι θα με κρατήσει! Και τέλος σεζόν θεωρώ ότι δύσκολα γίνονται προσλήψεις!
Οι υποχρεώσεις όμως τρέχουν (δεν μιλώ για διακοπές έχω χρόνια να πάω) οπότε πρέπει να βρω ένα τρόπο να περάσω μέχρι να βρω δουλειά.. έτσι άρχισα να ψάχνω αν δικαιούμαι επίδομα! Για να μπορώ να περάσω (δεν μαρέσει να χρωστάω) μέχρι να βρω δουλειά.. διότι τόσο καιρό δεν βρίσκω οπότε δύσκολο να απολυθώ 30/6 και πχ 20/7 να εργάζομαι?

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Nuvola μου!
Καλά έκανες και μου τα είπες δεν τα γνώριζα!
Με τα νέα δεδομένα λοιπόν με την καμία δεν μπαίνω ταμείο!
Το έχω καταλάβει ότι ο ΟΑΕΔ έχει αυτά τα παραθυράκια και δεν δίνει εύκολα επιδόματα.
Όσο ήμουν μακροχρόνια άνεργη όποτε επιχείρησα να πάρω κάποιο (που από τις προϋποθέσεις έλεγα το δικαιούμαι) έβρισκαν κάτι και ποτέ δεν πήρα τίποτα, για να μην γράψω τι πήρα και γίνω σόκιν :Ρ

Βάλε την παρέα και χρωστάω κοψίδι όπως και ναχει!!

Αρέσει στο μέλος Paralia48

matiamou12

# 14 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν σε πηρα με τα μουτρα...ειναι πολυ δυσκολο και για πολλες οικογενειες...συνχωραμε ζω στην επαρχια και εδω δυστυχως αν δεν χτυπησει τηλεφωνω στον διευθυντη εστω και για βαουτσερ πενταμηνο δεν γινεται δουλεια.Ετσι λειτουργουν εδω τα πραγματα.

Μου λες τωρα οτι εχεις ξανα ζησει μονη και γυρισες πισω στο πατρικο σου και θες να εισαι ανεξαρτητη οπως παλια...ενω παραλληλα μου λες οτι εχεις ζησει χρονια για χρονια στην ανεργια και ξερεις τι σημαινει αυτο.πως συμβαδιζει αυτο?εννοω εβρισκες εργασια χωρις κοινωνικη ασφαλεια?δηλαδη μαυρα και συντηρουσες μονη σου εστω μια τρυπα?Συγνωμη δεν μπορω να το καταλαβω σε τι σημειο βρισκεσε αυτην την στιγμη για αυτο ρωταω.

Στο ξανα λεω γιατι δεν ρωτας αν μπορεις να βγεις ταμειο στον οαεδ...ρωτα αν κολλησεις δεκατρια ενσημα καπου βγαινεις?γιατι αν χρειαζεσαι εστω ενα μηνα μπορεις να πας καπου και να κολλησεις μονη σου για να βγεις ταμειο μεχρι να σε ξανα παρουν...ή ακομη καλυτερα μου ηρθε ιδεα αν κολλησεις στην ιδια την επιχειρηση οπου εργαζεσε...τωρα. Να το ψαξεις και να δεις αν μπορεις αυτο το διαστημα να κολλησεις και να τα πληρωσεις εσυ ωστε να βγεις.Αν το αναφερεις στην εργοδοτρια σου δεν νομιζω να εχει προβλημα.Νομιζω ειναι εφικτο να γινει αν οχι ευκολο...εχεις σκεφτει αυτην την ιδεα που σου προτινω?

Ξερω τι θα πει ανεργια πιστεψε με...και αν δεν ειχα τους γονεις μου θα ημουν ενα τιποτα...ξερω ποσο δυσκολο ειναι να μενεις με γονεις και να μην εχεις την οικονομικη δυνατοτητα...για να σταθεις στα ποδια σου...το ιδιο νιωθω και εγω γαιδουρι οταν χρειαζομαι χρηματα.Λεω αντι να τους δινω ακομη μου δινουν οσο μπορουν..νιωθω ντροπη δεν ειναι οτι καλυτερο.Ημουν και εγω σχετικα οπως εσυ..ζουσα μονη και μακρια γιατι ετσι ετυχε να ειμαι μακρια..θα θελα και εγω να σταθω μονη στα ποδια μου.Καταλαβαινω πως ειναι ισως εσυ να εισαι σε πολυ δυσκολη θεση...ομως σε καταλαβαινω.Θες αν συνησφερεις ή να μην αισθανεσαι οτι τους υποχρεωνεις για καποια πραγματα.

Αυτο κοριτσι μου ειναι το ωραιοτερο πραγμα..να αισθανεσαι υπευθυνη...μακαρι να σε κρατησει.Μην στεναχωριεσαι κανεις δεν χανετε σε αυτον τον κοσμο.Αν δεν ειναι αυτη η δουλεια (σιγουρα δεν θες να χασεις το περιβαλλον γιατι σου αρεσει)το 8ωρο παει στα 580?καπου εκει.Μακαρι να σου ΄πανε ολα καλα...γιατι οπως ειπες εισαι γουρλου...να σου χαμογελασει η τυχη σου...ποτε δεν ξερεις.

Οσο για το σκηνικο που εγινε καλα εκανες...και μιλησες...ετσι πρεπει γιατι μετα σε σεβονται περισσοτερο.Βεβαια εγω ισως δεν θα μιλουσα...θα επρεπε να με φτασει στο αμην.Αλλα καλα εκανες και για το θρασος?που αναφερα...ειπα και την λεξη θαρος?ξερεις αν δεν γνωριζεις αναρωτιεσαι καποιοι χρησιμοποιουν ενα απο τα δυο και δεν ξερεις ποιο.

Συγνωμη αν σε εθηξα εγω τωρα με το δικο μου θρασος.Ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα στον εργασιακο χωρο μην σου πω οριακα...στην βραζιλια το 4ωρο περνουν 200 ή 250 ευρω.τελικα δεν διαφερουμε...

Μακαρι να σου πανε οντως πολυ καλα...ολα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Catherine86

Βρε σαφώς και δεν προτιμώ να μπω στο ταμείο! Δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι, όχι όταν μπορώ να προσφέρω και φυσικά όχι όταν έχω δυνατότητα εργασίας! Απλά αν είχα το ταμείο θα ένιωθα πιο ασφαλής μέχρι να βρω δουλειά στην περίπτωση που δεν με κρατήσει!

Δεν ξέρω καν αν με κρατήσει! Στην ιδέα της ανεργίας θα το ήθελα όσο τίποτα με όλα αυτά που βλέπω και επειδή έχω ζήσει την ανεργία για πολλά χρόνια είμαι της άποψης κάλλιο 5 και στο χέρι!Απλά σαν άνθρωπος είμαι ανεξάρτητη! Ζούσα μόνη και επέστρεψα πίσω , δεν μαρέσει να ζητάω χρήματα και με αυτά που παίρνω δεν μπορώ καν να βγαίνω ή να έχω χόμπι! Οικονομικά είμαστε αρκετά δύσκολα και προσπαθώ να συνεισφέρω και αυτός είναι ο λόγος που κυνηγάω την 8ωρη! Δεν είναι ότι παίρνω ένα χαρτζιλίκι των 300¤ μένω σε ένα σπίτι που δεν πληρώνω τίποτα και κάνω την ζωούλα μου.

Matiamou12 δεν ήταν θράσος αν με ήξερες Θα καταλάβαινες ότι δεν έχω κάτι τέτοιο?. Θα μπορούσα να σου γράψω σελίδες με το τι έγινε και τι της είπα και πως της το είπα? και θα έβλεπες ότι ήταν το πιο σωστό και ηθικό που μπορούσε να γίνει!

Δεν έγραψα βρε ότι θέλει να με κρατήσει είπα ΑΝ!! : ) ούτε ότι τα 300 είναι λίγα για 4ωρο αλλά για να μείνω μόνη

Ξέρω πολύ καλά, γιατί έχω υπάρξει στην άλλη πλευρά (αυτής της ανεργίας για πολλά χρόνια ?αυτό άλλωστε μου έδωσε τα μόρια, πίστεψέ με στα πρώτα voucher δεν με πήραν-), και άν έγραψα όλα τα πραπάνω είναι επειδή και να με κρατήσει δουλειά θα ξαναπιάσω από Οκτ και μέχρι τότε δεν δικαιούμαι επίδομα λόγω των 13 ενσήμων που λείπουν! επειδή λοιπόν ξέρω πως είναι να μην έχεις δουλειά είμαι ευγνώμων ? δεν βρίσκω λάθος ή υπερβολή όμως ότι θέλω βρε μάτια μου να καταφέρω να μείνω ξανά μόνη μου! Είμαι 30χρ γαϊδούρα και θα ήθελα να μαζέψω ένα ποσό και να πάω να μείνω σε μια τρύπα κ ας τρώω ψωμί και τυρί! Τοχω ξανακάνει δεν με νοιάζει! Έχω το δικαίωμα να ονειρεύομαι ακόμα σωστά? : ) κατέκτησα ένα στόχο και τώρα θέτω τον επόμενο!

Τραγική δεν είναι η περίπτωση μου! Απτά λεγόμενα μου νομίζω φαίνεται κ ότι λατρεύω την δουλειά μου και όπως ανέφερα είμαι από τους τυχερούς που μπορούν να δουλεύουν σε ένα τέτοιο περιβάλλον! Δεν ξέρω αν τα λόγια μου έδειξαν κάτι τέτοιο? Και γω όταν δεν είχα δουλειά μου φαινόντουσαν όλα αυτά ασήμαντα και δεν παρεξηγώ οποιονδήποτε σκέφτεται «τι μας λες τώρα και συ ρε κοπελιά» και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια!!

Σου εύχομαι ολόψυχα να χτυπήσει το τηλέφωνο και να βρεις κάτι! : ) ειλικρινά στο λέω! Όπως χτύπησε εμένα μετά από τόσα χρόνια! Και θα γίνει! Είμαι γουρλού! : )

ΥΓ τα μηνύματά μου (όπως και το θέμα) δημοσιεύονται τουλάχιστον 6-7ώρες μετά γιαυτό αργώ ναπαντήσω

Catherine86

# 15 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Αχ αυτός ο γραπτός λόγος είναι ο χειρότερος όταν δεν ξέρουμε το συνομιλητή μας

Καλά ακόμα και να τον ξέρουμε γιατί συνήθως ο δικός μας τόνος δίνει ένταση στα λόγια που διαβάζουμε : )

Μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργήσει εντυπώσεις από το πουθενά

Δεν θεωρώ ότι με πήρες από τα μούτρα και καλά κάνεις και ρωτάς

Έφυγα στα 19 από το σπίτι μου! Μεγάλωσα σχεδόν μόνη μου και μάρεσε η ιδέα να μείνω μόνη!
Επέστρεψα αργότερα λίγο πριν σκάσει η κρίση γιατί κόντευα να γεράσω πριν την ώρα μου!
Δούλευα 12ωρες έπαιρνα 550¤, δεν έφταναν όχι για να βγω αλλά καμιά φορά ούτε να φάω δεδομένου οτι πήρωνα τα πάντα μόνη νοίκι μεταφορικά φαι κάρτα δεη κτλ!
Όταν έφτασα στο αμήν γιατί πήγα στο νοσοκομείο 3φ γύρισα σπίτι μου σπούδασα με κάτι χρήματα από ασφάλεια που έλαβα και δουλεύοντας όπου έβρισκα! Μαύρα.. όπως και μετά τις σπουδές!

Με συντηρούσαν και με συντηρούν οι δικοί μου!
Εργάστηκα σε διάφορα σε φούρνο, σε καφετέρια, σε γκαλοπ τηλεφωνικό, υπάλληλος γραφείου, πωλήτης σε εταιρίες καλλυντικών (oriflame και πήγαινα καλά και ανοδικά μέχρι που έσκασε η κρίση), απογραφέας όπως και εθελοντικά μήπως και με κρατήσουν ?που δεν έγινε- και όταν μου προτάθηκε να χρησιμοποιήσω ένα μέσο τότε δεν το έκανα? (καμιά φορά μετανιώνω όταν συνειδητοποιώ την κατάσταση την οποία βρίσκομαι αλλά επειδή είμαι πολύ περήφανη χαίρομαι που αν καταφέρω το οτιδήποτε θα μπορώ να πω και να το εννοώ ότι δεν το χρωστάω σε κανέναν) ήμουν 2χρ+ γραμμένη στον οαεδ αυτό μου έδωσε μόρια νομίζω και με πήραν, γιατί είχα ξανακάνει αιτήσεις και τίποτα? ή ίσως πάλι ο κόσμος κουράστηκε απότι άκουγε για αυτά και δεν είχε τόσο ζήτηση! Σκέψου ότι το πρόγραμμα τελείωσε πέρυσι 24/6 και ακόμα δεν έχω πληρωθεί τα 450¤? δουλεύαμε χωρίς ένσημα και πληρωνόμασταν ανά 3-4 μήνες ..

Μπορεί να μην έζησα πολύ καιρό μόνη αλλά ήταν αρκετό για να με ρίξει όταν αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω αλλά και επειδή με μεγάλωσαν με το πώς πραγματικά βγαίνει το ψωμί και δούλευα από πολύ μικρή για το χαρτζιλίκι δεν έχω μάθει να ζητάω χρήματα? οπότε το ότι γύρισα σπίτι και ήμουν μαμά δώσε μου 5¤ για να βγω ε ας πούμε ότι προτίμησα να μην βγαίνω?. Με έσωσε το γεγονός ότι δεν ακολουθώ μόδα και πρότυπα διότι έτσι δεν έχεις πολλές αχρείαστες ανάγκες (ρούχα παπούτσια τσάντες καλλυντικά κτλ) :Ρ το μόνο κακό και σπάταλο που έχω είναι ότι καπνίζω ανάθεμά με :Ρ

Από τα παραπάνω δε μπορώ να μπω στο ταμείο τελικά! : ) και γιατί τα 13 ανήκουν στο 2015 αλλά και για το λόγο που είπε η Nuvola ότι τα χρόνια δεν είναι ημερολογιακά αλλά μετράνε από την απόλυση : )

Νομίζω όλοι χρωστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς μας! Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα αν δεν αλλάξουν θα τους είμαστε φορτωμένοι για πολλά χρόνια! Εγώ αυτό νιώθω και γι΄αυτό ψάχνω 8ωρη ή 2η δουλειά η γλυκούλα προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη χαχαχαχαχ! :Ρ Να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο αυτό!! Όταν ήμουν άνεργη και κλεισμένη με είχε πάρει πολύ από κάτω, ότι και να σου λένε δεν μπορείς να μην αισθάνεσαι χάλια αλλά θα σου έρθει όπως ήρθε και σε μένα άκου με : )

Να μην μου ζητάς συγνώμη δεν με έθιξες : )
ΥΓ είμαι γουρλού στους άλλους όχι τόσο σε μένα! Υποσχέσου ότι θα προσπαθήσεις να έχεις ένα χαμόγελο και θα προσπαθείς και θα δεις κάτι θα γίνει!
ΥΓ(2) όταν βρεις δουλειά περιμένω διαδικτυακό κέρασμα : ) 

Αρέσει στο μέλος Paralia48

avriani

# 16 στις 9/5/2016
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 2

ευγε κατερινακι !!!

θαυμασα τον τροπο που σκεφτεσαι και αγωνιζεσαι !!!αν υποψιαστηκα καλα , ο χωρος ειναι σχετικα καινουριος και αφορα παιδια.Στη θεση σου θα εμενα και θα φροντιζα την επαφη μου με το πελατολογιοπαντα διακριτικα    μηπως προκυψει μια δευτερη δουλεια. Ακομα και στην ιδια θα το ελεγα να με εχειστο νου της αν κατι  προκυψει.Σου ευχομαι να πανε ολα  απιστευτα καλα.

matiamou12

# 17 στις 9/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι στα προγραμματα μετραει η ανεργια...και καλα εκανες...που δεν εβαλες μεσον.Μην φανταστεις ποιος ακολουθει την μοδα σημερα...κανενας.Ε τι να κανεις βρε κοριτσι μου να κοψεις και μια απολαυση που σου εμεινε...το καπνισμα?θα σου ελεγα να την κοψεις για αλλο λογο...που τον γνωριζεις.

Αλλα αφου σε βοηθαει...παρε στριφτα ειναι πιο φθηνα απο οτι βλεπω και καπνιζεις λιγοτερο.Οσο για το ενσημο...μου εχουν πει δεν ξερω αν ισχυει δες το αυτο που θα σου πω...ασχετα τους μηνες που δουλευες...ασχετα επ αυτου αν πας με την απολυση και κολλησεις στα κοντα ενα ενσημο?σε μια επιχειρηση..μια μερα δηλαδη και ξανα παρεις απολυση βγαινεις ταμειο ανεργειας.Οχι πολλους μηνες μην φανταστεις αλλα βγαινεις.Δες ομως ποσα χρειαζεσαι για να βγεις και πανε αγορασε τα απο το Ι.Κ.Α γιατι το Ι.Κ.Α σου βγαζει ενα ποσο...δες αν σε συνφερει οικονομικα να  για να βγεις...

Δεν νομιζω να μην εισαι γουρλου για τον εαυτο σου...νομιζω οτι εισαι...δες μπορει να σου δωσα την λυση.

Λοιπον εννοειτε θα σου στειλω εδω να μου στειλεις πριβε διευθυνση σου να λαβεις την τουρτα σου κατ οικον...υπο αλλες συνθηκες μπορει και να το εκανα τοσο παλαβη...αλλα αν τυχει θα σου στειλω στο θεματακι σου διαδικτυακο κερασμα.

Υπαρχουν χειροτερα προβληματα..αυτο να σκεφτεσαι και να χαμογελας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Catherine86

Αχ αυτός ο γραπτός λόγος είναι ο χειρότερος όταν δεν ξέρουμε το συνομιλητή μας

Καλά ακόμα και να τον ξέρουμε γιατί συνήθως ο δικός μας τόνος δίνει ένταση στα λόγια που διαβάζουμε : )

Μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργήσει εντυπώσεις από το πουθενά

Δεν θεωρώ ότι με πήρες από τα μούτρα και καλά κάνεις και ρωτάς

Έφυγα στα 19 από το σπίτι μου! Μεγάλωσα σχεδόν μόνη μου και μάρεσε η ιδέα να μείνω μόνη!
Επέστρεψα αργότερα λίγο πριν σκάσει η κρίση γιατί κόντευα να γεράσω πριν την ώρα μου!
Δούλευα 12ωρες έπαιρνα 550¤, δεν έφταναν όχι για να βγω αλλά καμιά φορά ούτε να φάω δεδομένου οτι πήρωνα τα πάντα μόνη νοίκι μεταφορικά φαι κάρτα δεη κτλ!
Όταν έφτασα στο αμήν γιατί πήγα στο νοσοκομείο 3φ γύρισα σπίτι μου σπούδασα με κάτι χρήματα από ασφάλεια που έλαβα και δουλεύοντας όπου έβρισκα! Μαύρα.. όπως και μετά τις σπουδές!

Με συντηρούσαν και με συντηρούν οι δικοί μου!
Εργάστηκα σε διάφορα σε φούρνο, σε καφετέρια, σε γκαλοπ τηλεφωνικό, υπάλληλος γραφείου, πωλήτης σε εταιρίες καλλυντικών (oriflame και πήγαινα καλά και ανοδικά μέχρι που έσκασε η κρίση), απογραφέας όπως και εθελοντικά μήπως και με κρατήσουν ?που δεν έγινε- και όταν μου προτάθηκε να χρησιμοποιήσω ένα μέσο τότε δεν το έκανα? (καμιά φορά μετανιώνω όταν συνειδητοποιώ την κατάσταση την οποία βρίσκομαι αλλά επειδή είμαι πολύ περήφανη χαίρομαι που αν καταφέρω το οτιδήποτε θα μπορώ να πω και να το εννοώ ότι δεν το χρωστάω σε κανέναν) ήμουν 2χρ+ γραμμένη στον οαεδ αυτό μου έδωσε μόρια νομίζω και με πήραν, γιατί είχα ξανακάνει αιτήσεις και τίποτα? ή ίσως πάλι ο κόσμος κουράστηκε απότι άκουγε για αυτά και δεν είχε τόσο ζήτηση! Σκέψου ότι το πρόγραμμα τελείωσε πέρυσι 24/6 και ακόμα δεν έχω πληρωθεί τα 450¤? δουλεύαμε χωρίς ένσημα και πληρωνόμασταν ανά 3-4 μήνες ..

Μπορεί να μην έζησα πολύ καιρό μόνη αλλά ήταν αρκετό για να με ρίξει όταν αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω αλλά και επειδή με μεγάλωσαν με το πώς πραγματικά βγαίνει το ψωμί και δούλευα από πολύ μικρή για το χαρτζιλίκι δεν έχω μάθει να ζητάω χρήματα? οπότε το ότι γύρισα σπίτι και ήμουν μαμά δώσε μου 5¤ για να βγω ε ας πούμε ότι προτίμησα να μην βγαίνω?. Με έσωσε το γεγονός ότι δεν ακολουθώ μόδα και πρότυπα διότι έτσι δεν έχεις πολλές αχρείαστες ανάγκες (ρούχα παπούτσια τσάντες καλλυντικά κτλ) :Ρ το μόνο κακό και σπάταλο που έχω είναι ότι καπνίζω ανάθεμά με :Ρ

Από τα παραπάνω δε μπορώ να μπω στο ταμείο τελικά! : ) και γιατί τα 13 ανήκουν στο 2015 αλλά και για το λόγο που είπε η Nuvola ότι τα χρόνια δεν είναι ημερολογιακά αλλά μετράνε από την απόλυση : )

Νομίζω όλοι χρωστάμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς μας! Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα αν δεν αλλάξουν θα τους είμαστε φορτωμένοι για πολλά χρόνια! Εγώ αυτό νιώθω και γι΄αυτό ψάχνω 8ωρη ή 2η δουλειά η γλυκούλα προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη χαχαχαχαχ! :Ρ Να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο αυτό!! Όταν ήμουν άνεργη και κλεισμένη με είχε πάρει πολύ από κάτω, ότι και να σου λένε δεν μπορείς να μην αισθάνεσαι χάλια αλλά θα σου έρθει όπως ήρθε και σε μένα άκου με : )

Να μην μου ζητάς συγνώμη δεν με έθιξες : )
ΥΓ είμαι γουρλού στους άλλους όχι τόσο σε μένα! Υποσχέσου ότι θα προσπαθήσεις να έχεις ένα χαμόγελο και θα προσπαθείς και θα δεις κάτι θα γίνει!
ΥΓ(2) όταν βρεις δουλειά περιμένω διαδικτυακό κέρασμα : ) 

Catherine86

# 18 στις 10/5/2016
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Εννοείται στριφτά κάνω απλά δεν ξέρω να στρίβω και έτσι τα κάνω με το μηχάνημα σπίτι και το παίζω κιουρία έξω χχαχαχαχαχα :Ρ τσάμπα λέφτά γαμώτο! για καπνίστρια τα χειρότερα μόνο ξέρω να λέω απτο οτι βρωμάνε τα χέρια σου και η αναπνοή σου μέχρι τα λεφτά και κυρίως την υγεία!!! μου έχω δώσει διορία όμως το πολύ μέχρι τα 35 (εκτός αν μείνω έγκυος εκεί μαχαίρι και ευτυχώς ξέρω οτι μπορώ απλά τωρα δεν θέλω να το κόψω, ούτε αλκοολ πίνω ουτε καταχρήσεις κάνω ας έχω μωρε και γω μια κακή συνήθεια :Ρ)

Νομίζω το μόνο επίδομα που δικαιούμαι είναι της 3μηνης παραμονής, μονο αυτό πιάνουν τα ενσημα που έχω! το οποίο είναι ένα μικρό ποσό που σου δίνουν 3μήνες μετά... κατα τα άλλα από τα λίγα που ξέρω και από τα παραπάνω που μου είπαν δεν νομίζω οτι δικαιούμαι κάτι! δεν έχω καταλάβει βέβαια αν μείνω χωρίς ενσημα μέχρι Οκτ αυτο σημαίνει οτι "μηδενίζουν" και ξεκινάνε παλι από Οκτ? 30/6 με το καλό θα μάθω πρέπει να βρω κάποιον να μου τα εξγήσει από κοντά και αναλυτικά

Χαμογέλα σκέψου θετικά και θα έρθει και όποτε έρθει εδώ θαμαι και θα περιμένω να μου το πεις να χαρώ

avriani μου σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τις ευχές σου

matiamou12

# 19 στις 11/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κατσε πρωτα να μου ερθει...και μετα αν σε βρω σου το λεω...αν και σε βλεπω να μενεις εσυ και θα χαρουμε ολοι να μεινεις στην δουλεια που αγαπας...να μας το πεις αν σε παρει...στο ευχομαστε ολοι εδω στο σαιτ οι σχολιαστες...εισαι πολυ γλυκια ομως σε ευχαριστω...

εννοειτε να ρωτησεις καποιον που ξερει..για το τι παιζει με αυτα τα εργασιακα...

macbook

# 20 στις 17/5/2016
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.526

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Catherine86

Τι θα κάνατε εσείς? Μένετε έτσι ή ρισκάρετε για το 8ωρο (αν κ όταν) και χωρίς το επίδομα του οαεδ καβάντζα!?

Θα έμενα μέχρι να βρω κάτι σε άλλη χώρα. Και θα έφευγα με το πρώτο πλοίο, αεροπλάνο, γαϊδουράκι, ό,τι θα αναχωρούσε εκείνη την ώρα τέλος πάντων.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε