Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τέλος μετά από 20 χρόνια

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Loren_Ipsum

# 1 στις 7/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τέλος μετά από 20 χρόνια

20 χρόνια γάμου...και ξαφνικά τέλος. Τώρα σε διάσταση με δύο παιδιά. Πόσο σύντομα πρέπει να κάνω μια νέα σχέση; Ήδη πέρασαν 6 μήνες. Αν όμως γίνει αυτό τότε με τον χαρακτήρα που έχω δεν υπάρχει επιστροφή. Προβληματίζομαι...Μετά είναι και τα παιδιά 18 και 14. Ακόμη ελπίζουν

matiamou12

# 2 στις 7/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν ξερω τι να σου πω...και εγω καπου τοσο εχει που χωρισα τουλαχιστον εσυ εχεις δυο υπεροχα παιδια...θα μου πεις ποιο ειναι παλι το αποτελεσμα? ο χωρισμος...

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θελεις να κανεις νεα σχεση?γιατι μας λες το διαστημα και ποτε καποιος κανει νεα σχεση.. και αν ερθει δεν θα εχει επιστροφη με τον χαρακτηρα που εχεις...Εχει ερθει αυτη η σχεση?και ταλαντευεσαι?γιατι ακομη εχει μεινει μεσα σου κατι απο το γαμο σου?ή απλα σου τελειωσε...Μεσα σου εχεις ξεκαθαρισει...για τα λαθη σου και τα σωστα σου σε αυτον τον γαμο?Αν λυσεις αυτο μεσα σου εχεις την απαντηση στο τι να κανεις...

Αν την αγαπας ακομη και θες να ξανα ειστε οικογενεια...προσπαθησε το.Η μοναξια ειναι το πιο βαρη πραγμα στον κοσμο.Εισαι νεος ακομη αλλα εχεις και δυο παιδια που θελουν την οικογενεια ενωμενη.Προσπαθησε να περνατε χρονο ολοι μαζι ακομη και με την γυναικα σου...να βγαινετε για φαγητο...να μιλατε...εστω κατι ειναι και αυτο σαν αρχη.

Αν δεν σου τελειωσε και δεις την γυναικα σου να ειναι δεκτικη σε καποια πραγματα...με τον καιρο να γινει ξανα δεκτικη μην χαλας τον γαμο.Η διασταση ειναι ενα κενο για προσπαθεια...καλο θα ηταν να μην φτανατε σε αυτο το σημειο αλλα να ερχονται μετα αλλα ερωτηματα...
Πως κρατιεται ενας γαμος αραγε οταν υπαρχει απο πισω οικογενεια και μεγαλα παιδια...?τα οποια παιδια παλι θα θελουν τον πατερα τους και την μητερα τους μαζι...ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΖΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΖΙ...
Ελπιζω να τα ξεπερασετε ολα...και η διασταση να σας φερει πιο κοντα..να καταλαβετε οτι δεν σας γεμιζει κανεις αλλος περα απο τους δυο σας.

matiamou12

# 3 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

τυχαια ειδα οτι σημερα ειναι η γιορτη της μητερας...αν νιωθεις ακομη κατι για την γυναικα σου...βρες αυτην την ευκαιρια να της στειλεις μια ομορφη ανθοδεσμη με ενα σημειωμα..με γλυκα λογια..οπως και να την ευχαριστησεις για τα παιδια που σου εχει χαρισει...σκεψου το αν την αγαπας...ποτε δεν ξερεις.Η πρωτη κινηση σου ειναι αυριο.

Loren_Ipsum

# 4 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δίκιο έχεις σε πολλά πράγματα. Αν και θα μπορούσα, σχέση δεν έχω κάνει ακόμη. Υπάρχουν κάποιες γνωριμίες από τον ευρύτερο επαγγελματικό μου χώρο αλλά τις κρατάω πολύ φιλικές...είμαι δύσπιστος τώρα αν και από την φύση μου θα έλεγα ότι είμαι ευκολόπιστοςΕπανασύνδεση ίσως να γίνεται αν μπορείς να καταλάβεις τι έχει φταίξει... και εγώ δεν μπορώ . Δεν θέλω να πώ ότι δεν φταίω και εγώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και εκείνη δεν λέει. Καυβγαδάκια υπήρχαν αλλά τιποτα το σπουδαίο. Αναρωτιέμαι άν υπάρχει ζευγάρι που δεν διαφωνεί και αν τα μικρά και σπάνια καυγαδάκια μπορεί να είναι αιτία για χωρισμό. Τι να πώ. Μετά από μερικά προβλήματα υγείας που είχε και κακή ψυχολογία άρχισε να απομακρίνεται σταδιακά και στο τέλος φτάσαμε να μην μιλάμε ούτε να βρίσκομαστε μόνοι μαζί. Πέρασε ένας χρόνος έτσι. Σίγουρα αισθήματα υπάρχουν. 20 χρόνια είναι αυτά. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να αντέξω την απάθεια και την εσωστρέφια της πλέον. Εσύ γιατί χώρησες;Σχέση έχεις κάνει;

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από matiamou12

Δεν ξερω τι να σου πω...και εγω καπου τοσο εχει που χωρισα τουλαχιστον εσυ εχεις δυο υπεροχα παιδια...θα μου πεις ποιο ειναι παλι το αποτελεσμα? ο χωρισμος...

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θελεις να κανεις νεα σχεση?γιατι μας λες το διαστημα και ποτε καποιος κανει νεα σχεση.. και αν ερθει δεν θα εχει επιστροφη με τον χαρακτηρα που εχεις...Εχει ερθει αυτη η σχεση?και ταλαντευεσαι?γιατι ακομη εχει μεινει μεσα σου κατι απο το γαμο σου?ή απλα σου τελειωσε...Μεσα σου εχεις ξεκαθαρισει...για τα λαθη σου και τα σωστα σου σε αυτον τον γαμο?Αν λυσεις αυτο μεσα σου εχεις την απαντηση στο τι να κανεις...

Αν την αγαπας ακομη και θες να ξανα ειστε οικογενεια...προσπαθησε το.Η μοναξια ειναι το πιο βαρη πραγμα στον κοσμο.Εισαι νεος ακομη αλλα εχεις και δυο παιδια που θελουν την οικογενεια ενωμενη.Προσπαθησε να περνατε χρονο ολοι μαζι ακομη και με την γυναικα σου...να βγαινετε για φαγητο...να μιλατε...εστω κατι ειναι και αυτο σαν αρχη.

Αν δεν σου τελειωσε και δεις την γυναικα σου να ειναι δεκτικη σε καποια πραγματα...με τον καιρο να γινει ξανα δεκτικη μην χαλας τον γαμο.Η διασταση ειναι ενα κενο για προσπαθεια...καλο θα ηταν να μην φτανατε σε αυτο το σημειο αλλα να ερχονται μετα αλλα ερωτηματα...
Πως κρατιεται ενας γαμος αραγε οταν υπαρχει απο πισω οικογενεια και μεγαλα παιδια...?τα οποια παιδια παλι θα θελουν τον πατερα τους και την μητερα τους μαζι...ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΖΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΖΙ...
Ελπιζω να τα ξεπερασετε ολα...και η διασταση να σας φερει πιο κοντα..να καταλαβετε οτι δεν σας γεμιζει κανεις αλλος περα απο τους δυο σας.

archagellos

# 5 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.369
'Aρεσαν+: 0%

Καλο θα ειναι να μην κανεις καμμια σχεση προς το παρων .

Και βεβαια αναλογα προς αντιλαμβανεσαι την σχεση και τι ακριβως ψαχνεις απο μια σχεση .
Διοτι τον ορο Σχεση ο καθενας την αντιλαμβανεται ...διαφορετικα .
Οσο αφορα για τον γαμο σου ...κανε τις καταλληλες ενεργειες να ξεκαθαρισει το τοπιο..με τον οποιο τροπο .
Και να εχεις κατι στο μυαλο σου παντα 
ΑΠΟΤΥΧΑΤΕ σαν ζευγαρι ...αλλα δεν εχετε κανενα δικαιωμα να αποτυχετε σαν ΓΟΝΕΙΣ .

keep Walking 

Paralia48

# 6 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 28
Απαντήσεις: 9.090

αχ να σου πω μερικές σκέψεις, μια και είμαστε συνομίληκοι και μας συμβαίνουν παρόμοια.
Λοιπόν η γυναίκα σου είναι μάλλον στην κλιμακτήριο. Οι ορμόνες είναι τρελαμένες, αποτέλεσμα συναισθηματική αστάθεια. Αν είχε και άλλα προβλήματα υγείας, άστα έμπλεξαν όλα μαζί και η ίδια έχει γίνει δύστροπη. Σίγουρα έχει και μειωμένη ερωτική διάθεση, τι να σε κάνει;
Καβγάδες όλοι έχουν, αλλά αν υπάρχει η διάθεση, ξεπερνιούνται. Αν είστε σε φάση που ο καθένας δεν αντέχει την παρουσία του άλλου, σου φταίνε όλα.
Έχω και γω τα πάνω μου και τα κάτω μου και το εξηγώ, ότι είναι ορμονικό. Υπάρχουν ώρες π.χ. που θα ήθελα να τον εξαφανίσω από το σπίτι ή να φύγω εγώ πολύ μακρυά.

Αλλά δε μου λες, τώρα ακόμη δε χώρισες, σκέφτεσαι για καινούργιες σχέσεις; Καλά , θα έρθει κάποια στιγμή ίσως, αλλά ...την κουνάς την αχλαδιά παληκάρι...

broomstick

# 7 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.517

η διασταση δεν ειναι για να σκεφτεις...ειναι για να μπορεις να απεξαρτητοποιηθεις απο την σχεση η τον γαμο...ελαχιστοι επιστρεφουν...

ειναι για να μπορεις να εγκλιματιστεις στο καινουριο σου περιβαλλον εχοντας συγχρονως μια πορτα ανοιχτη...αν νομιζεις οτι αυτη η πορτα εκλεισε οριστικα για σενα παυει να ειναι διασταση και ειναι χωρισμος...αρα εχεις το ελευθερο απο την πρωτη μερα να ξεκινησεις μια καινουρια ζωη...εχει να κανει καθαρα με τον εαυτο σου και με επικρατουσες συνθηκες με την πρωην σου

αν οπως τα λες δεν μπορεις να καταλαβεις τον λογο το καλυτερο ειναι μια μερα που θα λειπουν τα παιδια να τα βαλεις με την πρωην και να τα συζητησεται...ανοιχτα χαρτια...εστω και με το ζορι για χαρη των παιδιων...αν συνεχισει το ιδιο τροπαρι η αρνηθει ξεκινας την νεα σου ζωη...αν και πιστευω οτι αυτο θα το εχεις ηδη κανει αλλα προσπαθησε για υστατη φορα...

ο χρονος που λες εξαρταται απο τον χρονο που εχουν τελειωσει τα δακρυα για να κλαψεις την πεθαμενη...την σχεση...

tzoulia59

# 8 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.292

ποσες ωρες μπρουμυ χρειαστηκες για να το γραψεις αυτο; 

παντως να ξερεις οτι ειναι τεραστια στιγμη αυτη ,,,

οταν τα δακρυα στεγνωσουν και η συνειδητοποιηση ερχεται να σου πετρωσει την ψυχη ,..

θα προτιμουσα τα δακρυσμενα χρονια απο τα πετρινα ,,,παντως ,,βασικα τιποτα απο τα δυο για να ξερουμε τι λεμε ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από broomstick

ο χρονος που λες εξαρταται απο τον χρονο που εχουν τελειωσει τα δακρυα για να κλαψεις την πεθαμενη...την σχεση...

Αρέσει στο μέλος Elena976

tzoulia59

# 9 στις 8/5/2016
author

χρονια πολλα στις μανες ,,,του φορουμ ...

Αρέσει στο μέλος Paralia48

achinos

# 10 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από tzoulia59

θα προτιμουσα τα δακρυσμενα χρονια απο τα πετρινα ,,,παντως ,,βασικα τιποτα απο τα δυο για να ξερουμε τι λεμε ,,,

Τζουλια μας μπερδεύεις

Καλά κε θεματοθέτη, κάνεις δεν κάνεις σχέση, πρέπει να το μάθουν κ τα παιδιά που ακόμα δεν έχουν καταλάβει ότι είναι οριστικό;

Το πρόβλημα δεν είναι τα παιδιά που ακόμα ελπίζουν,

το πρόβλημα είναι αν ακόμα ελπίζεις εσύ, να το διερευνήσεις δλδ

Νταξ, εμάς μη μας πεις, εσύ να ξέρεις μετράει.

Κ η συζυγάτα σου.

Mima1966

# 11 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Φαίνεσαι αξιόλογος άνθρωπος και είδος άντρα που σπανίζει! Μην το χάσεις αυτό φίλε μου!
Μετά απο 20 χρόνια γάμου οι έξι μήνες είναι λίγοι για να πεις οτι το ξεπέρασες και είσαι έτοιμος να συνεχίσεις την πορεία σου. Δεν ξέρεις καν τι έφταιξε για τον χωρισμό... Αυτό μια ζωή θα σε προβληματίζει και καλύτερα να το λύσεις τώρα, που ενδέχεται να σώσεις και την οικογένειά σου!
Προσπάθησε με χαμηλούς τόνους και πραγματικό ενδιαφέρον (αυτό είναι πολύ σημαντικό), να την πλησιάσεις και να μάθεις πως νιώθει, πως βλέπει τα πράγματα, σε τι έχεις κάνει λάθος...(γιατί άνθρωπος είσαι, κάτι θα έχεις κάνει ή τουλάχιστον έτσι το βλέπει εκείνη).
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το πως νιώθει εκείνη (άσχετα απο υπαρκτό ή φανταστικό λόγο) θα το νιώσει και θα σου ανοιχτεί... Ξεκίνα απο θέση να ζητήσεις συγνώμη, αν κάπου την πόνεσες...
Όταν κι εγω πάγωσα με τον πρώην μου, ο λόγος ήταν οτι ο δρόμος μας είχε διχαστεί (δεν είχαμε κοινό τόπο), οτι ήταν φιδολός σε συναισθήματα και χρόνο προς εμένα... αυτό με έβαλε σε σκέψεις οτι κάτι συμβαίνει... τελικά κάποιος μου είπε οτι κάτι τρέχει με άλλη, ίσως αλήθεια , ίσως ψέμματα.
Μήπως τρέχει κάτι τέτοιο ;

tzoulia59

# 12 στις 8/5/2016
author

οταν τα δακρυα κυλουν στα ματια και η ψυχη σπαρταραει απο τον πονο ,,,

υπαρχει βαθυ συναισθημα κι ο ανθρωπος νιωθει ,,,

ουε  οταν τα δακρυα στεγνωσουν και τα ματια και η ψυχη μεινει απλανης και αναισθητη ,,,

με απλο παραδειγμα οτι δεν σε λυγιζει σε κανει ακομα πιο δυνατο ,,,κοινως μ,,,κιες ,,,

ποιος παλι την ξεστομισε αυτη την μπαρουφα ,,,

ο γιωργακης ο φιλος μου ελεγε 

τι τα θες ,,,ναυαγια της ζωης ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από achinos

Τζουλια μας μπερδεύεις

broomstick

# 13 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.517

ρε τζουλια

πρεπει να σε πετυχα σε ευαισθητη ψυχικη στιγμη... μπορει λογω και της γιορτης της μητερας...

μπορει να γραφω μαλακιες...εσεις το κρινετε αυτο...

αλλα εγω μεσω των γραπτων σου σε ξερω σαν μια γυναικα οχι απλως δυνατη αλλα συνειδητοποιημενη δυνατη...οχι απο αναγκη...αυτο θελω απο εσενα...πες οτι μιλας στα παιδια σου...τι μηνυμα θα τους στειλεις???

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από tzoulia59

οταν τα δακρυα κυλουν στα ματια και η ψυχη σπαρταραει απο τον πονο ,,,

υπαρχει βαθυ συναισθημα κι ο ανθρωπος νιωθει ,,,

ουε  οταν τα δακρυα στεγνωσουν και τα ματια και η ψυχη μεινει απλανης και αναισθητη ,,,

με απλο παραδειγμα οτι δεν σε λυγιζει σε κανει ακομα πιο δυνατο ,,,κοινως μ,,,κιες ,,,

ποιος παλι την ξεστομισε αυτη την μπαρουφα ,,,

ο γιωργακης ο φιλος μου ελεγε 

achinos

# 14 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από tzoulia59

Δλδ, ή πέτρινα, ή δακρυσμένα χρόνια;, τρίτη κουρτίνα δεν έχει;

Δε μου ταιριάζει κ το μελό γμτ...

tzoulia59

# 15 στις 8/5/2016
author

αν η συνειδητοποιηση θεωρειται δυναμη  ευχαριστω δεν θα παρω ,,,

αλλα παιρνω αναγκαστικα επειδη ειμαι συνειδητοποιημενη ,,,

ναι ειμαι δυνατη ,,,αλλα εχω και επιγνωση ,,οτι αυριο ειναι δευτερα 

καπου διαβασα ενα ενδιαφερων θεμα της βλεμα ,,,

κουραστηκαμε πια και δεν εχουμε αντοχες ,,,

αχινε ,,,

αν και σε γνωρισα αλλιως πριν 5 χρονια θεωρω οτι κινεισαι με αργους ρυθμους προς την κατευθυνση της συνειδητοποιησης  ,,,

η μπορει εσυ να εισαι πιο ωριμη απο μενα και να μην το καταλαβαινω ,,,

ολα εχουν να κανουν απο ενα σημειο και περα μετα τα 50 ,,,με τα βιωματα ,,,αλλοι το παλευουν  αλλοι παραιτουνται ,,,

εσενα σε νιωθω απλα να ζεις ,,,κοιτα μην προσγειωθεις ανωμαλα  ,,

να επικαλεστω μια κουβεντα μ εναν τυπο 50 ρη ,,,

του λεω που χαθηκες ,,,δεν ειχα διαθεση ειχα καταθλιψη ,,,του λεω μα τι συμβαινει ,,,

μου λεει απλα συνειδητοποιω οτι ολα μετα τα 50 οδηγουν σε αδιεξοδο ,,,

χαρισμενο για σενα αχινε ,,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από broomstick

ρε τζουλια

πρεπει να σε πετυχα σε ευαισθητη ψυχικη στιγμη... μπορει λογω και της γιορτης της μητερας...

μπορει να γραφω μαλακιες...εσεις το κρινετε αυτο...

αλλα εγω μεσω των γραπτων σου σε ξερω σαν μια γυναικα οχι απλως δυνατη αλλα συνειδητοποιημενη δυνατη...οχι απο αναγκη...αυτο θελω απο εσενα...πες οτι μιλας στα παιδια σου...τι μηνυμα θα τους στειλεις???

Αρέσει στο μέλος John_John_40

Mpougatsa

# 16 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλά, μη νομίζεις...και πριν τα 50 όλα σε ενα είδος αδιέξοδου οδηγούν, στο θάνατο πχ που είναι σίγουρος για όλους μας.

Αν αυτό μεταφραστεί σε συναίσθημα, τότε θα έπρεπε να κουκουλωθούμε κάτω απο το πάπλωμα απο τα 20 (μη σου πω και νωρίτερα) και απλά να περιμένουμε την ώρα μας.
Η ζωή, εκτός απο μια πολύ απολαυστική τυχαιότητα, είναι και μια κατάσταση με ενα πολύ ισχυρό πλεονέκτημα:
δεν κάνει διακρίσεις. Τη φτιάχνεις οσο πιο κοντά γίνεται και μπορείς σε αυτό που έχεις ανάγκη, ανεξάρτητα απο το χρώμα, το φύλο, την ηλικία σου. Όρεξη να 'χεις 

Loren_Ipsum

# 17 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Έχουν γίνει πολλές προσπάθειες για συζήτηση, να καταλάβω τι αισθάνεται και γιατί φτάσαμε ως εδώ. Οσο καταλάβατε εσείς αλλο τόσο και εγώ...και σίγουρα δεν είμαι βλάκας...μεχρι και την πιθανότητα να υπάρχει 3ο πρόσωπο αλλά πάλι δεν μπορεί να συμβαίνει κατι τέτοιο γιατί ούτε χρόνο φαίνεται να έχει, αλλά ούτε και στα πιστεύω της είναι. 

Αρες μάρες οι απαντήσεις και τίποτα σοβαρό που να κάνει μια γυναίκα να θέλει την κατάσταση αυτή

'Ομως άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Iσως είναι και αυτό που λέι η paralia48 

και παρεπιπτόντως @ paralia48...αν ήθελα να κάνω σχέση θα μπορούσα να το είχα κάνει ήδη. 

Τέλος πάντων τι 1 χρόνος + 6 μήνες + 7, +8...βλέπουμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Προς το παρόν όμως δεν κάνω τίποτα. Έχει και πανελλήνιες η κόρη μου. Ψάχνει >18000 μόρια και προσπαθεί πολύ. 

Αφού τελειώσει θα γίνει άλλη μια συζήτηση και μετά βλέπουμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Mima1966

Φαίνεσαι αξιόλογος άνθρωπος και είδος άντρα που σπανίζει! Μην το χάσεις αυτό φίλε μου!
Μετά απο 20 χρόνια γάμου οι έξι μήνες είναι λίγοι για να πεις οτι το ξεπέρασες και είσαι έτοιμος να συνεχίσεις την πορεία σου. Δεν ξέρεις καν τι έφταιξε για τον χωρισμό... Αυτό μια ζωή θα σε προβληματίζει και καλύτερα να το λύσεις τώρα, που ενδέχεται να σώσεις και την οικογένειά σου!
Προσπάθησε με χαμηλούς τόνους και πραγματικό ενδιαφέρον (αυτό είναι πολύ σημαντικό), να την πλησιάσεις και να μάθεις πως νιώθει, πως βλέπει τα πράγματα, σε τι έχεις κάνει λάθος...(γιατί άνθρωπος είσαι, κάτι θα έχεις κάνει ή τουλάχιστον έτσι το βλέπει εκείνη).
Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το πως νιώθει εκείνη (άσχετα απο υπαρκτό ή φανταστικό λόγο) θα το νιώσει και θα σου ανοιχτεί... Ξεκίνα απο θέση να ζητήσεις συγνώμη, αν κάπου την πόνεσες...
Όταν κι εγω πάγωσα με τον πρώην μου, ο λόγος ήταν οτι ο δρόμος μας είχε διχαστεί (δεν είχαμε κοινό τόπο), οτι ήταν φιδολός σε συναισθήματα και χρόνο προς εμένα... αυτό με έβαλε σε σκέψεις οτι κάτι συμβαίνει... τελικά κάποιος μου είπε οτι κάτι τρέχει με άλλη, ίσως αλήθεια , ίσως ψέμματα.

matiamou12

# 18 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μωλις το ειπες...η εσωστρεφια της απο καποιο προβλημα υγειας που επεφερε και ψυχολογικη επιπτωση με αποτελεσμα να απομακρυνθει...εσυ εκεινο το διαστημα εριξες πιο πολυ βαρος στην δουλεια σου?οταν αρχησε εδω και ενα χρονο να κλεινετε?

Κοιτα η γυναικεια ψυχολογια ειναι πολυ δυσκολη..οσο και η αντρικη αλλα πιστεψε με η γυναικεια ακομη πιο δυσκολη...μην τα παρατας...δεν εισαι βλακας..μην νιωθεις τον εαυτο σου οτι μονο εσυ δινεις.Πες της ολα αυτα που μας λες τωρα με πληρη ειλικρινια...ισως μεσα της κατι σπασει...και σου μιλησει..?κλαψει μπροστα σου?να πει αυτο που δεν μπορεσε να πει...ποτε...κανε εσυ το πρωτο βημα.

Παντα θεωρουσα οτι ο αντρας οποια ηλικια και να εχει μονος δεν μενει ποτε...απο συντροφια...και δεν μιλαω για ερωτικη συντροφια..Η γυναικα ειναι αυτη που δυσκολα βρισκει...ανθρωπο να την καταλαβαινει...και ετσι πως γινανε οι καιροι δυσκολοι..παρα πολυ δυσκολοι..εδω δυσκολευονται μεχρι και στο θεμα παιδιου ποσο να κανεις εναν γαμο και να τον κρατησεις.

Μιλησε με την γυναικα σου...γιατι ακομη ειναι γυναικα σου.Ειπες το χρονικο διαστημα ειναι αρκετο..μην περιμενεις να μαλακωσει απο την μια μερα στην αλλη τοτε κατι δεν θα πηγαινε καλα.Ξεκινα να την διεκδικεις οπως παλια...βαλε και τα παιδια σου να συμμετεχουν με τροπο σε αυτο.Σας θελουν ακομη μαζι...αυτο και αν ειναι ομορφο.

Μπορει να παιρναει κλημακτηριο  ή να μπαινει σε αυτο ειναι η πιο δυσκολη περιοδος για μια γυναικα...σε μια ηλικια μετα τα 47...αναλογα ποτε επερχετε αυτο.Εκει θελει μια λεπτοτητα...

Ασε τους μικρους ή μεγαλους τσακωμους σας..πες μου ενα ζευγαρι που δεν εχει τσακωθει...αλλοι καθε μερα τσακωνονται και το βραδυ τα βρισκουν.Πρεπει να μιλατε και αν δεν μιλαει ξερεις και εσυ ο ιδιος ποιος ειναι ο λογος που απομακρυνθηκατε.Προσπαθησε να το ξεπερασετε μαζι.Γιατι μαλλον εσυ εισαι ο πιο δυνατος σε αυτην την υποθεση...και συνηθως ο κληρος πεφτει στον γεναιο τι να κανουμε τωρα...ετυχε σε εσενα.

Εγω τι να σου πω για μενα το ειχα θεμα εδω και εγω...μην φανταστεις.Μακαρι να σου πανε καλα...τα πραγματα να το παλεψεις γιατι φαινεσαι απο την φωτογραφια καλος ανθρωπος που ξερει να δινει αγαπη.Μακαρι να την αγαπησεις και να σε αγαπησει απο την αρχη.Σκεψου οταν ησασταν πιο νεοι..οτι και τωρα μπορειτε να ειστε μαζι.Πες της το οτι σαγαπαω...πες της το τι φοβασαι...?εγκλημα δεν ειναι αυτο.Το ωραιοτερο πραγμα ειναι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Loren_Ipsum

Δίκιο έχεις σε πολλά πράγματα. Αν και θα μπορούσα, σχέση δεν έχω κάνει ακόμη. Υπάρχουν κάποιες γνωριμίες από τον ευρύτερο επαγγελματικό μου χώρο αλλά τις κρατάω πολύ φιλικές...είμαι δύσπιστος τώρα αν και από την φύση μου θα έλεγα ότι είμαι ευκολόπιστοςΕπανασύνδεση ίσως να γίνεται αν μπορείς να καταλάβεις τι έχει φταίξει... και εγώ δεν μπορώ . Δεν θέλω να πώ ότι δεν φταίω και εγώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και εκείνη δεν λέει. Καυβγαδάκια υπήρχαν αλλά τιποτα το σπουδαίο. Αναρωτιέμαι άν υπάρχει ζευγάρι που δεν διαφωνεί και αν τα μικρά και σπάνια καυγαδάκια μπορεί να είναι αιτία για χωρισμό. Τι να πώ. Μετά από μερικά προβλήματα υγείας που είχε και κακή ψυχολογία άρχισε να απομακρίνεται σταδιακά και στο τέλος φτάσαμε να μην μιλάμε ούτε να βρίσκομαστε μόνοι μαζί. Πέρασε ένας χρόνος έτσι. Σίγουρα αισθήματα υπάρχουν. 20 χρόνια είναι αυτά. Αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να αντέξω την απάθεια και την εσωστρέφια της πλέον. Εσύ γιατί χώρησες;Σχέση έχεις κάνει;

matiamou12

# 19 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι ειναι ασχημο οταν μπαινουν τριτα προσωπα σε αυτο που εχεις δημιουργησει...σε αυτο που εχεις καταφερει... στο πιο ομορφο πραγμα την οικογενεια σου.

Αν και το ειπε μονος του ο ανθρωπος...καποιο θεμα με την υγεια της γυναικας του...ισως κλιμακτηριο οπως ειπαμε οι περισσοτεροι εδω.Δεν πιστευω να υπαρχει τριτο προσωπο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Mima1966

achinos

# 20 στις 9/5/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από tzoulia59

χαρισμενο για σενα αχινε ,,,

Μερσί.

Αλλά να κλαίει κανείς για το χυμένο γάλα, δε λέει κ είναι κ χρονοβόρο κ δεν προλαβαίνουμε κιόλας.

Η προσγείωση θα γίνει σίγουρα, στο τέλος που δεν ξέρουμε πότε θάρθει. Ειν ανάγκη να τη σκεφτόμαστε από τώρα;

Εχει ακόμα πολύ πλάκα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε