Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Προβλημα με γονεις πριν το γαμο

Σελίδα : 1

Dimit23

# 1 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Προβλημα με γονεις πριν το γαμο

Καλησπερα σας, θα ηθελα να σας αφηγηθω την κατάσταση την οποια βιωνω. Βρισκομαι σε σχεση με την κοπελα μου 6 χρονια και αποφασισαμε περυσι να προχωρήσουμε στον γαμο ο οποιος θα γινει στα μεσα Ιουνίου  Το προβλημα ειναι οτι οι γονεις μου παρολο που δεν εχουν προβλημα να καλυψουν τα εξοδα που τους αναλογουν, φαίνονται αδιαφοροι απέναντι στις προετοιμασιες και το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η προβληματικη σχεση τους. Να σημειώσω καπου εδω οτι μενουν σε διαφορετικη πολη αρκετα χιλιόμετρα μακρια μας ευτυχως.Τελευταιο συμβαν εγινε το τριημερο της 25ης μαρτιου που ειχαμε παει να τους δουμε, ολα ξεκινησαν με αφορμη μια κουβεντα για κάτι λεπτομερειες του γαμου και καταληξανε να τσακώνονται ασχημα μεταξυ τους στον οποιο τσακωμο ακουσα κ διαφορα ασχημα λογια για τον ανθρωπο μου(απο τον  πατερα μου) που δεν περιμενα ποτε να ακουσω κ ουτε ειχα ακουσει εως τωρα και επιπλεον τον πατερα μου ν λεει οτι δεν θα ερθει στο γαμο. Αποτελεσμα? Το πασχα δεν θελησα να παμε να κανουμε μαζι τους διοτι θεωρω αδικο για την συζυγο μου να περναει ολο αυτό. Ολο αυτο τον καιρο προσπαθώ να δείχνω οτι ειμαι καλα παρολο που δεν ισχυει αυτο. Δεν ειναι αυτο που περίμενα να βιωνω ενα μηνα πριν το γαμο να υπαρχει ακομα αυτη η κατασταση και δεν ξέρω μεχρι που θα παει. Αλλα πράγματα ηθελα να σχεδιαζω τωρα. Προτιμω πλεον να ειμαι μονος μου εκεινη την ημέρα παρα να εχω το αγχος οτι κατι δεν θα αρεσει και μπορει να χαλασουν τα παντα...

somebody961

# 2 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Εσύ είσαι που θα πρέπει να προσέχεις να μην ακούς, αλλά δύσκολο.
Θυμάσαι τον Οδυσσέα που βούλωσε τα αυτιά των συντρόφων του και τα δικά του για να μην ακούνε τις σειρήνες;

Επειδή "ακούς ακούς ακούς, και στο τέλος υπακούς".

Για την γυναίκα σου είναι πανεύκολο να τους αγνοήσει (ξένοι τής είναι-έγιναν),
αλλά εσένα οι άνθρωποι αυτοί είναι μέσα σου και όταν ακόμη είναι στο χωριό, και τα λόγια τους αντιλαλούν  μέσα σου συνέχεια.
Πρόσεχε! Γιατί αυτά τα λόγια, έχουν την ιδιότητα να βγαίνουν και προς τα έξω σου..

Πες όμως: Πόσο σίγουρος είσαι εσύ για εκείνη; Επειδή οι γονείς, όταν δουν παιδί αποφασισμένο, κάνουν τουμπεκί. Πώς αντέδρασες μπροστά στον πατέρα σου όταν ΤΟΛΜΗΣΕ να πει άσχημα λόγια για την σύντροφο σου; Γιατί τόλμησε; Από πού πήρε το θάρρος;

Και μετά το γάμο, η κουβέντα να είναι: "Σπίτι ΣΑΣ, και σπίτι ΜΟΥ"!

Και ο γάμος, με δικά σας όλα και μόνον τα τελείως απαραίτητα έξοδα.

Απόρροια τής προβληματικής σχέσης τους είναι όλα βλέπω. Και βλέπουν όλες τις σχέσεις προβληματικές.
Και λήγει με το "λύστε εσείς τα δικά σας, και μετά ασχολείστε και με άλλους".
Και το "ανέκδοτο" που ακούγεται συχνά είναι: "Να μας ακούς εμάς, έχουμε πείρα σε αυτά"!

Στη θέση σου, όχι μόνο θα ήμουν καλά, αλλά θα ανυπομονούσα την ώρα και στιγμή να φύγω και να ζήσω με τον άνθρωπο μου.

Αρέσει στο μέλος Dimit23

Dimit23

# 3 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 33 / Σε σχέση
Οταν καποιος πινει λεει πολύ ασχημα πράγματα τα οποια και μαλλον δεν πιστεύει. Τα ασχημα τα ειπε ο πατερας μου και οχι η μητέρα μου να τονισω. Σαν γονεις ηταν παντα διπλα μου, με τα ιδια προβληματα ομως τα οποια δεν θελω πλεον να τα εμφανιζουν μπροστα στη γυναίκα μου οπως τους εχω πει. Οπως και να εχει ειναι γονεις μου και θελω να ειναι διπλα μου στο γαμο. Ειμαι σε πολυ περιεργη κατασταση...

achinos

# 4 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Στο μυστήριο, να έχεις κάποιον μπρατσά πρόχειρο, να τακτοποιήσεις τον πατέρα μόλις αρχίσει τα τρελά του.

Σε συνεννόηση με τη μητέρα καλύτερα.

Στη νύφη, τώρα που θα ενώσετε τις ζωές σας κ επισήμως, καλύτερα να πεις για το πρόβλημα σου, δεν είναι σωστό ν ανοίξει το κουτί μετά κ να βρει πράματα που κράτησες κρυφά. Θ αρχίσει να αναρωτιέται και για τη σχέση σας.
Κ στην τελική, μ εσένα παντρεύεται δεν παντρεύεται με το σόι, εκτός κι αν είναι καμιά ψηλομύτα κ την ξέρεις...
Τόχω ξαναπεί, είναι δύσκολο σήμερα να μεγαλώνεις γονείς...
το ξέρω γιατί κι εγώ είμαι

κ ξέρω κ ότι όταν κάποιος πίνει, λέει ακριβώς αυτό που σκέφτεται

δεν το λεγαν για πλάκα το in vino veritas

Αρέσει στο μέλος Dimit23

broomstick

# 5 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.517

φιλε μην στενοχωριεσαι καθολου...αφου οι γονεις σου μεχρι τωρα δεν ειχαν κανενα προβλημα με την σχεση σου δεν θα εχουν και στο μελλον...ο πατερας σου ξεφουρνισε οτι ειχε να πει και τελειωσε...ας το πουμε οτι ειπε την γνωμη του εστω και σουρωμενος...

αν μια ζωη σε στηριζαν ασχετως την μεταξυ τους σχεση θα σε στηριξουν και τωρα...και θα συνεισφερουν στο γαμο οικονομικα και σαν κυριοι θα παρεβρισκονται...ετσι ειναι η παλια γενια...μην ανησυχεις και θα τον χαιρεσαι που θα κορδωνεται διπλα σου
Αρέσει στο μέλος Dimit23

Leigh-Cheri

# 6 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.052

Η αλήθεια είναι πως πολλοί (μεταξύ των οποίων και εγώ)

θα θεωρούσαν μεγάλη τύχη να μην ανακατεύονται οι γονείς στις λεπτομέρειες

και στις προετοιμασίες του γάμου. Ρώτα και εμάς που έχωναν τη μύτη τους παντού

μέχρι που "αναγκαστήκαμε" να μην κάνουμε πράγματα που θέλαμε

και να προσαρμοστούμε στα θέλω τους

Όσον αφορά το άλλο, θα πρότεινα να μην πεις στην κοπέλα σου

τα λόγια που ειπώθηκαν ακριβώς για εκείνη.

Μπορείς να της δώσεις το γενικότερο κλίμα εστιάζοντας στο πόσο δύσκολο

είναι αυτό που βιώνεις, αλλά όχι τι ειπώθηκε.

Ο λόγος που στο λέω  είναι γιατί έχω δει αμέτρητες φορές

οι γονείς να λένε διάφορες μλκ που τελικά έμειναν σε εκείνη τη στιγμή

αλλά το νέο μέλος (άντρας ή γυναίκα) να επηρεάζεται για το υπόλοιπο της κοινής σας ζωής.

Όπως και να το κάνουμε, τα λόγια πληγώνουν και δεν είναι δικοί της γονείς

για να τους δικαιολογήσει και να το ξεπεράσει.

Αρέσει στο μέλος Dimit23

Paralia48

# 7 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

Να σου πω μια γνώμη.
Οργανώστε έναν απλό γάμο, όσο πιο οικονομικό γίνεται, για να μην τους έχετε ανάγκη.
Εκεί θα είναι φρόνιμοι, αλλά τώρα σε στενοχωρούν. Μπορώ να φανταστώ, τι γίνεται. Σου λένε <<η γυναίκα σου θέλει ακριβό νυφικό και πρέπει εμείς να το πληρώσουμε κ.λ.π.>> τέτοια γίνονται έτσι;
Βέβαια τελευταία στιγμή, δεν αλλάζουν οι παραγγελίες εύκολα, ξέρω, γιαυτό ίσως πρέπει να το κουβεντιάσεις και με τους δύο, χωρίς την κοπέλα σου. Τώρα θα πρέπει να σιγοντάρουν λίγο. Τουλάχιστο έξοδα της τελευταίας στιγμής, μπορείτε να τα αποφύγετε. Π.χ. Στολισμό αυτοκινήτου, στολισμό εκκλησίας (τζάμπα χρήμα) , αντί ανθοδέσμη ένα κόκκινο τριαντάφυλλο.
Και μετά το γάμο, πάλι θα τα ξεχάσουν.
Μην ξεχνάς από δω και πέρα εσύ είσαι το στήριγμα της οικογένειάς σου

Αρέσει στο μέλος Dimit23

Paralia48

# 8 στις 8/5/2016
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 9.580

Πάντως εμείς στο γάμο μας, τότε, πριν 20 χρόνια...τα οργανώσαμε όπως τα θέλαμε. Εγώ είχα την αρχή <<όλα γίνονται για εμάς>> .  Επειδή τα μέρη μας είχαν διαφορετικές συνήθειες, βάλαμε τους δικούς μας κανόνες.  Το πανηγύρι έγινε στο χωριό του άντρα. Παρόλα αυτά έγιναν αλλαγές όπου αποφασίσαμε.

Δε βάλαμε βίντεο, (δε μας άρεσε να μας δίνουν οδηγίες)

Ο στολισμός ήταν άκρως λιτός (στο χωριό τότε γινόταν πολλής στολισμός) αλλά πολύ προσεγμένος.

Το αυτοκίνητο της νύφης σταμάτησε αρκετά μακρυά, γιατί ήθελα να περπατήσω ένα ωραίο δρομάκι (συνηθιζόταν και σταματούσε μπρος στην εκκλησία)

Χορέψαμε τους χορούς που εμείς γουστάραμε

Κατά τα άλλα έθιμα , κάτι πίτες, κουλούρες κ.λ.π. τα κάναμε όλα.

Η πλάκα είναι που η πεθερά πήγε να εκφράσει γνώμη σχετικά με  στο τραπέζι, το στολισμό κάτι τέλος πάντων και τα άκουσε από το γιο της και δεν ξανάπε τίποτα. Είπε μόνο <<όλα θα γίνουν όπως τα θέλετε>>. 

Αρέσει στο μέλος Dimit23

flat_line

# 9 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Dimit23

Οι γονείς σου εστιάζουν στην προβληματική σχέση τους όχι επειδή δεν τους ενδιαφέρει ο γάμος σου, ότι παντρεύεται το παιδί τους, αλλά επειδή αυτό έχουν να αντιμετωπίσουν στην καθημερινότητα τους. Τους έντονους τσακωμούς αναμεταξύ τους και την γενικότερη υποθέτω δυσαρέσκεια που τους προκαλεί η δυσλειτουργική σχέση τους.

Ο μπαμπάς σου εκφράστηκε αρνητικά για την γυναίκα σου, αλλά νομίζω είναι καλύτερο που το είπε σε εσένα απευθείας παρά να κατηγορούσε σε ανύποπτη στιγμή την γυναίκα σου. Γενικότερα παρά τις εντάσεις που υπάρχουν ίσως να έχεις αγχωθεί υπερβολικά, η μέρα του γάμου θα ειναι μια μέρα χαρμόσυνη που οι γονείς σου θα μπορέσουν να παραμερίσουν τις διαφορές τους για να σταθούν κοντά σου, σε μια απο τις πιο σημαντικές στιγμές σου.
Δεν θα χαλάσει τίποτα, ζήτησε απο τους γονείς απλά να προσπαθήσουν να περάσουν καλά εκείνη την ημέρα, και ύστερα θα μπορείς να επιστρέψεις σπίτι σου και να σχεδιάσεις το μέλλον με την γυναίκα σου ήρεμος. Και να μην αρέσει κάτι αυτό δεν αποτελεί λόγο σε ένα γάμο για να προκληθούν εντάσεις. Το κλίμα άλλωστε σε τέτοιες στιγμές είναι αρκετά χαρμόσυνο ώστε να παραμερίζονται οι όποιες δυσαρέσκειες και όλοι να κάθονται μονιασμένοι, έστω και για μια μέρα.
Αρέσει στο μέλος Dimit23

matiamou12

# 10 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καταρχειν ολα να σας πανε καλα...στο νεο ξεκινημα της κοινης σας ζωης...Μωλις ερθει το εγγονακι να δεις ποσο καλα θα τα δεχτουν ολα...και θα τα ξεχασουν.Τουλαχιστον εσυ διεκρινες...ποσο ασχημα ακουγονται καποια πραγματα για τον συντροφο σου.Εννοω ξερεις την δυσαρεστη κατασταση.

Δεν γνωριζω αν ο πατερα σου εχει αυτον τον χαρακτηρα...συνηθως οι αντρες δεν μπαινουν σε αυτα..δεν ανακατευονται μηπως ακουσε κατι?απο καποιον που τον ενοχλησε...?και οπως φαινεται δεν ηταν αληθεια και αντεδρασε ετσι...μηπως ειναι μεγαλος σε ηλικια και δεν σκεφτεται πολυ αυτα που λεει?
Νομιζω ζεις στην κλασσικη ελληνικη οικογενεια που γαμος χωρις αντιδρασεις δεν γινεται...ολο κατι τυχαινει την τελευταια στιγμη...πιστεψε με ξερω και χαλαει η ψυχουλα του ζευγαριου.

Προσωπικη γνωμη μιλησε για το τι σε στεναχωρει με την συζυγο σου...τους προβληματισμου σου...τρεχει με τον γαμο αλλα πες της θελω την βοηθεια σου...και τι θα κανουμε για αυτο.Εσεις στειλτε του κανωνικα το προσκλητηριο παρ τον ενα τηλεφωνω και πες του ομορφα και γλυκα οτι θα ηθελα πολυ να σας εχω αυτην την σημαντικη ομορφη μερα της ζωης μου.Μπορει να στεναχωρεθεις...αν σου μιλησει παλι καπως...αλλα να του το πεις οτι σε στεναχωρησε και οτι δεν το περιμενες.ΑΛΛΑ αφησε του και ενα μηνυμα οτι θα τους περιμενεις με πολυ αγαπη.
Νομιζω οτι θα ερθουν...παιδι τους εισαι..το αιμα νερο δεν γινεται και αν γινεται δεν πινετε φιλε μου...κοιτα να περασεις οσο πιο ομορφα γινεται...οι αντρες συνηθως δεν κανουν πολλα ολα τα κανουν τα κοριτσια...εσυ κοιτα να περνας καλα με τους φιλους...να βγαινεις να χαιρεσαι για οτι εχεις αναλαβει για τον γαμο.Βρε βλεπε την γυναικα που αγαπας για να σου φτιαχνει την διαθεση...Οσο πιο απλος ο γαμος τοσο το καλυτερο.

Εγω να σου ευχυθω τα καλυτερα...δειτε που θα πατε ταξιδακι...δειτε πως θα περνατε τις στιγμες σας μαζι...μια υπογραφη ειναι αλλα πιστεψε με αξιζει να το ζησεις...δεν το μετανιωσα.Αν το ξανα εκανα θα το ξανα εκανα οσο πιο απλα γινεται.
https://www.youtube.com/watch?v=ELUh7G9V944

Οτι καλυτερο...σημασια εχει οχι η μερα του γαμου...αλλα η διαρκεια του.

matiamou12

# 11 στις 8/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι σιγουρα αλλα ειναι οι γονεις του αντρα της...παλι γονεις ειναι...πληγωνουν λεει?παρα πολυ...αλλα ειναι μεγαλοι ανθρωποι καλος κακος τα ειπαν..υπαρχουν και νυφες και γαμπροι που λενε πολλα...και ανακατευονται...

Σκεψου δεν ξερω αν εισαι γονειος αν γινεις πεθερα και ο αντρας σου πεθερος...πως θα θελες να σου συμπεριφερεται το παιδι σου και η  νυφη σου?ή ο γαμπρος σου?ομορφα θα θελες και να σε υπολογιζουν...

Καλο ειναι να κρατησουν αποστασεις ομως και απο τους δυο γονεις και απο τους γονεις της νυφης και απο τους γονεις του γαμπρου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Leigh-Cheri

Όπως και να το κάνουμε, τα λόγια πληγώνουν και δεν είναι δικοί της γονείς

για να τους δικαιολογήσει και να το ξεπεράσει.

Dimit23

# 12 στις 8/5/2016
author
Ανδρας / 33 / Σε σχέση
Το θέμα δεν είναι οικονομικό,άλλωστε δεν μας έθεσαν περιορισμούς στο τι θα διαλέξουμε αρκεί να μας αρέσει. Αν κ παρατήρησα ότι κάποια πράγματα δεν τους άρεσαν κ ευτυχως δεν το εξέφρασαν. Μακάρι να μην είχαν να μας δώσουν αρκεί να με στηρίζαν πραγματικά με πράξεις και να μην μου πρόσθεταν άγχος κ στενοχωρια τέτοιες μέρες.. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

matiamou12

# 13 στις 11/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ας σου προξενευσαν ολα αυτα που λες..πες μου μια ζωη που δεν εχει αυτα τα δυο...στο χερι σου ειναι να τα βρεις και να περασετε ολοι ομορφα...δεν εισαι μονος σε αυτην την σχεση μην το ξεχνας...για να σου φυγουν τουλαχιστον αυτα τα δυο...χαλαρωσε και απολαυσε την σχεση με την μελλουσα γυναικα σου.

Πατε να δημιουργησετε οικογενεια...εχετε γαμο,χαρες...οχι χαος...αυτο αστο πισω σου.
Χαλαρωσε και απολαυσε το σε λιγες εβδομαδες εχεις και μακαρι στο ευχομαι ολοψυχα να σου πανε και να σας πανε ομορφα...μεχρι τον γαμο και την ημερα του γαμου σας να την χαρειτε γιατι πραγματικα αξιζει να την ζησετε οπως εσεις ονειρευεστε...
Α και φρονιμος ετσι...τις παραμονες του γλεντιου με την αντροπαρεα...οχι πολλες ζημιες...αιντε.

Κοιτα να το ευχαριστηθεις βρε...αυτοι αν ειναι και μεγαλοι...λενε και ξε λενε στο αψε σβησε...καθεσε και τρωγεσαι.Παρ τους τηλ για να δεις τι κανουν δεν χρειαζετε να αναφερεις για το γαμο μονο αν σου πουνε...Σιγα σιγα μαλακωσε τις σχεσεις σας.
https://www.youtube.com/watch?v=JrG6gOWLQeY

ζηστε το...!

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost