Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τον χώρισα και το μετάνιωσα

Σελίδα : 1

Adiamondia

# 1 στις 20/5/2016
author
Γυναίκα / 25 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Τον χώρισα και το μετάνιωσα

Γεια σας! Ξέρω είναι ενα θέμα που ίσως να έχει ειπωθεί πολλές; φορές σε αυτό το φόρουμ χρειάζομαι όμως πραγματικα τη συμβουλή σας!

Πριν κάποιους μηνες ειχα σχέση με ενα παιδί παράλληλα ηταν παντα δίπλα μου και στην αφάνεια ένας φίλος απο την παρέα... Ποτε δεν του χα δώσει ιδιαίτερη σημασία πέραν του γεγονότος οτι ηταν αυτός ο ώμος στον οποίο έκλαιγαν όταν με πλήγωνε εκείνο το άλλο άτομο... Ώσπου με χώρισε...

Τότε αυτό το παιδι που έως τοτε ηταν στην αφάνεια μου εκμυστηρεύτηκε τον έρωτα του για μένα... Ενα μήνα και προσπαθουσε να με πείσει και ειλικρινά εγώ πίστευα πως δε θα τα κατάφερνε... Κι όμως βρήκε το τροπο δείχνοντας μου πιθανως το ποσο νοιαζόταν να με κανει να τον θέλω... (Ναι βγήκε απο το friend zone)

Τελως πάντων μη τα πολύ λέω η σχέση μας είχε αρχίσει να αλλάζει... Σαν αφού με απέκτησε να μην ήθελε τόσο όσο πριν... Βέβαια είχα κι εγώ το μερίδιο της ευθύνης μου αφού απο το χαζοχαρουμενο άτομο που χε γνωρίσει λογω διαφόρων οικογενειακών και μη προβλημάτων είχα γίνει αρκετά πιο μουτζουφλα... Αυτό μάλιστα μου το πέ ο ίδιος όταν τον Ρώτησα γιατί έχει αλλάξει... Μου πέ συγκεκριμένα "Αλλιως ησουνα και τελικώς αλλιως μας βγήκες".

Παρόλα αυτά δεν ήθελε να το λειξουμε απο τόσο νωρίς ουτε κι εγώ...

Όμως περνούσε ο καιρός κι εμένα η αδιαφορία του σε σχέση με παλιά με πείραζε... Βασικά μου εδςινε ανάμικτα μηνύματα... Τη μια έδειχνε φουλ ερωτευμένος μαζί μου και την αλλη με ξεχνούσε η ίσως έτσι ένιωθα εγώ... Έτσι πείρα την απόφαση να τον χωρισω... Ήμουν τόσο εκνευρισμένη που δε καθιστά να το συζήτησω απλα κατα κάποιον τροπο του το ανακοίνωσα ελπίζοντας πως αν δεν ήθελε θα το λεγε... Δε μου πέ τίποτα όμως είπε απλα " εντάξει ίσως όντως να μη κρατούσε για πολύ ακόμα " κι έτσι απο κείνη τη στιγμή ΞΑΦΝΙΚΑ γυρισαμε πίσω στο ήμαστε 2 καλοί φιλοι αφού δε θέλουμε να χαλάσει η παρέα...

2 μέρες μετά μπλέχτηκε χωρίς να το ξέρω η κολλητή μας κι μας έβαλε κάτω και καλά να μιλήσουμε... Εγώ είπα οτι τον χώρισα γιατί έβλεπα το τέλος και πως δε νοιαζόταν κι αυτό με είχε ξενερωσει ενω αυτός όταν ρωτήθηκε αν μπορεί να με δει ως φιλη είπε ναι και πως και καλά δεν έχει καρδιά και συναισθήματα και κάτι τέτοιες μπαρουφες οποτε του είναι πολύ ευκολο. Αλλά πως δε πιστεύει στη δεύτερη ευκαιρία για να ξανά προσπαθούσαμε...

Εγώ τους φοβήθηκα και ως εγωιστρια δεν ήθελα να χάσω το βάθρο του οτι Εγώ τον χώρισα οπότε άρχισα να το παίζω άνετη του στυλ οτι δε πολυνοιαζομουν να τα ξαναβρουμε κι αφού δε θέλει δε με πειράζει απλα έλεγα οτι αν μιλούσαμε αφού δεν έχει περάσει και πολύς καιρός ίσως και να βρίσκαμε μια άκρη...

Τεσπα... Το θέμα είναι οτι τον θέλω πίσω... Και οτι η συμπεριφορα του μέχρι τώρα δείχνει οτι τον κρατάει καθαρά ο εγωισμός του...

Έτυχε αυτές τις μέρες που χωρίσαμε να περάσω μετακόμιση... Ηταν εκεί πρώτος απο ολους να βοηθήσει να κανει δουλειές να επισκευάσει να να να... Χίλια δυο...

Χτες κι εγώ τον πείρα τηλ σαν καλη του φιλη και είπαμε να βγούμε για εναν καφέ... Έτυχε να λείπουν όλοι της παρέας οποτε μαντεψτε... Βγήκαμε οι δυο μας...!

Σαν άνθρωπος είναι πολύ λιγομηλιτος... Όλοι είχαν να λένε οτι μονο σε μένα μίλαγε πολύ (πριν τη σχέση μας) αλλά όταν ας πούμε τα φτιάξανε σταμάτησε να ανοίγεται... Ίσως γιατί οπωςνξαναειπα είχε σπαστεί...

Κι όμως εχτες δεν έβαλε γλώσσα μέσα του... Έψαχνε χίλιες δυο ιστορίες να μου πει... Χίλια δυο πραγματα και όλο γελούσε... Έδειχνε τόσο χαρούμενος... Με πειράζει... δεν ξέρω με κοιτούσε όπως πρωτα...και κάπως πήγε η συζήτηση στο οτι επιτέλους είμαι πίσω στον παλιό καλό εαυτό μου (πάνε οι κατα θλίψεις και τα προβλήματα) και τοτε μου χάρισε το πιο ζεστό του και το πιο ομορφο χαμόγελο...

Να προσθέσω οτι οτι και να κάνουμε οπου και να πάμε βρίσκει κάποια δικαιολογούν να με γυρίσει σπίτι (π.χ. λίγες μέρες πριν που πηγα την κολλητή μου στα ΚΤΕΛ με γύρισε μην χαθω γιατί δεν έχω μαθει ακόμα καλά τη νέα μου γειτονιά... Χτες έτσι για τη βόλτα του...)

Τώρα δεν μπορεί να ναι ιδέα μου οτι ακόμα με θέλει... Εκτός κα αν είναι πια αυτό το τοοοσο καλό παιδι που βοηθάει και δεν ξέρω γω τι... Που ναι είναι καλό άτομο αλλά...

Πφφ είμαι να σκασω... Το έχω κιόλας μετανιώσει και το εκανα πραγματικα απο φόβο... Φόβο μην πληγωθω...

Υπάρχει τροπος να τον φέρω πισω; τι λέτε;

Cupid_

# 2 στις 21/5/2016
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκόψεις για ένα διάστημα μαζί του τελείως , εκτός αν δεν σε ενοχλεί να παραμείνετε όπως είστε τώρα .. Δηλαδή φίλοι.. Αφού απομακρυνθείς για έναν μήνα τουλάχιστον , θα μπορέσεις να ξεκαθαρίσεις λίγο καλύτερα τι θες και μετά κρίνεις σύμφωνα και με την στάση του απέναντι σου..

Τώρα όσον αφορά τον χωρισμό σας, αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι πως δεν χωρίζει αυτός που το ανακοινώνει .. Μπορεί να λες στον εαυτό σου και στους άλλους "τον χώρισα" αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα (για τον εγωισμό σου όπως λες και εσύ) αλλά η ουσία είναι ότι αυτός άρχισε να φεύγει από την σχέση σας και αν δεν "τον χώριζες" θα ήταν χειρότερα για σένα με τον καιρό ..

Υ.Γ. Από ότι κατάλαβα δεν είχατε και τόσο καλή επικοινωνία..

Υ.Γ. Από ότι κατάλαβα δεν είχατε και τόσο καλή επικοινωνία..

MiltosRNLI1930

# 3 στις 21/5/2016
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.250

Ετσι ειναι η ζωη Μανταμιτσα

Αν ηταν εξυπνος ( αφου ειχε ομως τα προσοντα) και το επαιζε ζορικος θατρεχες απο πισω Επειδη ομως τοπαιξε λαπας τον εχεις μονο για μετακομισεις.
Αρέσει στο μέλος Enikos

iisida

# 4 στις 21/5/2016
author
Γυναίκα / 54 / Διαζευγμένη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 194

οι σχεσεις των ανθρωπων ειναι ταυτοχρονα περιπλοκες και απλες...

δεν τον ηθελες , μετα τον ηθελες,  μετα δεν ηξερες...μετα δεν ηξερε αυτος...τωρα δεν ξερετε και οι δυο.
απομακρυνθειτε ο ενας απο τον αλλο για λιγο...ξεκαθαριστε τι θελετε...και μετα τα πραγματα θα ειναι απλα.
η θα το θελετε και οι δυο
η θα θελει μονο ο ενας...
η δεν θα θελει κανενας...

)..οι δυο τελευταιες περιπτωσεις. σημαινουν ληξη...
αιντε  και στον επομενο με το καλο...
Αρέσει στο μέλος maraki_lar_1980
το εγκεφαλικό προϋποθέτει εγκέφαλο μην αγχώνεστε μερικοί

Enikos

# 5 στις 21/5/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.676

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από MiltosRNLI1930

Ετσι ειναι η ζωη Μανταμιτσα

Αν ηταν εξυπνος ( αφου ειχε ομως τα προσοντα) και το επαιζε ζορικος θατρεχες απο πισω Επειδη ομως τοπαιξε λαπας τον εχεις μονο για μετακομισεις.

Enikos

# 6 στις 21/5/2016
author
Ανδρας / 77 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.676

Οχι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Adiamondia

Υπάρχει τροπος να τον φέρω πισω; τι λέτε;

broomstick

# 7 στις 21/5/2016
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.517

απλα πραγματακια...το δοκιμασε το καρπουζι του βγηκε μαπα και το πεταξε...

και η πλακα ειναι οτι νομιζεις οτι εσυ τον σουταρες...

Costantin12

# 8 στις 21/5/2016
author
Ανδρας / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καισαριανή
Απαντήσεις: 11
Adiamondia καλησπερα εκανα ακριβως οτι κι εσυ και τωρα το πληρωνω

VLEMMA

# 9 στις 25/5/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

hashtag

#συμβαίνει συχνά δεν είσαι η πρώτη

ydroxoos68

# 10 στις 25/5/2016
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 13

Επειδή κάπου στο σεντόνι χάθηκα, μιλάς για τον πρώτο που σε χώρισε ή για τον δεύτερο τον φίλο που προβιβαστηκε σε γινόμενο;

Πάντως για όποιον και να μιλάς πριν τον χωριζεις κάνε μία κουβέντα πρώτα!Μπορεί να ήταν έτσι επειδή έχασε ο παοκΜην τους σουταρεις με την μία και εσύ!

Elena_90

# 11 στην 1/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Είσαι 20 χρονών και σε δικαιολογώ αλλά πραγματικά πρέπει να λύσεις κάποια θέματα αυτοεκτίμησης και εμπιστοσύνης μέσα σου.
Το ότι "τον σούταρες", το παιξες άνετη δεν δείχνει δύναμη, αντιθέτως αδυναμία και φόβο. Δύναμη είναι να εκφράζεις τις επιθυμίες και τις ανάγκες σου όπως είναι χωρίς να φοβάσαι και να τις συζητάς.
Το να είσαι μουτζούφλα επειδή δεν σου δίνει 100 % τη σημασία που θες είναι δικό σου θέμα. Σαν να μην μπορείς να τον εμπιστευθείς και διαρκώς θέλεις να είναι φουλ ερωτευμένος μαζί σου κάθε στιγμή,γεγονός που είναι εξωπραγματικό.
Προφανώς ξενέρωσε λοιπόν όταν έβλεπε μια κοπέλα άλλωτε ζωντανή, χαρούμενη και θετική, να γίνεται μίζερη, άχρωμη και ζοφερή.
Ειδικά στο τέλος όταν του ανακοίνωσες τον χωρισμό χωρίς καν να του μιλήσεις και να του εξηγησεις τους λόγους τι θες να πεις??? Ακόμη και να σε ήθελε πιστεύεις ότι αρκεί για να σε κρατήσει όταν βλέπει ότι εσύ το διαλύεις έτσι απλά χωρίς εξηγήσεις???
Εγώ στη θέση σου θα τον έπιανα και του μιλούσα: Ξέρεις, πέρασα ένα χωρισμό που με πλήγωσε και αυτό μου στέρεισε αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη. Κατα συνέπεια η δική μας σχέση γεύτηκε δυσπιστια, γκρίνια κτλ κατάλειπα άλλης σχέσης συν των οικογενειακών μου θεμάτων. Έχασα την αυτοπεποίθηση μυ, δεν συζήτησα καν μαζί σου τον χωρισμό, ο οποίος ήταν μια τελείως λανθασμένη αποφαση πρ΄σκλσης παραπάνω ενδιαφέροντος γιατί εγώ θέλω να είμαστε μαζί. Αν θες να προσπαθήσουμε ξανα, αυτή τη φορά θα γίνει με το σωστό τρόπο! Αν όχι το κατανοώ και πάλι και αν και με στενοχωρεί θα το ξεπεράσω και θα μαστε φίλοι όπως πριν!

hitokirii

# 12 στις 3/7/2016
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Απαντήσεις: 5

Καλησπέρα,

Καταλαβαίνω απολυτά την περίπτωση σου μιας και είχα πολύ πρόσφατα μια ιδια εμπειρία. Η μονή διάφορα οτι στη θέση σου ήμουν εγω. Η κοπέλα που ήμασταν μαζι άρχισε ξαφνικά να μην δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και να φέρεται διαφορετικά το συζητήσαμε και αυτο που ειπώθηκε απο τη πλευρά της ηταν οτι δεν ήταν σίγουρη για την σχέση. Το σκέφτηκα τις επόμενες μερες και με έτρωγε συνεχώς ο εγωισμός μου και την χώρισα μιας και δεν μπορούσα να είμαι με κάποια που δεν ήξερα αν με θέλει. 
Το κακο βεβαία είναι οτι την επόμενη μερα κιόλας το μετάνιωσα και κατάλαβα γρήγορα ποσο εγωιστής ήμουν και οτι δεν κατάλαβα πλήρως την κατάσταση της. Αργότερα εκείνη έκανε κίνηση να τα ξαναβρούμε και μετά το έκοψε απο μονή της. Την θέλω ακόμα αλλα κάποια στιγμή πρέπει να το περνούμε απόφαση οτι τελειωνει.
Με λίγα λογία  σε έπιασε ο εγωισμός σου διοτι έβλεπες αδιαφορία απο την αλλη πλευρά. Δύστυχος ομως ο εγωισμός θολώνει το μυαλό και σε κάνει να παίρνεις αποφάσεις που δεν θέλεις πραγματικά.

maraki_lar_1980

# 13 στις 5/7/2016
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 1.405

...*...

Εδω Ελενα νομιζω οτι ,ενα μεριδιο ευθυνης, το εχει κι ο νεαρος.

Η θεματοθετρια μας διευκρινησε οτι ηταν πεσμενη λογω οικογενειακων και μη προβληματων (κι οχι απο τις ανασφαλειες της κτλ).

Οταν βλεπουμε λοιπον,το ατομο με το οποιο (υποτιθεται οτι) το αγαπαμε(και η σχεση ειναι και φιλικη,εκτος απο ερωτικη και πιο ανθρωπινη), να περναει μια ασχημη φαση,του συμπαραστεκομαστε,το βοηθαμε να φυγει απο τον πατο,του δινουμε ενα χερι βοηθειας να ανεβει στην επιφανεια.Δε την κανουμε ετσι ελαφρα τη καρδια.

Και σαφως μπορουσε να τη ρωτησει τι εχει,απ0 απλο ανθρωπινο ενδιαφερον εστω.Κι οχι να περιμενει ντε και καλα απο εκεινη να του κανει αναλυση.

Απο την αλλη σαφως και η ιδια θα μπορουσε να του εξηγησει τους λογους που φεροταν πεσιμιστικα.

Παιρνοντας την πρωτοβουλια ειτε ο ενας ή ο αλλος τελοσπαντων...επρεπε να θεσουνε το θεμα στο τραπεζι και να συζητησουν ανοιχτα τις αιτιες για τις οποιες φτασανε κοντα στο χωρισμο,κι οχι πεταμε εκει ενα "θελω να χωρισουμε" για να προλαβουμε τον αλλο μη μας χωρισει πρωτος,,,και μετα κλαιγομαστε που βαλαμε τον εγωισμο μας πανω απ'ολα και τον θελουμε πισω..

Οσον αφορα αυτο που λες οτι η κοπελια δεν εξηγησε τους λογους του χωρισμου, σαφως επρεπε να το κανει,αλλα απο την αλλη καλλιστα θα μπορουσε κι εκεινος να ζητησει εξηγησεις και να την πιασει να μιλησουνε.Αλλα και οι δυο,βλεπεις,βαλαν μπροστα τον εγωισμο τους και τα εκαναν πουτ@ν@.Τωρα να δεις που θα περιμενει ο ενας απο τον αλλο,να κανει αυτος το πρωτο βημα!!

Εν τελει...αυτη τη συζητηση λοιπον , οπως λες κι εσυ, ας την κανουν τωρα,ποτε δεν ειναι αργα...

κι ας ειναι μια κουβεντα εφ'ολης της υλης, να λυθουν αποριες,να ξεκαθαρισει το τοπιο και να κανουν μια νεα αρχη εφοσον το επιθυμει κι ο νεαρος.

Μονο ετσι θα παψει να βασανιζεται και η κοπελια...

αν βαλει παλι τον εγωισμο της μπροστα, δεν κερδιζει τιποτα, οι σχεσεις θελουν τολμη(μεταξυ αλλων) κι οχι αποσυρση στην κρυψωνα μας περιμενοντας καρτερικα να γινει το θαυμα που αναμενουμε, χωρις εμεις να ξεκουνηθουμε απο τη θεση μας λεπτο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Elena_90

Είσαι 20 χρονών και σε δικαιολογώ αλλά πραγματικά πρέπει να λύσεις κάποια θέματα αυτοεκτίμησης και εμπιστοσύνης μέσα σου.
Το ότι "τον σούταρες", το παιξες άνετη δεν δείχνει δύναμη, αντιθέτως αδυναμία και φόβο. Δύναμη είναι να εκφράζεις τις επιθυμίες και τις ανάγκες σου όπως είναι χωρίς να φοβάσαι και να τις συζητάς.
Το να είσαι μουτζούφλα επειδή δεν σου δίνει 100 % τη σημασία που θες είναι δικό σου θέμα. Σαν να μην μπορείς να τον εμπιστευθείς και διαρκώς θέλεις να είναι φουλ ερωτευμένος μαζί σου κάθε στιγμή,γεγονός που είναι εξωπραγματικό.
Προφανώς ξενέρωσε λοιπόν όταν έβλεπε μια κοπέλα άλλωτε ζωντανή, χαρούμενη και θετική, να γίνεται μίζερη, άχρωμη και ζοφερή.
Ειδικά στο τέλος όταν του ανακοίνωσες τον χωρισμό χωρίς καν να του μιλήσεις και να του εξηγησεις τους λόγους τι θες να πεις??? Ακόμη και να σε ήθελε πιστεύεις ότι αρκεί για να σε κρατήσει όταν βλέπει ότι εσύ το διαλύεις έτσι απλά χωρίς εξηγήσεις???
Εγώ στη θέση σου θα τον έπιανα και του μιλούσα: Ξέρεις, πέρασα ένα χωρισμό που με πλήγωσε και αυτό μου στέρεισε αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη. Κατα συνέπεια η δική μας σχέση γεύτηκε δυσπιστια, γκρίνια κτλ κατάλειπα άλλης σχέσης συν των οικογενειακών μου θεμάτων. Έχασα την αυτοπεποίθηση μυ, δεν συζήτησα καν μαζί σου τον χωρισμό, ο οποίος ήταν μια τελείως λανθασμένη αποφαση πρ΄σκλσης παραπάνω ενδιαφέροντος γιατί εγώ θέλω να είμαστε μαζί. Αν θες να προσπαθήσουμε ξανα, αυτή τη φορά θα γίνει με το σωστό τρόπο! Αν όχι το κατανοώ και πάλι και αν και με στενοχωρεί θα το ξεπεράσω και θα μαστε φίλοι όπως πριν!

Τιποτα δε γίνεται τυχαια...ουτε τ'ασχημα,ουτε τα ωραια!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost