Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μοναξία

Σελίδα : 1

triantafillia

# 1 στις 11/4/2003
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Μοναξία

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ζήσω μόνη χωρίς αυτόν.Όλα μου τα όνειρα ήταν φτιαγμένα με εκείνον, προσπαθώ αρκετά να το παλέψω αλλα είναι δύσκολο.Είχα 7 χρόνια σχέση και ζούσαμε μαζί ,σχεδόν τα πάντα τα κάναμε μαζί και τώρα εδώ και 6 μήνες που έχουμε χωρίσει όλα έχουν αλλάξει.Όχι οτι δεν έχω φίλους και ζωή,απλά όλα μου μοιάζουν κενά χωρίς εκείνον,δεν βρίσκω νόημα σε τίποτα.
Δεν ξέρω πια τι να κάνω,δεν θέλω να γυρίσω πίσω ούτε να πιέσω καταταστάσεις,αλλά ούτε και κάτι καινούργιο μπορώ να ξεκινήσω.
Βοηθήστε!

KANENAS

# 2 στις 11/4/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 50

Βοηθησου!

Γιατί ζητάς βοήθεια από αγνώστους; Μήπως αυτό και μόνο φτάνει για να καταλάβεις ότι η αποτυχία στην προηγούμενη σχέση σου ήταν λάθος δικό σου; Οφειλόμενο στην αδυναμία του χαρακτήρα σου;
Είσαι πολύ νέα ακόμα, έχεις κάθε δικαίωμα στην ευτυχία, εφόσον μάθεις να τη διεκδικείς ώριμα, με θάρρος, με κρίση, να τη χτίζεις καθημερινά.
Ο κόσμος είναι γεμάτος υπέροχα κίνητρα για ζωή, μην κλείνεσαι στο παρελθόν που έτσι κι αλλιώς σου ανήκει, άνοιξε την πόρτα προς το μέλλον με μιά απλή κίνηση: βρες ένα νέο σύντροφο.
Καλή περιπλάνηση...
Η ζωή είναι μιά στιγμή, μην την καταναλώνεις άσκοπα...

strellitsia

# 3 στις 11/4/2003
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Χανίων / Καβρός Χανίων
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 169
Είναι λογικό να νιώθεις έτσι καλή μου τριανταφυλλιά.7 χρόνια με ένά άτομο δεν είναι λίγος καιρός.7 χρόνια είναι ένα κομμάτι απο τη ζωή σου καθόλου ευκαταφρόνητο.
Γνώμη μου είναι να ψάξεις καλύτερα τους λόγους που η σχέση αυτή έληξε.Κι αν δεν είναι σοβαροί τότε πάλεψέ το.Αν όμως υπάρχουν σοβαροί λόγοι προσπάθησε να προχωρήσεις μπροστά όσο δύσκολο κι αν σου φαίνετε αυτό.Προσεξε μην πέσεις στην παγίδα της συνήθειας.Γιατί κακά τα ψέματα τον άνθρωπο αυτό τον είχες συνηθίσει.
Οτι και να κάνεις τελικά σου εύχομαι να ναι το καλύτερο για σένα και να ξέρεις πως όταν κάτι δεν προχωράει καλύτερα να το τελειώνουμε και να κρατάμε μόνο όσα διδαχθήκαμε από αυτό

bilacos

# 4 στις 11/4/2003
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 114
Απαντήσεις: 313
πιστευω,οτι στην προκειμενη περιπτωση προεχουν οι πρωτες βοηθειες και οχι η θεραπεια!
πρεπει πρωτα αγαπητη μου τριανταφυλια (κατα την προσωπικη μου παντα εμπειρια και αποψη),να προσπαθησεις να ξεπερασεις αυτην την κατασταση...
ενας πολυ καλος και αποτελεσματικος τροπος ειναι να βγαινεις εξω να κανεις παρεα με ατομα διαφορετικου περιβαλοντος απο αυτο που ζουσατε μαζι και φυσικα να κανεις και πραγματα διαφορετικα.
δεν ειναι ευκολο το ξερω και οπως ειπε και η στρελιτσια ειναι και το θεμα της συνηθειας στη μεση,αλλα αν προσπαθησεις και αν εισαι και λιγο τυχερη θα το ξεπερασεις...
ποτε μα ποτε ομως μην πεσεις στο λουκι της αντικαταστατριας σχεσης...
ασε τον καιρο να περασει και προχωρα μαζι του...
δεν λεω οτι θα σταματησεις να πονας....
απλα με τον καιρο θα πονας λιγοτερο....
καλο κουραγιο και υπομονη....
Βασιλης.
περιπλανωμενος στην αιωνιοτητα...

LIMAX

# 5 στις 12/4/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 13
ΧΜ. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ.ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ..ΠΟΙΟΣ ΕΦΤΑΙΓΕ; ΑΝ ΕΣΥ ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ(ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ). ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΕΣΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙ ΣΤΑΣΗ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΙΑΖΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

triantafillia

# 6 στις 14/4/2003
author

Ευχαριστω

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω πάντως θα προσπαθήσω να φανώ δυνατή.
Να είστε όλοι καλά!

dakri

# 7 στις 14/4/2003
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Κιλκίς / Κιλκίς
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 22

Μην απελπιζεσαι

ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ..
ΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ.. ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΩ..!
ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ...ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΠΟΝΩ...!
ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΩΡΙΜΑΣΕΙ..
ΘΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..Κ.Λ.Π.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ..
ΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ..,
ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ,
ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ...
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΡΘΕΙ Η ΑΝΟΙΞΗ ΜΕ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΑ ΔΩΡΑ!
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ...
ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΛΗΘΙΝΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ

vkanta

# 8 στις 18/4/2003
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Παντα τον πρωτο καιρο ειναι δυσκολο να το σθνιθισει κανεις. Πριν απο καιρο χοριασα και εγο απο μια σχεση ποθ ειχα και μπορο να σε καταλαβω. Αυτο ποθ με βοηθισε εμενα εινα αυτο ποθ κανεισ εσυ τωρα. Προσπατηιασα ννα μιλισω με ανθρωπου και να βγαλω απο μεσα μοθ οτι με βασανιζε. μα κανω καινουργουσ φιλους
Θα χαρεω πολυ να σε βοηθισω αν μπορω αν θελεις να μιλισουμε να μην διστασεις να μου απαντησεις. Κανεις τα σωστα βηματα συνεχισε την πρσπαθεια και να εισαι δυνατη

dealler

# 9 στις 22/4/2003
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 28
Μετα απο αρκετά χρόνια έχεις μάθει τα πάντα γι'αυτον. Ξυπνάς και κοιμάσε με το όνομα του. Κάποιες στιγμές είναι καλές και άλλες είναι φρίκη. Περιμένεις πάντα με αγωνία κάποιο μήνυμα η τηλεφώνημα. Εγώ τουλάχιστον αυτό νοιώθω τώρα που είμαι στο «Λίγο πριν πέσει η αυλαία». Δεν ξέρω γιατί χωρίσατε ή το γιατί, μα σου λέω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να σκέφτεσαι τις καλές στιγμές και να συνεχίσεις τη ζωή σου μέ ή χωρίς αυτόν. Κουράγιο και υπομονή σου εύχομαι και αν βρε'ις τη λύση πές τη και σε 'μένα...!!

Minoankat

# 10 στις 23/4/2003
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 9
Λοιπόν, Τριανταφυλλιά, κι εγώ είμαι σε ανάλογη φάση...Μετα από 9 χρόνια σχέσης έχω χωρίσει με τον σύντροφό μου εδώ και δύο μήνες. Δεν είναι κάτι που ήθελα, απλά ΕΠΡΕΠΕ να γίνει γιατί έγιναν πολλά το τελευταίο διάστημα. Καθώς δεν ήταν ηθελημένη μου απόφαση, έκλαψα πάρα πολύ, γκρεμίστηκαν τα όνειρά μου, απογοητεύτηκα από τον συγκεκριμένο άνθρωπο, θεωρώ ότι με πρόδωσε (για μένα ήταν ο θεός μου) και συνεχίζω να περνάω φάσεις δύσκολες. Όμως εσένα, μου φαίνεται, πως σ'έχει πάρει για τα καλά από κάτω....
Να τι κάνω εγώ και νομίζω πως θα σε βοηθήσει και σένα: μιλάω, μιλάω, μιλάω σε ανθρώπους που εμπιστεύομαι και πάντα μετά νιώθω ξαλαφρωμένη. Και βγαίνω!!! Προσπαθώ να μην κάθομαι σπίτι καθόλου, αλλά να είμαι σε κόσμο όπου βλέπω πως η ζωή συνεχίζεται και το μυαλό μου φεύγει μακριά! Είμαι ανοιχτή σε καινούργιες παρέες (στην αρχή δε μπορούσα, τώρα το προσπαθώ γιατί ξέρω πως θα μου κάνει καλό).
Αλλά, προς θεού, όπως λέει και ο bilacos, μην προσπαθήσεις να ξεκινήσεις καινουργια σχέση αν πρώτα δεν ξεπεράσεις αυτή που σε πονάει. Νιώθω πολλές φορές ότι η σωτηρία μου για να ξεκολλήσω, θα ήταν να βρω καινούργιο σύντροφο. Όμως μία σχέση τώρα θα ήταν καταστροφική γιατί σίγουρα έχουμε ακόμη πολλά απωθυμένα μέσα μας, είμαστε ευάλωτες και έχουμε πολλά συναισθηματικά κενά και ανασφάλειες. Και να σου πω και κάτι; Σε τι μας φταίει ο άλλος ν'ακούει για τον πρώην μας; Άσε που ανάλογα με το ποιος τελείωσε τη σχέση ή τι συναισθήματα έχει πια, ή που θα είμαστε πολύ σκληρές με τον εαυτό μας ή με τον νέο μας σύντροφο. Ούτε το ένα ούτε το άλλο δεν είναι δίκαιο για κανέναν.
Και μία τελευταία συμβουλή που έρχεται σε αντίθεση με την άποψη του dealler: Στην κατάσταση που είσαι, ΜΗ θυμάσαι τις καλές στιγμές με τον πρώην σου γιατί θα συνεχίσεις να κλαις για πολύ καιρό ακόμη ανώφελα... Να θυμάσαι τις άσχημες, τις διαφωνίες σας και την πίκρα που σου έδωσε! Μόνο έτσι θα μπορέσεις να τον ξεπεράσεις. Τις καλές στιγμές ν'αρχίσεις να τις θυμάσαι όταν θα τον έχεις ξεπεράσει και θα είσαι σε θέση να εκτιμήσεις διαφορετικά την κατάσταση...
Να είσαι καλά και καλή μας δύναμη!

koyrsaros

# 11 στις 23/4/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831

Πάλεψε...

Όταν δε νοιάζεσαι για κανέναν και για τίποτα και κυρίως για σένα, μη νομίζεις ότι θα αντέξεις για πολύ καιρό ακόμα.

Οι συνέπειες θα είναι σκληρές γιατί θα έχεις να αντιμετωπίσεις μια από τις σκληρότερες τιμωρίες της φύσης, τη μοναξιά!!!...

Να θυμάσαι κάτι απο έναν φίλο.

Αν νιώσεις τις ελπίδες σου να χάνονται, στην αγάπη που πίστεψες και νομίζεις ότι σε πρόδωσε, μην απελπιστείς !!

Να ξέρεις ότι ήρωας στην ζωή δεν είναι αυτός που κερδίζει τη μάχη αλλά αυτός που κρύβει τον πόνο του σε ένα χαμόγελο και συνεχίζει μπροστά!!

Paadron

# 12 στις 24/4/2003
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 57

Μεγάλη η δύναμη της συνήθειας

7 χρόνια μαζί? είναι πολύς καιρός.
Εγώ 2 χρόνια είχα σχέση και το ξεπέρασα σε 6 μήνες.Αλλά μη το παίρνεις αναλογικά.Όχι δεν είναι έτσι.
Το θέμα βέβαια είναι τι θέλει και εκείνος.
Υποθετικά λοιπόν θα μιλήσω επειδή δεν αναφέρεις τίποτα γι'αυτό.
Αν δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής,αν δε θέλει με τίποτε να τα ξαναβρείτε.
Τότε καλή μου ή μόνη διέξοδος είναι να βρείς κάποιον ΚΑΛΟ σύντροφο και να το ξεπεράσεις.Και πρός Θεού μη κάνεις το λάθος να τους συγκρίνεις μεταξύ τους.ΠΟΤΕ.
Απλά στηρίξου στο εξής ρητό: "Ο έρωτας με έρωτα περνάει".
Συνέχισε την ζωή σου χαμογελαστή,με ελπίδες,με αισιοδοξία.Με την σκέψη πως δεν υπάρχει μόνο αυτός και ίσως,ίσως λέω,να το ξεπεράσεις όσο ανώδυνα γίνεται!
Το εύχομαι!
Tίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι ακόρεστο,ΕΚΤΟΣ της αγάπης. !Paadron!

gallidoula

# 13 στην 1/5/2003
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
Σε καταλαβαίνω απόλυτα..Ξέρω πόσο πονάει,και ειδικά μετά από σχέση τόσου χρονικού διαστήματος.
Για να ήσασταν τόσο καιρο μαζί,σημαίνει ότι νιώθατε κάτι δυνατό ο ένας για τον άλλο δεν θα κρατούσε τόσο..Δεν ξέρω τι φταίει,απλά πιστεύω ότι τα περισσότερα διορθώνονται,αρκεί να υπάρχει θέληση και δύναμη..
Προσπάθησε..Αν αντέχεις..Αν υπάρχει ελπίδα να σώσεται κάτι που αξίζει..
Είναι προτιμότερο να απαρνηθείς το άτομο που αγαπάς δηλ?Να σκοτώσεις ένα μέρος της ζωής σου?..Αυτό με απασχολεί υπερβολικά και μένα..
Αξίζει να παλεύεις ή όταν σε πληγώνουν να παίρνεις τα αισθήματά σου και να φεύγεις?..
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

triantafillia

# 14 στις 2/5/2003
author

Υπαρχουν ανθρωποι!

Δεν ξέρω πως μπορώ να σας πω ενα μεγαλο ευχαριστώ.Όλοι σας με βοηθήσατε γιατί ένιωσα οτι υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να μην τους γνωρίζω και όμως με καταλαβαίνουν.
Έχω πληγωθεί αρκετά και πέρασα δύσκολες ώρες τον τελευταιό καιρό.Κάποιες στιγμές νόμιζα πως η ζώη μου δεν έχει πια νόημα.Τώρα προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια ενα ,ενα και να προχωρήσω.Θα ήθελα να ξαναγυρίσω κοντά του αλλά δεν ξέρω αν μπορω.Πονάω και είμαι μόνη αλλά φοβάμαι μήπως πληγωθώ χειρότερα αν προσπαθήσω.
Η αγάπη τελικά είναι ενα δύσκολο μονοπάτι και εγώ το περνάω μόνη μου.
Και πάλι μέσα απο την καρδία μου σας ευχαριστώ!

ARiaNoS

# 15 στις 27/5/2003
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 11

Δεν ξερω αν εχει νοημα αλλα...

...ακομη ενα μηνυμα αναμεσα στα πολλα που σταλθηκαν...
Ειναι πραγματι εντυπωσιακο πως καταφερνουμε μεσω των καλωδιων και των αψυχων αντικειμενων μπροστα στα οποια καθομαστε να στειλουμε βοηθεια, να περασουμε μηνυματα αισιοδοξιας και συναισθηματα μελαγχολιας...
Κατι που δυστυχως δεν το κανουμε παντα σ΄αυτους που βρισκονται διπλα μας.

Προσπαθω να θυμηθω ενα στιχο που το νοημα το στο περιπου ηταν: "τα δακρυα που χανονται για μια αγαπη που εφυγε ειναι βαλσαμο για την καρδια και ποτιζουν τα χωραφια της ψυχης για να προκυψουν οι πιο γλυκοι καρποι που ποτε δοκιμασαμε"!

Κανε οτι σου πει το ενστικτο και η καρδια σου.
Και μια προταση->
Μην βιαστεις για τιποτα, μην χτισεις κατι νεο πανω στα συντριμια γιατι τα θεμελια του θα'ναι σαθρα και θα γκρεμιστει με τον πρωτο σεισμο.
Ζησε εντονα καθε στιγμη που ΘΑ ερθει.

Φιλικα
Ντροπη σε ολους μας, μα πιο πολυ σε εκεινους...

ANAXAGORAS

# 16 στις 7/6/2006
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 269

Συνπάσχω

Τα ίδια περνώ και γω αυτόν τον καιρό. Εδώ και 2 μήνες σε διάσταση, άνω-κάτω, ανυπόφορο, κρίση στη χειρότερη μορφή της, τελευταία νοιώθω να πατάω γερά στα πόδια μου και αυτό οφείλεται σ αυτά που έκανα για να φτάσω σ αυτό το σημείο, η προσπάθεια μετράει και ο τρόπος που ενεργείς.
Χέρια ψηλά κι όλα τα φτάνω
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε