Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

π@π@ρι@ μάντολες φίλε μου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Katia_80

# 41 στις 12/6/2016
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935
'Aρεσαν+: 0%
Ναι κορίτσια (και αγόρια) εγώ όμως απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, δεν πήρα. Είναι ανεκτή και συγχωρητέα η πρακτική κλαδί-κλαδί? Γιατί έχω αρχίσει να νιώθω περίεργα..δηλαδή το να ζητάω λίγη τιμιότητα από τον άλλο και να μου εξηγηθεί ευθέως, με κάνει εξωγήινο??? Το να παίζεις διπλό παιχνίδι μέχρι να αποφασίσεις με ποιον θα πας και ποιον θα αφήσεις, δεν είναι κατακριτέο?? ξεκαθάρισε πρώτα με την παρούσα σχέση σου τι γίνεται και που βρίσκεστε και μετά κάνε ότι θες, με όποιον/α θες. Όχι να δουλεύεις τον άλλο κανονικά και να τον μεταχειρίζεσαι σαν την "καβάτζα" σου σε περίπτωση που δεν προχωράει με τον επόμενο...και επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν συνέβαινε σε εσάς θα το θεωρούσατε φυσιολογικό και θα λέγατε, εντάξει δεν έγινε και τίποτα μωρέ...

achinos

# 42 στις 12/6/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Καλά, δεν το παίρνουμε κ τόσο προσωπικά, 

ποιος θα έλεγε πως του αρέσει η κοροϊδία;

Αν συνέβαινε σε μένα πχ, αυτή η κατραπακιά εν αιθρία...
θα κατέβαζα μπαμπακάκια, μέρες, μήνες, χρόνια...όσο μου έπαιρνε τεσπα, μέχρι να βρω πού έκανα το λάθος κ τί να μην ξανακάνω
κ θα κοίταγα το ζύγι μου, το εξωτερικό, αυτό που λέει πόσο κάνει ένα κ ένα να ζυγίζει ρεαλιστικά.
κ το εσωτερικό, να είναι σε ισορροπία.Τί δλδ για μένα είναι ανεκτίμητο κ τί τίμημα έχει.

btw, και δε βλέπω εδώ κανέναν να έχει εξηγηθεί "ευθέως", ο νεαρός έπαιζε τριγύρα, άσε τώρα πόσες φορές, ουδεμίαν σημασία κ η κοπέλα έψαχνε αποκατάσταση, κανείς δεν το ομολόγησε στον άλλον.

Αρέσει στο μέλος Katia_80

elsa82

# 43 στις 12/6/2016
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 251
Αγαπητέ φιλέ θα πω κι εγώ οτι γραφεις πολύ όμορφα.Σύμφωνα με προσωπικό μου βίωμα η απόσταση τα καταστρέφει όλα.. Διατηρω ενα χρονο σχεση απόαποσταση.. Πριν απο αυτο 4 χρονια μαζι χωρις να συζησουμε και χωρις να κανουμε σχεδια για το μελλον.. Δημιουργεί απίστευτο κενό, μοναξιά, αβεβαιότητα, γκρίνια... Κι όλα αυτά προκαλούν εσωτερική παλη... Πολλές φορες εθελοτυφλουμε σε σημάδια και γεγονότα... Νομίζουμε οτι όλα πάνε καλά... Οτι όλα θα πάνε καλά... Προσπαθούμε πραγματικά να κάνουμε υπομονή, να περιμενουμε... Να περιμένουμε τι όμως;;; Εκεί μες τη μοναξιά μας παντα βρίσκεται κάποιος να μας παρηγορήσει... Κι εκεί μπερδεύεται πιο πολύ το πράγμα... Οι άντρες έχετε την ικανοτητα να κάνετε την απιστία μονο με το σωμα και να επιστρέψετε σαν να.μην έχει συμβεί κάτι.. Για τις γυναίκες είναι αλλιώς ομως.. Αν μια γυναικα είναι αλλιως όμως αν κερατωσει δίνει ψυχή και σωμα, και συνειδητά ή ασυνείδητα στην αρχή , έχει φύγει απο τη σχέση... Θα σταθώ σε αυτό που ειπες οτι αν είναι κάτι να το κανεις κάντο τώρα.. Στη βραση κολλάει το σίδερο... Ισως αν η σχέση σας είχε περάσει σε άλλο επίπεδο γάμο οικογένεια να μην είχαν γίνει όλα αυτά.. Και λέω ίσως γιατί σήμερα ακόμα και οι οικογένεια έχει χασει την έννοια της. Εγώ προσωπικά αν με είχε " δέσει" με γάμο και είχα και ενα παιδακι να αφοσιωθω θα μου φαινόταν λιγοτερο επώδυνη η απουσία του.. Και να σταθώ και σε κάτι άλλο που σου απάντησαν οτι μακροχρόνιες σχέσεις που δεν προχωρούν στο τέλος αναπόφευκτα διαλύονται...Γιατί στη βραση κολλάει το σίδερο...

Katia_80

# 44 στις 12/6/2016
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 935

Άσε αχινέ μου, εγώ να δεις τι κατέβασα, μέχρι να το χωνέψω... αλλά φυσικά επέζησα και επανήλθα δριμύτερη...βέβαια εδώ ο φίλος μας έχει και εφτά χρονάκια (φαγούρας κυριολεκτικά) στην πλάτη του αλλά θα συνέλθει, δεν τίθεται θέμα...

Η υπόθεση ήταν καταδικασμένη απ' την αρχή, γιατί όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι όταν ο κόμπος φτάσει στο χτένι (βλέπε παντρευόμαστε ή χωρίζουμε) και δε γίνει τίποτα από τα δύο και δε μιλάει και κανένας καθαρά για τα θέλω του, τότε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από achinos

Καλά, δεν το παίρνουμε κ τόσο προσωπικά, 

ποιος θα έλεγε πως του αρέσει η κοροϊδία;

Αν συνέβαινε σε μένα πχ, αυτή η κατραπακιά εν αιθρία...
θα κατέβαζα μπαμπακάκια, μέρες, μήνες, χρόνια...όσο μου έπαιρνε τεσπα, μέχρι να βρω πού έκανα το λάθος κ τί να μην ξανακάνω
κ θα κοίταγα το ζύγι μου, το εξωτερικό, αυτό που λέει πόσο κάνει ένα κ ένα να ζυγίζει ρεαλιστικά.
κ το εσωτερικό, να είναι σε ισορροπία.Τί δλδ για μένα είναι ανεκτίμητο κ τί τίμημα έχει.

btw, και δε βλέπω εδώ κανέναν να έχει εξηγηθεί "ευθέως", ο νεαρός έπαιζε τριγύρα, άσε τώρα πόσες φορές, ουδεμίαν σημασία κ η κοπέλα έψαχνε αποκατάσταση, κανείς δεν το ομολόγησε στον άλλον.

eimaimakria

# 45 στις 12/6/2016
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11

ενα μειλ που θα μείνει για πάντα στα πρόχειρα...

Καλημέρα, 

Σου στέλνω μειλ γιατί νομίζω οτι είναι ο μοναδικός τρόπος να επικοινωνήσω πλέον μαζί σου χωρίς να σε ενοχλήσω και χωρίς να σε φέρω σε δύσκολη θέση στη ζωή σου πράγμα που δεν θα το ήθελα ποτέ πίστεψε με. Επίσης μου δίνει μια ασφάλεια οτι πολύ πιθανό δεν θα το δεις άμεσα και οταν θα το δεις θα είναι πλέον πολύ αργα και πιθανότατα δεν θα απαντήσεις.

Δυστυχώς για μένα και ευτυχώς για σένα έκανες τις όποιες επιλογές σου και δεν νομίζω οτι εμαι αυτός που πρέπει να τις κρίνει ιδιαίτερα αυτή τη στιγμή.

Φύγε, φύγε μακριά μου δεν θα σε εμποδιζα και το ξέρεις.

Ο εγωισμός που λέμε τόσα χρονια δυστυχώς δεν θα μου επέτρεπε να σου στερήσω αυτήν την επιλογή.
Κάντο όμως όπως πρέπει... 
Κάντο όπως νομίζω μου αξίζει, όχι έτσι. 
Μην στραπατσάρεις όλα όσα ένοιωσα. Φύγε απλά. 
Ξέρω οτι έκανα λάθη, το χω παραδεχθεί πολλές φορές και άλλαξα. 
Προσπάθησα και δεν μπορείς να μην το αναγνωρίσεις. 
Το βασικότερο μου λάθος ήταν οτι ποτέ δεν πήρα την πρωτοβουλία ή το θάρος να σου πώ αυτή τη γαμημένη λέξη οταν εσύ το ήθελες, ¨θέλεις να προχωρήσουμε¨; ενώ το ήθελα μέσα μου το ήθελα πραγματικά.

Τελικά ¨Πηνελόπη¨ ολα είναι παπάρια μάντολες σε αυτή τη ζωή δυστυχώς ή ευτυχώς. Η θα το καταλάβεις νωρίς και θα το αποδεχθείς και θα προχωρήσεις ή θα ζείς στον κόσμό σου μέχρι να φας την ανάποδη και που θα πάει θα στρώσεις. 

Δεν μου είναι ευκολο να πιστεψω οτι 2-3 χρόνια τώρα δεν ήξερες τι γίνεται μέσα σου, δεν το δέχομαι αυτό για τον ανθρωπο που έζησα 7μιση χρόνια μαζί του. 

Οπως δεν δέχομαι οτι περίμενες να είμαι μακριά για να μου έρθει καλύτερα. 
Όπως επίσης δεν θα μπορέσω ποτέ να χωνέψω οτι 3 μήνες τώρα είσαι με άλλον και αρνεισαι τα πάντα.

Δεν μου ήταν και τόσο δύσκολο να το μάθω, δυστυχώς. Τα σημάδια ήταν φανερά και ας προσπαθούσες να με κοροιδεψεις όσο καλύτερα μπορούσες, αλλά πίστεψε με, ο άλλος πάντα ξέρει. Ακόμα και όταν το έχει δεί με τα μάτια του κάνει το μαλάκα.

Δεν το περίμενες τόσο μουλωχτα... 
Ξέρεις, της το λές και της το αναφέρεις συνέχεια μήπως και το παραδεχθεί και όλα τελειώσουν ήρεμα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτό που έχεις στο μυαλό σου. 
Δεν γίνεται αυτό που θα σε κάνει να μπορείς να αναπνεύσεις. 

Απλά συνεχίζει να σε κοροϊδευει. 

Δυστυχώς το είδα μπροστά μου σε πολύ ασχημη περίοδο της ζωής μου και πιστεψε με... 

Δεν ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. 
Ξέρεις τι έλεγα μεσα μου;  Ξενοπηδήχτηκε... 

Και ξέρεις γιατί;

Γιατί αυτό με έκανε και ενοιωθα καλύτερα αλλά ήξερα οτι δεν ήταν έτσι. Ήξερα οτι συνέχισες τη ζωή σου και απλά δεν θα μου το ανακοίνωνες ποτέ!!! 
Όλοι ξέρανε... Όλοι ο ΆΛΛΟΙ... Ξερανε οτι έχεις χωρίσει! 
Πές το όμως και σε μένα!!! Κρίμα δεν είναι; 
Όσο και να υπέφερες από μένα τόσα χρόνια όπως λες δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό. 
Ότι λάθη και να έκανα δεν το άξιζα οτι και να μου πεις...

Είναι άναρχες οι σκέψεις μου το ξέρω αλλά αν τις έβαζα σε σειρά και τις εστελνα δεν θα είχε καμία αξία. 
Όλα είναι πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου, η πουστιά, η κοροϊδία, το ψέμα, όλα αυτά που με φλόμωνες τόσο καιρό δεν με αφήνουν να ηρεμήσω και δεν θα με αφήσουν ποτέ. 
Εσύ προχώρησες στη ζωή σου γιατί σε μένα δεν βρήκες αυτά που ήθελες και το καταλαβαίνω. Δεν σε κορόϊδεψε κανένας όμως... 
 Δεν δε χρησιμοποιήσε κανένας επειδή δεν είχε που να μείνει... Δεν κάνανε πλάκα μαζί σου οι κοινοί σας γνωστοί. 
Και τα ήξερα όλα αυτά δυστυχώς... 
Τα ήξερα και παρόλα αυτά σου είπα ότι ήθελα να παντρευτούμε... 
Ξέρεις γιατί; 
Γιατί θα σε συγχωρούσα... 

Άργησες αγόρι μου να το πεις όμως... Δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό δεν θέλεις αυτή. 
Κατανοητό... Πες το μου όμως... 
Εσύ λοιπόν καλείσαι αυτή τη στιγμή να συγχωρέσεις και να συγχωρεθείς (για μένα μιλάω). Να βρείς το θάρρος και τη δύναμη να πας παρακάτω στη ζωή σου οτι και να σημαίνει αυτό. 
Δεν θα πεθάνεις εννοείται!!! 
Αλλά είναι πολύ άδικο όλα αυτά που κουβαλάς και σου σαπίζουν την ψυχή να τα βγάλεις κάπου αλλού... Είναι κρίμα πραγματικά όλα αυτά τα σπασμένα κομμάτια να γρατσουνίσουν την ψυχή κάποιας άλλης φουκαριάρας.
Γιατί αυτό θα γίνει κακά τα ψέματα... Αυτή η σαπίλα που έχεις στην ψυχή σου και στην γευση σου αυτή τη στιγμή τη στιγμή και για να νοιώσεις καλύτερα την αποδίδεις στο τσιγάρο, θα την μεταφέρεις με τις λεξεις σου, με τις πράξεις σου και το χειρότερο, με το φιλί σου σε κάποιον άλλον δηλητηριάζοντας τον...
Μην πιστεψεις ποτέ καμία και κανέναν αυτό θα μου μείνει. 
Μόνο την διαισθησή σου να ακούς και μην τα βάζεις μαζί της... έχει πάντα δίκιο! Οταν σε τσιγκλάει υπάρχει πάντα λόγος που το κάνει εκτός και αν ανοικεις στη σφαίρα των φαντασιόπληκτων οπότε δεν σε αφορούν τα υπόλοιπα! 
7,5 χρόνια έκανα πολλά λάθη, όχι μοιραία, αλλά έκανα το παραδέχομαι.

Το βασικότερο μου λάθος ήταν πίστεψα οτι θα είσαι εκεί...
Και αυτό με οδήγησε στο να μην προχωρήσουμε όταν έπρεπε...

Αρέσει στα μέλη elsa82, __HBH__

eimaimakria

# 46 στις 12/6/2016
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ηνωμένο Βασίλειο UK

θελω και πάλι να σας ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σας και για τις απόψεις σας.

Κάποια στιγμή θα απαντήσω στον καθένα σας προσωπικά γιατί  νοιώθω οτι πρέπει να το κάνω και θα το κάνω...
Προς το παρόν μόνο άναρχες σκεψεις και λόγια χωρίς σωστό timing...
Αρέσει στο μέλος __HBH__

jane-doe

# 47 στις 12/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Θα σου πρότεινα να πάει στα "απεσταλμένα".

1Christina

# 48 στις 12/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Διαφωνω τζειν

Να παει στον καδο...τι νοημα εχει να την κανει τωρα κοινωνο της ανησυχης καταστασης του?

Βρε φιλε ας το παει...καποια στιγμη κατσε και σκεψου: και εσυ ειχες βαρεθει, ηςουν εκει απο συνηθεια και παρεμενες επειδη βολευε ...που να ψαχνες αλλη φιλεναδα (ας μην πω γκομενα )

Λειπει και ο αλλαντιν να κανει το καιριο ερωτημα ...αντε θα το κανω εγω ...απο σεξ που πηγαινατε;;;...υποθετω δεν...και ουτε αυτο δε σου κτυπησε το καμπανακι...ειπαμε συνηθεια, βολευε κλπκλπ

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από jane-doe

jane-doe

# 49 στις 12/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μην με πιάσει το ρομαντικό μου αμέσως να μου την πείτε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από 1Christina

Διαφωνω τζειν

Να παει στον καδο...τι νοημα εχει να την κανει τωρα κοινωνο της ανησυχης καταστασης του?

Βρε φιλε ας το παει...καποια στιγμη κατσε και σκεψου: και εσυ ειχες βαρεθει, ηςουν εκει απο συνηθεια και παρεμενες επειδη βολευε ...που να ψαχνες αλλη φιλεναδα (ας μην πω γκομενα )

Λειπει και ο αλλαντιν να κανει το καιριο ερωτημα ...αντε θα το κανω εγω ...απο σεξ που πηγαινατε;;;...υποθετω δεν...και ουτε αυτο δε σου κτυπησε το καμπανακι...ειπαμε συνηθεια, βολευε κλπκλπ

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από jane-doe

eimaimakria

# 50 στις 12/6/2016
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Δεν έχει νόημα πλέον...

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από jane-doe

nuvola

# 51 στις 12/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από 1Christina

Διαφωνω τζειν

να την κάνει κοινωνό ,γιατί να μην την κάνει ;

μέσα από κάτι τέτοιες εξομολογήσεις σου ερχεται αστροπελέκι η απάντηση του άλλου ,

και καταλαβαίνεις πως όταν εσύ νόμιζες ότι όλα τα είχες  υπ έλεγχο από κάτω 

γινόταν μάχη...

έτσι αρχίζεις και βλέπεις και τον δικό σου λαβύρινθο.

κ αν έχεις διάθεση να πας ακόμη πιο πέρα,

μέσα απ τον πόνο τον θυμό την απογοήτευση κατεβαίνεις απ το άλογο ,και μπορεί να δεις και το δικό σου  σκοτεινό πηγάδι...

κάπως έτσι δημιουργούνται καλύτεροι άνθρωποι ,και κατά συνέπεια καλύτεροι σύντροφοι ...

eimaimakria

# 52 στις 13/6/2016
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από jane-doe

Μην με πιάσει το ρομαντικό μου αμέσως να μου την πείτε!

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από nuvola

μέσα από κάτι τέτοιες εξομολογήσεις σου ερχεται αστροπελέκι η απάντηση του άλλου ,

γινόταν μάχη...

μέσα απ τον πόνο τον θυμό την απογοήτευση κατεβαίνεις απ το άλογο ,και μπορεί να δεις και το δικό σου  σκοτεινό πηγάδι...

κάπως έτσι δημιουργούνται καλύτεροι άνθρωποι ,και κατά συνέπεια καλύτεροι σύντροφοι ...

Δεν ξέρω πως να σας αποκαλέσω και θα σας αποκαλώ συμφορουμίτισες αν και δεν μου αρέσει

Δεν νομίζω οτι πρέπει να παι στα απεσταλμένα και δεν πρέπει να παει για δύο λογους.

1. γιατί νομιζεις οτι ξέρεις την απάντηση

2. γιατί πρέπει να σεβαστούμε την επιλογή του άλλου να προχωρήσει όσο και να μας πληγώνει, όσο και να μας πονάει.

Κάποιος αποφασίζει κάτι και για να το αποφασίζει πάει να πεί οτι το σκέφτεται πολύ καιρό.

Δεν κατάφερες να τον πεισεις τον καιρό που ήσουν μαζί του, δεν μομίζω να έχεις καμία ελπίδα να το πετύχεις τώρα ειδικά μέσα τετοια κείμενα που δεν σε έχει συνηθίσει και θα πιστέψει οτι δεν είσαι εσύ ή οτι κατι σου συνέβει...

Εχει κάνει την επιλογή του...

Καλούμαστε απλώς να την σεβαστούμε... Κ αυτό θα κάνουμε, θα την σεβαστούμε, θα την αποδεχθούμε και η ψυχή μας θα συνεχίσει να σαπίζει...

Ελπίζω τουλάχιστον να συνεχίσει να σαπίζει για αρκετό καιρό και να μην επανέλθει σύντομα...

achinos

# 53 στις 13/6/2016
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από eimaimakria

Ελπίζω τουλάχιστον να συνεχίσει να σαπίζει για αρκετό καιρό και να μην επανέλθει σύντομα...

Μπααα, μην ελπίζεις,

έχουμε κ μεις εδώ, απ τα καλύτερα κορίτσια...

1Christina

# 54 στις 13/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μπα δν την κοβω να μπει σε αναλυσεις...απλα θα τον λυπηθει...αυτο θελει?

Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από nuvola

γινόταν μάχη...

nuvola

# 55 στις 13/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από 1Christina

Μπα δν την κοβω να μπει σε αναλυσεις...απλα θα τον λυπηθει...αυτο θελει?

κράτησα μια κουβέντα της ...

'' αυτή: σε σένα όντως... οφείλω πολλά, όμως έχω περάσει τόση στεναχώρια εξαιτίας σου που ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ ''

σε φαίνεται να τον λυπάται  ;  

τώρα που την έκανε, είναι πολύ πιθανό  να του πει και το υπόλοιπο ποίημα.

Mileni

# 56 στις 13/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από eimaimakria

Δεν κατάφερες να τον πεισεις τον καιρό που ήσουν μαζί του, δεν μομίζω να έχεις καμία ελπίδα να το πετύχεις τώρα ειδικά μέσα τετοια κείμενα που δεν σε έχει συνηθίσει και θα πιστέψει οτι δεν είσαι εσύ ή οτι κατι σου συνέβει...

Εχει κάνει την επιλογή του...

Καλούμαστε απλώς να την σεβαστούμε... Κ αυτό θα κάνουμε, θα την σεβαστούμε, θα την αποδεχθούμε και η ψυχή μας θα συνεχίσει να σαπίζει...

7 χρόνια και ...δεν της έχεις δείξει, δεν σε έχει συνηθίσει;

Τι στο καλό της έδειχνες, αν όχι το ψυχικό σου κόσμο;

Μάλλον περίμενες ''κρυμμένος απο κουρτίνες'' τι θα κάνει η ίδια - για να την κρίνεις, χωρίς να ήσουν δίκαιος και χωρίς να ήσουν ο εαυτός σου ( ο κύριος ''αξιο'' και ''πρεπεια'' σκηνοθέτησε ) και την ήθελες άξια για τα δικα σου ''πρέπει''

Οι ρόλοι όμως που είχες αναθέσει, πέτυχαν σε αυτή την παράσταση, αν και δεν το βλέπεις, όλα ήταν τέλεια γιατι όλοι είμαστε καλλιτέχνες.

Οι ''ηθοποιοί'' όμως, είναι άνθρωποι με ολα που ζουν ''πίσω απο τη σκηνή'', αρα έχουν και τις ''ατέλειές'' τους

ΥΓ: Όταν αποδεχθείς την επιλογή της ...να πάει ''να παίξει άλλο έργο'', να εξελίσσεται σαν ''ηθοποιό'', όταν μπορείς και συγχωρήσεις, η ψυχή σου θα γαληνέψει. Γιατί θα έχεις εξελιχτεί και εσύ.

Οσο πιο νωρίς το καταλάβεις, θα μπορείς να παίξεις σαν το παιδί που ήσουν, αυθόρμητα και χωρίς να κρατάς κακίες, χωρίς να σε βασανίζουν ''τι, πώς και γιατί;''

Έπεσες, χτύπησες στο γόνατο, σηκώνεσαι και ούτε καν δίνεις σημασία. Συνεχίζεις και απολαμβάνεις το παιχνίδι, ούτε καν σε ενδιαφέρει πως τρέχει αίμα.

Καν' το όχι για εκείνη, μα για εσένα

Δεν ξέρω πόσα χρόνια αφήνεις να σαπίζει η ψυχή σου... είναι πολύ πιο πριν, όχι τώρα

Αλλά θα σου πω κάτι και αν θες, παρ' το υπόψη σου ή απόφαση

5 με 6 χρόνια, πριν αρρωστήσει το σώμα, αρρωσταίνει πρώτα η ψυχή. Έχεις χρόνο;

Εκεί να ψάξεις - την ψυχή σου - ο,τι αρνητικό ένιωθες και νιώθεις και που άφηνες και αφήνεις να σε διαλύσει...

Αυτό θες - να σαπίσεις;;;!!!

Αν το θες, συνέχισε και θα φτάσεις σίγουρα να υποφέρεις και άλλο, όχι μόνο ψυχικά αλλά και σωματικά;

Ελα, άλλαξε ταχύτητα, να πας στον στόχο σου μια ώρα νωρίτερα και αφού σου αρέσει ο πόνος.

Αλλά μην κατηγορείς τους άλλους, ε;;;

agaph40

# 57 στις 13/6/2016
author
Γυναίκα / 69 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 656

Παράθεση:
Σχόλιο # 45 από eimaimakria

ενα μειλ που θα μείνει για πάντα στα πρόχειρα...

Καλημέρα, 

Σου στέλνω μειλ γιατί νομίζω οτι είναι ο μοναδικός τρόπος να επικοινωνήσω πλέον μαζί σου χωρίς να σε ενοχλήσω και χωρίς να σε φέρω σε δύσκολη θέση στη ζωή σου πράγμα που δεν θα το ήθελα ποτέ πίστεψε με. Επίσης μου δίνει μια ασφάλεια οτι πολύ πιθανό δεν θα το δεις άμεσα και οταν θα το δεις θα είναι πλέον πολύ αργα και πιθανότατα δεν θα απαντήσεις.

Δυστυχώς για μένα και ευτυχώς για σένα έκανες τις όποιες επιλογές σου και δεν νομίζω οτι εμαι αυτός που πρέπει να τις κρίνει ιδιαίτερα αυτή τη στιγμή.

Φύγε, φύγε μακριά μου δεν θα σε εμποδιζα και το ξέρεις.

Ο εγωισμός που λέμε τόσα χρονια δυστυχώς δεν θα μου επέτρεπε να σου στερήσω αυτήν την επιλογή.
Κάντο όμως όπως πρέπει... 
Κάντο όπως νομίζω μου αξίζει, όχι έτσι. 
Μην στραπατσάρεις όλα όσα ένοιωσα. Φύγε απλά. 
Ξέρω οτι έκανα λάθη, το χω παραδεχθεί πολλές φορές και άλλαξα. 
Προσπάθησα και δεν μπορείς να μην το αναγνωρίσεις. 
Το βασικότερο μου λάθος ήταν οτι ποτέ δεν πήρα την πρωτοβουλία ή το θάρος να σου πώ αυτή τη γαμημένη λέξη οταν εσύ το ήθελες, ¨θέλεις να προχωρήσουμε¨; ενώ το ήθελα μέσα μου το ήθελα πραγματικά.

Τελικά ¨Πηνελόπη¨ ολα είναι παπάρια μάντολες σε αυτή τη ζωή δυστυχώς ή ευτυχώς. Η θα το καταλάβεις νωρίς και θα το αποδεχθείς και θα προχωρήσεις ή θα ζείς στον κόσμό σου μέχρι να φας την ανάποδη και που θα πάει θα στρώσεις. 

Δεν μου είναι ευκολο να πιστεψω οτι 2-3 χρόνια τώρα δεν ήξερες τι γίνεται μέσα σου, δεν το δέχομαι αυτό για τον ανθρωπο που έζησα 7μιση χρόνια μαζί του. 

Οπως δεν δέχομαι οτι περίμενες να είμαι μακριά για να μου έρθει καλύτερα. 
Όπως επίσης δεν θα μπορέσω ποτέ να χωνέψω οτι 3 μήνες τώρα είσαι με άλλον και αρνεισαι τα πάντα.

Δεν μου ήταν και τόσο δύσκολο να το μάθω, δυστυχώς. Τα σημάδια ήταν φανερά και ας προσπαθούσες να με κοροιδεψεις όσο καλύτερα μπορούσες, αλλά πίστεψε με, ο άλλος πάντα ξέρει. Ακόμα και όταν το έχει δεί με τα μάτια του κάνει το μαλάκα.

Δεν το περίμενες τόσο μουλωχτα... 
Ξέρεις, της το λές και της το αναφέρεις συνέχεια μήπως και το παραδεχθεί και όλα τελειώσουν ήρεμα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται αυτό που έχεις στο μυαλό σου. 
Δεν γίνεται αυτό που θα σε κάνει να μπορείς να αναπνεύσεις. 

Απλά συνεχίζει να σε κοροϊδευει. 

Δυστυχώς το είδα μπροστά μου σε πολύ ασχημη περίοδο της ζωής μου και πιστεψε με... 

Δεν ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. 
Ξέρεις τι έλεγα μεσα μου;  Ξενοπηδήχτηκε... 

Και ξέρεις γιατί;

Γιατί αυτό με έκανε και ενοιωθα καλύτερα αλλά ήξερα οτι δεν ήταν έτσι. Ήξερα οτι συνέχισες τη ζωή σου και απλά δεν θα μου το ανακοίνωνες ποτέ!!! 
Όλοι ξέρανε... Όλοι ο ΆΛΛΟΙ... Ξερανε οτι έχεις χωρίσει! 
Πές το όμως και σε μένα!!! Κρίμα δεν είναι; 
Όσο και να υπέφερες από μένα τόσα χρόνια όπως λες δεν έπρεπε να το κάνεις αυτό. 
Ότι λάθη και να έκανα δεν το άξιζα οτι και να μου πεις...

Είναι άναρχες οι σκέψεις μου το ξέρω αλλά αν τις έβαζα σε σειρά και τις εστελνα δεν θα είχε καμία αξία. 
Όλα είναι πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου, η πουστιά, η κοροϊδία, το ψέμα, όλα αυτά που με φλόμωνες τόσο καιρό δεν με αφήνουν να ηρεμήσω και δεν θα με αφήσουν ποτέ. 
Εσύ προχώρησες στη ζωή σου γιατί σε μένα δεν βρήκες αυτά που ήθελες και το καταλαβαίνω. Δεν σε κορόϊδεψε κανένας όμως... 
 Δεν δε χρησιμοποιήσε κανένας επειδή δεν είχε που να μείνει... Δεν κάνανε πλάκα μαζί σου οι κοινοί σας γνωστοί. 
Και τα ήξερα όλα αυτά δυστυχώς... 
Τα ήξερα και παρόλα αυτά σου είπα ότι ήθελα να παντρευτούμε... 
Ξέρεις γιατί; 
Γιατί θα σε συγχωρούσα... 

Άργησες αγόρι μου να το πεις όμως... Δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό δεν θέλεις αυτή. 
Κατανοητό... Πες το μου όμως... 
Εσύ λοιπόν καλείσαι αυτή τη στιγμή να συγχωρέσεις και να συγχωρεθείς (για μένα μιλάω). Να βρείς το θάρρος και τη δύναμη να πας παρακάτω στη ζωή σου οτι και να σημαίνει αυτό. 
Δεν θα πεθάνεις εννοείται!!! 
Αλλά είναι πολύ άδικο όλα αυτά που κουβαλάς και σου σαπίζουν την ψυχή να τα βγάλεις κάπου αλλού... Είναι κρίμα πραγματικά όλα αυτά τα σπασμένα κομμάτια να γρατσουνίσουν την ψυχή κάποιας άλλης φουκαριάρας.
Γιατί αυτό θα γίνει κακά τα ψέματα... Αυτή η σαπίλα που έχεις στην ψυχή σου και στην γευση σου αυτή τη στιγμή τη στιγμή και για να νοιώσεις καλύτερα την αποδίδεις στο τσιγάρο, θα την μεταφέρεις με τις λεξεις σου, με τις πράξεις σου και το χειρότερο, με το φιλί σου σε κάποιον άλλον δηλητηριάζοντας τον...
Μην πιστεψεις ποτέ καμία και κανέναν αυτό θα μου μείνει. 
Μόνο την διαισθησή σου να ακούς και μην τα βάζεις μαζί της... έχει πάντα δίκιο! Οταν σε τσιγκλάει υπάρχει πάντα λόγος που το κάνει εκτός και αν ανοικεις στη σφαίρα των φαντασιόπληκτων οπότε δεν σε αφορούν τα υπόλοιπα! 
7,5 χρόνια έκανα πολλά λάθη, όχι μοιραία, αλλά έκανα το παραδέχομαι.

Το βασικότερο μου λάθος ήταν πίστεψα οτι θα είσαι εκεί...
Και αυτό με οδήγησε στο να μην προχωρήσουμε όταν έπρεπε...

τι ωραία λογική!!! Έκανες τα λάθη σου( όχι μοιραία,κατα τη δική σου κρίση),και ζητάς από την άλλη να είναι εκεί!!!αυτό πραγματικά με ξεπερνάει!!!πόσο εγωισμός κ ηλιθιότητα πια!!!

ξέχασες φίλε πως κ οι γυναίκες έχουν ψυχή κι αλίμονο σε όποιον την ποδοπάτησε!!!

Πονάς??? Δεν πειράζει...κι αυτή πονουσε όσο εσύ ψ...αρμενιζες!!

Αρέσει στο μέλος somebody961

thanos293

# 58 στις 13/6/2016
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Γερμανία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 743
Δυστυχώς (για σένα ) ή ευτυχώς (γι αυτή ) η ζωή έχει ένα μαγικό τρόπο να εξισορροπεί τις αδικίες. Εσύ γ@μησες μια κ δεν σ άρεσε, αυτή όμως γ@μηθηκε μια και της άρεσε. Η λογική κ ο νόμος λέει να σταματάμε σ έναν σηματοδοτη όταν βλέπουμε τον Σταμάτη ,ακόμη κ αν είμαστε στην θέση να κρίνουμε ότι όντως δεν περνάει κάποιο όχημα, απλά κ μόνο γιατί πιο πίσω θα έρχεται ένα παιδάκι που δεν έχει καθαρή κρίση κ θα παραδειγματιστεί απ την κίνησή μας αυτή. Φυσικά κ έχω περάσει με κόκκινο αλλά δεν χαρηκα για το αποτέλεσμα που είχα ως "πρότυπο".Κ γω πληγώθηκα.Πήρα το μάθημά μου όμως κ πλέον ζήτησα συγγνώμη για το κακό πρότυπο που υπήρξα.Απλά για να είμαι εγώ εντάξει. Απλά για να μην περιμένω ξανά απ τους άλλους ν αλλάξουν χωρίς να παραδεχομαι πρώτος ότι κ γω πρέπει. Παραδεξου (στον εαυτό σου ) ότι ήσουν κακό πρότυπο κ πληρωσες το μάρμαρο. Τέλος μ αυτά. Απόλαυσε το καλοκαίρι κ τις ομορφιές γύρω σου.

My_Two_Cents

# 59 στις 13/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

King Cophetua and the Beggar Maid

http://www.storynory.com/2013/05/06/the-king-and-the-beggar-maid/

Τελικα, όλα μεσα απο τη ζωή βγαλμενα..

eimaimakria

# 60 στις 13/6/2016
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ηνωμένο Βασίλειο UK

Αυτό είναι το ερώτημα...

Τώρα πως όλοι βγαζετε το συμπερασμα οτι την κατηγορώ γιατί έφυγε και ο κυριότερος λόγος που με στεναχωρεί είναι το κέρατο δεν μπορώ να το καταλάβω..

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Katia_80
Ναι κορίτσια (και αγόρια) εγώ όμως απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, δεν πήρα. Είναι ανεκτή και συγχωρητέα η πρακτική κλαδί-κλαδί? Γιατί έχω αρχίσει να νιώθω περίεργα..δηλαδή το να ζητάω λίγη τιμιότητα από τον άλλο και να μου εξηγηθεί ευθέως, με κάνει εξωγήινο??? Το να παίζεις διπλό παιχνίδι μέχρι να αποφασίσεις με ποιον θα πας και ποιον θα αφήσεις, δεν είναι κατακριτέο?? ξεκαθάρισε πρώτα με την παρούσα σχέση σου τι γίνεται και που βρίσκεστε και μετά κάνε ότι θες, με όποιον/α θες. Όχι να δουλεύεις τον άλλο κανονικά και να τον μεταχειρίζεσαι σαν την "καβάτζα" σου σε περίπτωση που δεν προχωράει με τον επόμενο...και επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν συνέβαινε σε εσάς θα το θεωρούσατε φυσιολογικό και θα λέγατε, εντάξει δεν έγινε και τίποτα μωρέ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε