Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η Εργασία χωρίς σύμβαση είναι παράνομη;

Σελίδα : 1

estoy_aqui

# 1 στις 19/6/2016
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Κάτω Αχαία
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 74
'Aρεσαν+: 0%

Η Εργασία χωρίς σύμβαση είναι παράνομη;

Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν η εργασία χωρίς  σύμβαση επιτρέπεται; Προσλήφθηκα πριν από 2 εβδομάδες σε ενα τοπικό αλλά ραγδαία αναπτυσσόμενο σουπερμάρκετ και ακόμα δεν υπέγραψα τίποτα. Την 1η μέρα που πήγα το συναδελφικό περιβάλλον ηταν λίγο ψυχρό ενώ η υπεύθυνη απόμακρη έως άφαντη.Με φόρτωσε σε μια υπάλληλο να μου δείξει 2-3 πράγματα και στο τέλοςτης βάρδιας ήρθε η απογευματινή  υπεύθυνη και με ρώτησε αν μου έκαναν πρόσληψη. Της απάντησα όχι. Μου ζήτησαν τα στοιχεία μου και μετά συνέχισαν τις δουλειές τους. Μετά από 4 μέρες την ρώτησα ξανά για την σύμβαση και μου είπε ότι πλέον το εργασιακό καθεστός άλλαξε και δεν χρειάζεται σύμβαση. Δεν κάνουμε κάτι παράνομο αλλά η πρόσληψη γίνεται αυτόματα την 1η μέρα με την αναγγελία στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ. Και μου είπε επίσης ότι μπορεί να έρθει ένας μέτοχος σε 3-4 εβδομάδες και να μου δώσει να υπογράψω κάποια σύμβαση.(Ε τότε αφού δεν χρειάζεται γιατί να υπογράψωΜόνη της αυτοαναιρείται. Ρώτησα και τον άλλο τον καινούριο που ήρθαμε μαζί και ούτε εκείνος υπέγραψε κάτι.  Κάρτα δεν χτυπάμε, δεν υπογράφουμε πουθενά απλά ο χώρος βιντεοσκοπείται. Πηγαίνουμε 5.45 το πρωί μέχρι τις 3-4 το μεσημέρι. Υπερωρίες μου ξεκαθάρισαν ότι δεν πληρώνουν. 6-8 σηκώνω καμια 600 αριά 25κιλα κιβώτια από καμιά 10 παλλέτες και τα πάω στα ράφια. Μετά 8-14 δουλεύω ταμείο όρθιος χωρίς να προλαβαίνω να πιώ μια γουλιά νερό και από τις 14.30 κλείνω ταμείο μέχρι ότι ώρα μας πάρει από δευτέρα μέχρι και σάββατο.Μου φαίνεται ότι κάποια απατεωνιά κρύβεται. Εφόσον η εταιρεία μπήκε στη διαδικασία να κάνει 3 συνεντεύξεις για να προσλάβει κόσμο για τα νέα καταστήματα πως είναι δυνατόν να μην έχει δημιουργήσει συμβάσεις;

jane-doe

# 2 στις 19/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν πας σε καμιά Επιθεώρηση Εργασίας καλού κακού;Βέβαια κι αυτή αποδυναμωμένη είναι πλέον αλλά δεν χάνεις τίποτα.

Μπες στο κέντρο πληροφόρησης εργαζομένων και ανέργων της ΚΕΠΕΑ/ ΓΣΕΕ,έχει αναλυτικές πληροφορίες εκεί.

estoy_aqui

# 3 στις 19/6/2016
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Κάτω Αχαία
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 74
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από jane-doe

Δεν πας σε καμιά Επιθεώρηση Εργασίας καλού κακού;Βέβαια κι αυτή αποδυναμωμένη είναι πλέον αλλά δεν χάνεις τίποτα.

Μπες στο κέντρο πληροφόρησης εργαζομένων και ανέργων της ΚΕΠΕΑ/ ΓΣΕΕ,έχει αναλυτικές πληροφορίες εκεί.

Σ΄ευχαριστώ..

nuvola

# 4 στις 20/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η υποβολή της πρόσληψης γίνεται ηλεκτρονικά,σε περίπτωση που δεν απασχολείσαι με μειωμένο ωράριο εργασίας ή εκ περιτροπης δεν απαιτείται ατομική σύμβαση εργασίας.
Το σύστημα με την καταχώρηση εκτυπώνει αντίγραφα ,με αριθμό πρωτοκόλλου ,η υπογραφή σου δε κρίνεται απαραίτητη ,υπεύθυνος ορίζεται ο εργοδότης σου.

(Σε περίπτωση που έχεις αμφιβολίες μπορείς να ζητήσεις ένα αντίγραφο της πρόσληψης ...αν θες να είσαι ''διακριτικός '' βρες μια πρόφαση...η  πιο απλή είναι  πως σου ζητήθηκε από την τράπεζα σου ένα χαρτί που να δηλώνει την απασχόληση σου )

matiamou12

# 5 στις 21/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν ξερω απο εργασιακα αλλα αν θες πανε στο ικα μωλις κλησεις εναμιση μηνα...? να παρεις βεβαιωση ενσημων εκει θα φανουν οι αποδοχες σου..και ο εργοδοτης σου απλα τα πραγματα.

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε