Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ερώτηση

Σελίδα : 1

Sotiri3

# 1 στις 28/6/2016
author
Ανδρας / 26 / Ελεύθερος
Ν. Βοιωτίας / Δίστομο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Ερώτηση

Γεια σας ειμαι 23 ετών και θα ηθελα να ανειξω ενα περίπτερο- ψηληκατζιδικο οχι μ δικομου κεφάλαιο θα μπορουσατε να με βοηθήσετε μ καπια συμβουλή οποιος γνωριζει .ποσα χρηματα χρειάζονται η αδειες .κανα ειναι καλη επιλογή. Ειναι σε επαρχία και δν υπαρχει αλο τέτοιου ειδος καταστημα στην περιοχή που μενω

MiltosRNLI1930

# 2 στις 28/6/2016
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.841

Εχω μελετησει την νοοτροπια των κατοχων Nissan Navara και Hilux Toyota τα καλοκαιρια .Οταν θελουν τσιγαρα θα προτιμησουν να πανε στην Ιτεα .

Koula___

# 3 στις 28/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

μπα

λάθος κάνεις

αν το περίπτερο είναι καλό, εκεί θα ξαναπάω

όχι για να τον ενισχύσω, δεν έχει ανάγκη απ' αυτά

απλά γιατί μου άρεσε

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από MiltosRNLI1930

Εχω μελετησει την νοοτροπια των κατοχων Nissan Navara και Hilux Toyota τα καλοκαιρια .Οταν θελουν τσιγαρα θα προτιμησουν να πανε στην Ιτεα .

Koula___

# 4 στις 28/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

όλα θα τα βρεις στην πορεία

https://www.youtube.com/watch?v=uIzwraVWHK0

και αν δεν κάτσει το περίπτερο

https://www.youtube.com/watch?v=VsbqZQdIWdk

και αυτό περίπτερο είναι

ξες... αγαπώ και τα δύο

giorgos170

# 5 στις 28/6/2016
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Γεωργία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.117

κουλα

εμπα
μεσα
αα...
...

...

Koula___

# 6 στις 28/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ε και άμα λάχει...

ναυλώνεις με την πάρτυ σου μια νταλίκα

και στα @@ σου όλα

https://www.youtube.com/watch?v=eK3_LJetFms

θα σου κάνω και κουκου κουκου με τα φώτα

Koula___

# 7 στις 28/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

να μην αεριστώ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από giorgos170

κουλα

εμπα
μεσα
αα...
...

...

ROCK-54

# 8 στις 28/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

How to make money whit other people's money

...ειναι ενα μαθημα το οποιο πρωτος διδαξε ο Ωνασης και μαλιστα με μεγαλη επιτυχια.Εσυ βεβαια τοτε  δεν ησουν μαλλον ουτε προοπτικη...

Στα χρονια της κρισαρας  αλλη μια φορα ...πενια τεχνας κατεργαζεται.Η προσωπικη μου αποψη φιλε μου ειναι πως σημερα καμια δουλεια που πρωτοξεκινα δεν εχει την παρα μικρη ελπιδα να επιβιωσει για πανω απο ενα τριμηνο χωρις πιστωσεις απο τραπεζες κ προμηθευτες και στη γωνια να σε περιμενουν παρεουλα η εφορια κ τα ασφαλιστικα ταμεια 

Συμπαθα με,αλλα εχω την εντυπωση πως μας ρωτας εδω τετοια,κανωντας πλακιτσα με διαθεση τρολαρισματος...

Koula___

# 9 στις 28/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

συνάδελφε, όσο ρωτάς τόσο θα παίρνεις

https://www.youtube.com/watch?v=P0B3buXw5bg

Sotiri3

# 10 στις 29/6/2016
author
Ανδρας / 26 / Ελεύθερος
Ν. Βοιωτίας / Δίστομο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
Δν θελω να το τρολαρο κανεναν μια γνωμη ζητησα γιατι βρικα και αλες σχετικες ερωτησης σε αυτο το φόρουμ η οτι ειναι .και αν κάποιος ξερει στα ποσα χρηματα κειμενοντε οι τιμες στης συγκεκριμένο κλαδο

LordosLordas

# 11 στις 29/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Φίλε η πρακτική λέει το εξής:

α) Ρωτάς τα απαιτούμενα για την άδεια (ειδικά το περίπτερο έχω την αίσθηση ότι είναι κομμάτι μπερδεμένο θέμα με επινοικίαση της άδειας). Για το ψιλικατζίδικο είναι πιο απλό

β) Μαθαίνεις όλα τα απαιτούμενα που χρειάζονται πλέον και αφορούν την δημόσια υγεία κλπ (εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα: http://www.seleo.gr/koinwnia/156838-ti-adeies-xreiazetai-to-periptero-i-to-katastima-ton-psilikon-kai-poso-kostizei-ston-epaggelmatia)

γ) Απευθύνεσαι σε χοντρεμπόρους ψιλικών και τσιγάρων που προμηθεύουν τα περίπτερα & ψιλικατζίδικα, για να πάρεις μια ιδέα του τι παίζει από τιμές ανά περιοχή

Φιλική συμβουλή (λόγω επαγγέλματος / ανάπτυξη επιχειρήσεων): το ότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στην περιοχή σου, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Οι παράγοντες που θα καθορίσουν την επιτυχία ή την αποτυχία, έχουν να κάνουν με άλλα πράγματα. Επίσης πρέπει να καθίσεις κάτω να κάνεις ένα σοβαρό κοστολόγιο το οποίο θα περιλαμβάνει όλα τα έξοδα συμπεριλαμβανομένου του ποσού που θέλεις εσύ να λαμβάνεις ως μισθό (δεν θα δουλεύεις για την δόξα), για να έχεις μια εικόνα των χρημάτων που θα πρέπει να εισπράττεις ανά ημέρα για να ανταπεξέλθεις. Όταν λέω κάθε μέρα, αναφέρομαι σε κύκλο 365 ημερών (τα πάγια έξοδα μιας επιχείρησης δεν σταματούν όταν είναι αργία κλπ). Μετά πρέπει να καθίσεις κάτω με έναν σοβαρό λογιστή, να σου αναλύσει πόσα θα δίνεις στην εφορία κλπ.

Από εμπειρία με γνωστό μου που είχε ψιλικατζίδικο: τα τσιγάρα και οι εφημερίδες / περιοδικά δεν αφήνουν κανένα κέρδος από μόνα τους. Είναι οι "κράχτες" για τα υπόλοιπα, αλλά τα χρειάζεσαι. Η άδεια πώλησης εφημερίδων & περιοδικών είναι άλλος μεγάλος μπελάς καθώς την απόφαση για το αν μπορείς να πουλήσεις την λαμβάνουν τα τοπικά πρακτορεία διανομής τύπου.

MiltosRNLI1930

# 12 στις 29/6/2016
author
Ανδρας / 57 / Χήρος

Αρα

συμφωνα με τα λεπτομερως λεχθεντα απο το Λορδο ,καλυτερα να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο Hilux Toyota , να το φορτωνεις κρασι απο του Σφουντουρη και να το πουλας στα κοντοσουφλιαδικα στα Πενταορια και στους Αγιους Παντες το καλοκαιρι.

Πες εν τω μεταξυ εδω στα παιδια του Φορουμ οτι η περιοχη μας ειναι το μοναδικο μερος του Εθνους που οταν λεμε κοντοσουφλι σημαινει ντοπιο αρνισιο κρεας και οχι γουρουνες 400 κιλων απο Ολλανδια 

LordosLordas

# 13 στις 29/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

@ miltosrnli1930...είναι και αυτό μια ιδέα!

Αυτό που λες, είναι επίσης μια ιδέα Έχω γνωστό μου που παράτησε την ανασφάλεια της δουλειάς του και το άμπε-μπα-μπλομ για το αν θα ξυπνήσει ένα πρωί απολυμένος κι έβγαλε άδεια για να πουλάει μαλλί της γριάς στα πανηγύρια! Μετά από ένα full καλοκαίρι στα πανηγύρια (το 2011)...παραιτήθηκε από την δουλειά του, έγραψε εις τα παλαιότερα των υποδημάτων του πτυχία, θέσεις, αξιώματα κλπ κλπ...και τώρα βγάζει περισσότερα. Όσο για το τι θα έλεγε ο κόσμος...ούτε που τον ένοιαξε!

Αυτά που έγραψα στον Sotiri3, είναι τα απλά βήματα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνει κάποιος πριν ξεκινήσει να υλοποιεί μια "ιδέα" για να μην την πατήσει. Δυστυχώς, οι περισσότεροι δεν το βλέπουν έτσι. Πιάνουν ένα χαρτί και "ζωγραφίζουν" μόνο κέρδη (τόσο παίρνω, τόσο θα το πουλώ, να το κέρδος, Χ τόσες φορές = την έπιασα την καλή). Έτσι καταλήγουν ένα ωραίο πρωί, να μοιάζουν με γκαλερί ζωγραφικής, αλλά με έργα που έχουν την μορφή απαιτήσεων από εφορία, προμηθευτές, τράπεζες, ασφαλιστικούς φορείς κλπ, κλπ.

Εύχομαι ο Sotiris3 να πάρει τις σωστές αποφάσεις και να προχωρήσει με ασφάλεια, είτε προς την απόφαση να ξεκινήσει, είτε προς την απόφαση να αναζητήσει κάποιον διαφορετικό επαγγελματικό προσανατολισμό.

MiltosRNLI1930

# 14 στις 29/6/2016
author
Ανδρας / 57 / Χήρος

Παρα πολλες φορες θαυμαζω την Κουλα

που τα λεει χυμα !

Ερχεται τωρα ας πουμε η Μανταμιτσα απο περιοχη παρακειμενη του Μπαρουταδικου του Αιγαλεω και ρωταει εμας τα παλιοπαιδα τα κολασμενα τι δωρο να παρει Δεν λεω ξηγηθηκε σπαθι ως προς το περιορισμενο μπαγιοκο .Αλλα ρε Μανταμιτσα δωσε μια απαντηση να ξερουμε σε τι νερα καλαρουμε

matiamou12

# 15 στις 30/6/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ωραια χωρις να ξερω απο επειχηρησεις θα σου λεγα σχετικα με τις αδειες να απευθυνθεις στις δημοσιες αρχες δηλαδη αν ζεις σε χωριο ή κομοπολη να πας στην νομαρχεια οπου ανηκεις στον τομεα αδειων για μαγαζι ελευθερων επαγγελματιων...για να δεις τι απαιτειτε σχετικα με τα δικαιολογητικα που πρεπει να καταθεσετε κ.τ.λ λογικα θα θελει ακομη και για ενα ψιληκατζιδικο καποια μελετη απο πολιτικο μηχανικο κ.τ.λ (μην τρομαζεις ενα εγραφο με σφραγιδα μηχανικου).

Να προσεξεις σε ποια κατηγορια ανηκεις για να βγαλεις αδεια γιατι συνηθως οι απομακρισμενες περιοχες ή οι περιοχες που εχουν μικρη ανακατανομη κατοικων εχουν και αλλα δικαιολογητικα και πιο πολλα οφελη σχετικα με τις αδειοδοτησεις ακομη και με το τ.ε.β.ε σου (ειναι η ασφαλεια που πρεπει να πληρωνεις) μπορει να απαλαγεις για καποιο χρονικο διαστημα λογο τοποθεσιας σου.

Εισαι πολυ νεο παιδι και μπραβο που τολμας να κανεις ενα τετοιο ενχειρημα ομως προσεξε καλα ασχετα το κεφαλαιο που το δινει αλλος να μην ερθεις στο σημειο να χρωστας εσυ και να εχεις γραμματεια και ο αλλος που εδωσε ως επενδυση το ποσον να την  βγαλει καθαρη και να σου πει απο πανω μου χρωστας.Θα ελεγα να προσθεσεις και εσυ ενα μικρο ποσο το οποιο  θα αναγραφετε σε ενα εγγραφο (π.χ. συμβολαιογραφικο εγραφο καταστηματος ενοικιου κ.τ.λ να φαινεται και το ονομα σου)αυτο στο αναφερω διοτι αν ειναι προσοδοφορα καποια στιγμη η επειχηρηση και ο εν λογο κεφαλαιουχος θελει να βαλει δικα του ατομα και σιγα σιγα να σε απονθαρυνει(δεν ξερω την κατασταση ποιος και τι θα δωσει)να μπορεις με καποιο νομιμο εγραφο να διεκδηκισεις την παραμονη σου σε αυτο που δουλεψες.Σε αυτα αν μπορεις να συμβουλευτεις καποιο νομικο προσωπο οπως δικηγορο..πως γινονται κ.τ.λ ακομη και ενα περιπτερο που εχει πολλους συναιτερους γινεται μπερδεμα στο τελος.

Ευκολο ειναι να ανοιξεις μαγαζι το δυσκολο σημερα ειναι να το κρατησεις.Συμβουλεψου νομαρχεια για αδειες ,μετα πανε στον οργανισμο ασφαλισεις για να ξερεις ποσο θα δωσεις...Εννοειτε λογιστη και οικονομολογο...επισης στο θεμα προιοντων κανε ερευνα αγορας...απο πολλους οχι μονο απο εναν για το ιδιο προιον.

Υπαρχουν οικονομικοι συμβουλοι(οικονομολογοι) που αν τους πεις να σου βγαλουν μια μελετη για το κεφαλαιο που εχεις π.χ. και αναλογα το φ.π.α και τα εξοδα σου θα σου κανουν ενα χρονοδιαγραμμα τι πρεπει να ξοδευεις εσυ το μηνα  π.χ. για να μπορεις να ανταπεξελθεις και ποσα  πρεπει να σου μενουν στην ακρη για να δεις με ποσα θα ζεις.

Καλη επιτυχια  σε οτι και αν κανεις...

erxomaitora

# 16 στις 4/7/2016
author
Ανδρας / 65 / Σε διάσταση
Ν. Ευβοίας / Δροσιά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 140

Για δες πόσα πράγματα δεν ξέρω .

1. Που βρίσκεις μαλλί της γριάς; Πόσες γριές πρέπει να κουράψεις κάθε φορά;
2. Τι είναι το ... μπαγιόκο;; που το βρίσκεις;
3. Γιατί να πάρεις κρασί από το Σφουντούρη και να το πουλήσεις; Αυτό το ... χαρίζει;;;
και άλλα πολλά σε επόμενη ... αναγνωση!

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε