Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωρισμός - Σχέση με μεγαλύτερη

Σελίδα : 1

hitokirii

# 1 στις 7/7/2016
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Χωρισμός - Σχέση με μεγαλύτερη

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα βγήκα από μια σχέση με μεγαλύτερη,  κατά 7 χρονιά . Αρχίσαν όλα τελεια και ο τρόπος που γνωριστήκαμε ηταν μοναδικος και πραγματι ενιωθα πως ειχαμε μια βαθια επικοινωνία. Δεν ειχα ποτε θέμα με ηλικιακές διάφορες αλλα στη συνέχεια της σχέσης εκείνη φάνηκε να έχει. Η συμπεριφορά της άλλαξε  κατι που σταδιακά με έκανε να το δω εγωιστικά ώσπου οδηγηθήκαμε στο χωρισμό μετα από δικια μου απόφαση την οποία και μετάνιωσα. Προσπάθησα να τα ξαναβρούμε αλλά μάταια, η άρνηση της ήταν δεδομένη και δεν την αδικώ.Είχα αρκετές σβέσεις στο παρελθόν αλλά καμία δεν με έκανε να νιώσω τόσο καλά. Το ερώτημα μου είναι πως ξεπερνάς μια σχέση που πίστευες ότι θα μπορούσε να ήταν και η πιο σημαντική; Η διαφορά ηλικίας όντως παίζει τόσο ρολό για μια γυναικά;

LordosLordas

# 2 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Κατ' αρχάς φίλε, πόσα χρόνια είχατε σχέση;
Κατά δεύτερον, το κατά πόσο παίζει ρόλο η διαφορά ηλικίας και στα δύο φύλα, είναι πολύ σχετικό. Ναι μεν υπάρχουν κάποια δεδομένα που έχουν να κάνουν με τις ανάγκες και τα θέλω ανά ηλικία, αλλά και αυτό είναι σχετικό καθώς η ζωή έχει αποδείξει πολλές φορές, πως όπου βάζει την ουρά του ο έρωτας, πολλοί "κανόνες" ανατρέπονται.

Lioutsia

# 3 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν σε αδικώ για την απόφασή σου να χωρίσετε, καθώς μοιάζει να προκάλεσε εκείνη το χωρισμό, συνέπεια της "κακής" της συμπεριφοράς απέναντί σου..οπότε οκ απενοχοποιήσου ως προς αυτό και μη μετανοιώνεις, εφ' όσον έβλεπες ότι αδικείσαι... πολύ καλά έκανες κατά τη γνώμη μου. 

Συνήθως σ' αυτές τις ηλικιακές διαφορές (και με τη γυναίκα μεγαλύτερη) και στο συγκεκριμένο target group ηλικιών υποβόσκουν άλλα κίνητρα που συνάπτει κανείς σχέση , και θέλει ανεπτυγμένη οξυδέρκεια ώστε να μπορείς να τα διακρίνεις...

Τα υπόλοιπα τα ξέρεις εσύ καλύτερα.

eyaggelos2

# 4 στις 7/7/2016
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ελλάδα
Απαντήσεις: 942

ρε φιλαρακι εισαι 25 ειναι 32 στα προθυρα της εμηνοπαυσης δηλαδη.

ειναι η ηλικια που η γυναικα παθαινει παραλογισμο και ψαχνει εναγωνιος καποιον να την παντρευτει στα γρηγορα πριν γερασει. εσυ θα την παντρευοσουν;;

barbie200

# 5 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν δν εχεις σοβαρο σκοπο για αυτην αστην ησυχη...δεν προκειται να γυρισει..πανε για αλλα

Koula___

# 6 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ρε

τί λες???

στα 35 της είναι η γυναίκα στα φόρτε της, τα σεξουαλικά λέω

ρε βαγγέλη..

ποιος σε έμαθε να βλέπεις έτσι τις γυναίκες ρε?

έχουν πλάκα οι γυναίκες καλέ

παίξε λίγο

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από eyaggelos2

ειναι 32 στα προθυρα της εμηνοπαυσης δηλαδη.

ειναι η ηλικια που η γυναικα παθαινει παραλογισμο και ψαχνει εναγωνιος καποιον να την παντρευτει στα γρηγορα πριν γερασει. εσυ θα την παντρευοσουν;;

tangerinedream

# 7 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...θα την ξεπεράσεις καλέ μας φίλε όπως θα ξεπεράσεις και πολλά άλλα στη μακρυά πορεία της ζωής σου...η ζωή μας είναι μια και μοναδική και δεν μας επιτρέπει την "πολυτέλεια" να κολλάμε για πολυ στις διάφορες ιστορίες και καταστάσεις που μας συμβαίνουν συνεχώς σε αυτή...προσπάθησε και μάθε να ξεπερνάς καταστάσεις γρήγορα και αποτελεσματικά και μην κολλάς στο παρελθόν...μην κολλάς σε κάτι που πλέον έχει περάσει και δεν υπάρχει...

...στο δεύτερο ερώτημά σου θα πώ πως η διαφορά ηλικίας μπορεί να παίζει ρόλο και μπορεί να μην παίζει και αυτό γιατί δεν υπάρχει τίποτε νομοτελειακό ή κανονιστικό σε αυτό...κάθε περίπτωση είναι μοναδική, ιδιαίτερη και με τα δικά της χαρακτηριστικά, εδράζεται δε -επίσης- σε πολλές και διαφορετικές ανά περίπτωση, παραμέτρους... 

Al_dente_

# 8 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

"Το ερώτημα μου είναι πως ξεπερνάς μια σχέση που πίστευες ότι θα μπορούσε να ήταν και η πιο σημαντική; Η διαφορά ηλικίας όντως παίζει τόσο ρολό για μια γυναικά;"

Μα δεν είναι σημαντική! Στο μυαλό σου είναι, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι! Σημαντική θα ήταν αν τη  θεωρούσε και η κοπέλα το ίδιο με σένα!
Όσο για τη διαφορά ηλικίας είναι θέμα χαρακτήρα,εμπειριών και προσδοκιών ,όχι φύλου.

hitokirii

# 9 στις 7/7/2016
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Απαντήσεις: 5
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ και τις απαντήσεις πραγματικά με βοήθησαν. 

Η σχέση μας κράτησε  περίπου ένα χρόνο και παρόλο της σχετικά μικρής διάρκειας είχαμε  αρχίσει να σκεφτόμαστε να μείνουμε μαζί και γιατί όχι και γάμο αν προέκυπτε. Παρόλο το νεαρό της ηλικίας μου έχω σταθερή δουλειά και εισόδημα  και θα μπορούσα στηρίξω τέτοια κατάσταση. Αυτό που πραγματικά με μπέρδεψε ηταν το γεγονός οτι αφότου της ζήτησα να τα ξαναβρούμε και μετά την άρνηση της, την επόμενη ήμερα φάνηκε σαν να θελει να τα ξαναβρουμε και το εγω το πίστεψα. Αυτο συνεχίστηκε για μερικές ημερες ωσπου ξαφνικά απλα μου ειπε πως εκανε λάθος και οτι ειχαμε χωρίσει κτλπ.

barbie200

# 10 στις 7/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πηγαινε βρες την καντης τη προταση γαμου και βλεπεις υστερα τι κανεις

macbook

# 11 στις 8/7/2016
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.557

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από hitokirii

Η διαφορά ηλικίας όντως παίζει τόσο ρολό για μια γυναικά;

Για ορισμένες παίζει σημαντικό ρόλο, είναι απλά νόμος της φύσης που μετριάζεται από την ανθρώπινη λογική.

Αυτό μου είχε εκμυστηρευθεί πριν χρόνια μια φίλη που ήθελε έναν αρκετά νεώτερό της. Αποφάσισε να μην κάνει τίποτα τελικά μαζί του γιατί ήξερε ότι κάποια στιγμή εκείνος θα κοιτάξει κάποια συνομήλικη ή νεώτερή του. Πώς το ήξερε; Πλείστα τα περιστατικά στο περιβάλλον της όπως είπε. Δεν είναι μόνο η πιθανή απιστία, τόσα και τόσα γίνονται άλλωστε, είναι και το ότι η άλλη θα είναι νεώτερη. Και αυτό πονάει πολύ τις γυναίκες.

Ακούγεται λογικό. Οι σχέσεις αυτές κατευθύνονται από την παρόρμηση της αναπαραγωγής και η εμβληματική εικόνα της νεαρής γυναίκας δεν έχει υποκατάστατο σ' αυτό το επίπεδο. Δε λέω βέβαια ότι όλες και όλοι το βλέπουν έτσι, αλλά είναι αρκετά συχνό φαινόμενο.

tangerinedream

# 12 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...επίσης καλέ μας φίλε είναι καλό να μην προσπαθείς να δώσεις απαντήσεις στα αναπάντητα και εξηγήσεις στα ανεξήγητα... :-)

nuvola

# 13 στις 8/7/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από eyaggelos2

ρε φιλαρακι εισαι 25 ειναι 32 στα προθυρα της εμηνοπαυσης δηλαδη.

τα θες και τα λες ;

ούτε ο Αλ τόσο τρολάρισμα

decentintocerberon

# 14 στις 21/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φίλε ήμουν 21 και ήταν 32 ,έφτασα στην τότε ηλικία της για να καταλάβω τι έλεγε,γιατί το έλεγε και γιατί έκανε όσα έκανε.Δεν είναι κάτι που μπορεί να στο μεταφέρει καποιος με λόγια ,θα διαπιστώσεις όμως μόνος σου απο τις μελλοντικές εμπειρίες τι είναι αυτό που βίωσες.Σε πολλά θα την παραδεχτείς (γιατί ήταν πολύ μπροστά απο σένα) και σε πολλά θα απογοητευτείς απο την εφαρμογή στη πράξη των όσων παραπάνω γνώριζε.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε